Hollander maakt een goede kans voor Nederlands elftal E Toto-prognose Dennis Neville zal Van Nee in duel tegen Telstar bezig zien Westelijke wielerclubs strijden zondag om „Zilveren Molens" Coen Visser regelmatigste van amateurs in wielerklassiekers P. Voskuilen: H. de Boer: Australië rekent op Davis Cup Heel Anderlecht in selectieploeg Schotvaardig spel Charisius is in feite nog schaatscoach Schoolroeien op het Spaarne Duitser Kessler traint UEFA-jeugd van Jong Oranje Europees elftal tegen Joegoslavië WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 15 „we gaan door" „boven verwachting" Zeilers met Constellation wonnen America Cup Jonge voetballertjes spelen voor poliofonds Ineke Reymerink bij de G.D.Z. geen lid meer Bokser Griffith behield wereldtitel weltergewicht Amsterdamse renners trekken naar Zandvoort 22311331223113112332112321223311211232X2233112122311331 (Van onze sportredactie) Deze week geven wij twee wethouders het totowoord in deze rubriek, wet houders, die volop met voetbal te maken hebben. Beiden zijn beijveraars voor sanering van het betaalde voetbal in hun woonplaats. De één, wethouder Voskuilen van Haarlem, is er nog druk mee bezig. De ander, wethouder De Boer van Velsen, is zo gelukkig er al in geslaagd te zijn. De heer P. W. Voskuilen is sinds september 1962 wethouder van perso neelszaken, jeugd- en sportzaken, or ganisatie en efficiency en heeft het toezicht op de diensten gemeentereini ging en slachthuis (dit laatste houdt geen verband met zijn pogingen het be taalde voetbal te saneren). Als lid van de P.v.d.A. maakt hij sedert 1958 deel uit van de Haarlemse gemeenteraad. Hij was toen ook secretaris-penning meester van de Algemene Nederlandse Grafische Bond en voorzitter van de Haarlemse afdeling van het NVV. De heer Voskuilen is geen Haarlemmer van geboorte. Hij gaat er trots op een echte „Keietrekker", een Amersfoorter dus, te zijn. Vijftien jaar geleden ver liet hij zijn geboorteplaats om in Haar lem snel carrière te maken. Wethouder Voskyilen heeft zich men zal zich dat herinneren zeer beijverd voor de totstandkoming van een fusie tussen de drie Haarlemse semi-profclubs EDO, Haarlem en RCH. Met ir. Merckx, lid van Gedeputeerde Staten, nam hij het initiatief tot de fusiebesprekingen, die al in een vergevorderd stadium wa ren, toen het standpunt van de ama teurs in de KNVB onwrikbaar bleek ten aanzien van de terugkeer van semi-prof clubs. De heer Voskuilen denkt er mo menteel het volgende van: „we gaan door met de pogingen. Ik ben er van overtuigd, dat samenwerking, fusie, de enige oplossing is om uit de impasse te komen. De toegezegde steun van het bedrijfsleven (een grote oliemaatschap pij) blijft gehandhaafd. En ook de over heid zal een steuntje geven aan één semi-profclub in Haarlem. Waar schouwburg en toneel subsidie ontvan gen lijkt steun aan deze vorm van volksontspanning me toch ook wel haal baar". De voorspellingen van de heer Vos kuilen zijn ondergebracht in het eerste rijtje; die van de heer De Boer in het tweede. Go AheadEnschede ADOFortuna DWSFeijenoord MVVPSV 3 3 1 1 1 2 2 2 „Het gaat boven verwachting goed". Wethouder H. de Boer van Velsen kan dat met een voldane glimlach op zijn gezicht zeggen. De man, die zich bui tengewoon druk heeft gemaakt voor de Telstar-fusie in zijn gemeente, ziet zijn project geslaagd door de voetbalwereld gaan. In de eredivisie is de Telstar kwaliteit goed, getuige de vijf punten uit vijf wedstrijden en het publiek is dat met wethouder De Boer eens blij kens de meer dan 10.000 toeschouwers per thuiswedstrijd. Wanneer Telstar volledig het profijt kan trekken van de Engelse trainer Mansell, die een te korte periode had om zich in te wer ken, dan acht de Velser wethouder voor onderwijs, volksgezondheid en sport (vanaf 1949) Telstar dit seizoen een goede ranglijstpositie waard. Het zal de aanspraken erop ook kunnen ver wezenlijken, meent hij. Bij die gedach te past de overwinning, die de heer De Boer voor zondag toedenkt aan Telstar: op Heracles. Telstar, de club waarvan de Velser wethouder zegt, dat het als een van de eerste kan over gaan naar het volledige betaalde voet bal. Het tijdperk waarin het zover zal zijn, komt snel dichterbij. De KNVB heeft al een commissie, die het ophef fen van de maximale salarissen voor bereidt. Volgend jaar zal die commissie tot een uitspraak komen. SpartaGVAV 3 1 NACAjax 3 3 HeraclesTelstar 3 2 DOS—SITTARDIA 1 1 VVV—WUlem II 3 3 AlkmaarRBC 1 1 Vole wijekersNEC 1 3 VeendamElinkwijk 2 3 LimburgiaRoda JC 2 2 Het Amerikaanse jacht Constellation heeft maandag de vierde en beslissende race om de America Cup gewonnen van de Engelse tegenstander Sovereign. De Amerikanen die het pronkstuk in 1851 wonnen hebben de oorspronkelijke Queens Cup nu al 113 jaar in handen en in die tijd zijn er 19 wedstrijden gehouden. Geen enkele maal ook nu niet zijn de Engelsen er in geslaagd om de Cup terug te winnen. Evenals in 1958 zege vierden de Amerikanen in vier races van de serie van zeven. In de vierde en be slissende race heeft het Engelse jacht Sovereign met aan het stuur Peter Scott slechts vijf minuten gekregen om een duel aan te gaan. De Constellation liep daarna steeds verder weg van de Engel sen. Ook dit jaar weer wordt een serie wed strijden voor pupillen voetballers georga niseerd ten bate van het Prinses Beatrix- poliofonds. De resultaten van de afgelo pen jaren zijn: 1960 f 18.431, 1961 19.415, 1962 ƒ25.800, 1963 ƒ25.000. De sluitings dag is dit jaar in Den Haag op 3 oktober op Houtrust. Hockey. Het hockey-elftal van de Ara bische republiek heeft zich teruggetrok ken uit het Olympisch hockey-toernooi. Het Olympisch comité van de V.A.R. heeft de organisatoren meegedeeld, dat de prestaties van de ploeg de laatste tijd onvoldoende zijn gebleken om een uit zending te kunnen verantwoorden. De plaats van de V.A.R. wordt ingenomen door Tanganjika. De Daviscup staat van donderdag tot zaterdag weer in het middelpunt van de belangstelling. De tennis-elite uit Amerika ontmoet dan in Cleveland in de 53e chal lenge round Australië. „Het zal geen herhaling van Adelaide worden", zei Harr Hopman, de coach van de Australische ploeg en hij bedoelde daarmee de 3-2 overwinning van de Ame rikanen toen Dennis Ralston, Chuck Mic- kindley en Ralston en Mckinley in het dubbelspel de nodige drie punten tegen de teleurstellende Australiërs Emerson, Fraser en Newcombe behaalden. De 26e ontmoeting tussen Australië en Amerika zal nu worden gehouden met de „Aussies" als favoriet, want Roy Emer son is niet alleen Wimbledonkampioen, maar heèft in Fred Stolle ook nog zijn partner van Wimbledon naast zich. De Verenigde Staten komt uit met Mckinley, Ralston, Riessen en Ashe en voor Austra lië spelen Emerson, Stolle, Newcombe en Roche. Dennis Neville heeft gisteren in het iteeds moderner wordende sportcentrum van de K.N.V.B. te Zeist de eerste en meteen laatste centrale training geleid voor de wedstrijd tegen België, die woens dagavond 30 september in Antwerpen ge speeld wordt. Het was een lichte training. Wat baloefeningen om de spieren los te maken, daarna een kort partijtje voetbal op miniatuurdoelen, gevolgd door „aanval len en verdedigen." Daarbij tornde een voorhoede, bestaande uit Bergholtz, Kruiver, Van Nee en Hol lander, op tegen een defensie van Kern- pers, Israel, Schrijvers en Veldhoen. De aanvalslijn werd op het middenveld ge steund door Van Wissen en Muller en in het doel stond Pieters Graafland. Nu mag men zelf raden, hoe het Nederlands elftal, dat dinsdag in Breda bij elkaar komt, er uit zal zien. Daarbij moet men echter wel bedenken, dat Neville zondag gaat kijken naar He- racles-Telstar om Van Nee nog eens op de korrel te nemen. Hij kan dat rustig doen, want zijn club Holland Sport speelt zaterdag in Twente tegen Enschedese Boys. En verder dienen we dan nog wel mee te delen, dat Quadackers, de achter speler van Fortuna '54, die goede selectie wedstrijden speelde, niet aanwezig was, omdat hij vandaag met zijn vereniging in het toernooi om de Europa-cub voor be kerwinnaars te Turijn tegen Torino speelt. Een ander vraagteken is Muller. Die verdween tijdens het partijtje aanvallen en verdedigen plotseling, omdat hij last heeft van buikgriep. In zijn plaats kwam Ver hoeven toen in actie. Ook Theunissen werd nog even aan de tand gevoeld, zo dat het niet gewaagd is om te veronder stellen, dat mocht Muller niet kunnen spe len Verhoeven in het veld komt en Theu nissen wellicht nog achter de hand gehou den wordt, voor het geval Van Nee voor zijn examen zakt. „Wij hebben in Nederland geen opval lende binnenspelers meer," zei Neville nog. Behalve de reeds genoemde voetballers waren in Zeist nog aanwezig: G.V.A.V.- keeper Van Leeuwen en ADO-speler-Heij- nen. De meeste indruk tijdens de training maakten op ons Pieters Graafland met enkele ongelooflijke reddingen en Hollan der, die een schutter van formaat bleek te zijn. Enkele uitspraken van Neville: „De ac tieradius van Frans Geurtsen is te klein. Hij speelt in D.W.S. goed, heeft een fijne neus voor de scoringspositie, maar hoe zal hij het doen tegen zo'n snelle Belgische back? Misschien dat Geurtsen na zijn diensttijd wel plotseling doorstoot naar in ternationaal niveau. „Het Nederlands elftal stel ik niet alleen samen. Er is ook nog een technische com missie. Ik hou er niet van om iets hele maal alleen te regelen. Dat deed Hitier wel en je weet, hoe het met hem is afge lopen. „Met de kernploeg zal ik licht trainen. Het is unfair tegenover de clubs van de spelers om zware oefeningen te doen. Als de jongens bij de centrale training komen, moeten ze al een goede lichamelijke condi tie hebben en technisch sterk zijn. De cen trale training moet je meer zien als een kennismaking, een bespreking van de ko mende wedstrijd. De leider van het Belgische voetbal elftal heeft voor de interland tegen Nederland achttien spelers geselecteerd, onder wie alle elf spelers van Ander lecht. Bovendien houdt hij nog vier spe lers „achter de hand". De namen van de achttien spelers: Trappeniers, Heylens, Verbiest, Plaskie, Comelis, Hanon, Jurion, Stockman, De Vrindt, Van Himst, Puis (allen Anderlecht) Raskin, Weyn, Van Hees (Beerschot) Claessen en Semmeling (Standard), Ver- meyen en Willems (Lierse). De andere vier zijn: Vandenberg (Union), Baré, Delhasse en G. Sulon (F.C. Luik). Denis Neville spreekt de nieuwe lingen op de centrale training toe: v.l.n.r.: Van Leeuwen, Verhoeven, Van Nee, Israel, Heijnen en Hollander. „Welke tactiek het Nederlands elftal zal volgen? In ieder geval niet wat inge wikkeld is. Gewoon, nuchter voetbal, dat de Nederlanders het beste ligt. Dit wil niet zeggen, dat we geen 4-2-4 zullen spelen. Man, dat speelden we al in 1930, maar toen noemden we het nog niet zo. ,Ik richt de voorbereiding van het Ne derlands elftal op de wedstrijd tegen Al banië voor het toernooi om de wereldbe ker. Niemand is me dankbaar, als wij vol gende week woensdag tegen België winnen en 25 oktober van Albanië op ons kop krij gen. Niet, dat het me niets kan schelen, als we van België verliezen beslist niet. Ik ben Engelsman en ze zeggen wel, dat Engelsen goede verliezers zijn, maar dat was dan zeker voor mijn tijd Ineke Reymerink uit Groningen heeft bedankt voor het lidmaatschap van de G.D.Z. Zij zal niet stoppen met de wed strijdsport. Bij de G.D.Z. waren onover komelijke moeilijkheden gerezen ten aan zien van dit 17-jarige talent. De zwembond had Ineke Reymerink voorgedragen voor de Olympische Spelen, maar het Nederlands Olympisch Comité wees haar af. De titel in het weltergewicht blijft in het bezit van wereldkampioen Emile Griffith. Hij won in Wembley op punten van de jonge Brian Curvis. Curvis heeft alleen in de twèalfde ronde zeer sterk gebokst en dat kon ook omdat Griffith, die zich voortdurend meester van de situatie wist, de teugels ietwat liet vie ren. Brian Curvis zag er na afloop van de partij niet al te fris uit, maar hij mag er trots op zijn het onmeedogenloze bombar dement te hebben doorstaan. Curvis was in de 15 ronden tweemaal voor negen en eenmaal voor acht tellen neergegaan. Het wegseizoen in de provincie Noord- Holland wordt zondag 27 september door de Zaanlandse wielerclub DTS besloten met het toernooi om de „Zilveren Mo lens". Dit als ploegentijdrit te verrijden toernooi is in de loop der jaren uitge groeid tot een vaste traditie en het mag zich steeds in een grote belangstelling van de westelijke wielerclubs verheugen. Ve le supporters zullen dan ook zondag weer naar de Wormer trekken om hun favorie ten in de wedren met de rijd aan te moe digen. Het sluitingsfeest van de wielerclubs wordt om half één ingezet met 'n rit voor aspiranten over 16 km. (1 ronde) en daar na gaan om kwart voor twee de nieuwe lingen van start voor een race over 48 km. (3 ronden). Er zullen respectievelijk tien en achttien ploegen aan deze ouver ture deelnemen. De grote strijd der amateurs over 64 km. (4 ronden) begint om half vier en daaraan nemen negentien teams deel. Zij vertrekken met onderlinge tijdsverschillen van één minuut. Voor het eerst zullen de verschillende pelotons in navolging van het clubkampioenschap slechts vier man sterk zijn. Tot de favoriete clubs be horen het hoofdstedelijke „Olympia" met de Tokiogangers Schuuring en Cornelisse als gangmakers; „De Bataaf" uit Half- „Ik weet het niet meer. Ben ik nu coach van de Nederlandse schaatsploeg of niet?" Jan Charisius uit Leeuwarden, die het vorige seizoen ons nationale schaats team bijstond, zit met dit grote probleem. weg (Schouten, Holst, Zomer en Fransen); „Le Champion" uit Amsterdam, dat we reldkampioen Jaap Oudkerk in zijn ploeg heeft; het Dordtse „De Mol" met Van Breugel en Barendregt of het Beverwijkse Kennemerland", dat met Visser, Rasch, Serpenti en Timmer over een snelle ploeg beschikt. Het Haarlemse „De Kampioen" moet het waarschijnlijk zonder Peters stellen, maar kan met Van der Horst, Blom en Plus toch voor een redelijke pres tatie zorgen. Voor „Excelsior" rijden De Jong, Wagner, Schouten en Gieske, ter wijl „De Bollenstreek" met Oele, Aarts, Tjoelker en Stroombergen aan de start verschijnt. Start en finish van de ploegen zijn bij het Dorpshuis in Neck. Het vorige jaar kwamen de molens in het bezit van Olympia" (aspiranten en amateurs) en „Alcm. Victrix (nieuw.). Op 26 en 27 september a.s worden in- terscholaire roeiwedstrijden gehouden op het Zuider Buiten Spaarne, georganiseerd door de K.R. Z.V. Het Spaarne. Er is een recordaantal inschrijvingen: 169 ploe gen van 13 scholen. Het hoogste aantal inschrijvingen kwam van het Kennemer Lyceum: 45 ploegen, gevolgd door Karei van Mander Lyceum: 35 ploegen en Coom- hert Lyceum: 28 ploegen. De hoofdnummers worden gevormd door jongens overnaadse vier en meisjes stijl ovemaadse vier. Aan de start komen o.a. 32 beginnelingen-ploegen met in totaal 128 meisjes en jongens, die speciaal hier voor opgeleid zijn door roeiers van „Het Spaarne". De wedstrijden beginnen zaterdag 26 september a.s. om kwart voor twee des middags. Van Nee wordt nog onder de loep genomen. Voor het eerst was gisteren bij de centrale training van het Nederlands voetbalelftal in Zeist ook George Kessler aanwezig. Deze voetbaltrainer, die een Duitse vader heeft en een Nederlandse moeder, jaren lang in Sittard woonde en voetbalde, werk te vijf jaar als oefenmeester in de sport school te Hennef van de Duitse voetbal bond. Hij is nu vast verbonden aan het sportcentrum van de KNVB. Kessler zal ook op het centrum gaan wonen. Door zijn ervaring aan de sportschool van Hen nef kan hij in Zeist een waardevolle kracht worden. Kessler die aan de sporthogeschool te Keulen studeerde, krijgt als eerste op dracht de voorbereiding van het Neder landse UEFA-jeugdelftal. De KNVB heeft het plan om in de verschillende districten centrale trainingen te gaan organiseren voor de jeugd van 14 tot 16 en van 16 tot 18 jaar. Dit is echter een nogal kostbaar plan, daarom wordt er eerst een proef genomen met de voetbal jeugd uit de af deling Utrecht. Op 29 september zullen vijftig geselec teerde voetballertjes uit die afdeling op het sportcentrum bijeenkomen om onder leiding van Kessler te trainen. Van die 50 blijven er tenslotte 16 over. Heeft dit experiment succes dan zal voortaan in heel Nederland de voetbal- jeugd op deze wijze worden geselecteerd teneinde te komen tot een centrale jeugd- training op het sportcentrum. AGOVV heeft dinsdagavond de kracht van Jong Oranje gevoeld. Met 7-2 wonnen de jeugdigen nadat zij bij de rust een 4-1 voorsprong hadden genomen. Het was intelligent voetbal met snelle combinaties en hoog tempo, dat de doorslag gaf. Een in het begin aanvallend spelend AGOVV werd reeds na 15 minuten ver rast door een snelle aanval bekroond met een doelpunt door Van der Kuilen (PSV). Vijf minuten later was het dezelfde speler die voor de tweede treffer zorgde. AGOVV kwam nog even terug omdat Stallen een strafschop benutte maar Van der Kuilen en Koens (PSV) brachten de score op 4-1. Na de rust maakte Van Schaik het laat ste doelpunt, waarna Veenstra (Go Ahead) (2x) en Van der Vall van Feijenoord nog scoorden. Het Europese voetbalelftal, dat woens dag in Belgrado een wedstrijd speelt tegen Joegoslavië, waarvan de baten zullen wor den gebruikt voor de opbouw van het door een aardbeving getroffen dorp Skoplje, speelt in de volgende opstelling: Doel: Yashin (Rusland); achter: Lala (Tsjechosl.) en Schnellinger (W.-Duitsl.); midden: Pluskal (Tsjechcsl.), Meszoly (Hong.) en Voronin (Rusl.); voor: Augusto (Port.), Masopust (Tsjechosl.), Seeler (W.- Duitsl.), Eusebio (Port.) en Simoes (Port.). Reserves: Tilkowski (W.-Duitsl.), Matrai (Hong.), Szymaniak (W.-Duitsl.) en Sandor (Hongarije). Scheidsrechter is de Zwitser Gotfried Dienst. Wat is er namelijk aan de hand? Nu bekend is geworden dat Anton Huiskes trainer van de schaatsploeg wordt, maar daarbij tevens heeft gesteld ook coach te willen zijn, is Jan Charisius zonder taal of teken „op de keien" gezet. „Ik heb geen ontslag gevraagd. De schaatsbond heeft mij ook niet meer gevraagd, maar. mij ook niet opgezegd. Ik heb dus zelf de conclusie moeten trekken dat ik coach-af ben". Met andere woorden: de KNSB heeft Jan Charisius niet gewaar schuwd dat hij als coach wel thuis kan blijven. „Men had mij op zijn minst toch even een briefje kunnen schrijven. Dat eist het fatsoen toch? Trouwens ook trai ner Lamberts is nooit na zijn bijgelegde ruzie met de KNSB officieel gerehabili teerd. Ik vind het maar een jongensboel tje", aldus de Leeuwarder schaatscrack. Op het circuit van Zandvoort zullen za terdagmorgen 26 september bijna honderd profs en amateurs van hoofdstedelijke wie lerverenigingen en „De Bataaf" (Halfweg) met elkaar de strijd aanbinden om het wegkampioenschap van Amsterdam. Tot de deelnemers behoren onder meer Jaap Oudkerk (wereldkampioen der amateur stayers), Gerard Koel, Cor Schuuring, Henk Cornelisse, Rein de Jong, stayer Henny Marinus, Ko Zomer, Jan Fransen, Henk Koopmans, Henny Schouten, Daan Holst, Ton Rijkers en vele anderen. De start is om kwart over tien en de af te leggen afstand bedraagt 90 km. Vooraf rij den de nieuwelingen (89 man) een koers over 50 km. en de aspiranten (39 man) een rit over 30 km. Zij vertrekken om negen uur. De organisatie is in handen van „De Bataaf". De prijsuitreiking vindt 's mid dags om twee uur plaats in „De Keyzers- kroon" te Halfweg. De zesentwintigjarige Santpoortse ama teur Coen Visser is het afgelopen wieier- seizoen de regelmatigste renner geweest in de grote Nederlandse wedstrijden. Hij won weliswaar geen enkele van deze koersen, maar zijn klasseringen waren van dien aard, dat hij de meeste punten be haalde. Voor dit klassement, 10 punten voor een eerste plaats, 9 punten voor een tweede plaats etc-, kwamen de volgende wed strijden in aanmerking: Ronde van Twente: 1. Gerrit Oudshoorn (Coen Visser tweede). Ronde van Noord-Holland: 1. Gerben Karstens (Coen Visser tweede). Ronde van Friesland: 1. Jean Tummers. Omloop van de Baronie: 1. Jan Pieterse. Ronde van Gelderland: 1. Jean Bastin. Ronde van Overijssel: 1. Gerben Kar stens (Coen Visser vijfde). Ronde van Haarlemmermeer: 1. Henk Stakenburg (Coen Visser achtste). Olympia's Tour: 1. Cor Schuuring (Coen Visser vijfde). Ronde van Zuid-Holland: 1. Ad van Kemenade. Ronde van Limburg: 1. Jean Tummers. Dorpenomloop Drente: 1. Jan Franssen. Ronde van Brabant: 1. Frans Ouwer- kerk. Kersenronde: 1. Harry Stevens. Omloop van de Kempen: 1. André van Middelkoop. Kampioenschap van Nederland: 1. Evert Dolman (Coen Visser derde). Ronde van Zeeuws-Vlaanderen: 1. Adri van Breugel (Coen Visser tweede). Ronde van IJsselmeer: 1. Jos van der Vleuten. Het klassement: 1. Coen Visser, Sant poort, 50 pnt., 2. Gerben Karstens, Leiden, 46 punt., 3. Harry Stevens, Elsloo, 41 pnt., 4 Henk Cornelisse, Amsterdam, 36 pnt., 5 Jos van der Vleuten, Mierlo-Hout, 35 pnt., 6 Ad van Kemenade, Eindhoven, 33 pnt., 7 Henk Peters, Heemstede, 31 pnt., 8. Evert Dolman, Rotterdam, 30 pnt., 9. Frans Ouwerkerk, Rotterdam, 29 pnt., 10. Jean Tummers, Geulle, 26 pnt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15