Amsterdamsche Bank verwacht sterke daling der rentebaten Duiker verwacht heel veel van aardgasapparatuur Stork gaat meer betalen DE BEURS - Rijkspolitie heeft een tekort van 762 man personeel IN HET TWEEDE HALFJAAR VAN 1964 Claimhandel begint 24 september; rel in aandeelhoudersvergadering Reesink kon hogere kosten opvangen Kort economisch nieuws Wm. H. Muller concentreert zijn dochters Weer verlies voor Mij Noordzee Tweede interim van Moeara Enim Inschrijven op claimemissie a 175 pet op 1 oktober Gusto kreeg Franse opdracht voor kraaneiland Meer snelle auto's voor toezicht op verkeer SCHEEPVAARTBERICHTEN Prof. Van Emden verlaat Fokker Belastingbureaus gaan fusie aan DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 13 Strijd Geef uw lievelingsvogel het beste: '3lüiS verPalcte vogelvoedersl OMZET MET 34 PCT OMHOOG BEGROTING VAN JUSTITIE Elektrolasch verwacht lager resultaat Geef uw lievelingsvogel het beste: «Sluis verpakte vogelvoeders! N aturalisatie Gevangeniswezen Spijtoptanten V reemdelingen WALL STREET i De Amsterdam-Rotterdam Bank n.v. deelt mee, dat het door haar per 3-augus- tus gedane aanbod tot omwisseling van aandelen Amsterdamsche Bank en Rot- terdamsche Bank in gewone aandelen Amsterdam-Rotterdam Bank op voor waarden zoals toen aangegeven, wordt gestand gedaan. Als sluitstuk van deze operatie stelt de Amsterdamsche Bank op donderdag 1 oktober de inschrijving a pari open op de reeds aangekondigde nominaal 18.250.000 gewone aandelen, gerechtigd tot de helft van het dividend over 1964. De inschrijving is voor hou ders van claims. Telkens nominaal 100 aandelen geeft recht op 20 nieuw aan deel. De claimhandel begint donderdag 24 september. Notering ter beurze in eensgevend geld zal worden aangevraagd. De uit deze uit gifte voorkomende aandelen zullen verwis seld worden tegen een gelijk nominaal be drag aan aandelen Amsterdam-Rotterdam Bank, gerechtigd tot de helft van het di vidend over 1964. Blijkens de geconsolideerde tussentijdse resultatenrekening per 30 juni 1964 bedroeg het saldo der winstrekening vóór reserve ring 14.87 min, tegn 12.29 min. over het eerste halfjaar 1963. Vooruitzichten tweede halfjaar: het laat zich aanzien dat de winst lager zal zi»n dan die over het tweede halfjaar 1963. Vooral de rentebaten zullen aanzienlijk la ger zijn door de stijging der aan crediteu ren en deposanten vergoede interest, ter wijl het verhoogde kostenniveau, zoals dit zich in het eerste halfjaar manifesteerde, zich in het tweede halfjaar handhaafde. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal de Amsterdam-Rotterdam Bank t.z.t. over 1964 een dividend van veertien percent voorstellen. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van de Amsterdamsche Bank waarin onder meer de fusie met de Rot- terdamsche Bank werd goedgekeurd, is er tussen een tweetal aandeelhouders en het bestuur een vrij diep gaand meningsver schil uitgevochten. De achtergrond van de ze strijd was de machtspositie van de bank en haar bestuurders en de kredietpolitiek van de bank. Een der aandeelhouders verklaarde dat de directie van de Amsterdamsche Bank de zakelijke relaties had verbroken met een van haar aandeelhouders, tevens re keninghouder, die in de laatste jaarver gadering tegen de jaarstukken had ge stemd. Eén en ander bleek uit een brief die ter verga derin werd geciteerd en waar in de directie van de A.B. deze aandeel houder meedeelde, dat zij door dit gebrek aan vertrouwen in de leiding van de bank de haar toevertrouwde gelden en effecten weer ter beschikking van deze aandeel houder stelde en de relatie wenste te be ëindigen. Twee aandeelhouders achtten dit een onsportieve houding, die naar hun me ning voortvloeit uit een te grote machts positie en die funest wordt als de Neder landse bankinstellingen steeds groter en machtiger worden. Deze houding achtten zij voorts rampza lig, indien het zou gaan om kredietnemers van de bank, waarop de voorzitter repli ceerde, dat bij kredietnemers deze handel wijze zeker niet zou zijn gevolgd. Advertentie Prof. Verrijn Stuart stelde voorts dat voor een bankrelatie een basis van ver trouwen aanwezig dient te zijn. Nu deze basis in dit geval kennelijk ontbrak en de aandeelhouder uiting gaf aan zijn wantrou wen ten aanzien van het bestuursbeleid, terwijl hij bovendien, naar de mening van het bestuur, relaties onderhield met het actiecomité van verontruste aandeelhou ders in de Amsterdamsche Bank, waar van destijds sprake was, meende de voor zitter dat de directie terecht had gehan deld. Van aandeelhouderszijde werd nog ont kend dat de geboycotte rekeninghouder iets met het actie-comité uitstaande heeft gehad. Maar de voorzitter bleef van me ning dat met het tegenstemmen blijk was gegeven van wantrouwen in het bestuur. „En wanneer men de leiding van de bank wantrouwt, kan men de bank beter geen geld en effecten toevertrouwen en doet men er goed aan de relatie te verbreken," aldus prof. Verrijn Stuart. In aansluiting op de aankondiging dat over het boekjaar 1963-'64 een dividend van 10 percent zal worden voorgesteld, deelt de directie van H. J. Reesink nog mee, dat de stijging der kosten wordt opgevangen door verhoogde omzetten. Er zal verder worden voorgesteld van de winst (na aftrek van vennootschapsbe lasting) ad 1.384.762 (v. j. ƒ982.114) aan de diverse reserve doeleinden te doteren een bedrag van 342.002. Over het boek jaar 1962-1963 werd een dividend van 9 percent uitgekeerd en werd 130.000 toe gevoegd aan de overige reserve. De jaar vergadering zal in de tweede helft van ok tober worden gehouden. De minister van Economische zaken prof. J. E. Andriessen gaat morgen naar Bonn voor een in formele gedachtenwisseling met zijn Westduitse ambtgenoot Kurt Schücker. Teneinde tot een meer doelmatige be drijfsvoering en een betere service aan de relaties te komen zullen met ingang van 1 oktober de activiteiten van Wm H. Mul ler en Co.'ss Stuwardoors Maatschappij N.V. en de N.V. Stuwardoors Maatschappij Pro gress te Rotterdam, welke vennootschap pen volledige dochtermaatschappijen zich van Wm H. Muiier en Co. N.V., worden samengevoegd, zo deelt de directie mee. Deze samenvoeging zal geschieden door de overeneming van de activiteiten van Wm H. Muller en Co.'s Stuwadoors Maat schappij N.V. door de N.V. Stuwadoors- Maatschappij Progress, waarvan de naam zal worden gewijzigd in N.V. Stuwadoors Maatschappij „Muller-Progress". De directie van het gecombineerde be drijf zal bestaan uit de huidige directeu ren van beide stuwadoorsbedrijven, de he ren G. Kooijman en K. C. van der Lingen, aan wie als derde directeur zal worden toegevoegd de heer drs. J. R. van Weel. De erkende vakorganisaties zijn ingelicht. Met de belangen van het personeel van beide bedrijven is volledig rekening ge houden. De bijzondere bate, uit de verkoop van het ms „Markelo" ad 83.000 in 1962 bui ten beschouwing gelaten, is over het ge heel genomen 1963 voor de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Noordzee", blijkens het verslag, minder ongunstig geweest dan 1963. Dit dankt de vennootschap aan de in het laatste kwartaal verbeterde vrachten- markt. Er werd een exploitatiewinst behaald van ƒ33.109 (v. j. verlies ƒ4.162). Na af schrijving, reservering voor survey, alge mene kosten en bankrente en bijzondere lasten, bedraagt het saldo verlies 64.335 (verlies 50.284). Hierdoor bedraagt het totale verlies ƒ396.418. De uitzichten voor 1964 zijn, op grond van hogere gages en kosten, niet gunstig, aldus de directie. De N.V. Petroleum Maatschappij „Moe ara Enim" zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interim dividend over het boekjaar 1964 van 65 (55) aan aandeel houders 34^ pet. (29Yz)\ ƒ65 (55) aan hou ders van winstbewijzen en 609 (512) aan houders van oprichtersaandelen, e.a. onder aftrek van 15 pet. dividendbelasting, nadat de door de „Koninklijke" voorgestelde uit kering van 2,60 (onv.) per aandeel van 20 nominaal zal zijn ontvangen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier leidend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.98—10.08; Amerikaanse dollar 3-583.62Canadese dollar 3.30'/i3.35'/i; Belgische frank (100) 7.2J'/i—7.27'/i: Franse frank (100) '3.30—73.80; Duitse mark (100) 90.35—90.85; Noorse kroon (100) 49.85—50.85; Deense kroon (100) 51.75— 52.75; Zweedse kroon (100) 69.7070.70; Zwitserse frank (100) 83.35—83.85; Italiaanse lire (10.000) 56.90—58.90; Oostenrijkse schilling (100) 13.96 14.06; Portugese escudo (100) 12.47'12.62'/i en Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.94—6.09. Op donderdag 1 oktober kan tot de koers van 175 percent worden ingeschre ven op de reeds te verwachten nominaal 1.845.000 aandelen B in Duiker Apparaten fabriek N.V. De stukken zijn groot 500 aan toonder. Zij zijn voor een vierde ge rechtigd tot het dividend over 1964 De in schrijving is voor houders van aandelen A en B. Het bezit van 2 aandelen van 500 geeft recht op één aandeel B van 500. De claimhandel begint op donderdag 24 september. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De produktie en de omzet bewegen zich in sterk stijgende lijn, aldus de directie in het prospectus. Als gevolg hiervan ver gen voorraden, debiteuren en onderhanden werk steeds meer financieringsmiddelen, hetgeen nog wordt onderstreept door de zich uitbreidende vraag naar aardgasap paratuur. Met het oog op deze ontwikke ling werd tot de emissie besloten. De produktie en afzet van de produkten zijn alleszins bevredigend te noemen. In het eerste halfjaar 1964 steeg de omzet ten opzichte van het eerste halfjaar 1963 met ca. 34 percent waarbij echter in aan merking dient te worden genomen, dat de strenge winter van 1963 de omzet in het eerste halfjaar 1963 minder gunstig heeft beïnvloed. Door het vorderen van Het aardgasleidingnet, waardoor in een hoog tempo steden op aardgas worden omge schakeld, neemt de vraag naar aardgas gestookte centrale verwarmingsapparatuur voor woonhuizen sterk toe. De directie verwacht bovendien, nu de lang uitgebleven prijsvaststelling van het aardgas voor de industrie officieel bekend is geworden, ook een grote vraag naar aardgasbranders voor de industriële toe passing, waarmede de vennootschap reeds vele jaren grote ervaring heeft opgedaan, zal ontstaan. De afdeling projecten breidt haar arbeidsterrein gestadig uit en be haalt een jaarlijks stijgende omzet. De ex port neemt steeds toe en ook hierin lig- Werf Gusto te Schiedam heeft van een Franse onderneming opdracht ontvangen een kraaneiland te bouwen, dat sterk over eenkomt met de beide kraaneilanden, die gebouwd zijn voor rijkswaterstaat ten dien ste van de werken in IJmuiden. Het eiland zal echter vijfhoekig zijn en op vijf palen komen te staan, terwijl de andere eilanden vierhoekig zijn en op vier pa len staan De vijf palen van het nieuwe kraaneiland moeten een lengte krijgen van 86 meter. gen nog vele mogelijkheden zowel op olie als gasbrandergebied. De directie meent dat de omzetstijging zal voortduren en dat het dividend over 1964, onvoorzien omstandigheden voorbe houden, op gelijk niveau kan worden ge handhaafd (over 1963 werd 10 percent di vidend uitgekeerd). Het saldo winst over het eerste halfjaar 1964 (vóór aftrek van belastingen, gratifi caties personeel en voorziening debiteu ren) bedroeg 515.160 360.409 over het eerste halfjaar 1963). De directie van de Koninklijke Machi nefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hen gelo en Stork Dieselmotoren te Zwolle hebben met de bestuurders van de vak verenigingen een principiële overeenstem ming bereikt over de toepassing van de ondernemingsgewijze differentiatie van de lonen voor de werknemer vallende onder de bepalingen van de C.A.O. voor de me taalindustrie. De toepassing van deze dif ferentiatie zal in elk der bedrijven afzon derlijk worden uitgewerkt, met de af spraak dat deze zal ingaan per 1 septem ber 1964. De vakraad voor de metaalin dustrie moet nog toestemming verlenen. Eerder werd bekend dat de directies van de N.V. Hazemeyer en van Heemaf N.V. te Hengelo hebben besloten de ver tegenwoordigers der regionale vakorgani saties uit te nodigen tot een gesprek over eventuele gebruikmaking van de moeilijk heid tot loondifferentiatie in haar bedrij ven. De directies vestigen er de nadruk kelijk aandacht op dat alvorens de onder handelingen met de organisaties zijn ge voerd, nog niets bekend is over de mate waarin en de wijze waarop tot differen tiatie zal kunnen worden overgegaan. Dit geldt eveneens voor het tijdstip van in voering. PHILIPS EN VAN OMMEREN GEVRAAGD Het Damrak heeft de nieuwe beursweek met een opgewekte stemming bij de ope ning ingezet. Hierbij traden de Philips- waarden en aandelen Van Ommeren het meest op de voorgrond. Ook AKU lag gun stig in de markt. Verder was Unilever goed prijshoudend, daarentegen stelde Kon. Olie wat teleur. De handel in de meeste hoofdfondsen was begin beurs vrij levendig. Zwitserland had belangstelling voor Philips en Unilever, waarvan Philips het meest profiteerde. Dit fonds liep op van 161,30 tot 161,70, maar later 161,20, tegen 161,10 als slotprijs van vrijdag. Unilever verbeterde twintig cent tot 149,20. Kon. Olie werd ex interim 2,60 verhandeld op ca. 158,20, tegen vrijdag als slotprijs 161,50 cum dividend. AKU opende aan de vaste kant op 483 (479) als gevolg van middenkoersvraag. Dit fonds daalde echter gedurende de verdere beursduur tot 479 door wat verkooporders die in een vrij lege markt kwamen. Hoog ovens vier punten lager op 612. De scheepvaartsector was actief. Aan delen Van Ommeren werden zelfs in een open hoek verhandeld. Het koersverloop was nogal schommelend. Na een opening op 270 (255) steeg de koers tot 274, om daarna in te zakken tot 267 als gevolg van winstnemingen .waarna de stukken de markt verlieten op ca. 270. Vrijdag was Het korps rijkspolitie had op 15 juni een personeelstekort van 762 man, aldus blijkt uit de memorie van toelichting op de be groting voor het ministerie van Justitie voor 1965. De organieke sterkte dient 6700 man te zijn. Op 15 juni was de werkelijke sterkte 5938 man. De per 1 november 1964 beginnende cur sus aan de opleidingsschool van het korps rijkspolitie zal weer tot de maximumcapa citeit van 300 man bezet zijn. .In samen werking met het ministerie van Binnen landse Zaken zal ten behoeve van de wer ving begin 1965 een brochure aan alle leer lingen van de hoogste klassen van de mulo- scholen worden toegezonden. De motorise ring wordt verder uitgebreid, evenals het De Nederlandsche Eleetrolasch Maat schappij te Leiden heeft een orderporte feuille die belangrijk groter is dan vorig jadr. In de eerste 8 maanden van dit jaar zijn belangrijke opdrachten ontvangen, waaronder enige grote indampinstallaties, alsmede het installeren van aardgasvel den. De fabrieken en montageafdelingen zijn hierdoor voor de rest van 1964 volledig en voor heL eerste kwartaal 1965 goed bezet. Evenwel wordt niet verwacht, dat de re sultaten over 1964 die van het boekjaar 1963 zullen overtreffen, deels door enige onderbezetting in de eerste helft van dit jaar en de sterk gestegen loonkosten sinds januari, deels door het feit, dat verschei dene grote opdrachten pas in 1965 tot af wikkeling zullen komen. Advertentie Aagtekerk 21 te Aqaba verw. Abida 22 v. Falmouth n. Stanlow. Adonis 20 te Houston. Aegis 21 v. La Guaira n. Port of Spain. Agamemnon 22 v. Londen n. Hamburg. Aldabi 22 te Salvador verw. Almkerk 33 te Penang. Alkes 21 dw. Kreta n. Genua. Aludra pass. 21 Kaap Santa Martha Grande n. Santos. Alwaki 22 te Amsterdam. Amstelveld 19 v. St. John n. Freeport. Andijk 21 te Port Everglades. Angolakust pass. 21 Quessant n. Le Havre. Archimedes 21 v. Port of Spain n. Porto Cabello. Ares 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Argos 21 v. Malta n. Piraeus. Aristoteles 21 v. Porta del Gada n. Le Havre. A verdijk 21 te Port Elisabeth. Baarn 21 te Antwerpen. Beninkust 20 te Lagos. Blitar pass. 22 Gibraltar n. Antwerpen. Bintang 22 te Beyrouth verw. Breda 21 v. Santa Martha, 22 te Barranquilla. Burl S. Watson 20 te Trinidad. Caltex Delft 20 v. Pladju n. Dumai. Caltex Gorinchem 22 v. Bremen n. Rotterdam. Caltex Madrid 22 te Rotterdam. Caltex Nederland 21 dw. Masira n. Suez. Caltex The Hague-t 21 v. Port Said n. Piraeus. Carrillo 21 v. Balboa n. Golfito. Castor 19 te Tunis. Celebes 22 te Genua verw. Dahomeykust pass. 21 Kaap Finisterre n. Dakar. Delft St. Lawrence n. Halifax. Dinteldijk 22 te Los Angeles. Doelwijk 21 Gibraltar gepass. n. Tranmere. Echo 22 v. Rotterdam n. Dublin. Eos 22 te Amsterdam. t Esso Den Haag-t 21 v. Suez n. Rastanura. Esso Rotterdam 21 v. Rastanura n. Hamburg. Eemland pass. 21 Quessant n. Bremen. Eenhoorn 21 te Kalamaki. Friesland 21 te Hongkong. Gaasterdijk 22 te Le Havre verw. Garoet 19 v. Aqaba n. Aden. Geestland 21 te Barbados. Grootekerk 21 te Avonmouth. Gulf Hansa 21 te Suez. Gulf Hollander 19 v. Port Said n. Thameshaven. Hathor 21 v. Cartagena n. Rotterdam. Hercules 22 te Rotterdam. Hoogkerk 21 v. Zanzibar n. Mombasa. Houtman 23 te Shanghai verw. Ivoorkust 21 ten anker Bonny n. Port Harcourt. Japara 21 te Cochin verw. Jason pass. 21 Porto Rico n. Curasao. Karimata 21 te Antwerpen. Karimun 21 dw. Ceylon n. Aden. Katendrecht 22 v. Geelong n. Adelaide. Katsedijk pass. 21 Miami n. Savannah. Keizerswaard 19 v. Cristobal n. Porta Cardon. Kennemerland 21 \e Vitoria. Kerkedijk 21 v. Hamburg n. Bremen. Kermia pass, noordpunt Ierland n. Curagao. Khasielle 21 v. Porto Miranda n. Stanlow. Koratia 21 v. Dublin n. Curacao. Korendijk 18 v. New York n. Antwerpen. Korovina 22 te Brisbane. Kryptos 22 te Ardrossan verw. Kylix-t 21 te Curagao verw. Laertes 21 v. Djakarta n. Padang. Leiderkerk 21 v. Antwerpen n. Bremen. Limburg 22 te San Francisco. Lycaon 20 ten anker Belawan. Maasdam 21 v. Galway n. New York. Mataram 21 te New Orleans. Mentor 21 v. Lissabon n. San Juan. Moordrecht 21 te Ravenna. Munttoren 20 te St. Thomas. Naess Commander 21 v. Bandarmashur n. Landsend. Nederrhone 19 v. Lattakia n. Barcelona. Nederrijn 21 v. Singapore n. Manila. Nederwaal 21 v. Guayaquil n. Manta. Nederweser 19 te Bremerhaven. Onoba 21 v. Singapore n. Perzische Golf. Oostkerk 21 v. Mombasa n. Tanga. Oranjefontein 22 te Amsterdam. Oranje Nassau pass. 21 Flores n. Southampton. Parkhaven 22 te Buenos Aires. Peperkust 22 te Dakar verw. P. G. Thulin 21 v. Baltimore n. Amuay Bay. Philine 21 dw. Aden n. Gibraltar. Philidora 21 v. Mombasa n. Khoralamay. Pieter-S. 22 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus pass. 21 Sabang n. Trincomalee. Prinses Margriet 18 te New York. Prins Maurits 22 te Limassol. Prins Willem-5 pass. 21 Belle Isle n. Montreal. Pygmalion 21 v. Limassol n. Famagusta. Rijndam 22 te Le Havre. Schiedijk 21 dw. Startpoint n. Boston. Schouten 20 v. Rangoon n. Penang. Serooskerk 22 te Sydney. Siberoet 20 v. Samarinda n. Hongkong. Simonskerk 21 te Hamburg. Sinon 21 v. Kingston n. Baltimore. Sinoutskerk 19 te Bremerhaven. Skadi 21 dw. Valencia n. Marseille. Sloterkerk 21 v. Mombasa n. Aden. Stad Utrecht 21 v. Emden n. Stockholm. Steenkerk 22 te Rotterdam. Stentor 21 te Antwerpen. Straat Colombo 21 te Monrovia. Straat Johore 22 te Penang. Straat Mozambique 21 te Santos. Straat Rio 22 te Port Swettenham verw. Tegelberg 21 v. Durban n. Mauritius. Telamon 22 te Rotterdam. Tjikampek 22 te Dar es Salaam verw. Tweelingen pass. 21 Quessant n. La Coruna. Utrecht 22 v. Port Said n. Montreal. Van Riebeeck 21 v. Mukalla n. Aden. Vasum 22 te Hamburg. Videna 21 te Port Said. Vitrea 21 v. Porto Miranda n. Curagao. Waiwerang 21 v. Djakarta n. Kiepang. mobilofoonnet. De vloot van de rijkspolitie wordt uitgebreid met drie vaartuigen. De minister verklaart, bij voortduring zijn aandacht te schenken aan de bestrij ding van de verkeersonveiligheid en een intensieve en systematische verkeerscon trole, met name op de autosnelwegen, noodzakelijk te achten. De afdeling rijks politie voor bijzondere verkeerstaken, waarvan de groep Surveillance Autosnel wegen een onderdeel vormt, zal van Den Haag naar Driebergen worden overge bracht, waardoor een efficiënter gebruik van het beschikbare materiaal kan wor den gemaakt. Het aantal kleine snelle per sonenauto's zal worden uitgebreid. Ten aanzien van het naturalisatiebeleid zegt de minister, dat hij na uitvoerige overweging van de bijzondere aspecten van de naturalisatie van oud-Spanje-strij- ders die links-extremistisch georiënteerd zijn, besloten heeft hun politieke overtui ging buiten beschouwing te laten. Het aantal verzoeken om naturalisatie is al sinds enige jaren ongeveer tweeduizend per jaar, onder andere doordat vele uit Indonesië afkomstige personen het Neder landerschap wensen te verwerven. Over de bouwplannen voor het gevange niswezen memoreert de minister de aan koop van grond voor bij Gouda te bouwen strafgestichten, en het verwerven van een bestaand complex van gebouwen en terrei nen voor de vestiging van een penitentiair trainingskamp voor een bepaalde catego rie van kortgestrafte volwassenen. Te voorzien is dat in 1965 een vierde open gevangenis nodig zal zijn. Met Am sterdam is overeenstemming bereikt over de overdracht aan het rijk van gronden voor de bouw van een centraal Huis van Bewaring. Voor de nieuw te bouwen Hui zen van Bewaring in Arnhem, Maastricht en Zwolle is een architect aangewezen. Als de mening met het uitzitten van korte vrijheidsstraffen tijdens de week ends slaagt zal deze in 1965 in ruimere vorm worden toegepast. Bij de begroting voor 1965 is uitgegaan van 3000 gedetineerden. De uitgaven voor het gevangeniswezen in 1965 worden ge raamd op f 40.4 miljoen. Voor 1964 was 35 miljoen toegestaan. Voor de uitvoering van de psychopatenwetten, reclassering en voorlichting in strafzaken worden de uit gaven in 1965 geraamd op 29.3 miljoen tegen 22 miljoen in 1964. Op 1 september waren 3.375 verzoeken van spijtoptanten en andere maatschappe lijke Nederlanders voor overkomst naar Nederland in behandeling. In mei, juni, juli en augustus zijn 943 verzoeken inge willigd en 295 afgewezen. Bij de Neder landse ambassade in Djakarta zullen spe cialisten worden geplaatst die daarvoor in aanmerking komende gevallen in Indone sië zullen onderzoeken. Het aantal in Nederland gevestigde vreemdelingen is van 1 januari 1960 tot 1 september 1963 toegenomen van 126.066 tot 144.253, voornamelijk door de schaarste op de arbeidsmarkt. In het algemeen is het verloop van de werkkrachten groot, waar bij het aantal in Nederland tewerkgestel- den uit verder afgelegen gebieden groeit naarmate dat uit nabije landen afneemt. Op grond van strikt persoonlijke over wegingen heeft prof. ir. E. van Emden, technisch directeur der N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, de wens te kennen gegeven zijn taak bin nen afzienbare tijd neer te leggen. Com missarissen en mede-directeuren van Fok ker betreuren dit besluit ten zeerste. De export van pluimveehouderljprodukten heeft tot en met augustus van dit Jaar 1 301 miljoen opgebracht, ongeveer 69,5 miljoen minder dan in de overeenkomstige periode van 1963. Van Ommeren reeds zeven punten hoger verhandeld. Dit op de gunstige cijfers van deze maatschappij over het eerste halfjaar van het lopende boekjaar. VERHANDELDE FONDSEN 21 sept. 18 sept. Totaal 436 440 Hoger 157 (36,0%) 192 (43.6%) Lager 171 (39,2%) 149 (33.9%) Gelijk 101 (24,8%) 99 (22.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.KU Hoogovens Kon. Olie158,40-158,50 Philips 161,20-162,00 gl Unilever 149,00 Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.KU481 gb-483% Hoogovens Kon. Olie158,30-158,50 Philips 161,80-162 gl Unilever 148,90-149 Slot 2de tijdv. 484 Va 613 158,30 161,80 149,00 Vorige slotkoers A'dam Rubber 111 H.V.A 145'A A.K.U 480% 126,50 Hoogovens 616 Philips Gem. Bez. 160,95 Uni'ever 148,70 Dordtsche Petr. 741V. K. Ned. Petr. Mij 158,— Ex H^ll. Am. Lijn 105% K.L.M 66,50 K.N.^.M 145 Ned. Stoomv. Mij. 1341/a Ommeren, Phs. v. 268 Scheepv Un. Ned. 133% 206,— 112, 235, Unitas 506, Ver. Bezit v. 1894 131,— Ex Amro-Bank 69,— Ned. Handel Mij. 307% Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn 612 Amstel Brouwerij 431 Berkel's Patent 218 Bols 1060 Bührm.-Tetterode 725 367 Ford 950 Gelder Kon. Pap 146 Gist Spir.f. Kon. 312 Van der Heem 344% Heinekens Bier 475'A Hoogenbosch Sch. 332 Indola 458 Kon. Zout-Ketjen 905 Miiller Nat. Bezit 286 Ned. Kabelfabr... 363 Philips Pref 57,10 Stokvis 202 Thomassen Dr. 710 Ver Machinefabr 193 Wessanen. 441 Wilton Fijenoord 202 Zwanenberg-Org. 975 Billiton Mij. II 441 Aluminium Ltd... 32% American Motors 17 tl Anaconda 54 Bethlehem Steel 42% Cities Service 71% General Motors.. 99% Kennecott Copper 88% Republic Steel 51% Shell Oil 49% U.S. Steel 63 Ex Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Het koerspeil in Wall Street is gisteren op nieuwe recordhoogten beland bij een vooral aan het slot zeer actieve handel. General Motors kwam boven de 100 als gevolg van het sluiten van een nieuw arbeidscontract. Ook de andere autowaar den kwamen hoger af. Zo was Chrysler ongeveer een dollar hoger. Koperfondsen stegen als gevolg van prijsstijgingen in die sector. Texas Gulf Sulpher 3 op 56%. De omzet in dat fonds beliep 177.400 shares. Van de 1353 verhandelde fondsen waren er 686 hoger en 401 lager. De omzet beliep 5.33 miljoen shares tegen 6.18 mil joen shares vrijdag. De Dow Jones-indices: industrie 871.58 6.46), sporen 215.99 0.69) en openbare nutsfondsen 152.15 0.25). Na de reeds ter kennis gebrachte asso ciatie van het Eerste Nederlandsche Ac countantskantoor van 1883 Moret en Starks het accountantskantoor Moret en De Jong en het accountantskantoor Jonkers en De Jong onder de gemeenschappelijke naam „Moret, De Jong en Starke Eerste Nederlandse Accountantskantoor van 1883" hebben thans de met deze kantoren samenwerkende belasting-adviesbureau» tot een fusie besloten. Dit betreft het be lastingadviesbureau Moret en Starke te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, het kantoor J. W. Brinkman te Den Haag en Groningen, en Doornbos en van Sevenbergen te Rotterdam, die onder de gemeenschappelijke naam „belasting adviesbureau Moret en Starke, Brinkman en Co" hun werkzaamheden zullen blijven verrichten. De eenmaking van de graanprijzen in de ze» landen van de Europese Economische Gemeen schap staat weer op de agenda van de EEG- ministerraad, die gister in Brussel bijeen is ge komen om gedurende drie dagen landbouw vraagstukken te bespreken. International Flavors en Fragrances I.F.P. (Ne derland) gaat haar produktiebedrijf (thans ge vestigd in Hilversum) overbrengen naar Tilburg. De commerciële afdeling blijft voorlopig geves tigd in Zaandam. ai)ua;iaapv HOOFDSCHOTEL? VLEES

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13