Paus Paulus zoekt toenadering tot de Grieks-orthodoxe kerk Kostbaar relikwie na vijf eeuwen terug naar Oosten UBELT WIJ HALEN KROM Russische hulp voor Cyprus? België wil Degrelle weren In Frankrijk woedt een melkoorlog WERELDNIEUWS J Haal de z*&& spons erover! Generaal De Gaulle is vandaag in Venezuela Westduitse kredieten voor Joegoslavië Algemene staking in Saigon Antwerpen denkt aan een métro Landbouw maakt voortgang in Griekenland Denen kiezen nieuw parlement Complot in Bolivia zou zijn onderdrukt ^^Pracitótoel HoUDAYon KX r~ f MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 3 CHEMISCHE WASSERIJ Vrouw Algerijnen stroomden zondag naar stembus OESO-rapport Pugwash-geleerden zijn voor erkenning van de bestaande Duitse grens Mijnwerkers uit Bolivia gijzelen West-Duitser Tien politieke partijen dingen naar kiezers (£)p de M. Mok USA (Van onze correspondent) In de plannen die in Rome worden uit gewerkt om te geraken tot de eenheid der christenen, wordt bijna vanzelfspre kend de meeste aandacht gewijd aan de orthodoxe kerk, die door het vatikaan wel degelijk als een volwaardige kerk wordt beschouwd. Terwijl de patriarch van Con- stantinopel, Athenagoras, tot op grote hoogte de paus tegemoet komt, blijft Athene zeer afzijdig. Maar er gaat nu iets gebeuren dat daar in verandering kan brengen. Sedert 1462 bevindt zich in Rome in de Sint Pieters kerk één der belangrijkste relieken van de Griekse kerk, het hoofd van de apos tel Andreas, de broer van Petrus. Andreas is één van de twee apostelen die een Griekse naam droegen. Dit is niet zo vreemd, want in de tijd van Christus was het Grieks in Palestina zozeer verbreid, dat het min of meer de tweede taal vorm de, die door iedereen werd gesproken en begrepen. Andreas komt van Andreia, wat in het Grieks „moed" betekent. Volgens de over levering zou de apostel Andreas, die in de Bijbel herhaaldelijk wordt genoemd als één van de belangrijkste apostelen, het evangelie hebben verkondigd in Grieken land en zou tenslotte in Patras in de Pe- loponnesos de kruisdood zijn gestorven, genageld aan een kruis in de vorm van de letter X. Dit kruis draagt dan ook de naam Andreaskruis. Advertentie en bezorgen uw goed zonder prijsverhoging KROM 50 FILIALEN in Noord-Holland en Friesland MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjev heeft erin toegestemd militaire en andere hulp aan Cyprus te geven. Dit heeft de Cypri sche minister van Handel en Industrie, Araouzos in Moskou verklaard na afloop van zijn onderhoud met premier Kroesj tsjev. Araouzos, die een week geleden in Mos kou aankwam in verband met het Russi sche aanbod om Cyprus te helpen, zei dat hij de volgende week weer met de Rus sen zal overleggen over deze steun. Bij zonderheden hierover wilde hij nu niet onthullen. Volgens Tass heeft Kroesjtsjev tijdens hetonderhoud met Arawzos gezegd, dat „de van Cyprische zijde geuite verzoeken en wensen met het oog op het verlenen van belangeloze hulp aan het volk van Cyprus in zijn strijd om vrijheid en on afhankelijkheid zeer aandachtig zullen worden bestudeerd." Relieken van hem werden voor het grootste deel bewaard in Byzantium. Toen deze stad in 1204 bij de vierde kruistocht werd geplunderd, kwamen die relieken te recht in Amalfi, ten zuiden van Napels. Maar het hoofd van de apostel bevond zich te Patras. In 1462, na de val van Constantinopel, heeft de laatste heerser van Patras het doen overbrengen naar Rome. De toenma lige paus, Plus Piccolomini, ging de pro cessie die Italië van Ancona aan de Adria- tische Zee tot Rome was doorgetrokken met deze reliek, tegemoet en heeft toen enkele kilometers buiten Rome een rede uitgesproken, waarbij hij als zijn mening te kennen gaf, dat eenmaal de tijd zou komen dat dat hoofd in groter glorie zou terugkeren naar de plaats waar het van daan kwam. Dat was kennelijk een toespeling op een herovering van het Balkanschiereiland, omdat deze paus met de gedachte rond liep aan een nieuwe kruistocht. Het hoofd is evenwel vijf eeuwen lang in Rome ge bleven en is één van de belangrijkste re lieken die in de Sint Pieterskerk bewaard bleven. Nu zal woensdag die reliek worden overgebracht naar de kerk van S. Andrea Delia Valle in Rome, waar gedurende drie dagen plechtige godsdienstoefeningen zul len worden gehouden. Daarna zal het za terdag per vliegtuig teruggaan naar Grie kenland. Ongetwijfeld is dat voor de Griekse kerk een zeer waardevol geschenk. Wanneer men weet dat Andreas de be schermheilige is van Rusland en van Schotland en de voornaamste heilige van de Griekse kalender, dan zal men dat zon der meer inzien. Het is nu de vraag hoe Athene, dat uiterst afwijzend staat tegen over het concilie, op dit gebaar zal reage ren. VATICAANSTAD (AP) Maria Luisa Monnet, een zuster van de Franse strij der voor Europese eenheid, Jean Monnet, is aangewezen als de eerste vrouwelijke POINT a PITRE (AP) President De Gauile heeft gisteren de eerste etappe van zijn Zuidamerikaanse reis afgelegd. Hij sliep vannacht in Point a Pitre op het Franse eiland Guadeloupe. Vandaag vliegt hij verder naar Caracas in Venezuela. De politie-inspecteurs die de generaal begeleiden, zo meldt onze Parijse corres pondent, herinneren zich nog uitstekend de ontvoering van de beroemde voetballer Di Stefano door Castro-aanhangers. Nu draagt het Franse staatshoofd wel geen voetbal-aureool maar een gekidnapte De Gaulle zou de Venezolaanse Castristen niettemin een benijdenswaardige vangst kunnen lijken. Ook in Uruguay is men benauwd voor mogelijk onaangename verrassingen. De grenzen van dit land zijn zo lek als een mandje en Franse activisten van de O.A.S., van wie de namen en portretten over alle politiediensten van heel Zuid- Amerika zijn yerspreid, zouden weinig hinder ondervinden om in Montevideo bij De Gaulle's aanstaande bezoek in ruime getale en met de kwalijkste bedoelingen op het appèl te verschijnen. ALGIERS (Reuter) In Algerije zijn zondag verkiezingen gehouden voor een nieuwe Nationale Vergadering. Er was slechts één lijst met 138 kandidaten, op gesteld door de enige toegestane partij, het Nationale Bevrijdingsfront van presi dent Ben Bella. Het Algerijnse persbureau APS schatte zondagavond dat negentig percent van de kiesgerechtigden naar de stembus was ge komen. Dit zou een grote overwinning voor Ben Bella betekenen, omdat zijn tegen standers de kiezers hadden opgeroepen thuis te blijven. De regering had daaren tegen de kiezers aangeraden in zo groot mogelijke getale naar de stembus te gaan, niet alleen voor het kiezen van de Natio nale Vergadering, maar ook om instem ming te betuigen met het socialistische bewind van Ben Bella. BONN (AP) In de wedloop om zaken te doen met communistische landen is West-Duitsland van plan hele fabrieken te verkopen aan Joegoslavië en dit land in staat te stellen ze in 10 jaar te betalen. De twee landen zijn goede zakenpart ners hoewel de politieke betrekkingen slecht zijn. De Westduitse regering trok in 1957 zijn ambassadeur uit Belgrado te rug toen president Tito de Oostduitse re gering erkende. De Joegoslaven koesteren wrok omdat de Westduitsers hen nog steed niet schadeloos gesteld hebben door de misdaden uit de tweede wereldoorlog. Onder een handelsovereenkomst, die in juli in Bonn ondertekend werd zal voor Joegoslavië DM 125 miljoen beschikbaar zijn in kredieten op lange termijn. Verder is nog DM 125 miljoen beschikbaar op een kredietbasis van 3 tot 5 jaar. De rentes zullen verschillen, maar het is niet waar schijnlijk dat die lager zullen zijn dan 6 percent en mogelijk aanzienlijk hoger. West-Duitsland heeft er bij Frankrijk en zijn andere partners in de EEG op aan gedrongen geen kredieten met een looptijd langer dan vijf jaar te verstrekken aan de landen van het communistische blok. Joegoslavië wordt internationaal be schouwd als een land dat zich aan ooste lijke, noch westelijke zijde schaart. toehoorder bij het oecumenisch concilie in het Vaticaan. Paus Paulus maakte dit bekend in de St. Pieter in Rome. Mejuffrouw Monnet was zelf in de basiliek met leden van een Franse sociale organisatie. Zij barst te in tranen uit, toen zij het nieuws open baar hoorde maken uit de mond van de Heilige Vader. SAIGON (Reuter) In de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon is vanochtend een algemene staking uitgebroken, waardoor vooral de elektriciteits- en watervoorzie ningen het busvervoer worden getroffen. De staking is voor 48 uur afgekondigd door de vakbonden uit protest tegen het door de regering opgelegde stakingsverbod voor de duur van de noodtoestand. Ongeveer 60.000 arbeiders, allen lid van het alge meen vakverbod, nemen aan de staking deel. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische kabinet heeft een wetsontwerp in behandeling dat de verjaring van de doodstraf wegens aanslag op de binnenlandse veiligheid van de staat van twintig op dertig jaar zal brengen. Het wetje is speciaal ge maakt om de leider van de Belgische rexisten, Leon Degrelle de Belgische Mussert buiten het land te houden. Hij is in 1944 bij verstek ter dood ver oordeeld. Hij geniet sedertdien asiel in Spanje. Zou de termijn van twintig jaar blijven bestaan dan zou Degrelle binnen kort vrij naar België kunnen terugkeren. Hij heeft trouwens reeds verscheidene malen gezegd, dat hij het voornemen daartoe heeft. Gezien de nog altijd moei lijke kwestie van de amnestie voor de tot langdurige gevangenisstraf veroordeelde Vlaamse colloborateurs zou een dergelijke terugkeer weinig gelukkig zijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL Antwerpen maakt plannen voor een métro of een semimétro. Het hoopt over een jaar of vijf met de uit voering ervan te zijn begonnen. De direc tie van de stedelijke vervoersmaatschap pij heeft meegedeeld dat de verkeerstoe- stand in de Belgische havenstad op ver scheidene punten onhoudbaar begint te worden en dat alleen een métro een op lossing kan brengen. Het ligt in de bedoeling een ringlijn te maken onder de kring van Leien, de op de plaats van de vroegere stadswal aan gelegde brede lanen, die het centrum ont sluit en vandaar lijnen naar de belang rijkste buitenwijken en naar het haven gebied aan te leggen. Uiteraard zal er nog heel wat water door de Schelde stro men eer aan verwezenlijking van die ge dachte zal worden begonnen. Maar de deskundigen verwachten toch dat men ze ker in 1970 op gang zal zijn. In een zo juist gepubliceerd overzicht van de Organisatie voor Economische Ont wikkeling en Samenwerking (OESO) over de economische toestand in Griekenland wordt meegedeeld dat de algehele ontwik keling in 1963 gunstig is geweest, vooral door de vooruitgang van de landbouw. Een snelle toeneming van de vraag kon tot stand komen, zonder dat dit de stabiliteit der prijzen of het evenwicht van de be talingsbalans ondanks 't tekort op de han delsbalans in gevaar bracht. Ondanks de inzinking van de tweejaarlijkse cyclus voor de olijvenoogst in 1964 zal de toe neming van de landbouwproduktie voort gang vinden. De industriële expansie zal sneller verlopen dan in het voorafgaande jaar. De mate van toeneming van het bru to nationale produkt zal echter dit jaar iets kleiner zijn dan in 1963. KARLOVY VARY (Reuter) De dertien de internationale Pugwash-conferentie is zaterdag in Karlovy Vary, Tsjechoslowa- kije, geëindigd. De ruim tachtig geleerden uit 24 landen, die een week lang gediscus sieerd hebben over internationale vraag stukken, hebben besloten een studiecom missie te vormen voor de kwestie-Duits- land. Deze commissie, waarin waarschijn lijk ook Amerikaanse en Russische ge leerden zitting zullen hebben, zal in Praag vergaderen. Verwacht wordt, dat ook een studie commissie voor de biologische oorlog voering zal worden ingesteld. Blijkens het slotcommuniqué is men tegen het plan voor een multilaterale kernmacht in N.A.V.O.-verband, en voor erkenning en garantie van de bestaande Duitse grenzen en instelling van 'kern wapen vrije zones in midden-Europa, Scan dinavië en elders. Besloten werd de volgende conferentie, april volgend jaar in Venetië te houden. De verkiezingsstrijd in Groot-Brit- tannië is in volle gang. Conserva tieven, liberalen en socialisten rei zen stad en land af om hun pro gramma's aan te prijzen en kiezers te overtuigen. De leider van de Labour Party, Harold Wilson, staat in het centrum van het strijdgewoel. Hij sprak onder andere in een zui delijk district van Londen. Rechts van hem staat zijn vrouw. In het midden mevrouw Lena J eager, de kandidate van Labour in dit district. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de b„e,zorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE (Van. onze correspondent) PARIJS Na de oorlog om de biefstuk is, sedert zaterdag, in Frankrijk nu een niet minder felle strijd om de*melk ont brand. Een oorlog op verschillende fron ten waarbij de regering en de boeren voorlopig nog van geen wijken willen we ten. Om hun posities wederzijds te verbete ren in deze strijd die wel eens van lange duur zou kunnen worden, tellen beide par tijen momenteel de neuzen hunner vrien den en hopeiijke bondgenoten. De boerenfederatie heeft de kleinhande laars in de steden met klem van redenen en soms ook wel een snufje chantage alle noden van de melkproducenten nog eens breedvoerig uiteengezet met het verzoek komende weken eveneens voet bij stuk te houden om de regering tot capitulatie te dwingen. De regering heeft zich op haar beurt tot de vijf andere landen van de gemeen schappelijke markt gericht om hen op te wekken zoveel mogelijk melk, vers in bus jes of in poedervorm, over de grens te sturen waar alle douanebeperkingen nu zijn opgeheven. Parijs verwacht vooral van Nederland met zijn vette koeien en welige weiden een fiinke bijdrage om de melktoevoer te kunnen blijven garanderen, waarop de Franse boeren-federatie weer onmiddel lijk de Nederlandse zusterorganisatie in de arm heeft genomen ten einde ook haar onder het motto van „boeren aller zes landen verenigt u" op haar solidariteits- plichten te wijzen. Wie zal het winnen? Op dit moment zijn vooral de Franse huisvrouwen weer het kind van de rekening. Voor alle melkwin- kels schuiven ze hun rijtjes aan in de hoop hun leveranciers te kunnen vermurwen en bij hen nog een paar extra busjes gecon centreerde melk of wat melkpoeder te be machtigen. LA PAZ (AFP) Mijnwerkers van de tinmijnen van Hoeanoeni, ongeveer 300 ki lometer ten zuiden van de Boliviaanse hoofdstad La Paz, hebben een Westduitse technicus en drie Boliviaanse administra teurs van deze mijnen als gijzelaars ge vangen genomen. Zij willen een loonsver hoging afdwingen. De Westduitse ambassade in La Paz heeft pogingen gedaan om de vrijlating van de Westduitse gijzelaar te verkrijgen. KOPENHAGEN (AP) Tien politie ke partijen zullen bij de parlementsver kiezingen dingen naar de gunst van onge veer drie miljoen Denen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de sociaal-demo craten de macht in Denemarken zullen verliezen die zij gedurende dertig van de afgelopen 35 jaren hebben uitgeoefend. Een ding is zeker: aan de Deense wel vaartsstaat met sociale zekerheid voor al len, zal niet getornd worden wie ook de touwtjes in handen zal nemen. Ook het Deense lidmaatschap van de NAVO staat buiten kijf. Het Folketing telt 174 gewone zetels. Hiervan worden er door de sociaal-demo craten 76 en de sociaal-liberalen elf be zet. Eén zetel te weinig voor een meerder heid. Dank zij de steun van Mikael Gam, een Groenlander die minister van Groen land is, kon de coalitie stand houden. Groenland, de Faroer eilanden en de Duitse minderheidsgebieden in het zuiden van Jutland hebben vijf „speciale" zetels in het parlement. Hun vertegenwoordigers houden zich traditioneel buiten de Deense partijpolitiek. Gam week hiervan af door zich aan te sluiten bij de coalitiepartijen, wanneer de uitslag van een stemming in het parlement onzeker was. Een onzekere factor wordt gevormd door de socialistische volkspartij, onder leiding van de vroegere communist Aksel Larsen. De Deense communisten kunnen wel eens één of twee zetels tergwinnen en tegelij kertijd kan de partij van Larsen wel eens concurrentie ondervinden van een nieuwe pacifistische groepering LA PAZ (Bolivia) (AP) De Boliviaanse regering heeft zondag de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd na een complot tegen de regering ontdekt te heb ben, Een opstand in het oosten van het land zou zijn onderdrukt. De politie heeft de voormalige president, Siles Suazo, en verschillende leden van de Kamer van Afgevaardigden van de oppo sitie-partij, onder wie ook Alberto Mora les, gearresteerd. President Victor Paz Estenssero is met zijn kabinet in spoedzitting gegaan. Speelse proffen Als ik het wel heb wordt er tegenwoor dig zelden meer gesproken over de ver strooide professor. Vroeger kon men hem geregeld in humoristische of humoristisch bedoelde bladen aantreffen. Hij behoorde met de onmogelijke schoonmoeder, de ve nijnige vriendin en nog een paar meubel stukken tot de vaste inventaris. De pro fessor was uiterlijk te herkennen aan de ouderwetse paraplu die hij onder zijn ok sel geklemd hield en aan zijn kleding die ook niet naar de laatste snit was. Zijn geestelijk kenmerk was dat hij op on schuldige vragen de meest ongerijmde ant woorden gaf en daaruit mocht de ginne gappende lezer dan concluderen dat de we tenschap iemand ongeschikt voor de gewo ne samenleving maakte. Misschien als compensatie voor de in on bruik geraakte caricatuur treden er thans heuse, levende professoren als conferen ciers op. Ze verschijnen weliswaar niet op de planken van het cabaret, maar rich ten zich tot de menigte met geschriften, waarin de vlotte toon klinkt die de lezer op zijn gemak moet stellen en hem doen geloven dat de beoefenaar van de weten schap geen onmaatschappelijk individu, maar een alleszins acceptabel man is. Ik las een opmerking over dit verschijnsel, juist toen ik er zelf iets over wilde zeg gen. Die opmerking luidde dat het vooral sociologen en economen zijn die op deze wijze hun oppervlakkigheid trachten te bemantelen. Aardig klinkt dat niet, maar als ik denk aan een getapte figuur als de Engelse professor Parkinson, die met het onthullen van de naar hem genoemde wet een fortuin in de wacht heeft gesleept, lijkt het me niet misplaatst. Zoekt men in Nederland naar hoogge leerde figuren die erin slagen de aandacht te trekken en zelfs opzien te baren, dan mag men de Eindhovense econoom professor Wemelsfelder niet over het hoofd zien. Voordat de heer Wemelsfelder als hoogleraar optrad heeft hij zich als dichter laten gelden. Zijn bundel droeg de titel Gal en Edik, wat wel bijbels maar niet vriendelijk aandoet. Nog steeds schijnt hij onvriendelijk te willen zijn en dit lukt hem zo goed dat hij een poos ge leden de woede heeft opgewekt van de vakbondsleiders die volgens hem in een bureaucratische situatie zijn vastgelopen. Naderhand heeft de professor verklaard dat zijn aanvallen de geestelijke gezond heid van deze leidslieden ten goede komen. Wie zich boos maakt kan immers zijn zogenaamde kwade sappen wegwerken en aldus beschouwd is de geleerde econoom tevens een uitnemend geneesheer. Ik twij fel niet aan de menslievende oogmerken van de professor, maar het komt me niettemin voor dat hij door dergelijke aanvallen in de eerste plaats zijn eigen geestelijke gezondheid bevordert. Met dit alles bedoel ik allerminst te zeg gen dat ik professor Wemelsfelder en andere vinnige professorale critici de mond zou willen snoeren. Afgezien van het feit dat dit met ieder begrip van verdraag zaamheid zou strijden, meen ik dat de populariserende geleerde een typisch tijds verschijnsel is. De wetenschap speciali seert zich hoe langer hoe meer en dreigt, zeker voor haar beoefenaars, een lood zware last te worden. Dat sommige ge leerden deze last door speelse sprongen pogen te verlichten, is zo menselijk dat ik het alleen reeds daarom zou willen toe juichen. Advertentie 24 sept. t/m 11 oktober Heden voorverkoop tel.: (020) 79 64 41. Beallebom. Een onbekende heeft zondag de politie in de Amerikaanse stad Dallas opgebeld, met de waarschuwing dat zich aan boord van het vliegtuig waarmee de „Beatles" hun tournee door de V.S. maken, een bom zou bevinden. Een on derzoek leverde echter niets op. Busongeluk. Dertien mensen werden ge dood en zestien gewond toen een bus in de afgrond van Colpa stortte. Colpa ligt ongeveer driehonderd kilometer van Lima, de hoofdstad van Peru. Ziek. Prins Reinier en prinses Gracia van Monaco blijven nog een paar dagen in Griekenland. Prinses Gracia, die in ver wachting is, werd woensdag na het hu welijksbal ziek, waardoor zij de huwe lijksplechtigheid niet kon bijwonen. Mais. De onderwijzers in Bolivia, die al enkele weken staken voor hoger salaris, gaan een „hongermars" naar Cocham- bamba maken, die samen zal vallen met het bezoek van president De Gaulle aan deze plaats. Toeristen. Met ingang van 1 oktober zal Hongarije meer faciliteiten gaan verle nen aan toeristen uit westelijke landen. Als zij per auto of schip op de Donau bij de grensposten aankomen, zullen de toeristen direct een visum kunnen krij gen. Zij die per vliegtuig reizen, zullen op het vliegveld van Boedapest een vi sum kunnen krijgen. Advertentie Botsing. Bij een botsing van twee passa- gierstreinen zijn op zestig kilometer van de hoofdstad van de Indische staat As sam acht mensen omgekomen en 26 ge wond. Aardverschuiving. Door het tot ontplof fing brengen van dynamietladingen is een aardverschuiving ontstaan waar door twee arbeiders zijn bedolven di® werkten aan een tunnel die werd ge bouwd voor de snelweg van Genua naar Sestri Levante. Reddingsploegen zoeken naar de beide mannen. Het is niet be kend of zij nog in leven zijn. Pantserwagen. Zondag heeft zich in d® buurt van Koeditz in Beieren een ern stig verkeersongeluk voorgedaan dat vier doden en zes zwaargewonden heeft geëisf. De stuurinrichting van een Ame rikaanse pantserwagen van zeven ton was onklaar geraakt, waardoor het voertuig op de linkerkant van de weg kwam en een personenauto met zijn ketting greep. Het pantservoertuig sloeg over de kop. De bestuurster van de personenauto en twee dochters van haar waren op slag dood. Een meerijdende jongen stierf in het ziekenhuis. Zijn va der en twee andere inzittenden werden levensgevaarlijk gewond. Drie Ameri kaanse militairen zijn ernstig gewond. Manoeuvres. Eenheden van de Russische, •Roemeense en Bulgaarse legers hebben zondag in Bulgarije zesdaagse oefenin- afgesloten. De Bulgaarse minister van Defensie, generaal Dobri Dzhurov, heeft de manoeuvres geleid in het kader van het programma voor gevechtsoefening van de gezamenlijke strijdkrachten van de organisatie van het verdrag van Warschau.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3