Minister Bot belooft een meer open radio- en televisie-bestel Spoedig ook buiten Den Haag proef met TV-distributie Weggeld van 50 per jaar HET WEER Wij gaan gewoon door Zware straffen in Pretoria Grieken roepen jonge bruid „We houden van je" toe SLIJTERIJ SWIER Leven werd iets duurder in augustus R.E.M,-commentaar Kermis op zondag in IJmuiden Russisch veto in Veiligheidsraad over Maleisië Drs. F. A. Vissers uit Haarlem lid van Prov. Staten Dr. M. van Blankenstein in Wassenaar overleden Voor modieuze dames- en teenerkleding IJmuider Scholletjes Banketbakkerij DEKKERS Geruchten in Den Haag Nog veel wind (i 99 99 B. en W. antwoorden op vragen van raadslid Opvolger van Gabriël Smit Het woord is aan In de krant van heden: Zenuwachtig uw gezelligheidsleverancier m iee MORRIS 'éeforeyou êuij! NAPPA- EN SUËDE JASJES ELZER'S HERENMODEHUIS Sportpark Schoonenberg TELSTAR jeugd - HAARLEM jeugd 49e JAARGANG NUMMER 267 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef be-.orging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) De regering is van plan de nieuwe technische mogelijkheden op het gebied van de communicatie te gebruiken om ook anderen dan de omroepverenigingen tot de ether toe te laten. Een centraal t.v.-distributiesysteem, tot invoering waar van inmiddels is besloten, en het derde FM-net zullen in de loop van 1965 worden gebezigd om te experimenteren met een meer open omroepstructuur die de regering voorstaat, teneinde tot een grotere verscheidenheid van pro gramma's te komen. Minister Bot deelde dit gistermiddag mee in de Tweede Kamer bij de behan deling van de anti-R.E.M.-wet. Het was voornamelijk aan zijn betoog te danken dat het wetje met 114 tegen 19 stemmen Achter de regeringstafel tijdens het REM-debat, v.l.n.r.: de ministers Luns, Scholten en Bot. (Van onze correspondent) Voor controle op het betalen van het „weggeld" voor de grote autowegen in Nederland, heeft het Britse systeem mo del gestaan: ook hier zullen de kwi tanties achter de voorruit worden ge plakt. Het weggeld zou voor alle per sonenauto's even hoog worden: 50 gul den per jaar. Het tarief voor andere dan personenauto's staat nog niet vast. Officiële bevestiging van deze berichten is nog niet te krijgen. Omdat de wegenbelasting naar ge wichtsklasse wordt geheven zal het unifor me weggeld als een tweede belasting relatief zeer verschillend drukken op de exploitatie van personenauto's. Voor lichte auto's, waarvoor 48 gulden wegenbelas ting per jaar wordt betaald, betekent het weggeld meer dan een verdubbeling van de lasten. Voor de zwaarste personenauto's (rond 2000 kilogram) betekent de lasten verhoging een extra-belasting van zo'n dertig percent. Verwacht wordt dat de hoogte van het weggeld maar weinig automobilisten tn ook zondagsrijders zal doen besluiten van de autowegen af te blijven. Van zondagsrijders verwacht men zelfs een frequenter gebruik van de autowegen, omdat zij hun weggeld „er uit" zullen willen krijgen. Daarom wordt de opbrengst van per sonenauto's (er zijn er meer dan een miljoen) voor 1965 geraamd op 50 mil joen. De resterende 25 miljoen moeten worden opgebracht door de andere kata- gorieën autoweggebruikers. Over een variërend tarief voor vrachtauto's, bestel auto's en bussen wordt nog geaarzeld. Het wetsontwerp voor het Wegenfonds, waarin ook de financiering en de hef fingen zullen zijn opgenomen, wordt zoals gemeld begin oktober verwacht Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het C.B.S. dat maan delijks samenstelt op basis 1959/'60 100 steeg van 115 medio juli tot 116 medio augustus. Binnen de sector voeding daalden de indexcijfers voor aardappelen en groen ten, terwijl het indexcijfer voor fruit iets opliep. Voorts werden prijsstijgingen ge registreerd voor margarine en eieren. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Vooral aan de kust nog krachtige tot harde, maar morgen tot matig afnemen de noordwestelijke wind. De zelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De heer C. Verolme: „Ik draai de knop niet om". (Van onze parlementaire redacteur) Nu de Tweede Kamer zich in over grote meerderheid voor het anti- R.E.M.-wetje heeft uitgesproken en ver wacht kan worden dat ook de Eerste Kamer ermee akkoord zal gaan, rijst de vraag wat de R.E.M. nu zal gaan doen. „Wij gaan gewoon door", zei gister avond de heer D. W. Dettmeijer, politiek adviseur van de R.E.M. „De vraag of wij ermee moeten ophouden komt pas aan de orde als de Telegraaf- en Telefoon wet op het R.E.M.-eiland van toepassing wordt verklaard." Volgens de heer Dettmeijer ligt het in de lijn der verwachtingen dat ook in de Eerste Kamer het anti-R.E.M.-wetje wel een meerderheid zal krijgen. Hij meent dat de senaat meer rekening zal houden met de opvattingen van bekende volken- B. en W. van Velsen hebben geantwoord op de vragen die het raadslid J. Visser (Prot. Chr.) heeft gesteld naar aanleiding van het feit dat het jaarlijkse Lunapark op het IJmuidense Marktplein ook op zon dag 23 augustus in bedrijf was. Het college stelt dat over zondagsviering en zondagsrust bij het Nederlandse volk een grote verscheidenheid van inzichten bestaat. De plaatselijke gemeenschap ver toont volgens B. en W. wat deze inzich ten betreft geen kenmerkende verschillen met de landelijke bevolking. Het college heeft gemeend in de geest van de zondags wet te hebben gehandeld door te bepalen dat de IJmuidense kermis ook op bedoelde zondag na 20 uur geopend mocht zijn, dus na het einde van de godsdienstoefeningen B. en W. ontkennen dat, zoals de heer Visser had gesteld, de plaatselijke over heid hier dwingend zou moeten optreden ten aanzien van datgene wat tot ieders persoonlijke vrijheid en inzicht behoort. B. en W. zijn voornemens het houden van de jaarlijkse kermis bij verordening te doen regelen, waarbij de door de heer Visser gemaakte opmerkingen mede in overweging zullen worden genomen. Overigens merkt het college van B. en W. op dat, hoewel het gemeentebestuur over het open zijn van de IJmuidense ker mis op zondag geen klachten van omwo nenden heeft ontvangen, het het instellen van een enquête over deze kwestie wil be vorderen. rechtsgeleerden, zoals de Belgische profes sor Henri Rolin. Bij de R.E.M. is men van de goedkeu ring van het wetsontwerp door de Tweede Kamer niet koud of warm geworden. „Wij hadden niet anders verwacht," zei de heer Dettmeijer. Hij vond het wel opmerkelijk dat er niet meer tegenstand was in de ge lederen van de K.V.P. Wat de R.E.M. gaat doen als de tele graaf- en Telefoonwet van toepassing op T.V.-Noordzee is verklaard, onthulde de heer Dettmeijer niet. „Dat is een beleids zaak", zei hij. „Ik ga dan als adviseur diep nadenken. Misschien zijn er tegen die tijd wel weer andere mogelijkheden voor de R.E.M., zoals een drijvend eiland of een platform op het Engelse deel van het con tinentale plat. De techniek gaat zo snelt Desgevraagd zei de heer Dettmeijer dat het enteren van het platform in ieder ge val geen eenvoudige zaak zal zijn. „Het platform bevindt zich 20 meter boven het zeeoppervlak en daar komt men niet ge makkelijk op als niet vanaf het eiland de helpende hand wordt toegestoken. Met een helikopter zou het misschien nog gaan". Op de vraag of de R.E.M. in de plannen van minister Bot voor een meer open om roepbestel geen aanleiding ziet haar acti viteiten te staken, zei de heer Dettmeijer, dat hij eerst nog moet zien dat die plannen worden verwezenlijkt. De regering is voor alsnog gebonden aan de Pacificatiecom missie, die zijns inziens zeker een ver deeld advies zal uitbrengen. „Maar mocht er open bestel komen dan ligt er van de zelfde figuren, die de R.E.M. hebben op gezet, nog altijd een concessie-aanvraag, aldus de R.E.M.-adviseur. NEW YORK (AFP, Reuter) De Sov jet-Unie heeft donderdag in de Veiligheids raad voor de 102de maal gebruik gemaakt van haar vetorecht. Ze torpedeerde een Noorse ontwerp-resolutie over het geschil tussen Maleisië en Indonesië. Ook Tsje- choslowakije stemde tegen. De negen andere leden van de raad stemden voor de resolutie, waarin de lan ding van Indonesische parachutisten op Malakka werd „betreurd" en werd aan gedrongen op eerbiediging van de integri teit en soevereiniteit van het grondgebied van Maleisië. Tevens werd de betrokken landen aangeraden weer aan de conferen tietafel plaats te nemen. De Indoneische afgevaardigde Tjodrone- goro had voor de stemming al een „on aanvaardbaar" laten horen. werd aangenomen. De bijdrage van mi nister Scholten van Justitie aan het de bat was meer juridisch dan politiek. Maar om de juridische aspecten ging het giste ren eigenlijk allang niet meer. Na de veelbelovende uiteenzetting van minister Bot was de Kamer tevreden, omdat eruit bleek dat de regering nu spoedig ook met iets positiefs wil komen na de negatieve R.E.M.-wet, die alleen maar een symp toom van onze omroepkwalen wegneemt. Minister Bot wil het rapport van de Pa cificatiecommissie gebruiken voor inciden tele vernieuwingen, waarmee ervaring kan worden opgedaan ter beoordeling van een totaal nieuw omroepbestel. TV-distributie De Pacificatiecommissie, die is gevraagd nog dit jaar advies uit te brengen, zal ook de bezetting van het centrale T.V.-distri butiesysteem in haar overwegingen betrek ken. De proef die de P.T.T. met dat sy steem in het Haagse Bezuidenhout heeft genomen en die straks tot de nieuwe wijk Mariahoeve wordt uitgebreid, is een suc ces geworden. Er zal spoedig met een tweede proef worden begonnen in een con glomeratie met een andere bevolkingssa- menstelling. Het derde F.M.-net zal worden gebruikt om te experimenteren met regionale pro gramma's, educatieve uitzendingen, een licht programma en een programma op cultureel niveau. Reclame-TV Dé minister verwachtte nog deze maand een interim-advies van de Pacificatiecom missie over de invoering van reclame boodschappen op het tweede t.v.-net. Hij zei, de aanvragen om een concessie van diverse dagbladen te hebben afgewezen omdat het niet juist zou zijn het radio- bestel al bij voorbaat en op eigen houtje incidenteel open te breken. Het ging bovendien om reclameconcessies, waar omtrent het beleid nog moet worden be paald. Problemen De invoering van reclame op het twee de T.V.-net zal overigens nog voldoende problemen opleveren, zei minister Bot. Aan wie moet de exploitatie in het experimen tele stadium worden overgelaten: de N.T.S. de omroepen of een combinatie van gega digden? Voorts rijst de vraag in hoeverre aan de andere media, zoals de dagbladen, compensatie moet worden verstrekt. Ook de invloed van het peil der reclame op de omringende programma's is een probleem. De scheiding in exploitatie van program ma's en reclame, waarvoor de Kamer zich vorig jaar heeft uitgesproken, wordt eveneens een moeilijke zaak. Aangeno men, dat van de exploitant een vergoe ding wordt gevraagd, blijft nog dat de re clame slechts mogelijk is bij de gratie van de door anderen bekostigde programma's. Volgens de bewindsman zal ook over de hoogte van de vergoeding nog wel het een en ander te doen zijn. PRETORIA (AP) Het Hooggerechtshof van Pretoria heeft vandaag acht Afrika nen schuldig bevonden aan sabotage en pogingen daartoe en veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van vijftien tot vijf jaar. De verdachten was sabotage tegen rege ringseigendommen ten laste gelegd en sa menzweringen om bomaanslagen op de wo ningen van drie ministers te plegen. Solon: Rijk zijn is: genoeg hebben. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Schrijvende lezers 5 Sport 5, 19 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9 Kennemer Kruimels11 Radio en t.v13 Uitgaan in Haarlem 13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ATHENE (Reuter en AP) In Athene is vanochtend het huwelijk ingezegend tus sen de Griekse koning Konstantijn en prin ses Anne-Marie van Denemarken. Koningin Frederica schoof de ringen aan de vingers van het jonge paar, na dat aartsbisschop Chrisostomos deze hu welijkssymbolen had gezegend. Langs de straten stonden vele Grieken om de huwelijksstoet toe te juichen. Het was zonnig en warm weer. Het majestu euze Parthenon op de top van de Acropo lis vormde een schitterende achtergrond. Het uitstappen kostte Anne-Marie enige moeite. Koning Frederik keek geamuseerd toe toen de Britse prinses Anne een van de bruidsmeisjes zich ermee ging bemoeien. Geholpen door de zuster van Konstantijn, kroonprinses Irene, tilde prinses Anne de zware sleep op die on geveer twaalf meter lang was. Het huwelijk tussen de 18-jarige bruid en de 24-jarige bruidegom werd door tal rijke vorstelijke personen bijgewoond: ko ningin Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix, koning Gustaf Adolf van Zwe den, koning Olaf van Noorwegen, groot hertogin Charlotte van Luxemburg, prins Rainier van Monaco wiens echtgenote wel in Athene was doch die de plechtigheid niet bijwoonde, koning Hoessein van Jor danië, het vorstenpaar van Thailand en prins Philip van Engeland met zijn zoon prins Charles. In de kathedraal zat aartsbisschop Ma- karios, president van Cyprus, bij de groep staatshoofden en niet bij de leiders van buitenlandse kerken, onder wie de patri archen van Moskou en Jeruzalem. Het duurde anderhalf uur om alle gasten, 1200 mensen in totaal, op hun plaats te krijgen. De calèche, waarin koning Konstantyn zat, werd getrokken door zes schimmels. Naast hem zat koningin-moeder Frederi- ka. Anne-Marie volgde in een open rijtuig samen met haar vader koning Frederik van Denemarken. De lachende prinses, die de harten van Grieken heeft gestolen, wuifde spontaan naar de menigte, die „An ne-Marie, Anne-Marie, we houden van je, Anne-Marie" riep. Op 84-jarige leeftqd is vanmorgen in zijn woning in Wassenaar plotseling over leden de bekende journalist dr. M. van Blankenstein. Ondanks zqn hoge leeftqd was de heer Van Blankenstein nog steeds actief op het terrein van de journalistiek. Onder meer schreef hq dagelijks een bui tenlands overzicht voor de Parool-pers. Hij is vele tientallen jaren lang een der meest vooraanstaande figuren in de Ne derlandse journalistiek geweest. Van 1906 tot 1937 is hij verbonden geweest aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant, onder meer als diplomatiek correspondent bij de vergaderingen van de Volkenbond in Ge- nève. Tijdens de laatste oorlog was hij hoofdredacteur van het in Londen ver schijnende „Vrij Nederland". Hij heeft gestudeerd in Leiden, Kopen hagen en Berlijn. In 1911 promoveerde hij in Leiden cum laude tot doctor in de let teren. In 1906 begon hij tijdens zijn verblijf in Kopenhagen zijn journalistieke loop baan, toen hij aan de redactie van de Nieu we Rotterdamsche Courant zijn eerste ar tikelen zond. In 1909 werd hij correspon dent in Berlijn van de N.R.C., van welk blad hij iri 1936 adjunct-hoofdredacteur werd. Hij is ook reiscorrespondent geweest waarbij hij vrijwel alle werelddelen be zocht en de meest uiteenlopende proble men met kennis van zaken behandelde. Dr. Van Blankenstein was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Drs. F.A. Vissers uit Haarlem is be noemd verklaard tot lid van de Provincia le Staten van Noord-IIolland. De heer Vis sers zal deel uitmaken van de KVP-fractie Hq volgt als zodanig de heer Gabriël Smit uit Laren op, die ontslag heeft ge nomen als statenlid. De heer Vissers heeft de benoeming aanvaard. Drs. F. A. Vissers is ondermeer eco- noom-directeur van het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem. Tevens is hij algemeen econoom van de Congrega tie der Broeders van St. Joannes de Deo en econoom-directeur van de ziekenhuizen in Utrecht en Den Bosch en van de ver pleeghuizen in Beek-Nijmegen, Amsterdam en Helvoirt. Ook is de heer Vissers lid van het bestuur van de Verpleging van Katholieke Ziekenhuizen en van verschil lende andere organen op het gebied van de volksgezondheid. De thans 41-jarige drs. Vissers is sinds 1 september 1953 lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de KVP. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 De N.V. Koninklijke Begeer laat een gouden en een zilveren penning slaan ter gelegenheid van het huwelijk van koning Konstantijn van Griekenland en prinses Anne-Marie van Dene marken. Op de voorzijde staat een dubbelportret van het jonge paar en profil. Op de keerzijde staan de fami liewapens van de beide vorstenhui zen. Het ontwerp is van Pol Dom. De aartsbisschop, gekleed in zijn met goud geborduurde gewaden, begon de plechtigheid in de Byzantijnse pracht van de kathedraal. Terwijl het koor in prachtige harmonie zong, trad de aartsbisschop naar voren en raakte de hoofden van het paar aan met de huwelijksringen. Het was duidelijk te zien dat Konstan tijn zenuwachtig was. De bruid uit het noorden daarentegen was zeer beheerst. De huwelijksplechtigheid duurde 45 minu ten. Toen de bruidsstoet de kathedraal ver liet begonnen kanonnen op de berg Likka- bethos, het hoogste punt van Athene, 101 saluutschoten te lossen. De kerkklokken in de gehele stad beierden ten teken dat de plechtigheid ten einde was en dat Grie kenland een nieuwe koningin had. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT SPECIALITEIT VOOR IJMUIDEN een croquante korst met een speciale vulling 35 ct. per stuk ALLEEN BIJ ZATERDAGMIDDAG 4.15 UUR

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1