VAN DAG TOT DAG Vela* Manifest van Tories belooft veel maar verzwijgt nog meer Britse kiezers worden met vele statistieken bekogeld J. C. Martin Zonen Oostenrijkse minister Olah is van zijn post ontheven panty girdle X WERELDNIEUWS] SENORITAS EXTRA GROEN CO n Vakbonden dreigen met stakingen (Op de raatótocl VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 IS Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar Tekort DANSSEIZOEN 1964-1965 DANS-ACADEMIE Gevaar Centrale verwarming Duiker ollebranders Het huidige radio- en televisiebestel be- intwoordt niet meer aan de verlangens en gevoelens van het Nederlandse volk. Dat is bij de behandeling van de „anti-REM- wet" in de Tweede Kamer duidelijk ko men vast te staan, ondanks de hier en daar gehoorde (en in sommige gevallen ook wel gegronde) beschuldiging dat er Kamer leden zijn die meer rekening houden met de belangen van bepaalde omroepvereni gingen dan met de wensen van de kiezers. Aan weerszijden van de regeringstafel is nu ronduit zij het niet algemeen er kend dat een meer „open" bestel moet worden nagestreefd en er bleek ook wel begrip voor te zijn dat het doel van dit streven op korte termijn dient te worden verwezenlijkt. Dat is alvast een winstpunt» dat de debatten van de afgelopen twee dagen hebben opgeleverd. Overigens is het een eigenaardige zaak, dat het wetsvoorstel is aangenomen met steun van de oppositie-partijen P.v.d.A. en P.S.P., terwijl de regeringspartij V.V.D. de voornaamste en zelfs bijna de enige te genstander was. Wij geloven niet dat men die houding van de V.V.D. mag toeschrij ven aan de wens om toch vooral bij het grote publiek in 't gevlij te komen (zoals de Volkskrant vanochtend insinueert) maar evenmin menen wij dat men al te zwaar moet tillen aan de „juridische over wegingen", die door de heer Berkhouwer herhaaldelijk werden genoemd. Ongetwij feld heeft de V.V.D. zich in deze kwestie voornamelijk laten leiden door haar tra ditionele inzichten omtrent de grootst mo gelijke vrijheid in het zakenleven, inclu sief de vrijheid om op commercieel gebied zoveel mogelijk particulier initiatief te ontplooien en de daarbij behorende vrij heid om op de meest gevarieerde wijze re clame voor commerciële produkten te ma ken. Deze inzichten hebben de V.V.D., naar het ons voorkomt, juist wel wat èl te ge makkelijk over bepaalde juridische over wegingen van andere dan de door hem ge noemde aard laten heenstappen. Televisie- en radio-stations (voor „Vero nica" geldt dit dus eveneens) zijn nu een maal niet louter commerciële onderne mingen. Zij behoren tot de massa-commu nicatiemiddelen en kunnen daardoor een enorme invloed uitoefenen op de publieke opinie. Als die invloed wordt gebruikt om de verkoop van waspoeder, rookwaren of margarine te stimuleren zoals de zaken wereld dat graag wil kan men daar vrede mee hebben, hoewel wij niet inzien waarom nu juist radio en televisie zo on ontbeerlijk zijn voor het maken van die reclame. Maar zendstations die buiten het bereik van de Nederlandse wet en de Ne derlandse rechter liggen, zouden onder bepaalde omstandigheden veel verder kunnen gaan bij de uitzending van hun „reclame-boodschappen". Zij zouden bijvoorbeeld zendtijd kunnen verkopen aan subversieve binnen- of buitenlandse organisaties of aan vreemde mogendheden die een bepaald politiek standpunt aan het Nederlandse publiek zouden willen opdringen. De partij politiek, die tot dusver in onze verzuilde radio en televisie is bedreven, moge ons dan lang niet altijd smaken, zij is in elk geval gewoonlijk zo tam om niet te zeggen: vervelend dat zij onze democratie niet in gevaar zal brengen. Maar daaruit mag niet worden geconcludeerd dat een zender, die zich buiten het Nederlandse rechts- en machtsbereik bevindt, zich altijd ook zo onschuldig zal gedragen. De Telegraaf, die nu luidkeels jammert dat de R.E.M. „een onschuldige huisbioscoop" is, zou daar waarschijnlijk wel heel anders over gaan denken als er op zekere dag op het beeldscherm van die huisbioscoop pro> paganda bijvoorbeeld voor het commu nisme zou verschijnen. Weliswaar verwachten wij niet, dat de heer Verolme en zijn stoere makkers (die nog altijd onbekend wensen te blij ven) zich daar gauw toe zouden lenen, maar rare sprongen in andere richting zijn altijd denkbaar en wij vinden het toch wel prettig dat de Nederlandse justi tie daarbij nu niet helemaal tot machte loosheid is gedoemd. „Zaken zijn zaken" is een principe dat al eerder vreemde uitwassen heeft geproduceerd. „Zeker is zeker" verdient in dit geval de voorkeur. PARIJS (AFP) De kosten van de Franse kernmacht beslaan in de begroting 1965 25 percent van alle militaire uitgaven. Dit heeft gisteren de Franse minister van Financiën, Valery Giscard d'Estaing, mee gedeeld. De kosten belopen een bedrag van ongeveer 3,7 miljard gulden. Voor 1965 is voor de Franse strydkrach ten ruim 14.6 miljard gulden uitgetrokken, In Azië is de koude oorlog een nieuwe fase ingetreden. Veel ophef is daarvan tot nu toe niet gemaakt. De Russen noch de Amerikanen voelen behoefte aan de grote klok te hangen dat zij in dat werelddeel politiek op weg zijn elkaar te vinden, niet tegenstaande de ideologisch verschillende doeleinden die zij er uiteindelijk hopen te bereiken. De toenemende expansiezucht van de Volksrepubliek China heeft de nieuwe lijn bewerkstelligd. De Russische koerswijziging manifes teert zich reeds geruime tijd in de Zuid- vietnamese kwestie. Moskou is daarover bijzonder stilzwijgend. De Russische rege ring staat kennelijk niet langer achter Ho tsji-Minh, de vazal van Peking. Het be seft dat een overwinning van de Noord- Vietnamezen in feite het machtsgebied van de Chinezen zal uitbreiden en strategisch grote consequenties zal hebben voor ge heel Zuidoost-Azië, Indonesië inbegrepen. Dat is niet langer een Russisch belang. Maar er is meer dat duidt op de nieuwe lijn. De Sovjet-Unie en India sloten begin dezer week een overeenkomst, waarbij het Kremlin op zich nam New Delhi aanzien lijke militaire hulp te geven. Vlak daarop landde de president van India, Sarvepalli Radhakrishan, op het vliegveld van de Russische hoofdstad voor een staatsbezoek. Hij werd er ongewoon hartelijk ontvangen door de Russische machthebbers. Het is de Russen nu alles aan gelegen de strijdkrachten van India een grotere pa raatheid te geven. Aan de noordgrens van India begonnen ongeveer een jaar geleden de Chinezen aan hun onheilspellende op mars en wisten daarbij belangrijke gebie den in handen te krijgen. Een nieuwe aan val van de troepen van Mao tse-Toeng zal te zijner tijd door India kunnen worden bestreden met wapens uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Die hulp is tevens een waarschuwing voor het aan India grenzende Pakistan dat het er verstandig aan zal doen de mill taire samenwerking met de Volksrepubliek China waartoe het een maand of zes geleden besloot niet te hecht te maken. Ook Afghanistan kan zich dit trouwens aantrekken. Het communistische Rusland, het neu- tralistische India en de kapitalistische Ver enigde Staten en Groot-Brittannië werken in Azië samen of ze willen of niet omdat ze er geconfronteerd worden met een gevaar dat hen alle bedreigt, ongeacht hefpolitiek-maatsch-appèlijke steisel dat zij voorstaan. Dat is een ontwikkeling waar van men de uiteindelijke betekenis nog niet kan overzien, maar die wereldomvat tende consequenties kan hebben. —NEW YORK (Reuter) 33 Afrikaanse landen hebben officieel voorgesteld, dat de algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die tien november vergadert een internationale conferentie bijeenroept voor het tot stand brengen van een akkoord om Afrika vrij van kernwapens te maken. Advertentie T Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cm, dus: niet te lang, niet te kort, nèt goed. De enige senoritas die zo'n kwaliteit voor Vraag RIBAS. In de groene doosjes en blikjes. Ct biedt! lijk om te verklaren dat het niet gemakke lijk zal zijn de nieuwe plannen voor wegen aanleg, uitbreiding van het onderwijs en de bouw van de Kanaaltunnel en voor nieuwe woningen en nieuwe ziekenhuizen uit te voeren maar dat het „net" zal kun- (Van onze correspondent) LONDEN Vijf jaar geleden hief de nogal naar het theatrale neigende Macmil- lan, de Britse premier van destijds, als overmoedige en arrogante verkiezingsleus aan: „wij hebben het nog nooit zo goed gehad!" Het was gezien Engelands ontel bare tekortkomingen, als alle verkiezings leuzen, natuurlijk een halve waarheid, maar het Britse volk, gegrepen door de tijdelijke welvaartsgolf, gaf de conserva tieven zijn zegen. Macmillan's opvolger, de doodnuchtere Sir Alec Douglas-Home, drukte zich toen hij donderdag het con servatieve verkiezingsmanifest inleidde iets voorzichtiger uit. „Onze politiek heeft succes gehad. Wij gaan voort op de ingeslagen weg. Het doel blijft economische groei zonder inflatie". Hoewel ongetwijfeld zakelijk verantwoord, klinkt deze proclamatie nauwelijks inspire rend voor een land dat een jaar geleden, gehavend door een vloedgolf van ongeken de schandalen naar nieuwe stimulerende leiding snakte. Maar door de verkiezingen tót het allerlaatste nippertje uit te stellen" is sir Alec erin geslaagd de herinnering aan de ondragelijke crisisatmosfeer van destijds te doen vervagen. Volgens sir Alec is er thans figuurlijk gesproken geen wolkje aan de hemel. Over de kritieke exportpositie en de hachelijke betalingsba lans zweeg hij. Indien het waar is dat het Engelse volk naar iets nieuws snakt, dan schiet het Tory-manifest zeker tekort. Tegenover de labourleuze van een „nieuw Brittannië" stellen de conservatieven dat het nieuwe Engeland al jarenlang bezig is werkelijk heid te worden. Alleen is nog maar nodig een versnelling van het tempo. De vraag is echter of gezien de talrijke spinneweb- ben welke in de Engelse samenleving zijn blijven hangen, de conservatieven de kie zers zullen kunnen overtuigen dat zij met hun sterke binding aan het verleden wer kelijk de kampioenen zijn voor de alge mene vernieuwingsdrang. Ze proberen in elk geval Labour de wind uit de zeilen te nemen. Voor velen is Ha rold Wilson de oppositieleider de aangewe zen leider van het twintigste eeuwse tech- nisch-wetenschappelijke tijdvak dat thans definitief is aangebroken en waarin een fi guur als de gewezen Schotse graaf Sir Alec, die toegeeft van economie weinig verstand te hebben, niet goed meer past. De zwakte van het conservatieve mani fest is dat het in vele opzichten een echo probeert te zijn van dat van Labour. Dit is in zekere zin onvermijdelijk, omdat de politiek van de beide grote partijen nu eenmaal parallel loopt. Ook de conserva tieven willen economische „planning" maar anders dan de socialisten, namelijk op vrijwillige basis zonder staatsdwang Zij willen het individu zoveel mogelijk te gen de staatsmacht beschermen en het welvaartsysteem humaniseren. Speciaal de boven zeventig jarigen worden extraatjes boven het bestaande staatspensioen be loofd. Sir Alec verwijt Labour dat het socia listische programma een menu is zonder prijzen. Het conservatieve menu is over laden maar sir Alec was tenminste zo eer- i rtrjlBkl H ,-trnyi Johnny Seven, een combinatie van mitrailleur, automatisch pistool, re peteergeweer, bazooka, anti-tankge- schut en mortier is een opvallende verschijning in de nieuwe collectie van de Franse speelgoedfabrikanten en -importeurs. Advertentie Inlichtingen Inschrijving dagelijks 11-12 uur 14-17 uur 19-21 uur Dans-academie Martin, Schagchelstraat 29, Haarlem - Tel. 10806 WENEN, (AP) De Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken, Franz Olah, een van de meest vooraanstaande figuren in het conservatieve-socialistische coalitiekabinet en voormalig vakbonds leider is gisteren van zijn regeringspost ontheven door zijn socialistische partij. Het afzetten van de 54-jarige leider van de Oostenrijkse politie, aangekondigd door het directoraat van de socialisten na een spoedbij eenkomst, dreigt een golf stakin gen en demonstraties te ontketenen van zijn volgelingen in de machtige vakbon den. Gisteravond wachtten enige honderden vakbondsleden voor het parlementsge bouw, terwijl een arbitrage commissie van de partij, die bijeengeroepen was om over het lot van Olah te beslissen, in zit ting was. Het personeel van de elektriciteitscen trales en van verschillende fabrieken in Wenen begonnen waarschuwingsstakingen en belegden sympathiedemonstraties voor Olah. Olah, een openhartig anti-communist, die in maart 1963 in de regering werd op genomen, had vaak critiek te verduren van de socialistische leiders om zijn on afhankelijke houding in partijpolitiek en omdat hij geschillen binnen de partij in de openbaarheid bracht. Het ontslag van Olah, zonder weerga in de na-oorlogse geschiedenis van Oosten rijk, vormt de climax van een strijd tus sen hem en de leiding van de partij, onder Bruno Pittermann, vice kanselier in het kabinet van de conservatieve kanselier Josef Klaus. De conservatieven hebben in de afgelo pen jaren echter in hun financiële bereke ningen voor civiele en militaire projecten enorme flaters begaan. Zal men hen daar om in de naaste toekomst vertrouwen? De arme kiezers die door deskundigen van alle kanten met statistieken en getal len worden bekogeld moeten maar pro beren aan te voelen wie van de beide par tijen sprookjes vertelt. Het slagen van de labourpolitiek hangt af van de grotere pro- duktiviteit die de socialisten door allerlei twijfelachtige en ingewikkelde handgrepen te voorschijn willen toveren. De tegenwoordige conservatieve politiek gaat uit van een gestadige economische groei van vier percent waarnaar de Tories de laatste jaren hebben gestreefd naar welke zij bijna nooit hebben bereikt. Zeker in Engeland met zijn vast geroeste indu striële praktijken is een nieuw psycholo gisch klimaat voorwaarde voor grotere produktie. Zowel de vakbeweging als de werkgevers zijn tot nu toe tekort gescho ten in hun pogingen om soepeler verhou dingen in het bedrijfsleven te scheppen. De conservatieven beseffen wel dat een nieuw Engeland alleen zinvol kan zijn in dien het ingeschakeld wordt in de E.E.G, maar voor hen is het probleem op het ogenblik dood omdat zij zich niet voor de tweede maal aan dezelfde steen willen stoten. Labour is ronduit economisch iso lationistisch. Sir Alec onderstreepte nog eens het ge vaar van de door Labour gepropageerde afschaffing van Engelands onafhankelijke H-bommacht waardoor de Britten geen in vloed meer zouden kunnen uitoefenen op de wereldpolitiek. „Wij willen ons niet door Frankrijk en China laten verdringen". Op de eigen H-bom als diplomatiek visitekaartje zullen de conservatieven de komende weken blij ven hameren, maar voor vele kiezers is het huisvestingsprobleem waarschijnlijk belangrijker. De conservatieven beloven de bouw van 400.000 woningen per jaar Door het op volle toeren laten draaien van de bouwindustrie en zoveel mogelijk bouwgrond beschikbaar te stellen hopen zij de stijgende huren in de hand te kun nen houden. Doordat ze op dit punt te lang hebben getreuzeld zodat de grote massa door de woningnood nog bevorderd door onbe taalbare speculatiebouw geen raad meer weet, kunnen de uiterst zwak staan de Tories hierop hun politieke nek bre ken. In elk geval beloven zij dat tegen 1973 alle krotten zullen zijn opgeruimd, Het manifest gewaagt ook van de mo gelijkheid van een vierde televisienet, dat wil zeggen een commerciële zender, en van plaatselijke radiostations. Vergis je niet l Boeken die in praat en prent de voor' vaderen te kijk stellen in al hun voorvader lijkheid zijn blijkbaar succesvolle rot- lachertjes. Na de bestseller over het Rijke Roomse Leven, is nu een lijvig werkje verschenen over de Gereformeerde Man nenbroeders, dat ik ook een gemakkelijk commercieel succes voorspel, al zal Colijn moeite hebben Ikjan Cremer nabij te streven. In beide, aardig en overvloedig geïllu streerde werkjes, worden enkele vroegere generaties dapper in haar hemd te kijk ge zet voor ons die (uiteraard) de grenzen der wijsheid bereikt hebben. Zoals zij het deden was het allemaal verkeerd, be krompen en belachelijk, zoals wij het doen is het allemaal precies goed. Het wonderlijke is dat de voorvaderlijke man nenbroeders ook dachten dat zij het alle maal precies goed deden en het domme van ons en van die twee boekjes, is dat wij er geen rekening mee houden dat over vijftig jaar onze generatie ruimschoots stof zal opleveren voor het hemd waarin wij dan te kijk zullen worden gesteld om als lachertjes voor de mensen-van-dan op te treden. Ik heb mij met beide werkjes uitnemend geamuseerd, laat ik dat er uitdrukkelijk bij zeggen, m.aar ik heb toch gedacht dat deze ridiculisering van een voorge slacht eigenlijk een spotgoedkoop kunstje is en dat het succes dat ermee bereikt wordt wel heel gemakkelijk wordt be reikt. Er zijn maar heel weinig reputaties die kunnen stand houden tegen de tijd, omdat zij, buiten hun tijd gezien, bijna allemaal waardeloos worden. Maar het is geen kunst dit later te constateren en daarvoor is ook geen morele moed nodig. Maar nu, in de dagen van hun (schijn bare) onaantastbaarheid, de halfgoden van onze dagen op aanvaardbare grond in hun nakie zetten, dat is de moeite waard. Boekjes als deze beide, hoe aardig en amusant ook, begaan natuurlijk de on vergeeflijke fout, hun sujetten en dezel- ver opvattingen buiten het kader van hun eigen tijd te plaatsen. Zo maakt men zich aan grove geschiedvervalsing schul dig. Natuurlijk is de meest vooruitstreven de, meest moderne man van 1964 wanneer men hem laat spreken en handelen in een entourage van 2064, een displaced person. Misschien maken de mensen over honderd jaar zich even vrolijk om de „bekrompen heid" en de „misgrepen" van Churchill als wij nu over die van onze eigen Hen- ricus Colijn. Wat dan allemaal overigens niet weg neemt dat de historie en de tijd wel ont stellend snel ontluisteren. Want vergis je niet, mannenbroeder van nu, Colijn was in zijn dagen een grote nationale figuur. Men heeft weinig moeite zich voor te stellen hoe de mannenbroeders onzer dagen in de boekjes van morgen zullen rond lopen. Floris Flaneur Advertentie slips kantslips breeches •HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd Verdelgingsmiddel. Elf leden van een Chi nees gezin in Miali. ten zuiden van Tai- peh op Formosa, waren uitgenodigd aan tafel te gaan voor het nuttigen van een uit deeg, kool en knoflook bereide maal tijd. Negen aten, doch twee hadden nog geen trek en besloten nog wat te wach ten. Deze twee redden zich hiermee het leven, want in de maaltijd, was een in- sectenverdelgingsmiddel verwerkt. De negen onfortuinlijke eters zijn allen ge storven. Penkovsky. De Britse zakenman Greville Wynne, die tot onlangs in de Sovjet- Unie op beschuldiging van spionage ge vangen heeft gezeten, heeft gezegd er van overtuigd te zijn dat zijn mede- beklaagde, Oleg Penkovsky, nog leeft. De Russen hebben gemeld dat hij is te rechtgesteld. Wynne meent dat Penkovs ky in de Lubyanka-gevangenis alles moet neerschrijven wat hij over de Wes telijke spionage weet, om hem nog meer te blameren en hem als waarschuwend voorbeeld te stellen. Advertentie BLOBMBNDAAli ZBLBFOON M8M Gedenkteken. In het gebouw van de Ver enigde Naties in New York is een ge denkteken van gebrandschilderd gla» onthuld ter nagedachtenis van de gewe zen secretaris-generaal Dag Hammar- skjoeld, die drie jaar geleden bij een vliegtuigongeluk in Noord-Rhodesië om het leven is gekomen. Het monument is vervaardigd door Marc Chagall. Indianenstammen. Volgens een Braziliaan se ontdekkingsreiziger zijn in het gebied van de bovenloop van de rivier de Xin- gu, een zijrivier van de Amazone, zes nog onbekende indianenstammen ontdekt. De leden van een van deze stammen hebben een gemiddelde lengte van meer dan twee meter en kunnen enigszins wor den vergeleken met de Watoetsi in Afri ka. Vrijgelaten. In Madrid zijn de zevenen dertig betogers vrijgelaten, die woens dagavond door de politie waren gear resteerd na een demonstratie van me taalarbeiders tegen het uitblijven van een loonsverhoging van twintig percent. Zeventien van hen kregen boetes opge legd. In verscheidene fabrieken in Ma drid werden stakingen van een uur ge houden uit protest tegen de arrestatie van de betogers. Inkomstenbelasting. De Westduitse fiscale rechtbank heeft in München bepaald, dat de Westduitse prostituees inkomstenbe lasting moeten betalen zelfs al is hun beroep immoreel. Over deze kwestie ia jarenlang gestreden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3