Eindelijk het filter, dat u niet proeft! Afscheid van P. W. Peereboom AEG Suikercampagne begonnen Bakkenschipper verdronken in haven van IJmuiden Reorganisatie van rijksoverleg krijgt spoedig haar beslag Collectie Offerman sproei top naar flop Bonn wil landings rechten der KLM niet sterk beknotten „Nederlandse" dijk beschermt gebied in Pakistan Deense coalitie strandt op de verkiezingen Garuda wil lijn op Amsterdam MARJOLIN Hunter, met het filter dat onver biddelijk filtert, zonder de smaak van de pure, milde Amerikaanse tabak te versluieren Geld gestolen uit grenswisselkantoor WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 5 AMSTERDAM Minister Luns: ABVA-VOORZITTER VAN ROSSEN: Ambtenaren rekenen op concessies van de minister Russische regering niet verantwoordelijk voor mosterdgasaanslag Kinderpostzegels voor de Nederlandse Antillen en voor Suriname Malou Nozeman Twee mantels uit de collectie Offerman. Links: witte Shetlandjas met zoom en kraag van nutria. Rechts: zwarte wollen mantel met brede strook van bever vanaf de heup. De scheidende directeur, de heer P. W. Peereboom, en zijn echtgenote bewonderen het aquarel van de Haarlemse schilder Kees Verwey, dat als geschenk van het gehele perso neel werd aangeboden. Advertentie TURNAMAT Links de roestvrij edel- stalen trommel en kuip. Voor 5 kg wasgoed tege lijk. Wasmiddel in spe ciaal bakje. Temperatuur instellen. Knop omdraai en. Wassen gaat nu ge heel automatisch (inclu sief 5x spoelen). Rechts de razendsnelle centrifuge om de was te drogen. Klaar bent U. Fantastisch 'n wascom- binatie te bezitten met de garantie van degelijkheid en moderne stijl: AEG werkelijk ideaal met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM De landelijke oogstverwachting voor sui kerbieten, zo deelt de Coöperatieve Sui kerfabriek te Puttershoek mee, bedraagt thans ruim 3,7 miljoen ton. De uit deze suikerbietenoogst te verwachten produktie van rond 525.000 ton witsuiker zal onge veer voldoende zijn om de binnenlandse suikerbehoefte te dekken. In de twee voorgaande oogstjaren bleef de Nederlandse witsuikerproduktie me de ten gevolge van de in die jaren sterk ingekrompen uitzaai aanzienlijk bene den de binnenlandse behoefte. Deze onge wenste situatie o.a. in verband met de sterke schommelingen van de suikerprijs op de wereldmarkt zal in het komende jaar niet ontstaan, dank zij de weer uit gebreide teelt, de verwachte zeer gun stige opbrengsten per hectare en een hoog suikergehalte. Als eerste in Nederland begon gisteren de suikerfabriek Puttershoek met de ver werking van de bieten, zestien dagen vroe ger dan vorig jaar. Dit zeer vroege begin i« mogelijk doordat de boeren als gevolg van de zeer gunstige weersomstandigheden belangrijk vroeger zijn met de werkzaam heden in de akkerbouw dan in voorgaan de jaren. De aanvoer van bieten en de voorraad bij de fabriek waren vanmorgen ruim voldoende. In het Concertgebouw in Haarlem heeft gisteravond de heer P. W. Peereboom als directeur van de Grafische Bedrqven Damiate N.V., uitgeefster van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant, afscheid genomen van het personeel en de medewerkers van dit bedrijf. De heer Peereboom blijft als commissaris en adviseur aan het bedrijf verbonden. Dit afscheid, dat oorspronkelijk was vastgesteld voor mei jl„ kon toen wegens ziekte van de heer Peereboom niet doorgaan. De openbare receptie, die des tijds wegens deze ziekte eveneens moest worden afgelast, zal niet meer worden gehouden, aangezien de heer Peereboom zich niet opgewassen voelt tegen de ver moeienissen, die een dergelijke afscheids receptie pleegt mee te brengen. In een feestelijk met herfstbloemen ver sierde concertzaal voerde namens het per soneel de heer D. A. J. Spek, procuratie houder, het woord. Erkentelijkheid en bewondering voor de vijfenveertigjarige werkzaamheid van de vertrekkende direc teur vormden de bron voor de toespraak, die voorts gewaagde van de hechte band tussen directeur en personeel, in deze jaren ontstaan en begeleid door een gestadige groei van het bedrijf, die voor een groot deel aan de onvermoeide inspanningen van de heer Peereboom te danken is ge weest. Vooral de belangstelling en het mede leven van de directeur voor zijn mensen hebben, aldus de heer Spek, in de loop der jaren een samenwerking gesmeed die basis en inspiratie tot het journalistieke en commerciële succes is geworden en gebleven. In de afgelopen veertig jaar is het aantal abonnees bijna verviervoudigd. De heer Spek bood de heer Peereboom vervolgens het geschenk van het personeel aan: een aquarel van de Haarlemse schil der Kees Verwey. Het schilderij werd onthuld door een dochter van de af- tredencte directeur. Aan mevrouw Peere boom werd een gouden armband, eveneens een geschenk van het personeel, aange boden. Een ander hoogtepunt van de bijeen komst was de vertoning \an een serie lichtbeelden, waarin de levensgeschiede nis van de heer Peerebooin en zijn vele activiteiten op organisatorisch en repre sentatief terrein zowel binnen als buiten het dagbladwezen gestalte kregen. In zijn afscheidswoord gewaagde de heer Peereboom van zijn grote waar dering voor alle medewerkers in het bedrijf. Hij zei dankbaar te zijn voor de geest van goede samenwerking. Hij meen de dat het goed was dat hij heen ging, goed voor hemzelf, maar ook voor het bedrijf. ,,Dat neemt intussen niet weg, dat er bij een afscheid als het mijne toch ook weemoed en emotie aan de dag treden. Van mijn prilste jeugd af is dit bedrijf het onderwerp van het grootste belang geweest in mijn ouderlijk gezin en toen ik er zelf deel aan kreeg, ben ik er geheel mee vergroeid. Het is mij bijzonder lief en zal dat blijven. Daarom ben ik dankbaar dat ik er nog een kleine rol in zal blijven spelen als commissaris en adviseur", aldus de heer Peereboom. Later op de avond drukte hij alle aanwezige personeelsleden en gepensioneerden, als mede hun dames ten afscheid de hand. De muzikale omlijsting van de bijeen komst werd verzorgd door het trio „Lajos Kist" onder leiding van Wim Lichtendahl. „De regering is na het onlangs gehouden luchtvaartoverleg met de Duitse regering over het verschil van inzicht over charter vluchten van de K.L.M. naar de Duitse Bondsrepubliek van mening is dat de goe de sfeer in de luchtvaartbetrekkingen is behouden. De indruk is verkregen dat de Bondsrepubliek weer een soepel standpunt ten aanzien van chartervluchten zal inne men." Dit heeft minister Luns van Buitenland se Zaken geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid ir. Posthumus (P.v.d.A.) Omdat de K.L.M. in het algemeen bij het verkrijgen van toestemmingen voor chartervluchten naar de Duitse Bondsrepu bliek weinig moeilijkheden ondervond, kon van een Duitse beleidswijziging worden ge sproken. Deze hield verband met een ver schil van inzicht over de in te zetten capa citeit van de K.L.M. De beslissing van de Duitse regering kan echter niet worden gezien als een duidelijke poging om de tot nu toe bestaande en aanvaarde landings rechten van de K.L.M. op Westduitse vlieg velden op drastische wijze te beknotten, aldus minister Luns. Een ruim twee kilometer lange Neder landse dijk beschermt thans een groot ge bied bij Narowal in West-Pakistan, dat vroeger geregeld werd overstroomd. De bevolking verkeerde door de zich steeds herhalende watersnood in diepe armoede, Initiatiefnemer en leider van de dijkbouw was de Nederlandse landbouwkundige W. van der Linden. Hij werd door het We- relddiakonaat van de Gereformeerde Ker ken in Nederland naar West-Pakistan uit gezonden voor ontwikkelingshulp. Er vijf maanden gewerkt aan de aanleg van de dijk. Meer dan honderd bewoners van de streek hielpen de heer Van der Linden De laatste tijd moest men bijzonder hard werken om nog vóór de regenperiode klaar te komen. Dit is gelukt en bij de eerste zware regenval, waardoor het water tot grote hoogte steeg, vertoonde de dijk geen enkel lek. Het resultaat was, dat de oogst voor het eerst sinds jaren geheel behou den bleef. In dienst van de West-Pakistaanse Raad voor Christelijke Kerken geeft de heer Van der Linden voorlichting en praktische hulp aan de bevolking. Door verbetering van landbouwmethoden wordt getracht de mensen een beter bestaan te verschaffen. Gistermiddag is de 51-jarige heer C. van Veen uit Urk, bakkenschipper, in de haven van IJmuiden verdronken tijdens een po ging een stalen kabel, die in de schroef van het directievaartuig „Zilvermeeuw' van Rijkswaterstaat was gekomen, te ver wijderen. Schipper Van Veen stond in een ijzeren roeiboot, toen dit vaartuigje na een on verwachte manoeuvre van de „Zilver meeuw" door de kabel van de bagger molen „Menco" onder water werd getrok ken. Een vrouwelijke passagier aan boord van de „Zilvermeeuw" sprong te water, maar moest daarna zelf gered worden. De schipper kwam nog eenmaal boven water, maar verdronk daarna voor de ogen van tientallen mensen. Een tweede opvarende van de roeiboot, die te water was geraakt, kon worden gered. Pas na vijf kwartier dreggen slaagde men erin 't stoffelijk overschot van schip per Van Veen te vinden. Naar de juiste toedracht van het onge- KOPENHAGEN (AFP, AP en Reuter) De Deense minister-president, Jens Otto Krag, heeft besloten de koning het ontslag van zijn overwegend socia listische coalitieregering aan te bieden Hij deed dit, omdat de verkiezingen die dinsdag zijn gehouden grote winst hebben opgeleverd voor de conservatieven, een van de oppositiepartijen. De socialisten behielden hun 76 zetels in de Folketing, het uit één Kamer bestaande parlement. De coalitiegenote, de radicale liberale partij, verloor echter één zetel en komt met tien afgevaardigden terug in het parlement. De Kamer telt 175 leden, zodat de coa litie geen meerderheid meer zou hebben. De conservatieven zagen hun zeteltal stij gen van 32 tot 36. Men houdt er rekening mee dat Krag als minister-president van een nieuwe regering zal terugkeren. De Indonesische minister van Lucht vaart, vice-luchtmaarschalk A. Iskandar, was gisteren enkele uren in Nederland. Hij kwam uit Tokio op Schiphol aan, be zocht de Indonesische ambassade in Den Haag en vloog vervolgens van Schiphol naar Praag Op 4 oktober komt hij terug voor besprekingen met de K.L.M. en met bouwondernemingen over de uitbreiding van Kemajoran, de luchthaven van Dja karta. Het ziet er naar uit, dat de reorgani satie van het rijksoverleg binnen afzien bare tijd haar beslag zal krijgen. Dit heeft de heer A. van Rossen, voor zitter van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren aange kondigd op het buitengewoon congres van zijn bond in Utrecht. De heer Van Rossen gelooft dat de minister op enkele belang rijke punten aan de wensen van de ambte- narenorganisaties tegemoet zal komen. Over de wens van de regering loonsver hogingen binnen nauwe grenzen te houden zei de heer Van Rossen, dat de vakbe weging er niet aan denkt zich aan te slui ten bij de opvatting, dat er plotseling niets meer mogelijk is. De AB VA-voorzitter meent dat het NVV terecht bezwaar heeft gemaakt tegen de gedachte om de loon- inkomens van de werknemers tot een sluit post te maken van het nationale huishoud boekje. Zodra het beeld van de loonont wikkeling in het bedrijfsleven zich wat duidelijker aftekent, breekt volgens de ABVA het moment aan om in de centrale commissie voor georganiseerd overleg te gaan praten over de grootte van de salaris verhoging per 1 januari aanstaande. Daarvoor zullen andere belangrijke pun ten van het verlanglijstje van de ambte naren opnieuw aan de orde worden ge steld. Het betreft onder meer het tot stand brengen van een uitkeringsregeling (we gens het gemis van gratificaties, winst delingen en dergelijke), afschaffing van de gemeenteclassificatie en verwerking huur- compensaties in de salarissen. BONN (REUTER) De Sovjet-Unie heeft ontkend verantwoordelijk te zijn voor een aanval met mosterdgas op een functionaris van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken, gepleegd in een klooster bij Moskou. De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov, deelde de Westduitse ondermi nister Carstens op het ministerie van Buitenlandse Zaken mede dat de Russi sche autoriteiten niets met de aanval te maken hadden. De Westduitse regering heeft kennis ge nomen van Smirnovs verzekering, doch is er niet voldaan over. Men zou Smirnov hebben meegedeeld, dat de regering de toezegging verwacht dat de pogingen om de zaak op te helderen zullen worden voortgezet en dat de schuldigen zullen worden gestraft. Voorts zou zij veront schuldigingen verwachten. luk, dat een mensenleven heeft gekost, wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Het douanevaartuig „Ooievaar" heeft, na de onverwachte manoeuvre van de „Zil vermeeuw", nog pogingen in het werk ge steld om hulp te bieden, hetgeen niet heeft mogen baten. Alles speelde zich af in enkele minuten. (Vervolg van pagina één) „Een aanmerkelijke toeneming van de bedrijfsinvesteringen, die gepaard gaat met een belangrijke stijging van het ver bruik, zou, ook al zouden eventuele loon stijgingen duidelijk geringer zijn dan dit jaar, het tekort op de Nederlandse beta lingsbalans op een hoog peil houden en nieuwe prijsstijgingen doen ontstaan. Ne derland is één van de landen", aldus Mar- jolin, „waar de aanbevelingen van de Eu ropese ministerraad op bijzonder strikte wijze moeten worden toegepast". Meer in het algemeen sprekend waar schuwde Marjolin de regeringen tegen fis cale verlichtingen, die op zichzelf billijk zijn, maar in strijd met het streven naar stabiliteit, dat thans boven al het andere moet gaan, ook al sloot hij belasting verlagingen onder bepaalde omstandig heden niet uit. Marjolin deelde mede dat de vrees dat een stabilisatiepolitiek de economische ex pansie zou afbreken ongegrond is geble ken en dat de buitenlandse handel van de E.E.G. een duidelijke verbetering vertoont. De vrees dat het tekort op de lopende re kening van de betalingsbalans van de zes landen als geheel dit jaar weieens tot een miljard dollar zou kunnen stijgen, zal geen werkelijkheid worden. Integendeel, er is zelfs een licht overschot mogelijk. Advertentie Ongeveer 1500 in Nederlands en Duits geld is gisteren gestolen in het grenswis selkantoor op het Stationsplein in Arn hem. De dader, die binnen wist te dringen door het verbreken van een ruit, werd later op de dag door de politie gesigna leerd in de P.T.T.-barak aan de Noorde lijke Parallelweg in Arnhem, maar hij wist te ontkomen. Wel wist de politie daar beslag te leggen op een gedeelte van de buit, circa zevenhonderd gulden, dat zich in een tas bevond. (Van onze moderedactrice) Variaties op een pantalon. Daarmee opende de ontwerper Ferry Offerman in zijn Vinkenveense buitenhuis dinsdag zijn wintercollectie. Het was een warm begin, dat koud uitpakte. Want de kniebroeken en knickerbocker, die werden gepresenteerd, waren stijf en ongeïnspireerd. Zelfs het leuke blazertje, gevoerd met zeehond, dat op een van de pantalons ging, kon die indruk niet wegnemen. Met zijn mantelpakjes sloeg Offerman een beter figuur. Die waren dan ook het duidelijkst beïnvloed door Parijs. De gérende rokken en lange jasjes met een door lusjes gehaalde ceintuur waren daar het beste bewijs van. Prachtige handge- weven tweed met een voorkeur voor paars was het materiaal. Jammer, dat deze modellen zo slecht waren afgewerkt. Ongelijke zomen en afhangende draden zijn van die storende schoonheidsfoutjes, die in een haute couture-collectie eenvoudig niet gemaakt mógen worden. En dan op eens was er als een complete verrassing dat roomblanke tailleur met zijn feilloze coupe waaronder een jumper van zee hondbont. Eigenlijk sprong deze collectie van top naar flop. Van werkelijke vond sten naar nietszeggende modellen. Zo waren de mantels bijna allemaal bij zonder geslaagd. Ze vielen ruim, hadden een dansende zoom van bont k la Dior en brede kragen, waaronder een grappig bontstrikje. Offerman liet ook een paar modellen zien uit zijn boutique-collectie. Dat waren rechte hemdjurkjes van flanel met shawl kraagjes en kleine knoopjes op een rij. Leuke modellen voor het jonge meisje, maar heel onpraktisch voor de winter, zonder mouwen. Aan de benen was wel ge dacht, die staken in zwarte wollen kousen. Bij de gekledere jurkjes kregen de armen weer wél aandacht. Rechte strakke mou wen waren heel elegant aan de onderkant afgezet met drie kleine knoopjes boven elkaar. Voor het cocktailuur had Offerman een aantal zwarte mousselinen toiletjes ont worpen met korte jakjes van geborduurde kant. Er was ook een verlate reactie op de blote boezemmode bij. Een wapperende bruine mousselinen japon, die wél door zichtig maar bepaald niet onthullend was. De buste was keurig afgedekt met een dub bele laag stof: een poging, die neerkwam op wel willen, maar niet durven. De lange avondtoiletten vervielen weer in twee uitersten. Prachtig waren de lange geborduurde en handbeschilderde japon nen van kant en zijde. Maar oerdegelijk en stijf waren de satijnen toiletten met hun vierkante décolletés. Gelukkig was er een droom van een bruidsjapon aan het slot om het goed te maken: een rose zijden japon met een cape met capuchon van witte kant. Terecht had Offerman deze creatie „La belle Hollandaise" gedoopt. Op 21 oktober verschijnt op de Neder landse Antillen een serie van vier bijzon dere postzegels kinderzegels met bij slag in de waarden 6+3, 10+5, 20+10, 25 11 cent Antilliaanse munt. De prijs van de serie bedraagt in Nederlands geld 1,80. Op de zegels zijn bloemen afgebeeld in vierkleurendruk naar ontwerp van de kunstenaar P. Wetselaar uit Bennebroek. In Suriname verschijnen de kinderpost zegels eind november. Het wordt eveneens een serie van vier, met afbeeldingen van spelende kinderen. Boerderijen afgebrand. In de gemeente Echteld in de Betuwe zijn twee boerde rijen door brand verwoest. De schade wordt op minstens vijfhonderdduizend gulden geschat.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5