Amsterdam achter liquidatie van de Nederlandse Opera Plan-operagebouw uit de kast voor huisvesting Staatsopera ,Ik Jan' Cremer" inzet van civiele procedure LIGA De Neöen uzen Overdreven VERKOUDHEID? RAAD MET DE RUG TEGEN DE MUUR Vormingscursus voor amateurtoneelspelers Radio-Bremen eist maatregelen tegen piratenzenders De Bezige Bij acht zich beledigd door artikel in Trouw Werk van 85-jarige Jacoba Surie Bouwkunst-expositie over Den Haag i!©ODAlfoN ld DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 11 Nogal. Maar toch te billijken. Want de^nieuwe Jasneva Enorm is een delicate sigaar. Men zou hem bijna zóóó voorzichtig roken. En dat voor 27 cent! Wees ook attent op de andere Jasneva-nieuwelingen: de kloeke Parfait van 22 cent, de senoritas Vedette van 14 cent en de kleine Vivat van 6 cent. Alle Jasneva sigarenlicht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Staatsopera USA Langzaam doodbloeden Operagebouw „Antwoord" van priester op „Der Stellvertreter" Schadevergoeding Ondubbelzinnig' Geen boekbespreking" hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma VOOR DONDERDAG NEDERLAND I BL W nabeschouwingen „De Bezetting" Vele medewerkers Operagezelschap Forum met „De Parelvissers" Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN 3 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Nederlandse Opera wordt ontbonden. Dit besluit viel gisteravond in de Amsterdamse gemeenteraad na een debat van ruim zes uren. Het voorstel om de Nederlandse Opera op te heffen en mee te werken aan de oprichting van een Staatsopera, werd aangenomen met 32 tegen 10 stemmen. De tegenstemmers waren de fracties van de C.P.N. en de P.S.P. Formeel kon Amsterdam kiezen tussen het laten voortbestaan van de Nederlandse Opera en het meewerken aan de liquidatie, gevolgd door de oprichting van een Staatsopera. In feite stond alleen de laatste weg open. De staatssecretaris van O., K. en W. is van mening, dat de opera moet worden geliquideerd. Als de Amsterdamse gemeenteraad zich niet bq deze mening zou aansluiten, zou hij zonder rqkssteun de Nederlandse Opera verder moeten financieren. de toekomstige Staatsopera in de hoofd stad wil doen vestigen. B. en W. hebben zich althans gehaast het plan voor het operagebouw in de Ferdinand Bolstraat uit de kast te halen. In de toelichting van het raadsvoorstel lezen wij: „Wij achten het onze plicht te bevorderen, dat er in Amsterdam een goe de huisvesting zal worden tot stand ge bracht voor dit instituut. De theater-situa tie in Amsterdam is van dien aard, dat het bouwen van een muziek-theater gemo tiveerd is. Van een dergelijk gebouw zal de nieuwe opera naar haar aanvankelijke opzet uiteraard niet de uitsluitende ge- bruikster kunnen zijn." Tekeningen van Ouborg. Mevrouw E. Ouborg-Spruitenburg uit Den Haag heeft het Gemeentemuseum van haar woonplaats een aantal kunstwerken van wijlen haar echtgenoot, de schilder P. Ouborg, geschonken. De werken zijn tekeningen, hoofdzakelijk uit Ouborgs Indonesische tijd. Advertentie Voor de laatste maal kwam gisteravond de zieke sfeer in het gezelschap, die nu al achttien jaar achtereen tot strubbelin gen heeft geleid, ter sprake. Hoe moeilijk de opera functioneerde, bleek nog eens uit de rede van de wethouder voor kunstza ken, die als voorbeeld gaf, dat er niet min der dan 125 vergaderingen tussen directie en geëngageerden nodig waren om het eens te worden over de interne reglemen ten. De communistische raadsleden waren van mening, dat opheffing van de opera een te ernstige ingrijping is in het leven van 225 mensen die aan dit instituut zijn verbonden. Als het bestuur er geen heil meer in ziet, moet het aftreden, maar geen liquidatie vooorstellen. Men kan de opera niet leiden op de manier van de hofkapel van Frederik de Grote, aldus de C.P.N. Het protestants-christelijke raadslid Bootsma zag liquidatie weliswaar als eni ge oplossing, maar hij en zijn fractiele den wilden zich niet automatisch verbin den tot de oprichting van een Staatsope ra. Hij vond de prijs van 10 miljoen gul den voor een opera te hoog. Dan wordt zo'n opera een publiekrechtelijk status symbool. De K.V.P.-fractie besloot noodgedwon gen doch met tegenzin het voorstel te ac cepteren. Woordvoerder Burger vroeg ech ter bijzondere aandacht voor het sociale aspect van de liquidatie. De V.V.D. kreeg in antwoord op vragen van de wethouder te horen, dat de staats secretaris weliswaar het Concertgebouwor kest en het Residentie-orkest als begelei ding van de staatsopera heeft genoemd, doch dat deze orkesten officieel nog van niets weten".... Advertentie CRAtfK- c.v, imSïïSJSSSW 24 sept. t/m 11 oktober Heden voorverkoop tel.: (020) 79 64 41. Ten gevolge van de destijds op een leden vergadering genomen besluiten zijn de af delingen Kennemerland van de Neder landse Amateur Toneel Unie (NATU) en het Werkverband Katholiek Amateurto neel (WKA) ertoe overgegaan in Haarlem een vormingscentrum voor amateurtoneel spelers te stichten. De cursus, die dertig lessen omvat, staat onder leiding van de heer Gelijn Molier, provinciaal toneeladvi seur van NATU en WKA. Het doel van dit centrum is de amateur tonelisten de meest elementaire beginse len van hun artistieke liefhebberij bij te brengen en hun kennis op dit gebied te verruimen. Hoewel de eerste opzet betrek kelijk bescheiden zal worden gehouden, ligt het toch in de bedoeling in de toekomst dieper op de details in te gaan en daar voor enige ervaren docenten aan te trek ken. Belangstellenden kunnen zich via hun verenigingssecretariaat voor deze cursus opgeven. De openingsavond is vastgesteld op vrij dag 25 september in de studio van de P.T.T.-toneelvereniging „Postaal Genoe gen" in de Lange Lakenstraat te Haarlem. Deze eerste cursus staat onder leiding van Gelijn Molier. BREMEN (DPA) Het Westduitse radio- itation Bremen heeft doeltreffende over heidsmaatregelen geëist tegen de piraten- tenders. Mochten West-Duitsland en ande re Europese landen niet de middelen vin den, nodig om deze piratenzenders uit te schakelen, dan vreest het radiostation, dat er drijvende communistische propaganda- tenders voor de kusten van Europa zullen verschijnen. De heer Dooyes (P.v.d.A.) betreurde, dat Amsterdam door het standpunt van de staatssecretaris met de rug tegen de muur staat en het liquidatievoorstel wel moet ac cepteren. Bij verwerping zouden de finan ciële lasten van de Nederlandse Opera ge heel op de hoofdstad gaan drukken. De wethouder van kunstzaken, mr. R. Th. van den Bergh, was het met het laat ste standpunt niet eens. Ook zonder de staatssecretaris zouden B. en W. van Am sterdam liquidatie hebben voorgesteld, zo zei hij. Bij de afwikkeling zou de menselijke kant van de zaak grote belangstelling heb ben, aldus de wethouder. De komende maanden zal de Nederland se Opera langzaam doodbloeden. Het speel plan is teruggebracht tot een minimum van 34 openbare voorstellingen, waaron der geen enkele nieuwe instudering. Zodra de Stichting de Nederlandse Opera in li quidatie is, zal zij geen nieuwe contracten meer kunnen afsluiten. Solisten en orkestleden die het zinkende schip willen verlaten, kunnen niet worden vervangen; men mag zich wel afvragen wat er van de laatste voorstellingen van het seizoen 1964-1965 zal terechtkomen. De Staatsopera, in welke vorm dan ook, zal in het seizoen 1965-1966 beginnen met een schone lei. Het gemeentebestuur van Amsterdam is er veel aan gelegen, dat de operatraditie wordt voortgezet; daar om is nu al aangekondigd, dat er op de gemeentebegroting van het komende jaar een bedrag van 2 miljoen voor opera kunst zal worden gereserveerd. Het is voor Amsterdam een verademing geweest, dat de staatssecretaris, in strijd met het advies van de commissie-Reeser, NEW YORK (AP) Een rooms-katho- lieke priester uit de Verenigde Staten, Edward A. Molloy, heeft een toneelstuk geschreven, dat een „antwoord" wil zijn op Hochhuts toneelstuk „Der Stellvertre ter". In Der Stellvertreter wordt paus Pius XII scherp aangevallen. De priester heeft zijn dramatische proeve, die als titel heeft meegekregen „De Trooster", opge dragen aan paus Paulus VI. Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren de civiele procedure gevoerd, die de uitgeverij De Bezige Bij heeft aangespannen tegen het dagblad Trouw. De Bezige Bij acht zich beledigd door een bespreking in Trouw van het boek „Ik Jan Cremer", in welke bespreking, onder de kop „De smerige bij bezig", de litteraire criticus van Trouw, J. van Doorne, De Bezige Bij onder meer be titelt als een stinkuitgeverij. Na de verschijning van dit artikel heeft De Bezige Bij Trouw verzocht de beledi ging terug te nemen; toen dit werd ge weigerd, begon de uitgeverij een proce dure. Zij vraagt een door de rechtbank te bepalen vergoeding van geleden on stoffelijke en stoffelijke schade, alsmede publikatie van het vonnis in Trouw. De advocaat van de uitgeverij,^ mr. J. M. Brölmann, sprak gisteren in zijn plei dooi van een zeer ernstige belediging. De opzet tot belediging was volgens pleiter aanwezig bij de criticus. Met erkenning van het recht op critiek stelde hij, dat de ze critiek in rechtmatige en aan de maat schappelijke zorgvuldigheid beantwoorden de vormen moet worden gegoten. Trouw heeft z.i. die zorgvuldigheid niet in acht genomen. Er is geen twijfel aan, dat de gebruikte uitdrukkingen beledigend zijn. De uitgeverij zou in de toekomst als deze uitdrukkingen niet worden gecorrigeerd, schadelijke invloed ondervinden. De scha devergoeding moet volgens de advocaat dan ook niet worden afgedaan met een ge ring symbolisch bedrag. De raadsman van Trouw mr. D. Schut, stelde dat Trouw het boek z.i. als een smerig, a-moreel boek aan de kaak mocht stellen. De schrijver heeft zelf gezegd, dat hij een stuntman wilde zijn en een hoop geld wil verdienen. Spreker legde een aan tal critieken over waarin boek en uitgeve rij niet zijn gespaard en die er volgens hem ook niet om liegen. Trouw staat niet alleen in zijn critiek. Mr. Schut betoogde, dat critiek niet aan banden mag worden gelegd en niet gemuilkorfd mag worden. Critiek in een dagblad moet volgens hem ondubbelzinnig kunnen zijn. Trouw heeft zich volgens hem niets te verwijten. De rechtbank doet op dinsdag 27 okto ber uitspraak. (In het gewraakte artikel schrijft de cri ticus van Trouw: „Dit artikel is dan ook niet een boekbespreking. Het is een be spreking van een uitgeversdaad". Hij suggereert dat De Bezige Bij het boek uitsluitend uit winstbejag heeft uit gegeven, in welk verband hij de uitdruk king „stinkuitgeverij" neerschrijft. Het boek van Jan Cremer noemt hij „een gedeeltelijk gefantaseerde biografie van een schoft". De heer Van Doorne schrijft, dat het enige wat hij kan doen, is zijn „gal uitspugen over de viespeuk en misdadiger Jan Cremer", over wie hij even verder schrijft: „Jan Cremer hoort in een kliniek thuis of in een tuchthuis"). Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk! HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.40 Licht in strumentaal ensemble. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Moderne grammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Week van de Koorzang: klassieke lie deren (gr.). 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Oud worden jong blijven: muzika le herinneringen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Akkordeonmuziek met ritmische begeleiding. 12.53 Grammo foonmuziek, eventueel aktualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest en zangso liste. 13.45 Mandoline-klanken uit Italië (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte gram mofoonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Klassieke grammofoonmuziek. 16.15 Dui zendschoon: Hoya en Stephanotis, lezing. 16.30 Sopraan en piano. Moderne Engelse liederen. 17.00 Voordracht. 17.40 Week van de Koorzang: Kinderkoor. 17.40 Lichte or kestmuziek en zangsoliste. 18.00 Week voor de koorzang: Moderne liederen. 18.20 Voor de teenagers. 18.50 Regeringsuitzen ding: De Politie-Nu. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Van horen zeggen en zin gen. 19.15 Licht instrumentaal kwintet. 19.30 Radiokrant. 19.50 Week voor de koor zang: Vocaal ensemble, alt en orgel: mo derne muziek. 20.10 Een fakkel voor de lichtstad, reportage uit Eindhoven. 20.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.50 Klank beeld over de heer Rijnsdorp. 21.30 Week voor de Koorzang: Geestelijke liederen (opn.) 22.00 Week voor de Koorzang: Be roemde Operakoren (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.10 Blokfluit en klavecimbel: moderne muziek. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws, en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.50 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: een in formatief programma voor weg- en water weggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding VARA: 10.00 Arbeiders zangvereniging. 10.15 Kerkorgelconcert. 10.30 Kamerkoor: moderne muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.20 Regerings uitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Stereofonische uitzending: Licht instrumentaal septet. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Licht orkest. 14.05 Koor zang: I. kinderliedjes. II klassieke muziek. 14.40 Gastenmiddag, gevarieerd program ma. VPRO: 16.00 Nieuws. Daarna: Van gedwongen uitschakeling tot vrijwillige omschakeling, lezing. 16.15 Moderne bal letmuziek (gr.). 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Muziekkalender, lezing. 17.30 Klas sieke grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.30 Sportspie- gel. 18.40 Jazz-leven in Berlijn (III). 19.00 Kiosk: artikelen uit zojuist versche nen weekbladen. 19.10 De humor, lezing. (III). 19.30 Moderne kamermuziek (gr.). 19.55 Eerste kolom, dagelijkse dingen vrij zinnig bekeken. 20.00 Nieuws. 20.05 Het Hooglied van Salomo, bijbeltekst bewerkt voor stemmenspel. 20.45 De vrijzinnigen in de Ned. Herv. kerk, toespraak. VARA: 21.30 Olympische Spelen, klankbeeld (10). 22.00 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 nieuws. 22.40 Elektronisch orgelspel. 23.00 Balans: actuele kroniek. 23.15 Lichte gram mofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weer bericht en mededelingen voor de scheep vaart). 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Cris du monde, oratorium. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muziek. 16.03 Beursberichten. 16.09 Klassieke en moderne muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Tips voor de weggebruikers. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Programma voor de teenagers. 19.00 Nieuws, radiokroniek en weerpraatje. 19.40 Gevarieerde muziek. 20.00 Gevarieerd muzikaal programma. 21.00 Casinacon- cert. 22.00 Journaal en berichten. 22.15 Koorzang. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avond programma. 23.55-24.00 Nieuws. NCRV: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kinderen. 19.00 Samenvatting Tweede Kamerdebat over het wetsontwerp Installaties Noordzee. 19.30 Barend de beer, film voor kinderen. NTS: 19.35 Toon ladders, muzikaal programma van jonge mensen. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Me mo. NTS: 20.35 Terugblik Olympische Spe len, documentaire. NCRV: 21.00 Groen Ko ren, TV-spel. 22.45 Dagsluiting. NTS: 22.50- 22.55 Journaal en samenvatting Tweede- Kamerdebat over het wetsontwerp Instal laties Noordzee. NEDERLAND II AVRO: 20.20 Zang en gitaar: volkslied jes. 20.35 De Verdedigers, TV-film. 21.25- 22.15 Da's Jazz: jazzmuziek. NOORDZEE 18.30 uur: Het sprekende paard mr. Ed; 19.00 uur: „Wist u dat?" (de mug); 19.30 uur: Pearl Harbour-aflevering van „Victory at sea"; 22.00 uur: „Wagon Train"-serie. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS, Eurovisie: 18.00-19.15 Huwelijk Z.M. Koning Konstantijn van Griekenland en H.K.H. Prinses Anne-Marie van Dene marken. VARA: 19.30 Politiek program ma. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Rudi Carell- Show. 21.20 Dick Powell Theatre Een president kwam terug, TV-film. 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II Geen uitzending. NOORDZEE 18.30 uur: „Mijn drie zonen"; 19.00 uur: „Cambodja"; 19 30 uur: Ernest Borgnine in „Hollywood Star House"; 22.00 uur: Balletfilm: „Galina Oelanova". In de reportage „125 jaar Spoorwegen" liet AVRO-medewerker Romano Stinga zich kennen als een kundige en keurige vragensteller; met regisseur Fred Hage naar slaagde hij erin, een TEE-reis Zü- rich-Amsterdam en een tocht met het spoorwegdirectie-rijtuig de functie te ge ven, nodig om dit verslag dat saai had kunnen worden door de lange vraagge sprekken en een zeer grote hoeveelheid platenmateriaal, levendig te houden. Verward en gedeeltelijk gezocht waren de redenen, die de NTS bij monde van de AVRO-omroepster opgaf voor haar besluit het programma „De bezetting" niet te doen wijken voor de Europa Cup-wedstrijd DWSFenerbahce. Wie de achttiende afle vering van dr. De Jongs oorlogsdocumen taire zag, moet erkend hebben, dat de samenstellers, mede door invoeging van talrijke minder bekende dramatische fei- BIJ DE Kunsffiandel Santee Landweer wordt tot 2 oktober een tentoonstelling gehouden van schilderijen van de onlangs 85 jaar geworden schilderes Jacoba Surie. De expositie bevat een zelfportret, dat in 1929 de gouden medaille van „Arti et Ami- citiae" verwierf, en verder louter recente stillevens. Want Jacoba Surie werkt nog steeds veel. Ik dacht zelfs dat haar schil derijen nog iets aan frisheid gewonnen hadden. In ieder geval leest men uit de penseelvoering haar grote plezier in het schilderen. Haar fraai doorwerkte zelfportret is een zeldzaamheid in haar produktie. Ik kan me eigenlijk niet herinneren ooit iets an ders van haar dan stillevens gezien te hebben. Dat waren bijna altijd stillevens uit de keuken of de bijkeuken. Van onder werp dus weinig variërend heeft zij me nooit verveeld. Integendeel viel zij op de verschillende verenigingsexposities mij al tijd op door haar ingetogen kleurgeving en het koele licht in haar werk, waarmee zij zich onderscheidde van de andere Amsterdamse Joffers, wier werk in het algemeen van een schilderkunstige be schaving getuigde. DAT HUN werk niet zo meer van onze tijd genoemd wordt, zou ik niet wil len bestrijden. Maar juist Jacoba Surie staat door de keuze van haar zo dagelijkse onderwerpen dan toch het dichtst bij ons Zij toont soms dat zinnelijk genieten, waar mee de Belgische schilder Walter Vaes brokken vis kon schilderen. Maar ook schuwt zij een zekere schrilheid soms niet. Zij zou een nuchtere realiste kunnen zijn indien er dat spel van het licht niet was. Impressionistisch van opvatting toont haar zelfportret ons toch duidelijk een persoonlijkheid: echt de vrouw die dit soort stillevens schilderde. Bob Buys ten, opnieuw een boeiend t.v.-uur wijdden aan gebeurtenissen, waarvan veronder steld mocht worden, dat ze overbekend en als onderwerp uitgeput waren. Wat daarna nog van de voetbalwedstrijd op het scherm kwam, was in het alge meen weinig fraai, zo niet beschamend. De toelichtingen die minister Witteveen op zijn Miljoenennota gaf en die een vier tal Kamerleden tegen half twaalf op hun houding in het REM-debat gaven, kwamen in tweeërlei opzicht te laat. Het leek ons, dat genoemde nota reeds tot en met door de schrijvende pers was behandeld en de mededelingen over het REM-debat kwa men als mosterd na een door de NTS ge comprimeerde maaltijd, die behoudens een slimme, maar te traag uitgesproken rede van het Kamerlid Kleiwegt verliep, zo als verwacht kon worden. Damshuizer In het Haags Gemeentemuseum wordt van 25 september tot 4 januari een expo sitie gehouden, die een beeld zal geven van de groei van Den Haag sinds 1945 en van de ontwikkeling in de nabije toekomst Inhoud en vorm van de tentoonstelling zijn vooral bepaald door de architectuur criticus K. Wiekart uit Utrecht en de ont werper W. van Stek uit Den Haag. De Haagse schilder Co Westerik beeldde de hedendaagse onafzienbare stad Den Haag uit. De tekenaar en graficus Wil liam Kuik uit Utrecht maakte tekeningen van Haagse stadsdelen die gaan verdwij nen. Een overzicht wordt gegeven van plannen die in studie of ontwikkeling zijn. Het „New Babyion Project" van de Ne derlander Constant Nieuwenhuys en werk van een internationale groep architecten die zich bezighoudt met mobiele architec tuur, zullen eveneens te zien zijn. Naar aanleiding van de expositie komen er vier boekjes uit over de ontwikkeling van de stad en de architectuur: „Den Haag, beeld van een stad" van K. Wie- kart, „Twintig jaar bouwen" van P. T. van der Hoff, ,,'s Gravenhage, stad aan de vijver" van R. Blijstra en „Den Haag '45- '85" van mej. W. Sarter. Dit laatste boek je is speciaal voor de schooljeugd geschre ven. In de Twentse Schouwburg in Enschede heeft het operagezelschap Forum gister avond de tweede première in het nieuwe seizoen gegeven. Voor een volle zaal, waarin aanwezig was de staatssecretaris van O. K. W„ drs. L.J.M. van de Laar, werd onder regie van Jaqueline Jacobl „De Parelvissers" van George Bizet uit gevoerd. De hoofdrollen werden vertolkt door An neke van der Graaf, Bert van Delden. Antoon Huysman en Frans Boek. Hans van den Homberg dirigeerde het forum orkest. Advertentie Agatha Christie. De bekende Engelse de tective-schrijfster, de 74-jarige Agatha Christie, die als hobby het kweken van rozen beoefent, komt 18 september naar Den Haag om er deel uit te maken van de jury van het alsdan in het West- broekpark te houden internationaal ro- zenconcours. In het Westbroekpark is het internationaal rosarium gevestigd, dat werd aangelegd door de Haagse Plantsoenendienst. Tussen juni en ok tober bloeien er, op de hoogtepunten van de bloei, 100.000 rozen. Manuscript van Chopin. Een gedeelte van een reeds lang vermist handschrift van Frédéric Chopin is onlangs te Krakau teruggevonden, zo meldt de Express Wieczorny. Enkele zwaar door het weer aangetaste bladzijden van Chopins Va riaties in d groot werden onlangs te Krakau in een tweedehands boekwinkel te koop aangeboden. Twee bladzijden 1 ontbraken, maar de Poolse muziekauto- riteiten zullen wellicht een wedstrijd uitschrijven om 't werk te completeren. Oudheidkamer Hindeloopen. Op vrijdag 25 september zal in het bijzijn van de directeur van het Kunstmuseum te Düs- seldorf, dr. W. von Kalmein, een groot aantal authentieke interieurstukken van een oud-Hindelooper kamer worden overgedragen aan de Hidde Nijland- stichting te Hindeloopen ten behoeve van de plaatselijke oudheidkamer. De stukken waren sedert 1920, toen het nuseum te Düsseldorf tot museum van moderne kunst werd bestemd, opge- lagen in de kelder. Ze moeten een paar onderd jaar geleden door een Duitser ijn gekocht, vermoedelijk op de veiling 'e Amsterdam waar destijds verschil lende interieurs van de Hindelooper kamer werden verkocht. Deze Duitser heeft het interieur naderhand geschon den.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11