Amerikaanse oorlogsschepen in de Golf van Tonkin in actie VS-luchtvloot Vietnam gereed om aan te vallen a Tsjou en-Lai in het ziekenhuis Impasse in Benelux over Europese politiek Zuidelijk Flevoland heeft voorrang op Markerwaard HET WEER Gelden op O.K.W.-begroting voor educatieve televisie T V NOORDZEE TELSTAR - N.A.C. Zestig man ontslagen bij EMS-Continental Grieks koningspaar op huwelijksreis Aandacht in Italië voor troonrede Spaak en Luns niet eensgezind Bedijking zal wellicht reeds in 1967 gesloten kunnen worden „Trouw" voortaan ochtendblad Hachelijk EER AAN THIJM GH RISTIAANSE Sportpark Schoonenbsrg Schaars Ontploffingen Het woord is aan In de krant van heden: Wel tijd Begroting Zuiderzeefonds ejore tjou vuij. dames- en herenregenjassen Enkele buien Weekblad T oelatingsexamens Recreatie N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN COIFFURES DE VRIES Zondagmiddag 2.30 uur ERE-DIVISSE 49e JAARGANG NUMMER 268 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning -X- Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). Twee Amerikaanse torpedobootjagers zijn vannacht in de Golf van Tonkin, ongeveer honderd kilometer uit de kust van Noord-Vietnam, in actie gekomen. Zij openden het vuur op doelen die zij op hun radarschermen waarnamen. Aangenomen wordt dat zij werden aan gevallen door Noordvietnamese patrouilleboten. De Amerikanen zouden geen verliezen hebben geleden en geen schade hebben opgelopen. Het weer was ter plaatse zeer slecht. Voor de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam is on middellijk de alarmtoestand afgekondigd. Amerikaanse straaljagers bij de grens met Noord-Vietnam en tegenover het Chinese eiland Hainan zijn terstond in gereedheid gebracht om vijandelijke doelen aan te vallen. Op de luchtbasis Bien Hao staan ongeveer dertig lichte bommenwerpers klaar. Zij kunnen, evenals som mige straaljagers, lichte kernbommen vervoeren. Het Noordvietnamese persbureau meldt ten, van de kust af zware ontploffingen, f u XT J A 'lichtstralen en daarboven cirkelende vlieg tuigen werden waargenomen. Deze oor logsschepen behoorden, aldus de verkla ring, tot een groep torpedobootjagers, die de Verenigde Staten voor oefeningen naar de aan Noord-Vietnam grenzende wateren hadden gezonden. dat er boven Noord-Vietnam een Ameri kaans gevechtsvliegtuig is neergeschoten. De piloot, een Thailander, is gevangen ge nomen. Het toestel droeg de kentekenen van Laos. De berichten over het incident in de Golf van Tonkin zijn uiterst schaars en verward. Officieel wordt er geen nieuws over gegeven in Washington. De Amerikaanse minister van Defensie, Mcnamara, liet plotseling een spreekbeurt in Chicago afzeggen. Hij bleef in de hoofd stad. Ook Dean Rusk, de minister van Bui tenlandse Zaken, maakte zich vrij van en kele verplichtingen en verliet zijn minis terie niet. Hij zegde een afspraak af die hij had met de Nederlandse ambassadeur. De actie vond plaats na het invallen van de duisternis. De National Broadcasting Company deelde mee dat bij de actie vier Noordvietnamese patrouilleboten be trokken zouden zijn geweest. Een dezer boten zou tot zinken zijn gebracht. Drie zouden er zwaar beschadigd zijn. In een verklaring van het Noordvietna mese ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt gezegd, dat vrijdagavond om tien uur plaatselijke tijd toen twee Ame rikaanse torpedobootjagers in de richting van 'n nabij Nghe-An gelegen punt koers- Met ingang van 1 november is aan btfna zestig van de honderd werknemers bij Zwolsman's E.M.S.-Continental, Scheve- ningen, ontslag aangezegd. De ontslagen houden verband met de aan de gang zijnde reorganisatie van de E.M.S. in de horeca- sector, aldus de motivering van E.M.S.- zjjde. De werknemers nemen uiteraard geen genoegen met dit besluit en eisen nieuwe onderhandelingen met de vak bonden. Nadat vernemen wjj dat zich onder de ontslagenen verscheidene (hoge) functiona rissen bevinden die nog geen half jaar geleden door Zwolsman waren aange trokken. „Vervolgens werden in berichten, toege schreven aan het Amerikaanse ministerie van Defensie, Vietnamese patrouillevaar tuigen er botweg van beschuldigd aanval len tegen de Amerikaanse oorlogsschepen te hebben ondernomen, terwijl de Ameri kaanse pers met vergeldingsmaatregelen tegen de democratische republiek Vietnam begon te dreigen. „Een ieder", zo gaat de verklaring ver der, „herinnert zich nog een soortgelijk in cident, dat vier augustus 1964 plaats had en dat door de Amerikaanse regering werd aangegrepen als voorwendsel voor oorlogshandelingen tegen Vietnam, die dan ook de volgende dag werkelijk wer den uitgevoerd. Het lijkt erop, dat de Verenigde Staten thans bezig zijn een soortgelijk sprookje te creëren om een eventuele aanval tegen de Vietnamese democratische republiek te rechtvaardigen." De Noordvietnamese regering spreekt vervolgens de geuite beschuldigingen ca tegorisch tegen, daaraan toevoegend dat zij geen enkele inbreuk op haar soeverei niteit en territoriale integriteit door Ame rikaanse imperialisten en hun knechten zal dulden. „De Verenigde Staten en hun va zallen zullen de verantwoordelijkheid dra gen voor de ernstige gevolgen die uit hun oorlogszuchtige handelingen in dit gebied voortvloeien", aldus besluit de verklaring van het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken. ATHENE (AP) Koning Konstantijn van Griekenland en zijn bruid, koningin Anne-Marie, zijn vrijdagmiddag met het particuliere vliegtuig van de koning uit Athene vertrokken voor hun huwelijksreis. Het koninklijk paar gaat vermoedelijk naar het eiland Corfu in de Ionische zee. Op dit eiland staat het zomerpaleis van de koning. Het bruidspaar werd op het vliegveld gezien door verscheidene journalisten en fotografen, die allen op Konstantijn af stevenden. De koning hield even stil om hen te groeten en de hand te schudden. Op de vraag, van een journalist waar hij heen reisde, antwoordde de koning gekscherend: „Ach, maak dat je wegkomt. Ik ben niet van plan te zeggen waarheen ik ga.en weg was hij. Dinsdag aanstaande, 22 september, is het honderd jaar geleden dat Karei Joan Lodewijk Alberdingk Thijm te Hilversum werd geboren. Als letter kundige koos hij het pseudoniem Lo dewijk van Deyssel, naar het gehucht Deissel in het Weserbergland, waar het geslacht der Alberdingks van stamt. Van Deyssel, „mijnheer Thijm", heeft van 1 februari 1918 tot zijn dood op 26 januari 1952 op een twaalftal adressen te Haarlem gewoond. Aan de grootste prozaïst van de Tachtiger Beweging zijn vandaag drie pagina's van „Erbij" gewijd, waarvan één dag boekfragmenten van Van Deyssel be vat die hierbij voor het eerst gepubli ceerd worden, de eerste medewerking van „mijnheer Thijm" aan onze bladen. Voorts hebben Van Deyssels por trettisten Mari Andriessen en Kees Verwey hun herinnering aan hem wil len beschrijven; Thijms schaakvriend Godfried Bomans beschrijft de kracht van zijn tegenstander; een interview met de beheerder van Van Deyssels volledige litteraire nalatenschap, Harry M. G. Prick, en een peiling van de grote litterator door onze letter kundige medewerker, C. J. E. Dinaux, ronden onze „Hommage aan Thijm" af. HONGKONG (AP) Onofficiële Chi nees-communistische zegslieden hebben verklaard dat premier Tsjou en-Lai voor enige tijd in een ziekenhuis is opgenomen. Hij zou zijn geopereerd. Zij vertelden ook dat Mao Tse-Toeng- de Chinese communistische partijleider, er niet goed uitzag, maar dat hij zijn normale plichten vrijwel alle verricht. Tsjou is sedert tien augustus niet in het openbaar verschenen. Een Chinese com munistische autoriteit, die deze week uit Peking in Hongkong aankwam vertelde, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen-Ji de afgelopen maand de meeste van de plichten van Tsjou waarnam. ROME Gewoonlijk wordt in de Ita liaanse bladen met geen woord gewag ge maakt van de door koningin Juliana uit gesproken troonrede. Dit jaar is dat wel het geval. Verschillende kranten hebben er grote aandacht aan gewijd, hoewel zij zich bepalen tot het gedeelte waarin wordt gesproken over voltooiing en uitbreiding van de gemeenschappelijke markt en ver sterking van de structuur van de Europe se gemeenschap. Men ziet in deze woor den een antwoord en wel in afwijzen de zin op de onlangs uitgesproken re de van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak. In Rome is men, net als in Den Haag, van mening, dat deelname van Engeland aan de Euromarkt gewenst is, zeker wan neer de E.E.G. een politieke inhoud gaat krijgen. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Saragat, heeft dit stand punt nog eens onderstreept op het inter nationale congres van sociaaI-democratiT sche partijen, G. B. S h a w Blind, geloof bestaat niet. Op een of andere manier heeft het verstand altijd toch een zekere waarneming verwerkt tot een begrip en een overtuiging. XVeerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 27 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Fotonieuws uit Griekenland 5 Hoe is het ontstaan5 Hoedenmodeshow 5 Uit stad en omgeving6, 7, 9 In de Vishal en op zee6 Films 7 Kerkdiensten 9 Economisch nieuws 11 Beurs H Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Erbij 13 t/m 28 Radio en t.v25 Kunst 25 Feuilleton 27 Kinderkrant 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen Erbif (Van onze correspondent) BRUSSEL Er bestaat helemaal geen plan Spaak. Er is geen enkel politiek initiatief van Nederland of België te ver wachten voor een grotere politieke sa menwerking tussen de zes. Er zal zeker geen discussie zijn op regeringsniveau tus sen de zes zolang Engeland geen nieuwe regering heeft. Met die korte voor dubbele uitleg vat bare formule heeft een nogal kribbige en zenuwachtige minister Luns, nadat hij gis teren in Brussel met minister Spaak had geluncht de Nederlandse journalisten af gescheept. „In het thans aanvangende laatste der de deel van deze eeuw zullen woonplaat sen en werkgelegenheden moeten wor den gevonden voor vele miljoenen Neder landers meer dan thans ons land bewonen. Het is dus zaak te bevorderen, dat de mogelijkheden, die de IJsselmeerpolders gelet op hun ligging nabij de randstad en hun gunstige situatie in het algemeen Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust aan vankelijk krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. communicatienet opleveren, zo spoedig mogelijk worden verwerkelijkt". Dit schrijft minister Van Aartsen in de toe lichting op de begroting 1965 van het Zui derzeefonds. Hij verklaart dat Zuidelijk Flevoland in kortere tijd en ten koste van een kleinere investering het stadium van een voor bewoning aanvaardbaar milieu zal kunnen bereiken dan de Markerwaard. Daarom heeft Zuidelijk Flevoland voor rang gekregen en ook door de urgenteie van de verkeersverbindingen door deze polder en de recreatieve mogelijkheden. De Markerwaard, die de grootste van de vijf polders zal zijn en de aanleg van relatief kostbare dijken en kunstwerken vordert, vraagt een grote investering, die reeds in 1964 met beperkte bedragen is begonnen. De voor deze polder beschikbaar te stellen bedragen zullen in de komende jaren steeds moeten worden verhoogd. In 1965 beperkt zich het werk tot de uitvoe ring van dijkwerken tussen Lelystad en Enkhuizen. Van Zuidelijk Flevoland was in juli 1964 van de 70 km. lange bedijking onge veer 40 km. voltooid en meer dan 10 km. in uitvoering. Als in de komende jaren voldoende middelen beschikbaar komen, zal het wellicht mogelijk blijken de bedijking in 1967 te sluiten. Door het aanleggen van wegverhardin gen op de voltooide dijkgedeelten wordt getracht reeds in een vroeg stadium ver bindingen te scheppen tussen Lelystad en het Noordhollandse vasteland. Blij zwaaiend vertrokken koning Konstantijn en zijn jonge vrouw Anne-Marie gisteren na de huwe lijksplechtigheid naar het eiland Rho des waar zij hun wittebroodsweken zullen doorbrengen. (Voor nieuws in beeld over het huwelijk zelf zie men ook pagina 5). Hij had nog wel tijd voor de West- duitse televisie en voor de Brusselse cor respondent van een groot dagblad uit Frankfort. Tegen deze heeft hij gezegd dat de Nederlandse regering van mening is dat wanneer er grotere politieke sa menwerking tussen de zes E.E.G.-landen zal komen, dat via een supra-nationaal orgaan zal moeten gebeuren, doch dat Ne derland wel bereid is enige water in zijn wijn te doen, wanneer het mogelijk zou zijn ook Engeland bij de politieke samen werking te betrekken. Binnenkort zal het protestants-christe lijke dagblad „Trouw" in geheel Nederland als ochtendblad verschijnen. In de Rand stad Holland verscheen het blad tot nu toe als avondblad. De directie heeft deze maat regel genomen, omdat zij meent dat door het televisie kijken in de avonduren de lezers het best gediend zjjn met een ochtendblad. Bovendien betekent het maken van zo wel een ochtend- als een avondkrant vrij veel werk en extra kosten. De uitvoering van de besHssing zal direct na 1 januari zijn beslag krijgen. Op die datum zal „Trouw" verder de Nieuwe Provinciale Groninger Courant en De Nieuwe Drentsche Courant in haar editiesysteem opnemen; waarmee deze bladen als zelfstandige eenheden ver dwijnen Advertentie Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wot duizenden doenI Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden Minister Bot van O. K. en W. heeft het voornemen gelden beschikbaar te stellen voor het initiatief dat de stichting Tele visie-Academie (Teleac) op het gebied van de educatieve televisie heeft ontvouwd. Ook de Nederlandse Onderwijs Televisie (N.O.T.) zal gebruik kunnen maken van de ruimere fondsen, die, dank zij de ho gere opbrengst van het kijkgeld, voor de televisie zijn uitgetrokken. Aan de ont wikkeling van deze beide vormen van edu catieve t.v. hecht de minister grote waar de. De hogere opbrengst van het kijkgeld zal voorts ten goede komen aan de uitzen dingen over het tweede televisienet. De de finitieve zender te IJsselstein, met een vermogen van 1000 kw, zal in de loop van 1965 de taak van de experimentele zen der (250 kw) overnemen. In dat jaar zul len ook de zenders Roermond en Smilde in bedrijf komen. Daardoor zal een be langrijk groter aantal kijkers de uitzendin gen over het tweede net kunnen volgen. Over het definitieve gebruik van dit net zal de Pacificatiecommissie adviseren, evenals over de invoering van reclame op het tweede net. De hogere inkomsten uit de luistergelden zullen mede worden aan gewend voor de exploitatie van het derde F.M.-net waarmee in de loop van 1965 zal worden begonnen. Minister Bot heeft een algemene maat regel van bestuur in voorbereiding, die voorziet in de afschaffing van het toela tingsexamen. Een nieuwe toelatingsrege ling voor het v.h.m.o. is in studie, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de Onderwijsbegroting voor 1965. Vervroeging van de zomervakanties kan volgens minister Bot in belangrijke mate bevorderend zijn voor een redelijke va kantiespreiding. Zonder de medewerking van de gecom mitteerden bij de eindexamens, die zich op een vroeger tijdstip ter beschikking moeten stellen, is de maatregel echter niet door te voeren. De eerste eindexamens in het kader van het n.a.v.m. zullen in 1968 plaats hebben. Veertien inrichtingen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zijn vorig jaar met het h.a.v.o.-experiment begon nen Overleg is gaande over enkele expe rimenten op het gebied van het lager en het middelbaar economisch en admini stratief onderwijs. Voorts is te verwach ten, dat in het komende jaar een begin zal kunnen worden gemaakt met een expe riment op het terrein van het hoger eco nomisch en administratief onderwijs en met een experiment met een 6-jarig athe neum. De minister wil de bereikdbaarheid van de stranden verbeteren en de toeganke lijkheid van dijken, havenhoofden en der gelijke vergroten ten behoeve van de be oefenaars van de sportvisserij aan zee. Aan waterstaatswerken, die attractief zijn voor het publiek, zullen voorzieningen voor bezoekers worden getroffen. Bij de opzet van openbare werken zal voortaan meer met belangen van de recreatie re kening worden gehouden. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Daarmee sloot hij dus eigenlijk aan op hetgeen minister Spaak gisteren in een interview nog eens bevestigde, namelijk dat hij die politieke commissie uit niet meer dan drie leden wilde laten bestaan volgens een soort rouleringssysteem. Uiteraard zou dat een onmogelijke situa tie scheppen, omdat in die commissie van drie steeds twee grote landen van de zes zouden vertegenwoordigd zijn en maar één klein land. De enige conclusie die men gisteren in Brussel uit een en ander kon trekken, was dat minister Luns en minister Spaak niet tot een gecoördineerd beleid zijn ge komen. Minister Spaak heeft het was duide lijk een afspraak met minister Luns het zelfde verklaard en er nog eens bij ge zegd dat hij in Parijs alleen maar idee- en naar voren had gebracht over de mo gelijke toekomstige ontwikkeling van de politieke samenwerking binnen de West- europese Unie. Een informeel gesprek in Brussel tus sen de ministers Spaak en Luns heeft blijkbaar een ernstige breuk veroorzaakt in de tot dusver eensgezinde Nederlands- Belgische koers ten aanzien van de denk beelden van De Gaulle over de Eufopesa politieke eenwording. Wat weinigen mo gelijk achtten, is gebeurd: Spaak heeft zijn onwankelbaar lijkende tegenstand te genover de Franse denkbeelden opgegeven en is dus eigenlijk Engeland ontrouw ge worden. Luns heeft die zwenking als een koude douche ondergaan en zijn reactie op de Belgische houding kan voorlopig worden omschreven als geprikkeld en te leurgesteld. Natuurlijk wordt bij zo'n bila teraal gesprek de koers van regeringen niet in een handomdraai gewijzigd. Daar is méér voor nodig, in de eerste plaats een diepgaand kabinetsoverleg. Maar het ligt voor de hand dat de stabiliteit van de Nederlandse koers een gevoelige knauw heeft gekregen en dat het Nederlandse standpunt grondig zal moeten worden be zien, wellicht herzien. Met het oog op de Britse verkiezingen is deze ontwikkeling ook voor Engeland bijzonder onaangenaam. Labour zal na een eventuele afvalligheid van heel conti nentaal Europa de conservatieve politiek scherper kunnen veroordelen en méér munt kunnen slaan uit de mislukking van de tot dusver gevolgde koers van voorzich tige benadering der Europese kwestie. Een totale isolatie van Engeland door een groepering van de continentale landen rondom de ideeën van De Gaulle zal de Britse oppositie een directe politieke winst opleveren, al zal het voor een eventuele Labourregering daarna zeer moeilijk wor den, positie te kiezen in de nieuwe situatie. Het is te hopen dat de standpunten van de Benelux-landen alsnog zullen kunnen worden gecoördineerd in de richting van een verweer tegen de Franse denkbeel den, want vooral de economische en fi nanciële positie van Nederland zal zonder Britse ruggesteun in een toekomstig ver enigd Europa bijzonder hachelijk worden. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1