Turks schip met voedsel voor Kokkina vandaag op Cyprus ARACHNE Maria-verering punt van controverse en bezinning DANSSCHOOL T. GRIEK Braaf volkje oir HOOFDPIJN J Wereldnieuws r Van dag tot dag Bonn wil raketten proberen op Britse Hebriden Galo Plaza Lasso tot bemiddelaar op Cyprus benoemd raatótcel 0/o de DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 kijk uw kamer eens rond gouden hanger met 2 tourmalijnen Cyprische bloemen bij de begrafenis van Tuomioja ,2 MEISJES en tot bezichtiging van ons bedrijf op zaterdagochtend 19 september Komt u zich vrijblijvend overtuigen Tot zaterdag tussen 9 en 11 uur op de PAUL KRUGERKADE Maria Vermijden Elias neem NASPRO' - - .v 4Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn at te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. Neem 2ASPROs^ De zeeroverij in het Caraïbisch gebied neemt vormen aan die herinneren aan de tijd van de zeventiende eeuwse piraten, maar die men in de zestiger jaren van de twintigste eeuw voor onmogelijk zou hebben gehouden. Bandieten die voorgeven dat het wel en vooral het wee van Cuba en zijn bevol king hun bijzonder ter harte gaat en die kennelijk beschikken over snelle schepen en moderne wapens, gaan over tot acties die mensenlevens kosten, schepen en hun kostbare ladingen vernietigen en de vrije scheepvaart in open zee ernstig belemme ren. Deze fanatici schijnen niet geringe fi nanciële middelen te hebben. Niets is hen te dol. Zij slingeren allerlei dreigementen de wereld in, spreken pochend over hun groeiende macht en zetten door wandaden hun woorden kracht bij. Het is onbegrijpelijk dat de Verenigde Staten, die door hun geografische ligging in de eerste plaats geroepen zijn in de zeeën rondom Cuba de orde te handhaven aan dit banditisme niet snel een einde kun nen of willen maken. Men gaat zich zo langzamerhand afvragen, of zij door hun welwillende passiviteit eigenlijk niet moe' ten worden beschouwd als de hoofdschul digen. De maritieme macht van de Verenigde Staten in dit gebied is zo kolossaal dat bij wijze van spreken een fronsen met de wenkbrauwen van president Johnson voldoende is om deze onverantwoordelijke heethoofden voorgoed alle mogelijkheden en lust tot nieuwe misdaden te ontnemen. Waarom dit fronsen maar steeds uit blijft? Het is de vraag of de Amerikaan se regering wel beseft dat het Cubaanse vraagstuk niet kan worden opgelost door daden, die de internationale verhoudingen, steeds moeilijker maken, bij vriend en vijand wrevel wekken en die bovendien de tegenstanders van Fidel Castro ken merken als mensen die men nimmer kan wensen als opvolgers van de Cubaanse dic tator. Men zou zich kunnen voorstellen dat de politici in Washington de betekenis van het gezegde kennen dat men de dui vel niet uitdrijft met Beëlzebub. De incidenten bij de wedstrijd DWS Fenerbahce hebben aangetoond dat ook in Nederland de sport voortaan onder scher per politietoezicht zal moeten worden be oefend, tenminste wanneer het om zulke ontzaglijk belangrijke dingen als Cup wedstrijden gaat. Een strijd op leven en dood, zoals de Turken op Cyprus verdu ren, heeft misschien de Turkse intelligen tie vertroebeld en hun ten onrechte in de mening doen verkeren dat een voetbal nederlaag de ondergang van het Rijk van de Halve Maan betekenen zou. Als dat zo zou zijn, dan is dat Rijk met ondubbelzinnige cijfers van de wereld kaart geveegd en moet de woede der Tur ken worden beschouwd als de stuiptrek kingen van een stervend volk. Maar ge noeg ironie. Het was alleen maar een par tijtje voetbal en wie er een drama van wil maken, begrijpt noch de functie noch de betekenis van de sport. Het is te hopen dat wij in ons land en daarbuiten de sport zullen blijven beoefenen en bekijken als een nuttige, boeiende en interessante vrije tijdsbesteding en niet als een oorlog. Advertentie Die open plek daaris die niet bij uitstek geschikt voor een passende klok Wij hebben een keur voor ieder interieur I Zoek eens op uw gemak uit bij 't Silver Stoepke. U weet het adviseert u goed. het huis met het carillon grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 HAARLEM LONDEN (Reuter) West-Duitsland heeft aan Groot-Brittannië toestemming gevraagd voor het nemen van proeven met de „Sergeant"-raket op een van de Hebriden-eilanden, ten westen van Schot land. De „Sergeants" zijn Amerikaanse ra ketten, die vanaf de grond tegen lucht doelen worden afgevuurd en met kern ladingen kunnen worden uitgerust. Volgens diplomatieke waarnemers zul len de besprekingen hierover pas na de Britse algemene verkiezingen beginnen. NICOSIA (AFP) Het Turkse schip „Yoruk Hassan" is gisteren met 250 ton levensmiddelen voor de Turks-Cyprioten in Kokkina uit de Turkse haven Mersin naar Famagusta vertrokken. Vanmiddag zou het schip in Cyprus aankomen. Uit New York is woensdag vernomen dat Galo Plaza Lasso uit Ecuador officieel is benoemd tot bemiddelaar van de Ver enigde Naties voor Cyprus. Hij volgt de onlangs overleden Fin Tuomioja op. De Griekse onderdanen in Turkije heb ben hun status van bevoorrechte vreem delingen verloren met het aflopen van de overeenkomst van 1930 tussen Turkije en Griekenland. In totaal zullen 1.810 Grie ken in Istanbul en 75 in andere delen van Turkije het land moeten verlaten. Drie vrachtwagens met zes ton levens- Advertentie Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstr. 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 middelen en 300 dekens van het Turkse Rode Kruis zijn woensdagmiddag onder ge leide van V.N.-soldaten naar het Turks- Cyprische dorp Kokkina gebracht. De le vensmiddelen die er dinsdag door de Cy prische regering waren afgeleverd, staan buiten het dorp nog onaangeroerd. Het be vroren vlees is al bedorven. De bevolking van Kokkina heeft er een bordje bij gezet met het opschrift: „Probeer uw politieke manoeuvres niet op onze magen". Na de opheffing van de voedselblokkade was de markt in de Turkse wijk van Ni cosia goed voorzien van levensmiddelen. Het enige waar nog gebrek aan bestaat, is petroleum. Foto's waarmee men wil aantonen dat Grieks-Cyprische burgers door Turkse luchtaanvallen met raketten, bommen en vuur van boordwapens om het leven zijn gekomen, zijn woensdag tijdens een zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan de gedelegeerden verstrekt. De foto's werden verspreid terwijl de Cyprische minister van Buitenlandse Za ken Spuros Kyprianou aan het woord was. Hij zei: „De vliegtuigen, raketten en bom men waren niet van Turkse makelij. Zij zijn door de Verenigde Staten in het ka der van het NAVO-bondgenootschap aan Turkije gegeven". Hij zei voorts, dat zijn regering be reid is de VN-strijdmacht als een symbool van de vrede nog drie maanden te hand haven en er volledig mee samen te werken. HELSINKI (Reuter) Een zwijgende menigte keek gisteren in de straten van de Finse hoofdstad Helsinki naar de be grafenisstoet met het stoffelijk overschot van Sakari Tuomioja, de bemiddelaar van de Verenigde Naties voor Cyprus, die ver leden week woensdag is overleden. Tuo mioja is enkele weken geleden door een beroerte getroffen. Diplomaten, onder meer uit Griekenland, Turkije en Cyprus legden kransen bij de onder bloemen be dolven kist. Advertentie Wij, werkzaam bij Union, zijn allemaal trots op onze vernieuwde fabriek. Er is ruimte, licht en lucht in overvloed. De lokalen zijn goed gelegen en gezellig. Kleedkamers, douches en toiletten zijn het top punt van properheid, onze cantine heeft een geheel aparte sfeer. Wij vervaardigen in plezierige afwisseling een grote verscheidenheid kwaliteitsartikelen die het maken (en proeven!) alleszins waard zijn. Zaterdagochtend a.s. ontvangen wij u graag om u een en ander te 1 laten zien. Onze uitnodiging is volkomen vrijblijvend. Maar als de bezichtiging u overtuigt dat het bij Union goed werken is, dan wii onze personeel-afdeling u desgewenst op de hoogte brengen van de voorwaarden. U hoort dan welk loon en welke extra s wij bieden aan een aantal meisjes en mannen die wij graag als nieuwe medewerkers verwelkomen. N.V. CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEK „UNION" - HAARLEM ROME Tijdens de 81ste congregatie heeft het Vaticaans concilie de discussie beëindigd over het schema „de Ecclesia", dat handelt over de verhouding tussen de kerk op aarde en het hiernamaals. Kar dinaal Suenens, de aartsbisschop van Me- chelen, merkte op, dat het in Het belang van de kerk zou zijn de mensen die we gens hun onberispelijke levenswandel hei lig worden verklaard, zouden behoren tot alle sociale standen en gekozen zouden worden uit alle volken. Daaraan, zo zei de kardinaal, ontbreekt nogal wat. 85 percent van degenen die na de achtste eeuw heilig zijn verklaard, be stond uit geestelijken en negentig percent is voortgekomen uit dertien in dit opzicht wel erg bevoorrechten Europese naties. De hele procedure van de heiligverkla ring vindt hij veel te ingewikkeld en te kostbaar. In minder dan vijftig tot tach tig jaren is zo'n proces nooit beëindigd. Kardinaal Suenens stelde daarom voor, dat de bisschopsconferenties van de ver schillende landen belast zullen worden met een onderzoek van de akten, waarop de za ligspreking moet berusten. De zaligen moeten dan alleen voorkomen op de kalender van hun eigen land en ook alleen daar verering genieten. Alleen zij wier faam internationaal is, zouden voor heiligverklaring in aanmerking moeten ko men. Vervolgens ging men over tot de be handeling van het achtste en laatste hoofd stuk, dat over Maria. Veertien concilieva ders hebben hierover het woord gevoerd. Er werd, zoals wel was te verwachten, duidelijk dat in landen met een geheel rooms-katholieke bevolking dit onderwerp geheel anders wordt bezien dan in gebie den met veel protestanten. De Italianen, Zuid-Amerikanen, Span jaarden en ook kardinaal Wyszynski, de aartsbisschop van Warschau, zijn niet en thousiast over de nieuwe tekst van het hoofdstuk. Eerst was dit een afzonderlijk schema, dat echter werd ingetrokken na dat er te veel bezwaren tegen waren inge bracht. Zij vinden dat de betekenis van de ma donna niet genoeg wordt onderstreept en willen haar vooral de naam geven van „moeder der kerk" en haar rol van be middelaarster tussen Christus en de mens heid zoveel mogelijk op de voorgrond plaatsen. Een Italiaanse bisschop meende dat de Maria-cultus sterk moet worden bevorderd Advertentie ZIJLWEG 49 HAARLEM TEL. 14441 DEZE WEEK AANVANG lessen voor BEGINNERS en GEVORDERDEN I Voor de begincursus kunnen wij nog DAMES; bij gevorderden nog HEREN indelen Hedenavond inschrijven van 710 uur. en dat men in de eerste plaats moet wij zen op de medewerking van Maria in het werk der zaligmaking, dat zich door Christus heeft voltrokken. In niet overwegend katholieke landen heeft men natuurlijk heel andere opvattin gen. Kardinaal Bea, die aan het hoofd staat van het secretariaat voor de eenwor ding der christenen, wilde die titel van be middelaarster juist vermijden, omdat dit stellig onaanvaardbaar zou zijn voor niet katholieken. De aartsbisschop van Djakarta, mgr. Adrianus Diajasepoetra, meende dat uit de heilige schrift blijkt dat tussen God en de mensen alleen Christus een bemiddelaar zijn kan. Hij wilde in de tekst nog een verandering zien aangebracht, namelijk daar waar wordt beweerd dat Maria op zulk een uitzonderlijke wijze naar voren komt in het openbare leven van Christus. Volgens mgr. Diajasepoetra zou het veel beter zijn te zeggen, dat ze er op een eigenaardige wijze uit verdwijnt, want de evangeliën spreken alleen over haar bij de geboorte en zolang Jezus een klein kind is. Het zwijgen over haar dat daarop volgt, zo zei hij, heeft zeker een betekenis. Het stemt tot voldoening dat onze oer-degelijke Neder landse moraal althans in één klein bastion in leven wordt gehouden. Staphorst, die ge ringe maar sterke gemeen schap van brave mensen, houdt voet bij stuk wat het burgerlijke fatsoen betreft, terwijl om de muren van het plaatsje heen de immoraliteit hoogtij viert. Dit alles blijkt uit medede lingen, die ons hebben bereikt over de samenstelling en zui vering van de Staphorster leesbibliotheek. De Antirevo lutionaire gemeenteraadsle den en hun collega's van het Staatkundig Gereformeerd Politiek Verbond hebben eensgezind een ruime subsi die aan die bibliotheek van de tafel geschoven, omdat zich in die bibliotheek „Boeken met Lelijke Woorden" bevon den. Men zal begrijpen dat ik niet langer weerstand heb kunnen bieden aan mijn vu rige wens, de Jannen Stavast van Staphorst te gaan felici teren met hun moedig ver zetswerk tegen de Verwording des Tijds en ik heb onmiddel lijk een visum aangevraagd, dat mij per omgaande door een koerier te paard werd thuisbezorgd. Bij het passeren van de gemeentegrenzen werd mij geen enkele moeilijkheid in de weg gelegd, er werd mij zelfs niet gevraagd of ik wel protestants was, laat staan gereformeerd. Alle verhalen over onverdraagzaamheid en onwelwillendheid der Stap horster autoriteiten en in heemsen zijn daarmee voor goed ontzenuwd. Ik werd ontvangen door een forse, ruige boer, voorzit ter van de Staphorster Ver eniging tot Bestrijding van Openlijke Onzedelijkheid, zich noemende Teun Boontjes, die de indruk maakte van een man-uit-één-stuk. Het was warm in de pronkkamer van zijn boerderij, waar hij mij te woord stond, en ik vroeg hem of ik het bovenste knoopje van mijn overhemd mocht losmaken. Hij staarde fel in de verte en zei toen: „Ik zou dat in de reglemen ten moeten nazien, maar ik bedenk daarbij dat wij ons in een afgesloten en niet van buitenaf zichtbare plaats be vinden in een aantal van niet meer dan drie personen, zelfs maar met twee, zodat ik ge bruik kan maken van het al gemene dispensatie-artikel sub 15a: „Alles mag, indien niemand het ziet". Ik geef u dus toestemming, mits u de das aanhoudt". „Maar, ziet het toch?" merkte ik bescheiden op, vre zend dat de goede man in zijn welwillendheid te ver ging en in conflict zou raken met de voorschriften. „Ik kijk in de verte", zei hij glimlachend en hij deed dat intussen dan ook, via het vi tragegordijntje voor het klei ne raam, dat uitzicht gaf op de koeienstal. „Nu over die boeken", zei ik. „Ik hoor dat er in uw plaatselijke bibliotheek wer ken met rode bandjes staan, die zedebedervende woorden, zinsneden en zelfs zinnen be vatten. Mijn vraag is: hoe zijn die daar gekomen?" Hij schudde meewarig het ruige hoofd, dat gesteund werd door een geplooide nek. „De duivel kruipt waar hij niet gaan kan", zei hij. „Niet alleen staan er boeken van Mulisch" (het' kostte hem moeite die naam over zijn lippen te krijgen) „maar zelfs Antoon ahum is er bij". „Ahum?" „Coolen", verklaarde hij fluisterend en kleurend, ter wijl hij snel zijn lippen rei nigde met een rode zakdoek. „Nee", zei ik geschrokken. „Dat kunt u niet menen". Hij knikte verslagen. „Ik heb ze gelezen, ik heb ze móeten lezen", ging hij voort. „U begrijpt dat men als verantwoordelijk man in mijn functie soms dingen moet doen, die men innerlijk verafschuwt. Als ik niet zo sterk in mijn gereformeerde klompen had gestaan, was ik er onderdoor gegaan. Maar het is goed afgelopen. Eben nahezer. De Heer heeft mij geholpen. De Heer wandelt mee, als men Hem roept". „Bedoelt u de meneer van de bibliotheek?" vroeg ik. Men moet begrijpen dat ik de hoofdletters niet kon horen. Teun Boontjes verbleekte. „Praat me niet van dat ge spuis", zei hij fors. „Ik ben ervan overtuigd dat wij be drogen zijn en dat de rode bandjes met medeweten van de bibliothecaris zijn binnen gesmokkeld. Kunt u zich voorstellen hoe het mij te moede was, nadat ik een blik had geslagen in „Kinderen van ons Volk" en „Dorp aan de Rivier"? Ik stelde mij voor hoe een onschuldig kind van achttien daar binnen zou wandelen en argeloos met zo'n erotische tijdbom naar huis zou gaan. Hoe het zich thuis in een verborgen hoekje te lezen zou zetten en dan dan De emotie werd hem te machtig en ik zag het ge reformeerde water over zijn stoppelige wangen biggelen. Het was tragisch en ik kreeg het gevoel dat ik de brave man een ongevraagd genoegen moest doen. Dus maakte ik het knoopje weer vast. Hij werd daar onmis kenbaar door gesterkt en ver volgde op krachtiger toon: „Er wordt veel kwaad ge sproken over Staphorst, maar u begrijpt wie dat doen. Het zijn de vijanden van de zede lijkheid, die zich op onze vastberadenheid willen wre ken. Zo wordt er gefluisterd dat de meisjes van Staphorst kinderen krijgen vóórdat zij trouwen. Dat is een leugen. De waarheid is, dat zij graag willen weten of zij kinderen kunnen krijgen, voordat zij trouwen. Men trouwt om kin deren te krijgen. Logisch is dus, dat men weet of het kan. Trouwen zonder kinderen te krijgen is zedeloos. Als onze meisjes weten dat ze kinde ren kunnen krijgen, trouwen ze. En aangezien wij een af schuw hebben van moderne medische handigheden, laten wij onze meisjes proefonder vindelijk vaststellen of zij kinderen kunnen krijgen". „En als de proef slaagt?" vroeg ik blozend. „Dan zijn ze getrouwd voor dat iemand weet dat de proef heeft plaatsgehad. De proef geschiedt bovendien in het donker". Hij peinsde even en ging toen haastig verder: „Het gaat er in de eerste plaats om, dat Openlijke Onzedelijkheid wordt voorkomen en uitge roeid. Wij gaan daar zeer ver in. Wij weten dat wij daar zeer ver in moeten gaan. Wat de kleding betreft, wij eisen dat niets van het lichaam zichtbaar is behalve het aan gezicht, de oren en de handen. Al het andere veroorzaakt slechte gedachten. Antoon Ahum beschrijft in een van zijn vunzige werkjes hoe een kind naakt ter wereld komt. Dat is regelrechte vuilpoetse- rij". „Maar ik heb ook altijd ge dacht datwaagde ik. Hij viel mij met heilige on beleefdheid in de rede. „Dat kinderen naakt ter wereld kwamen? Onzin! Laat het trouwens in een enkel ge val zo zijn, maar dan schrijft men er niet over! Niemand behoeft het te weten! Ik zal u trouwens vertellen dat het woord naakt in Staphorst niet bestaat. Ik gebruik het omdat ik met een vreemdeling praat. Dan moet men soms afdalen tot niveaus die oneigen zijn. Sterker nog: ook het woord gekleed is bij ons verboden. Gekleed roept gedachten op aan het tegendeel". „Allicht", zei ik. „Het woord ongekleed is dus wél toege staan". Hij keek mij geschrokken aan. „U begrijpt het niet", zei hij geraakt. „Dat woord is on bruikbaar, omdat ongekleed niet bestaat. Iedereen is ge kleed". „Maar het roept gedachten op aan het tegendeel en dat is dus in orde", wierp ik dap per tegen. Hij raakte zichtbaar in ver warring en maakte haastig een aantekening op een bloc note. „Er zijn nog wat artikelen in de maak voor ons regle ment", mompelde hij. „Ik ge loof dat dit onderwerp ook zal moeten worden bekeken". Er werd aan de deur ge klopt en een lief meisje, met naakt aangezicht, oren en handen, trad binnen. Teun Boontjes wierp haastig een blik op mijn bovenste knoop je, maar dat was in orde en hij wenkte het meisje glim lachend naderbij. „Dit is ons Geurtje", zei hij eenvoudig. „Oudste dochter, nooit in de bibliotheek ge weest, zuiver en ongerept op gegroeid, ijverig lid van onze vereniging, kortom, een meis je als een parel aan mijn kroon". Geurtje maakte een aller liefst Staphorst'er buiginkje, waarbij zij zorgvuldig oplette dat haar antirevolutionaire kuitjes in de reform-kousen bedekt bleven, en zei: „Moeder vraagt offedatte u komen wil, vermits aangezien onze Berta met uw permissie zo raar doet en datte ze denkt dattut zover is". Teun Boontjes sprong ver schrikt op. Hij duwde de ver bouwereerde Geurtje de deur uit en fluisterde onthutst: „Zo ziet u, meneer aan welke gevaren onze kinderen ten prooi staan. Mijn vrouw is te onvoorzichtig in die din gen. Het zou best kunnen dat het arme kind vermoedt, dat er iets achter steekt. Dat het zover is! Straks ziet ze het kalfje en dan begint het te woelen in dat kleine hoofd je „Maar ze zal toch wel eens een stier hebben gezien", zei ik argwanend. „Vraagt ze nooit waartoe die beesten die nen?" Hij hief de handen ten he mel. „Tot twintig jaar mogen ze enkel weten dat een stier een mislukte koe is!" riep hij wanhopig uit. „En ze is pas achttien!" Het begint weer Het is nog zomer, maar het is al herfst. Het schooltje bij mij in de buurt, een paar straten verder-op, is weer levend ge worden. 's Morgens is het weer een heel gedoe op de speelplaats. Dat geluid blijft dóór de eeuwen het zelfde. Er is een nieuwe juffrouw bijgekomen. De juffrouwen worden ieder jaar jonger. Mijn eerste was een oude dame van drie-en-twintig jaar. De Nieuwe is een heel jonge van drie- en-twintig-jaar. Glanzend blond haar in een wrong. Zij lijkt op Simone Signoret. Indien ik dat rol ronde jongetje in zijn rooie trui op de speelplaats was, zou ik iedere morgen een bosje bloemen voor juf meebrengen en geen woord opsteken van Ot en Sien en maar kijken naar al dat goudblonde. Ik kwam langs, juist een halve minuut vóór de bel-der-bezinning klonk. Heel de kleine kudde naar binnen, de goede herde rin het laatst. Langzaam trekt zij de deur achter zich dicht. Dan is het helemaal herfst. Een roodbruin blad dwarrelt uit den ho ge en gaat liggen sterven op straat. Het is allemaal weer begonnen met al le kinderlijkheid van het goede vertrou wen. Alle rakkers zijn, gebruind en veerkrach tiger dan ooit, terug-van-weggeweest. Er is overal geklop en gehamer van doen-van-je-welste. Alles „geheel nieuw gerestaureerd", tot en met de ministers, de bankdirecteuren, de grootvizieren, de maharadja's van alles. Wat bezielt ons allemaal? Allemaal fijne nieuwe maatregelen; slimme zetten op het schaakbord; snug gere plannetjes, nieuwe liedjes en niet denken aan het dorre blad en niet kijken naar de juf en maar denken dat het nu waarachtig wel weer er op los zal gaan; fer me jongens, stoere knapenrijden en ros sen; kopen en verkopen; dingetjes maken; nu de weggooi-fles voor het hele gezin; nu de oploskoffie waar de wereld op ge wacht heeft met de koffiemelk zonder bij smaak. Eindelijk, eindelijk koffiemelk zonder bijsmaak. En eindelijk de sigaret waar u uw leven lang op gewacht hebt. Nu eindelijk alles voor het geluk der mens heid. Het begint allemaal weer nu de boom kruinen bruin worden en nieuwe juf haar kudde'tje na de bel de stal in leidt. Alle heren die óók met aap-noot-mie» begonnen zijn tot het bitterzoete hoogte punt achter de brede schrijftafel gekomen. Allemaal jongetjes met truitjes-ange- weest. Kwieke kereltjes. Vlugge ventjes. Jawel. Het begint allemaal weer. En maar niet zien dat alle schooljuf frouwen ieder jaar een jaar jonger wor den. Een tuiltje bloemen. Elke zaterdag. Voor moe. 't Sel waerachtig wel gaen. Nog een paar weken en de wind blaast alle dode blaren van de bomen. Advertentie v Goldwater-republikein. De 61-jarige Strom Thurmond, die de zuidelijke Amerikaan se staat Zuid-Carolina in dc Senaat ver tegenwoordigt, heeft in een televisie-uit zending gezegd dat hij in het vervolg zijn senaatszetel als „Goldwater-republi kein" zal bezetten. Het mandaat van Thurmond loopt in 1966 af. Wereldreis. De Spanjaard Carlos Etayo is van plan het komende voorjaar een we reldreis te maken in een galjoen zoals Magalhaens gebruikte. Al eerder is hij in een nagebouwd karveel de Atlantische Oceaan overgestoken. Bankroof. Gemaskerde mannen hebben een bank in een Londense voorstad beroofd en zich met ruim 80.000 gulden uit de voeten gemaakt. Danser. Een 19-jarige Hongaarse danser die met een Hongaarse dansgroep Frankrijk bezoekt, heeft in Nancy zijn landgenoten verlaten. Hij wil in Frank rijk blijven. Kernenergie. De Voedsel- en Landbouwor ganisatie (FAO) van de Verenigde Na ties en het internationaal bureau voor kernenergie gaan samenwerken bij de aanwending van kernenergie in de landbouw. In Wenen zal daartoe een bu reau worden gevestigd. Kakkerlakken. Kakkerlakken hebben in de Tilbury-dokken van Londen een staking veroorzaakt. Ruim tweeduizend stuwa doors zijn een sympathie-staking begon nen omdat twaalf collega's ontslagen zijn die weigerden een lading veekoeken te lossen, die naar hun mening vol kak kerlakken zat. De werkboekjes van de twaalf werden ingetrokken Jazz-discipline. Viei Zuidafrikaanse musici hebben de regering van Kenya verzocht om reisdokumenten opdat zij een tour nee kunnen maken met een nieuwe show waarin het lijden van het Afrikaanse volk in Zuid-Afrika wordt uitgebeeld. Het viertal, dat zich de „jazz-discipelen" noemt is in Kenya zonder geld en pas poort gestrand.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3