„Theater" maakt iets bijzonders van musical „Stop the world, I want to get off" „DE BOUWERS VAN HET RIJK" TONEEL IN HAARLEM HET WEEKEINDE DE PRINS VAN HET ZUIDEN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 4 TV-nabeschouwingen J. Damshuiza Margriet de Groot overtreft alle verwachtingen Macabere mengeling van humor en gruwelijkheid De radio geeft dinsdag T elevisie programma's Verkeerde keuze door Arena Hans van den Bergh Ingeborg Uyt den Bogaard en Ad Noyons als de Schmürz in „De Bou wers van het Rijk" van Boris Vian. DE KRO-TV BOOD de oude en jong» kijkers een gezellig, onderhoudend en deels leerzaam zaterdagmiddag-program ma; een opmerkelijk onderdeel hiervan was het filmverslag, dat de vliegend» Duitse filmster Hardy Krüger van zijn reil naar Israël maakte. Beantwoordde zoals tot en met be wezen werd de mooi gekuifde mannet jesputter Ivanhoe tenvolle aan het ridder ideaal van de jeugd, zijn opvolger in het vooravondprogramma van de KRO, Sir Lancelot van de ridders van de Tafel ronde, mag er ook zijn, temeer daar hij zoals deze keer aangetoond werd, niet alleen een goed zwaardvechter, maar ook een wijze jongeman met gevoel voor hu mor blijkt geweest te zijn. Brandpunt-redacteur Neuman voerde een belangwekkend vraaggesprek met de nieuwe leider van de Italiaanse commu nisten, Longo.Tegenover een Belgische klacht, dat de Nederlandse douane zo zo moesilijk is, stelde de redactie van de ze rubriek een reportage, die bewees hoe zeer het uit Nederland komende goederen vervoer door de Belgische douane opge houden wordt. Onze Zuiderburen kregen er trouwens helemaal van langs, want een beeldverslag over de moeilijkheden die het circus Boltini van de zijde der Ant werpse ambtenarij ondervond, loog er ook niet om. Boltini's mededeling, dat Bel gische ambtenaren gevoelig zouden zijn voor een duit „in het kerkezakje" werd benut voor het gebruikelijke „uitsmijter- tje" van dit magazine: Luns' uitlating, dan zijn collega Spaak waar het een nieuw Europees plan betreft slechts hardop gedacht had, gaf namelijk aan leiding tot de slotvraag, of onze minister soms ook iets in een Belgisch zakje had moeten doen. Die nogal insinuerende vraag leek ons eerder mis dan puntig en bevestigde, dat de Brandpuntmannen des noods ten koste van een verslechtering van bepaalde verhoudingen al te gretig hun met een t.v.-prijs bekroonde slag vaardigheid en gedurfdheid willen handha ven. Toegejuicht mag worden dat de NTS er een traditie van maakt, telkenj are het tweede deel van de „Last Prom" in de Royal Albert Hall in Londen van de BBC over te nemen. Met al zijn populaire ele menten werd het mede dank zij da eeuwig jonge Sir Malcolm Sargent en de duizenden, geestdriftige tieners weer een bruisend en hartveroverend muziek feest, waarom wij de Britten slechts kun nen benijden. „Beste Oom Georgie" bleek een'lange t.v.-Hitchcock te zijn, die de naam van de grootmeester der thrillers best waard was; en dat konden wij be slist niet van alle hele uren met Hitch cock zeggen. Zondagavond DE AMERIKAANSE bonisseur, die gis teravond een voorlopertje van een nieuwe Dick van Dyke-show aankondigde, stelde ons in staat vast te stellen, wat ons vaak in de presentatie van sommige AVRO- programma's irriteert. Zijn kermisachtige toon toch laat de kijker geheel vrij in zijn beoordeling; de heilige ernst echter waar mede de AVRO bepaalde uitzendingen omringt getuigt niet alleen van een zeker gebrek aan afstand tot eigen werk, maar wakkert de kijker aan tot Hollands ver zet tegen wat hem opgedrongen wordt. Al omringde die sfeer bijvoorbeeld het Corrie Brokken-showtje en al was zij daarin zelfs wat doorgedrongen (haar bewondering voor Josephine Baker kende gewoon geen grenzen meer) toch konden wij genoem de gevoelens van verzet onderdrukken en vaststellen, dat het een zeer goede tele visie-avond was. In „Kunstgrepen" legde Janssen op de stamelende, hakkelende manier, die tot luisteren dwingt, verantwoording af voor de werkwijze, die regisseur Timp en hij volgden, om de kunst dichter tot het grote publiek te brengen. Daar het vrijwel zeker is, dat dit t.v.-duo daarin geslaagd is, mag men zich afvragen waarom deze rubriek naar een zo laat tijdstip als 10 uur verschoven is. „De laatste illusie" een nieuwe afleve ring van „De Verdedigers" eindigde bij uitzondering nu eens niet als een glashel dere zaak en dat werkte beslist niet on bevredigend. De jonge Preston moest de eerste zijn althans in dit programma om vrijspraak te verkrijgen voor een verdachte, die hem in twijfel achterliet. En dan nog Brokken, nu in de AVRO- kring overgestapt. Dat zij bijzonder goed kan zingen, werd door haar met tal van nummers bewezen; haar voordracht ech ter was te ingetogen, te eenvormig, om te kunnen blijven boeien. Wellicht kwam het ook doordat zelfs deze „exclusieve" Brokken-club nog te groots van opzet was, om te verdoezelen dat zij noch een vamp, noch een echte show-vrouw is. Voor al onze jeugdige sterretjes Trea Dobbs en Jerry Rix droegen ertoe bij, dat het toch een aardig programma werd. Zo aardig zelfs, dat wij de samenstellers gaarne ver geven, dat zij Leo Horn een extra zang nummer lieten vragen voor zijn Deense collega's, die weliswaar in het beeld aan wezig waren, maar die al enige dagen ge leden na de DWS-ramp naar hun land zijn teruggekeerd. koor van gewone mensen op de achter grond, bij wie speciaal Nelly Frijda in een aantal messcherpe typeringen opviel, waren vaak alleraardigst-bewegende resultaten bereikt. De vertaling van Hans Andreus was, zo als bij hem gebruikelijk is, gekenmerkt door grote vindingrijkheid naast het te vaak kiezen van de gemakkelijkste weg: kreupelrijmen en Engelse insluipsels. Gezien onze in de kinderschoenen staan de show-business, was het sensationele succes van de Nederlandse voorstelling veeleer het werk van de uitvoerenden dan van het sympathieke maar wat magere Engelse werk. Hans van den Bergh In het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam, waar Wim lbo als gast heer optrad, zijn zaterdagmiddag aa Rien van Nunen en Piet Rome vader en zoon Stiefbeen de gou den Televizier-ringen 1964 overhan digd en bedragen van f 1000, die het weekblad van die naam beschikbaar heeft gesteld voor het meest aan trekkelijke t.v.-programma. Een zil veren ring werd uitgereikt aan Jaap van de Merwe voor zijn vootref- felijke Nederlandse bewerking van de teksten van Stiefbeen en Zoon. De regisseur Max Douwes, aan wie even eens een zilveren ring was toegekend, had laten weten de prijs te weigeren. De auteurs van de oorspronkelijke Engelse versie van Stiefbeen, Allen Simpson en Ray Galton, waren over- gekomeii en hadden de allereerste t.v.-film van Stiefbeen meegebracht die de B.B.C. indertijd had uitgezon den. Willy Walden en Piet Muyselaar overhandigden de ringen met een toepasselijk praatje. DE FRANSE DUIZENDKUNSTENAAR Boris Vian, die in de negenendertig jaar van zijn leven op zeker een dozijn litteraire, muzikale, dramatische, tech nologische en nog andere gebieden werkzaam is geweest, liet bij zijn overlijden in 1959 een toneelstuk na, die hij „Les batisseurs d'empire, ou Le schmürz had genoemd. Reeds bij de eerste opvoering in Parijs, door Jean Vilar, een half jaar na Vians dood, stichtte het stuk verwarring onder de toeschouwers zowel als onder de critici omdat het allerlei vragen doet rijzen waarop het geen antwoord geeft; en tot de schrijver zelf kon men zich toen dus ook al niet meer om op heldering wenden. Sedertdien is Vians werk ook elders gespeeld (in 1962 in Londen) en overal kreeg het publiek „uitleggingen" te kust en te keur. Maar welke daarvan de juiste is zal wel altijd een open vraag blijven omdat de enige volstrekt betrouwbare bron daarvoor namelijk het stuk zelf op dit punt in gebreke blijft. DE LANG VERBEIDE Nederlandse première van de Engelse musical „Stop the world I want to get off (naar musical-mode onder de oorspronkelijke titel opgevoerd) heeft dan zaterdag avond eindelijk op feestelijke wijze plaats gehad in de nieuwe, formidabel mooie schouwburg van Nijmegen. Men heeft er kunnen constateren dat de muzikale satire van Leslie Bricusse (mu ziek) en Anthony Newley (tekst) niet in de eerste plaats oog en oor probeert te strelen, in tegenstelling tot de meer orthodoxe musical. In een circusachtige, luchtige decor construct ie, waarvan de piste vooruit dan maar het wereld toneel voorstelt, herbeleeft de clown Littlechap zijn levensloop, die tevens symbolisch wordt gesteld voor de car rière van de gemiddelde (Engelse) kleine man", een soort moderne Elckerlyc op muziek dus. Maar het is juist aan deze pretentie van alomvat tendheid dat de schrijver zich ietwat vertild heeft. Daarvoor blijven Little- chaps belevenissen geld maken, aan een vrouw blijven hangen, haar met tal rijke minnaressen bedriegen en tenslotte een politieke carrière maken te veel aan de oppervlakte. OOK ALS men de teksten nauwkeuriger beluistert dan bij de voorstelling mogelijk is (en daartoe is de pers bij de première al de inmiddels vervaardigde langspeel plaat uitgereikt) wordt het steeds duide lijker hoe weinig Newley eigenlijk te zeggen heeft. Zijn symbolen misseh de trefzekerheid waarmee het wezenlijke van een ervaring of levensperiode zou kunnen worden gekarakteriseerd. Op school laat hij het koor niets anders zingen dan „A B C D E F G etc.", het huwelijksleven wordt voornamelijk door „kwek kwek kwek" ge kenmerkt en het politieke leven denkt de schepper van Littlechap te kunnen afdoen met „Hokus Pokus rabarber rabarber". Daartegenover kan men oog hebben voor de rijkdom van invallen die aan deze mu sical zijn gespendeerd. Er zijn vele aardige vondsten zoals het poëtische symbool voor bet liefdesspel (een mimische uitbeelding van een openbloeiende bloem) en het spre ken van Littlechap met zijn schoonvader die door niets dan een trombone wordt voorgesteld. Maar juist die veelheid van trouvailles heeft ook meer tot een zekere vaagheid en verwarring aanleiding ge geven zodat bepaalde passages zonder het verklarende woord van de regisseuse in het programma nauwelijks te dulden zou den zijn. HET STAAT OOK VAST dat men bij het maken van deze show knap partij heeft getrokken van alle mogelijkheden van het moderne toneel en moderne ballet, waardoor een handig en fantasierijk zij het soms wat rammelend schouwspel is ontstaan. Hebben schrijver en componist het zich dus wel eens wat makkelijk gemaakt, het geen ook moge blijken uit de talloze her halingen van scènische of melodische mo tieven, de directie van Theater mag zich bijzonder gelukkig prijzen met wat er bij de opvoering, en de voorbereiding daar van, door de talrijke medewerkenden is gepresteerd. MUZIKAAL LEIDER en arrangeur Cor Lemaire had de orkestpartij versimpeld tot een zespersoonscombo hetgeen de uit voering iedere hang naar pompeuze massa liteit bespaarde en het geheel aan huise lijkheid en sfeer deed winnen. Op een en kel hier te lande al bekend wijsje na, wordt er op het punt van smeltende melo dieën overigens niet veel geboden en neigt de rnodernklinkende partituur soms in de richting van de West Side Story. De decors en kostuums van Herman Gordijn zijn, overeenkomstig de opzet, uiterst sober en elementair, waardoor van Hans Pauwels, Margriet de Groot, Tine Crefcoeur en Magreet Blanken in „Stop the World" bij Theater. de expressiviteit van spelers en koor eigen lijk het uiterste gevergd wordt. IN DAT OPZICHT nu hebben de op tredenden onder regie van Elise Hoomans aan de hoogste eisen voldaan. Voorop moet genoemd worden Margriet de Groot wier muzikaliteit en veelzijdigheid eigenlijk de sensatie van de avond waren. Zij stelde niet alleen de wettelijke Mrs. Littlechap voor maar tevens haar m'ans Russische, Duitse en Amerikaanse maitresses en deed dat met een minimum aan uiterlijke mid delen op internationaal niveau waarbij speciaal haar buitengewoon heldere dictie en welluidend-geschoolde stemmiddelen bijdroegen tot het grote succes. HANS PAUWELS in de centrale rol leed onder het feit dat zijn figuur door de schrijver geheel op de eigen mogelijkheden was afgestemd. Newley, een sterk mimisch talent, heeft de rol zelf lange tijd in Lon den gespeeld en Pauwels moest de typisch voor eigen gebruik geschreven, confé- rence-achtige teksten dus een eigen nieuw leven geven, hetgeen hem uiteraard niet steeds lukte. Toch viel ook hij op door een aangename zangstem, een grote be weeglijkheid en vooral tegen het slot door een duidelijke dwingende persoonlijkheid, nadat in het begin zijn optreden niet steeds jeugdig en clownesk genoeg geweest was. Elise Hoomans en Kris van de Velden (voor de choreografie) hadden door hun spelleiding bij deze eerste officiële op voering al een opvallende gaafheid en ge routineerdheid gekweekt. Vooral met het DE HOOFDIDEE van „Les batisseurs d'empire" is voor 't grootste deel wel be grijpelijk: het gaat om een gezin (duide lijk „de mensheid" symboliserend) dat voortdurend op de vlucht is voor een angstaanjagend en alles-overstemmend lawaai, waarmee een niet nader gedefi nieerde dreiging van dood en vernietiging wordt gesuggereerd. Door die vlucht wordt het contact tussen mens en mens steeds kleiner en in hun groeiend isolement valt het de personen hoe langer hoe moeilij ker hun egoïstische, onmaatschappelijke en huichelachtige daden met mooie maar holle woorden te bemantelen. Als de buur man verdwenen, het dienstmeisje wegge lopen, de dochter buitengesloten en de vrouw door haar doodsbange man aan haar vreselijk lot overgelaten is, blijft die man alleen over. alleen met zijn gedach ten, waaruit hij geen kracht kan putten en geen richtlijnen voor zijn bestaan kan halen, Zódtit hem niets rest dan de dood. DIT ALLES VOLTREKT zich in de aan wezigheid van „de schmürz", een in be bloede lappen gehuld zwijgend wezen, dat het voornaamste raadsel van het stuk vormt. De „schmürz" wordt voortdurend getrapt en geslagen door de man en de vrouw, vooral op momenten waarop hun huichelachtigheid ten top stijgt, en daar uit kan met enige hulp van Freud en Jung natuurlijk wel het een of ander worden afgeleid. Maar of het hierbij nu om de verdringing van onlustgevoelens gaat, om veruiterlijking van negatieve menselijke reacties, of misschien wel om een zicht- baarmaking van pijn en doodsdreiging (waaronder Vian als hartpatiënt lange tijd zwaar heeft geleden), dat wordt ons geen ogenblik duidelijk gemaakt en dit leidt er toe dat het stuk zélf al gauw onlustgevoe lens en negatieve reacties bij de toeschou wer opwekt. Hetgeen des te meer te be treuren is omdat de macabere mengeling van humor en gruwelijkheid, van ijzig cy nisme en kostelijke satire, van eenzaam heidsneurose en oorlogshaat dit alles gekruid met scheutjes Ionesco en Strind- berg anders \>eel meer te waarderen zou zijn geweest. Wel zou ook dan het grote bezwaar nog zijn gebleven dat Vians per sonen geen levende mensen met individue le karakters zijn, maar slechts schemati sche figuren waarmee de schrijver zijn le vensbeschouwing illustreert, en dat er dus eigenlijk geen drama is. DE TONEELGROEP STUDIO heeft, on der regie en in decors van Kees van Ier- sel, een zeer respectabele opvoering van het stuk gegeven. Frans Vorstman speelde heel knap de hypocritische, mooi-pratende en zelfgenoegzame vader, vooral in de eerste twee bedrijven, en de moeder werd door Ingeborg Uijt den Bogaard zeer over tuigend vertolkt. Cocki Boonstra was gees tig en ad rem als het dienstmeisje, Lies- beth Struppert gevoelig (maar wel wat te „volwassen") als de dochter, en Erik Plooyer harkerig als de oninteressante buurman. Ad Noyons kon in de rol van de „schmürz" niets anders dan lijdend voor werp zijn; maar bij de gratie van de re gisseur mocht hij na zijn dood herleven, ter vervanging van de talrijke „schmürzes die de schrijver aan het slot wilde laten binnenkomen. DE VERTALING van Johan van Hoog straten was maar gedeeltelijk een bewer king. Het dienstmeisje Cruche was in 't Hollands Trien geworden; maar de doch ter was Zenobia blijven heten, een naam die niemand zal doen geloven dat zij nu uit Lekkerkerk komt. Overigens heeft Vian met „Les batisseurs d'empire" be paald niet „de bouwers van hèt rijk", maar van „een (namelijk hun eigen) rijk" bedoeld. Er waren zaterdagavond in de Haarlem se Stadsschouwburg maar een honderdtal mensen. Als die dit stuk hadden kunnen zien in een miniatuur theatertje, dat zij dan geheel of grotendeels hadden gevuld, zou de opvoering ongetwijfeld beter tot haar recht zijn gekomen. Het is jammer dat zo'n schouwburgje voor „kleine zaal"- vertoningen van modern toneel in Haarlem nog altijd ontbreekt. Simon Koster HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Semi- Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de vrouw. 11.50 Volaan.vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Licht ensemble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Raaien maar, muzikaal spelletje, (herhaling van zater dag jl.). 15.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Christen-zijn in de praktijk, klankbeeld over het vormings werk in het bisdom Groningen. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Cul turele ontmoetingen in Suriname en de Nederlandse Antillen, door Rudy Bedacht. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.20 Uitzending van de Katholie ke Volkspartij: Kaarten op tafel, een uit zending over Politieke Zaken, die de aan dacht verdienen. 18.30 Lichte grammo foonmuziek. 18.50 Van kjanten en wanten weten, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.35 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Moderne kamermuziek (gr.). 20.30 Witte nachten: Uit de gedenkschriften van een dromer, hoorspel. 21.45 Moderne or kestmuziek (gr.). 22.20 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Alle landen hebben al lerhande liedjes. 23.10 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20, Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. AVRO: 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groente man. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal kwintet. 12.20 Regeringsuit zending: Voor de landbouw. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dans- orkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Instrumentaal ensemble en zangsolisten. 14.00 Levend verleden: Franciscus van Assisi, lezing. 14.20 Elektronisch orgelspel. 14.40 Schoolradio. 15.00 Stereofonische uit zending: Sopraan en piano: Moderne lie deren. 15.20 Markheim, hoorspel. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereofonische uitzending: Pianorecital: klassieke muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte orkestmuziek. 18.55 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.00 Fragmenten uit de opera: Les pê- cheurs de perles (gr.). 19.55 Nieuws. 20.00 Nordring, een muzikaal paspoort voor Noord-Europa: Engeland. 21.00 Adelbrie ven van de sport, klankbeeld. 21.10 Lich te grammofoonmuziek. 22.05 Vioolrecital: klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Nieuwe grammofoonpla ten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursbe richten. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Tannhauser, opera (2e bedrijf) (15.00 Nieuws). 15.45 Roman tische pianomuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Gevarieerde muziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 17.15 Gevarieerde mu ziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportbe- richten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Voor de tieners. 19.00 Nws. en radiokroniek. 19.40 Amusementsmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Licht con cert. 21.00 Kamermuziek. 21.40 Klassieke muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Scheepvaartberichten. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 De geheime agent (The un dercover man), t.v.-film. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: Christelijk Historische Unie. 20.30 Kart- nerland, filmdocumentaire over Oosten rijk. 21.00 De glorie van het leven (Not as a stranger) speelfilm (beide keuringen 18 jaar). 23.10-23.15 Journaal. I NEDERLAND II Geen uitzending. NOORDZEE 18.30 Kinderfilm. 19.00 Gevarieerd program ma. 19.20 Avonturenfilm. VOOR DINSDAG NEDERLAND I VARA: 19.30 T.V.-Portret. 19.50 Concer to gymnastico, filmimpressie. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Marcello zoekt een meisje, muziek en ballet. 21.15 Wel of geen Glynis, T.V.- film. 22.20 Zangrecital met pianobegelei ding. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II Experimentele uitzendingen op 't tweede net (kanaal 27). NCRV: 20.20 Licht muzi kaal programma. 20.45 Slag bij de Mar co Polo bridge, film. 21.45 Een schip en zijn gezagvoerder, documentaire. 22.10- 22.20 Tekenfilm. DE TONEELGROEP voor de jeugd „Arena", vorige jaren telkens zo bijzonder goed op dreef, heeft dit keer een minder gelukkige keuze gedaan met „De Prins uit het Zuiden", een sprookjesstuk van Nicolas Stuart Gray, dat naar de inhoud een wonderlijke en wel vermakelijke ver menging is van „De Prinses en de Zwij nenhoeder" van Hans Christian Andersen en Shakespeare's Getemde Feeks, maar dat qua vormgeving totaal niet op het kin derlijk bevattingsvermogen bleek te zijn afgestemd. De moeilijke woorden waren niet van de lucht en ook de gehanteerde begrippen waren veel te gecompliceerd voor de leeftijdsgroepen waar de voorstel ling overigens toch kennelijk voor bestemd is. Op het dramatsich hoogtepunt ver klaart de prins zelfs dat zolang zijn prin ses niet van hem houdt „hun huwelijk niets dan een geschreven overeenkomst zal zijn." Het bleek moeilijk de strekking van deze uitspraak aan mijn jeugdige met gezellin te verklaren! Bovendien viel bij de eerste voorstelling, die ik bijwoonde in Diligentia te Den Haag zaterdagmid dag j.l. te constateren dat de verstaan baarheid veelal r\og wel wat te wensen overliet. VOOR HET PUBLIEK waar men toch op zou moeten mikken, leek mij de ef- facerende speelstijl, die regisseur Berend Boudewijn kennelijk beoogd had, weinig geëigend. Zonder stompzinnig poppekas- terig te gaan doen, een gevaar dat men natuurlijk wilde vermijden, lijkt mij een wat duidelijker aanzetten van de karak ters wel op zijn plaats, vooral in dit stuk waar toch al weinig herkenbare situaties in aan de orde zijn. Overigens had de vertoning ook heel charmante kanten. De decors van Leontien van Beurden waren smaakvol en handig en haar kostuums zelfs uitgesproken fraai. Er werd een grappige maar wat onbe stemde koning gespeeld door Jan Kore- vaar, en een uitstekende gemene prins door Rudolf Damsté. Hans Kemna maak te van de zuidelijke prins wel iets sym pathieks maar Mary Wagenaar (een ta lentvol actricetje) was onaanvaardbaar en bovendien onverstaanbaar als het feeks achtige prinsesje. Zo hysterisch en gemeen kan de schrijver het niet bedoeld hebben en kunnen kinderen het niet verwerken, naar mij bleek. DE SFEERVOLLE buitenlandse prinses jes aan haar hof maakten weer veel goed maar Arena heeft naar mijn gevoel wel eens beter in de roos geschoten. Laten we hopen dat de première van deze week za terdag weer op het vertrouwde peil zal staan. DICK WENTZEL GAAT EXPOSEREN IN HET BLOEMENDAALSE OPENLUCHT THEATER Van zondag 4 tot en met zondag 25 oktober zal de heer Dick Ph. Wentzel uit Aerdenhout zijn etswerk van de laatste drie jaar, een aantal reistekeningen, alsmede zes olieverfdoeken in het Bloemendaalse Openluchttheater exposeren. Deze expositie zal zaterdagmiddag drie oktober om drie uur door de heer H. Vogelesang officieel geopend worden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4