Kies uit wasautomaten CENTRIFUGES GASFORNUIZEN Alle bekende merken 24-uur- servicedienst alléén bij automaten Zonderaanbetaling combinaties ZONDER AANBETALING Zonder aanbetaling Zonder aanbetaling V erkeersongevallen in de IJmond Jongveedag van Kath. Landbouw- jongeren Nieuw droogdok voor Staatsvissers- havenbedrijf IJmuider Courant Neem nu een kwartaal-abonnement! Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 okt. a.s. gratis Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 '%?Lz In Santpoort Haarlem: Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18-20 - tel. 57900-6Q033 IJmuiden: Kennermerlaan 24 - tel. 2401 Gas, stof en prachtig gekleurde wolken toe boven het gebied van de grootindustrieën in de IJmond v. ;V- "v Sfe?i5Ö sis, Hoogovens in IJmuiden heeft tot dusver vijftien miljoen gulden ter bestrijding van de luchtverontreiniging uitgegeven. Zij meent daarmee reeds verder te zijn gegaan dan haar collega-bedrijven in de U.S.A., waarbij eerlijkheidshalve moet worden gezegd, dat zo iets voor een deel het gevolg is van haar ligging in de nabijheid van een bloembollengebied (in en rond Beverwijk). Maar Hoogovens zij geeft het zelf eerlijk toe is niet bepaald brandschoon. De meeste bolgewassen blijken zeer ge voelig te zijn voor verbindingen van het element fluor en in mindere mate voor zwaveloxyden, die in sommige rookgassen voorkomen. Vandaar de zeer hoge schoor stenen van de sinterfabriek en de vervan ging van een fluorhoudende toeslagstof in de martinstaalfabriek door een fluorvrije. Doch ook afgezien van dit probleem, is er reeds veel gedaan. Enkele voorbeelden vol gen hier. Gas en stof De gassen en stofdeeltjes die uit de con verters ontwijken, worden maar niet zó in de buitenlucht geloosd. Er staat een in stallatie tussen, die circa f 5 miljoen ge kost heeft en die ervoor zorgt dat men aan de monding van de schoorstenen alleen zo nu en dan een stoomwolk ziet, die zon der een spoor na te laten in de lucht op lost. Wel is die stoomwolk vaak iets rood bruin gekleurd omdat er wel een klein beetje ijzeroxyde door de was-inrichting heenslipt, maar deze hoeveelheid is te ge ring om enige last te veroorzaken. De kern van deze inrichting, in het ont werp waarvan ingenieurs van Hoogovens een belangrijk aandeel hebben gehad, is een zogenoemde „venturi-wasser": een in de rookgasleiding opgenomen buis met een geleidelijke vernauwing, in het nauwste deel waarvan een sproeiring is aange bracht. Onder hoge druk spuiten uit deze Terwijl zij met een snelheid van negen tig kilometer per uur over rijksweg 9 reed, is een rijinstructrice uit Beverwijk op een stuk pas geasfalteerd wegdek geslipt, door de berm geschoten en met haar auto op de andere rijbaan tot stilstand gekomen. Zij kwam met de schrik vrij. De beplanting van de berm werd over enige afstand ver nield. De banden van de auto bleken in goede staat te verkeren. De bestuurster raakte de macht over het stuur waar schijnlijk kwijt tijdens een windstoot en door het gladde wegdek. Bij het in aan bouw zijnde nieuwe viaduct op rijksweg 9 is later nog een andere personenauto ge slipt, eveneens op een pas geasfalteerd weggedeelte. De auto, bestuurd door J.H. uit Alkmaar, ramde een bermpaaltje, kan telde van het talud en kwam zwaar be schadigd onder het nieuwe viaduct tot stil stand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De achterbanden van zijn auto ble ken glad afgesleten te zijn. De wagen werd voor nader onderzoek naar het hoofdbu reau van politie te Velsen gesleept. Op de Zeestraat in Beverwijk is een be jaarde voetganger tegen een rijdende bromfiets gelopen. De man werd met een hersenschudding in het Rode Kruis- hospitaal opgenomen. sproeiring waterstralen naar binnen, die bewerkstelligen dat de heel fijne stofdeel tjes uit de convertergassen worden samen gebald tot zo grote deeltjes, dat ze daar na in een normale cycloonafscheider zijn te vangen. Bij dit systeem wordt het afgescheiden stof, dat als slib vrijkomt in een even eens zelf ontworpen fabriek verwerkt tot een uitstekende Sintergrondstof, zodat de kosten van deze dure inrichting althans voor een deel weer worden terugverdiend. Hoge schoorstenen De honderdvijftig meter hoge schoorste nen van de sinterfabriek zijn, behalve voor het beter verspreiden van de soms wat fluor bevattende rookgassen, ook ge bouwd om het bij het sinterproces vrij komende stof minder hinderlijk te doen zijn. Oppervlakkig gezien, lijkt dit weinig be vredigend, immers: het stof komt toch in de atmosfeer. Ook in de sinterfabriek zijn stofafschei- ders geïnstalleerd, zodat ook uit die twee hoge schoorstenen maar een deel van het stof komt dat in de sinterfabriek wordt geproduceerd. De hoogte van de schoorsteen op zich zelf is echter van grote betekenis. Het ge bied waarin het stof neerkomt, wordt na melijk zoveel groter, dat het ten slotte in niet meer merkbare concentratie de aar de bereikt. In dit verband moet men ook de vele schoorstenen van 90 meter hoogte zien die de laatste acht jaar zijn gebouwd: oven 6 van de martinstaalfabriek, putovens en plakovens van Breedband, putovens blok- walserij II en andere. In 1955 zijn proeven met een model van het bedrijf uitgevoerd in een windtunnel van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium in Amsterdam. Daarbij bleek, dat zich bo ven het hele bedrijf een onzichtbaar „wer velplafond" bevindt. Boven dat plafond verspreiden de rookgassen zich gelijkma tig. Beneden het plafond ontstaan werve lingen door het strijken van de wind over de gebouwen en installaties die zich op het fabrieksterrein bevinden. De rook van schoorstenen waarvan de monding zich be neden dit plafond bevindt, gaat dus wer velen en bereikt daardoor de grond veel eerder en dus veel geconcentreerder dan die welke daarboven wordt verspreid. Het verschil in de verspreiding van de rook uit de 70 meter hoge schoorstenen van de ovens 1-5 van de martinstaalfa briek en die van de 150 meter hoge schoorstenen van de sinterfabriek dikwijls zeer duidelijk te zien. Boven de bedrijven bleek dit wervelplafond op een hoogte van 80 meter te liggen, zodat 90 meter in dit opzicht een veilige hoogte is voor schoor stenen, waarbij een rookgasreiniging niet mogelijk of zeer duur is. Stank Als er wel eens sprake is van „de stank van Hooogovens" moeten we vaak de kant De ondergetekende naam straat plaats wenst m.i.v. 1 oktober a.s van de kooksovens uitkijken. Bij de kooks- ovens nu is een heel complex van maat regelen in vooorbereiding of uitvoering en ten dele reeds in werking om de stank en de walm die daar zo nu en dan in royale hoeveelheden opstijgen, tegen te gaan. Bij de Cemij zijn kostbare installaties voor het opvangen van cementstof ge bouwd. In studie is de rookloze verbran ding van afvalstoffen. Bij de hoogovens wordt al het gas opgevangen, zorgvuldig ontstoft en in het bedrijf gebruikt of aan het PEN verkocht. Bij Mekog zijn filterinstallatie voor mer- gelstof aanwezig om te zorgen dat het niet in de buitenlucht terecht komt. Het zou echter niet moeilijk zijn om ook een lijstje te maken van punten waar nog veel te wensen overblijft en die dan ook bepaald de aandacht hebben. Wanneer we denken aan de rookwolken uit de schoor stenen van de martinstaalfabriek, de lucht jes die de buizengieterij verspreidt, het stof dat (ondanks alles) nog uit de hoek van de hoogovens en de kooksovens van daan komt.... dan blijkt, dat Hoogovens nog niet bepaald brandschoon is. Het is echter ook zo, dat de overgeble ven luchtvervuilers technisch het moei lijkst te bedwingen zijn. Men moet zich dan ook niet voorstellen, dat Hoogovens ooit een bedrijf zonder rookpluimen zal wor- Landelijk is kortgeleden de Raad voor de Luchtverontreiniging ingesteld, die tot opdracht heeft een wetgeving voor te bereiden die een aanvaardbaar com promis tussen de bestaansmogelijk heden van de industrie en het levens klimaat van de bevolking mogelijk moet maken. Het kan Hoogovens IJmuiden tot eer strekken, dat zij tot de eersten heeft be hoord, die in deze geest het gesprek hebben gevoerd en voortdurend bereid is dit te blijven doen. In „Samen" orgaan voor directie en personeel van Hoogovensgeeft ir. W. Visser een overzicht van wat bij Hoog ovens tot dusver reeds is gedaan en wat nog moet worden gedaan. den. Het „streven naar schone lucht" kan als volgt worden samengevat. De gezondheid van mens en dier in de omgeving mag door de stoffen die Hoog ovens de lucht inzendt, niet worden ge schaad. De schade aan planten, in het bijzonder aan de vaak zeer gevoelige cultuurgewas sen, en de overlast die wij tengevolge van overigens onschadelijk stof en dito „lucht jes" ondervinden, zullen niet geheel te ver mijden zijn, doch moeten binnen een aan vaardbare grens blijven. Over die „aanvaardbare grens" nu, is het gesprek tussen de veroorzakers en de gedupeerden overal in den lande op gang gekomen. Tussen Hoogovens en de bollen- kwekers en tuinders is dit reeds sinds 1954 het geval, met een voor beide partijen be vredigend resultaat, mede dank zij de medewerking van vele deskundige instan ties, als T.N.O., het K.N.M.I., het Instituut voor Plantenziektenkundig onderzoek 'te Wageningen en de Rijkstuinbouwconsu- lentschappen. V kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 9.75, post- abonnees f 11. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De afdelingen Haarlemmerliede en Vel sen van de Katholieke Plattelands Jonge ren houden vandaag (17 september) hun tweejaarlijkse jongveedag op het kermis terrein aan de Hoofdstraat in Santpoort. Tentoongesteld worden ongeveer hon derd stuks jong vee verdeeld in tien groe pen. Er zijn 25 deelnemers. De keuringen begonnen om half tien. De kampioenskeu ring vond in de middag plaats. De jury bestaat uit I. J. Wietsma, D. IJff en A. Kuiper. Ringmeesters zijn de heren P. J. Kern en C. v.d. Woude. Uit de begroting voor 1965 van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden blijkt, dat de nadere uitwerking van het project voor de derde scheepshelling de noodzaak van ingrijpende wijzigingen aan het licht heeft gebracht. Daar voor het maken van deze helling een belangrijk hoger bedrag nodig zou zijn dan de thans beschikbare som van f 2,5 miljoen is besloten het bestaande dok te vervangen door een nieuw drijvend droogdok bij het bedrijf. Het bedrijfsverlies voor 1965 wordt ge raamd op 30.000. HAVENBERICHTEN Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Beaver- bank, van Antwerpen; Nike, Gent; Hinrich Quast, Hamina, Zaandam; Rempang, Bremer haven; Spes, Swinemunde, IJmuiden; Aino, Vaasa, Velsen; Basra, Rotterdam; Swift, Lon den; Clione, Noordzee, IJmuiden; Rone, Delf zijl; Jean E., Londen; Jans, Londen; Staffan, Rotterdam; Graveland, Hamburg; Spaarneborg, Londen, IJmuiden; Mare Liberum, Dagenham: Wilma Frank, Karlstad; Greifswald, Wismar. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Blisworth, naar Kopenhagen, IJmuiden; Eny Hojsgaard, Londen; Hanne Moelier, Odense, IJmuiden; Tilly, Dammenfort; Paget Trader, U.S.A.; Parma, Gothenburg, Velsen; Hans Oldendorff, Leningrad; Jetty, Delfzijl, Zaandam; Etha Rickmers, Port Said; Hongkong, Perzisch» Golf; Clione, Noordzee, IJmuiden; Nledersach- sen, Skive; Wilpo, Delfzijl; Areas, Bremen; Progress, Genua; Hoegh Belle, Bremerhaven; Zaanstroom, Rouen; Draco, Rotterdam; Trito, Rotterdam; Boreas, Rotterdam; Eos, Hamburg. Donderdag vertrok uit IJmuiden: Beaver- bank, naar Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Narcotica gestolen. Bij de politie in Am sterdam is aangifte gedaan dat bij een inbraak in een apotheek op het Suri- nameplein ongeveer 100 morfine-am- pullen en 600 morfine bevattende tablet ten zijn gestolen. U vindt bij Telerama alle topmerken in wasautomaten en wascombinaties. Rondo en Miele, maar ook Ignis, Bosch, Constructa en Candy. Maar even belangrijk als de overvloed van keus die U. bij Telerama vindt, is het advies dat U krijgt. U kunt een afspraak maken en 6 wasautomaten en wascom binaties tegelijk in werking zien. Of neem wat wasgoed mee, mag IJ hetzèlf eens proberen! Bij Telerama kunt U kijken en vergelijken naar hartelust. 'y°- 'Vy WAS Wassen doen we niet meer met de hand. De moderne huis vrouw koopt een wasautomaat. Uw stralend witte was wordt naar wens strijk- of winddroog! Zoals de gloednieuwe Rondo- matic. Het gehele wasprogram ma geschiedt automatisch. Voorwassen, wassen, zeep toe voegen, 4 x spoelen en centri fugeren met één druk op de knop. In te stellen voor de grote was (5 en 4 kg droog wasgoed) en voor een wasje tussendoor (2 kg droog wasgoed) Reuze zuinig! Reuze.gemakkelijk! WAS Zoals de Principal, waarbij u f120.- terug krijgt voor Uw oude wasmachine, centri fuge of wringer. Een wascombinatie die Uw was goed vrijwel zonder slijtage hagelwit wast. Met prin)a ver warming. Spoelen en drogen in een wip gebeurd met de spoelcentrifuge. Twee pompen zorgen voor snelle afvoer van sop- en spoelwater. Al het werk verdeeld over 4 motoren, opdat Uw combinatie jarenlang meegaat. Met fraai bovenblad. Prijs f695.- (bij inruil van oude wasmachine, centrifuge of wringerf 120.-terug, dus f575.-) Telerama heeft centrifuges van Erres, Miele, Unilux en vele anderen. Bijv. zo'n gemakkelijk verplaatsbare Siwa centrifuge. Goed voor 2 1/2 kg. droge was. Met automatische dekselbevei liging zodat grijpgrage kinder handen er niet bij kunnen. Televisie radio's, portables, grammofooncombinaties, band recorders, wasmachines, was automaten, gasfornuizen, stof zuigers, etc. Voor keukenprinsessen van vandaag heeft Telerama gas fornuizen in overvloed. Eeniedervindt bij Telerama het best geschikte gasfornuis. Kom kijken en kiezen bij Tele rama. (o.a. ETNA en ATAG) in vel» typen én De Telerama 24-uur-service- dienst staat te allen tijde tot Uw beschikking. Ook al heeft U niet bij Telerama gekocht, toch kunt U profiteren van d» servicedienst. Dat is pas service. Dat is Tele rama service! een abonnement op per kwartaal f 9.75 Handtekening W kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. de

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9