Detaillisten zullen een geheel nieuwe koers moeten uitzetten Rentabiliteit van veel bedrijven komt in gevaar Academisch vanmiddag studiejaar geopend 7 De Beurs Negen doden in het verkeer BUSCHAUFFEUR Prof. Van Muiswinkel over vrije prijzen Drukkerij ontslaat veertien man Land- en tuinbouw vroeg veel krediet Havenwerken bouwt woningfabrieken Ongeveer 95 pet van het kapitaal aangemeld Specialist wordt weer huisarts Mogelijk blikjes melk naar Frankrijk Minister Sudjarwo in ons land In Schermer (nog) geen aardgas Rectoraatsoverdrachten alom SCHEEPVAARTBERICHTEN Wolweverij gaat voortijdig ontslaan Politiemannen visten naast de vaart Schipper verdronken in Amsterdam Kort economisch nieuws 17 t/m 26 september nieuwe MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 7 Daling HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WD VOOR U EEN GOEDE BAAN KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. taakverdeling stand möet ko comfortabel leven tentoonstelling van moderne apparatuur voor uw huis Grote en kleine huishoudelijke apparatuur. Alles tussen (straal) kachel en centrale verwarming, electriciteit, (aard) gas, kolen, olie. Uitgebreide objectieve voorlichting. Speciale presentaties van woninginrichting. geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur op zondag van 10-18 uur entrée f 2.50 AMSTERDAM Treinontsporing in Groningen Koeweit rijkste land ter wereld Kerkelijk nieuws *9 In de opheffing van de verticale prijs binding schuilen ernstige gevaren voor de tailhandel en ambacht. De repercursies van dit overheidsingrijpen kunnen nog niet worden overzien, ook niet door de be windslieden die deze maatregelen hebben voorbereid en afgekondigd. Dit zei prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de vrije universiteit in Amsterdam, zater dag in Utrecht. Hij hield een inleiding op een bijeenkomst voor leraren van de drie middenstandsonderwijsinstituten, die werd gehouden in het kader van de najaars- beurs. Prof. Van Muiswinkel constateerde, dat de overheid met een beroep op het alge meen belang een welbewuste aanval heeft gedaan op een fundamenteel structureel asfiect van 't ambacht en de detailhandel, het aspekt namelijk, dat de verkoop van het artikel en de dienstverlening bij in stallatie, onderhoud en reparatie, wordt gezien als een natuurlijke eenheid waar mee men bij de prijsstelling rekening hield. Door het verbreken van de tot dusver bestaande eenheid in de bedrijfsvoering worden volgens de hoogleraar totaal nieu we problemen geschapen ten aanzien van de kostprijscalculatie, de prijspolitiek en de zorg voor het instandhouden van de rentabiliteit. Uit het feit, dat de detaillisten met hun afnemers mogen overeenkomen dat niet beneden de inkoopsprijs wordt verkocht, concludeert de Amsterdamse hoogleraar, dat de jongste regeringsmaatregelen het mogelijk maken, dat de prijsconcurrentie tussen de afnemers onderling zo scherp wordt, dat de exploitatiékosten (ongeveer 20 percent van de totale kostprijs) volko men worden verwaarloosd. Hij vreest, dat de rentabiliteit van h^le bedrijfstakken daardoor in gevaar kan komen. Op de zinsnede in de Troonrede dat het beleid ter versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf mede de sub sidiëring van de individuele voorlichting zal gaan omvatten, reageerde prof. Van Muiswinkel met: „het enige wat men hier over kan zeggen is dat de middenstand deze voorlichting inderdaad nodig zal hebben." Uitvoerig ging hij in op de struktuur- wijzigingen in het midden- en kleinbedrijf. Het aantal vestigingen op het terrein van het ambacht daalde van 125.000 in 1949 tot 107.000 in 1961. In de detailhandel voltrok zich in een veel sneller tempo hetzelfde proces. Zo daalde het aantal ondernemin gen met één verkoopplaats in de levens middelensector van 80.850 in 1950 tot 63.150 per 1 januari 1964, een vermindering dus met 22 percent. In die periode nam de bevolking niet onbelangrijk toe en steeg De n.v. Drukkerij Jan Haan in Gronin gen heeft veertien man technisch perso neel ontslag aangezegd per 1 januari 1965. Dit ontslag wordt veroorzaakt doordat een grote order ,het drukken van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant en de Nieuwe Drentsche Courant wordt opge heven, Deze bladen zullen als gemeld op genomen worden in het dagblad „Trouw". De vraag naar krediet voor land- en tuinbouwbedrijven is in 1963 groot ge weest. Het aandeel van het borgstellings fonds in de agrarische kredietverlening bedroeg verleden jaar 37,5 miljoen, 12 miljoen meer dan in 1962. Zoals bekend leent 't fonds zelf geen geld uit, maar stelt zich borg voor door kredietinstellingen te verstrekken leningen. In 1963 is het totale bedrag van de verleende borgstellingen boven de 200 miljoen gestegen. Dit wordt gezegd in het jaarverslag-1963 van het Borgstellingsfonds voor de landbouw. De koninklijke Nederlandse maatschap pij voor havenwerken te Amsterdam zal zich meer dan voorheen gaan bewegen op het gebied van de woningbouw in ons land en de Euromarkt. Reeds heeft zij het ge meentebestuur van Amsterdam een wo- ningfabriek aangeboden, die alleen huizen voor Amsterdam zal vervaardigen. Met de gemeente en het rijk is overleg begonnen over de financiering van dit project van 12.000.000. Voorts is de maat schappij voornemens zulk een huizen- fabriek in het oosten van het land te doen verrijzen. Bovendien zal zij binnenkort het aannemersbedrijf n.v. Dijkstra in Breda overnemen. Ondanks het slechte weer Stadhouderslaan Naar wij vernemen is tot heden ongeveer 95 percent van het uitstaande aandelen kapitaal van Stadhouderslaan N.V. bij de Westlandsche Hypotheekbank N.V. ten verkoop aangemeld. Zoals bekend heeft de Westlandsche Hypotheekbank een bod op de aandelen Stadhouderslaan uitgebracht van 975 pet. het reële inkomen aanzienlijk. De conclu sie ligt dan ook voor de hand, dat de ge middelde omvang van de ondernemingen aanzienlijk is toegenomen. Deze ontwikkeling, aldus prof. Van Muiswinkel, vraagt om een nieuwe bezin ning op de te vervullen ondernemerstaken. De intuïtie zal grotendeels plaats moeten maken voor een zorgvuldige analyse van de verschijnselen en een beredeneerd ne men van beleidsbeslissingen. De afschaf fing van de verticale prijsbinding brengt bovendien met zich mee, dat de onderne mers zelf hun verkoopprijzen moeten gaan vaststellen op basis van een gedetail leerde kostprijscalculatie. Het aanpassen van de leerstof voor het middenstandsdiploma aan de gewijzigde omstandigheden, noemde prof. Van Muis winkel een uiterst delicate zaak. Men zal er daarbij volgens hem rekening mee moe ten houden, dat de eisen voor het mid denstandsdiploma minimum-eisen moeten zijn en dat de grote variaties in midden- en kleinbedrijf geheel verschillende eisen stellen aan het ondernemerschap. Hij vroeg zich in dit verband af, of de com missie die „het rapport betreffende de leerstof voor het middenstandsdiploma" heeft samengesteld, niet te hoog heeft ge grepen en of ze zich wel voldoende bewust is geweest van het onderscheid dat moet worden gemaakt tussen het onderwijs voor het Middenstandsdiploma en het voortge zette onderwijs ten behoeve van de on dernemers in de verschillende bedrijfstak ken. s Advertentie In het werk van een zit veel meer dan u denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 22 SEPT. van half acht tot negen uur.. U bent van harte welkom in onze KANTINE, LEIDSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 6, 71 en 80 stoppen voor de deur NOORD-ZÜID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. De Utrechtse specialist in aderziekten P. C. Koppert wordt met ingang van van daag weer „gewoon" huisarts. Zelf noemt hij deze omschakeling „een groot offer" dat hij brengt om te ontkomen aan het regiem van de ziekenfondsen, die hem nu geen contractbreuk meer zullen kunnen verwijten. De heer Koppert heeft zoal bekend is al sinds 1952 onenigheid met de zieken fondsen over de honorering van specia listen. Het is niet uitgesloten dat partijen ge condenseerde melk uit Nederland naar Frankrijk zullen worden verkocht als er daar door de staking van de Franse boe ren vraag naar ontstaat. Er zijn in Ne derland momenteel flinke voorraden ge condenseerde melk, die voor dit doel kun nen worden gebruikt. Nederlandse expor teurs lopen in dat geval weinig kans in Frankrijk goodwill te verliezen door als „stakingsbrekers" op te treden, want Frankrijk is zelf een belangrijk geconden seerde melk exporterend land, waar nor maal voor Nederland nauwelijks afzetmo gelijkheden zijn. Anders is het met de kansen van export van verse melk naar de door hun boeren drooggelegde Franse steden. De export van gecondenseerde melk is in Nederland niet aan uitvoervergunningengebonden, die van verse melk echter wel. Vanmorgen was nog niet beslist welke houding de Ne derlandse overheidsinstanties zullen aan nemen bij de beoordeling van 'n eventuele sterke "stijging van dé vraag naar vergun ningen voor uitvoer naar Frankrijk. In Den Haag betwijfelde men overigens of de Ne derlandse melkproducenten wel veel inte resse zouden hebben voor een dergelijke incidentele uitvoer naar Frankrijk, waar voor het hele zuivelapparaat „op zijn kop" zou moeten worden gezet. Na besprekingen in Washington over Ma leisië is de Indonesische onderminister van Buitenlandse Zaken de heer Sudjarwo van ochtend uit New York op Schiphol aange komen, waar hij werd begroet door de In donesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Sharif. Van zijn korte oponthoud in Nederland maakte minister Sudjarwo gebruik om een drietal Indonesische ambassadeurs, respec tievelijk uit Denemarken, Zweden en En geland, instructies te geven. Zij waren gis- téren onverwacht naar ons land geroepen en arriveerden zondagavond op Schiphol. Minister Sudjarwo vertrok vanmiddag met een K.L.M.-lijnvliegtuig naar Djakarta. De Indonesische minister van luchtvaart, vice-luchtmaarschalk R. Iskandar, zal be gin oktober in Den Haag besprekingen voe ren met Nederlandse autoriteiten over fa ciliteiten voor het onderhoud en de ver zorging van vliegtuigen op het vliegveld Kemajoran in Djakarta. Tijdens het be zoek van minister Luns aan Indonesië is gesproken over Nederlandse hulp bij de verbetering van dit vliegveld. Minister Is kandar zal ook naar Egypte en West- Duitsland gaan om daar te spreken over luchtvaartovereenkomsten. Minister Iskandar zal voorts naar Tsjechoslowakije gaan voor aanschaffing van opleidingstoe stellen. De boring van de Amoco in het Nöord- hollandse Zuid-Schermer, die- een week- géledëh :éen onzeker flakkerende'gasvlam opleverde heeft nog niet tot een noemens waardige aardgasvondst geleid. De vlam brandde slechts op hetgeen ontsnapte uit een enkel onbeduidend gasvoerend bodem laagje, zoals men dat wel meer bij bo ringen tegen komt. De Amoco-boring in de Schermer wordt voortgezet. In tal van Nederlandse universiteiten en hogescholen is vanmiddag bij de opening van het studiejaar het rectoraat overge dragen. In Amsterdam volgde prof. mr. J. van der Hoeven prof. dr. J. Kok, die vijf jaar rector magnificus is geweest, op. Prof. v. d. Hoeven zal drie jaar het rectoraat uitoefenen. Voor 't nieuwe studiejaar heb ben zich al 2300 studenten gemeld. Prof. Kok zei over de nieuwe TH in Twente dit jonge zusje graag haar luxe te gunnen. Maar hij vond dat het toch consequenties moet hebben voor andere universiteiten en hogescholen. Hij dacht hierbij niet in de eerste plaats aan de studieduur maar aan de voorzieningen die men er heeft ten be hoeve van stafleden en studenten. Hij vond het jammer dat aan het plan voor de bouw van een studentenhuis met geprefabriceerde kamers nog geen uitvoe ring kon worden gegeven, en zei dat de groentijd ditmaal naar het zich laat aan zien zonder incidenten zal verlopen. In LEIDEN wordt prof. dr. W. den Boer opgevolgd door prof. dr. D. J. Kuenen. Prof. Den Boer voorspelde dat de grote groei van het aantal hoogleraren en lec toren vermoedelijk op den duur tot ernsti ge complicaties zal leiden. „Men vraagt zich af," zo zei hij, „of er niet een betere tussen de universiteiten tot omen zonder onderlinge na ijver. Dap zoudep plannën, die nodig zijn om'de*~britwIkkeling van de wetenschap bij te houden en op te vangen, verwezenlijkt kunnen worden." Prof. Den Boer zei een studieloon op den duur onvermijdelijk te achten, maar pas na een schifting in de eerste studiejaren. In de eerste jaren wenste hij strakkere studieregelingen. dée64 Advertentie Abbekerk 19 v. Zeebrugge n. Cristobal. Acmaea 21 v. Rotterdam n. Helsingborg. Achilles 20 v. Tocopilla n. Iquique. Aldabi 19 v. Santos n. Salvador. Alnitak 20 te Rotterdam. Alwaki 20 te Rotterdam. Amsteldiep p. 18 Kamchatka n. Vancouver. Amsteldijk 19 te Londen. Amstelhof 21 te Sasebo. Amstelkroon 19 v. Tandjong Priok n. Davao. Ampenan 21 te Shanghai verw. Archimedes 21 te Port of §pain verw. Ares 20 te Rotterdam. Argos 21 te Malta. Banggai 21 te Suez. Batjan 19 ten anker Hoogly River. Batu 19 v. New York n. Kaapstad. Bawean 22 te Singapore verw. Bovenkerk 19 dw. Dover n. Kaapstad. Bussum 21 te Little Aden verw. Camerounkust 19 te Pointe Noire. Caltex Gorinchem 19 v. Rotterdam n. Bremen. Caltex Naples 21 te Bahrein. Carillo 20 te Cristobal. Charis 19 v. Amsterdam n. West Indië. Chiron 20 v. Amsterdam n. West Indië. Dahomeykust 19 v. Rouaan n. Dakar. Doris 19 v. Rotterdam n. Tripolis. Echo 20 te Rotterdam. Esso Rotterdam 20 te Ras Tanura. Friesland 19 v. Sunderland n. Horsens. Geertje Buisman 19 v. Rotterdam n. Abo. Gorredijk 21 te Rotterdam. Grebbedijk 21 te La Havre. Grotedijk 20 te Coatza Coalcos. Grootekerk 21 te Avonmouth verw. Guineekust 18 v. Freetown n. Le Havre. Gulf Italian 19 v. Portland n. Porto Miranda. Hector 19 v. Gonalres n. Cap Haitien. Helicon 20 te Bonaire. Hermes 19 v. Tampa n. Mobile. Hollands Dreef 18 v. Vancouver n. Japan. Isis 20 te Buena Ventura. Jacob Verolme 20 v. Paramonga n. Coquimbo. Johannes Frans 19 v. Gregorio n. Quintore. Kara 19 dw. Las Palmas n. Hamburg. Karachi 19 v. Antwerpen n. Gothenburg. Katsedijk 22 te Savannah verw. Kenia 20 te Rotterdam. Khasiella 20 te Porto Miranda. Kieldrecht 19 v. Hamburg n. Bremen. Kinderdijk 19 v. Rotterdam n. Miami. Kreeft *19 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 21 te Amsterdam. Korenia 20 te Darwin. Korovina 19 v. Geelong n. Brisbane. Langkoeas 20 te Genua. Leiderkerk 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Liberiakust 20 te Antwerpen. Maasdam 19 v. /Southampton n. Galway. Maaslloyd 19 v. Port Said n. Lissabon. Maron 20 te Rotterdam. Meerdrecht 18 v. Amsterdam n. Port Churchill. Mentor 19 dw. Ibiza n. Lissabon. Merwelloyd 20 te San Francisco. Minos 20 te Amsterdam. Muiderkerk 20 te Duinkerken. Mylady 21 te Rotterdam. Naess Lion 19 v. Kobe n. Tjuban. Nederwaal 21 te Quayaquil verw. Neder Weser 18 v. Rotterdam n. Bremen. Nieuw Amsterdam 19 te Rotterdam. Nijkerk pass. 19 Malta n. Antwerpen. Ommenkerk 21 te Genua verw. Oranjestad 20 te Paramaribo. Palamedes 20 te Callao. Parkhaven 19 v. Santos n. Büenos Aires. Pieter S. 20 te Rotterdam. Poseidon 19 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Prins Alexander 19 te Lake Michigan. Prins der Nederlanden 19 v. Southampton n. Port of Spain. Pygmalion 19 te Beyrouth. Roepat 19 v. Napier n. Aden. Rotte 19 te Milwauwkee. Scheldelloyd 20 te Cristobal. Schiedijk 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Seinelloyd 21 te Napier verw. Simonskerk 19 v. Rotterdam n. Bremen. Sinon 19 te Kingston. Sinoutskerk 20 te Hamburg. Socrates 19 v. New Orleans n. Curasao. Soestdijk 19 v. New York n. Camden. Solon 19 v. Amsterdam n. Beyrouth. Sophocles 19 v. Leixoes n. Antwerpen. Spaarnekerk 20 te Kobe. Stad Amsterdam 20 te Catania. Stad Gouda 20 te Rotterdam. Stad Kampen 19 ten anker rede Vitoria. Stad Maastricht 17 v. Conakry n. Nordenham. Straat Chatham 21 te Shanghai. Triton 19 v. Teneriffe n. Duinkerken. Tweelingen 20 v. Rotterdam n. La Coruna. Ulysses 19 v. Porto Ordaz n. Georgetown. Van Waerwijck 21 te Surabaja. Viana 19 v. Mena al Ahmadi n. La Spezia. W. Alton Jones 21 te Port Said verw. Westerdam 19 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys 21 te Balboa. Willemstad 19 te Amsterdam. Wonosari 20 te Koper. Zaanland 20 te Santos. Zeeland 19 v. Rotterdam n. Hamburg. De directie van de N.V. Hollandsche Wolweverij en Ververij voorheen F. W, Hulshof, Pol en Co in Hengelo, het be drijf dat werd overgenomen door de Hol landsche Tapijt-Industrie N.V. te Alkmaar is er niet in geslaagd een gedeelte van het produktie-apparaat en de daaraan verbon den mogelijkheid tot bemiddeling ten be hoeve van een gedeelte van het perso neel, door een andere fabriek te laten overnemen. Het gevolg daarvan is dat men heeft moeten besluiten, met ingang van 25 sep tember, tot geleidelijk ontslag van het vol tallig personeel. Een vijftal textielbedrij ven in Hengelo, Borne en Almelo is echter bereid het personeel in dienst te nemen, ook zij die ouder dan vijftig jaar zijn. De justitie heeft zaterdag naast het net, of beter, naast de vaart gevist. De Rijkspolitie Sportvereniging te Am sterdam organiseerde een landelijke vis wedstrijd voor ambtenaren van de rijks-, gemeentepolitie, koninklijke marechaus see, justitie, gevangeniswezen en invoer rechten en accijnzen. Aanvankelijk zou worden gevist in de Purmerringvaart, maar de pachters van de dijk waren van mening dat hun gras teveel vetrapt zou worden door zoveel vissers. De ruim 550 dienaren van vrouwe Ju- stitia waren toen gedwongen hun heil te zoeken in het* heel wat minder visrijke Noordhollands kanaal. In UTRECHT heeft prof. dr. H. Freuden- thal het rectoraat overgedragen aan prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh. „Studeren is een vonnis van levenslang, met na vijf, zes, zeven, acht jaren de res terende straf voorwaardelijk," zei hij. Hij baseerde deze sombere uitlating op de overweging dat aan de steeds wisselende studieprogramma's zoveel ontbreekt en dat men in vijf tot acht jaar de student niet de stof kan bijbrengen waaraan hij zijn leven lang wat heeft. „De traditionele uni versiteit is niet een instelling voor het verwerven van technische bekwaamheden" zei hij, „en ook geen instelling om mensen aan academische titels te helpen." Hij was somber gestemd ten aanzien van het ontstellend tekort in de personeels formatie van de universiteiten waardoor hij met name de geboortegolf „bevend" te gemoet ziet en noemde het universitair be stel verbrokkeld door de taken die de wet gever aan curatorium, senaat en rector heeft toebedeeld. Hij vroeg zich ook af of men met de pogingen de studieduur te verkorten niet op het verkeerde paard wedt. De studie duur valt vergeleken met het buitenland in ons land wel mee. In de eerste plaats moet zijns inziens- getracht worden de voor een studie ongeschikten zo gauw mogelijk te elimineren. Het tweede middel tot ver hoging van de onderwijsefficiëntie bestaat uit betere onderwijskundige methoden, in het bijzonder studiebegeleiding. In GRONINGEN blijft de rector-magni- ficus, prof. dr. F. H. L. van Os, nog aan, Bij de openingsplechtigheid van het aca demische jaar werd de Guyotprijs uitge reikt aan prof. dr. E. Huizinga en de prijs culturele manifestatie ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversi teit aan prof. dr. G. J. Geers. Prof. van Os zei van mening te zijn dat het eindexamen VHMO een onvoldoende waarborg biedt voor de geschiktheid tot een universitaire studie en dat men zonder een voorselectie naar behaalde resultaten op het gebied van de gekozen studierich ting gedurende de schoolperiode of een se lectie met behulp van een verplicht pro pedeutisch examen na een jaar studie wei nig behoeft te verwachten van studie verkorting door verandering van de eisen, In DELFT zei de rector, prof. dr. ir. H. J. de Wijs, zich te verheugen over de plannen van de stichting telèvisie-acade- De 53-jarige Amsterdamse schipper J. W. Brink is bij de meelfabriek „Da Vlijt" te Wormerveer, bij het schoonspoe- len van het schip overboord gevallen en in de Zaan verdronken. De man, die niet kon zwemmen, raakte in het water ver ward in het touw van de emmer waarmei hij water wilde scheppen. Bij het station in Groningen is vanmor gen vroeg tijdens het rangeren, vermoede lijk door een verkeerde wisselbediening, een treindeel ontspoord. De materiële scha de was niet groot, maar het ontspoorde treindeel versperde het hoofdspoor Gronin- gen-Leeuwarden. Reizigers werden van Groningen tot Zuidhorn met bussen ver voerd. In Zuidhorn konden zij met de trein hun reis vervolgen. Voor het jaar 1964 is door het Landbouw- Economisch Instituut wederom een kostprijsbe rekening gemaakt voor de drie hoofdsoorten van de bloembollenteelt (tulpen, hyacinten en narcissen). De calculatie is geheel herzien in verband met de ontwikkeling van de mechani satie, waardoor de teeltmethoden wijzigingen hebben ondergaan. Het verslag kan worden besteld bij het LEI in Den Haag. De Nederlandse Bank heeft besloten het kas- reservepercentage voor de periode van 22 sep tember tot en met 21 oktober 1964 onveranderd vast te stellen op 0; VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U480-480Vj 481 Hoogovens Kon. Olie158,50-159,00 158,70 ex 2,60 interim Philips 161,00-161,20 161,40 Unilever 149,00 gl 149,00 mie, de „teleac" en de plannen om da drie technische hogescholen met straalzen ders uit te rusten zodat per televisie een uitwisseling van colleges kan geschieden. Binnenkort zijn aan de technische hoge school benoemingen te verwachten van lec toren zonder docerende taak. „Hoe ver blijdend het ook is", aldus de spreker „dat zo een mogelijkheid is geschapen om excellente wetenschappelijke medewerkers te bevorderen boven het plafond, gesteld door de bezoldigingsschalen voor deze groep, toch hebben we geen waardering voor het onjuiste gebruik van een rang, waar volstaan had kunnen worden met een toestemming tot het bezigen van de hogere bezoldigingsschaal". In TILBURG heeft prof. dr. C. F. Schef- fer het rectoraat overgedragen aan prof. dr. H. W. J. Bosman. Ook hij besprak het probleem van de studieduur, en zei een verlenging van de studietijd door inten sieve deelneming aan het studentenleven of door het 'zfüft theoretisch of praktisch bekwamen op een terrein, dat al dan niet verwant is aan de eigen studie niet af keurenswaardig te vinden. In EINDHOVEN besprak prof. dr. K. Posthumus enkele gehouden onderzoekin gen naar de invloed van studiebegelei ding. Die bleek voor de studieresultaten gering te zijn geweest. Wel echter had de gekozen vorm een nadelig effect op de houding tegenover de studie. Hij vond dan ook „dat we bedacht moeten zijn op een teveel aan studieleiding". In NIJMEGEN zei de scheidende rector prof. T. A. Birreh, dat hij er na een jaar van overtuigd is geraakt dat het beter is de traditie van het éénjarig rectoraat zo lang mogelijk te handhaven, vooral om dat het eenjarig bestuur de rector een unieke ervaring verschaft. In ROTTERDAM heeft prof. drs. H. W, Lambers het rectoraat overgedragen aan prof. dr. H. J. Kuhlmeijer. Aan de schei dende rector werd de zilveren erepenning van de hogeschool toegekend. Bij een verkeersongeval dat omstreeks twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag in Oisterwijk gebeurde, zijn twee mensen om het leven gekomen. Toen de 84-jarige heer Van der Wijst uit Oisterwijk, die doof is, plotseling de straat overstak, werd hij aangereden door een scooter, bestuurd door de 27-jarige heer R van Hees wijk, eveneens een in woner van Oisterwijk. De scooterberijder viel en was vrijwel op slag dood, de oude heer overleed nog dezelfde nacht in het ziekenhuis te Tilburg. Onder Reeuwijk is zaterdagavond een verkeersongeval gebeurd, waarbij de één jarige Cornells Smit uit Bodegraven door verdrinking om het leven is gekomen. De vader van het kind, de 32-jarige heer T. Smit, verloor de macht over het stuur van zijn auto, waarin hij met zijn vrouw en twee kinderen reed. De wagen sloeg over de kop, schoot door een hoge Het rijkste land ter wereld? Een des kundige van de „Financial Times" plaatst Koeweit met cijfers bovenaan, dan volgt een tweede olieland, het sjeik- dom Qatar aan de Perzische Golf, en op de derde plaats komt het land dat iedereen voor het rijkste had aangezien de Verenigde Staten. Het zou best kunnen dat een ander rijk land aan de Perzische Golf het rijkste is, te weten Aboe Dhabi, maar dit sjeikdom levert te weinig statisti sche gegevens om in de lijst te komen, De rijkdom is gemeten door het bruto nationale product in dollars per in woner te berekenen. De expert geeft toe dat dit een ruwe methode is, om dat geen rekening is gehouden met de kosten voor levensonderhoud, het patroon van de consumptie en de ver deling van het inkomen. De eerste 15 landen zijn: Koeweit, Qatar, Ver. Staten, Canada, Zweden, Zwitserland, Luxemburg, Australië, Nieuw Zeeland, Denemarken, West- Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Noorwegen en België. heg, kwam op zijn kant in een moddersloot terecht en liep vol bagger. Passagiers van een passerende bus en een wegenwacht slaagden er in de wagen uit de sloot te lichten, maar de kleine Comelis bleek toen al te zijn verdronken. Twee weken nadat hij te Bergen in Noord-Limburg zwaar gewond was ge raakt tijdens een verkeersongeval is de 22-jarige Th. Weber uit Gennep zaterdag aan de opgelopen verwondingen be zweken. De 83-jarige W. van Os uit Den Haag is in het ziekenhuis Zuidwal overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Dinsdag reed de bejaarde man op de hoek van de Pletterijkade en de Boomsluiters kade in zijn woonplaats per fiets plotse ling naar links. Hij werd bij deze ma noeuvre aangereden door een personen auto en ernstig gewond. De 54-jarige M. B. J. Veldhuis uit Reu- tum, gemeente Tubbergen, is korte tijd nadat hij bij een aanrijding te Almelo van zijn bromfiets was gevallen, overleden. In de afgelopen nacht is de zeventien jarige Jacob Brink uit Ruinen op onver klaarbare wijze met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hoogeveen ver voerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. De 28-jarige student E. Schaafs uit Aal ten (Gld.) is zaterdagavond bij een ver keersongeval in de stad Bochholt in Duits land zo ernstig verwond dat hij enig» uren later in een ziekenhuis is overleden. Toen de 56-jarige landbouwer W. Vaes- sen uit Maasbree zondagmiddag de rijks weg te Tegelen overstak met zijn fiets werd hij aangereden door een autobus uit Leiden. Hij was op slag dood. Ds. J. Meyer overleden Zendagavond is ds. J. Meyer uit 't Harde, emeritus-predikant bij de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, op de kansel te Ermelo, waar hij een gastbeurt vervulde, overleden. Ds. Meyer is 65 jaar. Hij was predikant te Fijnaart, Hoogeveen en Olde- hove.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7