Prinses Irene en haar man waren in Soestdijk AGE 0S NS-jubileum gevierd met een galaconcert BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO wagenzijn no een paar Kort en bondig^) NAAIMACHINES GRATIS OLYMPISCH SPEL Op uitnodiging van koninklijke familie J. van Zwijndrecht overleden J. Philippo onderscheiden Russische diplomaat sprak voor wereldfederalisten Vrouw omgekomen bij brand in gasthuis Kardinaal Alfrink is tegen benaming „Maria middelares" Tal van hoge gasten aanwezig mm Twaalf onderscheidingen Koude nacht Haarlems matrassenhuis SPALT in Ifettewinkel Werf MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 2 ENGEL V er klaring In Parijs Examens Haarlem FRILEUSE MOLENDIJK V elsen-IJ muiden Beverwijk Administrateur van de Invalidenbond 80 jaar uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haariem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant Jvp. i v# weer1 rolschaats em 2UM klaar! V<B vervetal (Van onze correspondent) SOESTDIJK Vandaag zijn prinses Ire ne en haar echtgenoot, prins Charles Hu- go, van paleis Soestdijk vertrokken, waar zij het weekeinde hebben doorgebracht. Het was het eerste bezoek dat het paar na zijn huwelijk aan de Nederlandse ko ninklijke familie bracht. Prins Charles en prinses Irene arri veerden in een zilvergrijze Jaguar met een Frans nummerbord zaterdagmiddag in Soestdijk. Zij hadden prins Bernhard vrijdagavond in Parijs ontmoet. De prins heeft daar een bezoek gebracht aan een specialist, die hem onderzocht heeft voor pijn in zijn rug. Daarvoor is de prins al sinds enige maanden onder behande ling van een masseur in Hilversum. Zaterdagmiddag bleef het bezoek van prinses Irene en haar gemaal door het publiek ongemerkt. Zonder herkend te worden liepen zij hand in hand van het paleis naar de koninklijke stallen daarte genover. Een uur lang hebben zij de nieu we garage bezichtigd die achter de stal is gebouwd. Zondagmorgen hebben prinses Irene en haar echtgenoot de vroegmis bijgewoond in de St. Nicolaaskerk in Baarn. Na de mis ontving pastoor I. Kaarsgaren de prin ses en de prins in zijn pastorie. Zondag middag toen een aantal tele-lenzen van fotografen, film en televisiecamera's, op het paleis gericht was, reed de Jaguar de paleistuin uit via de zelden gebruikte achteruitgang. Tgelijkertijd reeds prins Bernhard in een Ferrari uit. Zijn chauf feur bestuurde een tweede Ferrari. In Soesterberg, op de startbaan van het vliegveld, demonstreerde prins Bernhard zijn nieuwe wagen aan zijn dochter en Advertentie ALLE MERKEN RUIME KEUZE Grote Houtstraat 181 Haarlem - Telefoon 14444 schoonzoon. Op hun beurt lieten zij zien welke snelheden hun sportwagen kon ha len. Na een uur kwam het gezelschap te rug bij het paleis. Prinses Irene en prins Charles maakte weer van de achteringang gebruik. Gistermiddag ging prins Bernhard per helikopter naar Teriet bij Arnhem. De prins, ere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, heeft daar de wedstrijden ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de afde ling modelvliegtuigsport der K.N.V.V.L. bijgewoond. Met een tweepersoons zweef vliegtuig maakte de prins zijn eerste zweefvlucht. Het toestel werd bestuurd door instructeur J. Minoli van het zweef- vliegcentrum. Namens prins Charles Hugues van Bour- bon-Parma is in Parijs zondag een „ver klaring" aan journalisten overhandigd over het bezoek aan Nederland: De verklaring luidt woordelijk: „Prins Charles Hugues van Bourbon- Parma en prinses Irene zijn door de Ne derlandse koninklijke familie uitgenodigd het weekeinde in paleis Soestdijk door te brengen. Via Parijs en Brussel, waar de prins en de prinses slechts kort vertoefden, arri veerden zij zaterdag te 16.00 uur per auto bij paleis Soestdijk. In de omgeving van de prins wordt te gengesproken, dat dit strikt particuliere en familiebezoek, heel gewoon na afloop van de zomervakantie, ten doel zou hebben ge had de Nederlandse koninklijke familie op de hoogte te stellen van de mogelijkheid van een gelukkige gebeurtenis. Het was louter de bedoeling van dit bezoek, zo dit nog nodig ware, de gehechtheid tot uit drukking te brengen van de prins en de prinses met de Nederlandse koninklijke fa milie". LEIDEN Doctoraal Nederlands recht mej. L. Visser (Voorburg) en A. W. de Haas (Waalre). c Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „La Fayette", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De rimboevechters van Birma", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „De vgl van Rqme", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.30 u.: „Marnie", 18 j. Minerva, 20.15 u.: ,Aimez-vous Brahms", IB j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Week end", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De avonturen van Prins Valliant", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Dr. Vreem- delust", 18 j. Monopole (Zand voort): Tot zaterdag 26 September geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Tentoonstelling van gra fiek van Albrecht Dürer. Dagelijks van 10-17 u. en zondag 13-17 u. Tot 1 oktober. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Henk Klein. Tot en met 30 september Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Maandag, dinsdag en woensdag van 21-22 uur, gram- mofoonplatenconcert van W. F. Bach en Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etageTentoonstelling „In de Ark wordt getekend". Tentoon stelling van schilderijen, tekeningen en aquarellen van mevrouw Dea van Neder- veen. Tot en tnet 10 oktober Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dage lijks geopend van 1020 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis Van Looy (KI. Houtweg/ Kamperlaan): Eretentoonstelling van wer ken van Piet van Egmonc" t.g.v. zijn 75-ste verjaardag. Dagelijks van 10-17 u. en zon dag van 13-17 u. Tot en met 27 september. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16e tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 30 sept.). Dagelijks, behalve maandag geopend van 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorj aars- en zomerbloe men, tropenkas, minicorso, beeldhouw werken, ponybaan, attractietuin, speeltuin. Dagelijks van 9-18 u. Tot en met oktober. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 31): Collages en schilderijen van Sam Middle- ton. Tot 26 september. Openlucht-theater Bloemendaal: Ten toonstelling van werken van M. C. v. d. Colk-Verheus, W. A. v. d. Colk en F. A. van Velsen. Dagelijks van 10-17 uur. 's Zondags van 14-17 uur. Tot 27 sep tember. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 18 september). Advertentie Wil brengen de nieuwe lijn HAUTE COIFFURE - SALON DE BEAUTÉ Santpoorterplein 1 - Haarlem - T»l fsnfiia MAANDAG 21 SEPTEMBER City, 20 u.: „Sodom en Gomorra". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 22 SEPTEMBER City, 20 u.: „Sodom en Gomorra". Stadsschouwburg, 20 u.: „Gaslicht". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Gem. 'Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; wijk centrum „De Duinpan", Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek): 16 tot 18 en 19 tot 21 u. MAANDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „Cleopatra" (één voorstelling). Luxor Theater, 20 u.: „Irma la Douce" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Vlucht uit Oost- Berlijn". DINSDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „Cleopatra". Luxor Theater, 20 u.: „Irma la Douce". In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de heer J. van Zwijndregt, die van 1946 tot 1962 wethouder van Onderwijs en Kunstzaken van Den Haag is geweest. De heer Van Zwijndregt was 70 jaar. Na de middelbare school doorlopen te hebben studeerde hij staatsinrichting en staatshuishoudkunde, waarna hij steno graaf werd in de beide kamers der Sta- ten-Generaal. Later volgde hij dr. W. Drees op als directeur van de Stenografische Dienst. Daarnaast gaf hij les in staatswe tenschappen aan de gemeentelijke hbs en aan lycea in Den Haag. Hij schreef ook leerboeken over staatsinrichting en econo mie. In 1946 werd de heer Van Zwijndregt voor de Partij van de Arbeid lid van de Haagse gemeenteraad en wethouder van Onderwijs. Een jaar later werd zijn porte feuille uitgebreid met Kunstzaken. Hij was voorzitter van de Haagse stichting voor li chamelijke opvoeding, van de Haagse Kunststichting voor de Jeugd en van het Haagse Culturele Centrum en bestuurslid van de Stichting Holland Festival. De heer Van Zwijndregt was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, in de Dannebrogorde van Denemarken en in de orde van Gregorius de Grote, officier in de orde van St. Olav van Noorwegen en in de orde van de Mexicaanse adelaar, commandeur in de orde van de Zwarte Ster van Frankrijk en lid van de orde van de Witte Roos van Finland. Zaterdagmiddag is de heer J. Phi lippo, die zondag tachtig jaar werd, voor zijn vele verdiensten voor de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, door het hoofdbestuur onderscheiden met de zil veren speld van verdienste. Deze onder scheiding werd hem door het bestuurslid M. van Beem opgespeld. De onderscheiding, die in de bovenzaal van hotel-café-restaurant „Roozendaal" werd uitgereikt, werd hem op voordracht van de afdeling Haarlem voor zijn voort varendheid als administrateur, zijn ijver, nauwgezetheid en toewijding verleend. Totaal zijn nu in Nederland 23 van deze spelden uitgereikt; in Haarlem is dit de tweede keer. In 1955 werkte de heer Philippo eerst drie weken op proef, doch al direct be sloot hij de administratie van dit mooie werk definitief op zich te nemen. Namens de afdeling kreeg hij van be stuur, de 434 leden en driehonderd dona teurs een geschenk aangeboden uit handen van de voorzitter van de afdeling Haar lem van de ANIB. de heer W. M. Flipse. Advertentie h. de graaff Advertentie verpakkingen van 1.05 en 1.90 (Van onze correspondent) ARNHEM De tweede secretaris van de Sovjet-ambassade in Nederland, de heer B. A. Makarof, heeft gisteren tijdens de tweedaagse conferentie van de Wereld federalisten Beweging in Nederland, in het cbnferentieoord „De Pietersberg" te Oos terbeek, gezegd dat het vetorecht geen hinderpaal is bij het werk van de Ver enigde Naties voor de vrede. De mogelijk heid dat enkele landen een besluit kunnen verhinderen, waarborgt volgens de heer Makarof dat de V N. niet misbruikt worden door een internationale groep. De Russische diplomaat, die zijn lezing in het Nederlands uitsprak, verdedigde hiermee een geheel ander standpunt dan prof. O. Koefoed, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft en vice-voorzit- ter van de Nederlandse Federalistenbewe ging. Prof. Koefoed zei, dat de volkenor ganisatie, doordat één staat het veto over een actie kan uitspreken, vaak wordt ver lamd. De heer Makarof verklaarde dat de Sovjet-Unie in twee jaar niet van het veto recht gebruik heeft gemaakt. Hij veroor deelde het huidige systeem van één verte genwoordiging in de Veiligheidsraad. Ook prof. Koefoed meende dat de Veiligheids raad niet representatief is voor de wereld bevolking. Hij had er begrip voor dat de Sovjet-Unie in deze omstandigheden het veto-recht niet wilde afstaan. De Sovjet-diplomaat deed in zijn rede ook een aanval op de Chinese communis ten „die ter wille van de wereldrevolutie desnoods een deel van de mensheid in een atoomoorlog willen laten omkomen.' „Dit gebazel van de Chinese leiders heeft niets te maken met het echte communis me", aldus de heer Makarof. De negentigjarige weduwe Grietje Pij- bes-Lemminga is zaterdagmiddag om het leven gekomen door een brand in haar kamer in het hervormde gasthuis te Veen- dam. De invalide vrouw deelde deze kamer met twee zusters, respectievelijk 78 en 90 jaar oud. De 78-jarige zuster probeerde iets onder haar bed te vinden met behulp van een brandende lucifer, waardoor het schuimrubbermatras vlam vatte. De bejaarde zusters alarmeerden de di recteur van het gasthuis, de heer Van Deest. Hij en zijn echtgenote hebben zich nog in de toen reeds geheel in brand staan de kamer gewaagd, maar zij konden de weduwe niet meer redden. Beiden liepen brandwonden op. Kardinaal Alfrink heeft op het Vaticaans Concilie namens een grote groep concilie vaders gepleit tegen het gebruik van de benaming „Maria middelares". „Er valt niet aan te twijfelen dat Ma ria een persoonlijke bijdrage heeft gele verd tot het werk der zaligmaking, maar haar de-titel te verlenen van middelares drukt meer uit dan dat," zei hij. Het voorstel om Maria de benaming „middelares" te geven komt uit de geheel rooms-katholieke gebieden. Vertegenwoor digers van protestants-katholieke gebieden voelen er niet veel voor, hetgeen kardinaal Alfrink nu als hun woordvoerder duidelijk heeft gemaakt. Ruim 1300 autoriteiten uit alle oorden van het land hebben zaterdagavond in het concertgebouw te Amsterdam het ga- Ia-concert bijgewoond, waarmee de 125-ja- rige Nederlandse Spoorwegen de eerste kroon zette op haar verjaardagviering, die op 25 september nog een hoogtepunt be reikt met het werkbezoek van koningin Juliana. Het concertgebouworkest onder leiding van Bernhard Haitink en met Herman Krebbers als solist in het vioolconcert van Mendelssohn verzorgde het gala-concert. Het werd onder meer bijgewoond door de commissarissen van de koningin in Noord en Zuid-Holland en Friesland, de minister president en de ministers Van Aartsen, Witteveen, Andriessen, Toxopeus en Veld kamp, staatssecretaris Keyzer, de burge meesters van Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en van nog vele andere grote gemeenten, leden van de Raad van State en van de Staten-Generaal. Na de klanken van Berlioz' ouverture „Le Carnaval Romain" en Strawinsky's suite uit het ballet „l'Oiseau de Feu", bood de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen, de gelukwensen van de regering aan. De minister, die een uitvoerige schets gaf van de groei van het spoorwegbedrijf >^."V 41. Zodra de zeerovers verdwenen waren, haastten Brammetje Fok en de anderen zich naar de heelden toe. Ze hoefden maar even te schudden of daar kwamen het goud en de parels en de juwelen al tevoor schijn Mooi!" zei Brammetje tevre den. „Die zullen we snel terugbrengen naar de Kalief van Opar, van wie de zee rovers dit hebben gestolen". Orak zuchtte. „Jammer van al die beelden, die ik op je verjaardag wilde laten komen", zei hij, maar Brammetje zei, dat hij juist een reuze verjaardag had, nu hij de buit van de zeerovers kon terugbezorgen. Orak werd snel in scheepskat Karo veranderd en het drietal scheepte zich vrolijk in. Misschien zouden ze minder vrolijk zijn geweest als ze hadden kunnen horen, wat IJzeren Hendrik op het kaperschip zei „Wacht eens even", zei de kaperkapitein. „Ik dacht, dat die beelden daar al eeuwen stonden maar ze droegen mo derne hoeden en het hout was vers en de schilfers lagen er nog naast Even stond hij verbluft. Toen schalde zijn stem, dat de masten er van kraakten: „Alle hens aan dek. Wend de steven! We zijn bedrogen! Er waren mensen op dat eiland en die hebben natuurlijk alles gezien! We moeten ze achterna OEF - DADELIJK l/ALT HU KIJK EENS, 46 - - 6RAPPK&, UIT OM ZE RE0ZEN- ROLSCHAATSEM 66KOMEN JA, DAT ZIJN VEREN MATRASSEN tóSSlï 158 a-c. zowel in omvang als in betekenis, betoog de dat wat de toekomst betreft één ding vast staat: de trein hoort erbij. In de toe komst zullen wij het nog minder zonder spoorwegen kunnen stellen dan het geval was in het verleden. Versterking van het openbaar vervoer en bevordering daarvan zag hij als noodzakelijk. Het woord werd voorts nog gevoerd door de heer G. H. J. Alink, voorzitter van de personeelsraad, en de president directeur, ir. J. Lohmann, De heer Alink vroég zich af 'oï hét niet de moeite zal lonen na te gaan in hoèverre de voortschrijdende automatise ring en mechanisatie ertoe zouden kunnen bijdragen om de geringe belangstelling voor de lagere taakgroepen van de sta tions en bij het wegonderhoud op te heffen Hij merkte voorts op dat het spoor wegbedrijf via de arbeidsmarkt met het overige bedrijfsleven is verbonden en dus geen geïsoleerd beleid mag voeren. Daarom vindt hij het niet reëel de posi tie van de N.S.-werknemers geheel af hankelijk te stellen van de mogelijkhe den die de bedrijfsuitkomsten bieden. Hij pleitte voor delegatie aan de perso neelsraad van in de top van het be drijfsbeleid geconcentreerde bevoegdhe den. Ir. Lohmann becijferde dat in 1839 iemand met het loon van een spoorman 45 percent van zijn dagloon moest beta len voor de zestien kilometer lange trein rit van Haarlem naar Amsterdam. In 1890 was dit nog 25 percent, in 1930 vijf percent, en thans drie percent. De heer Lohmann noemde deze daling een verrassende aan wijzing hoe relatief goedkoop het reizen per spoor in 125 jaar is geworden. Blikkend in de toekomst zei de heer Lohmann te verwachten dat in de rand stad Holland, waar de spoorwegen zijn begonnen, een snellere frequente commu nicatie zal ontstaan tussen Amsterdam Den Haag, Rotterdam en Schiphol. De Delta-spoorweg en de uitbreiding van de spoorwegen rond de havens zijn evenmin speculatief. Daarna kunnen volgen betere verbindin gen met de randstadprovincies, meer re gionaal verkeer met en tussen de grote steden en aandacht voor het aandeel van het internationale totale goederenvervoer, dat van 27 percent in 1950 is gegroeid tot 45 percent in 1963. Na de pauze vertolkte het concertge bouworkest eerst met Herman Krebbers het vioolconcert van Mendelssohn, waarna de Piet-Hein-rhapsodie van Peter van An- rooy volgde. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Nederlandse Spoorwegen heeft twaalf koninklijke onderscheidingen toegekend. De onderscheidenen zijn: de voorzitter van het college van commissarissen van N.S., prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen (grootofficier in orde van Oranje Nassau bij bevordering), de president-directeur van NS, ir. J. Lohmann (ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw), drs. K. de Jong uit Utrecht, chef van de afdeling maatschappelijk werk en algemene zaken van de dienst personeelszaken (officier in de orde van Oranje Nassau), N. W. H. Bors uit De Bilt, chef van de sector han delszaken van de afdeling goederenver voer dienst economische zaken (ridder Oranje Nassau) en A. T. Arends uit Haar lem) chef van het onderhoudsdistrict Amsterdam elektrische tractie. Gouden ere-medailles kregen A. W. Grandia, technisch medewerker uit Haar lem en T. M. W. Sopers, groespleider uit Utrecht. Zilveren eremailles waren er voor J. A. Wortel, hoofdploegbaas weg onderhoud uit Haarlemmermeer, machinist H. Kranenburg uit Heerlen, dieselmonteur W. H. Rampen uit Zwolle, huismeester J. Beglinger uit Rotterdam en hoofdconduc teur J. H. Kropman uit Amsterdam. Prinses Beatrix. Zaterdagmiddag heeft prinses Beatrix in Den Bosch de paar- denshow bijgewoond, die daar gehouden werd tot besluit van de jaarlijkse natio nale tentoonstelling van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trek paard". Zondagmiddag heeft prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de minister-president en mevrouw Marij- nen in de ambtswoning van de premier, het Catshuis in Den Haag. Verdronken. Zaterdagmiddag is uit het Noordhollands kanaal in Alkmaar het stoffelijk overschot opgehaald van de driejarige jongen Chrisje Groen. Het kind was sinds maandag 14 september vermist. Vermoedelijk is het tijdens het spelen te water geraakt. Luchtlanding in Veghel. Ter herdenking dat Veghel twintig jaar geleden werd bevrijd door de parachutisten van de Amerikaanse 101ste Airborne-divisie, hebben zaterdag opnieuw zestig para chutisten een luchtlanding uitgevoerd onder leiding van generaal Powell, com mandant van de divisie. Boerderij afgebrand. Zaterdagmiddag is de grote broederij van boer C. M. Huis te Purmerend afgebrand. De schade wordt geschat op een ton. Burgemeester jubileerde. Mr. L. R. J. rid der van Rappard heeft zijn zilveren ju bileum als burgemeester van Gorinchem gevierd. Hij kreeg van burgerij en be drijfsleven 83.000. Dit geld zal worden besteed voor de bouw van een sporthal. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Achter een depressie, die zaterdag via Schotland en de Noordzee naar Zweden trok, is gedurende het weekeinde koude en onstabiele lucht over ons land ge stroomd, waarin talrijke buien voorkwa men. Op sommige plaatsen gingen de bui en met hagel en onweer gepaard. De tem peraturen waren enkele graden beneden normaal. Maandagmorgen arriveerde een oceanisch hogedrukgebied boven West- Frankrijk. Een rug van hogedruk strek te zich over de Britse eilanden naar het noorden uit. In de komende nacht zal de ze rug van hogedruk ons land bereiken. In de koude lucht zal de temperatuur dan bij weinig wind en heldere hemel flink kunnen dalen. In het binnenland is plaat selijk nachtvorst mogelijk. Aan de buiïg- heid komt onder invloed van de hogedruk een einde. Op de oceaan is echter weer een diepe depressie ontstaan. Luchtdruk dalingen die daarmee samenhangen, brei den zich naar de Britse eilanden en voor al naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland uit. Tengevolge hiervan zal de wind dinsdag uit het zuidwesten gaan waaien. In de namiddag kunnen de tem peraturen daardoor iets hoger worden dan vandaag. WE ERRAPPORTEN Maximum-temperaturen wind richting d ta 4 binnen- en buitenland. 05 H - a Neerslag: laatste 24 uur. 'j - u cS Den Helder regenbui n 14 9 Ypenburg regenbui nnw 15 7 Vlissingen licht bew. nw 15 10 Eelde regenbui w 13 8 De Bilt half bew. w 16 3 Twente licht bew. wzw 15 8 Eindhoven zwaar bew. w 16 4 Z.-Limburg zwaar bew. wzw 15 3 Helsinki geheel bew. ono 12 2 Stockholm licht bew. wzw 12 0,4 Oslo geheel bew. wnw 10 9 Kopenhagen licht bew. wzw 14 0,3 Aberdeen regenbui wnw 11 2 Londen onbewolkt wnw 18 0 Amsterdam regenbui nw 15 8 Brussel zwaar bew. w 16 12 Luxemburg regenbui w 13 1 Parijs onbewolkt windst. 17 4 Bordeaux mist windst. 20 0 Grenoble regenbui nnw 21 4 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn regen wnw 16 3 Frankfort zwaar bew. wzw 18 3 München half bew. w 13 9 Zürich licht bew. zzw 17 6 Genève regenbui windst. 15 14 Locamo onbewolkt windst. 21 1 Wenen regen wnw 19 1 Innsbruck regen windst. 18 7 Belgrado regen zzo 23 0,1 Rome regen z 28 1 Barcelona half bew. windst. 26 10 Madrid half bew. verand. 25 0 Mallorca zwaar bew. ono 29 0,1 Lissabon onbewolkt no 32 10 Dinsdag 22 september Zon op 6.25 uur, onder 18.39 uur. Maan op 19.20 uur, onder 6.53 uur. Maanstanden 21 sept. 18.31 uur volle maan 28 sept. 16.01 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 september Hoog water 3.30 uur en 15.50 uur. Laag water 11.34 uur en 23.50 uur. Dinsdag 22 september Hoog water 4.03 uur en 16.25 uur. Laag water 12.10 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2