Industrie niet ontevreden over gepubliceerde aardgastarieven j - DE BEURS - Oost-Borneo ziet wel wat m Claimemissie Van Ommeren De riMV is uw #T -] s] Bedrijven die relatief maar weinig kunnen verstoken zijn te duur uit Nieuw aandeel op incourante markt Speelgoedomzet stijgt jaarlijks met 7 percent Tweede halfjaar wordt gunstiger NBY zegt alle CAO's op vertrouwen waard! Kort economisch nieuws Omzet in binderijen steeg m^t ruim 11% Vóór 1965 geen geld uit Indonesië SCHEEPVAARTBERICHTEN Kon. Olie weer 2,60 interim Engeland geeft 52 concessies voor Noordzee Reductie op lening rentespaarbrieven Kon. Textielunie werkt samen met Oostenrijkse firma Japan wil geen nieuwe walviseonferentie van duivenboden n.v. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 17 FiVil 1 *TeMl 19 „Vlam" verhandeld van 325 tot 330 Spinnerij „Twenthe" f' .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04 - HAV.LEVENSVERZEKERINGEN AMSTERDAM engelse import bankstellen geëxposeerd op de permanente meubelshow spaarne 11 - tel. 13608 WALL STREET Advertentie yo Ettr Zat^0Ag SEpTl Ma**oAg De Nederlandse industrie is over het algemeen niet ontevreden over de dezer dagen bekendgemaakte aardgastarieven voor grootverbruikers. Wel betreurt men dat de bedrijven die maar relatief kleine hoeveelheden zouden kunnen verstoken, te duur uit zouden zijn. Het is dan ook niet te verwachten dat die bedrijven van bijvoorbeeld olie op aard gas zouden overgaan. De aardgasprijs voor de industrie is, zo als gemeld, ingedeeld in twee tariefgroe pen: voor jaarafname van honderdduizend tot een miljoen kubieke meter en voor af name boven de miljoen kubieke meter. Aflopend naarmate de afname-hoeveelheid stijgt, komt de kubieke meterprijs waar in het vastrecht is verwerkt dan neer op 9,55 cent bij 100.000 kubieke meter, 5,25 cent bij een miljoen kubieke meter, en 4,88 cent bij twee miljoen kubieke meter. Bij een beschouwing van deze tarieven zou men kunnen uitgaan van gegevens van een enquête, die enige tijd geleden is gehouden onder een groep momenteel bij uitstek middelzware oliestokende be drijven, namelijk de metaal- en elektro technische industrie. Daaruit werd des tijds geconcludeerd, dat bij een prijs per kubieke meter van 7 cent 40 percent van het olieverbruik in deze bedrijven zou worden overgeschakeld op aardgas. Bij een prijs Van circa 5 cent zou het aard gas 70 percent van dit energieverbruik kunnen gaan innemen. De reactie van de Federatie van de Me taal- en Elektrotechnische industrie (de F.M.E.) is nu dan ook: „er is bij de ta riefstelling op redelijke wijze tegemoet ge komen aan de verlangens van onze be drijven. Zestig a zeventig percent van het energieverbruik zal wel aardgas worden. Jammer is het dat het tarief voor kleine industriële afnemers niet zo gunstig ligt als dat voor de grote". Gering Het ziet er voorlopig naar uit dat aard gas de toekomstige energiebron wordt voor redelijk grote industriële verbruikers, die meer dan een miljoen kubieke meter per Sinds gisteren wordt op de incourante markt van de effectenbeurs verhandeld hetaandeel „Vlissingse Aannemings Maat schappij n.v. „VL.A.M." in Papendrecht. De stukken zijn verhandeld van 325 tot 330 percent. De maatschappij werd in 1956 opgericht met het doel de uitvoering van het bouw en aannemingsbedrijf en wel in het bij zonder particuliere woningbouw en beleg- gersbouw. In 1964 werd het geplaatste kapitaal geleidelijk vergroot tot 1 mil joen. Over 1962 en 1963 werd een dividend uitgekeerd van 22 percent. Over het ver grote kapitaal wordt, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, een dividend ver wacht van 20 percent. De reserves en voorzieningen beliepen per 31 december 1963 rond 567.000. De maatschappij heeft ca. 1150 werknemers in dienst. Het ligt niet in het voornemen nog dit jaar beursnotering aan te vragen. Voor 1964 wordt de omzet getaxeerd op f40 miljoen, voor 1965 op 55 miljoen. Blijkens de winst- en verliesrekening, be liepen de baten in totaal 15,54 miljoen, de directe en indirecte „kosten werken" 14,61 miljoen. Na afschrijvingen en voor zieningen resteert een winst van 325.274. Per 31 december 1963 bedroeg het totaal der bouwkosten van onderhande zijnde werken ca. 102 miljoen; het daarvan nog te verwerken bedrag ca. 89 miljoen, ter wijl 92 miljoen in portefeuille is aan plannen die gereed liggen en in voorbe reiding zijn. Er zjjn in Nederland rond 2000 verkoop punten voor speelgoed. Het aantal ge specialiseerde speelgoedhandelaren beloopt 225. De speelgoedhandel in Nederland zette in 1963 naar schatting voor 100 miljoen gulden om. Uit enkele indexcijfers blijkt, dat de speelgoedomzet in ons land de laat ste jaren met 7 percent per jaar stijgt. Deze cijfers zijn gisteren op de najaars- beurs in Utrecht meegedeeld door mr. A. Seret, adviseur voor public relations, die een lezing hield voor detaillisten in de speelgoederenbranche. Vorig jaar importeerde Nederland voor ongeveer 45 miljoen aan speelgoed (1962: f 44 miljoen), terwijl er voor ruim 14 miljoen gulden 11 miljoen) werd ge ëxporteerd. De verwachting is, dat zowel in- als uitvoer zullen blijven toenemen, zij het dan dat de export sterker stijgt dan de import. De speelgoedomzetten in Frankrijk, Engeland, Duitsland en Japan beliepen in 1962 respectievelijk 255, 423, 450 en 540 miljoen. Duitsland exporteerde in datzelfde jaar voor 148,5 miljoen aan speelgoed en Japan voor 319,5 miljoen. jaar afnemen. Zij vormen een groot deel van de energie-afzetmarkt, maar tegelij kertijd een betrekkelijk klein percentage van het totaal aantal industriële onderne mingen: ongeveer 10 percent. Van de ove rige 90 percent zal de meerderheid goed koper uit zijn met de traditionele energie vormen. Hoe snel de grote industrie op aardgas zal overgaan is een zaak die wordt be paald door factoren als afschrijving, be hoefte en initiatief. Philips zet er voor een aantal van zijn bedrijven vaart achter. Andere bedrijven wekken de indruk dat zij de zaak nu pas voor het eerst moeten gaan becijferen. Naar wij vernemen be hoeft de opmars van het aardgas niet te worden gestagneerd door technische han dicaps. De Nederlandse industrie is met de ontwikkeling van industriële gaswarm- te-apparatuur al zover gevorderd dat zij zich op dit punt internationaal al enige naam heeft verworven. Het schijnt intussen dat de touwtrekke rij om het industrie-aardgas die zoveel maanden heeft geduurd, meer nog dan om de prijs heeft gespeeld om het aandeel van de gemeentelijke en regionale distri butiebedrijven bij de levering aan de in dustrie. De distributiebedrijven zouden de klanten met een jaarafname tot een mil joen kubieke meter krijgen. Maar de in dustrie had daartegen grote bezwaren die zij baseerde op slechte ervaringen met de grillige tarief- en servicepolitiek van de distributiebedrijven. Er kwam uit het be drijfsleven zelfs een eis, dat industrieën, die meer dan 250.000 kub meter gas gin gen verbruiken direkt bij de Gasunie klant zouden worden. De Gasunie voelde er blijk baar ook niet veel voor om zonder meer een deel van haar afzetmogelijkheden aan extra inkomsten zoekende gemeentebestu ren uit te leveren en zo schoten de onder handelingen in die maandenlange periode van „er kan nu elke dag een tarief uit de bus komen", maar weinig op. Tenslot te is het minister Andriessen (Economi sche Zaken) geweest die de knoop heeft doorgehakt. Met zijn inmenging hangt nauw samen dat de organisatie van distributie bedrijven (S.R.O.G.) zijn leden met klem heeft geadviseerd het richttarief van de Gasunie toe te passen en het in de toe komst ook zo te laten. Er lijkt voor de distributiebedrijven weinig kans over te zijn dit advies te negeren. De directie van de N.V. Stoomspinnerij „Twenthe" deelt mee dat bij het sterk ver hoogde loonpeil de noodzakelijke afschrij vingen in het eerste halfjaar 1964 niet ge heel konden worden verdiend. Voor het tweede halfjaar wordt de situatie, gezien het prijsniveau van de orderportefeuille, gunstiger. De uitkomsten zullen echter in sterke mate beïnvloed worden door de produktie-omvang, die rechtstreeks af hankelijk is van het beschikbare aantal arbeidskrachten. De orderpositie is voor alle bedrijven gunstig, de voorraden ge reed produkt vertonen over de gehele linie een vermindering. De Nederlandse Bond van Vervoerper soneel (N.B.V.) heeft alle collectieve ar beidsovereenkomsten waarbij deze N.V.V.- bond is betrokken, opgezegd. Het gaat om ruim 100 collectieve contracten in de ver voerssector, waarvan de meeste eind de cember aflopen. De N.B.V. meent dat over de eventuele ruimte in het volgend jaar met de werkgevers moet worden onder handeld in samenwerking met de bij het N.K.V. en C.N.V. aangesloten organisaties. Advertentie VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13/4 MILJARD GULDEN! iw M.:". i V.A.T. AANGEBODEN Het zijn gisteren niet de hoofdfondsen geweest die de aandacht van de beurs voor zich hebben opgeëist, doch het waren de aandelen Centrale Suiker Maatschappij en die van de V.A.T. Beide fondsen lagen aangeboden in de markt, waarvan de V.A.T.-aandelen, zoals bekend, niet offi cieel worden verhandeld. CSM was op circa 420 ruim elf punten beneden gisteren. V.A.T. werd verhandeld op ca. 19,50 tegen gisteren 23,50. Zoals bekend was de uit gifte van de V.A.T.-aandelen vastgesteld op een prijs van 20. Direct na de uitgifte werd zelfs boven de 40 voor de stukken betaald. Daarna is het steeds bergafwaarts gegaan, voor wat de koers betreft. De ongeanimeerde stemming gisteren voor deze aandelen werd in verband gebracht met de Kamerdebatten over de „R.E.M.". In de V.A.T.-aandelen is weinig, in de aandelen Centrale Suiker veel omgegaan. De stemming voor de internationale waarden was vriendelijk tot aan de vaste kant. Voor Philips werd 159,70 betaald 158), De vraag kwam hoofdzakelijk van lokale zijde bij kalme handel. Kon. Olie lag goed prijshoudend in de markt op 160,90. De Kon./Shell groep maakte na beurs het interim-dividend 1964 bekend. Aan de gisteren gehouden algemene vergade ring van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond FNZ was, zoals ieder jaar een kaaskeuring verbonden. Gouden medailles werden gewonnen: voor Edammers door de Coöp. Zuivelfabriek Norg. Voor Goudse kazen door de Coöp. Zuivel fabrieken Den Ham, Morra-Lioessens (Fr.), Westerbork en Vorden. In totaal waren 136 kazen ingezonden. Er werden vijf gouden, 26 zilveren en 52 bronzen medailles mee gewonnen. Prins Bernhard zal op 29 september de fa briek van de N.V. Indeeo-Coignet te Zaandam, openen. Bij de uitgifte van f 2.780.000 nominaal 594 percent in aandelen converteerbare obligaties, ten laste van de N.V. Betonfabrlek De Meteoor, hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt De 56.890 Noorse vissers hebben aan boord van hun 39.682 motorvaartuigen in 1962 voor 350 miljoen gulden aan vis, schelpdieren en zeewier opgehaald. Op 21 oktober wordt in het Kurhaus te Scheveningen de Marktonderzoekdag 1964 ge houden van de Nederlandse vereniging van Marktonderzoekers. Het thema van deze dag is: „Nieuwe produkten, een uitdaging voor markt onderzoek". Ondanks een 4geringe daling van de personeelsbezetting in boekbinderyen met ruim tien werknemers, behaalden deze 108 ondernemingen in het afgelopen jaar toch een omzet van 87,3 miljoen gulden ofwel elf percent meer dan het jaar daar voor. Dit biykt uit het jaarverslag van de Nederlandse Bond van Boekbinderspa troons. De directe export is ook met elf percent gestegen tot by na 8,5 miljoen gulden. De hogere omzet kon met minder personeel worden bereikt door verdere mechanisering. Het leeuwedeel van de omzet in de vier grafische branches (vorig jaar met acht percent gestegen tot ruim een miljard gulden) komt met 750,6 miljoen voor rekening van de boek- en diepdrukkerijen. Daarna volgen de steen- en offsetdruk kerijen (130,8 miljoen).. De chemische in richtingen hadden vorig jaar een omzet van 36,4 miljoen. Uit de cijfers blijkt dat de grafische ondernemers zich in toe nemende mate op de buitenlandse markt richten. Dit geldt met name voor de steen- en offetdrukkerijen (25 percent van de directe omzet). Voor boekbinderijen be droeg het exportpercentage 10 percent en voor de boek- en diepdrukkerijen en de clichéfabrieken beide vijf percent. Deze cijfers gelden dan voor ondernemingen met meer dan tien werknemers. ff ff In de jaarvergadering van de Oost-Bor- neo Maatschappij (O.B.M.) is uitvoerig ge sproken over het entameren van projecten in Indonesië. De directeur, de heer J. O. van Gruisen, bracht aandeelhouders ver slag uit over zijn recente reis daarheen. Hij zei dat de onderhandelingen in een zeer prettige sfeer verliepen. Toen hij naar Nederland terugkeerde had hij in zijn zak een voorlopig contract voor een gezamen lijke exploitatie van een goudmijn op Su matra. Op de voorbereidende bestuursvergade ring was hierover in het geheel niet ge sproken. De heer Van Gruisen was naar Indonesië gegaan om te spreken over een hervatting der exploitatie van koper- en nikkel voorkomens op West-Nieuw-Guinea Deze onderhandelingen zijn echter nog niet afgerond. Het bestuur meent dat het goudproject voor de maatschappij interes sant kan zijn. Voor Indonesië is de goud- Aagtekerk 17 v. Aden n. Aqaba. Ablda 17 te Thameshaven. Alblasserdijk 18 v. Botterdam n. Los Angeles. Alhena 17 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alkes 18 te Suez verw. Almdtjk pass. 17 Kaap Finisterre n. Antwerpen. Alnati 18 te Las Palmas. Alwakl 18 te Hamburg. Amstelland 17 v. Las Palmas n. Santos. Annenkerk 17 v. Aden n. Fremantle. Area 17 te Rotterdam. Ares 17 te Hamburg. Asterope 17 dwars Portsmouth n. Cassa. Atys 17 op rede Bira. Avedrecht 17 dw. Muscat n. Suez. Balong 17 v. Barcelona n. Genua. Banda 17 te Calcutta. Boissevain 18 v. Pusan n. Djibouti. Bussum 17 v. Suez n. Little Aden. Caltex Delft 17 v. Sungaipaknlng n. Pladju. Caltex Madrid 17 t. h. v. Algiers n. Europoort. Caltex Naples 19 te Rastanura verw. Caltex Nederland 17 te Kharg. Caltex The Hague pass. 17 Abuall n. Suez. Camphuys 17 dw. Pont ad Barra n. Porto Amelia. Celebes 10 te Marseille. Congokust 17 v. Dakar n. Gyon. Diemerdijk 17 v. Rotterdam n. Southampton. Dorestad 16 v. Bukum n. Sydney. Elisabeth Broere pass. 17 Kaap de Gata naar Antwerpen. Esso Amsterdam 18 te Le Havre verw. Esso Rotterdam 17 70 mijl otn Ras Fartak n. Rastanura. Forest Hill 17 v. Alesund n. Palermo. Forest Town 18 v. Tripoli n. Anglebay. Gabonkust 17 v. Port Harcourt n. Lagos. Garoet 18 te Aqaba verw. Gooiland 18 te Porto Alegre verw. Grootekerk 17 t, h. v. Oran n. Avonmouth. Guineekust 18 te Freetown verw. Gulf Italian 18 te Portland. Hathor pass. 17 Kaap Matapan n. Cartagena. Hermes pass. 17 Jamaica n. Tampa. Hilversum 17 v. Charleston n. Savannah. Hollands Quin 18 te Vancouver verw. Johannes Frans 17 te Porta Arenas. Kabylia 17 v. Porta Cardon n. Curasao. Karachi 18 te Antwerpen. Keerkring 18 te Singapore verw. Kenia 17 te Oslo. Kennemerland 18 v. Paranagua n. Santos. Kerkedijk 18 te Hamburg. Khasiella 18 te Curasao. Kinderdijk 18 te Rotterdam. Kosicia 17 dw. Madeira n. Curasao. Kreeft 17 dw. Quessant n. Rotterdam. Kryptos 17 te River Mersey. Laarderkerk 18 te Rotterdam. Laertes 17 te Djakarta verw. Langkoeas 17 te Marseille. Maasdam 18 te Rotterdam. Maashaven 18 v. Abidjan n. Takoradl. Maaskerk 17 v. Rangoon n. Colombo. Maaslloyd 17 t. h. v. Djeddah n. Lissabon. Meerkerk 17 te Dubai verw. Mentor 17 v. Genua n. San Juan. Munttoren 17 v. Curasao n. Aruba. 18 te Aruba verw. Naess Tiger p. 17 Gibraltar n. Palermo. Neder Eems 18 te Aden verw. Neder Rhone 18 te Beyrouth verw. Neder Rijn 19 te Singapore verw. Nieuw Amsterdam 18 te Southampton. Nista 18 v. Port Said n. India. Palamedes 18 te Chimbote verw. Pericles 18 te Amsterdam. Peperkust 17 t. h. v. Oporto n. Dakar. Philippia 17 te Bahrein verw. Poseidon 18 te Guanta verw. Prins Maurits 17 v. Sfax n. Beyrouth. Prins Willem-2 17 v. Piraeus n. Izmir. Prins Willem-3 17 te Aden. Prins Willem-4 pass. 17 Belle Isle n. Londen. Pygmalion 18 v. Alexandrië n. Beyrouth. Randfontein 18 te East London verw. Rempang 18 te Rotterdam. Reza Shah the Great 17 v. New York n. Curasao. Roebiah 18 v. Tocopilla n. Antofagasta. Rondo 18 te Singapore verw. Rossum 17 v. Amsterdam n. Aruba. Rijndam 18 te Rotterdam. Saloum 17 te Dakar. Sambas 20 te Phnompenh verw. Sarpedon 17 te Piraeus. Schiedijk 17 te Rotterdam. Sepia 17 v. Suez n. Mena. Servaaskerk 18 te Port Said verw. Sinoutskerk 18 te Amsterdam. Socrates 18 te New Orleans. Sommelsdijk 17 v. Antwerpen n. Port Everglades. Stad Maastricht 17 t. a. Conacry. Statendam 17 v. Southampton n. Curasao. Steenkerk pass. 17 Gibraltar n. Antwerpen. Straat Clement 19 te Fremantle verw. Straat Freetown 19 te Singapore verw. Straat Madura 18 te Port Elisabeth verw. Straat Rio 17 te Singapore. Straat van Diemen 18 dw. Madagascar n. Singapore. Tara 17 v. Karachi n. Mombasa. Telamon 17 te Hamburg. Tero pass. 17 Ostacruz n. Rotterdam. Themis 17 v. Port au Prince n. La Celba. De Koninkiyke Nederlandse Petroleum Maatschappy heeft besloten tot uitkering van een onveranderd interimdividend over het boekjaar 1964 van 2,60 per aandeel. winning aantrekkelijk in verband met de deviezenschaarste. Op zichzelf is het pro ject niet aantrekkelijk, maar subsidiever lening aan goudproducenten is in andere landen niet ongewoon. Er zit een moge lijkheid in, dat er inkomsten voor de O.B.M. uit zullen voortvloeien, aldus de voorzitter. Hij verwachtte echter niet, dat reeds vóór 1965 inkomsten uit Indonesië zullen komen. De directeur achtte het evenwel niet uitgesloten. De financiering van de te entameren projecten ter grootte van enkele miljoenen in vreemde valuta is nog niet rond. In elk geval zullen de geldschieters geen par ticulieren zijn. De voorzitter sprak met het oog hierop van „potjes in internationaal verband". Hij achtte het niet in het be lang van de zaak de mogelijke financie ringsbron nu reeds te noemen. De finan ciering in rupiahs komt voor rekening van Indonesië. De investeringen van O.B.M. zullen bestaan uit werkkracht en „know how", die is geïncorporeerd in de direc teur van de O.B.M. Dit is het belangrijk ste actief van de maatschappij dat niet op de balans staat, aldus de voorzitter. De goudmijn zou z.i. binnen drie jaar in pro- duktie kunnen komen. De Britse minister van energie Errol heeft gisteren 52 concessies verleend voor het zoeken naar en de produktie van olie en aardgas in de Noordzee onder de Brit se kust. Verder zijn er 15 exploratievergunningen uitgereikt over een totaal gebied van 256.000 km2. Ongeveer 30 percent van de vergunningen ging naar Britse oliecombi naties, tien percent naar Canadese en de meeste andere naar Amerikaanse con cerns. Onder de maatschappijen die het lot uit de loterij kregen zijn onder meer de Bri tish Petroleum, de werkfirma van Esso en Shell, het Gas-Council Consortium, een groep van de Burmah Oil, ICI en Murphy en een groep onder leiding van Phillips Petroleum. Het toegewezen werkterrein loopt langs de kust tot aan Schotland. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten (B.N.G.) deelt mee, dat bij de toewijzing op de rentespaarbrieflening 1964 groot 25 miljoen, waarop gisteren de inschrijving pari openstond, reducties zullen moeten worden toegepast, omdat de inschrijvingen het bedrag van de lening hebben overtroffen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.9910.09; Amerikaanse dollar 3.583.62; Canadese dollar 3.30'/i3.35J/i; Belgische frank (100) 7.23—7.38; Franse frank (100) 73.35— 73.85; Duitse mark (100) 90.4090.90; Noorse kroon (100) 49.85—50.85; Deense kroon (100) 51.75—52.75; Zweedse kroon (100) 69.70—70.70; Zwitserse frank (100) 83.35—83.85; Italiaanse lire (10.000) 57.00— 59.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.9714.07; Portugese escudo (100) 12.47Vi—12.62'/i; Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.94—6.09. Op vrjjd&g 2 ofctober wordt de inschrö- ving a pari opengesteld op 30.250.000 5% percent 15-jarige in niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen conver teerbare obligaties, in stukken van ƒ500 aan toonder ten laste van Phs. van Omme ren N.V. in Rotterdam. De inschryving is uitsluitend voor houders van de 4 percent preferente winstdelende aandelen, gewone aandelen en niet-royeerbare certificaten. Inlevering van één claimbewijs geeft recht op een obligatie van 500. Notering ter beurze wordt aangevraagd. Aflossing vindt plaats van 1967 tot en met 1979. Vervroegde aflossing in 1966 en 1967 103 percent, 1968-1969 a 102 percent, 1970-1971 a 101 percent, daarna a pari. Conversie van juli 1966 tot en met oktober 1971, waarbij de conversiekoers der certificaten wordt gesteld op 200, die der obligaties op 100 percent. Telkens drie obligaties van ƒ500, onder bijbetaling van ƒ500 in con tanten, kunnen worden verwisseld in één niet-royeerbaar certificaat van nominaal 1.000. Advertentie De beurs verwacht een onveranderd interim-dividend van 2,60. Unilever lag goed in de markt op 148,30 147,50). AKU een paar punten hoger op de gun stige cijfers over de eerste 36 weken van het boekjaar 1964 van de Amerikaanse dochter van AKU de American Enka. Hoogovens werden onveranderd op 610 geadviseerd. VERHANDELDE FONDSEN 17 sept. 16 sept. Totaal 414 432 Hoger 166 (40,1%) 135(31,3%) Lager 170(41,1%) 192(44,4%) Gelijk 78(18,8%) 105(24,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U476 Hoogovens Kon. Olie161,10-161,60 Philips 159,90-161,30 Unilever 148,20-148,60 Stemming: Goed prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 476 gb 476 A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever V. A. T 161,30 gl 161,20-161,50 gl 17,50-20,00 161,30 161,20 148,80 20,00 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 111% H.V.A 148 A.K.U. 474% Deli Mij- 126,10 Hoogovens 613 Philips Gem. Bez. 159,75 Unilever 148,15 Dordtsche Petr. 741% K. Ned. Petr. Mij. 160,95 HM1. Am.Lijn.... 103% K.L.M 67,90 K.N.J.M 143 Ned. Stoomv. Mij. 133% Ommeren, Phs. v. 248 Scheepv Un. Ned. 130% Interunie 206,— Nefo 112, Robeco 235, Unitas 505, Ver. Bezit v. 1894 138,— Amro-Bank 69,50 Ned. Handel Mij. 310 Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn 608 Amstel Brouwerij 433 Berkel's Patent 220 Bols 1055 Bührm.-Tetterode 725 362 Ford 950 Gelder Kon. Pap. 159 Gist &Spir.f. Kon. 316 Van der Heem 341 Heinekens Bier 449 Hoogenbosch Sch. 326 Indola 456% Kon. Zout-Ketjen 899% Müller Nat. Bezit 289 Ned. Kabelfabr... 359% Philips Pref 56,20 Stokvis 203 Thomassen Dr. 722 Ver. Machinefabr. 199 Wessanen 444 Wilton Fijenoord 193 Zwanenberg-Org. 964 Billiton Mij. II 445 Aluminium Ltd. 31 American Motors 18 Anaconda 54% Bethlehem Steel.. 41% Cities Service 7178 General Motors 99% Kennecott Copper 89 Republic Steel 50% Shell Oil 49% U.S. Steel 63Vi t/o damstraat en teyler museum ged. oudegracht 108-110 - kruisstraat 22 De Koninklijke Nederlandse Textielunie, de textielwerken F. M. Haemmerle te Dornbirn in Oostenrijk en Cotonoficio Leg- ler te Pinto Sant Pietro in Italië hebben besloten tot een volledige samenwerking op het gebied van textielchemische re search en de daarbij behorende produk ten ontwikkeling. De samenwerking tussen de firma's krijgt juridisch gestalte in de vorm van een syndicaatsverdrag tussen de partners waarbij als centraal orgaan zal optreden, Triatex A.G. te Zürich, een „generale staf" waar de commerciële, techni sche en chemische activiteiten gebun deld zullen worden en dat tevens als een uitwisselingscentrum tussen genoemde bedrijven kan optreden. In het kapitaal van Triatex A. G. wordt door elk der partners voor een derde deel geno men. Het is de gezamenlijke bedoeling de ze samenwerking op korte termijn een Eu ropees karakter te geven door deelneming van enkele andere Europese firma's in Triatex A.G., waarbij gedacht wordt aan een zinvolle spreiding over de E.E.G. en EFTA markten. Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street heeft gisteren een fora koersherstel te zien gegeven. Een steun in de rug hierbij was ongetwijfeld de maar steeds toenemende stroom goede bedrijfsberichten, die gisteren onder an dere weer melding maakten van record- produktie in de auto-industrie en een verdere stijging van de kleinhandelsver kopen. De meeste fondsen sloten op het hoogste punt van de dag. De winsten liepen tot ongeveer twee dollar per aan deel. De leiding bij de opwaartse be weging hadden de staalfondsen en papier- waarden. Hoger waren ook sporen, koper waarden, auto's en rubbers- Van de 1383 verhandelde fondsen waren er 691 hoger, 431 lager en 261 sloten onveranderd. De omzet beliep 6.380.000 shares tegen 4.230.000 shares woensdag- De Dow Jones indices: industrie 868.67 4.49), sporen 215.64 1.61) en open bare nutsfondsen 152.25 0.43). TOKIO (Reuter) Het Japanse mini sterie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld dat Japan officieel het voorstel van de Sovjet-Unie voor het houden van een nieuwe conferentie over wdjziging van het stelsel der nationale contingenten voor de walvisvangst in het zuidpoolgebied van de hand heeft gewezen. De mededeling it mondeling overgebracht aan de regerin gen van Noorwegen, de Sovjet- Unie, Ne derland en Groot-Brittannië. Japan betreurt het dat de Sovjet-Unie nog niet haar goedkeuring heeft gehecht aan twee aanbevelingen inzake het con tingentenstelsel; een voorstel tot vermin dering van de vangstcontingenten tot 8000 blauwe walvissen voor het komende sei zoen en een voorstel voor het opnemen van waarnemers op de vangstvloten waar over vier landen overeenstemming heb ben bereikt. Japan is bereid tot een nieu we conferentie als de Sovjet-Unie akkoord gaan met de twee aanbevelingen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17