Melk-, aardappel- en haring oorlog is niet uitgebroken Hebt u in die landarbeider ergens uzelf herkend y HOOGOVENS IJMUIDEN Wat doet een landarbeider bij Hoogovens? Franse regering verliest eerste ronde in de melkoorlog Dodelijk ongeval op scheepswerf Twee Nederlanders in Duitsland veroordeeld Amsterdam krijgt politieposthuis met jonge agenten „Geen woorden maar kamers" Man slachtoffer van kolendamp Kind werd door schommel dodelijk getroffen Himalaya-expeditie heeft een zieke HOOGOVENS IJMUIDEN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 4 Nederlandse melk met mate naar Frankrijk Roof met dodelijke afloop Grootscheepse actie van Amsterdamse studenten Meneer de Boer wilde op een gegeven ogenblik vast werk met vaste werktijden en met een vast inkomen. En het liefst bij een bedrijf waar hij zijn capaciteiten op de juiste plaats èn zo voordelig mogelijk kon benutten. Met andere woorden: een bedrijf dat werkzaam is op allerlei gebieden en op allerlei manieren. Daarom koos hij Hoogovens. Want daar wordt staal ge maakt voor b.v. scheepsplaat en blik, maar ook cement en ook kunstmest, om maar een paar voorbeelden te geven. Landarbeider de Boer is nu bedieningsman in de koud- bandwalserij van Hoogovens, met alle kans om het nog verder te brengen. Bovendien ging ook een andere wens van hem in vervullinghij kreeg een woning. Zelf zegt hij nu„In het begin was het met de aanpassing niet altijd even gemakkelijk, maar de ploeg helpt je daar wel doorheen. En met de mensen van personeelszaken valt altijd te praten". Meneer de Boer heeft het kennelijk gevonden in IJmuiden, BRUSSEL Minister Pisani van Frank rijk heeft niet zo hoog van de toren ge blazen als hij dat zaterdag de Franse landbouwers in Caen heeft beloofd. Hij heeft geprobeerd van minister Biesheuvel gedaan te krijgen dat Nederland melk zou uitvoeren naar Frankrijk om te helpen het daar door de producentenstaking ont stane manco althans voor een klein deel op te heffen en toen de Nederlandse bewinds man hem zei dat hij wel van goede wil was en dat het produktschap weinig of niets kon doen, heeft hij zich een goed ver liezer getoond en is hij toch met een beetje spijt, akkoord gegaan met het ont werp van het „gentlemen's agreement" voor onderlinge raadpleging van de zes lidstaten voor elke verlening van subsi dies bij de uitvoer van consumptieaard appelen, bestemd voor derde landen. Op deze zitting van de ministerraad, ditmaal gevormd door de ministers van Landbouw is besloten tot het vaststellen van een additioneel contingent voor de invoer van bevroren vlees uit derde lan den. Dat is belangrijk voor de vleesver- verkende industrie en ook de Nederlandse profiteert daarvan als gevolg van een thans verhoogde invoer met 7000 ton van de totale verhoging van 33.000 ton. Minister Pisani stelde vrij duidelijk voor nu de eindspurt te beginnen zodat voor half december, wanneer weer de mara thonzittingen gaan beginnen, de zaak ge regeld zal zijn. De Europese commissie zal een document opstellen over de graan- PARIJS Het is wel duidelijk gewor den dat op de vierde dag van de melk oorlog de Franse regering de eerste ron de tegen de boeren al heeft verloren. Gis teren was er in Parijs van de blanke melk stroom nog maar een miezerig beetje over, terwijl de voorzitter van de boerenfedera- tie fier aan kon kondigen dat voor het einde van de week alle Franse steden met meer dan 50.000 inwoners geheel droog zul len zijn gelegd. De actie zou, zo nodig, twee maanden kunnen voortduren, zo ver klaarde hij tenslotte minzaam. Zelfs zijn prestige heeft de minister van Landbouw P:"ani niet kunnen redden. De Nederlandse, zowel als de Italiaanse en de Westduitse boeren hebben inderdaad een lijn met hun Franse collega's getrok ken. Ook zij zijn van mening dat de Fran se melkprijzen, die de laagste in klein- Europa zijn (37,5 centime per liter aan de bron) noodzakelijk moeten worden ver hoogd. De Franse boerenfederatie voelt zich dan nu ook nog wat sterker in haar schoenen of in haar klompen staan bij haar bedreiging dat geen liter melk meer zal worden geleverd zolang de rege ring de prijs niet eerst drastisch heeft verhoogd. De gemiddelde Westeuropese prijs is 43 centimes. De melk wordt aan de huisvrouw verkocht voor ongeveer 70 centimes per liter. In de Parijse melkzaken hangen bord jes „Pas de lait". Ziekenhuizen en andere instellingen worden geregeld bevoorraad en er zijn nog voorraden poeder- en ge condenseerde melk. De Fransen doen het zonder hun „café au lait" in de ochtend en tot dusverre is er geen gemopper. prijzen, waarin dan ook de bekende ne gen vragen van Duitsland zullen worden beantwoord en waarin nog andere kwes ties zullen worden behandeld c.q. waar een voorstel voor een oplossing zal wor den gedaan. In oktober hoopt men dat aan de raad voor te leggen. Over de rundvlees prijzen had al voor 1 oktober een docu ment op tafel moeten liggen en de Euro pese commissie schijnt nog steeds van plan daarvoor te zorgen. De geschiedenis over „de wraak van Pi sani" is in de wereld gekomen omdat de Franse minister zich in beginsel akkoord had verklaard met de Nederlandse wens voor een „gentlemen's agreement" over onderlinge raadpleging tussen de E.E.G.- landen bij het verlenen van subsidies bij de aardappelexport naar derde landen. Gistermorgen trok hij zijn akkoord ech ter plotseling in, even nadat minister Bies heuvel hem had geantwoord dat de door het produktschap afgekondigde uitvoerstop voor melk niets te maken had met even tuele solidariteit met de stakers. Wel heeft minister Biesheuvel, toen later Pisani in een besloten vergadering van de ministers de kwestie nog eens ter sprake bracht, toegezegd te zullen onderzoeken of even tueel een zekere „beheerste" melkex- port mogelijk zou zijn zonder dat de melk- voorziening in Nederland wordt verstoord. Er rijden al Nederlandse vrachtauto's met melkpoeder en gecondenseerde melk in grote getale naar Parijs. Mogelijk zal ook wat verse melk, bijvoorbeeld ten be hoeve van hospitalen, zuigelingen e.d. aan Frankrijk worden geleverd. De da gelijkse behoefte van een stad als Parijs is anderhalf miljoen liter en zo zou een 150.000 liter, welke wij misschien zouden kunnen missen, toch een druppel melk op een gloeiende plaat betekenen. In ieder geval had Nederland nog een reden Frankrijk niet al te bruusk voor het hoofd te stoten, want naar het zich laat aanzien zal ook de „haringoorlog" wel niet doorgaan. De Fransen zijn heel soepel gebleken bij het vaststellen van hun mini mumprijzen van haring. Bovendien blijken ze deze alleen te zullen toepassen op verse en niet op gezouten haring. De helft van de Nederlandse export naar Frankrijk is ge zouten. Dat is al een voordeel. De Neder landers kunnen de schade dan ook nog be perken door de verse haring niet aan te bieden beneden de Franse minimumprijs. De Nederlandse producenten hebben trou wens een fonds, waaruit eventueel gelden kunnen worden geput om de haring te kopen en ze tot vismeel te verwerken. Voorlopig gaat de nieuwe Franse regeling pas woensdag in. Het bestuur van het produktschap voor zuivel houdt vandaag in Utrecht een bij zondere besloten vergadering. Aan deze be stuursvergadering zal een gesprek vooraf gaan tussen minister Biesheuvel en func tionarissen van het produktschap zuivel. Bij zijn werkzaamheden op de werf van de firma Sijmonsbergep aan de Oosten burgerdwarsstraat in Amsterdam is gister ochtend omstreeks half twaalf de 62-jarige heer F. W. Ligtvoet om het leven geko men. Hij was bezig met het lassen van een ijzeren plaat van duizend kilo op het achterschip van een in aanbouw zijnde trawler. De plaat schoot los en kwam op de heer Ligtvoet terecht. De man werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. (G. de Boer, bedieningsman in de afdeling koudbandwalsery - tie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze landarbeider u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlijk al zo lang wilt. Hoogovens hééft door zijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. Een rechtbank In Duisburg in Duitsland heeft een 32-jarige zeeman uit Rotterdam wegens beroving, de dood ten gevolge hebbende, tot tien jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Een 43-jarige schipper uit Geer- truidenberg kreeg wegens roof met ge weldpleging vijf jaar tuchthuis. De mannen hebben op 30 mei de 34- Jarige boekhouder W. Neuschulz in de haven van Duisburg gewurgd en zijn lichaam van de zes meter hoge beschoei ing gegooid. De twee Nederlanders zaten op de rand van de beschoeiing bier te drinken, toen zij met de Duitser in gesprek raakten. Er ontstond ruzie, toen de schipper de ver rekijker van de boekhouder had verstopt kennelijk met de bedoeling zich deze toe te eigenen. Toen de Duitser met de po litie dreigde, kreeg hij zijn eigendom te rug. Nadat de schipper hem een vuistslag in het gezicht had gegeven wilde de Duit ser verdwijnen, doch hij draaide zich schel dend weer om, toen de schipper hem een bierfles nawierp. „Ga opzij, ik gooi hem de beschoeiing af", zo mengde de zeeman zich in de ru zie. Hij greep de boekhouder bij de keel, drukte die dicht en rolde met zijn slacht offer de beschoeiing af. Kort daarop rende hij ontsteld weer naar boven: „Mijn god, ik geloof, dat ik hem heb gedood". De schipper nam de verrekijker en de portefeuille van de Duitser mee. Daarna bekommerden beiden zich niet meer om hun slachtoffer. Pas 48 uur later vond een wandelaar het stoffelijk overschot. Begin oktober krijgt Amsterdam in het Stadionkwartier een politieposthuis, waar van de bezetting voor vijftig percent zal bestaan uit achttienjarige agenten met Volledige politiebevoegdheid. Het zijn jongelui, die na de mulo een theoretische politie-opleiding van een jaar hebben gekregen en nu een jaar de prak tijk ingaan tot zij in militaire dienst moe ten. De negen jeugdige agenten krijgen als mentor een hoofdagent. AMSTERDAM Met vier geluidswageni zullen 950 eerstejaars studenten in een groot aantal Amsterdamse wijken huis aan huis aanbellen om te vragen of de be woners een student kunnen huisvesten. In Amsterdam en omgeving zullen 335.000 fol ders worden verspreid met een dringende oproep kamers voor studenten ter beschik king te stellen. Een speciale telefooncen trale, doorlopend bezet door drie meisjes studenten, zal aanmeldingen noteren of in lichtingen verstrekken. Deze grootscheepse actie onder het mot to „Geen Woorden Maar Kamers" is door de Algemene Studenten Vereniging Am sterdam (ASVA) opgezet, omdat mede als gevolg van de geboortegolf van 1946 de toeloop tot de universiteit zo groot is ge worden dat er in Amsterdam thans 5.000 studenten een kamer zoeken. De actie wordt financieel en moreel gesteund door de universiteit van Amsterdam en het ge meentebestuur. Er worden alleen al bij de Amsterdamse universiteit 2200 eerstejaars studenten ver wacht, 25 percent meer dan vorig jaar. De kamernood in de hoofdstad is mede daardoor groter dan in andere universi teitssteden. De tekorten zijn in Groningen 1000, Leiden 1000, Utrecht 1500, Nijmegen 500 Delft 1600, Eindhoven 250 en Wage- ningen 350 kamers. Ter inleiding van de actie heeft Am sterdams burgemeester, mr. Van Hall, de inwoners opgewekt tot het tonen van gemeenschapsgevoel. Het bestuur van de ASVA heeft bekend gemaakt dat het het woord „kleurling" niet meer kent. Enige tijd geleden werd de vraag of men bereid was een kleur ling te huisvesten door 40 percent van d« kamerverhuurders ontkennend beant woord. Thans zullen verhuurders, die geen kleurlingen wensen op te nemen, van de lijsten worden afgevoerd. In het academisch ziekenhuis te Gronin gen is gisteravond de 71-jarige heer H. Danhof uit Groningen overleden,aan de ge volgen van koolmonoxyde-vergiftiging. De man moet zondagavond reeds be wusteloos zijn geraakt. Buren troffen hem maandagmorgen buiten bewustzijn in zijn woning in de Snelliusstraat, aan. Uit het politieonderzoek is gebleken dat de schoor steen zeer vuil was. De zesjarige Hans van den Broek uit Assendelft is gistermiddag in het Wilhel minagasthuis te Amsterdam overleden aan een schedelbasisfractuur, die hij had opge lopen toen hij in de speeltuin naast de lagere school in zijn woonplaats een schommel tegen het hoofd kreeg. ie bi) een glasinstrumenten- blazerij. De 23-jarige mijnbouwkundige student Charles Dufour, een der leden van de vijf man sterke Nederlandse expeditie, die de Himloeng Himal-berg in Nepal wil be klimmen, is per hefschroefvliegtuig naar Katmandoe terug gevlogen wegens ziekte. Hij heeft een lichte koorts, die vermoede lijk door een virusinfectie is veroorzaakt. Zijn metgezellen, die volgende week het basiskamp moeten bereiken, van waaruit de laatste fase der beklimming zal worden begonnen, zullen tot 25 oktober op hem wachten, alvorens de aanval op de top van de Himloeng Himal te be ginnen. Prins Bernhardt heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de technische hogeschool te Eindhoven. De foto toont de prins in de hal voor fysische (G. de Boer, bedieningsman in de afdeling koudbandwalsery) mmmm Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4