De Verenigde Staten balanceren in Zuidoost-Azië op rand van oorlog Amerikaanse pers uit critiek op regering HET WEER Bevolking is niet enthousiast en vindt het „schijnvertoning' Tweespalt tussen r.-k. kerk en socialistische partij Margarine vandaag een cent duurder Meerderheid voor socialisten in Zweedse Kamer Malta na honderdvijftig jaar onafhankelijk Hogere lonen stuwden verkoop van auto's omhoog Sleepboten behoeden Italiaans schip voor kapseizen |W% I 49e JAARGANG NUMMER 269 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 Spoken' Zevende vloot TOESTAND IN LAOS EN ZUID VIETNAM éee MORRIS 'êeforeijou êuy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Afnemend buiig Levenslang tegen Wolff geëist Beloning Kwart eeuw In de krant van heden Het woord is aan 750755 Victoria Cominoi Mostf Birkirkara Rabat* Qormi' .VALET TA Tarxien GIBRALTAR MALTA CYPRUS NOORD VIETNAi Golf van] bzTonkin ^LoMnfl A\\A\\\\Një' t CAMBODJA Gotf vair. SiamS ZUIDJIETNAM— B«zat door: Patat Lao Vict Cong 64517|V. WASHINGTON (AFP, AP en Reuter) „De Verenigde Staten maken zich ge reed om over de rand van de oorlog te stappen en om nieuwe oorlogsdaden te gen Noord-Vietnam te bedrijven". Dit schreef het Chinese Volksdagblad gisteren in een hoofdartikel naar aanleiding van het nieuwe incident in de Golf van Ton kin. Maar na de verklaring, die minister van Defensie McNamara zaterdag heeft afgelegd, wordt het incident door de Ame rikaanse regering blijkbaar als gesloten beschouwd. Robert McNamara zei zaterdag, dat twee Amerikaanse torpedoboot jagers in de Golf van Tonkin het vuur hebben geopend bij de nadering van vier schepen, waar van de identiteit niet is vastgesteld. De vier schepen voeren weg zonder de torpe- dobootjagers genoeg genaderd te zijn om te kunnen schieten. De Amerikaanse schepen hebben eerst waarschuwingsschoten gelost, waarop niet gereageerd werd, „terwijl de aankomende schepen naar richting en snelheid te oor delen vijandige bedoelingen koesterden". De Amerikanen hebben daarna het vuur geopend. Het incident gebeurde 65 kilome ter uit de kust. „De Amerikaanse vloot moet de Golf van Tonkin verlaten", zegt het Russische persbureau Tass. „Het is belachelijk dat Amerikaanse oorlogsschepen maar schie ten op alles wat op het radarscherm komt. Voor ieder weldenkend mens is het dui delijk waartoe zulke piraterij in open zee kan leiden". De New York Times schrijft dat Mc- Namara's „bondige verklaring" onvoldoen de is: Een groot deel van de wereld zal zich onvermijdelijk afvragen of de Ameri kaanse schepen geldige gronden hadden om het vuur te openen. De New York Herald Tribune uit het vermoeden dat de bevelhebbers van de schepen uit zenuwachtigheid op „spoken" hebben geschoten of dat de aanvallers in het geheel geen aanvallers waren maar Zuidvietnamese patrouillevaartuigen die verder naar het noorden voeren dan zij gemachtigd waren. Zelfs is het mogelijk dat de Amerikaanse schepen heimelijke Zuidvietnamese operaties tegen Noord- Vietnam dekten of een speciale verken ningsopdracht uitvoerden. Noord-Vietnam heeft de voorzitter van de Internationale Controle Commissie voor Indo-China gevraagd een spoedbijeen- komst te beleggen om het nieuwste inci dent in de Golf van Tonkin te onderzoeken. De Amerikaanse zevende vloot, die vrj- dag opnieuw betrokken raakte bij een inci dent in de Golf van Tonkin, overtreft vol gens onze correspondent in Washington in kracht en omvang alle andere marine eenheden die de V.S. ter beschikking staan. Haar operatieterrëin beslaat een vijfde ge deelte van het aardoppervlak: het strekt zich van de Beringstraat in het noorden, via de Japanse Zee en de Straat van For mosa, uit tot Nieuw-Zeeland, Australië en het zuidpoolgebied, en van Hawai in het oosten tot aan de Indische Oceaan in het westen. In dit gebied gaat de zon niet onder, maar beschijnt, doordat de datum- grens dwars door de Pacific loopt, gelijk tijdig onderdelen van de vloot die volgens De margarine is vandaag weer een cent per pakje van 250 gram duurder geworden. De verhoging is volgens de bond van Nederlandse margarinefabrikanten het ge volg van het prjjsverloop van oliën en vetten op de wereldmarkt. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Vanavond en van nacht nog hier en daar een bui. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met zon nige perioden. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. ithaisc mtKH.] V« I vcmAATsine i THAILANO J Rlnnbnti t Bangkok de kalender op twee verschillende dagen patrouilleren. De totale sterkte bestaat uit ongeveer 150 schepen, die zich gesteund weten door 900 vliegtuigen van allerlei soort. Zestig van deze toestellen werden ingezet bij de Amerikaanse represaillemaatregelen te gen Noord-Vietnam in augustus jongstle den. De vloot telt 80.000 manschappen, waaronder 30.000 mariniers. Vlaggeschip is de atoomkruiser „Oklahoma City". STOCKHOLM (Reuter/AFP) In Zwe den hebben de regerende sociaal-demo craten bij de verkiezingen van gisteren voor de Tweede Kamer volgens de voor lopige uitslag de absolute meerderheid behaald. De 233 zetels zullen in de nieuwe kamer als volgt verdeeld zijn sociaal-democraten 117 (winst drie) liberalen 40 (ongewijzigd) centristen 37 (winst 3) conservatieven 28 (verlies 11) communisten 8 (winst 3) burger-verbond 3 (bestond in 1960 nog niet). De nieuwe kamer telt een zetel meer dan de oude in verband met de bevolkings toename. Premier Tage Erlander's sociaal-demo craten, die al 32 jaar aan de regering zijn, kregen met hun 117 zetels juist de abso lute meerderheid. Zij zullen nu zonder de steun van de communisten kunnen regeren. De voorlopige cijfers kunnen nog wijziging ondergaan in verband met de stemmen die per post zijn uitgebracht. Nauwelijks tachtig percent Van de vijf miljoen kiezers trok naar de stembureaus. Dat is iets minder dan vier jaar geleden. Vele Zweden zijn blijkbaar door het slechte weer afgeschrikt voor de gang naar de stembureaus. De Italiaanse bulkcarrier Orfeo wordt na de aanvaring met het Noorse schip Visund door twintig sleepboten vastgezet op de noordwal van de Nieuwe Waterweg. Bij hoogwater werd het schip vlotgebracht en naar de Waalhaven in Rotterdam gesleept. De zevende vloot bracht in de Tweede Wereldoorlog een primeur in de geschie denis van de zee-oorlog op haar naam. Bij Midway, waar ongenadig wraak werd genomen voor de verraderlijke Japanse aanval op Pearl Harbour, was het name lijk voor de eerste keer dat een slag werd beslist door de vliegdekschepen. Drie van deze reusachtige vaartuigen nemen ook nu een belangrijke plaats in de vloot in. De „Constellation", met een waterver plaatsing van ongeveer 76.000 ton, is de grootste en modernste en heeft ongeveer honderd vliegtuigen aan boord, de beide andere, de „Ticonderoga" en de „Bon- homme Richard", die aanmerkelijk klei ner zijn, hebben er circa tachtig. Een derde deel van deze met kernwapens uit geruste toestellen is onafgebroken in de lucht. De vuurkracht van de met kernraketten uitgeruste kruisers is voldoende om ge heel China en een groot deel van zuide lijk, oostelijk en noordelijk Rusland te be strijken. De taak van de zevende vloot is echter niet slechts om zo nodig oorlog te voeren, maar vooral om een verrassing onmoge lijk te maken. In de „barrier Pacific," de denkbeeldige gordel die zich uitstrekt tussen Alaska en Midway, wordt iedere communistische manoeuvre door patrouil lerende schepen en vliegtuigen gecontro leerd. Een groot aantal boten verzorgt vanuit Singapore, Hongkong, Bangkok, Yokosuka in Japan en Subic Bay op de Philippijnen de bevoorrading van de vloot, die door haar bijna onbegrensde macht een belang rijke factor is geworden in Amerika's po litiek ten aanzien van Zuidoost-Azië. MüNCHEN (AFP). De openbare aan klager heeft maandagochtend in München levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 64-jarige voormalige S.S.-generaal Karl Wolff, adjudant van Himmler en verbin dingsofficier tussen deze en Hitler. Wolff wordt beschuldigd van medeverantwoorde lijkheid voor moord op 300.000 mensen. President Charles de Gaulle van Frankrijk is zondag zijn reis begon nen die hem door de landen van Zuid-Amerika zal voeren. Voor zijn vertrek van het vliegveld Orly in specteerde De Gaulle een erewacht. Links van hem loopt Pompidou. Telefoto (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag heeft het Britse Gemenebest er een nieuw probleempje bij gekregen Malta, 360.000 inwoners, de negentiende Engelse kolonie die onafhan kelijkheid kreeg. De feestelijkheden wer den overschaduwd door de gemengde ge voelens van de bevolking. Mintofs socialis tische partij organiseerde gedurende het weekeinde demonstraties. De Britse geme nebest-minister Duncan Sandys werd ont vangen met spandoeken waarop stond: „Sandys go home", „Malta verkocht" stond er op andere opschriften. Er werd voor gezorgd dat de hertog van Edinburgh die koningin Elizabeth bij de onafhanke lijkheidsceremonie vertegenwoordigde, niet het gebouw van de socialistische partij be hoefde te passeren, daarop wapperde de Maltese vlag halfstok. Zijn auto werd met stenen bekogeld. Een halve eeuw geleden was Malta nog een van de belangrijkste symbolen van Engelands wereldmacht. Het was immers het hoofdkwartier van de Britse Middel- landse-Zeevloot en onmisbaar als bunker station en reparatie-inrichting. Malta vormde een van de belangrijkste schakels van het eens zo grote Britse imperium. Na de laatste oorlog werd Malta's bevol king collectief voor haar dapperheid onder de Duitse bombardementen beloond met het George Cross. Maar de werkgelegen heid werd al gauw schaars, omdat de be tekenis van het eiland als marinebasis snel afnam. Malta bezit nu eigenlijk alleen nog maar toeristische betekenis, al tracht men er de lichte industrie uit te breiden. De arbeidsbeurzen bezitten een apart loket „emigratie". Dit spreekt boekdelen. Des kundigen hebben een jaarlijkse emigratie van 10.000 mensen aanbevolen, maar de regering wil om niet te veel geschool de arbeidskrachten te verliezen het kal mer aan doen, namelijk 35.000 in vijf jaar. Behalve de economische moeilijkheden, is er de interne strijd tussen Mintofs so cialistische partij en de rooms-katholieke kerk die daar nog nauwelijks haar intrede in de nieuwe tijd heeft gedaan. Door al deze moeilijkheden-ligt er een zware scha duw over de feestvreugde. Malta's toestand is sinds het 150 jaar geleden na Napoleons nederlaag om Britse bescherming vroeg, altijd zorgelijk ge weest. Commercieel heeft dit Britse fort in de Middellandse Zee zich nooit kunnen bedruipen, maar de levensstandaard was dank zij de Engelsen hoger dan in de om ringende gebieden. Ook na de onafhanke lijkheid wil Londen proberen Malta econo misch op de been te houden. Het heeft gedurende tien jaar een bedrag van vijf tig miljoen pond sterling aan leningen en schenkingen toegezegd, om het eiland een adempauze te geven. Deze regeling vormt een onderdeel van de defensieafspraak zonder basis geen geld! die Engeland het recht geeft op. een militair steunpunt. Malta heeft nog wel degelijk enig militair belang voor Enge land, hoewel het in dit nucleaire tijdsge wricht niet meer onontbeerlijk is. Doch wanneer het in Cyprus, Lybië en Aden misloopt zal Malta weer aan belangrijk heid kunnen winnen. Snel succes is echter niet te verwach ten. Volgens deskundigen van de V.N. zal het vijftien tot 25 jaar duren voordat Mal ta economisch levensvatbaar kan worden, 't Tempo van de industrialisering ging on danks Engelands financiële hulp tergend langzaam. Dr. Borg Oliviers Nationale Par tij zal zich alleen kunnen handhaven als er positieve resultaten worden bereikt. Indien Min tof toeschietelijker zou wor den tegenover de roomse kerk zouden zijn dynamiek en energie een waardevol ele ment kunnen worden bij de economische opbouw. Het heeft vooral Mintofs woede opgewekt dat bepaalde privileges van de kerk in de grondwet zijn vastgelegd. Maar de Maltese Labour Party welke aangekon digd heeft de grondwet te zullen wijzigen, zodra zij daartoe de kans krijgt, schijnt in feite wel bereid tot een compromis. De partij eist echter eerst opheffing van het kerkelijke verbod voor de gelovigen om kennis te nemen van Labour-lectuur. Ve len zien pas een oplossing van het conflict als de kerk zich hervormt en daarvan is nog niets te bespeuren. Maar Malta's welvaart hangt in de eer ste plaats af van grotere export, welke profijt kan trekken van de nabijheid van het Europese vasteland en van de goed kope arbeidskrachten. Nieuwe afzetgebie den zijn Australië en Canada waar vele Maltesers zich hebben gevestigd en ook Noord-Afrika. Tegen het einde van het jaar zal de Brit se marinewerf, welke tot nu toe de grootste inkomstenbron van het eiland was voor burgerlijk gebruik gereed zijn. Verder is er het denkbeeld om van Malta een vrijhaven te maken waar zonder de nor male douanerechten goederen kunnen wor den vervaardigd of bewerkt. Het eerste vijfjarenplan was door de al te voorzichti ge aanpak niet bepaald een succes. Maar het tweede dat juist begonnen is schijnt meer kansen te maken. Het voornemen is verder om van Malta het belangrijkste toe ristencentrum in de Middellandse Zee te maken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Radio en t.v4 Kunst 4 Feuilleton 5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6, 13 Economisch nieuws 7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Topsy 8 Sport 9 10, 11, 12, 13 Luidsprekers15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning -X- Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Albert Einstein: De wereld wordt bedreigd door een crisis, waarvan de omvang schijnt te ontgaan aan degenen die de macht be zitten. De verkopen van personenauto's ln ons land gedurende de eerste helft van dit jaar bedroegen bijna 113.000 stuks, dat is ruim 35 percent meer dan die over dezelfde periode van het vorige jaar. De verkopen van motorrijwielen stegen, na drie jaar stabilisatie, met ruim 40 percent. Bij deze verkopen kwamen de gevolgen van de loonexplosie aan het begin van dit jaar duidelijk tot uiting, aldus RAI, het offi cieel orgaan van de Nederlandse Vereni ging de Rijwiel- en Automobiel-Industrie. Volgens dit orgaan mag gesteld worden dat de verkopen circa 10 percent hoger liggen dan te verwachten was geweest zonder de loonexplosie. Aanvaring in Rotterdam Zaterdagavond zijn op de Maas bij Wil ton Fijenoord twee grote schepen in aan varing gekomen, de inkomende 12.893 brt. metende Italiaan Orfeo en de uitgaands Visund, een Noors schip van 13.383 brt. Lieten de gevolgen zich in het begin voor de Italiaan ernstig aanzien, omdat het schip tamelijk veel slagzij maakte, toen het eenmaal aan de grond zat en er door bijna twintig sleepboten, die van alle kan ten waren komen toesnellen, met alle macht tegen stuurboord geduwd werd, kon de Orfeo voor kapseizen worden behoed. Om het schip recht te zetten gingen ber gingsexperts van Van der Tak over tot het inpompen van circa duizend ton water in de bakboordballasttanks. Langzamerhand verdween de slagzij en konden de sleep boten een voor een van de stuurboordzijde worden teruggetrokken. Rond middernacht kregen vier sleepbo ten, die op het achterschip hadden vast gemaakt en een viertal dat tegen bak boord duwde het schip vrij. Daarna werd de Orfeo verhaald naar de Waalhaven. Het gat in de romp is nog niet gedicht. Circa 1500 ton graan is verloren gegaan door het binnenkomende water. Waar de ongeluk kige Italiaan, die bijna aan het eind van zijn eerste reis was, zal worden gerepa reerd, is nog niet bekend. Het andere schip dat bij de aanvaring betrokken was, de Visund, die juist bij Wilton Fijenoord was gerepareerd, is naar de werf teruggevaren om opnieuw te wor den hersteld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1