Minister van Binnenlandse Zaken: „Geen bijzondere bestuursvormen aan agglomeraties opdringen" Mr. Toxopeus wil nieuwe en kortere grondwet FIAT 850: Rijden in stadsverkeer CITROEN BRENGT STATION WAGEN IN AMI-6 SERIE NIEUWE RENAULT 1500 Vrij lange aanlooptijd is nodig In 1963 ruim 8% meer ziekengeld uitbetaald Dit jaar wetsontwerp tot opheffing van Rozendaal hoofdpijn? WITTE KRUIS :j£ MAAKT U VLOT WEER FIT! Staatsmuntbedrijf koopt vijf persen Gemeenten krijgen het steeds moeilijker In gebed Decentralisatie van subsidiebeleid Vanden Plas Princess met Rolls Royce motor mam WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 5 Kort nieuws Minister Toxopeus Kerkelijk nieuws 4 EIND OKTOBER IN ONS LAND (Van onze parlementaire redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) wil de agglomeraties geen bij zondere bestuursvormen opdringen, ook al kunnen zich zowel in de grote als kleinere agglomeraties gevallen voor doen, waarin een nieuwe bestuursvorm noodzakelijk is. Het inzicht dat een wettelijke voorziening behoort te worden getroffen, zal eerst ter plaatse moeten groeien, zo schrijft de bewindsman in zijn toelichting op de begroting voor 1965. Een nieuwe ontwikkeling in het bestuurs- regime, waarmee een vertrouwde constel latie wordt doorbroken, vergt een vrij lange aanlooptijd, zo meent de minister. Bedacht moet worden dat de bruikbaar heid van nieuwe bestuursvormen niet al leen afhankelijk is van het objectieve nut daarvan, maar ook van het vertrouwen dat daarin in gemeentelijke kring wordt ge steld. Dit vertrouwen wordt door het op dringen van nieuwe vormen bepaald niet verzekerd. Een bijzondere bestuursvorm kan belangrijk en waardevol zjjn, doch mag niet op te vlotte wijze worden gehan teerd, aldus minister Toxopeus. Zou de wetgever dit uit het oog ver liezen, dan zou hij volgens de bewindsman gerede kans lopen het instituut te verstik ken nog voor het tot leven is gewekt. Dit wil uiteraard niet zeggen dat het al of niet treffen van een bijzondere wettelijke voor ziening afhankelijk kan worden gesteld van het inzicht en de wensen van een of meer der betrokken gemeentebesturen. In dien de noodzaak tot ingrijpen van de wet gever evident is, zal de minister niet aar zelen de daarvoor nodige stappen te onder- In 1963 is het aantal toegekende zieken gelduitkeringen met ruim acht percent gestegen, namelijk van 912.179 in 1962 tot 987.442 in 1963. Het aantal uitkerings- dagen nam met ruim 13 percent toe (14.835.421 in 1962 en 16.778.946 in 1963). Dit staat in het vandaag verschenen jaarverslag over 1963 van het gemeen schappelijk administratiekantoor (G.A.K.). Volgens het verslag is de stijging van het aantal uitkeringsgevallen voor een deel het gevolg van de groei van de ver zekerde beroepsbevolking en wordt voor een ander deel veroorzaakt door de toe neming van het ziekterisico. Het uitge keerde ziekengeld ad 227,1 miljoen was in het verslagjaar bijna 25 percent hoger dan in 1962 toen ƒ182,2 miljoen werd uitgekeerd. In het hogere bedrag komt zowel de toeneming van het aantal uit- keringsdagen als de verhoging van de lonen in 1963 tot uiting. nemen. Dergelijke gevallen doen zich thans evenwel nog niet voor, zo zegt hij. Minister Toxopeus schrijft in zijn toe lichting dat hij na de aanvaarding van het wetsontwerp voor de Rijnmond ook haast wil maken met een bijzondere bestuurs- voorziening voor de Amsterdarrise agglo meratie, die riaar zijn indruk zou kunnen bijdragen tot de oplossing van de vraag stukken welke zich in dat gebied voordoen. Omtrent de vraag hoe deze voorziening vorm moet krijgen wordt thans overleg ge voerd met het provinciebestuur en de be trokken gemeenten. De minister heeft G.S. van Noord-Holland verzocht te bevorderen dat terzake de nodige voortvarendheid wordt betracht. Het is een gelukkig toeval, zo schrijft de bewindsman, dat de regelingen voor de Rotterdamse en die voor de Eindhovense agglomeratie welke vorm die dan ook mogen aannemen vermoedelijk ongeveer gelijktijdig zullen beginnen. Immers, ook al heeft de wetgever er naar beste weten alles toe bijgedragen, om voor het gebied van Rijnmond een voorziening te treffen, die aan de bestaande behoeften voldoet, de werking daarvan in de praktijk zal nauwkeurig moeten worden gadegeslagen. Het is van belang wanneer dan daarnaast de gemeenten in de Eindhovense agglome ratie tot een vrijwillige intergemeentelijke regeling zullen zijn gekomen, zodat, naar verwacht mag worden, een dergelijke vorm van agglomeratiebestuur in de nabije toe komst op zijn praktische waarde zal kun nen worden getoetst. UITGAVEN VOOR DIV. ONDERWERPEN VAN STMTSZORS WP^WA 1964! 11965 (onhv.-beornH O0 Het komende jaar zullen bij de Tweede Kamer wetsontwerpen worden ingediend tot onder meer de opheffing van de ge meente Rozendaal, tot de gemeentelijke herindeling van Stadskanaal (gemeenten Onstwedde, Veendam en Wildervank), tot wijziging van de grens tussen de gemeen ten Doetinchem en Bergh en tussen Zuide lijk Flevoland en de aangrenzende ge meenten. Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) deelt dit mee bij de begroting 1965. De eerder, in de begroting 1964, ver melde voorstellen tot een gemeentelijke herindeling betreffende Helmond en rand gemeenten, Maassluis-Maasland-Naaldwijk en Vlaardingen en Goeree-Overflakkee zullen binnenkort worden ingediend. Advertentie Minister Witteveen (Financiën) verwacht dat ook in de komende jaren een om vangrijke jaarlijkse produktie van mun ten nodig zal zijn om aan» de behoeften te kunnen voldoen. Dit blijkt uit de begroting 1965 van het staatsmuntbedrijf. Tegen 185 miljoen mun ten in 1964 is voor het komende jaar een muntprogramma opgesteld, dat voor ziet in de aanmaak van 25 miljoen kwart jes, 50 miljoen dubbeltjes, 20 miljoen stui vers en 100 miljoen centen (totaal 195 mil joen stuks). In het kader van de vervanging van de oude muntpersen door moderne machines zullen in komend jaar vier nieuwe lichte muntpersen worden aangeschaft en zal één zware muntpers (geschikt voor het slaan van zowel guldens als rijksdaalders) worden aangekocht. Ook in 1963 en in de loop van dit jaar zijn nieuwe muntpersen aangeschaft. Studenten in Amsterdam. Aan de hand van de bij de universiteit van Amster dam aangevraagde inschrijvingsformu lieren wordt geschat dat het aantal stu denten in de loop van het nieuwe studie jaar de twaalfduizend zal benaderen De reeds aangekondigde wetsvoorstellen tot een definitieve regeling ter verruiming van het gemeentelijk belastinggebied zijn, tezamen met wetsvoorstellen tot technische herziening van de gemeentelijke belasting bepalingen, in voorbereiding. Dit heeft minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) bij zijn begroting voor 1965 meegedeeld. Een onderzoek naar de mo gelijkheden van een verdere uitbreiding van de verfijningen van de algemene uit kering is gaande, aldus de minister. De definitieve vaststelling van de uitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren 1960, 1961 en 1962 zal thans spoedig haar beslag kunnen krijgen. Tevens zullen dan de juiste bedragen van de garantie-uitkering en de limietkorting kunnen worden vastgesteld. In de toelichting op de begroting wordt vermeld, dat in 1964 meer, vooral kleine gemeenten, moeite hebben om tot een slui tende begroting te kom,en. Het aantal ge meenten met een niet sluitende primitieve begroting steeg van 16 pet in 1963 tot 19 pet in 1964 (welk laatste percentage ook reeds in 1962 werd geconstateerd). Het bedrag van de tekorten is gestegen van 46 min in 1963 tot 54 min in 1964. Van deze stijging ad 8 min komt 6.2 min voor rekening van de gemeente Amster dam. Voor het overige laat het zich aanzien dat de begrotingspositie van de kleinere gemeenten iets ongunstiger is geworden. Een bewoner van een huis aan de He rengracht te Amsterdam kreeg bezoek van een man, die hem het adres van een dominee vroeg. Hij wilde, zei hij, met deze in gebed gaan omdat zijn dochter f met een Spanjaard vandoor was. Voor ie man het huis verliet vroeg hij ge bruik te mogen maken van het toilet, doch even later trof de bewoner hem tan in zijn slaapkamer. De bezoeker vertrok toen haastig „naar de dominee". Naderhand bleek een gouden cilinder- horloge uit de slaapkamer te zijn ver dwenen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) is tot de slotsom gekomen dat er voldoende aanleiding is voor pogingen zijnerzijds om te komen tot een vérgaande wijziging van de grondwet. De gedachten gaan daarbij voorlopig in de richting van een nieuwe grondwet, die een beperkter omvang zal hebben dan de huidige constitutie. De bewindsman wil in de loop van volgend jaar komen met een proeve van een nieuwe grondwet om in brede kring een gedachtenwisseling op gang te brengen. Naar bekend is heeft mr. Toxopeus in middels een afdeling grondwetszaken aan zijn departement toegevoegd, die de wijzi ging van de constitutie in voorbereiding heeft. Er zijn al in ruime maite besprekin gen gevoerd met de groep van staatsrecht deskundigen, die met de afdeling samen werkt en waarvan onder meer de heren mr. A. M. Donner, prof. mr. J. van der Hoeven, prof. mr. H. J. M. Jeukens, prof. mr. P. J. Oud en prof. mr. J. V. Rijpper- da Wierdsma deel uitmaken. Uit dat overleg alsmede uit de debatten in het parlement over dit onderwerp is de con clusie getrokken dat er aanleiding bestaat de constitutie stringent te wijzigen. Minister Toxopeus schrijft in de toe lichting op zijn begroting dat voor een algehele herziening van de grondwet het klimaat echter nog ontbreekt. Daarom is besloten tot het uitbrengen van een proeve van een nieuwe grondwet, die kan bijdrage tot de meningsvorming over de herziening van de constitutie. De daaruit te ver wachten reacties en adviezen zullen ver volgens bij het opstellen van de nieuwe grondwet kunnen worden betrokken. De proeve zal een departementaal werkstuk zijn, waaraan de regering niet gebonden is. Zij behoudt zich terzake alle vrijheid voor. In het kader van de klimaatsverbetering heeft minister Toxopeus voorts onder de studenten aan universiteiten en hoge scholen een prijsvraag uitgeschreven over het onderwerp: „De veranderingen in de opvattingen omtrent de betekenis van de grondwet voor het koninkrijk der Neder landen sinds 1945". De bewindsman hoopt daarmee ook in die kring de belangstelling voor de herziening van de grondwet te stimuleren, zo blijkt uit zijn memorie van toelichting. Een werkgroep uit de ministerraad on derzoekt in onderling overleg de mogelijk heid om een aantal subsidietaken, thans nog in handen van het rijk, over te heve len naar de provinciale en gemeentebe sturen. Uit de memorie van toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1965 blijkt dat minister Toxopeus het af stoten van rijkssubsidietaken naar de la gere publiekrechtelijke lichamen grote aandacht geeft. Hij heeft dit vraagstuk opnieuw in de ministerraad aan de orde gesteld met bo venvermeld resultaat. De minister hoopt bij zijn streven naar een zo ruim mogelijke inschakeling van de provinciale en gemeentebesturen in wetgeving en bestuur in het komende zit tingsjaar de steun te ontvangen van de raad voor de territoriale decentralisatie. Hij ziet het als een belangrijke taak te bevorderen dat de raad in alle daarvoor in aanmerking komende gevallen zal wor den gehoord. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Emmercompascuum (toez. H. H. v. d. Neut te Lemelerveld; naar Apeldoorn (vac. wijlen J. de Vries) dr. W. Bloemencfaal te Winterswijk. Bedankt voor St. Annaland W. v. Tuyl te Rijssen. Beroepen te Gasselternijveen T. L. H. Pieterse, kand. te Voorschoten te Drachtstercompagnie G. Torenbeek te V rij hoeve-Capelle. Aangenomen naar Lekkerkerk H. C. Voorneveld te Pernis. M fr I..-:-.' Na een korte testrit met de nieuwe Fiat 850 door de Amsterdamse binnenstad hebben we een paar conclusies getrokken: Deze nieuwe telg van de Fiat-familie is bij uitstek een wagen voor hèt stadsverkeer: het interieur is comfortabel afgewerkt, zelfs lange mensen kunnen voorin op hun gemak zitten en er is bij dit model meer aandacht aan de bagageruimte besteed dan bij de kleinere broer, de Fiat 600. Niet alleen door zijn moto risch vermogen, maar ook door zijn uiterlijk onder scheidt de Fiat 850 zich in gunstige zin van de overige kleine Fiat-model len. Het kleine staartje aan de wa gen maakt een kit tige indruk, die wordt bevestigd zo dra men zich met deze nieuweling die eind september, begin oktober op de Nederlandse markt komt in 't drukke stadsverkeer waagt. In de eerste en tweede versnelling zorgt het felle achterin geplaatste motortje van 843 cc ervoor, dat het wagentje dankbaar gebruik kan maken van alle gaatjes en doorgangen die er in het verkeer maar te vinden zijn. De geringe afmetingen staan er borg voor dat er altijd wel een plaatsje overschiet voor deze Fiat 850. Op de buitenwegen wordt dit even anders. Weliswaar haalt de Fiat nog een respectabele snelheid van bij de 125 kilometer per uur. Stuurcorrec- ties en een zekere gevoeligheid voor zijwind (hoewel dit laatste zeker niet als een ernstig bezwaar geldt bij deze wagen) maken echter een verscherpte waakzaamheid noodzakelijk. Wat de bagageruimte betreft: voorin heeft Fiat wat meer ruimte geschapen, terwijl de rugleuning van de achterbank kan worden neergeklapt, waardoor een redelijke bergruimte ontstaat. Achter de rugleuning van de achterbank is bovendien nog ruimte gelaten voor bagage. Dank zij de verstelbare stoelen voor kunnen lange autorijders nog ruim plaats vinden voor hun benen. Het voor deze prijsklasse gerieflijke interieur bevat onder meer zijtassen in de deuren, asbakken achterin, arm- steunen op de deuren. Het dashboard is met zwart kunstleer bedekt en herbergt twee ventilatie-openingen. De kachel is voorin in het midden gemonteerd. De watergekoelde motor met een gesloten koel systeem is gemakkelijk toegankelijk. De achterplaat kan zonder veel voorzieningen worden verwijderd. De vier versnellingen bediend via een pookje zijn alle ge synchroniseerd en laten zich zonder veel moeite ge bruiken. Al met al een wagen die zich met zijn lengte van 3.58 meter en zijn breedte van 1.43 meter prettig laat besturen, rustig op de weg ligt. Met zijn grote kop lampen voor en zijn knik in de rug achter laat de Fiat 850 bovendien een aangename indruk achter. Er bestaan twee versies van deze Fiat: een met een motor voor „normaal", en een model met een motor voor „super". Slechts deze laatste zal voorlopig in Neder land kunnen worden gekocht tegen een prijs van 4.945. Citroen heeft in de Ami 6 serie een lichte stationwagon uitgebracht, die aan de achterzijde voorzien is van een royale luifeldeur. Het uiterlijk van deze stationwagon wijkt in zoverre af van de Ami 6, dat het luifeltje boven de achterruit is verdwenen. Dit is niet de enige verbetering en verandering die Citroen in zijn seriemodellen heeft aangebracht. De Idéal 19 heeft een sterkere motor gekregen, waardoor de maximumsnel heid kon worden opgevoerd tot 150 kilometer per uur. Dashboard en ruitewissers zijn gewijzigd en verbeterd. Het verwarmingssysteem is identiek aan die van de DS 19, regelbare luchtstroom in voor- en achtercompartiment, voorruitontdooiing en ontwaseming ruiten voorportieren. In de DS 19 serie heeft de fabriek voorts een zeer luxueuze uitvoering gebracht over de naam „Pallas". Deze DS Pallas wordt geleverd met jersey of leerbekleding. Tevens kan de koper kiezen tussen een halfautomatische versie of een uitvoering met koppelingspedaal en niet be krachtigd schakelmechanisme. In de Vanden Pias-serie is een nieuw model ver schenen: Vanden Plas Princess 4 liter. Deze nieuweling die de Princess 3 liter vervangt is uitgerust met een vier liter Rolls Royce-motor grotendeels vervaardigd van lichtmetaal. De prestaties van deze nieuwe Vanden Plas die reeds de bijnaam de „Rolls Royce voor de armelui" heeft ontvangen, liggen aanmerkelijk hoger dan die van zijn voorganger. B.M.C. annonceert dat dit de snelste sedan is die ooit op het programma van deze fabriek stond. De motor uit de beroemde fabriek schenkt de nieuwe Vanden Plas een top snelheid van 180 kilometer per uur, terwijl de wagen tevens in staat is kruissnelheden tussen de 130 en 160 kilometer per uur lange tijd vol te houden. De 175 pk bij 4800 toeren per minuut die deze lichtmetalen motor levert, staan bovendien via een automatische trans missie borg voor een felle acceleratie, waarbij de wagen binnen negen seconden van stilstand op tachtig kilometer per uur worden gebracht. Zuinig Ondanks deze prestaties blijkt de Princess 4 liter een rela tief zuinige wagen te zijn. Na proefritten met verschillende snelheden kwam men op een gemiddeld verbruik van 1 7 bij een kruissnelheid van 110 kilometer per uur. Technische gegevens van de motor: zes cilinders in lijn, watergekoeld. Boring maal slag 95,25 x 91,44 mm. Cilinderinhoud 3909 cc. Compressieverhouding 7,8 1. Hoewel er dus onder de motorkap wel het een en ander is gewijzigd, verschilt het uiterlijk van deze nieuwe Vanden Plas weinig van het voorgaande model. De kleine staart vinnen achter bij deze wagen voor zes personen zijn ver dwenen. Verscheidene lampen aan voor- en achterzijde werden gecombineerd. De prijs van deze Princess bedraagt 29.500. Eind oktober arriveren de eerste modellen in ons land. In het voorjaar van 1965 zal Renault het nieuwe model „1500" op de markt brengen. De wagen die wordt uitgevoerd met voorwielaandrijving wijkt wat het uiterlijk betreft belangrijk af van voorgaande Renaultmodellen. Zoals de foto toont heeft de nieuwe Renault 1500 een schuin wegge sneden rug, waardoor ongetwijfeld de bagageruimte meer inhoud zal krijgen. Een Rotterdamse importeur zal in Nederland een merkwaardig voertuig op de markt brengen: de „Austin Moke", een wagen die herinneringen op roept aan de jeep, maar gebouwd is op basis van ae Austin Seven. De prijs voor dit voertuig bedraagt ongeveer 5.500. B.M.C. die dit wagentje in produktie heeft ge nomen is er bij de constructie van uitgegaan, dat de auto in het terrein en onder ruwe omstandigheden bruikbaar moest zijn. Voorwielaandrijving, speciale vering en een laag zwaartepunt maken deze wagen onder meer geschikt voor dit werk. Bovendien blijkt de Austin Moke ook op de weg een relatief hoge snelheid te kunnen ontwikkelen. De open carrosserie zorgt er verder voor, dat laden en lossen snel en handig kunnen geschieden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5