Frankrijk sluit verdrag met V enezuela Werk van Kees den Tex bij Felison De heer H. Koster verlaat het Staatsvissershavenbedrijf P. H. Mulder was zilveren jubilaris bij Hoogovens Begin van brand Geen voorrang Planten en bloemen in Yermeulenschool Hoge Raad akkoord met vonnis tegen IJmuidenaar IJmuider Courant Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Neem nü een kwartaal-abonnement! Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 okt. a.s. gratis WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 7 Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Benzinebrand voorkomen Bob Buys Ongedekte cheque per kwartaal 9.75 WASAUTOMATEN Dinsdagmiddag werd de Beverwijkse brandweer gealarmeerd voor een brandje, dat in een woning aan de Vondellaan was uitgebroken. Bij aankomst bleek dat enig kinderspeelgoed in de woonkamer met een straalkachel in aanraking was gekomen, waardoor het vuur op een vierkante meter vloerbedekking was overgeslagen. Met een nevelspuit heeft de brandweer daarop het vuurtje onderdrukt. Dinsdagmiddag verzuimde een achtjari ge wielrijder uit Santpoort op de hoek Ra- nonkelstraat-Kerkweg voorrang te verle nen aan een naderende bestelauto, welke verkeersfout een aanrijding ten gevolge had. De' jongen werd daarna door de on- gevallendienst met een gekneusd dijbeen naar zijn woning overgebracht. In een transportbedrijf aan de Ampère straat in IJmuiden werd dinsdagmiddag omstreeks vijf uur de motor gestart van een kleine trekker, die kort tevoren ben zine had getankt. Enige overspringende vonken dreigden noodlottig te worden voor de benzinepomp en ook de trekker raakte in brand. Met de aanwezig zijnde blus- singsmiddelen wist het personeel het vuur echter spoedig te onderdrukken, zodat de inmiddels gearriveerde brandweer met na blussen kon volstaan. DS. VEENING OVERLEDEN In Den Haag is plotseling overleden de nestor van de Nederlandse vlootpredikan- ten, ds. O. Veening. In 1945 werd hij als vlootpredikant in Rotterdam te werk ge steld en nadien op Java (mariniersbriga de), Nieuw-Guinea, in Korea en in de West. In de bezettingstijd hielp hij Joodse landgenoten. Ah een modern Rhodosbeeld beheerst het kraaneiland Lepelaar de havenmond van IJmuiden. In tegenstelling tot de statische wachter uit de oudheid een van de zeven wereldwonderen is de Lepelaar een beweeglijke werker. On aantastbaar voor stormen en hoge zeeën bouwt de kolos voort aan de nieuwe zuidpier. Op de foto is duidelijk te zien hoe het van keien opgebouwde dijk- lichaam afgedekt wordt met betonnen elementen. Boven de Lepelaar ziet men de zandzuiger Sliedrecht bezig met het wegzuigen van de zeebodem rondom de wrakken van in de oorlogsdagen tof zinken gebrachte Jan Pietersz. Coen en de Tjikini. Via een honderden meters lange pijpleiding wordt het zand ten zuiden van het nieuwe havenhoofd ge stort. Binnenkort krijgt de Lepelaar gezelschap van zijn evenbeeld Kraan vogel die aan de andere kant van de pier aan het werk zal worden gezet. (Luchtfoto Articapress, Haarlem) Donderdag 24 september wordt in de Pieter Vermeulenschool in IJmuiden de jaarlijkse planten- en bloemententoonstel ling gehoueen, waarvan de inzendertjes allen scholieren zijn, die in het voorjaar jonge plantjes kregen uitgereikt om te verzorgen. Men kan deze fleurige exposi tie bezichtigen morgenavond van acht tot negen uur. CARACAS (AFP) Frankrijk en Ve nezuela zullen een handelsverdrag en een verdrag voor culturele en technische sa menwerking sluiten. Dat is dinsdag in Caracas meegedeeld in een gezamenlijk Frans Venezolaans communiqué ter ge legenheid van het bezoek van generaal De Gaulle. BIJ FELISON TE VELSEN is tot 11 oktober een expositie te zien van werk van da schilder Kees den Tex. Op een map, waarin tekeningen en aquarellen te vinden zijn, las ik dat Den Tex te Bergen (N.-H.) woont. Dat viel ook al door de aard van zijn werk te veronderstellen. Het blijkt, dat de Bergense School nog steeds bestaat. En dat niet alleen door de nog levende figuren, die deze school vormden, noch door schilders, die de invloed van de Bergense School meer of minder goed wisten te verwerken, maar ook door een met begrip doorgaan van enkelen op de ideeën van de grote Franse schilder Cézanne. Mede van invloed op de Bergense School was de Franse schilder Le Fauconnier, waardoor onder schilders van de Bergense School een sterk benadrukken van de vereenvoudigde plastische vorm kon bestaan. Le Fauconnier was immers ook aangeraakt door het kubisme. Dat was ook de Franse schilder André Lhote, voor wie het schilderij vooral toch een vlak moest blijven met een compositie in kleuren. Deze figuur trok zo enigszins andere consequenties uit de ideeën van Cézanne dan Le Fauconnier. Kees den Tex staat dan meer aan de kant van Lhote. Direct beïnvloed behoeft hij niet genoemd te worden. De gedachten over schilderkunst van de theoreticus en leraar Lhote zijn al lang gemeengoed geworden van vele schilders tussen Lhote en Den Tex. De heer P. H. Mulder was gisteren 25 jaar bij Hoogovens in IJmuiden en velen hebben de zilveren jubilaris, tijdens een zeer druk bezochte receptie in het Res taurant Walserij-Oost, geluk gewenst. Eer der was de heer Mulder met zijn echt genote door zijn directie ontvangen: ir. P. van Delden heeft daarbij de heer Mul der dank gebracht voor hetgeen hij voor het bedrijf heeft gedaan en hem de ge bruikelijke cadeaus aangeboden. Op de receptie behoorde oud-directeur ir. Spies tot de sprekers. De heer Spies bracht in herinnering, dat de weg die hij met de heer Mulder in een kwarteeuw had afgelegd niet altijd een gemakkelij ke is geweest: ruzie is niet uitgebleven, maar op de vuist is het tweetal niet ge gaan en nooit is er iets van blijven han gen, beiden hebben getracht datgene te doen wat van twee rechtschapen mannen mag worden verwacht. De heer Mulder kreeg van zijn gewezen directeur een boek aangeboden. Namens de ondernemersraad bij Hoog ovens, waarvan de heer Mulder sinds 1957 secretaris is, werd de jubilaris toegespro ken door de heer P. J. Rijkens, die op de grote strijdbaarheid van de heer Mul der wees, wanneer het ging om sociale rechtvaardigheid. Voor de afdeling perso- neeszaken sprak de heer P. Verhoog, die de scherpe kijk van de heer Mulder op de verhoudingen in het bedrijf naar vo ren bracht. Ook buiten het bedrijf van Hoogovens kent men de heer Mulder zeer goed, zo als mocht blijken uit de woorden van de heer Van Brussels, die er onder meer op wees, dat Mulder geen strijd voerde voor zich zelf en zijn eigen gezin, maar vóór alle arbeiders. De jubilaris ten slotte zei, dat hij met Het was een van die nuchtere krante- berichten dat deze week vermeldde: „Na 49 dienstjaren zal de heer H. Koster, ad ministratief hoofdambtenaar A bij het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, vrijdag 25 september wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als zo danig afscheid nemen". Bij een derge lijk bericht is dan een geheel leven in enkele regels samengevat en voor wat de heer Koster betreft is dit een leven van hard werken en studeren geweest, dat re sulteerde in een voorbeeldige carrière. „Ik kan er dan ook bij de jongeren niet genoeg op aandringen dat zij zich zoveel mogelijk moeten ontwikkelen, want wat op jeugdige leeftijd is geleerd werpt later altijd talrijke revenuen af", zei de heer Koster ons en hij spreekt uit ondervin ding. De heer Koster werd 7 september 1899 als zoon van een groothandelaar in vis in IJmuiden geboren, zodat hij al vroeg met de visserij vertrouwd is geraakt. Het werd dus het Staatsvissershavenbedrijf, waar de zestienjarige Henk Koster zijn loopbaan begon als havenklerk in tijde lijke dienst. Hij had zich kennelijk voor genomen het niet bij deze functie te la ten, zodat hij zijn vrije uren bestemde voor intensieve studie. Henk Koster be gon met een avondcursus boekhouden, waarbij hij na verloop van tijd het be oogde diploma behaalde, welk dokument in de loop der jaren werd aangevuld met diploma's voor Engelse, Franse en Duit- H. Koster se handelscorrespondentie. En dit alles was hem nog niet voldoende, zodat hij zichzelf in 1929 met het behalen van het staatsdiploma wist te bekronen. Deze onvermoeide studies hebben in de loop der jaren wel de gewenste vruchten afgeworpen. De heer Koster, die zich in middels reeds tot assistent-boekhouder had opgewerkt, werd 1 oktober 1938 be vorderd tot boekhouder, 1 januari 1951 gevolgd door de functie van administra tief hoofdambtenaar, waarna hij 1 juli 1960 nog promotie maakte als administratief hoofdambtenaar A. De heer Koster heeft het bij het Staatsvissershavenbedrijf al tijd best naar zijn zin gehad. Zelfs gedu rende de tweede wereldoorlog, toen IJmui den op last van de bezetters voor het grootste deel moest worden geëvacueerd, heeft hij zijn werkzaamheden niet onder broken. Dank zij de bemoeiingen van de toenmalige directeur de heer C. Oud, was de gehele administratie tijdig in een ge bouw aan de Jansstraat in Haarlem on dergebracht, zodat de heer Koster, die zich met zijn familie zelf tijdelijk in Sant poort had gevestigd, normaal zijn dagelijk se administratieve arbeid kon blifven ver-, richten. Deze fraaie carrière wordt dus vrijdag 25 september afgesloten, waarbij de heer Koster des middags om half vier op het kantoor van het Staatsvissershavenbe drijf een officieel afscheid zal worden be reid. Voor de rest van de dag is hij dan aanwezig op zijn adres Grote Beerstraat 21 in IJmuiden, waar hij naar het zich laat aanzien, nog talrijke bezoekers te woord zal moeten staan. Enige belang stelling heeft hij na een dergelijke staat van dienst trouwens wel verdiend. DEN TEX'S OPVATTINGEN noodzaken hem een duidelijk kleurgebruik. Hij werkt figuratief en verbeeldt graag landschappen en groepen van figuren. Dat noodzaakt hem ook tot een rijk gevarieerd kleurgebruik. Daarbij wil hij dan verder nog het karak ter van het vlak van het schilderij bewa ren en daartoe gebruikt hij zijn verf zo dat deze mat kan blijven, zoals dat bij gouaches altijd al het geval is. Er zijn danook geen grote verschillen tussen zijn gouaches en zijn schilderijen. De gouaches zijn meestal even spontaner gemaakt. Als Den Tex wit gebruikt is het om de witte kleur der dingen en niet om iets lichts te schilderen. Het licht moet bij hem door kleur gesuggereerd worden. Wij kunnen door een vergelijk tussen schilderijen, ont staan naar aanleiding van landschappen in verschillende landen, constateren dat Den Tex hiertoe tot op bepaalde hoogte in staat is. Twee Hollandse landschappen verschil len naar kleur duidelijk van landschappen aan de Middellandse Zee. Als het meest authentiek kwam mij voor een landschap bij Aillac, dat het meest aan werk van Cézanne doet denken. In dit landschap is de zon ook het meest zichtbaar. Maar een schilder wil ook de zon, dus de warmte, of zelfs de hitte in kleur voelbaar maken. En voor mij bereikte Den Tex daarvan ook iets. een van de zwaarste opgaven, waarbij ve len al strandden in een te symmetrische compositie, die veelal in twee stukken valt. Bij Den Tex bleef dit kwartet een eenheid, waarin bovendien beweging zit. Fraai gebouwd zijn een aantal tekenin gen. In de map komt men levendige stu dies tegen, grotendeels op reis gemaakt. Advertentie (Van onze correspondent) DEN HAAG Een 37-jarige schilder uit IJmuiden-Oost heeft ook bij de Hoge Raad geen verandering kunnen brengen in het vonnis van een maand gevangenisstraf, dat hem in eerste instantie was opgelegd door de Amsterdamse politierechter, en dat ver volgens in hoger beroep werd bevestigd door het Gerechtshof in Amsterdam. De man had in Amsterdam een auto ge huurd en deze transactie betaald met een ongedekte chèque. Hij werd hiervoor ver oordeeld wegens oplichting. De Hoge Raad, Nederlands hoogst» rechtscollege, heeft thans het cassatiebe roep verworpen dat de IJmuidenaar tegen het arrest van het Hof had ingesteld. P. H. Mulder zijn echtgenote dankbaar was voor deze onvergetelijke dag. Maar dankbaarder nog was hij voor de medewerking die hij heeft mogen ondervinden bij de pogin gen om zijn ideaal: verbetering van de arbeidsvoorzieningen te verwezenlijken. Hij beloofde hiermede door te zullen gaan. Onder de vele belangstellenden waren burgemeester J. G. S. Bruinsma van Be verwijk en de wethouders de heren Ger- ritse, Vessies en Kaebisch, alsmede leden van de r.k.-fractie in de Beverwijkse ge meenteraad, waarvan de heer Mulder deel uitmaakt. Het bedrijfsapostolaat, waar van de heer Mulder vice-voorzitter is, was eveneens goed vertegenwoordigd. Voorts zal een Franse economische mis sie binnenkort een bezoek aan Venezuela brengen. Tijdens de besprekingen zijn in het bijzonder de ontwikkelingsmogelijkhe den van de Latijns-Amerikaanse landen onderzocht, evenals de hulp die deze lan den van de meer ontwikkelde landen mo gen verwachten. Dinsdag ontving president De Gaulle uit handen van de burgemeester van Cara cas de zilveren sleutel van de stad. Bij die gelegenheid zei het Franse staats hoofd: „Wij zien de komst van Latijns- Amerika op het wereldtoneel wat macht en invloed betreft als een noodzaak voor het evenwicht in de wereld. De naties moeten onafhankelijk zijn, zonder enige vorm van onderdrukking of hegemonie van andere landen". Volgens De Gaulle is het altijd Frank- rijks roeping geweest deze leerstelling te verdedigen, „op het ogenblik meer dan ooit". De Venezolaanse president, Leoni, schonk president De Gaulle een pressepa- pier, een boek over de geschiedenis van Venezuela en een muziekalbum. Mevrouw De Gaulle kreeg een halsketting en een armband ten geschenke. De ondergetekende naam straat plaats wenst m.i.v. 1 oktober a.s een abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie W, C K ET MARKTPLEIN I a n E. if TELEFOON 4262 ECHT „GEZIEN" lijken mij gouaches uit Zuid-Ierland, waarbij Den Tex toch tevens de kleur versterkte. Minder direct is een schilderij van een met mensen bevolkte bar in Ierland, een groter schilderij waar in de figuren ondergeschikt moesten zijn aan het geheel. Ik dacht het een geslaagd schilderij, dat voor mij bij alle vereenvou diging toch iets meer levend bleef dan het doek, dat Den Tex schilderde van een fluit- kwartet. Maar ook voor dit laatstgenoem de werk heb ik respect omdat er bijna niets moeilijker is dan het maken van een dergelijke figuurcompositie. In de eerste plaats is het altijd moeilijk te componeren met een even aantal figuren. Wanneer ech ter die figuren in een dergelijke samen werking betrokken zijn als een muziekma- :end kwartet dat is, dan staat men voor

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7