België krijgt Hoge Raad voor het verkeer KLEDING DIE U STAAT en een betalingsregeling DIE U AANSTAAT! Groot-Brittannië op donderdag 15 oktober naar de stembus Liberale Partij zit op de wip als de lachende derde Onbekende boten schoten Spaans schip in brand Negers wonnen in Alabama Wereldnieuws VAN DAG TOT DAG voor dames: voor heren: voor kinderen: Wordt er gelijmd aan het verdrag Parijs—Bonn? f ^Praatótoel j Op de WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 N. Schietpartij in Bolivia eist zeven mensenlevens Dank zij deze ideale combinatie kopen vele gezinnen bij de H.K.C. Tot 250.— geen vooruitbetaling Betaling vanaf ƒ2.— per week of ƒ8.— per maand. Géén rente Géén prijsverhoging MANTELS - MANTELKOSTUUMS - SUÈDE KLEDING NYLON COATS - REGENMANTELS - JAPONNEN ROKKEN - JUMPERS - VESTEN - SJAALS enz. DEMI'S - KOSTUUMS - KOLBERTS PANTALONS - REGENJASSEN - NYLON COATS OVERHEMDEN (dassen, sjaals etc.) Te veel om op te noemen. ZIET ONZE ETALAGES Jansstraat 51 - 63 Programma Overdracht Lift Contact tussen het Vaticaan en Hongarije heeft enig succes Zuid-Vietnam heeft een nieuw staats greep je overleefd. Als men premier gene raal Khanh wil geloven is de ruzie van de opperofficieren in der minne geschikt. „Ik verzeker mijn wapenbroeders dat alle kwesties op vriendschappelijke wijze zul len worden geregeld." Dat klinkt bijzonder welwillend. Maar de premier-generaal vergeet te vertellen dat ook hij kennelijk niet in staat is dé kwes tie waarom het in zijn ongelukkige land gaat uit de wereld te helpen. De Viet Cong oefent in feite in een groot deel van het land dat formeel vanuit Sai gon wordt geregeerd het gezag uit. Naar mate de militaire situatie moeilijker wordt verzandt het front van communistische te genstanders in vruchteloze pogingen de eigen hanen koning te laten kraaien. Boeddhisten en rooms-katholieken bestrij den elkaar op het leven, generaals trach ten elkaar vliegen af te vangen en bij dat alles spinnen de oprukkende Viet-Cong-re- bellen steeds meer zijde. Men weet in Zuid- Vietnam niet meer tegen wie men strijdt. Ook Khanh kan dat besef niet meer wek ken. Het moet nu zo langzamerhand de groot ste optimisten in het westelijke kamp wel duidelijk zijn dat de chaos in Zuid-Viet nam niet meer te bestrijden is. De Ameri kaanse pogingen die de Amerikaanse be lastingbetalers miljarden hebben gekost om de communistische opmars in Zuidoost- Azië tot staan te brengen hebben in Zuid- Vietnam vrijwel volledig gefaald. De vraag of een meerderheid van de bevolking van Zuid-Vietnam nog zeer geïnteresseerd is in de pogingen haar land voor een commu nistische overheersing te behoeden, kan zelfs niet meer met een volmondig „ja" worden beantwoord. Het heeft er alles van dat de militaire dictatuur in Zuid-Vietnam zichzelf aan het uitschakelen is. Dat gebeurt allemaal om in de terminologie van generaal Khanh te blijven erg vriendschappelijk. Het resultaat is er echter niet minder triest om. Het zijn de doodgewone mannen, vrouwen en kinderen van het land die het gelag moeten betalen van een incompeten tie die een operette-achtige indruk maakt. Alleen, als het doek te zijner tijd valt over Zuid-Vietnam is het stuk niet uit. Want achter het toneel waarop zich het spel nu afspeelt, lokt de Zuidoostaziati- sche ruimte met haar miljoenen-bevolking en haar rijkdommen. Men mag aannemen dat de communisten die verleiding niet zul len kunnen weerstaan, als zij Zuid-Viet nam hebben overspoeld. Men mag tevens aannemen dat hun succes in dat land hun aanhang in dat deel van de wereld waarop zij hun ogen gericht houden aanzienlijk zal uitbreiden. Het Amerikaanse fiasco is zonneklaar. Dat is vermoedelijk ook de reden waarom men zich in het Amerikaanse regerings centrum aanvankelijk angstvallig van alle commentaar op de omwenteling heeft ont houden. Zwijgzaamheid is nu niet be paald de grootste deugd van de Ameri kaanse verantwoordelijke politici. Dat maakt hun bedachtzaamheid onmiddellijk na de jongste mislukte staatsgreep in Zuid-Vietnam des te opvallender. President Johnson heeft nu een beroep gedaan op alle groeperingen in dat land de geschillen voorlopig te begraven en samen te strijden tegen dé steeds verder opdringende communistische dreiging. Washington moet wel wanhopig zijn over de situatie waarmee het in Zuid- Vietnam wordt geconfronteerd. Men kan immers niet aannemen dat het Witte Huis één ogenblik gelooft dat die oproep enige uitwerking heeft. Het huidige regime in Saigon verkeert in verregaande staat van ontbinding. Het kan misschien nog enige tijd aan de macht blijven dank zij de Amerikaanse steun. Het wortelt echter niet in de eensgezinde wil van de bevol king het land tegen een communistische verovering te verdedigen. President Johnson zal proberen defini tieve politieke beslissingen in de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Zuid- Vietnam tot na de presidentsverkiezingen in zijn land uit te stellen. Als hij de koers van die politiek nu radikaal gaat wijzigen, is het voor de Amerikaanse kiezers niet meer te verhelen dat in dat deel van de wereld grove blunders zijn gemaakt. Hij moet er echter wel rekening mee houden dat men in Noord- en in Zuid- Vietnam met die hartewens van Johnson nauwelijks rekening zal houden. Niet Washington bepaalt er het tempo van de gebeurtenissen, maar de elkaar bevechten de belangengroepen. Lachende derde is Ho Tsji-Minh die op het punt staat voor de communisten de Zuidvietnamese oogst binnen te halen. De heer dr. Manuel Urrutia heeft in Los Angeles voorspeld dat het regime van Fidel Castro binnen een jaar door een revolutie omvergeworpen zal worden. Tien orga nisaties werken daartoe buiten de gren zen van het eiland samen. Men doet er verstandig aan de woorden van de heer Urrutia niet zonder meer naar het rijk van de fabelen te verwijzen. Hij was namelijk gedurende de eerste zes maanden van het bewind van Castro president van Cuba. Hij was dus een re volutionaire makker van Castro. Hij brak met hem, toen het duidelijk werd dat het regime tengevolge van de afwijzende hou ding van de Verenigde Staten de richting van Moskou op dreef. Maar het zou heel wat belangwekkender zijn geweest als de heer Urrutia nu tevens uit de doeken had gedaan welk regime na de door hem voorspelde val van Castro in Cuba aan de macht zal komen. Er kan geen sprake van zijn dat men er de klok gaat terugdraaien. Meer dan een eeuw hebben bevoorrech te groepen, vaak families, het land en zijn bevolking letterlijk uitgezogen. Onvoor stelbare rijkdommen zijn er vergaard door weinigen ten koste van velen. Corruptie in de politiek was er zo gewoon dat de Cu banen niet anders wisten of het hoorde zo. Vrijwel alle vruchtbare grond was in handen van een kleine groep grondbezit ters of Amerikaanse firma's. Men kan Castro veel verwijten, maar hij is er in ieder geval in geslaagd de ar moede en de nood wat gelijkmatiger te verdelen. Hij heeft kennelijk miljoenen van zijn landgenoten een perspectief voor een betere toekomst gegeven. Uit niets blijkt tot nu toe dat er in zijn land een sterke meerderheid is te vinden die aan zijn regime een einde wil maken. Achter alle geschreeuw en heftige pro paganda, achter alle gevaarlijke acties en onbezonnen daden van de Cubaanse dicta tor gaat het feit wat schuil dat hij zijn land een geheel nieuwe periode van zijn veelbewogen geschiedenis heeft binnenge loodst. Welk alternatief hebben de heer Urrutia en de tegenstanders van Castro de Cubanen te bieden, als zij er inder daad in zouden slagen de huidige macht hebber van het eiland ten val te brengen? Premier Kroesjtsjev heeft speciaal de Amerikaanse staatslieden en wetenschaps mensen wat te denken gegeven door zijn zinspelen op een nieuw en allesvernieti gend wapen, waarover de Sovjet-Unie de beschikking zou hebben. Men verdiept zich in Washington in de vraag wat dit wapen zijn kan, maar eveneens in de over weging of hier van politieke bluf sprake is. Natuurlijk is de opzet van de Russische staatsleider om de rest van de wereld te intimideren, wel duidelijk, maar of hij daarbij iets imaginairs dan wel iets reëels achter de hand heeft, zal voorlopig wel niet onomstotelijk kunnen worden vastge steld. Wat wel vaststaat: zowel de Sovjet- Unie als de Verenigde Staten is bij de cpnstructie van de kernbom tot in haar verschrikkelijkste vormen niet stil blijven staan en werkt koortsachtig verder aan nieuwe, verderfelijker mogelijkheden in het schemerige niemandsland van de mi litair toegepaste natuurkunde. Wat dat betreft behoeft niemand zich enige illusie te maken. Er is niet ver schrikkelijker denkbaar dan datgene, wat reeds volledig of gedeeltelijk binnen het bereik van de mogendheden is gekomen en de gesloten deuren der laboratoria verber gen geheimen, die het voorstellingsvermo gen van argeloze leken te boven gaan. De „onthulling" van Kroesjtsjev is in feite geen ophefmakend nieuws. Het is eenvou dig een slaan van politieke munt uit de activiteit der technici en fysici, die zwij gend doorgaan met hun arbeid in dienst van de politiek. Als Kroesjtsjev het op een bepaald mo ment nodig vindt, daar ten behoeve van zijn binnen- of buitenlandse positie open lijk op te wijzen, dan verandert dat niets aan de feitelijke situatie. Tot welke mo gelijkheden de heren in de laboratoria en wapenfabrieken het intussen gebracht heb ben, zou pas kunnen blijken als hun pro- dukten in gebruik komen. Maar dan zullen wij weinig gelegenheid meer overhouden om er over na te bab belen. (Van. onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister van Verkeer, eindelijk tot het inzicht gekomen dat er te veel auto-ongelukken in België gebeuren, heeft gisteren aangekondigd dat hij binnenkort zal voorstellen in België een Hoge Raad voor Verkeersveiligheid in te stellen. Deze zal zowel leden uit ambtelijke als uit niet-ambtelijke kringen krijgen. Het is de bedoeling dat de Raad de Belgische re gering van advies zal dienen over alle be langrijke kwesties die in verband staan met het verkeer, in het bijzonder met het wegverkeer. De minister heeft tegelijkertijd toegege ven dat België een middeleeuws wegen stelsel heeft, doch dat daaraan voorlopig niets te doen zal zijn. Ook over het bin nen afzienbare tijd in te voeren Belgische rijbewijs, bestaan nog veel moeilijkheden, vooral van technische aard. Er zullen om te beginnen drie miljoen moeten worden uitgereikt, hetgeen een niet geringe administratieve rompslomp met zich brengt. Binnenkort zal de Senaat zich hebben uit te spreken over het wetsont werp dat voorziet in het instellen van zo genaamde blauwe zones, stadsgedeelten waar de parkeermogelijkheid wordt be perkt tot één uur, en van parkeermeters. De Belgische Kamer heeft het ontwerp reeds aangenomen. Het ministerie van Ver keer overweegt tenslotte ook nog de be perking van de snelheid binnen de bebouw de kom van de gemeenten tot zestig kilo meter en het vaststellen van een mini mumsnelheid van tachtig kilometer op de weinige autosnelwegen, die België rijk is. LA PAZ (AP) Zeven mensen zijn omge komen en zestien gewond door een schiet partij in Camiri, een oliestad op 500 kilometer ten zuid-oosten van de Boli viaanse hoofdstad La Paz. Onder de doden waren de burgemeester van de stad, Julio Ibanez, en zijn broer Lorgia. Beiden waren de plaatselijke lei ders van de regeringspartij in Bolivia, de Nationale Revolutionaire Beweging. De ordeverstoringen hebben een natio nale staking van ongeveer 6.000 arbeiders in de olie-industrie tot gevolg gehad. Advertentie Van onze correspondent) LONDEN Boordevol optimisme heeft de Britse premier sir Alec Douglas-Home de gong geluid voor de laatste ronde in de verkiezingsstrijd. Donderdag vijftien oktober zal de grote dag zijn. Zal het een vierde achtereenvolgende overwinning worden voor de optimistische Tories, of zal „underdog" Labour eindelijk na der tien lange jaren kans zien vanuit de op- positiehoek Whitehall te veroveren? De opiniepeilingen die nu praktisch elke week worden gehouden, tonen aan dat de maandenlange wedren om de gunst van het electoraat in een „fotofinish" zal ein digen. Labour heeft al maanden een grote voorsprong gehad, die de leider van de socialisten, Harold Wilson, veel zelfver trouwen heeft gegeven. Maar de laatste weken blijken de Tories vertrouwen van het Britse publiek te heb ben teruggewonnen. Wie zich echter dood staart op de grillige opiniepeilingen, kan zich lelijk vergissen. De man in de straat zal zich pas de allerlaatste weken voor de „grote slag" rond de Big Ben afvra gen op wie hij zal stemmen. Labour of conservatieven? De fervente aanhangers van de liberalenleider Joe Grimmond vor men een interessante maar praktisch te verwaarlozen groep stemmers. WASHINGTON (Reuter) De branden de Spaanse vrachtboot „Siërra Aranzazu", die zondagavond bij Cuba door de beman ning werd verlaten, is in brand geraakt door kanon- en machinegeweervuur van twee niet-geïdentificeerde schepen. Dit hebben overlevenden gezegd. Het Amerikaanse "departement van Bui tenlandse Zaken, dat dit gisteren meedeel de, zegt dat zeventien overlevenden per vliegtuig naar San Juan, Porto Rico, zijn gebracht, nadat zij waren ondervraagd op de Amerikaanse basis op Cuba en door de Britse autoriteiten op de Bahama-eilanden. De bemanning zal, evenals de lijken van drie omgekomenen, worden overgegeven aan de Spaanse consul-generaal in San Juan. In een bericht uit Panama werd gis teren gezegd, dat volgens Cubaanse bal lingen anti-Castro-commando's zondag avond een Cubaans schip hadden aange vallen, dat suiker naar een communistisch land vervoerde. De „Siërra Aranzazu" was op weg naar Cuba met een lading knoflook, cognac, speelgoed en textiel. Volgens de beman ning werd hun schip zondagavond door een onbekende boot verkend. Later schoten twee snelle boten de Sierra Aranzazu zon der waarschuwing met machinegeweren en kanonnen in brand. „Ik stond met de kapitein op de brug toen de aanvallen begonnen even voorbij het eiland Grand Turk," zo verklaarde overlevende Santiago Ibanez uit Bilbao. „Het was te donker om de boten te zien naderen. Zij beschoten ons met machine geweren. Toen vloog het schip in brand." „De aanval duurde vijf of tien minuten. Wij verlieten het schip onmiddellijk, om dat wij bang waren voor een explosie. De beide aanvallende boten kwamen op ons af en bleven een tijdje in de buurt. De ka pitein en de beide officieren die door het machinegeweervuur gewond waren ge raakt, stierven in de sloep." De bemanning werd opgepikt door het Nederlandse schip de P. G. Thulin en op de Bahama-eilanden aan land gezet. On derweg is het Nederlandse schip aange houden door drie Cubaanse torpedoboten. Een Cubaanse officier stelde voor de be manning van het Spaanse schip over te nemen. De gezagvoerder van de Thulin ging daar niet op in en zette de reis naar de Bahama-eilanden voort. Een Amerikaans vliegtuig heeft vandaar acht gewonde bemanningsleden voor medi sche behandeling naar de Amerikaanse ba sis Guantanamo op Cuba gebracht. Ook de drie doden werden daarheen vervoerd. De uitgebrande „Siërra Aranzazu" is door een Cubaanse sleepboot naar Cuba gebracht. Wat ook de nationaliteit van de aan vallers is, aldus het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken, wij kun nen de aanval op een koopvaarder in volle zee slechts betreuren. De Cubaanse ballingenleider Manuel Artime heeft ontkend dat de aanvallers Cubaanse ballingen zouden zijn geweest. Radio Havanna heeft gezegd dat de Verenigde Staten materieel en moreel verantwoordelijk zijn voor de aanval op de „Siërra Arazazu", omdat zij de wapens hebben geleverd aan Cubaanse ballingen. Nu het startschot eenmaal is gevailen is de alles overheersende vraag: wie zal het Lagerhuis veroveren, de pijp rokende Harold Wilson of de gewezen Schotse graaf Home, die ter meerdere eer van de Tory-partij zijn grafelijke titel aan de kap stok heeft gehangen? Enkele dagen geleden lanceerde Wilson het partijprogramma van Labour. Hij heeft natuurlijk de Tories op hun zwakke punten aangevallen. In een verkiezings manifest van 10.000 woorden verzekerde hij de natie o.a., dat een Labour-regering zal streven naar meer nieuwe huizen, een beter wegvervoer, grotere inkomens, bete re sociale regelingen waaronder hogere pensioenen en beter onderwijs voor alle begaafden. Verder wil hij de staalindustrie weer nationaliseren. Een van de belangrijkste punten uit zijn verkiezingsprogramma zal de campagne voor goedkoper bouwterrein worden. Zijn „Utopia", zoals de conserva tieven het labourmanifest over „een nieuw Brittannië" smalend hebben genoemd, zou mogelijk worden door een opvoering van de produktie en een juist en volledig ge bruik van alle bronnen die het land rijk is. Het eerste commentaar van Sir Alec op Wilsons verkiezingsmanifest was: „een menu, maar zonder de prijslijst". Maar als het een menu is, dan is het voor mil joenen Britten licht te verteren. Sir Alec zelf is nog niet met zijn partijprogram ma voor de dag gekomen. Veel verrassin gen zal het conservatieve manifest niet kunnen opleveren. Maanden geleden hebben de plannenma kers der Tories al besloten om de ver kiezingen op het thuisfront uit te vechten, ook al zuilen zij dankbaar gebruik maken van hun grote daden op het gebied van buitenlandse zaken, het initiatief tot het kernstopverdrag, dat vorig jaar augustus in Moskou werd gesloten door Amerika, Rusland en Engeland, en het behoud van de eigen afschrikwekkende kernmacht. Het is altijd Wilsons plan geweest de Britse kernwapens aan Amerika over te dragen. De opkomst van „cowboy" Barry Goldwater, de simplistisch redenerende se nator uit Arizona, heeft Wilsons plan op losse schroeven gezet. De militante kreten van Goldwater, zijn „bezeten" volgelingen en zijn eigen politieke verleden zijn nu overbekend in Groot-Brittannië. Als deze senator de nieuwe Amerikaan se president wordt, de kans schijnt klein, ziet het er minder prettig uit voor Wilson die de bescherming van het westelijk halfrond door middel van de afschrikwek kende kernmacht aan Amerika wil over laten. Terecht liet Labourleider Wilson dit punt dan ook uit zijn partijprogramma. Maar even terecht zal sir Alec een dank baar gebruik kunnen maken van Wilsons formidabele „misstap Toch zullen de Tories terugkeren naar de oude, beproefde methode: een strijd op het thuisfront, want, hebben de tactici op het Tory-hoofdkwartier geredeneerd, het „brood en de spelen" zijn nog altijd be langrijker zaken voor de kiezers dan een kernstopverdrag of het behoud van de eigen afschrikwekkende kernmacht. De liberalen zullende komende vijf jaar een belangrijke rol in het parlement gaan spelen, als het waar is dat de twee grote partijen aan elkaar gewaagd zijn. Nu heb ben de Tories nog een meerderheid van 86 zetels in het Lagerhuis op Labour, dat 256 volksvertegenwoordigers in het parlement heeft. De liberalen hebben slechts zeven zetels. Als de komende verkiezingen een van de twee grote partijen slechts met een kleine meerderheid laat winnen, zal de Liberale Partij op de wip komen te zit' ten. Dat is precies waar de volgelingen van Joe Grimmond naar streven. Hun mant fest dat gisteren verscheen, spreekt met nadruk over de belangrijkheid van het „machtsevenwicht in het Lagerhuis". Wie de komende algemene verkiezingen zal gaan winnen, durft nu nog niemand in Groot-Brittannië te voorspellen, zelfs de statige en betrouwbare Times niet. Dat het een spannende eindstrijd gaat worden is zeker. ESSEN (DPA en AFP) Op een partij- vergadering in de Duitse stad Essen heeft kanselier Ludwig Erhard het Frans-Duitse vriendschapsverdrag van onschatbare waarde genoemd. „Europa en de vrije we reld zouden niet kunnen bestaan, als de samenwerking tussen Bonn en Parijs geen hechte basis heeft." Hij ontkende dat pre sident De Gaulle hem de keus tussen Washington en Parijs had gegeven. „In tegendeel," aldus Erhard, „De Gaulle heeft mij gezegd dat de Duitsers met allebei op goede voet moeten staan. Een groot man als De Gaulle zou er niets van begrijpen als de Duitsers niet ook hun eigen belangen verdedigden Hoge functionarissen van de Franse en Westduitse ministeries van Buitenlandse Zaken hebben gisteren in Bonn besprekin gen gevoerd over de betrekkingen tussen hun landen. Beide partijen deden buitengewoon ge heimzinnig over de ontmoeting en weiger den inlichtingen te geven. De bijeenkomst is gehouden om iets te doen aan de toe nemende geschillen tussen Frankrijk en West-Duitsland. TUSKEGEE ,AFP) Voor de eerste maal sinds de Amerikaanse burgeroorlog hebben in de Amerikaanse staat Alabama negerkandidaten een verkiezingsstrijd van blanken gewonnen. Dit gebeurde in de stad Tuskegee, waar maandag gemeenteraadsverkiezingen zijn gehouden. Daarin versloegen twee neger kandidaten hun blanke tegenkandidaten, met het resultaat dat de raad thans uit drie blanken en twee negerleden bestaat. Een van de geweldigste uitvindingen vind ik, na het wiel, nog altijd de lift. Welk een energiebesparend vervoermid del. Als je toevallig zo'n ding in je eigen torenflat hebt, hoef je nooit meer de aan- moedigingskreet: Komt u maar bovenl uit het raam te roepen. Al woon je vijf tien hoog. Hetgeen ook zijn nadelen met zich meebrengt: ongewenste bezoekers, die je het ademloos beklimmen van trap pen van harte zou gunnen, staan plotse ling, zeer levensblij, voor je neus. Maar natuurlijk zijn daar liften en lif ten. In oude huizen b.v. heb je van die kamertjes van oud bruin hout, versierd met kantjes en strikjes in goud, be schermd door een gietijzeren kamer scherm, zoals grootmoeders potkacheltje vroeger. Ze zien er griezelig labiel uit en toch moeten het echt degelijke liften wezen met zeer tanige spierbundels. An ders hadden ze het niet zo lang uitge houden. Nee, wat mij pas geleden is overkomen, kan je alleen maar gebeuren in zo'n arti stieke vormgeving. Zo'n fijne toegepaste- kunstlift met zelfglanzende knoppen. Tien onder en boven elkaar. Met een glimlach stap je in; fijn, even naar het dakterras. Je drukt op knop numero tien en zoef. tot de zeuvende etage gaat alles van een leien dakje. Maar dan! Zonder enige ken nisgeving stopt hij plotseling tussen de zeuven en acht. Wat nu, denk ik, ik denk wat nu? De lift hikt even en gaat dan op eigen houtje weer naar beneden. D.w.z. hij stopt op de derde etage. De deur gaat vanzelf open. Er staat niemand. Ik denk een dagelijkse, ingeburgerde uitdrukking en druk weer op knop nummero tien. Zoefstop. Ditmaal tussen acht en ne gen. Hik, en terug. Ik krijg het vreemde vermoeden dat er iemand een kwaadaar dig spelletje met me speelt, iemand die zich in het trappenhuis verbergt en op el ke verdieping op de knop drukt. Maar ja, dit moderne kamertje heeft geen ramen met uitzicht. Mijn vermoeden moet dus vermoeden blijven. Als ik op de vierde verdieping stop en er is weer niemand, druk ik maar op de beganegrondknop. En jongens, het lukt! Beneden stap ik uit en begin een moeizame tocht trap op, tien hele en twintig halve trappen En laat het nou regenen toen ik eindelijk hijgend de daktuin bereikt had. Lizzy Sara May Bevelhebber. Luitenant-kolonel Wagih el Mandany, een voormalig officier van het leger van Koeweit, is benoemd tot bevelhebber van het „Palestijnse bevrij dingsleger". Mandany is afkomstig uit het voormalige Palestina. (Van onze correspondent) ROME De „Osservatore Romano" bevatte gisteren een zeer belangrijke of ficiële mededeling: vijftien september is op het departement van Buitenlandse Za ken in Boedapest een akte ondertekend met bijbehorend protocol, waarin is vast- welke resultaten zijn bereikt bij de be sprekingen tussen de Heilige Stoel en de Hongaarse regering. Het contact zal worden voortgezet met de bedoeling tot een nauwere samenwer king te komen. Namens het Vaticaan werd het document ondertekend door mgr. Agos- tino Casaroli, staatssecretaris van de Con gregatie voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden en voor Hongarije door Jozsef Pranther, voorzitter van het Rijks bureau voor Godsdienstige Zaken. De onderhandelingen waren reeds in april 1963 begonnen. Als eerste resultaat van het akkoord heeft de paus vijf nieu we bisschoppen kunnen benoemen, ter wijl hij bovendien de bisschop van Dadi- ma heeft kunnen bevestigen. Deze laatste, mgr. Jozsef Winkler, was indertijd door paus Johannes XXIII be noemd, maar de Hongaarse regering had hem tot nu toe niet willen erkennen. Vijf bisdommen waren reeds geruime tijd zon der bisschoppen. Het aanvullende protocol bij het akkoord noemt de punten op waarover men het eens is geworden en die waarover nog verschil van mening bestaat. Het belang rijkste punt waarover nog geen overeen stemming is bereikt, betreft kardinaal Mindszenty. Op het Vaticaan deelde men ons mede, dat in de positie van de kar dinaal geen enkele verandering is geko men. TU-134. De vliegtuigindustrie van de Sov jet-Unie heeft bekend gemaakt, dat een nieuw straalpassagiersvliegtuig vervaar digd is met de motor achterin voor vluch ten van middelbare afstanden. Het zal spoedig in dienst genomen worden bij de Aeroflot. Het is de TU-134 ontworpen door Andrei Tupolev. Droom. De 72-jarige doodgraver Richard Duckett uit de Britse stad Werrington, die 46 jaar lang doof is geweest, heeft zijn gehoor verkregen na een angstige droom die voor hem een veldslag in de eerste wereldoorlog deed herleven. Duc kett was in de zomer van 1918 bij Kame- rijk aan het hoofd gewond en sindsdien doof. In zijn droom hoorde hij weer het gebulder van de kanonnen. Toen hij, badend in zijn zweet wakker werd hoor de hij voor het eerst weer de klok tik ken. Verraden. Een 27-jarige Westberlijner heeft van de Oostduitse autoriteiten het bestaan van een vluchttunnel verraden en de namen genoemd van de mensen die aan de bouw daarvan hebben mee gewerkt. De tunnel was bijna gereed. De man was in Oost-Berlijn aangehou den omodat hij een valse identiteitskaart had. Archiefstukken. Kisten die in juli uit het Zwarte Meer in Tsjecho-Slowakije zijn opgevist, blijken archiefstukken van het Reichssicherheitshauptamt te bevatten met gegevens over de Duitse veiligheids diensten in Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en lijsten met Tsjecho- slowaken die destijds lid van de gestapo waren. Dit heeft het Tsjechische minis terie van Buitenlandse Zaken gemeld. Bomaanslag. In Zuid-Tirol (Alto Adige) is weer een bomaanslag gepleegd. Ditmaal was het huis van de directeur van een Duitstalig blad in Bolzano het doelwit. Er werd alleen materiële schade aan gericht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3