HET WEER Jongen steekt vriendje dood met een kris TI 1 p Drie Franse kinderen in auto ontvoerd Sociaal-economisch beleid is gericht op evenwichtsherstel VS beëindigen patrouillevaart in de Golf van Tonkin Frankrijk stelt maatregel tegen haringinvoer uit Ontwikkeling mag niet weer door loonexplosies worden verstoord Timmerman „hielp" op Voorjaarsbeurs Voor ministers 20 petmeer salaris SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID Zware bewaking in Venezuela voor De Gaulle Volgens Tass zijn drie onbekende schepen gezonken Wil de R.E.M. een omroepvereniging worden? Pisani neemt wraak met aardappelen Nederlandse vrouw en haar zoontje in Sydney vermoord Fusie NMU met Sterovita Voor modieuze dames- en teenerkleding 49e JAARGANG NUMMER 270 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 *W MORRIS 'éeforeyouêuif! Morgen warmer Gestolen goederen in de duinen begraven Buitenlandse arbeiders Sociaal wetboek Emigratie Stoeipartij eindigt fataal Het woord is aan DAMES- en HERENTWEEDJASSEN In de krant van heden: BAREST HAARLEM TEL 13439 i LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Minder koude nacht. Morgen overdag warmer dan vandaag en over het algemeen zonnig Meest matige wind tussen zuidwest en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. In de toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1965 zegt minister Veldkamp onder meer dat in 1965 zeer hoge eisen zullen worden gesteld aan het sociaal-econo mische beleid, opdat een evenwichts herstel binnen het bereik komt. Aller eerst dienen niet-wenselijke gevolgen van de grote loonsverhogingen in 1964 op de economische ontwikkeling in de nabije toekomst te worden voorkomen of geredresseerd. In ieder geval moet worden voorkomen, dat loononderhan delingen een tweede keer in een zo ge spannen sfeer moeten geschieden. Zeer belangrijk acht de minister een goed verloop van de interne coördinatie, zowel aan werknemers als aan werkge verszijde. Hierbij kan de Stichting van de Arbeid een belangrijke coördinerende en «timulerende taak vervullen. „Zou in een volgende periode al te zeer worden afge weken van de in het centrale overleg over eengekomen uitgangspunten voor de loon vorming, dan zou de feitelijke ontwikkeling tot norm worden verheven. Dat zou er opnieuw toe leiden, dat het gezag van al le bij de loonvorming betrokken personen en instanties ernstig zou worden aange tast", zegt de minister. Zonder een uitspraak te doen over de te realiseren loonstijging hanteert de minis- van het Centraal Planbureau, uitgaande respectievelijk van een loonkostenstijging van vier en van zes percent. Op basis van de vier-percent veronderstelling zal de betalingsbalans op lopende rekening in Enkele rechercheurs van de Haarlem- te politie hebben in de afgelopen nacht op aanwijzing van een 29-jarige Haarlem se timmerman in de duinen nabij de Zandvoortselaan in Zandvoort een grote hoeveelheid goederen opgegraven, die dit voorjaar op de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw waren ontvreemd. De timmerman was maandagavond door een politieman uit Zandvoort betrapt toen hij bezig was een nieuwe naaimachine in de duinen te begraven. Aan de tand ge voeld, bekende de timmerman, dat hij de naaimachine in Haarlem had ontvreemd. Hij werd daarop overgegeven aan de Haarlemse politie. Tijdens de ondervraging kwam toen heel wat meer aan het licht. De timmerman bekende op de Voorjaarsbeurs gestolen te hebben: twee naaimachines, twee boeken rekjes, een bloembak, vier kijkers in fou- draal, een telescoopkijker, drie statieven in foudraal, twee microscopen, een ther mostaat, drie speelgoed spoorwegrijtuigen, een handpomp, een gaslamp, acht transis torradio's, zes onderzetters, vier paar ny lonkousen, een scheerspiegel, een speel goedauto en een plastic kinderbadje. De man was tijdens de opbouw van de Voorjaarsbeurs behulpzaam. Hij verklaar de de goederen geruime tijd in huis te heb ben gehouden, maar bang te zijn gewor den, dat ze ontdekt zouden worden door de politie, omdat zijn vrouw gedreigd zou hebben bij de politie melding te maken van de diefstallen. De man is in verzeke ring gesteld. Advertentie 1965 juist geen tekort meer vertonen, ter wijl de arbeidsmarkt een ontspanning van enige omvang te zien zal geven. Minister Veldkamp merkt op dat de loonoperatie van 1964 althans gedurende het eerste halfjaar van 1964 in zoverre gunstige resultaten heeft afgeworpen, dat hierdoor de omvang van de zwarte loon vorming op beduidende wijze is vermin derd. Over de arbeidsvoorziening zegt de mi nister o.m. dat het tekort aan arbeids krachten voor 1964 geraamd wordt op 75.000 mannen en 38.000 vrouwen. De werving van buitenlanders was in 1963 nauwelijks voldoende om het toene mende aantal teruggekeerde buitenlandse arbeiders te compenseren. Het aantal Ita lianen liep terug van ongeveer 3000 in 1962 tot ongeveer 1000 in het vorig jaar. Het aantal Spanjaarden nam toe van ruim 3.000 in 1962 tot 4.500 in 1963. Eind no vember van het vorige jaar werkten in ons land bovendien ongeveer 2.500 Grieken, Turken en Joegoslaven. Modernisering op het gebied van de ar beidsomstandigheden is naar het oordeel van minister Veldkamp geboden. Een „Ar beidsomstandighedenwet" dient daarom in de plaats te komen van de regelen be treffende de arbeidsbescherming, die thans zijn verspreid over een groot aantal wet ten. Nagegaan wordt of ook de wetgeving in zake de medische, paramedische en ver plegende beroepen onder te brengen is in één wet. Voorts zou naar de mening van de minister gedacht kunnen worden aan samenvoeging van de Besmettelijke-Ziek- tenwet, de Inentingswet en de Quaran- tainewet en aan samenvoeging van de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening met die op sera en vaccins, de wet op de Ne derlandse Pharmacopee en misschien ook de Opiumwet. De minister zal bij het parlement een volksgezondheidsnota indienen, die als grondslag kan dienen voor een discussie over het beleid ten behoeve van de volks gezondheid. Minister Veldkamp streeft voorts naar een vereenvoudiging en vernieuwing van de sociale wetgeving, de volksgezondheids- wetgeving daaronder begrepen. De minis ter acht dit niet alleen van belang uit een oogpunt van wetgevingsbeleid, maar voor al voor de burgerij, voor wie het gehele sociale bestel thans weinig doorzichtig is en die er recht op heeft dat de op haar gerichte wetgeving ook voor haar duidelijk is. Een dergelijke codificatie zou wellicht in de verdere toekomst tot een sociaal wetboek kunnen uitgroeien. Ingediend zal worden een ontwerp Nood wet Geneeskundigen. Dit wetsontwerp be oogt artsen, tandartsen en apothekers in buitengewone omstandigheden zo doeltref fend mogelijk te kunnen inzetten. Ook zal een ontwerp van wet op het medisch-far- maceutische tuchtrecht, ter vervanging van de bestaande wet van 1928, aanhangig wordt gemaakt. Een commissie zal worden ingesteld, die zich zal bezighouden met de bestuurlijke en organisatorische aspecten van een ba sisplan voor de toekomstige drinkwater voorziening van de randstad Holland. Voorts bestaat het plan te komen tot de oprichting van een bureau ter documenta tie van gesignaleerde schadelijke bijwer kingen van geneesmiddelen. In de toelichting op zijn begroting schenkt minister Veldkamp ook aandacht aan emigratie en arbeidsbescherming. Over de emigratie zegt de bewindsman te De ministers zullen in 1965 weer een belangrijke salarisverhoging krjjgen. Wanneer de Kamers ermee akkoord gaan worden hun salarissen met gemiddeld 20 percent verhoogd. De voorgestelde verhogingen zijn een onderdeel van het plan van minister Toxopeus om de salarissen van ambte naren in vier jaar tjjd (1962-1965) met acht tot veertig percent te verhogen. In 1964 bedroegen de salarissen van alle ministers met uitzondering van de minister van Binnenlandse Zaken 56.460. De minister van Binnenlandse Zaken had een salaris van 59.900, Nu krijgen de ministers van vrijwel alle departementen een salaris van 66.600, behalve die van Binnenlandse Zaken 64.100) en Defensie 70.700). Voor de minister van Buitenlandse Zaken is 111.900 uitgetrokken, omdat hjj een ambts- en representatietoelage van 40.000 krijgt. vermoeden, dat deze haar dieptepunt is ge passeerd. Sedert maart 1963 wordt vrijwel voor alle belangrijke immigratielanden een bescheiden opleving in de belangstelling waargenomen. Het werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel zal worden gewijzigd. De huidige werktijd voor het horecapersoneel zal van maximaal 53 uren per week en 101 uren in de twee achtereenvolgende we ken worden teruggebracht tot 51 uren per week en 96 uren in twee achtereenvolgen de weken. Een twaalfjarige Amsterdamse scholier heeft gistermiddag tijdens een stoeipartij in zijn woning in de Trompenburger straat zijn veertienjarige vriendje B. J. van Aalst met een kris een dodelijke steek in de hartstreek toegebracht. De jongen, die wel „au" riep, maar niet bemerkte dat hij, zoals later bleek, ern stig gewond was, liep nog door, doch zak te korte tijd later in elkaar. De twaalfjarige knaap legde tezamen met een in de kamer aanwezig vriendje het slachtoffer op een diven. Ze waar schuwden de buren, die op straat een juist passerende politieauto aanhielden. Het slachtoffer werd naar het Weesper- pleinziekenhuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. De kris hing als sierwapen in een sche de aan de wand. Tijdens het stoeien had de jongen het wapen van de muur gepakt en er een stekende beweging mee naar zijn vriendje gemaakt. De jongen is overgegeven aan de kin derpolitie, die deze tragische steekpartij nu onderzoekt. Omstuwd door Venezolaanse cavale risten maakt president De Gaulle in een open auto zijn intocht in Cara cas, de hoofdstad van Venezuela. De Franse president draagt de generaalsuniform. (Telefoto) Etienne Rey: Wie het meest waard zijn bemind te worden, zijn het ongelukkigst in de liefde. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 TT Tj Tjj^ 8 1 T Tj^ Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. J|! I js 1 M L J S_ IL M 1 Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A 9,75, franco per post 11,-. - Losse Telefredactie o389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoordred. en alle afd. Teler. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem -X- Directeur: Mr. H. C. van der Mije MARMAY (Frankrijk) (AP). - Drie kinderen die in Marmay van school op weg naar huis waren, werden maandag in een auto ontvoerd. Ze zijn nog niet gevonden. Het zijn: Patrick Guillon, vijf jaar, zijn zesjarig zusje Christine en de vijfjarige Joel Biet. Ooggetuigen deelden mee, dat de drie kinderen meegenomen waren door een jonge vrouw die de auto bestuurde. Er zat ook een ouder echtpaar in de auto. De politie acht het mogelijk dat er sprake is van een familietwist. Toen de kinderen na schooltijd niet thuis terugkeerden, heb ben de vader van Patrick en Christine en de grootvader van Joel de politie gewaar schuwd. Er is onmiddellijk een onderzoek in gesteld. De politie vond geen spoor van de auto of de kinderen. Vanmorgen is het zoeken opnieuw begonnen. De politie deeld«-in de loop van-de och tend mee, dat zij een briefje gevonden hLeeft waarin meegedeeld wordt, dat de kinderen in goede handen zijn en dat „bin nen 24 uur instructies gegeven zullen wor den". De politie zegt uit te gaan van de theorie dat de kinderen ontvoerd zijn. CARACAS (AFP) „Buitengewoon har telijk, interessant en positief'vond presi dent Leoni van Venezuela het onderhoud dat hij gisteren op paleis Miraflores in Ca racas had met president De Gaulle. Er bleken naar zijn zeggen mogelijkheden te bestaan tot verdere ontwikkeling van de uitstekende betrekkingen tussen Venezue la en Frankrijk. Leoni sprak voorts te genover de pers zijn grote tevredenheid uit over de houding van het Venezolaanse volk, dat „generaal De Gauile had ontvan gen zoals het behoorde, met hartelijkheid en enthousiasme." In Venezuela waren met het oog op de komst van de Franse president uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen. Elke toegang tot de landingsbanen van het vliegveld was geblokkeerd, het gedeel te grenzende aan de Caraïbische Zee werd zwaar bewaakt. Op de straathoeken in Caracas stonden politiemannen met getrok ken revolvers en met machinegeweren. De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard heeft president De Gaulle succes gewenst in zijn pogingen om Zuid-Ameri- ka nauwer aan Europa te binden. WASHINGTON (Reuter en AFP) Vol gens het Russische persbureau Tass heb ben Amerikaanse oorlogsschepen vorige week drie niet-geïdentificeerde schepen in de Golf van Tonkin tot zinken gebracht. In totaal zouden vijf schepen beschoten zijn. Tass maakt geen melding van de bron, waaruit dit bericht afkomstig is. Het zegt verder dat „de illegale patrouil les van schepen langs de kust van de de mocratische republiek Vietnam, de militai re demonstraties en de uitlokking van in cidenten in dat gebied moeten ophouden. De twee Amerikaanse torpedoboot jagers die bij het incident van vorige week in de Golf van Tonkin bij Vietnam betrokken waren, hebben hun patrouillevaarten be- eindied en 't gebied verlaten. Dit is maan dagavond in Washington van welingelich te zijde vernomen. Wanneer de Amerika nen opnieuw in de Golf zullen gaan pa trouilleren is niet bekend. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie wilde geen commentaar geven op het bericht van de terugtrekking van de Ame rikaanse patrouilleboten. Maandagavond verklaarde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, nog op een persconferentie dat de Verenigde Staten zich „niet uit de Golf van Tonkin zullen laten verdrijven." President Johnson heeft gisteren op een persconferentie in Washington gezegd over haaste stappen in verband met het jong ste incident in de Golf van Tonkin te heb ben vermeden. De president zei geen nieu we bijzonderheden te kunnen toevoegen aan de eerder gegeven uiteenzetting over de Amerikaanse activiteit in het bewuste gebied. Het Noordvietnamese persbureau heeft gemeld dat Noord-Vietnam zich voorbe reidt op een eventuele Amerikaanse aan- Naar in Brussel wordt vernomen heeft Frankrijk de afkondiging van het stelsel van minimumprijzen voor de invoer van haring een tweetal dagen uitgesteld. Het zou reeds maandag van kracht zjjn ge worden. Bovendien zal de maatregel alleen gel den voor verse haring en niet voor gezou ten haring, die ongeveer de helft van de Franse iavoer uitmaakt. Het uitstel met twee dagen betekent in de praktijk, dat het stelsel van minimum prijzen door Frankrijk niet eerder dan de volgende week kan worden toegepast. Is de R.E.M. van plan een onafhankelijke omroepvereniging op te richten, die straks zendtijd zal vragen in het kader van het open bestel dat minister Bot van O., K. en W. heeft aangekondigd? „Geen commentaar", zei vanmorgen mr. H. Minderop, gedelegeerd commissaris van de R.E.M. „Ik weet nergens van", zei R.E.M.-directeur J. Brandei. Volgens „De Volkskrant" zou er al hard aan de statuten van de nieuwe omroep organisatie worden gewerkt en verwacht men bij de R.E.M. dat honderdduizenden zich als lid zullen melden. De opzet zou zijn de Eerste Kamer onder de indruk te brengen van de grote steun die de R.E.M. geniet. Ten kantore van de R.E.M. weet men echter van niets. val. Het Noordvietnamese regeringsblad Nhan Dan waarschuwde dat de Verenig de Staten „elk ogenblik een voorwendsel kunnen verzinnen om misdaden te be gaan". Noord-Vietnam ontkent dat zijn schepen bij het incident van 18 september betrokken zijn geweest. Het blad noemt het incident „bedrog" en „vooropgezet om de alarmtoestand van de zevende vloot te handhaven." Het incident is door de on gunstige reacties „als een nachtkaars uit gegaan." BRUSSEL (ANP en AP). - Nederland heeft vandaag een Frans verzoek afge wezen om verse melk te leveren aan Parijs, waar als gevolg van een staking van de melkleveranciers een groot te kort aan melk is. Het argument van onze minister van Landbouw Biesheuvel hierbij is dat grote leveranties de voor raden in Nederland in gevaar zullen brengen en de prijzen omhoog zullen brengen. Als tegenmaatregel heeft vanmorgen de Franse minister van Landbouw, Pisani, in Brussel zijn stem onthouden aan een ontwerp-tekst voor subsidies bij de uitvoer van aardappelen naar derde landen. In de ministerraad van de E.E.G. had hij gister avond in beginsel zijn instemming met de tekst betuigd. Het Nederlandse uitvoerverbod was vanmorgen officieel door minister Bies heuvel in het congrespaleis in Brussel aan zijn Franse collega meegedeeld. Deze had mr. Biesheuvel vanmorgen benaderd met het verzoek de exportstop in te trekken. Overigens heeft het Nederlandse besluit enige verwondering gewekt in kringen van de Europese commissie, waar men betwij felt of het afkondigen van exportstops naar partnerlanden in de E.E.G. wel juri disch in overeenstemming is met de be palingen van het E.E.G.-verdrag. Nederland stelt prijs op een afspraak over de subsidies voor de uitvoer van aardappelen naar landen buiten de ge meenschap omdat dit anders leidt tot onnodige concurrentie tussen de „zes". Het produktschap voor zuivel, dat op grond van zijn bevoegdheden en in overleg met het ministerie tot de exportstop besloten heeft, deelde ons ter verduide lijking desgevraagd nog het volgende mee: De melkproduktie in ons land loopt in dit seizoen terug. De consumptiemelkbedrij ven in het westen d?s lands moeten in andera gedeelten van 't land melk kopen. Zouden nu extra-hoeveelheden consumptiemelk het land uitstromen dan zou dit de ver houding tussen vraag en aanbod beïn vloeden, zodat voor de westelijke con- sumptiemelkbedrijven de grondstofprijs te hoog zou worden. SYDNEY (Reuter) De 28-jarige me vrouw Elsa Heibloem, vrouw van een Nederlandse immigrant, en haar driejarig zoontje Robert zijn in hun woning in een buitenwijk van Sydney met een bijl om het leven gebracht. Er is een 34-jarige man aangehouden, wiens naam nog niet is vrijgegeven. De N.V. Nederlandse Melk-Unie (N.M.U.) en de N.V. Sterovita Melkproducten heb ben besloten tot een fusie om de rentali- biliteit van beide bedrijven op te voeren. De beide aandeelhouders van Sterovita, te weten Albert Heyn en de Coöperatieve Melkcentrale G.A. (C.M.C.), zullen hun aandelen inbrengen in de Nederlandse Melk-Unie in ruil voor aandelen N.M.U. In Nijmegen is prof. T. A. Birrell (rechts) als rector-magnificus opge volgd door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken). De foto is genomen tijdens de recep tie na de overdracht van het rectoraat. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1