DIT HADDEN WE NIET VOOR MOGELIJK GEHOUDEN: Door razernij bevangen Turken stortten zich op scheidsrechter DROSTE DWS stuurde Fenerbahce met ballast van twee treffers weg Mensonwaardige vertoning na cupduel D WS-Fenerbahce OSTE 'n nieuw produkt 'n nieuw gebruik. Dririk'n Gefaald 17 droog sewaR{N Na de veldslag Angstaanjagende tonelen rond de kleedkamers gesuikerde oploscacao met DROSTE INSTANT Amsterdammers bleken echte cupfighters Wijnen startte SPOR TIEF BEZIEN vJ Geurtsen vuurde twee keer raak met dubbele zege bij 47/2 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 [AAL &ERBOE DE CACAOPO! i^K! Hans Rombouts Niet reclameren Vlagincident Hans Rombouts «HUW Ki'vffe Advertentie Het duel werd er bepaald niet prettiger op. Niettemin Konden de DWS-ers met de bekwaam verdedigende Flinkevleugel en naar grote vorm groeiende Schrijven aan het hoofd in de achttiende minuut vol plezier en trots naar de massa's op de tribunes blikken. Een dieptepass van Burgers had Geurtsen bereikt. En dat be tekende 3-1. DWS gaf nu zijn marge van twee doelpunten niet meer af. Het publiek kreeg voorzover het er niet aan deel nam als toegift nog een complete veld slag op het terrein te zien. In de veldslag na afloop van de wed strijd DWSFenerbahce zijn, behalve de scheidsrechter Sërensen, drie agen ten gewond. Eén van hen werd door Turkse supporters bij de keel gegrepen, een ander heeft een gezwollen kaak opgelopen en een derde een ontwrichte duim en schaafwonden aan het hoofd. Door de chaotische toestand heeft de politie geen arrestaties kunnen verrich ten. De scheidsrechter is na onderzoek in het Wilhelminagasthuis naar zijn hotel teruggebracht. Eén toeschouwer ligt nog in het ziekenhuis met steekwonden in de rug en wang. en de scheidsrechter, die dit alles voor zijn plezier doet, werd maar net aan van een lynchpartij door razende Turken ge red. Er zitten verschillende kanten aan deze zaak. Allereerst hebben deze Turken hun land een slechte dienst bewezen door hun schandalig gedrag. En goodwill heb ben de Turken juist nu zo nodig. Een ander facet van de zaak is, dat DWS heeft gefaald in zijn taak om de scheidsrechter te beschermen. We geven toe, dat het niet eenvoudig is om een mas sa in bedwang te houden, maar de on stuimigheid van Middellandse Zee-volken kennend had men betere maatregelen moeten treffen. Levend en zonder kleer scheuren uit de voetbalstrijd komen is toch het minste, wat een scheidsrechter mag verwachten. De strijd om de Europa-cup is buiten de sportieve perken gegroeid. Er staan te grote belangen op het spel, financiële be langen. Het is, voor vele buitenlandse clubs een miljoenenaffaire geworden. Men moet er op toezien, dat Europa-cup-wedstrijden geen springstof-evenementen worden, waar bij sportieve begrippen worden opgebla zen. De kreet „sport verbroedert" heeft voor ons alle inhoud verloren na de zeer nare taferelen van gisteravond. Tenzij men die kreet uit monden van„oprechte ama teurs" hoort. Daar gaat het ook niet om miljoenen, maar om normale prettige ont spanning. Dat laatste is meer waard dan honderd Europa-bekers. Keeper Ali ligt verslagen op de grond, terwijl doelpuntmaker Geurt sen van DWS door zijn clubmakkers wordt omhelsd. vlak bjj de plaats van de veldslag hun verslagen doorbelden. We vroegen hun: „Is het niet levens gevaarlijk voor DWS om in Istanbul te spelen, na wat we hier gezien en mee gemaakt hebben?" Ze ontkenden het: „kijk, zoiets als hier kan bij ons niet ge beuren. Het hele veld en de ingang voor de spelers naar de kleedkamer is omge ven met enkele meters hoge hekken. Bij ons krijgt "het publiek de kans niet om spelers of scheidsrechter te molesteren. DWS hoeft niet bang te zijn". De spelers dachten er anders over. Ze waren bang, dat was duidelijk. Ze waren ook veront waardigd over het spel van hun tegen standers. Temming toch geen kleine jongen en niet bang voor een tackle ver tolkte de mening van zijn makkers: „ze speelden keihard en gemeen. Wij zijn ook geen lieverdjes, maar dit was vaak ge meen". Scheidsrechter Serensen maakte nog voor hij op de brancard gelegd werd via Leo Hom, die zijn arbitrale collega later samen met secretaris Luikinga in het zie kenhuis opzocht, duidelijk, dat hij dit zou rapporteren. En ook Hom merkte op: „laat DWS niet gaan reclameren bij de UEFA, want in feite is DWS fout. De club had voor een veilige bewaking en afzetting moeten zorgen". Waarop een politie-offi- cier opmerkte: „hoe moet je het veld nu helemaal afzetten, met tweehonderd man?", hetgeen Hom de repliek ontlokte: „zijn tweehonderd man de veiligheid van 50.000 mensen niet waard". „Tsjonge, wat zijn die Turkse spelers gemeen. Alles wat van onze lieve Heer niet mag, doen ze," aldus Hom. Wat is nu de inleiding of zo men wil de instant choco-tjc Dit hadden we niet voor mogelijk gehouden in Nederland, maar we zagen het voor onze eigen ogen gebeuren in de betonnen kelders onder de tribune van het Olympisch stadion. Terwijl we even stonden te praten met de naar adem happende DWS'er Hollander, stortte een draaikolk van lijven zich door de ingang van de kelders, die naar de kleedkamers voeren. Verstijfd van schrik en ontzetting we geven het graag toe zagen we die rauwe massa mensen, hysterisch, onder het uitstoten van junglekreten, gillend en krijsend zich op een kleine donkere figuur wer pen. Blinde, voor ons onbegrijpelijke woede had zich meester gemaakt van een bende Turkse supporters, die de nederlaag van hun Fenerbahce niet konden verdragen. En de bende had zijn slachtoffer gekozen: de Deense scheidsrechter Sprensen. Laf wierp men zich boven op de tengere figuur. De man werd geslagen en tegen het beton getrapt. Politie-agenten kwamen aan gehold, ranselden op de horde in. Een grote kerel pakte de groggy geslagen scheidsrechter op en droeg hem naar een drie meter verder gelegen sauna badvertrek, het eerste dat men vinden kon. Het gekrijs van de bende galmde angstaanjagend door de gewelven onder de tribune. Een van de grensrechters holde naar zijn kleedkamer. Voordat men hem grijpen kon draaide een sup poost direct de deur op slot. De andere grensrechter werd door oud-internatio nal Hans Boskamp in de bestuurskamer van DWS in veiligheid gebracht. Enkele spelers en de leider van Fenerbahce, die ook aan het handgemeen deel namen, werden teruggedreven naar de kleedkamer. Turkse spelers huilden. Eén van hen stond het schuim op de mond. Het was een complete chaos, waanzinnig, angstaanjagend. Voorzitter Solleveld van DWS rende ner veus heen en weer. Secretaris Luikinga riep: „ik dien een protest in bij de UEFA, zo gaan we niet naar Turkije". Aan de an dere kant van de kelder bedreigde 'n aan tal Turkse supporters een groep journalis ten. Compleet hysterisch pakten de kerels vuilnisbakken om die naar de journalisten te gooien. Iemand schreeuwde: „politie, hier naar toe". En eindelijk dan na rake klappen kon de bende naar buiten worden gewerkt. In de Turkse kleedkamer zaten verschei dene spelers te huilen van de emotie. On dertussen werd scheidsrechter Sorensen, voor wie Leo Horn nu in de bres sprong, door de clubarts van DWS vluchtig onder zocht. Behalve builen en een blauw oog had de man een danig toegetakelde knie meniscus was de eerste prognose. Scheids rechter Sorensen werd zo snel mogelijk per brancard naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Hij was niet de enige, want er waren nog meer gewonden, supporters met stiletto's hadden de slachtoffers met messen bewerkt. Een agent van politie was met een vlaggestok onder handen ge nomen. In de kleedkamer van DWS waren door al dit tumult en de consternatie de ge zichten eerder angstig dan blij over de behaalde overwinning. Verscheidene spe lers, zoals Geurtsen, zeiden openlijk in de eerste opwelling niet in Turkije te willen spelen. Naast hen beweerden trai ner Hold en enkele spelers van Fenerbahce eerst, dat Vonhof Ali Ihsan geslagen zou hebben (Vonhof ontkende dat: „ik kijk wel uit, ik heb geen hand naar iemand uitge stoken") en later Pijlman. In het Olympisch Stadion hebben zich Niet in 1Stünblll gisteravond mensonwaardige tonelen af gespeeld rond een voetbalwedstrijd om de Turkse collega's van ons stonden het al- Europa-cup. Er zijn gewonden gevallen ies hoofdschuddend toe te zien, terwijl ze Sissend spoot het vuurwerk vanuit de betonnen kuip van het Olympisch Stadion het zwerk in. Ter ere van Geurtsen, die twee doelpunten maakte. Ter ere van Hol lander, die doelman All Filibeli seconden- lang op de natte grasmat zag liggen na zijn rake schot. Ter ere ook en vooral van het hele team van DWS, dat als één man de Europa-cup-kansen verdedigd heeft. De Amsterdammers ware cup fighters wonnen met 3-1, een marge dus van twee punten. Of het voldoende is om het Turkse Fenerbahce in de eerste ronde uit te schakelen? Het is een zeer moeilijk te beantwoorden vraag. We heb ben die voorgelegd aan onze Turkse col lega's. Ze zeiden: „DWS heeft hier ver diend gewonnen, het was sterker, maar Fenerbahce is een vreemde ploeg. De ene dag is het niets, de andere alles. Fe nerbahce verloor vorig jaar met 1-3 van MTK uit Hongarije, maar kwam ook tot een 2-0 zege. Het verschil is nu wéér twee doelpunten. We geloven, dat beide ploegen gelijk eindigen". Hoe dan ook, vast staat, dat DWS het zwaar, heel zwaar zal krijgen in Istanbul. De Amster damse defensie, die uit haar arsenaal het wapen van de sliding veelvuldig tevoor schijn haalt, zal dat daar op het keiharde terrein van Mardobahce niet kunnen doen. We hebben bovendien gezien, hoe de Turk se supporters zich kunnen gedragen. Ze kunnen het verloop van de wedstrijd da nig beïnvloeden. Ongetwijfeld is het een boeiend tweege vecht geweest. DWS speelde mannelijk be kervoetbal in Engelse trant. Er stevig te genaan met harde tackles. En ook na de doelpunten met jongensachtige branie. Dit was een echter cupgevecht dan Feijenoord-Vasas, Feijenoord-Reims of Feijenoord-Benfica, pittiger dan PSV- Plovdiv of PSV-Zürich. De Turkse voetbal lers beschikten over een wat betere tech niek dan de Amsterdammers, ze waren echter aanmerkelijk minder gevaarlijk. DWS toonde ook nu weer zijn grote kracht aan: teamverband, knoklust. Het legioen wakkerde die knoklust aan met het strijdlied „Van je hoempa, DWS" („Hand in hand" is naar het musicologisch archief verhuisd). Een kleine 50.000 mensen, die de ver lokkingen van de TV hadden gelaten voor 'n natte-avond-er-bij-zijn, zagen hoe DWS zich na een wat rommelige start snel her- stelde en een zeer moeilijk te nemen ves te bleek. Hadden de Turken voor de wedstrijd verklaard: jullie hebben één Geurtsen, wij hebben er wel drie, we kunnen niet an ders dan zeggen: laat ons die ene Geurt sen dan maar houden, want hij maakte twee doelpunten en was een voortdurend gevaar voor de Turken, die alle kunstgre pen en foefjes tevoorschijn toverden ook het kwasi-gewond temeer liggen werd veelvuldig en met grote verve gebracht Na enkele angstige situaties voor het doel van Jongbloed rolde het „Hoempa" al snel als een donder van de tribunes op de hoofden van de Turken: DWS was in het offensief gegaan. En er klonk vreug degejuich op, toen Geurtsen een voorzet De DWS-er Joop de Jong, die in een Amsterdams ziekenhuis verblijft, kreeg gisteravond de gelegenheid om de wedstrijd van zijn club vanuit een ziekenwagen te volgen. Naast voor zitter Solleveld van DWS (ov de foto zochten ook Denis Neville, de bonds coach, en scheidsrechter Sórensen sa men met Leo Hom, de pechvogel op. De heer Sflrensen kon niet vermoe den, dat hij anderhalf uur later ook in een ziekenwagen zou liggen. Vóór de aanvang van de wedstrijd kwa men de spelers De Jong een ge schenkje overhandigen. Onder de negen deelnemers aan het we reldkampioenschap biljarten 47/2 bevindt zich slechts één Zuidamerikaan. De wieg van alle anderen stond in Europa. Daar door is enerzijds de naam wereldkam pioenschap wat overdreven, maar aan de andere kant staat vast, dat de sterkste ka derspelers ter wereld aanwezig zijn. Voor al de Belgen Schrauwen en Vervest en de Nederlanders Scholte en Wijnen kunnen er voor zorgen, dat dit toernooi althans wat de resultaten betreft een wereldti tel verdient, terwijl ook de Spanjaard Gal- vez daaraan kan meewerken. van Temming op het hoofd nam. Doelman Ali raakte de bal aan, kon er niet goed bij, maar herstelde zich meesterlijk door het leer van de lijn te grabbelen. Scheids rechter Sorensen liet zich door het in triomf de hand opsteken van Geurtsen niet misleiden. Sorensen haalde wel het noti tieboekje tevoorschijn, toen de al te agres sieve Jos Vonhof Hüseyin ten val bracht. Schrijvers werd er bij gehaald: Vonhof ging op de Europa-bon. De Deense arbi ter had inmiddels al te veel getolereerd. Bovendien werd hij steeds meer om de „Lantaarntuin" (Fenerbahce) geleid door driftig acterende spelers. De Turken ver schaften zich er verscheidene time outs mee. De doelpunten schenen magertjes te wor den gezaaid. Die indruk werd nog ver sterkt door een misser van Geurtsen. Maar juist toen men zich gereed maakte om pauzepraatjes te gaan houden, kopte Geurtsen de bal hard langs Ali. Dat ge beurde in de laatste seconde van de eer ste helft, nadat Vonhof en de goed spe lende Lenz het Turkse domein hadden opengebroken. En ook na de pauze toonde DWS zich gevaarlijker. Men dacht na zeven minu ten op rozen te zitten, toen Lenz zich fijntjes vrij speelde en de bal naar Hol lander schoof, die fors en kundig uithaal de: 2-0. Men vergat dat rozen doorns hebben. Men werd er in de dertiende mi nuut aan herinnerd, nadat een eenzame schicht en donderslag als een gratis he mels vuurwerk had geklonken. Het was een saluutschot voor het Turkse doelpunt, dat door Biron werd gemaakt hij pro fiteerde van een moment van niet gecon centreerd zijn bij de DWS-ers. Het doel punt lokte een vlagincident uit, waarover men elders op deze pagina meer kan lezen. Scheidsrechter Sfirensen moest per brancard naar het Wilhelminagast huis overgebracht, worden. oorzaak geweest van alle narigheid? Vele geëmigreerde Turken (vooral uit Duits land waren ze met bussen vol gekomen) hoopten Fenerbahce in Amsterdam te zien winnen. Dat is heel begrijpelijk en ieder een vond de taferelen van juichende, schreeuwende en met vlaggen zwaaiende Turken grappig. Natuurlijk. Anders werd het toen de politie per microfoon werd opgeroepen om naar vak F te komen. Daar werd gevochten tussen DWS'ers en Turken. Wellicht kwam dat door het vlagincident. Toen Fenerbahce een tegendoelpunt maak te, rende een enthousiaste aanhanger met de rode Turkse vlag met maan naar de middenstip. De scheidsrechter pakte de vlag af en joeg de supporter van het veld. De vlag werd aan de kant gelegd. Er sprong een knaap over het hek, pakte de vlag en er ontstond een gevecht op de tri bune. De vlag werd verscheurd. De stem ming was bedorven, zo dat al niet het ge val was door de nare dingen in het veld. Toen dan kort voor het einde Schrij vers ondersteboven werd gelopen en de Turkse midvoor Nedim de op de grond liggende Nederlander trapte, was het hek van de dam. Pijlman gebruikte zijn vuis ten. Het publiek stormde aanvankelijk menend, dat het eindsignaal al geklon ken had het veld op en begon er ste vig op los te slaan. Er werd niet meer gevoetbald. Dat was ook onmogelijk, want het terrein was herschapen in een grote boksring. Brooddronken lieden joegen achter elkaar aan met flessen in de hand en er glinsterden messen in het licht van de schijnwerpers. Er vielen gewonden. En inmiddels was dan de hel en de hysterie losgebarsten onder de tribunes. Nog zien we die grote kerel met de slap neerhan gende scheidsrechter Sörensen in zijn ar men zich losmaken uit die woeste horde. Het was mensonwaardig en waanzinnig tegelijk. En dat alles om een voetbalwed strijd. Reeds bij het show-spelen voor de T.V.- camera's was geconstateerd dat de ballen nukkig waren en vooral Scholte mopperde daarop. Toen zijn partij tegen Wijnen een maal was begonnen, zat hij zelfs bij het spel van zijn tegenstander te gebaren, dat de ballen zo slecht waren. Wijnen echter kon het opbrengen, om een uit de koers lopende bal met een glimlach te verwel komen en dat werd zijn winst. Ondanks de grillen van het ivoor pres teerde de Ossenaar het om in de derde beurt van het nogal eenzijdige duel een voortreffelijke serie van 226 te scoren, waardoor Scholte al spoedig ver achter stond. Toen hij daarna bovendien de fout maakte, zijn interesse in het spel te ver liezen, waren zijn kansen verkeken en werd Wijnen in 7 beurten gemakkelijk en overtuigend winnaar (400-128). Het duel tussen de Belgen was interes santer. De kleine Schrauwen deed Vervest verbleken door een serie van 146 in de eerste beurt, maar hij bleek daarmee zijn kruit te hebben verschoten. De volgende vier beurten leverden hem slechts 33 ca ramboles op en toen Vervest vervolgens met een rustig uitgevoerde reeks van 189 toesloeg waren de bordjes verhangen. Maar ook de Gentenaar kon niet door gaan en toen werden de carotte-degens ge kruist. Dat carottegevecht werd ten slotte gewonnen door Vervest, die in de zestien de beurt door de barrière brak met een serie van 97 (400-223). Spielmann won van Rudolph, maar ver loor later van Schrauwen. Rudolph was ook de mindere van Galvez. Hibon (Fr.) Girvez (Arg.) eindigde in 268-400. Wijnen won in de slotpartij van de avond van Hibon, die les kreeg: 400-32. Vervest klopte Girvez. De Belg zorgde voor een nieuw wereldrecord hoogste serie (366).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17