Russen schaduwen Navo- vloot tijdens oefeningen TT l NZHVM besluit opnieuw tot verhoging van haar tarieven Minister Andriessen blijft de prijzen bewaken HET WEER gepensioneerde ambtenaren Vier man delen eerste prijs toto Nieuwe schoonheid voor Nederlandse vrouw! Vlees goedkoper Hoe blijft U aantrekkelijk? Zeer ongunstige bedrijfsresultaten der laatste maanden de oorzaak W.A.-verzekering (per 1 jan. verplicht) wordt duurder Robert Marjolin geeft Nederland een onvoldoende Per 1 juli 1965 officiële reclame TV? Uitkering voor Spanning op Atlantische Oceaan SCHERK W. A. YERW0ERD en Z0REN SCHERK 11 ejore ijou vuij! NAPPA- EN SUÈDE JASJES T wijf el Het woord is aan In de krant van heden: Begroting van Economische Zaken Zomers KOLEN Inzake inflatiebestrijding Consumenten Middenstand Herfst begint warm 0 In de gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg is medegedeeld dat binnen kort ook aan de gepensioneerde ambte naren een uitkering zal worden gedaan, die verband houdt met de nacalculatie van de trend over 1964. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Van de 605.140 deelnemers aan de sport- toto van de afgelopen week meldden zich er vier voor de eerste prijs 127.740,80). Zij ontvangen bruto 31.935,20. Voor de tweede prijs van 68.676,80 meldden zich 125 liefhebbers, die bruto 557,krijgen. Voor de derde prijs van 34.138,40 waren 896 gegadigden, die elk netto 39.ont vangen. Voor de goaltips, waaraan 194.978 per sonen deelnamen, kwam voor prijzen be schikbaar: 51.759. Omdat er geen mel dingen met 6 punten waren, wordt de prijs verdeeld over de tweede en derde. Der tien tweede prijswinnaars ontvangen bruto 1990. De 2201 derde prijswinnaars, van wie 6 met 2, krijgen per goede kolom netto 11.70 uitgekeerd. LONDEN (AP). Russische vlieg tuigen en oorlogsschepen waaronder onderzeeërs schaduwen de NAVO- manoeuvres in de Atlantische Oceaan tussen IJsland en Noorwegen. Twee jagers van het Amerikaanse vliegkamp schip Independence hebben twee Rus sische bommenwerpers onderschept en ze tot buiten het oefeningsgebied ge ëscorteerd. Admiraal Masterson, de Amerikaanse commandant van de NAVO-vloot vertelde journalisten op het Amerikaanse vlieg kampschip dat de Russische belangstel ling voor de operatie „Teamwork" niet „onnatuurlijk" is. „Het lijkt wel of zij deze oefeningen verwacht hebben", zo zei hij. „Maar indien zij geweten hadden wat wij zouden gaan doen, dan zouden zij hun strijdkrachten in bepaalde gebieden samengetrokken heb ben in plaats van ze overal te versprei den." Masterson vertelde dat er „zes a zeven maal" contact is geweest met Russische schepen en vliegtuigen „Wij zijn druk be zig geweest. Er zijn een paar onderzeeërs geweest. Wij hebben hier gewoon een on derzoek naar ingesteld en zijn verder ge varen". Hij zei dat de Russische vliegtui gen in de buurt van de NAVO-vloot voort durend in de gaten gehouden worden. Admiraal Masterson werd gevraagd of een Navo-functionaris de Russen mis schien ingelicht zou kunnen hebben over de manoeuvres. Hij zei dit te betwijfelen, maar ik denk dat wij wel aan het eind van de manoeuvres zullen weten hoeveel zij van tevoren wisten". Gevraagd naar berichten dat zes Rus sische onderzeeboot jagers in het gebied van de oefeningen opereren, zei de admi raal niets te weten over een zo grote strijdmacht. „Wij zijn echter helemaal Advertentie Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid, ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonheidscrème. niet van plan de Russen te ontlopen. WIJ willen hen gebruiken als onderdeel van de oefening". „Teamwork" is bedoeld als de meest realistische Navo-marineoefening na de tweede wereldoorlog. Ongeveer 160 sche pen, waaronder een konvooi van twintig gecharterde koopvaardijschepen, 170 vlieg tuigen en meer dan 30.000 man uit ze ven landen nemen deel aan de manoeu vres die twee oktober zullen eindigen. De vlooteenheden zijn afkomstig uit de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Belgie, Nederland, Denemarken en Noor wegen. Onze correspondent in Parijs deelt mee, dat de Franse reegring opnieuw een spaak in de wielen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie heeft gestoken. Op het laatste ogenblik heeft Parijs een aantal oorlogsbodems teruggeroepen die aan de manoeuvres van de Navo-vloot hadden moeten meedoen. De Franse onderzeeërs zijn maandag wel op het appèl verschenen. Op de rundveemarkt zijn de prijzen, onder meer onder druk van een aanzien lijke invoer, iets aan het afbrokkelen, terwijl de verwachting bestaat, dat ook de varkensprijzen nog wat lager zullen worden. Dit is gebleken op een vergadering van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees in Utrecht. Advertentie Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make-up kan uw huid 'verstoppen*. Daarom heeft uw huid - om gezond en aantrekkelijk te blijven - Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk Gezichtslotion verwijdert alls stof-, crème- en poederresten. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloed circulatie. Dus voortaan voor het slapen gaan uw Scherk-schoonheids- behandeling. Die vraagt slechts 1 minuut... en uw huid heeft er recht op! In flacons v.a. f 2,95. jj——, Albert Einstein: De atoomkracht heeft alles ver anderd, behalve onze manier van denken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 Uit stad en omgeving6, 7, 10 Langs sluizen en havens7 Kunst -9 Badio en t.v9 In de Vishal en op zee10 Luidsprekers 10 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 49e JAARGANG NUMMER 271 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. I I Tj TT T Tjf K T Tr Tr^j Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I li III Jj I. I I J I J I I. J III Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekenmg IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Heldere nacht en morgen zon nig en warm weer Aanvankelijk zwakke, later overwegend ma tige zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met ingang van donderdag 1 oktober zullen de tarieven op de stadslijnen van de N.Z.H. in Haarlem en Leiden, alsmede op een deel der buitenlijnen worden ver hoogd. Het „enkeltje" op de stadslijnen, dat tevens als overstapje of retourtje met beperkte tijdsduur kan gelden, wordt ver hoogd van 27 tot 30 cent. Het kinder kaartje van 12 tot 15 cent. De zes-rittenkaarten van 1,40 zullen worden vervangen door vijf-rittenkaarten, die 1.25 gaan kosten. De nog in omloop zijnde zes-rittenkaarten kunnen tot en met 30 november 1964 worden gebruikt. Daarna zijn ze vervallen. Restitutie zal niet worden verleend. De zes-retourenkaarten wordt in prijs verhoogd van 1.95 tot 2.10. De jeugdweekkaart gaat 1.40 inplaats van 1.30 kosten, terwijl de vijftig-ritten- kaart voor scholieren van 3.50 op 4.~ wordt gebracht. Het maandabonnement op een lijn zal voortaan f 10.en dat voor het hele stadsnet 12— gaan kosten. De basis-kilometerprijs op de inter lokale lijnen wordt verhoogd van 3 tot 3,2 cent per kilometer. Hierdoor zullen de korte trajecten, zoals Haarlem-De Zilk, Haarlem-Hillegom, Haarlem-IJmuiden/ Rotonde, IJmuiden-Hoogovens, Haarlem- Zandvoort/Merovingenstraat en Haariem- Halfweg niet in prijs worden verhoogd. Dit geldt zowel voor de enkele reizen, als voor retours èn abonnementen op deze trajecten. Het minimumtarief op de in terlokale lijnen wordt thans op 25 cent gebracht. De directie van de N.Z.H. deelt mee, dat deze tariefsverhoging noodzakelijk is door de zeer onbevredigende bedrijfsresul taten der laatste maanden De tariefs herzieningen uit de eerste helft van het jaar zijn ontoereikend gebleken om de sterke kostenstijgingen op te vangen. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (44 jaar Rijksleverancier) Verwachting tot morgenavond: Tubes van f 3,- tot f 3,85. Op 1 januari zullen alle gemotoriseerde weggebruikers in Nederland, dus ook bromfietsers, wettelijk verplicht zijn, een verzekering af te sluiten tegen wettelijke aansprakelijkheid. De invoering van deze wet zal tot gevolg hebben dat de ver zekeringspremies voor auto's en voor bromfietsen worden verhoogd. De w.a.-premie voor bromfietsers gaat omhoog van 17,50 tot 18 per jaar. De verhoging van de premies voor w.a.-ver- zckeringen voor personenauto's en sta- tions-cars bedragen, afhankelijk van het gebruik van het motorvoertuig, f 12 tot 15 per jaar voor auto's met een catalogus prijs tot en met f 6.000. Voor duurdere auto's gelden naar verhouding hogere toe- siagen met een maximum van 30 per jaar voor personenauto's en stationcars, duurder dan 15.000. Het eigen risico zal, zolang de contracttij d van de polis loopt, blijven gehandhaafd. Later zal het eigen risico op 100 worden gesteld. Dat geldt voor schade aan de eigen auto. Na 1 januari zullen alle bromfietspolis sen ook een buitenlanddekking bieden. De „groene kaart" die bij grensoverschrijding als bewijs voor de w.a.-verzekering ge toond moet worden, gaat 5 kosten. De prijzen zullen ook volgend jaar een sterke neiging tot stijgen vertonen. Minister Andriessen van Economische Zaken wil daarom in 1965 een stringent en slagvaardig prijsbeleid voeren. Hij is niet ontevreden over het effect van de prijzenbewaking in het voorbije half jaar. Hoewel bijvoorbeeld vlees 20 per cent duurder was dan in 1963 lag het prijspeil gemiddeld 5,1 percent boven dat van vorig jaar. De bewindsman hoopt het „met bijzondere inspanning" in 1965 op circa 6 percent te kunnen houden. Hij dankt in de memorie van toelichting bij zijn begroting voor 1965 het bedrijfs leven voor de loyale medewerking aan het prijsbeleid. Want, zegt hij, de doorbereke ning van de loonsverhogingen is binnen de grenzen van de afspraken gebleven, en wel op circa 3 percent. Minister Andriessen verwacht voor de naaste toekomst veel heil van zijn optre den teigien de prijskartels, de verticale prijs binding en de marktbeheersende kartels. Deze laatste zullen niet meer naar eigen normen, maar nog slechts volgens algeme ne maatstaven mogen beoordelen wie als concurrent aan de markt mag komen. De minister zal de ontwikkeling van een overleg- en adviesorgaan voor consumen tenaangelegenheden stimuleren, waarin deskundigen van consumenten en bedrijfs leven, wetenschapsmensen en experts op het gebied van technologisch onderzoek zitting hebben. Ook warenonderzoek, prijsvergelijking en informatieve etikettering vindt de be windsman van Economische Zaken nutti ge zaken. Totaal staat er 300.000 voor consumentenwerk op zijn begroting, 100.000 meer dan vorig jaar. Voor dat deel van het midden- en klein bedrijf dat in de diepste hoek van het scheefhangende duurte-schuitje zit, heeft minister Andriessen weinig bemoedigende woorden: „Moeilijkheden die 'n gevolg zijn van structurele ontwikkelingen kunnen in het algemeen niet verholpen worden door beschermende maatregelen. Dergelij ke maatregelen kunnen op den duur geen verbetering geven. Zij zouden niet verant woord zijn, noch voor de gehele volkshuis houding, noch voor het midden- en klein bedrijf als deel daarvan". De minister wil een structureel verant woorde opbouw van het midden- en klein bedrijf in de hand werken. De midden standswetgeving zal zodanig worden aange past dat de ondernemer sneller op de ver anderde omstandigheden kan reageren. Met gerichte overheidshulp zullen grotere efficiency en uitbreidingsmogelijkheden binnen het bereik van de ondernemingen worden gebracht. Reeds bij de behandeling van de begroting 1964 is meegedeeld dat zal worden onderzocht in hoeverre een ontwikkelingsfonds voor de middenstand wenselijk en noodzakelijk is. De minister wil zich wel haasten met een beslissing hierover, maar hij heeft nog niet voldoen de gegevens. De minister klaagt erover dat voorlich ting en initiatieven bij de middenstand zo versnipperd zijn. Hij prefereert een gebun delde voorlichting vanuit een groot geheel, waarin o.m. het Economisch Instituut voor de Middenstand, het Algemeen Waarborg fonds voor de Middenstand en het Centraal Orgaan tot Bouw van Middenstandspanden zijn opgenomen. In 1965 zal het zover nog niet komen, voorziet hij. Daarom stelt hij voor het komende jaar als overgangsmaat regel een subsidiëring van het werk van de afzonderlijke organisaties in het vooruit zicht. Het middenstandsexamen Algemene Handelskennis zal in 1965 en vervolgens in 1966 een wijziging ondergaan, waardoor het accent meer wordt gelegd op de be drijfseconomische en commerciële kennis. De KLM heeft op Schiphol een nieuwe manier getoond om een mo derne vrachtmachine (DC-7F) te be laden. Het is een harmonika heftruck met een groot draagvermogen. Het ligt in de bedoeling dat de DC-7F vrachtvliegtuigen, die tot nu toe dienst deden op de Noordatlantische route, in Europa zullen worden in gezet ter vervanging van de DC-3. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Robert Marjolin, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft vandaag in een overzicht over de inflatiebestrijding in het Europese parlement een onvoldoende toe gekend aan Nederland. „In Nederland zijn geen belangrijke vorderingen gemaakt bij het herstel van het interne en externe evenwicht", zo zei hij. Marjolin verklaarde dat de problemen die in Nederland nog moeten worden opgelost bijzonder moeilijk zijn. De stijging der lonen is zeer belangrijk geweest en zal in 1964 circa zeventien percent be dragen, de prijzen zijn aanmerkelijk ge stegen, de lopende rekening van de be talingsbalans is aanmerkelijk slechter ge worden en in tegenstelling tot de ver wachtingen is de spanning op de arbeids markt zeer groot gebleven. Marjolin was van mening dat de Neder landse begrotingspolitiek „onmiskenbaar te soepel is geweest". Het leed voor hem geen twijfel, dat de beslissingen die in de eerstkomende maanden worden ge nomen op het gebied van de begroting, de belastingen en vooral de lonen van doorslag gevend belang zullen zijn voor het herstel. (Zie verder pagina 5). (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nkar wij uit verschei dene welingelichte bronnen vernemen be staat er goede kans dat al medio 1965 reclame-televisie in ons land officieel een feit zal zijn. Verwacht mag worden de Pacificatiecommissie op zeer korte termijn een meerderheidsaanbeveling in die rich ting zal doen. De datum van ingang zal waarschijnlijk 1 juli 1965 worden, aangenomen dat re gering en parlement met deze plannen akkoord gaan. Het is tevens waarschijn lijk dat alle partijen zullen zwichten voor het argument van het bedrijfsleven en van reclamedeskundigen dat de zo ge noemde blokreclameprogramma's onvol doende exploitatiemogelijkheid bieden en dat dus een zekere spreiding van de reclame door de programma's op „natuur lijke onderbrekingspunten" zal worden toegepast. (Van onze weerkundige medewerker Om 1.17 uur in de afgelopen nacht is de herfst officieel begonnen. Op dat tijdstip kwam de zon pal boven de evenaar te staan. De herfst begint met zonnig weer. Een zuidelijke luchtstroom voert uit Frankrijk vrij warme lucht aan waarin de middagtemperaturen tot ruim 20 graden Celsius zullen stijgen. In Frankrijk werd gisteren 25, in Spanje en Portugal 30 tot 32 graden gemeten. De eerste dagen van de officiële herfst zullen een nazomers karakter hebben, iets waarop in het begin van de week tijdens aanvoer van koude poollucht niet meer op werd gerekend. Twee Russische torpedobootjagers stomen langs het Amerikaanse vlieg- dekschip „Independence" tijdens de NAVO-oefening „Teamwork" op de Atlantische Oceaan. Aan het dek van de „Independence" staan A-4 Sky- hawks opgesteld. Het Russische vaar tuig op de voorgrond is een torpedo- bootjager van 3500 ton van de Kotlin- klasse, uitgerust met geleide projec tielen. Op de achtergrond een 1280 tons jager van de Rigaklasse. (Telefoto)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1