Man bekent moord op zijn vrouw 't is weer tijd voor l Franse kamer op Idéé 64 Kleinzoon van Wilson bekritiseert presidentiële kandidaten van VS 1.15 Dominee Sayre's preek vertolkt Amerikaans gevoel van onbehagen Cafetariahouder goot frituurvet over belager directe verlichting met norac Amerikaanse drummer Joe Morello gaf lessen in Den Haag en Amsterdam De fiscus heeft 505 ambtenaren meer nodig 5 jongelui verdacht van diefstallen uit auto's Moeilijkheden bij ontgroenen in Den Haag Handel met het buitenland steeg 20 pet. Remboursbank weer 7 percent Proefvlucht werd bijna ramp in VS Vier maanden voor brandstichting in woonwagen Britse student in Alpen bevroren Onderscheiding voor hofpredikant J. F. Berkel DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 5 Noodweer in Noord-Italië richt grote schade aan In lste halfjaar zó zacht zó geurig Twee doden in verkeer (Van onze correspondent) WASHINGTON In Washington is een heftige discussie gaande over een preek die dominee Francis Sayre afgelopen zon dag in de Washington-cathedral heeft ge houden. Die preek ging namelijk over po litiek en bevatte, hoewel zonder namen te noemen, scherpe critiek zowel op de re publikeinse senator Goldwater als op de democratische president Johnson. Sayre noemde de keuze, die het Ameri kaanse volk dit jaar bij de verkiezingen heeft, steriel en frustrerend. Het is de keuze tussen een man van gevaarlijke on wetendheid en enorme onzekerheid en een man, wiens huis aan de buitenkant schit terend is in elk opzicht, maar wiens indi vidueel gebrek aan moraal onvermijdelijk termieten met zich meebrengt, die de grondvesten van dit huis aanvreten. Voor wie in deze mannen, respectieve lijk Goldwater en Johnson nog niet her kend had, maakte Sayre het nog duidelij ker door te zeggen dat de partijen van de betreffende heren respectievelijk beheerst worden door frustratie en vijandige gevoe lens enerzijds en een cynisch manipuleren van de macht achter een goedmoedige fa- gade anderzijds. De woorden van een wil lekeurige dominee zouden misschien niet veel opzien gebaard hebben. Sayre is ech ter een prominente figuur in Amerika's po litieke leven. Hij is de kleinzoon van pre sident Wilson, en werd zelf in het Witte Huis geboren. Bovendien was hij een in tieme vriend van president Kennedy. Zijn woorden zijn dan ook als een bom inge slagen en een stroom brieven en telefoon tjes kwam op Sayre af. Negentig percent van deze reacties wa ren positief en hielden volledige instem ming in met Sayre's preek, die overigens uitmondde in critiek op het Amerikaanse volk zelf, dat zich volgens hem apathisch had gedragen tegenover de kandidaturen van Goldwater en Johnson en dat tezeer streeft naar eigen voordeel om nog oog te hebben voor meer nobele doeleinden. Er zijn zonder twijfel tienduizenden Amerikanen in alle lagen der bevolking, die weinig sympathie hebben voor beide kandidaten. In vele opzichten lijkt men Goldwater als persoonlijkheid aantrekke lijker te vinden dan Johnson, maar aan de andere kant slaan de denkbeelden en programmapunten van de democratische partij bij de meerderheid beter aan. Dat president Johnson een man is met een ze ker gebrek aan moraal lijken vele Ameri kanen te vinden, een oordeel dat geba seerd lijkt op informaties over de ondoor zichtige manier waarop Johnson zijn mil joenenfortuin vergaarde en op het onloo chenbare feit dat Johnson als senator een totaal andere melodie zong dan thans. In de Senaat namelijk stemde hij meer dan eens tegen elke wetgeving, die gelijke rechten aan de neger moest geven. Nu, in het Witte Huis, poseert hij als kam pioen van die wetgeving. In de Senaat hield hij onder andere tegen dat de in sommige staten geheven belasting op het uitoefenen van het kiesrecht werd opgehe ven. Nu doet hij het voorkomen dat hij daar sterk voor is. En zo zijn er honderd voorbeelden. Bovendien kan niemand ontkennen dat senator Johnson zestien uur per dag in tiem samenwerkte met Baker, de secreta ris van de democratische fractie. Inmid dels is gebleken dat Baker door dubieuze manipulaties in die tijd kans zag een mil joenenfortuin te maken. Dominee Sayre heeft ten aanzien van Goldwater en John son uitgesproken wat velen denken. Aan de situatie iets veranderen kan echter nie mand. De keuze in november blijft tussen Goldwater en Johnson, en op de man af gevraagd zal waarschijnlijk ook de gebo ren en getogen democraat Sayre wel zeg gen dat tenslotte de democratische kandi daat Lyndon B. Johnson ondanks alles de beste keus is. Een cafetariahouder aan het Ledeganck- plein in Den Haag heeft krachtig ingegre pen toen een buurman tijdens een ruzie met enkele jongens potten, pannen, pata tes en andere spullen naar de kassa begon te gooien. Hij pakte een pannetje met ko kend frituurvet en goot dit leeg over hoofd en bovenlichaam van de buurman. De buurman en de cafetariahouder moesten, respectievelijk ernstig en licht gewond, naar een ziekenhuis worden over gebracht. theker of drogist. Advertentie Als U net iets te hard werkt, net iets te veel telefoon- tjes hebt en U wordt geplaagd door maag- zuurNeem j dan Norac! Norac helpt j direct en veilig. Haal Uw doosje Norac bij Uw apo-1 Ècn produkj. van dé Algemeene NÏ)RlT Maatschappf Advertentie (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een van 's werelds knapste moderne jazzdrummers, Joe Mo rello van het Dave Brubeck-kwartet, wiens ritmische aandeel in Brubecks fa meuze nummer „Take Five" in het bijzonder bekend is, heeft dit weekeinde voor een primeur in de Nederlandse jazzhistorie gezorgd. Voor een publiek van musici en vertegenwoordigers van de muziekpers gaf hij in „Les Galeries" te Scheve- ningen de eerste Nederlandse „drumclinic"een soort openbare les in de techniek van het drummen, gekoppeld aan een korte causerie over de functie en taak van de moderne jazzdrummer in het orkest. MORELLO, auteur van verscheidene itudieboeken op het gebied van het slag werk, vertelde in de Verenigde Staten nog niet lang geleden te zijn begonnen met het geven van „drumclinics", teneinde te hel pen de kunst van het drummen zeer onderschat onderdeel van de muziekbe oefening op hoger peil te brengen. Er bleek een enorme belangstelling voor te bestaan en hij werd uitgenodigd zijn open bare lessen ook in Europa te geven. Mo rello, die zaterdag was gearriveerd uit En geland waar hij twaalf van dergelijke de monstraties heeft gegeven, gaf zondag- Een 39-jarige inwoner van Roermond, arbeider op een steenbrekerij in die plaats, heeft gisteravond bekend zijn 34-jarige vrouw met parathion van het leven te hebben beroofd. De vrouw overleed twee weken geleden plotseling na een vrolijk avondje uit met haar man. Gistermiddag werd de man gearre- iteerd. Na enkele uren verhoor viel hij door de mand en bekende hij zijn vrouw met parathion te hebben vergiftigd. Hij had genoeg van haar, zo luidde zijn mo tief. Het landbouwvergif heeft hij volgens zijn verklaring van een collega ontvangen. De verdachte zou tegen deze gezegd heb ben dat hij parathion nodig had voor on- gediertebestrijding in de tuin van een ken nis. De man was acht jaar met zijn vrouw getrouwd. Het echtpaar had geen kinde ren. Ondanks rationele werkmethoden en mechanisering blijft het werk van de be lastingdienst zodanig toenemen, dat het personeel nog meer moet worden uitge breid. Voor 1965 wordt een uitbreiding met 505 personen voorzien. Maar daaree raakt de belastingdienst steeds meer in de knel. De minister van Financiën schrijft in de toelichting op zijn begroting voor 1965,' dat personeelsuitbreiding erl- toeneming van behoefte aan archiefruim te grote moeilijkheden veroorzaken wat behuizing van inspecties en ontvangkan toren betreft. Voor de eerste keer in de fiscale ge schiedenis zal met studenten in de Leidse fiscaal-juridische studierichting een ver bintenis worden aangegaan, waarvoor een tegemoetkoming in de studiekosten zal worden verleend. De afdeling helingbestrijding der Am sterdamse centrale recherche heeft vijf jongemannen, in de leeftijd van 22 t/m 24 jaar, allen zonder beroep en afkomstig uit Suriname, gearresteerd onder verden king betrokken te zijn geweest bij dief stallen uit auto's. Het gaat hierbij om een veertig gevallen. Nog meer arrestaties uit dezelfde kringen worden verwacht. Een derde van het aantal groenen bij de Haagse Studenten Vereniging heeft zich gedurende de slechts veertien dagen du rende kennismakingsperiode teruggetrok ken. De groenen zouden volgens een der ouders bezwaar hebben tegen het sadisme en de liederlijkheid van de ouderejaars. De voorzitter van de ontgroeningscom- missie, de heer D. D. Honijk, gaf toe dat er zich een paar onregelmatigheden heb ben voorgedaan, zoals het vrij ernstig aan de voet gewond raken van een groen, die op het Scheveningse strand van een door zijn jaargenoten opgebouwde toren is ge vallen. Enkele dagen tevoren was dezelf de groen tijdens een kroegjool op de Haag se sociëteit „Megara" terwijl hij op de grond zat door een ouderejaars in zijn oog geschopt. „Er is hier sprake van een nor maal ongelukje", aldus de ontgroenings commissie. „Wij zien er streng op toe, dat herhalingen worden voorkomen." Ook het geval van een groen, die een ijzeren ring van een bierton in zijn nek gegooid kreeg, wordt door de commissie als niet ernstig beschouwd. De beschuldiging van een der ouders, dat de groenen geschopt zouden zijn, wees de heern Honijk zonder meer van de hand. Tijdens het „uitvechten" komt er wel eens iets ongelukkig aan, maar van opzettelijk «fbeulen is geen sprake. CREMONA (AP) Door rukwinden met snelheden van 150 kilometer per uur zijn in het landbouwgebied van de Po-val lei tal van bomen ontworteld, te velde staande gewassen vernietigd en ruim zes honderd mensen dakloos geworden. De grootste schade werd aangericht in het dorpje Casal Sigone, waar ruim drie honderd huizen onbewoonbaar werden. Het leger heeft een Rode Kruis eenheid gezon den om de vele lichtgewonden te helpen. avond nog een tweede „drumclinic" na melijk in Marcanti te Amsterdam. De de monstraties in ons land werden gefinan cierd door een Alkmaarse importeur van muziekinstrumenten. Morello, wiens toelichtingen voortreffe lijk werden vertaald door Rob Meyn, slag werker van het Radio Filharmonisch Or kest en leider-vibrafonist van het Rainbow Quartet, gaf een boeiende demonstratie van de basis-technieken van het drummen, met de erbij behorende houdingen van vin gers, handen en armen. WAS DE DRUMMER van vroeger iemand die lachend op de achtergrond het tempo zat te trommelen, de moderne jazzdrummer dient een volwaardige mu sicus te zijn, die muziek moet kunnen le zen en interpreteren en die in het orkest zijn individuele partij bijdraagt. Hij is ver antwoordelijk voor de dynamiek van het orkestgeluid, dat hij kleur en schaduw geeft. „De drummer kan de band maken en breken", aldus Morello. Onder zijn gehoor bevonden zich meer dere Nederlandse drummers onder wie Chris Dekker, Nico Prins, Peter Ypma, Cor van den Berg, Tonny Nuser (van Toon Hermans) Johnny Engels jr. (Dia mond Five) en Lex Cohen (Dixieland Pipers) alsmede talrijke andere musici en artiesten. Het Dave Brubeck-kwartet zal vrijdagavond 9 oktober een concert geven in het Amsterdamse Concertgebouw. De waarde van de Nederlandse buiten landse handel is blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het eerste halfjaar 1964 met 20% toegenomen. Deze ontwikkeling hangt ten nauwste sa men met de heersende hoogconjunctuur in Nederland zowel als in andere landen, met name in West-Europa. Als gevolg van de sterkere stijging van de binnenlandse be stedingen dan van de produktie, overtrof de toeneming van de invoer die van de uitvoer in aanzienlijke mate. Het deel van de invoer dat door de uit voer werd gedekt (dekkingspercentage) verminderde dan ook van 83°/o in de eerste helft van 1963 tot 78% in het overeenkom stige tijdvak van 1964. In geld uitgedrukt kwam dit neer op een verslechtering van de handelsbalans met meer dan 1 mil jard. Het Negatief safcfó ojl de handelsba lans steeg namelijk van 1,7 miljard in het eerste halfjaar van 1963 tot 2,8 mil jard in de eerste helft van 1964. Voor het grootste deel is deze verslechtering van de handelsbalans het gevolg van de sterk gestegen import van industriële goederen, doch de daling van het export-surplus van landbouwprodukten was in dit geval ook niet zonder betekenis. Deze laatste hield o.m. verband met gestegen invoerprijzen en een reactie op het hoge uitvoerniveau van een jaar geleden. De invoer is in de verslagperiode naar waarde met niet minder dan 24% geste gen; naar volume was de toeneming ca 20%. Behalve de conjuncturele omstandig heden zijn hierbij enige bijzondere facto ren van invloed geweest, zoals; de relatief lage invoer in de eerste maanden van 1963 als gevolg van de strenge winter, schaarste aan vlees en zuivelprodukten, de investe ringen in het aardgasnet en de hervatting van de leveranties van tinerts door Indo nesië. De directie van de Rembours- en Indu- striebank N.V. is tevreden met het per 31 maart geëindigde boekjaar 1963-1964 be haalde winstcijfer. Dit ondanks een forse verhoging van de post „algemene onkos ten". Aan interest provisie en diversen werd ontvangen ƒ781.185 (v. j. ƒ711.526). De algemene kosten stegen tot 382.219 330.107). Er resteert een netto winst saldo van ƒ414.133 (ƒ401.158). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van ze ven percent. De ontwikkeling van de bank G. en C. Kreglinger in Antwerpen is zeer bevredi gend geweest. De participatie van de ven nootschap in deze bank bedraagt 25 per cent. Het filiaal de Leeward Island Trust op Curagao heeft weder gunstig gewerkt. De directie bestudeert de mogelijkheid d« Nederlands Franse Bank in Rotterdam ge heel over te nemen en met de vennoot schap samen te voegen. De bank blijft, zo als voorheen, ten nauwste samenwerken met haar grootste aandeelhouder, de bank l'Union des Mines-La Henin in Parijs. LUCHTMACHTBASIS EDWARDS (Cali- fornië) (AFP) De eerste proefvlucht van het prototype van de straalbommen- werper B-70 van de Amerikaanse lucht macht is maandag bijna op een ramp uit gelopen. Kort na het opstijgen was een van de zes straalmotoren defect geraakt, waarna ook nog het landingsgestel geblokkeerd bleek. De twee testvliegers besloten de vlucht te bekorten. Ze maakten een span nend uur door vóór de landing op de luchtmachtbasis Edwards. Onder een re gen van vonken gleed het toestel over de landingsbaan. Ongelukken deden zich niet voor. De schade valt mee. Het vliegtuig kan een snelheid bereiken van 3200 kilometer per uur en op een hoog te van 24 kilometer vliegen. De luchtmacht zal het vermoedelijk bij twee prototypes laten, omdat de toestellen militair ver ouderd zullen zijn tegen de tijd dat zij in massa-produktie komen. i.I.V. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. If. zo. - 0 Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. De Maastrichtse rechtbank heeft de der tigjarige J. H. veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man heeft op 27 januari van dit jaar zijn woonwagen in brand ge stoken. Hijzelf en zijn baby, die hij ter nauwernood uit de brandende wagen kon redden, liepen brandwonden op. De officier had dezelfde straf geëist. Hij merkte op dat ettelijke weonwagenbewo- ners hun woonwagen, als die hun niet meer bevalt in brand plegen te steken in de hoop dat een of andere gemeente hun een nieuwe zal geven. CERVINIA CAP) Twee Britse studen ten van de Londense universiteit Nigel Pa trick Fitzpatrick en Gregory Tough, zijn met bevriezingsverschijnselen door Alpen- gidsen van de helling van de Matterhom naar beneden gedragen. Een derde student, de twintigjarige John Phillips is doodgevroren en op de berg achtergelaten. De twee geredden zijn eveneens twintig jaar oud. Volgens een Italiaanse gids, die een van de twee geredden naar beneden heeft ge dragen, waren hun uitrusting en voorname lijk hun kleding niet geschikt voor een dergelijke klim. De uitspraak dat men voor het zoet- ken van een goed voorbeeld van woninginrichting beter niet naar Frankrijk kan gaan, omdat de Fransman een groot deel van zijn tijd buitenshuis doorbrengt en dus veel minder aandacht aan de inrich ting ervan besteedt, wordt wel heel erg gelogenstraft, wanneer men een bezoek brengt aan de tentoonstelling „Idéé '64", die tot en met 26 sep- sember in het Amsterdamse RAl- gebouw gehouden wordt. Op deze expositie wordt een duidelijk over zicht gegeven van datgene wat er op het gebied van woninginrichting, huishoudelijke apparatuur en alge meen comfort op de hedendaagse markt te koop is. Zo zijn er een drie tal woonkamers ingericht: een Zweed se, een Franse en een Nederlandse. De Franse woonkamer is naar onze mening bijzonder geslaagd. Het ver trek is sober en modern, maar toch uiterst gedistingeerd. Origineel zijn het ronde vloerkleed en de prachtige verlichting. De meubilering is van licht hout en zoals onze oude bóeren- zetels, zijn de stoelen bekleed met riet. De televisie rechts is in het wandmeubel ingebouwd. Ds. J. F. Berkel, hervorm predikant te Apeldoorn, heeft maandagmiddag de versierselen ontvangen behorend bij het commandeurschap in de huisorde van Oranje. Ds. J. F. Berkel, die ook hof- predikant is, ontving deze onderscheiding ter gelegenheid van zijn veertig jarig ambtsjubileum. Koningin Juliana en prins Bemhard had den een bloemstuk gestuurd. Maandagavond werd het ambtsjubileum van ds. Berkel, die 35 jaar in Apeldoorn heeft gestaan, gevierd met een jubileum receptie. Een wagen, bestuurd door ir. F. Stike- ma uit Amsterdam, is op de grote baan te Bilzen in België geslipt en daarna over de kop geslagen. De bestuurder is in het ziekenhuis van Maaseik overleden. Gistermiddag is in Soerendonk (gem. Maarheze) een ongeluk gebeurd, waarbij de 49-jarige mevrouw Van Gennip om het leven is gekomen. Mevrouw Van Gennip, die een auto bestuurde, kwam in botsing met een andere personenauto.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5