Meer armslag voor gemeenten in het woningbouwbeleid SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE Miljoenennota en de troonrede in de Nederlandse pers (2) TRIUMPH DEALER DANSSCHOOL T. GRIEK BB-opleiding wordt op de nieuwe strategie afgestemd Begroting Volkshuisvesting Bouwkosten stijgen minder snel Trek uit westen dank zij decentralisatie Belgische arts heeft journalist niet geslagen Commentaren van vakbonden op Miljoenennota Groen liep een lichte hersenschudding op Drie nieuwe leden in Tweede Kamer Van den Berghstichting veertig jaar Kwartet Leo Meyer zondag bij Ekestos Man besteelt zijn hulp in nood Postzegel- en foto expositie bij het spoorwegjubileum WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 6 Bouwprogramma Resultaten Nieuwe wet tïpia Uiteenlopende commentaren in de dagbladen HARRY OOMEN Boetes voor overtreding van bouw-GAO (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) wil in zijn woningbouw beleid voor 1965 de gemeenten wat meer armslag bieden. De bewindsman kondigt in zijn toelichting op de begroting voor volgend jaar althans de volgende maatre gelen aan: De geografische verdeling van de contin genten zal niet alleen worden gebaseerd op de behoefte maar ook op de plaatselij ke bouwcapaciteit; Bij de toewijzing van de industriële wo ningbouw zal meer ruimte worden gelaten voor het initiatief van gemeenten en ande re opdrachtgevers; De gemeenten zullen meer vrijheid krij gen om een nader te bepalen deel van het contingent niet te realiseren in de pri mair aangewezen, maar in een andere sector. Minister Bogaers wil volgend jaar het toewijzingsbeleid zodanig hanteren dat daardoor een grotere bouwproduktie ont staat. Hij wil voorts trachten de doorstro ming en de bouw van kwaliteitswoningen te bevorderen door aanpassing van de sub sidiemethoden. In afwachting van het on derzoek naar de woningbehoefte, dat in oktober begint en dat nadere aanwijzingen moet verschaffen voor een beter gebruik van de bestaande woningvoorraad en voor het gewenste woningassortiment, heeft de bewindsman al plannen beraamd om te komen tot huizen van betere kwaliteit. Voor de woningwetsector wenst de mi nister een type woning, dat qua huur en stichtingskosten ligt tussen de categorieën a en b van de premiesector. Hij wil daar voor een „gewenningsbijdrage" verstrek ken en denkt bij de bestemming van dit nieuwe woningtype aan de „voorhoede" van de arbeidersbevolking en een deel van de middengroepen. Ook voor de huur woningen in de gesubsidieerde particulie re sector zijn wijzigingen van het bestaan de subsidiestelsel in studie. Achter deze plannen steekt de opzet het woningassor timent uit te breiden. In het bouwprogramma voor 1965 wordt uitgegaan van een totale produktie van 6.150 miljoen in de bouwnijverheid. Daar van zal 4.750 miljoen kunnen worden ver werkt in de gebouwensector, terwijl voor weg- en waterbouwkundige werken 1.400 miljoen is opgenomen. Hoewel de capaci teit voor volgend jaar kan worden bere kend op rond 5.100 miljoen voor de ge bouwensector, laat de economische situatie, en met name de nog altijd aanwezige spanning op de arbeids- en kapitaalmarkt, een dergelijk hoog bouwprogramma niet toe. Voorshands is het programma daarom beperkt gehouden met de bedoeling later nog eens na te gaan in hoeverre een hoge- Wl J BOUWDEN WONINGEN jaarlijks aantal voltooide woningen in Nederland 1 00- w.v.parhculiere woningbouw (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers acht het een misver stand te menen dat de sterke stijging van de bouwkosten ook de laatste tijd nog on verminderd voortgaat. In het eerste kwar taal 1964 stegen de bouwkosten inderdaad nog sneller dan het algemene prijspeil, maar in de laatste maanden bleven zij stabiel terwijl het algemene prijspeil ver der steeg. De minister put uit dat ver schijnsel steun voor zijn pogingen de stij ging van de bouwkosten te beperken. Mede door een doelbewuste stimulering van de produktiviteitsgroei en een terug houdend goedkeuringsbeleid rekent hij er op dit doel te kunnen bereiken, zo schrijft hij in de toelichting op zijn begroting voor 1965. De bouwkosten zijn in de laatste an derhalve jaar met rond 10 percent opgelo pen. De verklaring voor deze stijging moet in verschillende oorzaken worden gezocht; de overspanning heeft hierop ongetwijfeld invloed gehad; de materiaalprijzen, die ruim 50 percent van de bouwkosten uitma ken, liepen vanaf het eerste kwartaal 1963 tot het derde kwartaal 1963 met ruim l'/t percent op, maar zijn van het derde kwar taal 1963 tot het eerste kwartaal 1964 met 12 percent gestegen. Bovendien zijn de lo nen in betekenende mate verhoogd. re produktie mogelijk en verantwoord is. Van het bouwprogramma is 2.515 mil joen bestemd voor de woningbouw, waar van het belangrijkste deel gaat zitten in de afbouw van woningen in uitvoering. Er is voorzien in de aanbouw van tenminste 95.000 woningen met een uitloop tot 100.000 woningen, afhankelijk van het aantal hui zen dat dit jaar in totaal gereed komt. Gestreefd wordt naar een daling van het uitvoeringsniveau. Voor boerderijen is 90 miljoen be stemd. Het agrarische structuurbeleid laat een sterke afremming van de bouw in de ze sector niet toe. In de sector van de nijverheid zal voor 740 miljoen worden toegelaten en in de sector handel en verkeer 390 miljoen. Voor t)fjaardenklinieken, zwakzinnigen inrichtingen en zwembaden moet iets meer worden gedaan; reden waarom de bouw in de sector gezondheidszorg en hy giëne kan oplopen tot 195 miljoen. Voor kerken is f 40 miljoen bestemd en voor scholen 345 miljoen. De overheid zal voor 95 miljoen aan gebouwen kunnen neerzetten, met name om de achterstand te kunnen inlopen. Voor de overige bijzon dere gebouwen is 70 miljoen gereserveerd en voor de sector herstel en verbouw 190 miljoen. In de weg- en waterbouwkundige sector, die buiten de capaciteitraming blijft, kan volgend jaar voor 1.400 miljoen worden aanbesteed. Minister Bogaers deelt in de toelichting op zijn begroting mee dat zijn expansieve bouwbeleid reeds tastbare resultaten begint op te leveren. Het aantal bouwvakarbei ders is sinds april 1962 met dertig percent toegenomen en er is een forse stijging van de produktiviteit verkregen. Van medio 1963 tot medio 1964 werden 91.568 wonin gen opgeleverd, een opmerkelijke stijging. In het eerste halfjaar 1964 kwamen 12.000 woningen meer gereed dan in de overeen komstige periode van 1963. Bij 45 percent van de op 1 april onder houden huizen was de bouw tot over de helft gevorderd. Verwacht wordt dat eind 1964 meer dan 95.000 woningen afgeleverd zullen zijn. Per 1 juli waren ruim 20.000 woningen volgens systeembouw in uitvoering tegen 17.000 een jaar tevoren. Dit jaar wordt een produktie van 8500 industriële huizen verwacht tegen 4300 in 1963 terwijl voor volgend jaar op 13.000 industriële wonin gen wordt gerekend. Voorts bevinden zich verschillende nieuwe initiatieven voor ex tra bouwcapaciteit in het aanloopstadium. Zij zullen in 1965 1250 woningen opleveren. Tientallen arbeidsbesparende projecten zijn in voorbereiding en de verletbestrij- ding, die de afgelopen winter voor 80 miljoen aan produktiewinst voortbracht, zal verder worden gestimuleerd. In de pe riode 1964 tot en met 1966 zullen-tenminste 6000 werknemers in de woningbouw van militaire dienst worden vrijgesteld. De scholing van jonge bouwvakkers ontwik kelt zich gunstig. (Van onze parlementaire redactie) Het beeld van de binnenlandse migratie heeft zich in korte tijd ingrijpend gewij zigd. Terwijl de provincies Noord- en Zuid- Holland in 1955 nog de hoogste vestigings overschotten hadden waren dit vorig jaar de gewesten met de hoogste vertreksaldi. Het westen als geheel had van alle lands delen het grootste vertrekoverschot, na melijk ruim 5700. Dit lag, zelfs in verhou ding tot de aanwezige bevolking, hoger dan in het noorden aldus minister Bogaers in de toelichting op zijn begroting voor 1965. In deze verschuivingen mag men volgens de bewindsman een aanwijzing zien, dat de decentralisatiepolitiek van de regering, gesteund door de conjunctuur, gunstige re sultaten heeft gehad. In de komende perio de zal het spreidingsbeleid in dezelfde geest worden voortgezet. De regionale in- dustrialisatiepolitek neemt daarbij, in wis selwerking met het ontwikkelings- en sa- neringsbeleid voor de landbouw, weer een belangrijke plaats in. Er bestaat goede grond voor de ver wachting, dat de nieuwe wet op de ruim telijke ordening in '65 in werking zal kun nen treden. Bij de uitvoering van de nieu we wet zal het accent vallen op de rijks planologische commissie, die de plaats van de huidige vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan zal in nemen. Naast de rijksplanologische com missie zal de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening als een nieuw advies college zijn intrede doen. In deze raad zul len zitting hebben vertegenwoordigers maximaal 35 van door de kroon aan te wijzen organisaties, deskundigen inzake het provinciaal en gemeentelijk bestuur. De voorbereidingen zijn zover gevorderd, dat de minister vertrouwt in het najaar tot de instelling van een voorlopige raad te kun nen komen. Met de nieuwe wettelijke regeling zul len ook de inspecteurs van de ruimtelijke ordening in functie moeten treden. De mi nister denkt aan de instelling van vijf in specties, respectievelijk voor het noorden, het oosten en het zuiden des lands en voorts voor de twee gebieden, waarin men in verband met de opbouw van de rand stad Holland het westen en zuidwesten des lands kan onderscheiden, namelijk enerzijds de provincies Noord-Holland en Utrecht en anderzijds de provincies Zuid- Holland en Zeeland. De Maastrichtse politierechter mr. W. Penning heeft de Belgische arts Yvon Gal- loy uit Beauvais vrijgesproken. De dokter werd verdacht van mishandeling van een journalist van het Vrije Volk, die hij op 17 april in Valkenburg zou hebben gesla gen. De journalist wilde een foto maken van stakende artsen, die toen in Valken burg verbleven. Dokter Galloy zou hem toen het toestel uit de hand hebben ge slagen, waardoor de journalist een blauw oog opliep. De politierechter was van oor deel dat de getuigenverklaringen zoveel twijfels opriepen, dat veroordeling niet mo gelijk was. Advertentie „Al schenkt het op zichzelf bevrediging dat in de regeringsplannen geen sprake is van een loonstop, anderzijds kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat de re gering in feite toch wel met die gedachte speelt, zoals uit een aantal gegevens van de Miljoenennota kan worden afgeleid. Een voor ons volstrekt onaanvaardbare ge dachte," aldus deelde de voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, ons desge vraagd mee als een eerste commentaar op de Troonrede en Miljoenennota. Een woordvoerder van het Nederlands Katholiek Vakverbond zegt als voorlopig commentaar op de troonrede, dat het N.K.V. begrip heeft voor de sociaal-eco nomische moeilijkheden waarvoor ook de regering zich gesteld ziet. Het N.K.V. zal de thans bekend gemaakte macro-econo mische verkenning van 1964 en 1965 van het Centraal Planbureau nauwkeurig be studeren, alsmede de conclusies die de re gering daaraan nu kennelijk al verbonden heeft, alvorens het zich uitspreekt over de naar zijn mening meest gewenste loonsver hogingen voor 1965. Het N.K.V. zou nu nog geen kwalificatie willen verbinden aan de grenzen die daarbij in acht genomen moe ten worden. Het commentaar van het Christelijk Na tionaal Vakverbond op de troonrede is, dat het globaal gezien waardering heeft voor de plannen van de regering, met name voor die op het gebied van de volkshuis vesting, maar dat over de details hier en daar natuurlijk nog wel „valt te praten". Dat de loonstijging het komende jaar binnen nauwe grenzen moet blijven, vindt het C.N.V. een betrekkelijk optimistische 65 JAAR R'JKSUITGAVEN R'JKSUITGAVEN 1900-1965 miljard gld- 15- 50 1965 Het ALGEMEEN DAGBLAD merkt in zijn beschouwing over de miljoenennota onder anderen op „het kittige raspaardje" waartoe het veulen genaamd Neerlands welvaren zich de laatste jaren had ont wikkeld is naar het oordeel van minister Witteveen in 1964 op hol geslagen. De minister doet in zijn miljoenennota voor 1965 een poging het dier weer bij de teu gels te grijpen en tot gelijkmatiger galop te dwingen. Het Algemeen Dagblad zegt dat prof. Witteveen met deze nota de oppositie veel wind uit de zeilen neemt. De belastingver laging wordt door hem behandeld op een manier die een socialistische minister niet zou hebben misstaan en de plannen voor financiering van de verhoging AOW zullen worden gevonden op een wijze waarmee menig lid van de oppositie het heel wat vlotter eens zal kunnen zijn dan heel wat leden van de regeringspartijen. Het FINANCIëLE DAGBLAD vraagt zich af: „Wat is de waarde van deze staats begroting waarin geen norm verwerkt is voor het loonbeleid? Wat zijn de ramingen van de inkomsten waard? Wat die van de uitgaven? Wat de raming van het tekort en wat de raming van de overheidsactivi teit op de kapitaalmarkt? Waar praten we eigenlijk nog over? Hoe het geweest zou kunnen zijn als de politieke elite uit de vorige loonexplosie de moed had geput, om thans wel het risico te aanvaarden van een uitgesproken standpunt?" Het blad is van mening dat we met open ogen naar een nieuwe loonexplosie toe gaan terwille van de positie van de vak beweging en met als hoofdargument dat de werkgevers dat hadden kunnen voor komen als ze maar hals over kop in de vermogensaanwasdeling waren ge stapt. Stoutmoedig DE TELEGRAAF schrijft: „De regerings plannen zijn voor Nederlandse verhoudin gen stoutmoedig te nemen. De grote vraag is, of zij ook zullen worden verwezenlijkt en of het kabinet bereid is tot het uiterste te vechten. De kansen zijn aanwezig: zoals de zaken nu staan, kan de regering, bij voorbeeld ten aanzien van het omroep- vraagstuk, gebruik maken van het ongun stige klimaat, dat de zuilen zichzelf heb ben verschaft. Als de regering dan ook nog de moed opbrengt op een wijze, waarbij het lands belang en niet het partijbelang wordt ge diend, leiding te geven aan gewichtige vraagstukken, zoals de herziening van de grondwet, dan zou het oordeel over het kabinet-Marijnen aan het einde van het komende parlementaire jaar wel eens zeer bevredigend kunnen luiden. Het dagblad COBOUW wijst erop, dat er dit jaar maximaal 100.000 woningen in uitvoering mogen worden genomen, ter wijl minister Bogaers in zijn bouwnota duidelijk heeft gezegd, dat zijn streven zou zijn gericht op een uiteindelijke produktie van ongeveer 130.000. „Wij geloven dat dit een wijze beslissing is geweest, vooral ook, omdat er nog steeds een groot aantal woningen in uitvoering is. Het tempo van de oplevering houdt namelijk geen gelijke tred met het tempo van het in uitvoering nemen". De ARNHEMSE COURANT vindt de bijzonder magere troonrede en de in mineur gestelde miljoenennota een schrale oogst. Het blad constateert dat de regering bij het uitstel van de belastingverlaging precies omgekeerd redeneert als bij het optrekken van de AOW. Bij de belasting wordt de sociale rechtvaardigheid onder geschikt gemaakt aan conjuncturele poli tiek, bij de AOW is het juist andersom. Niet schokkend De GELDERLANDER schrijft: „Samen vattend kan men zeggen, dat de troonrede geen schokkend of indringend nieuws bevat. Belangrijk is vooral, dat het kabinet vasthoudt aan een sociaal vooruitstreven de politiek, waarin aandacht bestaat voor het initiatief van de vakbonden om te komen tot 'n vermogensaanwaswaardering in de onderneming, voor een in het voor uitzicht gestelde belastingverlaging, welke belangrijk tegemoet komt aan de lagere inkomens, voor een verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen, voor een herziening van het ondernemingsrecht met nadruk op een fundamentele aanpak van de PBO en een efficiënter werking van de ondernemingsraden. Ook niet goed Onder de kop „Last van de voorspoed" schrijft de LEEUWARDER COURANT in haar commentaar op de troonrede onder andere: „Het is ook nooit goed". Het is een volkswijsheid die in dit staatsstuk in tal van alinea's bewaarheid wordt. Hoe langer het ons voor de wind gaat, hoe vlugger wij in tal aangroeien, hoe meer auto's, huizen, fabrieken er komen, hoe veelvuldiger en ingewikkelder de problemen worden die de overheden ter spoedige oplossing wor den voorgezet. Ook zij die het perfectionis me zeggen af te wijzen, kunnen niet anders dan er naar streven, het raderwerk staat en maatschappij zo perfect mogelijk te laten lopen. Niemand durft nog van blakende gezondheid te spreken, maar begrippen als overspanning op de arbeids markt, ontoereikende woningbouw, crisis in de wegenaanleg en dergelijke liggen ieder voor de mond. Dat echter deze troonrede toch met tonen van dankbaar heid inzet en ook verder het thema van vertrouwen in de toekomst enige malen blijmoedig omspeelt, geeft ons reden het accent toch meer op de voorspoed dan op de last te leggen". mening van de regering, gezien de span ning op de arbeidsmarkt. Gegeven de mo gelijkheid van een verdere prijsstijging die nog steeds bestaat zou er eind volgend jaar, als de lonen slechts in gerin ge mate worden verhoogd, wel eens sprake kunnen zijn van een reële inkomensdaling. Overigens meent het C.N.V., dat de prijs stijging in 1964 tot nu toe (zes percent) wel is meegevallen: een groot deel ervan is bovendien Wet gevolg van een hoger in- voerprijspeil en dus niet van de binnen landse kostenstijgingen. De vakcentralen moeten nog onderling overleg plegen over de formulering van hun wensen ten aan zien van de lonen in 1965. De directie van de koninklijke toeristen bond ANWB is bijzonder verheugd over die passage in de troonrede die zegt dat er een rijkswegenfonds zal worden gesticht. Ze hoopt dat er via dit fonds een eind zal komen aan de reeds jaren bestaande onbevredigende situatie, namelijk dat de wegenbouw afhankelijk is van jaarlijkse begrotingen. Veel minder te spreken is de ANWB over de aankondiging dat door de wegge bruikers extra gelden zullen moeten wor den opgebracht. De directie betreurt het dat de financiering van het wegenfonds een verzwaring zal inhouden van de belastingdruk op het wegverkeer. Bij de ontgroening in de studentensoci- teit Mutua Vides door het Groninger stu dentencorps Vindicat Atque Polit heeft zich, naar pas thans is gebleken, de vorige week woensdagavond een incident voorge daan waarbij een groen, zoon van dokter K. Holm uit Delfzijl, letsel heeft opge lopen. De jongeman zat op de grond in de sociëteit en heeft een voorwerp, waar schijnlijk een bierfles op zijn hoofd ge kregen, waardoor hij een lichte hersen schudding opliep. Hij ligt nog ziek te bed, maar zal normaal met de studie kunnen beginnen. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat in geen geval met een bierfles is ge slagen en dat van boos opzet geen sprake is. Advertentie voor Haarlem en Omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Advertentie ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TEL. 14441 DEZE WEEK AANVANG lessen voor BEGINNERS en GEVORDERDEN Voor de begincursus kunnen wij nog DAMES; bij gevorderden nog HEREN indelen Hedenavond inschrijven van 710 uur. In de eerste vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe parlementaire jaar heeft de minister van Financiën, prof. Witteveen, uit zijn nieuwe perkamenten koffertje de miljoenennota aan de Kamer voorzitter aangeboden. Drie nieuwe Kamerleden werden be ëdigd, namelijk de heer M. W. Schakel te Hoornaar, burgemeester van Noordeloos, die de zetel van de overleden leider van de A.R.-fractie, de heer H. van Eysden, gaat innemen; drs. J. Boersma uit Zeist, hoofd van de sociaal-economische afdeling van het C.N.V., die de heer J. van Eibergen in de A.R.-fractie opvolgt, en de heer C. A. A. van Beek, burgemeester van Reusel, die de K.V.P.-zetel inneemt van drs. P. Gijzel?, thans burgemeester van Heerlen. De voordracht aan de koningin voor het bekleden van het voorzitterschap van de Kamer leverde 127 van de 131 stemmen op voor mr. F. J. F. M. van Thiel (K.V.P.), 127 stemmen voor de heer J. Bommer (P.v.d.A.) voor het eerste vice-voorzitter- schap en 116 stemmen voor mevr. J. Stof- fels-van Haaften (V.V.D.) voor het tweede voorzitterschap. Tijdens de vergadering is de overleden A.R.-fractieleider de heer H. van Eysden herdacht. Mr. Van Thiel zei dat de over ledene een bescheiden, oprecht en begin selvast man was, die overal werd gewaar deerd om zijn kennis en zijn sympathieke optreden. Ofschoon hij als financieel- economisch deskundige een zeer eigen plaats bekleedde, was zijn helder inzicht in zaken buiten zijn specialisme een bron van grote verwachtingen voor dit Kamer lid, dat helaas op 60-jarige leeftijd ontsliep. Minister Witteveen, die vergezeld was van de vice-premier mr. Biesheuvel, sloot zich namens de regering bij de woorden van de voorzitter aan. De dr. mr. W. van den Berghstichting in Noordwijk-binnen bestaat 18 september veertig jaar. De stichting gaat uit van de vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen die in 1891 door dr. van den Bergh is opgericht. In de van den Berghstichting worden 1440 patiënten, van kleuters tot AOW'ers, verpleegd. (Van onze parlementaire redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) wil de laatste fase van het civiele verdedigingsplan, dat in het nieuwe be grotingsjaar moet worden uitgevoerd, aan grijpen om de bescherming bevolking reeds in beginsel aan te passen aan de eisen die de nieuwste militair-strategische verhoudingen aan de civiele verdediging zullen gaan stellen. Een algehele aanpas sing zal eerst kunnen geschieden in het kader van een nieuw meerjarenplan voor de civiele verdediging, zo zegt de bewinds man in zijn toelichting op de begroting voor 1965. Kenmerkend voor deze nieuwe militair- strategische verhoudingen is de omstan digheid dat voor wat betreft het Neder landse gebied hoofdzakelijk rekening dient te worden gehouden met nucleaire aan vallen op een beperkt aantal doelen. Hier op zullen de bij de kadervorming en op leiding te stellen zwaardere eisen dienen te worden afgestemd, terwijl in het bij zonder in die kringen waar op atoomaan- vallen moet worden gerekend de oefenin gen der noodwachters dienen te worden ingesteld op het optreden in groter ver banden, zoals dit voor de bestrijding van nucleaire rampen noodzakelijk zal zijn. De vraag, of een zelfbeschermingsor ganisatie onder de huidige verhoudingen nog wel een nuttige taak heeft te verrich ten, wordt door de minister positief be antwoord: al zal in het centrale gedeel te van een rampgebied van een optreden van de ploegen der zelfbeschermingsorga nisatie geen sprake meer kunnen zijn, de ze ploegen kunnen in de periferie van zo'n gebied zeker belangrijke diensten ver richten inzake eerste hulpverlening, red ding en bestrijding van beginnende bran den, zo meent de bewindsman. Het nut van de tot de zelfbeschermings organisatie behorende blokwachters zal vooral naar voren komen in geval van (dreigende) fallout en evacuatie, waarbij zij regelend optreden en in algemene zin steun kunnen verlenen aan de bevolking. Minister Toxopeus constateert dat de vo rig jaar gesignaleerde groei van de B.B.- organisatie in de onderscheidene gemeen ten en kringen zich blijft voortzetten. In de loop van 1963 is de bemanning van de B.B.-overheidsdiensten met tien percent toegenomen tot een landelijk bezettings percentage van 75 percent. De zelfbeschermingsorganisatie is weder om iets teruggelopen en liet per ultimo 1963 een bezettingspercentage van 53 zien tegen een bezetting van 55 percent een jaar tevoren. De Haarlemse jazz-sociëteit Ekestos heeft voor zondag 20 september het kwar tet Leo Meijer uitgenodigd. Dit kwartet speelt in de volgende bezetting: Leo Meijer (sax), Roelof Kloeten (piano), Hans Fel- derhof (bas) en Rob Hoffmann (slagwerk). „Een gemene streek". Dat vindt de Utrechtse politie van de diefstal, die een 28-jarige man anderhalve week geleden heeft gepleegd. Hij bestal een verpleeg ster, die hem op dat moment voedsel en geld had toegestopt. De man was het zwarte schaap van da familie en mocht niet meer bij zijn moe der thuiskomen. Hij vestigde zich daarom in het souterrain van haar flatwoning en bivakkeerde daar twee weken. De ver pleegster, die bij zijn moeder op kamers woonde, had medelijden met hem en stop te hem zo nu en dan wat te eten toe. Ze leende hem ook twee keer geld. De laatste keer dat dat gebeurde was hij in de flatwoning zijn moeder was met vakantie en zag hij, dat het meis je geld uit haar handtasje haalde dat in een kast lag. Toen zij naar haar werk was maakte hij het tasje open en eigende zich een bedrag van 350 gulden toe. De man is gisteren in verzekerde be waring gesteld en heeft inmiddels de dief stal toegegeven. Ongeveer 50.000,- zijn de postzegels in totaal waard, die in het kader van het 125-jarig jubileum van de Spoorwegen in Nederland, in Utrecht worden tentoon- steld. De collecties, ingezonden door N.S- ers worden dag en nacht bewaakt door leden van de spoorwegrecherche en spoor wegfilatelisten. De tentoonstelling in de Neudeflat, die vandaag is geopend, omvat 52 inzendingen; daarvan hebben twaalf louter de spoor wegen tot onderwerp. De rest is gewijd aan Nederland en zijn overzeese gebieds delen, het buitenland en beeldverzame lingen. De expositie valt samen met het tienjarig bestaan van de spooorwegfilate- listenvereniging, die ongeveer 900 leden heeft. Er zijn voor de inzenders twintig prijzen beschikbaar, waaronder een door de N.S-directie. Tegelijkertijd wordt in het Fentener van Vlissingenhuis een expositie gehouden van foto's en dia's, ook door spoorwegperso neel vervaardigd. De inzendingen zijn niet alleen afkomstig uit Nederland, maar ook uit België en enkele uit Luxemburg, vandaar de naam van de tentoonstelling de Benelux-foto salon. Voorwaarde voor alle deelnemers was dat zij niet alleen de opnamen maakten, maar ook zelf moesten ontwikkelen en afdrukken. Een (Nederlandse) jury besliste dat da prijs voor het op de expositie best ver tegenwoordigde land, de Marcel de Her- togh-wisselschaal, door de Nederlands# spoorwegfoto-amateurs werd gewonnen. De economische politierechter te Am sterdam, mr. F. H. J. ten Kroode, heeft twee aannemers veroordeeld tot boetes wegens overtreding van de CAO 1964 voor het bouwbedrijf. Een 51-jarige aannemer uit Hilversum werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 1000,of twintig dagen. Hij erkende dat hij de laatste week van mei aan twee van zijn twaalf werknemers meer had betaald dan de CAO toestaat, namelijk 137 en 145 per week. Dit was ongeveer twaalf percent boven het toege stane maximum. Een veertigjarige Amsterdamse aan nemer had in dezelfde week twee van zijn veertien metselaars negen percent te veel betaald. Hij had wel dispensatie voor tariefwerk, maar zijn mensen wrlr'-n aan objecten waar dit tarief niet kon worden toegepast. De politierechter veroordeelde hem conform de eis tot een geldboete van 500 of tien dagen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6