AGENDA Hf het behoud van uw haar. STILBÉPAN Grote Kamermeerderheid voor anti-REM-wet JBRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO Kort en bondig Beschuldigingen na steekpartij in Veendam Vragen over lichamelijke conditie van militairen Advies over ministers en koninklijk huis Reuzenbarbecue in Sonsbeek Uitslag was tot het laatst toe onzeker door houding van P. v. d. A.-fractie J J Vrouw omgekomen bij binnenbrand Nog buien 8 v. DUIYENBODEN N.V. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 „MAANDAGS GESLOTEN" Haarlem V elsen-U muiden DE TIJD Beverwijk U kunt niét meer (en niet minder) doen voor uw haar dan het dagelijks verzorgen met Stilbépan. Het tonicum dat haaruitval effec tief stopt. De haarcream die beslist geen kalkroos veroorzaakt. De shampoo (4 soor ten!) voor elk haartype. Stilbépan èn uw goede zorgen zijn het behoud van uw haar. l (TjYi V.V.D. hield voet bij stuk aluminium jaloezieën 5 II De 81-jarige weduwe T.K., die evenals haar 61-jarige neef W.K. en een buurman ernstig werd gewond bij een steekpartij In haar woning in Veendam, heeft in het ziekenhuis te Groningen verklaard dat haar buurman, de 39-jarige G.P. deze daad heeft begaan. G.P., wiens toestand nog zeer kritiek Is en die in een inrichting in Zuid-Laren wordt verpleegd, mag volgens inspecteur Rutgers van de gemeentepolitie in Veen dam nog niet worden gehoord, zodat in dit drama tot op heden nog weinig licht is gekomen. De toestand van de heer W.K. is vrij redelijk. Advertentie Ulbgob reide SP'JSKAART onb.KIP ETEN ƒ6.'0 dagelij ka DINER.en SOIREÉ. DANSANTE HILLEGOM res:O2520.53H7 Naar aanleiding van het rapport van de reserve-kapitein E. E. van der Win over de medische aspecten van de militaire trai ning heeft het Tweede Kamerlid, de heer J. C. Wilmans (P.v.d.A.) minister Bot van O. K. en W. gevraagd of dagelijkse licha melijke oefeningen ook voor het Neder landse onderwijs een na te streven doel is en zo ja, of de minister in die richting werkzaam wil zijn. Met name vraagt de heer Wilmans of minister Bot binnenkort een afgerond plan wil overleggen, waarin uitzicht wordt ge boden op het „binnen afzienbare tijd door breken van de thans bij herhaling gesig naleerde impasse met betrekking tot de li chamelijke opvoeding van de Nederlandse (school)jeugd". Over hetzelfde onderwerp heeft de heer Wilmans ook schriftelijke vragen gesteld aan minister De Jong van Defensie. Hij vraagt welke stappen zijn of zullen wor den ondernomen, om ook op langere ter mijn verbetering te bevorderen in de dui delijk geconstateerde tekortkomingen ten aanzien van de lichamelijke geoefendheid, de voedselgewoonten en de hygiënische vorming van de Nederlandse militairen. De heer Wilmans merkt op dat de in het rapport-Van der Win geschetste situatie de bij vele ouders ontstane ongerustheid ten gevolge van recente sterfgevallen bij mili taire oefeningen nog zal vergroten. Hij vraagt of minister De Jong op korte ter mijn althans die maatregelen wil nemen, die de gebleken ongerustheid zoveel moge lijk zullen kunnen verminderen. c Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: To neelgroep Studio met „De bouwers van het rijk" van Boris Vian. M.m.v. Frans Vorstman, Ingeborg Uyt den Bogaard, Liesbeth Struppert e.v.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „La Fayette" 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De rimboe vechters van Birma", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „De val van Rome", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Orfeu Negro", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.30 u.: „Marnie", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Yeah, yeah, yeah, hier zijn we", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Week end", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Haat", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Dr. Vreem- delust", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot zaterdag 26 september geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Tentoonstelling van gra fiek van Albrecht Dürer. Dagelijks van 10-17 u. en zondag 13-17 u. Tot 1 oktober. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Henk Klein. Tot en met 30 september. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etageTentoonstelling „In de Ark wordt getekend". Tentoon stelling van schilderijen, tekeningen en aquarellen van mevrouw Dea van Neder veen. Tot en met 10 oktober Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dage lijks geopend van 1020 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis Van Looy (KI. Houtweg/ Kamperlaan): Eretentoonstelling van wer ken van Piet van Egmonc" t.g.v. zijn 75-ste verjaardag. Dagelijks van 10-17 u. en zon dag van 13-17 u. Tot en met 27 september. Teylers Museum (Spaarne 16)Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16e tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 30 sept.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropenkas, minicorso, beeldhouw werken, ponybaan, attractietuin, speeltuin. Dagelijks van 9-18 u. Tot en met oktober. Kunstzaal Bartel joris (Barteljorisstr. 31): Collages en schilderijen van Sam Middle- ton. Tot 26 september. Openlucht-theater Bloemendaal: Ten toonstelling van werken van M. C. v. d. Colk-Verheus, W. A. v. d. Colk en F. A. van Velsen. Dagelijks van 10-17 uur. 's Zondags van 14-17 uur. Tot 27 sep tember. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). Advertentie GUNT U EVEN Gunt u (morgen al) beslist even de tijd bij SMIT VAN RIJSBERGEN aan te gaan om u te verwonderen over het kostuum van152.— Dat prachtige blauw kamgaren kos tuum van 152.— waarover u zich zult verwonderen en waarin u zich straks laat bewonderen. Gunt u echt even de tijd. De voor raad van deze kostuums is n.l. be perkt. Betere konfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 t.o. Twentse Bank) - Haarlem VRIJDAG 18 SEPTEMBER City, 20 uur: „Geen woorden maar daden". Stadsschouwburg, 20 uur: „De deugd en de ondeugd". Expositiezaal Felison, Heidestraat 45 20 uur: Opening tentoonstelling werken van Kees den Tex. Petrazaal, Spaarnestraat, 20 u.: Opening winterseizoen Ned. Christen Vrouwen bond. ZATERDAG 19 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 uur: „Geen woorden maar daden". Stadsschouwburg, 20 uur: „De deugd en de ondeugd". De Weyman, Santpoort, 20 uur: Dans avond van Kriterion, muziek van „The Silver Kings". Felison, Heidestraat 45, 14 tot 17 uur Expositie werken van Kees den Tex. Havenmond IJmuiden. Het voorlich tingscentrum op het Semafoorduin, ge wijd aan de havenmond van IJmuiden en het Noordzeekanaal, is voor bezoek van particulieren geopend: woensdag van 15 tot 16 uur en zaterdags van 11.30 tot 12.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek weg 96 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. VRIJDAG 18 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Moord in galop". Luxor Theater, 20 uur: „Irma la Douce" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „De gouden pijl". Promenade, Meerstraat, 20 u.: Vergade ring Aquariumvereniging. ZATERDAG 19 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Moord in galop"; 23.30 uur: „Ik was een gangster". Luxor Theater, 20 uur: „Irma la Douce" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „De gouden pijl". Advertentie S::sE iÜfcxTTTT aA OA Zï^ÊÊÊÊÊÊÊ^, li lilHyBlilii 1 DAGRA N.V. PIEMEN Het intern advies van de twee ministers van Staat, te weten dr. W. Drees en prof. mr. P. J. Oud, omtrent het wijdere vraag stuk van de ministeriële verantwoordelijk heid in aangelegenheden van het konink lijk huis is door de regering ontvangen. Minister-president mr. V. G. M. Marij- nen heeft dit meegedeeld in de toelichting op de begroting algemene zaken voor 1965. De Raad van State is, zo wordt aan deze mededeling toegevoegd, inmiddels ver zocht zijn oordeel te geven over omvang en werking van de ministeriële verant woordelijkheid inzake het koninklijk huis. De regering is van plan, aldus de mi nister-president, de Staten-Generaal de op vatting kenbaar te maken waartoe zij naar aanleiding van die adviezen komt. Het komt hem juister voor, in afwach ting van die openbaarmaking, thans nog niet te komen met zijn zienswijze op de voorlichting inzake het koninklijk huis, hetgeen aan de Tweede Kamer werd toege zegd. De minister-president geeft er na melijk de voorkeur aan te zijner tijd bij de uiteenzetting van het standpunt over het hier bedoelde wijdere vraagstuk ook dat met betrekking tot dë voorlichting in zake het koninklijk huis te geven, zo wordt in de toelichting opgemerkt. Een honderdtal pluimveeselecteurs en andere pluimveedeskundigen heeft een reuzenbarbecue gehouden in het park Sonsbeek te Arnhem. Aanleiding tot deze feestelijke smulpartij, waarbij een paar honderd slachtkuikens gebraden werden, was de tiende conferentie van de Lande lijke Organisatie van Selecteurs in de Pietersberg" te Oosterbeek, die twee da gen duurt. De kuikens waren aangeboden door een grote Amerikaanse pluimveefok kerij. (Van onze parlementaire redacteur) Met een royale meerderheid is de Tweede Kamer gisteravond akkoord gegaan met het anti-R.E.M.-wetje van de ministers Scholten en Luns. Vrijwel tot de laatste minuut was de uitslag onzeker omdat de socialisten zich niet bloot gaven. Maar toen tegen het eind van het debat de socialistische fractieleider, dr. Von- deling, de steun van zijn fractie beloofde, stond de overwinning van de regering vast. Met 114 stemmen voor en slechts 19 stemmen tegen werd het wetje aan genomen. Alleen de V.V.D., de Boerenpartij en de heer Goedhart van de P.v.d.A. stemden tegen. De discussie ging gisteren vrijwel alleen geven op te treden tegen een „ouderwets om de vraag hoe het socialistische blok zou stemmen. Reeds vroeg in de middag hadden de K.V.P. en de Christelijk-histori schen hun volledige steun aan het ontwerp tqeggzegd. De Anti-Revolutionairen hadden dat reed/s woensdag gedaan. Toen ook de P.S.P. en de C.P.N. zich duidelijk hadden uitgesproken voor het ontwerp richtte alle aandacht zich op de Partij van de Arbeid. Van de socialisten hing het af of de rege ring met een gezaghebbende meerderheid tegen de R.E.M. zou kunnen optreden. Zon der de steun van de P.v.d.A. zou de re gering immers slechts met een schamele meerderheid op pad hebben kunnen gaan. Dr. Vondeling hield de spanning er tot het laatst toe in. Na een scherpe veroor deling van de „onmachtige regering" en een felle aanval op de rechtsongelijkheid die het gevolg is van het niet optreden te gen Radio-Veronica, liet hij uitkomen er op te rekenen dat de K.V.P. en de C.H.U. straks ook voor de uitvoeringsmaatregelen zullen stemmen. Dat was voor hem en de zijnen reden om óók voor het ontwerp te stemmen en zo de regering de kans te A.rj- 39. Laag vloog Tutu over het schip heen. Wat er precies aan de hand was, begreep hij niet, maar hij zag wel, dat het een kaperschip was. Snel vloog hij terug naar het eiland, waar hij bootsman Orak, die in de struiken heerlijk lag te slapen, gevoe lig in het oor beet. „Au?" riep de boots man. „Orrrrak! Onrrraad!" krijste Tutu en nu was de grote bootsman meteen klaar wakker. „Waarrr onrrraad? Hoe onraad?" vroeg hij verbaasd. Tutu napratend. Maar de papegaai kreeg geen kans het uit te leggen. Op zee klonk het geplas van roei riemen en uit de duisternis naderde weer de roeiboot het eiland.ditmaal met vier mannen en IJzeren Hendrik persoon lijk. Orak kroop weg tussen de struiken. Vol verbazing keek hij toe hoe de zeero vers een beeld het strand opdroegen, dat hem erg bekend voorkwam omdat hij het diezelfde avond zelf had gemaakt. „Tu tu", fluisterde hij,Dit wordt te ge vaarlijk. Ga Brammetje Fok maar waar schuwen". oe W/A66N Ei er Eg NIET MÖDÉRM UIT.' IK 661.00F DAT KLEINE WIELEN BETER TULLEN ZUN j WIELEN ZUN TE 6ROOT l ER6ENS IS HET WEER NIET 60ED"» DE WIELEN ZIJN TE KLEIN.,. KLAAR! r.nPiLiX.^. 15SO-A kapitalistische instelling die iedereen naar zijn hand wil zetten". Dat bezegelde het lot van T.V. Noord zee. Na de duidelijke socialistische uit spraak in de Tweede Kamer zal de op positie in de Eerste Kamer het ontwerp ook wel steunen. De liberalen bleven gisteren het wets ontwerp afwijzen om rechtskundige en wetgevende redenen. Ook na de uitvoerige uiteenzetting van minister Scholten bleef mr. Berkhouwer (V.V.D.) van mening dat de R.E.M. geen inbreuk maakt op de in ternationale rechtsorde en geen schade toebrengt aan vitale nationale belangen. Hij vond dat de regering een eventueel rechtsvacuüm op een andere wijze zou moeten vullen en binnen de nationale rechtsorde ruimte zou moeten scheppen, zodat de R.E.M. vanzelf zou verdwijnen, omdat er geen behoefte meer aan zou be staan. Naast minister Scholten deed de ka tholieke oud-minister mr. Cals zich ken nen als de felste bevechter van deze libe rale stelling. „Wat wil de V.V.D. dan? De R.E.M. toelaten soms?" zo ongeveer was de strekking van zijn betoog. Mr. Berk houwer zei dat mr. Cals deze conslusie maar voor zijn eigen rekening moest ne men. Daarop keerde mr. Cals zich scherp tegen de V.V.D. „die steeds met een for mulering komt waar zij later weer onder uit kan". Of de katholieke fractie te zijner tijd ook voor de uitvoeringsmaatregelen zal stem men maakte mr. Cals niet helemaal dui delijk. „Wij rekenen er nu op, straks vóór te kunnen stemmen" zei hij. Het woordje „kunnen" bracht de socialisten in het ge weer, maar mr. Cals bleef volhouden dat het verkeerd was om zich nu al helemaal vast te leggen. Ook de C.H.-woordvoerder mr. Bos, die woensdag heel erg vaag was gebleven, hield zich nog wat op de vlakte. „Als er zich geen bijzondere omstandigheden voor doen zullen wij ook de uitvoeringsmaatre gelen steunen", zei hij. Later liet dr. Von deling blijken deze uitlating toch niet zo „griezelig" te vinden als het standpunt dat de C.H.-fractieleider Beernink onlangs lan ceerde: vóór de R.E.M.-wet stemmen, maar zich niet uitlaten over steun aan de uitvoering van de wet. De overige bijdragen aan het debat wa ren van weinig belang. Mej. Schilthuis (P.v.d.A.) bleef vrezen dat de R.E.M. van een eiland op een „drijftuig" zou overstap pen en zo aan het bereik van de regering zou kunnen ontsnappen. Evenals mr. Cals bleef ook zij aandringen op actie tegen Radio-Veronica door medewerking aan de Veronica-programma's strafbaar te stel len. Mr. Cals bleek nogal te twijfelen aan de ernst waarmee minister Luns op zoek is naar de vlag van Radio-Veronica. Pas als de nationaliteit van het schip bekend is kan de regering er tegen optreden. Mr. Luns zei dat de regering concrete vragen heeft gesteld aan vele landen. „Het is niet helemaal zeker dat we daar antwoord op krijgen," zo voegde hij er aan toe. Het was een onverwachte openhartigheid van mr. Luns en hij voorkwam er waarschijn lijk vele lastige vragen mee. Bij een binnenbrand in een woning te Zaandam is gistermorgen de 85-jarige we duwe A. Otten-Koster om het leven geko men. Buren, die te hulp snelden, konden door de deur in te slaan de inwonende zoon, de zestigjarige K. Otten, in veilig heid brengen. Oudste Leidenaar. De oudste inwoner van Leiden, de 102-jarige heer L. van der Reek, is in een rusthuis overleden. Hij is op 23 april 1862 in de Sleutelstad ge boren. Hij was niet alleen de oudst» Leidenaar maar ook de oudste oud-mili tair in ons land. Met zijn 54 pensioen jaren heeft hij wellicht een record ge slagen. China-adviseur. Prof. mr. M. H. van der Valk, bijzonder hoogleraar te Leiden in het Chinees recht en zijn geschiedenis, zal gedurende het gehele academiejaar werkzaam zijn aan de Harvard Univer sity in de V.S. Hij is genodigd als alge meen adviseur bij een seminarie over Chinees recht, georganiseerd in het ka der van de internationale juridische stu diën aldaar. Tevens zal hij assisteren bij de samenstelling van een Chinees-juri disch woordenboek. Minister De Jong. Voor een bezoek van vijf dagen aan de Nederlandse Antillen is op de Dr. Albert Plesman-luchthaven van Curagao aangekomen de Nederland se minister van Defensie P. J. S. de Jong. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in d» geneeskunde aan de katholieke univer siteit te Nijmegen is benoemd dr. P. H. M. Schillings (pathologische anatomie). Ambassadeur. Drs. H. Jonker, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is benoemd tot ambassadeur in de republiek Liberia en in de republiek Guinea, met standplaats Monrovia. Mishandeling van agent. Wegens mishan deling van een politie-agent en het ple gen van verzet op 31 maart van dit jaar in Breda heeft de Bredase rechtbank een 32-jarige inwoner van die plaats veroordeeld tot 200,boete en een maand voorwaardelijk. Een dertigjarige Bredanaar, die zich aan dezelfde feiten had schuldig gemaakt, werd veroordeeld tot 500,boete en een maand voor waardelijk. Bereden politie in Utrecht. De gemeente raad van Utrecht is gisteren met 31 te gen 7 (P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N.) stem men akkoord gegaan met het voorstel tot heroprichting van de afdeling bere den politie van 't Utrechtse politiekorps. Kozakkenpaarden gestorven. Twee paar den van de in ons land optredende Don Djiguiten-kozakken zijn gisteren plotse ling in Driebergen gestorven. Gevreesd wordt dat de dieren verkeerd voedsel hebben gegeten. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf j nSIJPI -r.- r. ÏJ-fFZXc. n -f .r.n Het K.N.M.I. deelt mee: Tussen een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye en een depressiegebied boven Scandinavië blijven westelijke tot noordwestelijke winden onstabiele polaire lucht aanvoeren, waarin opklaringen maar ook buien voorkomen. Tijdens het passeren van een randstoring gingen donderdagmiddag de buien plaat selijk zelfs met hagel en onweer gepaard. Boven het noorden van de Noordzee arri veerde vannacht een nieuwe randstoring. Na een tijdelijke afneming deed deze sto ring de wind vanmorgen weer toenemen. In de komende 30 uur zal de aanvoer van onstabiele lucht aanhouden, zodat er ook morgen kans is op enkele buien en vrij fris weer. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen 0. C9 4 binnen- en buitenland. •Ö-m CO Q s- d Neerslag: laatste 24 uur. E (D G 4) -> JJ sS Den Helder regenbui w 17 2 Ypenburg half bew. w 17 4 Vlissingen regenbui w 16 5 Eelde licht bew. wzw 16 4 De Bilt regenbui zw 17 3 Twente regenbui zw 18 3 Eindhoven zwaar bew. wzw 18 4 Z.-Limburg onbewolkt zw 17 8 Helsinki half bew. zzw 14 9 Stockholm zwaar bew. w 15 8 Oslo regen windst. 11 11 Kopenhagen licht bew. wzw 17 0,1 Aberdeen regenbui w 14 0,1 Londen onbewolkt wzw 18 0 Amsterdam licht bew. wzw 18 3 Brussel licht bew. zw 17 11 Luxemburg zwaar bew. wzw 11 Parijs licht bew. wzw 18 Bordeaux half bew. windst. 22 0,1 Grenoble zwaar bew. no 21 0 Nice licht bew. nnw 30 0 Berlijn half bew. wzw 18 4 Frankfort zwaar bew. zw 19 4 München zwaar bew. w 19 5 Zürich zwaar bew. windst. 19 1 Genève half bew. windst. 19 1 Locamo onbewolkt o 26 0 Wenen onbewolkt w 22 1 Innsbruck half bew. zo 19 0 Belgrado regen nw 29 14 Athene onweer windst. 18 Rome half bew. z 29 0 Barcelona zwaar bew. windst. 26 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca half bew. windst. 33 0 Lissabon onbewolkt nno 34 0 Zaterdag 19 september Zon op 6.20 uur, onder 18.46 uur. Maan op 18.30 uur, onder 3.04 uur. Maanstanden 21 sept. 18.31 uur volle maan 28 sept. 16.01 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 18 september Hoog water 1.25 uur en 13.55 uur. Laag water 9.11 uur en 21.34 uur. Zaterdag 19 september Hoog water 2.Ï4 uur en 14.39 uur. Laag water 10.12 uur en 22.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2