Voorzitters dèr Kamer van Koophandel die ik gekend heb DOOR JHR. DR. J. MOLLERUS eenS n GIPS Haarlemse rechtbank behandelt donderdag „Saturne"-spel Kolenconvectors Olieconvectors Loendersloot Havenverkeer van Amsterdam Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS De naam „Dordrecht" bij Van Ommeren Vijfling geboren op Zuid-Sumatra Betaling abonnementsgeld per giro WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 E. H. Krelage (1922-1932) G. J. Droste (1932-1937) J. J. Swens (1937-1953) G. E. Visser (1953-1958) Toenemende gevarenkans eist betere brandweer opleiding BABYSCHORTJE OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Accordeon-examens in IJmuiden Hoe de duiven vlogen Arie van der Veer i E. H. Krelage NA DE GEMEENTELIJKE Kamer van Koophandel in Haarlem werd bij de wet van 1922 de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken in het leven geroepen. Deze Kamer berust op een wettelijke grond slag. Als eerste voorzitter van deze Kamer trad op de heer Ernst H. Kre lage. Ik mocht gedurende 35 jaar het secretarisschap van deze Kamer ver vullen. Voor de benoeming van een secre taris was een kandidatenlijst opge maakt, waarop mr. Carl P. M. Romme als no. 1 fungeerde en schrijver dezes als no. 2. In de volle overtuiging dat de verkiezing door de leden der Kamer zeker niet ten gunste van mij zou uit vallen, vertrok ik naar het buitenland. Enkele weken later, toen de Kamer haar keuze had bepaald, bleek mij, dat ik de uitverkorene was, doordat ik toe vallig via een oude courant, die ik in Eevenaar vond, van een en ander op de hoogte kwam. Teruggekomen in Haarlem werd ik op duidelijke wijze onderhanden genomen door de Kamer voorzitter. Mijn entree was weinig ge lukkig. Maar verder gaat het nu niet over mij, doch over de voorzitters van- de VANDAAG gaat het voorzitterschap van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken in andere handen over. De heer B. F. Enschedé, president-directeur van de firma Joh. Enschedé en Zn., die het voorzitterschap sinds 1958 heeft bekleed, draagt zijn functie over aan ir. J. Tromp, bedrijfs adviseur te Aerdenhout. Naar aanleiding van deze wisseling op de brug, heeft jhr. dr. J. Mollerus, oud-secretaris van de Kamer, voor onze lezers zijn herinneringen op schrift gesteld aan de vier voorzitters-voorgangers van de heer Enschedé die hij sedert 1922 van nabij heeft meegemaakt. DE KAMER VAN KOOPHANDEL, die zich in het district Haarlem uit strekt van de IJmond tot aan Aalsmeer en de Haarlemmermeer, heeft tot taak het bevorderen van de belangen van het regionale bedrijfsleven (wegen net, industrieterreinen .vakonderwijs etc.), het uitvoeren van bepaalde op het bedrijfsleven gerichte wettelijke voorschriften (Vestigingswet Bedrijven, Winkelsluitingswet, Handelsregister etc.) en het geven van voorlichting aan het bedrijfsleven. De 38 leden van de Haarlemse Kamer, uit wier midden de voorzitter wordt gekozen en die in hun samenstelling nauwgezet de ver schillende sectoren van het bedrijfsleven vertegenwoordigen, genieten geen bezoldiging voor hun werk in de Kamer. C. E. Visser Haarlemse Kamer. Van alle voorzitters die deze Kamer tot dusverre heeft ge had, was de heer Krelage de enige die niet uit de industriële sector voort kwam. Hij was nationaal zowel als internationaal een hoogst bekwame figuur in de tuinbouwwereld en ver heugde zich over het feit dat Haarlem de „zetel" van de bloembollenwereld was. In zijn voorzitters jaren was deze markante figuur voor zijn secretaris geen gemakkelijke „baas". Hij was uiterst precies, werkte zich in korte tijd in de typische Kamerproblemen, was een voortreffelijke spreker in de Kamerzittingen en beheerste zijn talen op voorbeeldige wijze. Op de vele recepties en ontvangsten, zowel in het binnen- als in het buitenland, was hij de „charmante gastheer. Iedere concept brief van zijn secretaris Werd vele malen onder de loupe gelegd. Deze voorzitter heeft op de Kamer jarenlang rijn eigen cachet gedrukt. ALS OPVOLGER VAN de heer Kre lage werd de heer G. J. Droste gekozen. Haarlemmer van origine en leider van ;en gerenommeerd bedrijf met inter- aationale reputatie. Een weldoener, die velen nu nog dankbaar kunnen zijn. Een geheel andere leider dan zijn voor ganger. Een typische figuur, die zich tot in de kleinste details bezig hield met personeelsaangelegenheden, maar die zijn secretaris ook regelmatig ont- oood over allerhande problemen die in Haarlem speelden. Zijn belangstelling ging sterk uit naar de industriële vraagstukken. Hij stelde er'prijs op de bijzonderheden van die problemen in iet gebied der Kamer persoonlijk te onderzoeken. Dit alles paarde hij aan ;en scherpe opmerkingsgave. Zonder daarop voorbereid te zijn ontving de Kamer met grote smart bericht van zijn plotseling overlijden. HET WAS DE HEER J. J. SWENS die de opengevallen plaats van de heer Droste ging bezetten. Alweer een indu strieel, op zichzelf trouwens niets vreemds. Het rayon van de Haarlemse Kamer is klein in verhouding tot tal van andere Kamers. Maar dit district was en is opmerkelijk gevarieerd. De Haarlemse industrie breidde zich op verschillend gebied uit, men denke aan de Hoogovens (officiële benamingen laat ik achterwege), van Gelder papier fabrieken, Figee, Stork Hijsch, de Haar lemse Scheepsbouw Maatschappij, En schedé Zonen, de Spaarnestad, Dros te, Union, de pharmaceutische bedrij ven, de Suikerfabriek, de IJmuidense visserij en alles wat daarmede annex is, de bloembollen, de Haarlemmer meer, de Aalsmeerse bedrijven, de uit breiding der winkelbedrijven enz. Het was dus wel min of meer van zelfsprekend, dat men bij de verkie zing van een Kamervoorzitter zo even mogelijk uitkeek in de industriële kring. De heren Droste en Swens waren daar van representanten. De heer Swens heeft voor het Kamerwerk grote be langstelling getoond. Vele ochtenden was ik aanwezig op zijn kantoor in de Spaarnwouderstraat om de Kamer zaken te behandelen. Hij deed dit zeer intensief en heeft zich bij herhaling verstaan met bepaalde groepen uit het Kamerdistrict om zich ook van de kleinste bijzonderheden op de hoogte te stellen. Veel tijd besteedde hij aan representatieve plichten. De heer Swens is nog woonachtig in het rusthuis Spaarnhout. J. J. Swens G. J. Droste DE LAATSTE VOORZITTER waar onder ik mocht dienen, was de heer C. E. Visser, die reeds als ondervoor zitter het werk van de Kamer had meegemaakt. In die functie had ik ge ruime tijd met hem te maken gehad. Een scherpe denker, een in mijn ogen harde figuur, van wie ik zeer zachtjes wel eens dacht: ik hoop niet dat hij voorzitter zal worden. En toch gebeurde dat en binnen een maand na zijn benoeming was mijn aanvanke lijke visie totaal gewijzigd. Geen der Kamervoorzitters heb ik zo goed leren kennen en waarderen als de heer Visser. Na een militaire carrière in de Oost kwam de heer Visser naar Nederland, waar hij een belangrijke functie ging vervullen bij een der grote Amsterdam se bedrijven. Daarna heeft hij jaren achtereen een belangrijke rol gespeeld in de n.v. Droste's Cacao Chocolade fabrieken. Als voorzitter van de Haar lemse Kamer van Koophandel heeft de Visser een uiterst belangrijke rol ge speeld. In de kortst mogelijke tijd maakte hij zich vertrouwd met alle problemen. Ik heb mij er dikwijls over verbaasd, hoe weinig tijd deze voor zitter nodig had om zich ook in alle details in te werken van de aan de orde zijnde onderwerpen. Als leider van de zittingen der Kamer bleek hij een overtuigde voorstander te zijn voor dit, dan wel voor dat, maar het kostte 3e leden der Kamer heel wat moeite 3es voorzitter's visie te doen sneuvelen. Van de voorzitters die ik in mijn ambtsperiode heb mogen meemaken, was de heer Visser degene, die zich ook intens bezig hield met alles waarmee de interne dienst had te maken. Niet om te vitten of te zoeken, maar om allen die aan het secretariaat waren verbonden te wijzen op meer efficiënte werkwijzen. Daarbij mag zeker niet uit het oog worden verloren, dat in de loop der latere jaren de Kamers van Koophandel een ander aanzien hadden gekregen dan in de oer-periode. Naar mijn oordeel en ik weet zeker, dat de heer Visser daarover ook zo dacht was de invloed van het ministerie van Economische Zaken in de loop der jaren dieper doorgedrongen in het werk der Kamers. Dat was de geest van die tijd. Uit eigen ervaring weet ik, dat daar door initiatieven van de Kamers niet tot hun recht komen. In tal van ge vallen werd te veel uit het oog ver loren, dat de belangen der verschillen de Kamers hemelsbreed van elkander kunnen verschillen, zodat uniform doorgedreven regels zeker niet altijd te waarderen zijn. In de week van 13 tot en met 19 sep tember zijn in de hoofdstedelijke haven binnengekomen 145 zeeschepen (448.150 brt.) en vertrokken 155 zeeschepen ({104.135 brt.). In Den Haag zijn diploma's uitgereikt aan de eerste acht brandweerofficieren, die de nieuwe rijksopleiding hebben ge volgd. De hoofdinspecteur van het Brand weerwezen, de heer C. ter Poorten, hield een toespraak waarin hij opmerkte dat de grootste gemeenten met hun geperfectio neerde brandweren wel inzien de opleiding van officieren niet meer zelf aan te kun nen. Bijna overal elders wordt echter de opleiding in eigen hand gehouden. Er is geen sprake van dat de ontwikkeling van het brandweerwezen op deze wijze de toe neming van de gevarenkans bijhoudt. Er zijn nieuwe bouwmaterialen en construc ties, waarvan men niet het flauwste idee heeft hoe deze zich bij brand zullen ge dragen. Steeds grotere fabriekshallen, wa renhuizen en ondergrondse garages, steeds hogere flatgebouwen, hospitalen en tehui zen verrijzen zonder dat de zekerheid be staat dat alles gedaan is om gevaren bij brand te voorkomen. Duizenden vracht auto's en tankauto's, gevuld met gevaar lijke gassen en stoffen, rijden dagelijks op de wegen. Chemische industrieën, die zich In de grootste geheimzinnigheid hullen over hetgeen zij produceren, vestigen zich ln de dichtbevolkte centra, aldus de heer Ter Poorten. Aan de nieuwe rijksopleidingscursus werken 47 specialisten als docenten mee. Aan de eerste cursus van 17 maanden hebben acht officieren van de gemeenten Amsterdam, Amstelveen, Amersfoort, Utrecht en Eindhoven deelgenomen. Het is een opleiding op h.t.s.-niveau. Advertentie leuk model met aplique. Bijzonder aantrekkelijk lage sterk O 50 staaltje prijs Lange Nieuwstraat Marktplein IJmuiden Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Onderscheiding. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd schout-bij-nacht-arts T. A. de Haan. In een zeer lange dagvaarding uitge bracht tegen de directeur van het Zand- voortse Badhotel komt de Haarlemse of ficier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman tot de conclusie, dat „Sa- turne" een hazardspel is en geen behen digheidsspel. Daarmee handelt volgens hem de directeur in strijd met art. 254 van het wetboek van strafrecht. Zoals ge meld is zal de directeur van het Badhotel donderdagmiddag 24 september om twee uur terechtstaan. Voor deze zaak, die duidelijk het karakter van een proefpro ces heeft, bestaat zeer grote belangstel ling. Zou immers vrijspraak volgen, dan betekent dit, dat „Saturne" zijn opmars door heel Nederland kan beginnen. De Nederlandse licentiehouder de heer M. Ca- ransa heeft al te kennen gegeven „Satur ne" dan ook in Scheveningen te gaan ex ploiteren. Zover is het nog niet. De hele donder dagmiddag is uitgetrokken voor de behan deling van deze zaak. De rechtbank wordt gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda, vice-president van de arrondissements rechtbank in Haarlem. Als verdediger van de directeur treedt de Amsterdamse ad vocaat mr. J. I. Maarsen op. Als getuige a charge zijn enkele politie functionarissen opgeroepen, die de werking van het „Saturne"-spel gedurende vele avonden hebben gadegeslagen. Ook de verdediging heeft een drietal getuigen doen dagvaarden: personen, die aan het „Sa- turne"-spel regelmatig hebben deelgeno men en de stelling van de verdediging, dat „Saturne" wel degelijk een behendig heidsspel is, met hun verklaringen zullen trachten te staven. De officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouwman stelt in zijn dagvaarding, dat de winstkansen bij „Saturne" in het algemeen van het toeval afhangen. Zeer vele van de deelnemende spelers stellen geen pogingen in het werk het vakje van de draaischijf waarin het metalen balletje terecht zal komen, van te voren vast te stellen. Het stuk bevat geen vol strekte ontkenning van de mpgelijkheid dat „Saturne" een behendigheidsspel kan zijn. Voor de exploitanten is dit uiteraard geen probleem. „Een zuiver behendig heidsspel, wij merken dat aan onze por- temonnaie", zo verklaarde ons vanochtend de directeur van het badhotel, dat iedere avond nog een grote stroom spelers te verwerken krijgt. „Soms zitten er een paar duizend gulden winst in," aldus de heer Caransa, „en op een andere avond leggen wij dat er bij." De heer Caransa zegt niet te twijfelen aan een voor hem gunstige afloop van deze zaak. Hij gelooft niet eens, dat het tot een hoger beroep zal hoeven te ko men. „Wij vragen niets anders dan dat de wet wordt uitgevoerd. Wij hebben de zaak altijd openlijk en helemaal fair gespeeld.1 Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Op zaterdag 26 september worden in het Cultureel Centrum te IJmuiden examens afgenomen voor accordeon, door de Stich ting Werkgemeenschap van Nederlandse accordeon- en mondharmonika organisa ties. Examinatoren zijn de heren W. de Ruiter (directeur van het bureau van de werkgemeenschap) en M. de Graaf. Deze examens zijn bestemd voor leerlingen van privé muziekleraren en muziekscholen. Van de 21 kandidaten die aanstaande za terdag examen doen zijn 18 leden van het jeugdorkest van IJmuidens Roem. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Alwaki, van Rotterdam; Tottesund, Kemi, Velsen; Her roe, Mantyluoto; Spica, Falkonara; Theseus, Hamburg, IJmuiden; Dido, La Palliee; Esso Emden, Rotterdam; Bram, Dagenham; Theano, Le Havre; Blisworth, Londen, IJmuiden; Boe kanier, Antwerpen, IJmuiden: Alert, South ampton; Hegg, Avonmouth; Despatch, Rotter dam. IJmuiden; Rigel, Kotka; Steady, Soeder- hamn; Gerore, Port Talbot; Esso Hamburg; El Palito; Repeto, Queensborough; Werner Franck, Emden; Evje, Priolo; Hoegh Alouette, Caen; Diana, Rotterdam; Grebbestroom, Bristol; Te- lamon, Rotterdam; Iron Ore, La Coruna; Rote, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Leemans, naar Port Talbot; Yewdale, Tyne; Tim S., Hemmoor, IJmuiden; Goote, Rotterdam, IJmui den: Lutetia, Favershamn, IJmuiden; Maria de Lourdes, Casablanca; Anita, Koege; Bijlegger, IJmuiden; Nysa, Gdansk, IJmuiden; Baldur, Malmö; Harm, Rotterdam; Arvo, Whiteheaven; Roerdomp, Delfzijl, Zaandam; Minos, Kopen hagen; Texelstroom, Grimsby; La Paloma, Kingslyn, IJmuiden; Levensau, Waterford; Vava, Londen; Menje, Antwerpen; Bonn, Rot terdam; Bram, Dagenham; Weimar, Antwer pen; Bamendapalm, Rotterdam; Ask, Felixstowe; Hinde, Londen: Rex, Londen; Buka, Londen; Deo Gratias, Londen; Waverstroom, Goole; Borculo, Goole; Bilma, Bremen; Rio Primero, Buenos Aires; Max Sieghold, Immingham; Esso Emden, Hamburg; Amyntas, Hamburg; Bodil Schmidt, Rotterdam; Hontestroom, Vlissingen; Fambo, Grangemouth. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Morelia, van Rotterdam; Atlas, Rotterdam; Ares, Ant werpen; Hercules, Rotterdam; Argolikos, Sa- gunto, IJmuiden; Liberiakust, Antwerpen; Cal- vijn, Horneborg. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Babt, naar Gefle, Zaandam; Hollandia, Huil; Robox, Vaasa; Vogtland, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). TELSTAR. Van de postduivenhoudersver- eniging „Telstar" te IJmuiden namen 41 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain af over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.30 uur. Een duif van Schreuder bereikte als eerste het hok om 10.37 uur; de laatste prijsduif om 10.46 uur. Met kalm weer gelost, een vlot verloop. Kampioen navluchten: 1. Gebr. Tijms; 2. Kraaij- enoord; 3. Schreuder. Kampioen generaal: 1. Schreuder; 2. Harms de Jong; 3. Gebr. Tijms. De uitslag was als volgt: Schreuder 1, 5, 7, 8; Gebr. Tijms 2, 3, 4, 9, 10; Kraaijenoord 6. Advertentie voor gezellige warmte ETNA BAGDAD HAARD290- ETNA CONVECTOR 360- BOCAL CONVECTOR 428- LINCO SUPER CONVECTOR 452- VROLING CONVECTOR 465- PELGRIM CONVECTOR 465- DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495- SELECTA CONVECTOR 498- E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539- BRONCO PASJA 565- Siegler oliehaard 765- Davonette olieconvector 445- Linco „3 traps" olieconvector 498- Hoenson oliehaard 495- Dagelijks demonstratie LINCO S-traps branders Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak. Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerjj IJmuiden Telefoon 4654 BIJ DE ACHTTIEN schepen, die toe behoren aan Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam waarvan de namen op drecht" eindigen missen we momen teel de naam „Dordrecht". De maat schappij heeft vier schepen in aanbouw of bestelling en wellicht zal de naam Dordrecht terugkeren, want zo heette immers het eerste schip waarmede het rederijbedrijf is begonnen in 1891. De zaak zelf is veel ouder, het 125-jarig bestaan is nog maar net achter de rug. Philippus van Ommeren, oud 32 jaar, vestigde zich op 21 mei 1834 als scheeps makelaar en expediteur aan de nu reeds lang gedempte Rotterdamse Bierhaven, nadat hij in dit vak bij zijn vader zestien jaar lang ervaring had opgedaan. Met veel moeite slaagde hij er in de agentuur te krijgen van een lijndienst op Londen, welke acht jaar later gestaakt werd. Maar bijna op hetzelfde moment kwam er een andere dienst voor in de plaats en dit bescheiden begin op agentuurgebied is in de loop der jaren met tal van andere agenturen uitgebreid. Van 1855 tot 1872 heeft de firma zich ingelaten met het exploiteren van zee schepen, zeilvaartuigen van een paar hon derd ton, waarmede gestopt werd wegens een algemene malaise in de Nederlandse scheepvaart. Eind 1889, toen de omstan digheden bijzonder gunstig waren, werd besloten het rederijbedrijf opnieuw te be ginnen. In de eerste plaats werd gedacht aan de goed renderende houtvaart, waar van Dordrecht het centrum was. Het eerste schip dat mede daarom Dordrecht werd genoemd, werd in Engeland besteld en in 1891 opgeleverd. Het motortankschip op de foto is ook een Dordrecht en wel de vijfde, die aan Van Ommeren heeft toebehoord. Dit schip, dat in 1948 in Monfalcone is gebouwd, werd in 1954 onder de naam Jan van de Spermacet Whaling Shipping Company te Panama aangekocht. Onder Nederlandse vlag had het schip een inhoud van 6307 brt. en 9214 ton draagvermogen, lengte van 133,95 meter, breedte van 16,63 meter en een holte van 9.40 meter; motorvermogen 4200 pk. voor een vaart van ruim 12 knopen. Sinds 1961 behoort ditzelfde schip thuis op Sicilië en heet Lentine; het heeft dus slechts zeven jaar voor Van Ommeren gevaren en dit is aanmerkelijk korter dan zijn voorganger, die 23 jaar de Nederlandse vlag gevoerd heeft. Dit motortankschip Dordrecht kwam in 1927 gereed bij C. van der Giessen in Krimpen aan de IJssel: groot 4402 reg. ton bruto met een motor vermogen van 1800 pk. Deze tanker werd in 1950 naar Frankrijk verkocht en kreeg de naam Port Vendris. Wat de bereikte leeftijd betreft, spant De vijfde „Dordrecht" van Phr. van Ommeren. de derde Dordrecht de kroon. Dit was een motorvrachtschip van het zogenoemde drie-eilandentype, in 1922 gebouwd door Burgerhout in Rotterdam: 1748 bruto reg. ton; het schip heeft slechts drie jaar als Nederlands koopvaardijschip dienst ge daan. In 1925 ging het naar Duitsland, kreeg de naam Romö, doch werd kort daarna verkocht aan J. Petersen te Ha- derslev in Denemarken en hield dezelfde naam. In 1928 veranderde de naam in Karibia en een jaar later kreeg het weer de Duitse vlag, onder de naam Zulia. In 1936 ging het schip weer in andere handen over en de naam werd gewijzigd in Rita. Onder die naam voer het schip achtereenvolgens onder de vlag van Noor wegen, Zweden en Costa Rica, welke laatste in 1954 verwisseld werd voor de vlag van Brazilië en het schip kreeg toen zijn zesde naam: Brasilmar, met Santos als thuishaven. Het schip werd gebruikt in de Braziliaanse kustvaart en het laat ste bericht is, dat het op 9 juni jongst leden op de rotsen is gelopen en als verloren beschouwd moet worden. Het schip had er 42 jaar op zitten. DJAKARTA (Reuter). Een Indone sische boerenvrouw in Zuid-Sumatra heeft vandaag het leven geschonken aan een vijfling, vier dochters en een zoon. De 33-jarige moeder en haar kinderen maken het goed. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 9.75, post- abonnees 11. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres- Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6