Haring- en tongvangsten verlopen volgens prognose ederland dubbel Voordeel dubbel Voordeel, Schipper van KW 160 was onbekend met de veiligheidsvoorschriften Uitkering in verband met nacalculatie „trend" 1964 Bromfietser in botsing met autobus van NZH Urrutia voorspelt de val van Castro Explosie op Vrouwe Alida" voor de Raad van Scheepvaart Havenverkeer van Amsterdam Diefstallen in Velsen Turkse Cyprioten willen geen eten van de Grieken Sovjet-Unie zit VS in Japan dwars donderdag - vrijdag - zaterdag Betaling abonnementsgeld per giro donderdag - vrijdag zaterdag ederland WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 9 Hollandia charmeuse kinderonderjurkjes Flanellen herenpyjama's Terlenka Weekender voor de heren Mousse ankiets voor de heren 2 paar 3.50 Criss-Cross gaine Helanca ski-broeken B. en W. Velsen adviseren overeenkomstig wens van de minister Schipper blijft verantwoordelijk De haring laat zich goed vangen. Zowel in Scheveningen als in IJmuiden is de kwantiteit van de aanvoer bepaald niet on bevredigend. Over de kwaliteit is men minder tevreden. De haring is groot van stuk: het zijn meest vierjarige haringen die de vissende vloot in de netten vangt, er zijn maar weinig driejarige bij. Een en ander is geheel overeenkomstig de door de biologen van het Rijksinstituut voor het Visserijondsrzoek te IJmuiden in het voorjaar gemaakte prognose. Intussen zijn de haringvangsten wel be neden die van het vorig jaar, in de over eenkomstige periode, gebleven. Vermoede lijk zal aan het eind van 1964 de balans ten opzichte van 1963 een verhouding van 2 op 3 laten zien. Een groot vraagteken is, hoe de vangst onder de Engelse wal, die half oktober begint, zal zijri. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze, na lange tijd, dit seizoen mee zal vallen. De broedproduktie was drie jaar geleden in het Kanaal vrij groot. Voor 1965, als de broed van 1962 ge schikte haring gaat opleveren, verwachten Op het Pontplein in Velsen heeft zich dinsdagmorgen een aanrijding voorgedaan tussen een 17-jarige bromfietser, afkomstig uit Heiloo, en een autobus van de N.Z.H. De bromfietser, die geen voorrang ver leende, kreeg geen letsel. Een 54-jarige in IJmuiden-oost wonende passagiere van de bus kwam door het krachtig remmen van de bus te vallen. Zij werd aan haar linker been gewond. De ongevallendienst heeft haar naar het Antoniusziekenhuis ge bracht. de biologen een niet zo geweldig resultaat. Ook wat de tongvangsten betreft, wor den de biologen door de feiten in het gelijk gesteld. De resultaten geven geen aanlei ding om al te somber te zijn en er zijn aanwijzingen, dat inderdaad van volgend jaar af een geleidelijke verbetering zal in- trëden in de jaren geleden zwaar geha vende tongenstand. Er is thans namelijk vrij veel jonge, ondermaatse, tong, gebo ren in 1963, waargenomen. In het wetenschappelijk tongonderzoek is een belangrijke verbetering getreden: kortgeleden heeft de Deense tongspecialist Möller Christensen een methode gevonden om de leeftijd van tong betrouwbaarder dan ooit tevoren te bepalen, waardoor ze kerder prognoses zullen zijn te maken. LOS ANGELES (AP) Dr. Manuel Ar- rutia heeft op een persconferentie ver klaard dat de revolutie voor de omver werping van Castro binnen een jaar kan plaatsvinden. „Tenminste tien organisaties in dit land en in Latijns Amerika beginnen thans sa men te werken aan een plan om deze omverwerping tot stand te brengen", zo zei hij. Urrutia, die in 1959 tijdens de eerste zes maanden van het bewind van Castro president van Cuba was, verklaarde voorts dat hij aan het hoofd staat van een alliantie van verscheidene revolutionaire organisaties. „Ik ben naar Los Angeles gekomen om de Cubanen die hier wonen te spreken over ons doel, namelijk de vereniging van de revolutionaire organisaties die tegen Castro strijden". met brede kantstrook, met schoonheidsfoutjes. Als D.V. maat 50 10 cent stijging per maat. Alleen in onze Textielspeciaalzaak, Marktplein 21, IJmuiden. pracht kwaliteit flanel, moderne strepen, perfect afgewerkt. Als D.V. nu Alleen in onze Textielspeciaalzaak, Marktplein 21, IJmuiden. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJ muider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 9.75, post- abonnees f 10.25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Kent u al onze 7-daagse dag- en nachtservice 7 Onze kousenautomaat is nooit gesloten Naadl. NYLONS in de modekleuren 1.95 Een bijzondere D.V.-aanbieding in de moderne donkere effen kleuren. Zo gewassen, zo droog, niet strijken. 4 Z OC Als D.V10.70 Alleen in onze Textielspeciaalzaak, Marktplein 21, IJmuiden. Extra zware mousse, in de moderne dessins. n r Als D.V1.70 Alleen in onze Textielspeciaalzaak, Marktplein 21, IJmuiden. Super elastisch in alle maten. Normaal 11.75. O OC Als D.V. nuS.70 Alleen in onze Textielspeciaalzaak, Marktplein 21. IJmuiden. in klein ruitdessin. Kleuren rood/zwart, groen/zwart, blauw/zwart. Q Ofl Als D.V. vanaf maat 50 O.ZU Kleine stijging per maat. Alleen in onze Textielspeciaalzaak, Marktplein 21, IJmuiden. Voor alle D.V.-aanbiedingen geldt zolang voorradig Onlangs verzocht de minister van Bin nenlandse Zaken aan Velsens gemeentebe stuur voor het gemeentepersoneel gelijk soortige maatregelen te doen treffen als voor het rijkspersoneel zijn tot stand ge bracht in verband met de nacalculatie „trend" 1964. Globaal genomen komen de ze maatregelen er op neer, dat de rijks ambtenaren in de maand september 1964 voor iedere maand dienst in 1964 in het genot worden gesteld van een uitkering in eens van 3,5 percent van het voor hen gel dende schaalbedrag per maand. Bij het salarisbeleid voor het overheids personeel kunnen twee systemen worden gevolgd: 1. de overheid bepaalt na overleg met de ambtenarenorganisaties zelfstandig en los van alle andere loon- «ituaties, welke bezoldigingen voor de ambtenaren als juist moeten worden be schouwd, in verband met functieinhoud, bestaansmogeli j kheden, recruteringskan- sen en dergelijke factoren; 2. de overheid gaat uit van een aantal bestaande onder linge verhoudingen en past zich ten aan zien van de kosten van levensonderhoud en de daaruit voortvloeiende looonsverho- gingen, achteraf aan bij wat in het be drijfsleven is geschied. De regering heeft gekozen voor het twee de systeem, doch met toekenning van voor- Uitkeringen. Aan bedoeld systeem kleeft namelijk het gevaar, dat altijd pas na verloop van enige tijd de loonfluctua- ties in het vrije bedrijf definitief bekend zijn en dus het overheidspersoneel eerst dan loonsverhogingen zou krijgen als na genoeg alle andere werknemers deze al hebben ontvangen. Het vergt ingewikkelde berekeningen om tot een conclusie ten aanzien van de juiste hoogte van de amb tenarensalarissen te komen. Anvankelijk waren daarbij de ambtenarensalarissen gekoppeld aan die van de metaalsector en Was dus een vrij snelle navolging mogelijk. Thans zijn echter de ambtenarensalaris- een gekoppeld aan het gemiddelde van een groot aantal bedrijfstakken, waarbij dan tevens in de beschouwing dienen te wor den betrokken de aantallen werknemers in iedere bedrijfstak, alsook de voor die be drijfstak speciaal geldende loonsverhogin gen en de daarna binnen de bedrijfstak per bedrijf gedifferentieerde mutaties. Het bezwaar van de laatste methode het achteraan komen van de ambtenaren salarissen zou wel buitengewoon groot zijn, ware het niet, dat de regering tel kenmale een schatting maakt van de in een jaar te verwachten loonstijging en aan de hand daarvan een voorlopige „trend" vaststelt en vooruitkeringen doet. Afreke ning van het verschil tussen de werke lijk opgetreden loonsverhogingen in het vrije bedrijf en de aan de ambtenaren verleende vooruitkeringen kan dan aan het einde van een jaar geschieden en bij een normale loonsontwikkeling in het vrije be drijf, zal deze afrekening zich veelal be perken tot geringe percentages. Zo be droeg de afrekening van de „trend" 1963 slechts 0,2 percent. Het is echter duidelijk, dat sterke loon stijgingen in het vrije bedrijf niet altijd nauwkeurig kunnen worden geschat en zo bleek reeds in de loop van 1964 dat het door de regering geschatte percentage van de vooruitkering ingaande 1 januari 1964 ad 10 percent aanzienlijk te laag zou wor den. Hoeveel te laag precies is ook thans nog niet vast te stellen, maar wel kan reeds worden becijferd, dat de achterstand tenminste 3,5 percent bedroeg van de per 1 januari 1964 reeds verhoogde schaalbe- dragen. Op voorstel van de ambtenaren-organi saties heeft de regering er daarom in be willigd, dat voorafgaande aan de afreke ning over 1964 in de maand september 1964 als uitkering ineens een suppletie op de vooruitkering zal worden versterkt, die dan is gebaseerd op de bedrijfstaksgewij- ze verhogingen in het particuliere bedrijfs leven. In een eventuele eindafrekening zal dan de nacalculatie op grond van de on dernemingsgewijze gedifferentieerde ver hogingen in het vrije bedrijf kunnen wor den opgenomen. Nu voor het rijkspersoneel de bovenge schetste methode van loonvorming is geko zen, is er voor de gemeenten geen ruimte voor een andere gedragslijn en daarom geven B. en W. van Velsen de raad in overweging aan de wens van de minister van Binnenlandse Zaken, dat voor het ge meentepersoneel gelijksoortige maatrege len worden getroffen, gehoor te geven. Op zijn beurt bracht de hoofdinspecteur van de Scheepvaartinspectie de reder onder do aandacht, dat zijn dienst zich in de eerste plaats bezighoudt met te controleren of aan boord alles aanwezig is wat voor de veiligheid van de bemanning is voorge schreven. Daarbij wordt dan kennelijk wel eens over het hoofd gezien dat hier ook verboden apparatuur kan worden aange troffen. Dit neemt echter niet weg dat de schip per hiervoor te allen tijde verantwoorde lijk blijft en door de plaatsing van de gas kachel was het schip in feite niet langer zeewaardig. Het ongeval, dat alle betrok kenen vrij ernstig heeft gewond, zodat een hunner zelfs nu nog moet worden ver pleegd, heeft immers bewezen dat voor het verbod van gaskachels alle reden be staat. Uit een en ander concludeerde de hoofd- In de week van 6 tot en met 12 septem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 156 zeeschepen (401.539 brt.) en vertrokken 155 zeeschepen (416.577 brt.). Een aantal deelnemers aan het tech nologisch congres op visserij gebied, dat deze week in Scheveningen wordt gehouden, heeft vanmorgen ook een bezoek gebracht aan het T.N.O.-visse rijlaboratorium in IJmuiden. Het ge zelschap werd hier ontvangen door de directeur, ir. J. van Mameren, waarna de congressisten door het ge bouw werden rondgeleid. Uiteraard namen zij met de grootste belangstel ling kennis van de vorderingen, wel ke hier op het gebied van onderzoek en proefnemingen zijn bereikt. Daar na stond een bezoek aan het voorlich tingscentrum op het semafoorduin op het programma. Er komt steeds meer lijn in het nieu we spoorwegviaduct bij het Pontplein in IJmuiden-Oost. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de tweede onderdoorgang en de aanleg van een nieuwe rijbaan tussen de Stationsweg en de De Noostraat. Zoals bekend krijgt het viaduct in totaal vier on derdoorgangen. Op de achtergrond kan men het nieuwe stadhuis van Velsen onderscheiden waarvan de bouw eveneens goede vorderingen maakt. inspecteur dat de schipper wel degelijk als medeschuldige aan de explosie moet ■worden beschouwd, zodat hij de Raad voorstelde hem zijn bevoegdheid voor de tijd van twee maanden te ontnemen. In zijn laatste woord bleef de schipper zich op zijn onbekendheid met de voor schriften beroepen. Daarbij meende hij tot zijn verdediging te mogen aanvoeren dat een vissersman op zijn schip vrijwel dag en nacht voortdurend in touw is, zodat hem na beëindiging van zijn lange dagtaak vol komen de lust ontbreekt zich nog in aller lei paperassen te verdiepen. Hij was er dan ook bijna van overtuigd dat bij een enigszins strenge controle de halve vissers vloot niet zeewaardig zou blijken. De Raad voor de Scheepvaart zal in deze zaak binnenkort uitspraak doen. De ravage aan boord van de haring- logger KW 160, na de explosie op maandag 6 april. Bij de Velsense politie is aangifte ge daan van de diefstal van een suède jekker uit een personenauto die voor een huis aan de Hofgeesterweg in Velsen was gepar keerd. Men had zich toegang tot de auto verschaft door de linnen kap van de wa gen los te knopen. Voorts werd de ont vreemding gemeld van keukengerei uit de kombuis van een baggerbak liggende in de IJmuidense haringhaven. NICOSIA (AP en AFP) „Wij willen geen levensmiddelen van de Grieken". Met deze slagzin ontving het Turks-Cy prische dorp Kokkina dinsdagavond twee vrachtauto's met voedsel, gestuurd door de Cyprische regering. Generaal Thimayya, commandant van het V.N.-leger op Cyprus, heeft aan de Finnen die de zending begeleidden, op dracht gegeven de goederen toch te los sen. „Als het voedsel niet gebruikt wordt, moet het maar verrotten", aldus de ge neraal. De Turken probeerden het lossen te ver hinderen, maar de Finnen voerden hun opdracht uit en keerden met lege auto's naar Nicosia terug. In een telegram aan Oe Thant zegt Ma- karios dat hij bereid is, last te geven tot het laten opruimen van alle Grieks- Cyprische stellingen op het eiland, mits de Turks-Cyprische leiders hetzelfde doen. De Cyprisohe regering is ook bereid, fi nanciële steun en bescherming te verlenen aan Turkse Cyprioten die door hun lei ders zijn gedwongen, hun woningen in de steek te laten, en nu weer willen terug keren. De regering voelt verder voor een algemene amnestie, zodat geen enkele Turkse „rebel" nog vrees hoeft te koeste ren voor arrestatie of bestraffing. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft de campagne om de Amerikaanse kern onderzeeërs te beroven van de faciliteiten in Japanse havens gekoppeld aan de Japanse poging om toestemming te krij gen voor een luchtlijn via Siberië en om enige eilanden terug te krijgen. Nadat de 59-jarige reder van de KW 160 „Vrouwe Alida" uit Katwijk woensdag reeds door de Haarlemse poitierechter was veroordeeld tot een geldboete van 500 en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat hij op 6 april van dit jaar een lucifer had afgestoken in het met propaangas gevulde ruim van dit, in de Vissershaven te IJmuiden gelegen schip, heeft de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam zich maandagmorgen op zijn beurt uitvoerig beziggehouden met de vraag, in hoeverre ook de 33-jarige schipper uit Katwijk voor dit ongeval verantwoordelijk moet worden gesteld. Hierbij kwam de hoofdinspecteur van de Scheepvaartinspectie, de heer H. Metz, uiteindelijk tot de conclusie dat de schipper liet verbod tot het gebruik van gaskachels aan boord van schepen bewust of onbewust heeft genegeerd, zodat hij de Raad voorstelde de in gebreke gebleven schipper voor de tijd van twee maanden zijn bevoegdheden te ontnemen. Aan dit voorstel is een uitvoerige be handeling van de zaak voorafgegaan, welke ruim twee uur in beslag heeft ge nomen. Eerst werd hiervoor de schipper gehoord, die verklaarde dat de omstreden gaskachel in opdracht van de reder was geplaatst, daar de reeds aanwezige elek trische verwarming beslist onvoldoende was gebleken. Op een vraag van de voor zitter, mr. G. Roozen Jacobs antwoordde de schipper, dat hij niet wist in strijd met de voorschriften te hebben gehandeld, een voudig omdat een dergelijk voorschrift hem volkomen onbekend was. Trouwens, een afschrift hiervan was hem nimmer toegezonden. De voorzitter bracht hem echter onder het oog dat een schipper aan zijn ver antwoordelijke positie is verschuldigd ter dege met de bepalingen van de Scheep vaartinspectie op de hoogte te zijn, welke hiervoor in ruime mate worden verspreid. Een weggebruiker krijgt het wegenregle ment immers ook niet thuis gestuurd en toch is hij verplicht de bepalingen te ken- De verklaringen van de reder luidden ongeveer gelijk, omdat hij evenmin van een dergelijk verbod had vernomen. Hij meende zelfs zijn plicht te hebben gedaan door de gaskachel door een erkend installa teur uit IJmuiden te laten plaatsen. Wel gaf hij toe „een stomme streek te hebben uitgehaald", door met een brandende luci- fer naar het lek te zoeken, daarom was hij tegen het vonnis van de Haarlemse politie rechter ook niet in hoger beroep gegaan. Deze onachtzaamheid was hem trouwens duur te staan gekomen, omdat zijn schip ongeveer twee maanden in reparatie is ge weest, welke zogenaamde „stille tijd" niet door de verzekering wordt vergoed. Ten slotte sprak de reder er zijn verwondering over uit dat voor de KW 160 het certifi caat van zeewaardigheid was uitgereikt, terwijl later is gebleken dat zich een ver boden gaskachel aan boord bevond.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9