Scherk crèmes nu ook in Nederland! Afloop van Kamerdebat over de anti-REM-wet nog onzeker Zonder cheque geld opnemen HET WEER Liberalen en wellicht ook socialisten tegen Twee kinderen omgekomen bij Man omgekomen U kunt rustig slapen gaan Scherp politiek accent Veldslag in het stadion bij explosie van kanon-sluitstuk Aardgas voor 8 ct Zwolsman verwerft meerderheid in Serbadjadi per kub. meter bij blok ver warming Willem Hoeve in Veisen begraven rond zege DWS SCHERK De beste stoffen DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 sW MORRIS 'éefore you êiuf. Het woord is aan In de krant van heden: DAMES- EN HERENREGENJASSEN BARTELJQRISSTRAAT 5 ;c De meest exclusieve dessins De grootste matensortering „Klok terug Nog veel wind Radio-Veronica Onzekerheden Schandalige tonelen Omroepbeleid Ingesloten mijnwerkers uit Bottrop zijn gered 49e JAARGANG NUMMER 266 ADVISEUR VOOR HERENKLEDING U*M>n Mas*: BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Arnold Bennett: Wanneer men er eenmaal aan gewend is geraakt, is pessimisme even plezierig als optimisme. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 13 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9 Kunst 11 Radio en t.v11 Economisch nieuws15 Feuilleton 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie Met Scherk schoonheidscrèmes plus de bekende Scherk Gezichtslotion bent u verzekerd van een complete, succesvolle schoonheidsverzorging. Niet ingewik keld, wèl doeltreffend en zuiver. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoon heidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringentt Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratanit Tubes van f 3,- tot f 3,85. Over enige tijd kan iedere houder van een rekening bij de postcheque- en giro dienst op vertoon van een legitimatiebe wijs en op de mondelinge verzekering dat zijn saldo voldoende is, bij een Neder lands postkantoor een bedrag van maxi maal f 500 opnemen. Tot nu toe moest dit gebeuren door mid del van een postcheque, waarmee veel tijd gemoeid was. De postcheque- en gi rodienst heeft bevredigende proeven met een nieuw systeem genomen in Amers foort en binnenkort gaan rekeninghouders in Arnhem en Den Haag als eersten of ficieel van het nieuwe systeem profiteren. De girodienst zelf is ook blij met deze oplossing, want de arbeidsintensieve post cheque was in de loop van de tijd zeer onvoordelig geworden. Terwijl er 'n kwart je voor in rekening werd gebracht, be droegen de werkelijke kosten ongeveer 0,60. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wes telijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vriendelijke vlotte vakkundige bediening Verand" men gratis op eigen atelier. De liberale woordvoerder vond de R.E.M. niet in strijd met enig nationaal of inter nationaal recht, temeer daar het station de vrijheid ter zee niet belemmert. De R.E.M. voorziet in een behoefte en daar voor had de overheid tijdig ruimte moeten scheppen. Nu wordt de klok teruggedraaid. Er is een blinde muur opgesteld waar achter de regering een onbegrensd terrein heeft om er onbeperkt op te opereren, al dus mr. Berkhouwer, die vérgaande juridi- Advertentie ...Scherk Gezichtslotion heeft z'n werk gedaan! Uw huid kan vrijuit ademen, want alle stof-, crème- en poederresten zijn verwijderd. Grondig verwijderd door Scherk Ge zichtslotion. Kijk naar het watje waar u mee reinigt en u ziet en voelt hoe tinte lend schoon Scherk Gezichtslotion werkt! Scherk Gezichtslotion legt de basis voor schoonheid. In flacons v.a. f2.95 Verwachting tot morgenavond: (Van onze parlementaire redacteur) De kans dat de Tweede Kamer vandaag akkoord gaat met het anti-R.E.M.- wetje van minister Scholten is minder groot dan aanvankelijk werd aangenomen. De liberale fractie heeft gisteren bij de parlementaire behandeling overwegende bezwaren tegen het wetsontwerp aangevoerd, de socialistische oppositie heeft zich niet duidelijk uitgesproken en verscheidene K.V.P.'ers bleken niet gelukkig met de vérgaande bevoegdheden die de regering heeft gevraagd. Ook de C.H.- fractie bleek geen fervente voorstandster van het wetje te zijn. Hoe de stemmen verhoudingen vandaag komen te liggen zal in grote mate afhangen van het antwoord dat de regering vanmiddag geeft. De socialisten gaven gisteravond laat aan de behandeling van het wetsontwerp een scherp politiek accent door hun oor deel op te schorten in afwachting van het antwoord op de vraag hoe ernstig de re gering verwerping van het voorstel neemt. De vraag rees dus hoe de oppositie zal stemmen als verwerping van het wetje kans biedt op een regeringscrisis. Ook de aankondiging van Christelijk-Historische lijde, dat men weliswaar voor het wets- I ontwerp zal stemmen, maar het oordeel over een optreden tegen de R.E.M. nog voorbehoudt, veroorzaakte enige politieke opwinding, daar minister Scholten, die dat optreden wenst, zelf tot die kring behoort. Het omroepblad kreeg in het debat ruimschoots de aandacht. Minister Bot van 0. K. en W., die zich op aandrang van de socialistische fractieleider, dr. Vondeling, bij zijn collega's Luns en Scholten achter de regeringstafel had gezet, kreeg te horen dat de Kamer haast wil maken met de invoering van een open omroepbestel, waarin plaats is voor reclameboodschap pen. De K.V.P. stelde de medewerking aan het optreden tegen de R.E.M. zelfs van de spoedige indiening van een omroepwet af hankelijk. Mr. Cals (K.V.P.) en mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) vonden dat het niet aangaat de R.E.M. de pas af te «nijden zonder een alternatief te bieden. sche bezwaren tegen het wetsontwerp op wierp. Zijn fractiegenote mevrouw Van Some ren-Downer noemde de huidige situatie een trieste zaak, waarvan het parlement de schuld draagt. Als indertijd de nota-Schol ten was aanvaard, was er nu geen R.E.M. en geen Veronica geweest, betoogde zij. Het zou volgens haar struisvogelpolitiek zijn nu de R.E.M. de pas af te snijden en niets aan het omroepbestel te veranderen. Mevrouw Van Someren zei, niet uit te zijn op vernietiging van de zuilen. Maar omdat het onbehagen over het omroepbestel groeit wordt het tijd ook eens anderen aan het woord te laten, zei zij. Geen schijn- openheid, zoals de omroepen voorstaan, maar een nieuw bestel, afgestemd op de behoeften. Zij deed de suggestie op korte termijn een proef te nemen met een om roepbestel, gespreid over een zo groot mo gelijk gezelschap van gegadigden. Mr. Cals (K.V.P.) zei dat ook zijn frac tie de huidige situatie ongewenst vindt. Hij deelde het standpunt van de regering dat het beginsel van de vrije zee niet betekent dat dan ook rechteloosheid op zeeplatforms moet worden geduld. Dat kan leiden tot Rechts de ministers Luns en Scholten achter de regeringstafel tijdens het debat over TV-Noordzee, links het publiek wachtend op toelating tot de tribune. ongebreidelde activiteiten, die het rechts belang schaden. Toch signaleerde mr. Cals onzekerheden in het volkenrecht waar het gaat om de vraag aan wie de jurisdictie toekomt. Voorts liet hij weten dat een deel van zijn fractie de vérgaande delegatie van bevoegdheden aan de regering onaan vaardbaar acht. Door de Kamer pas achteraf over een getroffen maatregel te horen, ontstaat een periode van rechtson zekerheid, die niet acceptabel is, vond hij. Op het marineschietterrein Vlieland is woensdag omstreeks half vier door een de- fect aan een twaalf centimeter proefkanon een deel van het sluitstuk van dit kanon geëxplodeerd. Door de rondvliegende stukken werd de artilleriebeambte W. Zuuring «H Den Helder dodelijk getroffen. Het stoffelijk overschot van de heer Zuuring is inmiddels per helikopter naar Den Hélder overgebracht. Naar de oor zaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. HEREN- EN JONGENSKLEDING Kloosterstraat 33 - 35 - Beverwijk Opmerkelijk in het debat was ook dat de meerderheid in de Kamer het ongemoeid laten van Radio-Veronica niet aanvaard baar vond. De mening van de regering, dat ten aanzien van Radio-Veronica moet worden gewacht op de resultaten van het internationaal overleg dat in Straatsburg over illegale zenders wordt gevoerd, werd niet gedeeld. Men was het er bijna una niem over eens dat daarmee een rechts ongelijkheid wordt geschapen, die onaan vaardbaar is. Met name mr. Cals zag geen aanleiding Radio-Veronica, vlag of geen vlag, ongemoeid te laten en bepleitte on middellijk optreden tegen de piratenzen der. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) voerde ernsti ge bedenkingen aan tegen het wetsont werp. Het is te laat gekomen om de uit zendingen van het Noordzee-platform te weren en te vroeg ingediend om rekening te houden met de internationale conventie inzake illegale zenders, die in Straatsburg in de maak is. Dat daarop wèl ten aanzien van Radio-Veronica wordt gewacht, maar niet ten aanzien van de R.E.M., leidt tot rechtsongelijkheid en discriminatie. „Voor- >1 omdat ik nog moet zien dat Veronica wordt aangepakt", zei mr. Berkhouwer. Mr. Cals vond het onjuist Radio-Veronica ongemoeid te laten en de R.Ê.M. wel aan te pakken. Als blijkt dat het schip geen vlag voert, wil hij een onmiddellijk optre den. Is er wèl een vlag dan wil hij mede werking aan het station strafbaar stellen. Voor de rest achtte mr. Cals voortvarend heid in de omroepwetgeving nooodzakelijk. Dat het omroepbeleid in het slop is ge raakt weet hij aan de regeringswisseling van vorig jaar. Het oude kabinet had na de verwerping van de nota-Scholten inzake reclametelevisie geen tijd meer om nieuwe voorstellen te doen en het nieuwe kabinet werd gebonden aan het advies van de Pacificatie-commissie, dat nog moet wor den uitgebracht. (Vervolg op pagina 2) Bij verwarming met aardgas van een blok van 60 woningen met 4 a 5 kamers, gerekend met een jaarverbruik van 2400 m3 per woning, zal de m3-prijs, inclusief vastrecht, rond 8 cent komen te liggen. Dit heeft de n.v. Nederlandse Gasunie bekend doen maken tijdens een persbezoek aan de expositie „Idee 64" in het RAI- gebouw te Amsterdam, die vandaag open gaat. BOTTROP (AP) De zestien mijnwer kers die gistermiddag vroeg in 'n kolen mijn van de Westduitse Rheinstahl maat schappij in Bottrop door een instorting van de wereld waren afgesloten, zijn dezelfde dag 's middags bevrijd. Ze zijn allen on gedeerd naar boven gebracht. De N.V. Cultuur Maatschappij Serbad jadi heeft bij de Zwolsman-groep (dus niet bij de E.M.S.) onderhands een post aandelen geplaatst, waardoor deze groep in het aandelenkapitaal van Serbadjadi thans de meerderheid heeft verworven. Tegen welke koers de aandelen zijn ge plaatst is niet bekend. Serbadjadi heeft officiële beursnotering aangevraagd voor nog nominaal 2,6 miljoen aandelen (thans staat uit 2,4 miljoen). De aanvraag houdt verband met plaatsing bij derden. Onder zeer grote belangstelling is gister middag op de begraafplaats Duinhof het stoffelijk overschot van Willem Hoeve ter aarde besteld. Vooral uit het visserijbedrijf in IJmuiden waren velen gekomen om de overledene naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. De voorzitter van de Nederlandse ver eniging van zeevisgroothandelaren, de heer P. Krab, sprak over Willem Hoeve als een man, die met groot elan en doorzettings vermogen in korte tijd een uitstekend be drijf heeft opgebouwd: een bedrijf dat uit groeide tot een van de grootste onder de visomzetters. Voor het slaan van de damwand als eerste fase van de bouw van een groot flatgebouw met ondergrondse garage aan de Vijzelstraat te Amster dam, wordt thans voor het eerst in Nederland gebruik gemaakt van een Franse uitvinding, de Vibrafonceur. De machine werkt bijna geruisloos en trillingvrij. Zij wordt elektrisch aangedreven door twee motoren. Bij de oude methode met het heiblok duurde het inslaan van een paal een half uur. Met de vibrafonceur ge beurt het in drie minuten. Tijdens zware regenval is gisteravond op de weg van Vianen naar Lexmond (rijksweg 27) een personenauto geslipt en in botsing gekomen met een vrachtauto die uit tegenovergestelde richting kwam. Twee kinderen, die in de personenauto zaten wa ren op slag dood. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed ook de bestuurder van de perso nenauto, de 39-jarige heer C. Monfrooij uit Lexmond. Een van de kinderen, die bij het ongeluk om het leven kwam, was zijn zesjarig zoontje Gerrit. Het andere slachtoffertje was de tienjarige Anneke Kortenhoeve uit Lexmond, een buurmeisje van de familie Monfrooij. De echtgenote van de heer Monfrooij werd zwaar gewond. In de personenauto zaten, zo bleek na der, buiten het echtpaar Monfrooij vijf kinderen, vier van de familie Monfrooij en het buurmeisje. Van de drie kinderen, die werden gewond is er één ernstig aan toe. De 39-jarige heer Th. Swarts uit Wedde is gisteravond in Oude Pekela met zijn bromfiets tegen een andere bromfiets ge reden, die voor reparatie aan de kant van de weg was neergezet. De man werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Vermoedelijk door het springen van een band is gistermiddag een vrachtauto uit Schiedam op het linkerweggedeelte van de rijksweg Schoorl-Den Helder ten hoogte van de kalkzandsteenfabriek te Schoorl- dam frontaal gebotst op een vrachtauto uit Jutphaas. De chauffeur van de auto uit Jutphaas is omgekomen, de andere chauffeur werd zwaar gewond. Het vierjarig dochtertje van de familie Loet uit Ermelo is gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Haar moeder, die het kind op de fiets naar de kleuterschool wilde brengen, reed bij een kruising tegen een passerende vrachtauto. Het kind viel van de fiets en kwam onder de vrachtauto terecht. Het was op slag dood. De zestienjarige bromfietser H. C. Bos uit Veenendaal is woensdagavond bij een ongeval dodelijk gewond". De jongen sloeg op de Prins Bernhardlaan in zijn woon plaats linksaf zonder voorrang te verlenen aan een hem tegemoetkomende motorrij der. Hij kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan hij twee uur later bezweek. Het tienjarige dochtertje van de familie Wunderink uit Empe, gemeente Brummen, is woensdagavond te Zutphen op de Over- welving bij een aanrijding door een vrachtauto dodelijk gewond. Het meisje overleed op weg naar het ziekenhuis. De negentienjarige mej. Groot Kormelink uit Groenlo, die de vorige week op de zelfde plaats werd aangereden, is in een ziekenhuis in Nijmegen aan haar verwon dingen bezweken. DWS uit Amsterdam heeft gister avond de eerste wedstrijd voor de Europacup tegen het Turkse Fener- bahce met 31 gewonnen. De vreug de over deze overwinning werd aan merkelijk getemperd door de woeste taferelen na afloop op het terrein en in de katakomben van het Olym pisch Stadion. Turkse supporters trokken in woeste horde op de scheidsrechter af en molesteerden hem. Bij de gevechten op en rond het veld raakten drie politie-agenten ge wond. De scheidsrechter moest voor medisch onderzoek naar een zieken huis. Voor verslagen en beschouwin gen van wedstrijd en veldslag verwij zen wij naar de sportpagina van dit blad.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1