Pittig baden met badedasDat i „Aanval op de VS staat gelijk aan een zelfmoord" Raadselachtige ontvoering van drie Franse kinderen SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE Socialisten verlaten zitting van het Europees parlement Frankrijk biedt China miljoen ton graan aan Holiday on ice WERELDNIEUWS J Van dag tot dag De Gaiille op reis Vier bandieten uit Dartmoor ontsnapt Marine van VS blijft varen in de Golf van Tonkin Saturnus valt in Indische Oceaan hadedas verfristhadedas verkwikt McNamara vertelt de wereld: Minimumloon in Frankrijk verhoogd Gegevens over nieuw vliegtuig van VS Ouders kunnen geen losgeld betalen W elstandsvuilnis" voor landwinning in Duitsland Aflossing Turkse soldaten op Cyprus wordt voorbereid <~Praatótoel Morgen première 0p de WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 A een bad belevenis. Volmaakt anders dan even een nemen". Want badedas doet oneindig veel meer dan de huid reinigen. Elk badedas-bad stimuleert de bloedsomloop. Brengt u in de ivare stemming om de dag te plukken. ssHüüÉ badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ...ook zo goed voor de huid! Kort nieuws Arnold de Vita JiSA >&cu 1 27 dagen reist president generaal De Gaulle door tien landen van Zuid-Ameri- ka. Hij legt er zo'n 20.000 kilometer af, moet tienduizenden handen schudden en gaat er zeker vijftig redevoeringen afste ken. Het zal het 73-jarige Franse staats hoofd niet aan belangstelling ontbreken. De Zuid-Amerikanen beschikken over gro te verbeeldingskracht, hebben een licht ontvlambaar temperament en zijn te al len tijde voor flink wat uitbundigheid te vinden. De Gaulle is ongetwijfeld een figuur die tot hen spreekt. Bovendien weten ze dat hij geen vriend van Washington is. Dat is in de landen die hij bezoekt een krach tige aanbeveling en verhoogt er zijn glans en glorie in niet geringe mate. Men kan er dan ook van overtuigd zijn dat De Gaulle's bezoek aan Latijns-Amerika de nodige pu blieke en officiële belangstelling zal wek ken. Aan toejuichingen en hoofse vleierij zal het hem niet ontbreken. Dat zal het negentiende eeuwse romantische gemoed van de generaal goed doen. De eer van Frankrijk en de mythe die hem omgeeft zullen beslist niet te kort komen. Een heel andere vraag is, of hij erin zal slagen de basis te leggen voor een nieu we Franse invloedssfeer in het door hem bezochte reusachtige continent. Men kan niet ontkennen dat de generaal voor de Zuid-Amerikanen de exponent kan zijn van een natie waaraan zij zich cultureel sterk verwant voelen. Maar, De Gaulle is niet in de eerste plaats als cultureel ambas sadeur van zijn land aan zijn lange en vermoeiende reis begonnen. Hij streeft po litieke doeleinden na. En juist op dat terrein heeft hij niet zo heel veel bagage bij zich. Frankrijk kan voor de Zuid-Amerikanen geen alternatief zijn voor de Verenigde Staten, hoe gaarne vele hunner dat misschien ook zouden wil len. De harde Amerikaanse dollar is een realiteit die de Latijns-Amerikanen best verstaan, om over het industriële niveau verschil tussen Frankrijk en de Verenigde Staten nog maar niet eens te spreken. Voorts zal het hun niet ontgaan zijn dat de politieke positie van Frankrijk in de we reld bepaald een heel andere veel zwak kere is dan die van de machtige buur in het noorden. De Franse economische belangen in Zuid-Amerika zijn vrijwel te verwaarlozen. De sociale toestanden in Frankrijk zelf duiden er helemaal niet op dat De Gaulle zijn gastheren op dat gebied iets kan leren of kan aanbieden. Daarnaast zal het de lei dende groepen in Latijns-Amerika onder andere de katholieke kerk nu niet be paald aangenaam zijn dat het Franse staatshoofd de banden van zijn land met communistisch China door de erkenning van het regime in Peking nauwer heeft aangehaald. De landen van Zuid-Amerika staan niet, of nauwelijks met het ene been, in de moderne tijd. Zij worstelen stuk voor stuk met enige van de moeilijkste economi sche en politieke vraagstukken in de we reld. De massale armoede vormt er een aanlokkelijke voedingsbodem voor 't com munisme. In die explosieve wereld vol tegenstel lingen, botsingen van mening en belangen komt De Gaulle met een boodschap uit het verleden. Hij predikt er de leer van machtsblokken en belangensferen. In die wereld leeft hij zelf nog, maar die we reld bestaat niet meer. Zij is in Hirosjima verpulverd, door sa tellieten en raketten tot geschiedenis ge worden en in de laboratoria ten onder ge gaan. De Gaulle is een echo uit het verle den die probeert in het heden nog een klankbodem te vinden. Een bruikbaar toe komstperspectief levert hij niet. Juist daaraan heeft ook Zuid-Amerika echter in de eerste plaats behoefte. LONDEN Dinsdagavond zijn vier zeer gevaarlijke misdadigers uit de ge vangenis van Dartmoor in Engeland ont snapt. Het is de grootste uitbreking die daar ooit heeft plaatsgehad. In de was serij van de gevangenis overweldigde het viertal een bewaker, bonden hem vast en klommen bij het licht van de volle maan over de zeven meter hoge gevangenis muur. Voor een hunner, een revolverban diet, was dit de tweede ontsnapping uit Dartmoor waaruit hij vijf maanden ge leden verdween. Hij werd toen spoedig weer gegrepen. SAN FRANCISCO (AFP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft dinsdag op een persconferen tie in San Francisco gezegd dat de Ver enigde Staten marine-eenheden naar de Golf van Tonkin zullen blijven zenden en dat iedere inmenging een onmiddellijke actie tot gevolg zal hebben. „Wij zullen er van tijd tot tijd komen en wij menen de vrijheid te bezitten om dat te doen", aldus Rusk, die bevestigde dat Amerikaanse torpedoboot jagers vrij dag het vuur hadden geopend op vier of vijf schepen en er blijkbaar enkele had den geraakt. „De schepen", zo voegde hij er aan toe, „voeren in formatie en met een snelheid, die op vijandelijke bedoe lingen duidde". Minister Rusk deelde voorts mee dat de Verenigde Staten de Noordvietnamese theorie, volgens welk de Golf van Tonkin een communistisch-Chinees meer is niet aanvaarden. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se satelliet die vrijdag van Kaap Kenne dy af is gelanceerd, is dinsdag boven de Indische Oceaan uit zijn baan gevallen. De volgstations hebben de terugkeer in de dampkring waargenomen. Gemeld is dat er nog geen aanwijzingen zijn van de plaats waar het ruimtevaartuig is terechtgeko men. Advertentie hadedas Verpakkingen van 0,90 2,95 5,90 12,- en 30,- DALLAS (Texas) (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, heeft dinsdag gezegd dat de Amerikaanse militaire macht zo geweldig is dat „een aanval met kernwapens op de Verenigde Staten het plegen van totale nationale zelfmoord door de aanvaller zou beteke nen." McNamara zei dit in een toespraak tot de conventie van de Amerikaanse strijd macht. „Onze strategische strijdkrachten zijn voldoende om de vernietiging van zo wel de Sovjet-Unie als communistisch Chi na onder de slechtst denkbare omstandig heden die bij het uitbreken van een oorlog kunnen voorkomen, te bewerkstelligen. Zij zullen dit blijven. Omdat onze potentiële vijanden dit weten is een algemene kern oorlog niet waarschijnlijk." „Het Amerikaanse wapenarsenaal zal spoedig worden aangevuld met een verbe terde minuteman en de nieuwe A3-Polaris- raketten. Deze laatste reikt meer dan dui zend mijl verder dan de oude Polarisra- ketten. De nieuwe Minuteman zal „acht maal doelmatiger zijn tegen de best ver dedigde militaire doelen" dan de eerste modellen. Onder de huidige begroting zijn de Verenigde Staten verzekerd van „voort- PARIJS (AFP'Reuter). De Franse regering heeft de minimumlonen met in gang van 1 oktober met 2/2 percent ver hoogd. Tussen 160.000 en 180.000 arbeiders zul len hiervan profiteren. Het minimumloon geldt als richtlijn voor andere loonschalen in Frankrijk. durende strategische superioriteit tot ver in de jaren zeventig en verder," aldus de Amerikaanse minister. Over de kracht van de Noordatlantische Verdragsorganisatie sprekend zei de Ame rikaanse minister van Defensie dat de hoe veelheid tactische kernwapens van de Ame rikaanse strijdmacht in Europa in de af gelopen 3V# jaar met zestig percent was toegenomen en dat zich daaronder veel wa pens bevinden die dienen om de NAVO- strijdkrachten te steunen. Onze Europese bondgenoten weten dat wij meer dan elk ander land hebben gedaan voor de verde diging van Europa, aldus McNamara. WASHINGTON (AP) Dr. Harold Brown hoofd van de afdeling research en werk tuigbouw van het Amerikaanse departe ment van Defensie, heeft bekendgemaakt dat het nieuwe verkenningsvliegtuig SR71 per uur een gebied van 150.000 vierkante kilometer zal kunnen fotograferen. Dr. Brown zei dit dinsdag in een ge sprek over enkele hoedanigheden van dit verkenningsvliegtuig, waarvan het bestaan 24 juli door president Johnson wereldkun dig is gemaakt. De SR71 kan een snelheid van 3.200 ki lometer per uur ontwikkelen en zal opere ren op hoogten boven 24.000 meter. (Van onze correspondent) PARIJS Gisteren zijn alle Franse po litiediensten in staat van alarm gebracht om de daders op te helpen sporen van een nieuw geval van kinderroof. Na het vijfjarige jongetje, dat in de voorzomer verdween en door een psychopaat op beest achtige wijze werd vermoord, zijn er nu drie kinderen van wie sinds maandagmid dag elk spoor ontbreekt. Het zijn het vijfjarige knaapje Joel Biet en de evenoude Patrick Guillon en diens zesjarig zusje Christine, 's Middags had het drietal zoals gebruikelijk om half vijf de school in een dorpje bij Poitiers in Midden-Frankrijk verlaten en ging naar huis lopen, een afstand van anderhalve ki lometer. De tachtigjarige grootvader van twee Advertentie STRAATSBURG (ANP) De socialis tische fractie in het Europese parlement heeft dinsdag uit protest de vergadering verlaten waarmee de septemberzitting in Straatsburg werd geopend. De socialisti sche afgevaardigden uit de zes gemeen- schapslanden verlieten de vergadering, na dat bij meerderheid van stemmen was be sloten een socialistische interpellatie-aan vrage over de democratisering van de ge meenschap, die reeds op de ontwerpagen da voor de septemberzitting stond, te schrappen. Deze „staking", uniek in de Europese parlementaire geschiedenis, had alleen be trekking op de vergadering van dinsdag. De oorzaak van het conflict vormt het pro bleem van de zetel van de Europese or ganen, inclusief het Europese parlement. Een probleem^, dat weer aan de orde is gekomen door de onderhandelingen over een fusie der Europese executieven (EEG- commissie, Euratoom-commissie en hoge autoriteit der EGKS). Het was de bedoeling geweest dat het parlement deze week een rapport over de zetelkwestie zou bespreken, waarin zijn politieke commissie tot de conclusie was gekomen, dat de afgevaardigden in ieder geval over de zetelkeuze zouden moeten worden geraadpleegd, en dat het parle ment zijn definitieve zetel zou moeten krij gen in de plaats waar ook de Europese executieven zetelen, die het controleert. De socialistische interpellatie, reeds veertien dagen geleden op de ontwerpagenda ge plaatst en daarmee volgens de socialis ten goedgekeurd als interpellatie-aanvrage omvatte eveneens deze punten. Munitie. Op het vliegveld van Fort Lau derdale in Florida heeft de douane maan dagavond 135 kratten munitie in beslag genomen, toen men bezig was ze in een vliegtuig naar Haïti te laden. Bezoek. Koning Boemibol en koningin Si- rikit van Thailand, die thans in Zwitser land verblijven, zullen van donderdag tot zaterdag een particulier bezoek aan Bel gië brengen. HANNOVER (AP). Otto Thope, di recteur van de stadsreiniging van Hanno ver, heeft een revolutionair idee om het welvarende West-Duitsland te bevrijden van zijn groeiende bergen vuilnis. Hij wil het door een pijpleiding naar de Noordzee brengen en daar gebruiken voor landaan winning. Rioolwater kan gebruikt worden om de afval die tot pulp moet worden ver malen door de pijpleiding te stuwen. Hon derdduizenden autowrakken zulen ge bruikt worden om het nieuw te winnen land een stevige ondergrond te geven. Er wordt rekening mee gehouden dat in de komende jaren jaarlijks honderdduizen den auto's door hun eigenaren op straat zullen worden achtergelaten. Nu reeds is het voor de politie een probleem om deze auto's, die van hun nummerborden zijn ontstaan, op te ruimen. Handelaren in oude metalen hebben geen belangstelling, om dat het verwijderen van het metaal te veel tijd en daardoor te yeel geld kost. van de kinderen was hen op de fiets, oudergewoonte, tegemoet gereden. Toen hij ze genaderd was, een 500 meter van zijn kleine boerderij, maande hij de kinderen nog aan vooral op te schieten en geen tijd met spelen te verliezen, omdat het al laat was geworden en het donker werd. Hij heeft de kinderen nadien niet meer terug gezien. Een grijze Simca, die door een jonge, ongeveer twintigjarige vrouw werd be stuurd en waarin ook nog een oudere man en vrouw zaten, was de grijsaard tege moet gereden om wat verderop langzaam te keren. Er kan nauwelijks twijfel over bestaan dat de inzittenden de kidnappers zijn geweest. Geen van de pogingen van de politie, die de bossen in de omgeving heeft doorzocht en alle wegen rond het dorpje afzette, heeft tot nu toe enig resultaat opgeleverd. Geen enkel resultaat, met uitzondering van een briefje dat gevonden werd in de schooltas van een van de jongetjes, die aan de kant van de weg werd aangetrof fen op de plaats waar de kinderen door de oude boer het laatst waren gezien. Een briefje, waarop staat, dat de kinderen in vertrouwde handen zijn zolang men de politie tenminste maar niet zou waarschu wen. In dat geval zouden de kinderrovers voor geen middel terugdeinzen. Binnen de 24 uur zouden nadere instructies worden gegeven. Het vodje papier was met een doodskop geïllustreerd. Naar de beweegredenen van deze nieuwe kinderroof tast de politie nog in een vol ledig duister. Anders dan met de verdwij ning van Eric Peugeot twee jaar geleden, hoeven de kidnappers nu niet te hopen dat ze uit hun misdaad een hoog losgeld kun nen slaan. Geen van de vier ouders be schikt over veel geld. Een wraakneming in verband met een eventuele familievete is al even onwaar schijnlijk. De beide families staan zeer gunstig aangeschreven. Ook binnen de ge zinnen heeft zich nooit enig ernstig con flict voorgedaan. De politie heeft een tante van de drie vermiste kinderen aangehouden. Zij acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hier toch van een familiekwestie sprake is. De gearresteerde vrouw onderhield vol gens de politie twijfelachtige betrekkin gen, zowel in Parijs als elders. Demonstratie. In het centrum van Athene hebben uiterst linkse elementen gede monstreerd „tegen het fascisme en voor de democratische vrijheden." Er vielen bij schermutselingen met de politie vijf tien gewonden. Er zijn tien arrestaties verricht. ATHENE (AFP) In Athene zou een akkoord over de aflossing van het Turkse contingent militairen op Cyprus op handen zijn. Twee Turkse vliegtuigen zouden het Griekse luchtruim boven Thracië hebben geschonden. De kwestie zal aan de NAVO worden voorgelegd. Op Cyprus heeft de regering besloten een nieuwe lichting onder de wapenen te roepen, nl. de Grieks-Cyprioten die in 1941 zijn geboren. De afgelopen maanden zijn al vijf lichtingen opgeroepen. President Makarios maakte na afloop van de kabinetsvergadering bekend, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe, die de afgelopen dagen in New York het debat in de Veiligheids raad over de kwestie-Cyprus heeft bijge woond, donderdag naar Moskou gaat. Zelf zal het staatshoofd deelnemen aan de con ferentie van leiders van niet-gebonden landen, die vijf oktober in Cairo begint. Vijf niet-permanente leden van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties hebben overeenstemming bereikt over de tekst van een resolutie die gaat over het handhaven van de V.N.-vredesmacht op Cyprus voor een nieuwe periode van drie maanden na 26 september aanstaande. De Veiligheidsraad vergadert vandaag op nieuw over Cyprus. PARIJS Frankrijk heeft communis tisch China een miljoen ton graan aange boden. De buitengewoon grote opbrengst van de Franse tarwe- en gerstoogst van dit jaar maakt het Frankrijk mogelijk als de regering in Peking dit wenst de jaarlijkse Franse graanleveranties aan China, die reeds drie jaar ongeveer 600.000 ton per jaar bedragen, bijna te verdub belen. Genève Als je van het station de Rue du Mont Blanc inslaat lijkt het even of Genève, net als vele andere Zwitserse steden, hoofd zakelijk is opgebouwd uit hotels, bankge bouwen en opgepoetste horlogewinkels. Maar gaandeweg verandert het beeld en in de oude binnenstad kan je, op een ter rasje, even een vleug voelen van een sfeer, als die welke de Parijse Rive Gauche ademt. De eigen bevolking van deze stad der 1001 conferenties wordt trouwens constant versterkt met tiendui zenden vreemdelingen, die een staalkaart vormen van alle rassen en volkeren ter wereld. Mede daardoor heeft Genève een opgewekt nachtleven, compleet met „strippers", nachtcafés en hot-dogs in de vroege morgen, iets wat de hevige af gunst opwekt van bij voorbeeld de inwo ners van Zurich, die met al hun grote- stad-maniertjes toch om 12 uur op straat worden gezet. Zo is Genève een stad geworden met twee gezichten. De ene kant van de Janus kop verraadt de trekken van de cosmo- poliet, de bon-vivant, die meestal ge steund door een stevige onkostenvergoe ding de welbekende goede sier maakt. De andere zijde vertoont de ernst en de degelijkheid van de Zwitserse volksaard en aan die eigenschappen danken wij één van de meest humanitaire instellingen ter wereld: het Internationale Rode Kruis. Toen dit instituut zijn honderdjarig be staan vierde was er een tentoonstelling ingericht in het Paleis des Expositions. Er zullen maar weinig bezoekers geweest zijn, die deze expositie hebben bekeken zonder een brok in hun keel te krijgen. In feite was het één felle aanklacht tegen hen, die oorlogen ontketenen of minder heden onderdrukken. Nog nooit tevoren werd zo duidelijk en zo onthullend in beeld gebracht hoe afschuwelijk de mens zijn mede-mens kan doen lijden. Van die tentoonstelling zullen mij vele dingen eeuwig bijblijven. Zoals de simpele, aanschouwelijk voorgestelde rekensom metjes: 1 zware atoombommenwerper kost 180 miljoen gulden, voldoende om 15 com plete hospitaaltreinen van elk 10 wagons aan te schaffen. Een moderne atoomonder zeeër kost 1 miljard gulden en voor dat be drag zouden 12 volledig ingerichte zieken huizen kunnen worden gebouwd voor ste den zo groot als Haarlem En dan de enorme overzichtsfoto van Hirosjima, na de atoombom die in enkele seconden 240.000 mensen doodde. Een ver pletterende illustratie van het fatale gebrek aan evenwicht tussen technisch vernuft en menselijkheid, dat onze generatie ken merkt. Niet ver ervandaan hing een teke ning, een kindertekening van een kleurig, feestelijk vuurwerk. Gemaakt door Yuriko Kanamori, oud 7 jaar, lid van the Japanese Junior Red Cross. Hij had er erg zijn best op gedaan en hij schreef eronder: „Het is zomer en dan hebben wij vuur werk. Kijk, is het niet mooi? Alle mensen komen naar de rivier. Ze zien het vuurwerk en ze roepen: wat mooi is dat, wat prach tig!!" Genève is de stad der 1001 conferenties. Maar op de vraag of Yuriko Kanamori in vrede zal kunnen blijven tekenen heb ben ze nog steeds geen antwoord kunnen vinden. Advertentie KKSt Vi-SHOr 24 sept. t/m 11 oktober. Iedere avond 8 uur-matinee'a woensdag-, zaterdag- en zondag middag 2.30 uur Voorverkoop RAI-.gebouw, H^SSl H kassa Oosthal. _Tel,: (020)79 64 41. AMSTERDAM Vlootoefeningen. Schepen en vliegtuigen van zeven NAVO-landen zullen deze hefst deelnemen aan vlootoefeningen op grote schaal in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. De landen zijn: Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen, België, Denemarken en Ne derland. Munten. De politie van Bologna heeft een bende valse munters opgerold en een groot aantal stempels voor het slaan van gouden munten van verschillende landen in beslag genomen. Het onderzoek begon toen in Zwitserland veel valse goudstuk ken van tien en twintig Franse francs in omloop werden gebracht. Tot de ge arresteerden behoren zakenlieden, goud smeden en een worstfabrikant. Spaans. Een Spaanse openbare aanklager heeft 27 maanden en boeten tot 25.000 peseta's geëist voor alle elf studenten die berecht werden onder beschuldigingen van illegale vereniging en propaganda tegen het Franco-regime. Schreeuwer. De Britse socialistenleider Wilson krijgt bij de verkiezingen een te genstander in lord Sutch, bijgenaamd „de schreeuwer", een zanger van tiener liedjes. Lord Sutch stelde zich dinsdag kandidaat in het kiesdistrict Lyton, waar ook Wilson naar de gunst van de kiezers ding. De „schreeuwer" vertegenwoordigt de „nationale tienerpartij". Gevaar. Volgens een onderzoek van Ame rikaanse verkeersdeskundigen hebben automobilisten die gewoon zijn langzaam te rijden genoemd wordt minder dan veertig kilometer per uur een veel grotere kans bij verkeersongelukken be trokken te raken dan zij die rond de zestig kilometer en zelfs over de hon derd kilometer per uur rijden. Hoewel het risico bij snelheden boven de hon derd km. toch weer snel toeneemt. Plundering. Zeven Amerikaanse matrozen hebben op Sicilië een afdelingskantoor van de communistische partij van Cata- nië geplunderd. l'Unita, het orgaan van deze partij, schrijft dat de matrozen „waarschijnlijk dronken" waren. Zij werden door een groep burgers verjaagd. Preekverbod. Pater Francisco Bilbao in de Baskische parochie Menaca in Biscaye mag voor onbepaalde tijd niet preken. Zijn bisschop heeft hem dit verboden, omdat hij in het openbaar geëist had dat de Spaanse vlag van het kerkge bouw zou worden verwijderd. Deze vlag is, naar hij zei, oorzaak van verdeeld heid onder zijn gelovigen. De bisschop is van mening dat zijn eis niet alleen on aanvaardbaar is, maar moet worden ge straft. Verscheidene priesters van het diocees hebben bij de bisschop gepleit voor intrekking van het preekverbod.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3