Athene bereidt zich voor op een feestelijke vorstelijke bruiloft Pessimisten zeggen: Turken zullen ons plezier bederven Ki I Jos van der Vleuten sterkste in ronde van het IJsselmeer doodt direct elk insekt! Franse begroting heeft na jaren een klein overschot La Chaux de Fonds zorgt voor verrassing bij Europa Cup Neo-Sllvlkrln Koersen Duindigt Altafini gaat naar huis terug Chaotische finish na zware koers Laatste Waarom vrijdag? I DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 frissere geur geen vlekken grote spuitbus voor maanden lang gebruik! iiïiiii -- pil Sr'" j Juist a/s man kun je dat zo waarderen I Een lekkere Amerikaanse sigaret Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders! Italiaanse voetbalploeg niet naar Japan toe Voetbal in Engeland Geef uw lievelingsvogel bet beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders l Enschedese Boys-Holland Sport op zaterdagmiddag Schaakteams voor Nederland-Engeland PAS HIER VOOR OP! Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding (Van onze correspondent) ATHENE Op het plein voor de By- lantijnse Metropoolkerk in Athene zijn ze al een dag of wat bezig met het bouwen van de tribunes voor het koninklijk huwe lijk van 18 september. Het is natuurlijk goed met zoiets tijdig te beginnen. Alleen begrijpen de schoenpoetsers van dit plein niet waarom ze er al drie weken tevoren van werden weggejaagd. Maar dat is niet de meest brandende vraag bij de voorbereiding van het spek- taculaire gebeuren. Zij die eraan bezig zijn, hebben één ding voortdurend in hun achterhoofd: hoe zal Cyprus zich houden? Want het zou wel buitengewoon onplezie rig zijn als de stralend opgezetten dag zou worden verduisterd door een nieuwe Heel wat Grieken kan men horen voor spellen: „Let op mijn woorden, de Turken gaan ons ook dit plezier bederven". Met Cyprus houdt ook nauw verband de kwestie waar in het protocol aartsbis schop-president Makarios moet worden ge plaatst. Dat hij is uitgenodigd heeft ook al heel wat Engelse wenkbrauwen doen fronsen (want een grote Britse koninklijke delegatie, onder wie prins Philip en de twee oudste koningskinderen, neemt aktief aan de huwelijksplechtigheid deel). ALS STAATSHOOFD komt hij op één van de laatste plaatsen, maar als kerk vorst op de eerste: zijn kerk is vele eeuwen ouder dan die van Griekenland en zelfs ouder dan het patriarchaat Jeruza lem. Maar over het algemeen ziet de aartsbisschop van Athene, de oude Chrisos- tomos die het huwelijk zal inzegenen, lie ver geen hoofden van andere kerken bij de plechtigheid. Dat is des te pijnlijker, omdat velen reeds door de Griekse re gering zijn uitgenodigd. Die van Bulgarije en Rusland zijn respectievelijk te ziek en te oud om te komen, maar die van Roe menië zal zeker verschijnen en die van Jeruzalem (Benediktos, die sinds de histo rische kerkontmoeting in Athene geen goed meer kan doen) is reeds gearriveerd, waarbij op het vliegveld niemand van de Griekse kerk aanwezig was om hem te begroeten. Voor de orthodoxe kerk is dit hele huwe lijk een moeilijke zaak. Omdat Anna Maria nog niet orthodox is gedoopt, al Advertentie vliegen, motter. 'tsekle" UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden koersen luiden: Ultimatum-prijs. 1. Coco S.; 2. Catherine Mac.; I. Barcelona Dynamic. Totalisator: winnend 3.30, plaats f 1.60, 1.80, 2.90, gekopp. 4.10, covereall 4.70. Bento Kitty-prijs. 1. Young Ooststar: 2. Al- hambra; 3. Zeggers Hollandla. Totalisator: win nend 12.70, plaats 5.60, f 4.60, gekopp. 155.10, covereall f 4.90. Young Six-prijs. 1. Zoon van Kievit; 2. Auer- hen S.; 3. William Hanover K. Totalisator: win nend f 6.-, plaats f 1.80, 1.50, 2.70, gekoppeld 11.90, covereall f 6.60, trio 289.90. Troubadour-prijs. 1. Conny Stuart; 2. Corinna Hollandla; 3. Canard. Totalisator: winnend t 3.40, plaats f 2.-, f 1.60, gekoppeld f 9.10, cover eall f 2.90. Astyanax-prijs. 1. Barry Williams; 2. Barones Spencer K.; 3. Bento Kitty. Totalisator: win nend 3.90, plaats f 1.60, 1.30, gekoppeld f 4.60, Covereall 3.30. Walter Hollandla-prijs. 1. Bernadine; 2. Zingly Sister; 3. Y Hanover. Totalisator: winnend 3.60, 2.10, 3.20, f 3.80, gekoppeld 4.20, covereall f 6.90, trio 718.90. YYV-prijs. 1. Yankee Maid; 2. Yberllöte; 3. Xanthos Narciso. Totalisator: winnend 3.10, Plaats f 1.20, 1.30, f 1.40, gekoppeld 4.80, covereall 3.90. Vlieger D-prijs. 1. Young Six: 2. Walter Hol landla; 3. Yllte Rose. Totalisator: winnend 3.20, plaats 2.20, 1.70, f 2.40, gekoppeld f 8.20, Covereall 6.20. De Gouden Droom-prijs. 1. Marije; 2. Electri fied; 3. Amigo. Totalisator: winnend 9.80, plaats 3.60, 2.70, 4.10, gekoppeld 27.20, covereall f 5.80. Etna-prijs. 1. Lovely Surprise S.; 2. Escurlal; I. Poitou. Totalisator: winnend 2.30, plaats t 1.50, f 2.-, gekoppeld 6.80, covereall f 4.70. Totalisatoromzet bedroeg f 137.206.50. heeft zij nu wel haar bereidheid te kennen gegeven om tot de orthodoxe kerk toe te treden. Haar aanstaande schoonmoeder Frederika was na haar huwelijk nog lu thers gebleven, maar zodra haar echtge noot zijn broer George II als koning was opgevolgd is zij, overeenkomstig de Griek se grondwet, tot de orthodoxe kerk over gegaan (doch niet gedoopt). Strenge ortho doxen vinden het een schande dat de jonge aanstaande koningin van Griekenland zich niet heeft laten dopen. De orthodoxe doop plechtigheid is echter een ingrijpende aan gelegenheid waarbij baby's niet ontkomen aan de tweemaal herhaalde algehele on derdompeling, terwijl deze bij ouderen al thans symbolisch moet worden „nage bootst". Juist dezer dagen bracht de Griekse pers een foto van een Duits meisje dat, terwille van haar Griekse aangebedene, wel bereid was in haar 'volle lengte in de doopvont te gaan staan. Maar ook het bericht dat de prinses al thans heeft laten weten orthodox te zullen worden, heeft niet ieders instemming. Ook „rekkelijker" Orthodoxen zeggen dat het niet juist is dat de prinses zich automa tisch in een kerk laat inlijven die haar nog vreemd is. Zij moet eerst de groot heid en de waarheid ervan ondervinden en op zich laten inwerken. De rekkelijken vinden de preciezen formalistisch en be nepen, en verstoken van vertrouwen in de heilzame en orthodox-makende werking van de orthodoxe kerk zelf. Maar de „preciezen" van hun kant be twijfelen nu juist of de jonge koningin wel in een echt-orthodox milieu terecht komt: de hofprediker Kotsonis (de enige kerke lijke figuur die bij de eigenlijke teraarde bestelling van koning Paul aanwezig was) wordt al enige jaren door hen van protes tante sympatieën beschuldigd. UIT DE ZEER besloten sfeer van de monnikenrepubliek Athos kwam een ande re klacht, in de vorm van een brief van abten van de twee strengste kloosters: waarom wordt het huwelijk op vrijdag ge sloten? Vrijdag is, behalve een moham medaanse feestdag, een rouwdag voor de christelijke kerk. En goede christenen vas ten die dag. Theologisch is hiertegen al opgemerkt dat het sacrament van de huwelijksinzegening op zichzelf niets feestelijks heeft. De mees te Grieken trouwen inderdaad op zondag, maar (en hier komen we dan op de voor naamste reden dat men een vrijdag heeft uitgekozen) de bedoeling is dat ditmaal het hele Griekse volk de gelegenheid heeft twee volle dagen feest te vieren. In de Griekse dorpen duurt een brui loftsfeest minstens een vol etmaal aan één stuk door vanaf het ogenblik der „Jesaja's dans", dat is de plechtigheid waarbij priester, bruid en bruidegom hand in hand driemaal om het altaar lopen, ter wijl de hymne van Jesaja door voor zangers of koor wordt gezongen. (Zo plech tig is dat moment nu ook weer niet altijd, want het gebruik wil dat alle drie de dan sers daarbij uitbundig met rijst worden bestrooid, menigmaal niet tot vreugde van de priester die zich daartegen soms met de bijbel beschermt!). Koningin Juliana en prins Bernhard werden gisteren bij hun aankomst in Athene op het vliegveld verwelkomd door de bruidegom, koning Konstan- tijn (Telefoto). Bij de bruiloft van Sophia en Juan Car los weerklonk (niet zonder grond) de klacht dat voor het volk niets spektacu- lairs werd gedaan, afgezien van het huwe lijk zelf dat maar weinigen konden mee maken. Zelfs van vuurwerk bleef Athene verstoken, om van de rest van Grieken land nog maar te zwijgen. En ook was het volk niet of nauwelijks vertegenwoor digd bij de inzegening zelf. Deze keer wil men dat goedmaken. Het moet een feest-weekend worden dat de mensen zal bijblijven. Dat de monar chie eens en vooral weer een plaats zal geven in de harten van het volk. Alleen daarom al gelieve Cyprus zich kalm te houden José Altafini, een Braziliaan die één van de grootste sterren in het Italiaanse voet bal is geweest, is gisteren naar zijn land teruggekeerd na een conflict met de voet balclub Milaan. De club heeft onmiddellijk bekend gemaakt dat zij een schadevergoe ding van 760.000 dollar van hem eist. De 26 jaar oude speler heeft deel uitge maakt van het Braziliaanse elftal dat in 1958 de wereldtitel heeft gewonnen. Bij het begin van dit seizoen had Alta fini een uitkering van 30 miljoen' lire van Milaan gevraagd. De club was bereid de helft te geven. De twee partijen kwamen niet nader tot elkaar en Altafini besloot terug te keren. Advertentie PSaSj- -ai nt-A* J jlÜ!! Alleen de heel sterken zijn overeind ge bleven in de door storm en hevige slag regens geteisterde eerste etappe in de ronde van het IJsselmeer, waarin de 21- jarige Brabander Jos van der Vleuten op het „Onderlangs" in Arnhem de leiding veroverde. In een chaotische finish het was al zo donker geworden dat de renners het finishdoek ternauwernood meer kon den onderscheiden versloeg Van der Vleuten in een korte spurt zijn vluchtma- kers Bart Zoet, Piet Braspennickx, Henk Cornelisse, Karei Leyten, Pierre Pelle- naars en Piet Deenen, de doorweekte en besmeurde helden na 170 zware kilome ters. Zij waren ruim 4 minuten uitgelo pen op de rest van het veld, dat versnip perd in de Gelderse hoofdstad binnendrup pelde, waar bleek dat van de 57 gestar te renners een achttal had opgegeven. On der hen bevonden zich de Olympische baanrenners Tiemen Groen en Theo Nik- Advertentie Het Italiaanse Olympische comité heeft woensdag besloten het Italiaanse elftal te rug te trekken uit het Olympische voetbal toernooi in Tokio. De reden hiervan is, dat de amateurstatus van de spelers sterk in twijfel wordt getrokken. Volgens een zegs man van de Japanse voetbalbond zal het terugtrekken van Italië geen invloed heb ben op de poule-indeling. Italië was in een groep ondergebracht met Argentinië, Gha na en Japan. De uitslagen van de woensdag voor de Engelse league gespeelde voetbalwedstrij den luiden: Blackburn RoversArsenal 1-2, FulhamSheffield United 1-2, Leeds UnitedBlackpool 3-0, Manchester United Everton 2-1, Sheffield Wednesday Chelsea 2-3, Tottenham HotspurStoke City 2-1, West Bromwich AlbionBir mingham City 0-2. PARIJS (AFP) De Franse eerste- minister, Georges Pompidou, en de mi nister van Financiën en Economische Za ken, Giscard d'Estaing, hebben woensdag de pers mededelingen gedaan over de ont- werp-begroting 1965. Voor het eerst se dert de in 1926 door Poincaré ingediende begroting is er een overschot van twaalf miljoen frank. De ontvangsten worden begroot op 97.726 miljoen frank, de uitgaven op 92.089 miljoen frank en de door de staat toegestane leningen op 5.625 miljoen frank. Minister Giscard d'Estaing deelde mede, dat de begroting van 1964 een stabilisa tie-begroting was, doch dat die van 1965 een evenwichtige begroting is. De inves teringen, die voorzien waren in het vier de economische plan, zijn naar de om vang voor bijna 98 percent verwezenlijkt. Advertentie Een van de kenmerken van de Franse begroting is volgens de minister van Fi nanciën een vermindering van de over heidsuitgaven. Overeenkomstig de aanbe velingen van de Europese commissie in Brussel heeft de Franse regering getracht de toeneming van de overheidsuitgaven terug te brengen tot op het niveau van de vermeerdering van het nationale in komen. De uitgaven werden daarom met 6,96 percent vermeerderd, terwijl zij in 1962, 1963 en 1964 met gemiddeld llVs percent per jaar waren toegenomen. De niet-mili- taire uitgaven zullen in 1965 7,7 percent hoger zijn tegen 11,5 percent in 1964, de militaire uitgaven 5,3 percent. In zijn rede, die door radio en televisie werd uitgezonden, merkte minister Pom pidou over de autoindustrie op dat deze, wat haar produktie aangaat, sterk bene den de ramingen van het vierde plan blijft. Verder deelde hij mede, dat er de laatste twaalf maanden 200.000 nieuwe ar beidsplaatsen waren geschapen. De competitiewedstrijd van Enschedese Boys tegen Holland Sport, die voor zon dag 27 september was vastgesteld, zal niet op die dag, maar op zaterdag 26 septem ber gespeeld worden. Het bestuur van Hol land Sport heeft het door de Boys gedane voorstel aanvaard. Het bestuur van Enschedese Boys nam het besluit om op zaterdag te spelen in verband met de te verwachten „concurrentie" van de wed strijden Go AheadS. C. Enschede, He racles - Telstar en Tubantia - Wagenin- gen, die alle op 27 september gespeeld worden. kesen, die vlak voor de start van de zijde van de sportcommissie hadden vernomen, dat zij alleen de eerste dag mochten rij den. De heren bij de K.N.W.U. hadden te laat ontdekt hoe lang de etappes van de ronde van het IJsselmeer wel zijn. Dit demoraliseerde het tweetal dermate dat zij nog voor er 80 kilometer gereden wa ren afstapten. In de kopgroep, die na 73 km. ont stond, werd het zware werk verzet door de Tokiogangers Cornelisse, Stevens,Kar stens,Dolman en Zoet, uitstekend bijge staan door Henk Peters en Pierre Pelle- naars, de zoon van ploegleider Kees. Die groep van 24 man hield het echter niet en werd tussen Vleuten en De Meern na on geveer 90 kilometer door het fel jagende peloton teruggehaald. Door een slippende motorrijder van de rijkspolitie ontstond hier een grote val partij, waarbij zich geen ernstig letsel voordeed. Maar de Brabander Karei Ley ten profiteerde van de gelegenheid om weg te vluchten en wel zo krachtig dat slechts enkelen zijn spoor konden volgen. Dat waren Jos van der Vleuten, Zoet, Bras- penninckx, Cornelisse, Pellenaars, Deenen, Van Middelkoop en Nieuwkamp. De be slissende slag was gevallen. Heel moei lijk veroverde dit negental, dat door lek ke banden van Van Middelkoop en Nieuw kamp tot zeven slonk, een geringe voor sprong, die slechts 40 seconden bedroeg, toen de druipende karavaan bij Wijk bij Duurstede (126 km) de steven in de rich ting van de Veluwezoom wendde. Cornelis se werd geen winnaar omdat de groep pas op het laatste moment temidden van een stroom auto's de finish bereikte. Het Weense Rapid heeft woensdag op eigen terrein een 3-0 overwinning geboekt op de kampioen van de Ierse republiek, Shamrock Rovers. Het was de eerste wed strijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen. Bg de rust stonden de Oostenrijkers al met 1-0 voor. In Luxemburg boekte Benfica in de eerste wedstrijd van het zelfde toernooi een duidelijke 5-2 zege op Aris Bonneweg, de kampioen van het groothertodom. Bij de rust hadden de pu pillen van Elek Schwartz reeds een 4-0 voorsprong. Torres die viermaal scoorde was de ster van het veld. De Zwitserse kampioen La Chaux de Fonds bereikte verrassend de tweede ron de van het toernooi. Na vorige week in de eerste wedstrijd in en tegen het Franse Saint Etienne een 2-2 gelijkspel te hebben bereikt, slaagden de Zwitsers er woensdag in Zürich in een 2-1 zege op de Fransen te behalen. Beide Zwitserse treffers wer den in de tweede helft gescoord, want Saint Etienne nam voor de rust een 0-1 voorsprong. Met La Chaux de Fonds heb ben zich nu voor de tweede ronde gekwali ficeerd: Inter Milaan, Vasas Gyoer (Hon garije) en FC Liverpool. In Belfast deelden de Noord-ierse kam pioen Glentoran en het Griekse Panathi- naikos de punten 2-2 (1-2) in de eerste wedstrijd van de eerste ronde van het Europees bekertournooi. Het Tsjechische Sokolovo uit Praag heeft in deze competitie woensdag op eigen ter rein een 10-0 overwinning behaald op het Cypriotisch FC Anorthosis Famagusta. De Roemeense bekerwinnaar Steanu heeft zich voor de tweede ronde gekwalifi ceerd. Woensdag wonnen de Roemenen in Derry (Noord-Ierland) met 2-0 van Derry City, de bekerhouder van Wales. De eer ste wedstrijd was door Steanu reeds met 3-0 gewonnen. De schaakteams van Nederland en En geland die op zaterdag 19 en zondag 20 september te Vlissingen tegen elkaar zul len uitkomen in de jaarlijkse wedstrijd om de Schelde-trofee, zijn als volgt samen gesteld: Nederland: Kuijpers, Bouwmeester, Van den Berg, Van Scheltinga, Prins, Baren- dregt, Ree, Bredewout, Kerkhoff en Roes- sel. Engeland: Haygarth, Kottnauer, Clarke. N. Littlewood, Hindie, Golombek, J. Little- wood, Franklin, Hollis en Gibbs. De Oslose voetbalclub Skeid heeft het Finse Valkeakosken Haka met 1-0 ver slagen in de eerste wedstrijd tussen beide ploegen in de eerste ronde van het toer nooi om de Europacup voor landskam pioenen. Gerben Karstens, de grote troef voor de eindzege in deze ronde kwam 4.04 na de koplopers samen met Henk Peters en Ja cques Schouten binnen. Dit drietal was buiten Arnhem aan de waakzaamheid van een volgend peloton, dat 18 seconden la ter arriveerde, ontsnapt, Na deze groep druppelde het door valpartijen gedecimeer de veld binnen. Dat er geen ongelukken gebeurden was een wonder want de laat ste renners moesten zich een weg banen door een verkeersstroom heen. Een zestal renners, onder wie Henk Hoekstra, Boers- ma en Jan Koster had wel een heel vreemd avontuur. Al voor Utrecht waren zij een verkeerde weg ingeslagen en toen zij te gen half acht in Arnhem arriveerden wis ten zij niet waar de eindstreep lag. Hoek stra is bij een politiebureau binnengestapt en heeft daar gehoord waar hij zich ten slotte kon melden. De zes kwamen na tuurlijk veel te laat binnen, maar de wed- strijdcommissarissen streken de hand over het hart en lieten hen in de wedstrijd. De uitslag: 1. Van der Vleuten (Mierlo Hout) 4.03.22, met bonificatie 4.02.22; 2. Zoet (Sassenheim) z.t., met bon. 4.02.52; 3. Bras- penninckx (Rijsbergen) z.t., met bon. 4.03.07; 4. Cornelisse (Amsterdam) z.t.; 5. Leijten (Breda) z.t.; 6. Pellenaars (Breda) z. t.; 7. Deenen (Vlijmen) z. t.; 8. Karstens (Leiden) 4.07.26; 9. Peters (Heemstede) z. t.; 10. J. Schouten (Wognum) z. t.; 11. Otten- bros (Alkmaar) 4.07.44; 12. Hesse (Arnhem) z. t.; 13. Van Middelkoop (Rotterdam) z. t.; 14. Smit (Groningen) z.t.; 15. Benjamins (Hollandscheveld) z.t. Advertentie Eerst komt roos dan volgt haaruit valdaarna verhoornt de hoofdhuid ...en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN I Silvikrin bevat in de juiste verhouding all* 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrint 64-1 Atletiek. De Ethiopische marathonloper, die kampioen werd op de Olympische Spe len van 1960 in Rome, Abele Bikila, is met een accute blindedarmontsteking in het ziekenhuis opgenomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5