HET WEER TT Jl p j. Amerikaanse kiezer wordt met smakeloze tv-reclame bewerkt Verkiezingsmachines in VS draaien op volle toeren Applaus voor Amerikaanse kardinalen die godsdienstvrijheid bepleiten Neem geen risïco...verf met De verf met flexabiliteit* Conservatieven en liberalen botsen op het concilie SCHILDERIJ VAN VERWEY IN UTRECHT BESCHADIGD Amsterdam wil een oliepijpleiding naar IJmuiden Fluor Schuytvlot krijgt een miljoenenorder Verstekelingen uit Portugal van boord gehaald Dodelijk ongeval bij Hoogovens Miljoenenschade bij brand in Deventer Vrachtschip helpt Engelse coaster DE WOLF van 1833 'extra speling voorde doe-het-zeiver sfee MORRIS "iefore ijou Suyf dames- en herenregenjassfn Meer bewolking Het woord is aan In de krant van heden: Pasjesregeling voor West-Berlijners pagina 5 T oehoorders V redespartij Bobby Baker In IJmuiden Simson grijpt er naast BARTEUORISSTRAAT S Critiek 49e JAARGANG NUMMER 272 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 ADVISEUR VOOR HERENKLEDING VATIKAANSTAD (Reuter en A.P.) Drie Amerikaanse kardinalen hebben gis teren op het concilie een beroep gedaan de verklaring aan te nemen, dat ieder mens het recht heeft op volledige gods dienstvrijheid. Conservatieve Spaanse en Italiaanse kardinalen deden een aanval op het voorstel. Kardinaal Ottaviani, hoofd van het Heilig Officie van het Vatikaan, die bekend staat om zijn behoudende op vattingen, zei: „Wj moeten het katholieke geloof belijden en verdedigen, zelfs als dit soms vervolging met zich meebrengt." Kardinaal Cushing van Boston zei dat rooms-katholieken en niet-rooms-katho- lieken wachten op een uitspraak van het Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuid west. Minder koude nacht. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Petit-Senn: Zij die door de godsdienst gescheiden worden, zijn niet godsdienstig. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Beurs 15 Économisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers 19 Topsy 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 I T| TT "V Tr I T |r Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. 8 jj I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9 75^ franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V EL S EN-IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Paus Paulus VI heeft acht nieuwe le- kentoehoorders en in totaal vijftien toe hoorsters bij het concilie benoemd. Onder de nieuwbenoemde toehoorsters bevindt zich ook mejuffrouw A. M. Roeloffzen, (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Nog anderhalve maand scheidt de Amerikaanse kiezers van de stembus, maar aan de campagnes van de democratische en republikeinse kandidaten is dat nauwelijks te merken. Zij schieten al sinds twee weken met scherp en logenstraffen de traditie, die zegt dat het pas in de loop van oktober menens hoort te worden. De republi keinen Barry Goldwater en William Miller, die een gooi doen naar het presi dentschap en het vice-presidentschap, zijn begonnen met deze doorbraak van de traditie. President Johnson en zijn „running-mate" senator Hubert Hum phrey hebben dat niet op zich laten zitten en toeren nu al door het wijde Amerikaanse land om de kiezers van hun gelijk te overtuigen. Intussen hebben de twee partijen recla- mebureau's in New York opdracht ge geven hun kandidaten met de nieuwste middelen der verkooptechniek aan de man te brengen. De Amerikaanse bevolking wordt nu dan ook overstroomd met reclame, die betoogt dat het merkartikel Johnson-Hum- phrey duurzamer, veiliger en betrouw baarder is en betere prestaties zal leve ren dan het nieuw op de markt geslinger de produkt Gold water-Miller, of die juist het tegendeel beweert. INMIDDELS is wel duidelijk geworden hoe de partijen de campagnes willen voe ren. Zowel president Johnson als senator Goldwater willen in de eerste plaats wer ken aan hun „imago", of wel aan het beeld, dat de kiezers van hem hebben. Pas daarna willen zij in détail de ver schillende politieke thema's aangrijpen. Vooral senator Goldwater heeft nogal wat te stellen met zijn persoonlijkheids beeld. Hij is er dan ook "primair op uit de kiezers bij te brengen dat hij géén onverantwoordelijke wildeman is, die als president dagelijks met de kernbomknup pel zal zwaaien en dat hij evenmin een radikale veranderaar is die de Ameri kaanse samenleving op zijn kop zal zetten. Daarnaast legt hij er de nadruk op dat de republikeinse partij de vredespartij is (Van onze correspondent) UTRECHT. Het schilderij >,Het echt paar" van de Haarlemse schilder Kees Verwey is door een onbekende, wellicht psychopatische, bezoeker met een scherp voorwerp beschadigd in het Centraal Museum te Utrecht. In het doek is een snede van ongeveer drie centimeter aan gebracht. Aldus deelt de politie te Utrecht ons mee. De aangifte is gedaan door de 36-jarige onder-directeur van het museum, In Amsterdam wordt binnenkort de be slissing verwacht inzake de vestiging van een nieuwe olieraffinaderij van Mobil Oil Nederland n.v. met een capaciteit van vier miljoen ton in het westelijk haven gebied van Amsterdam. Hiervoor wil Mo bil Oil een twintig kilometer lange pijp leiding laten aanleggen, die de raffinade rij met de IJmuidense buitenhaven moet verbinden. Als de verdieping en verbreding van de IJmuidense havenmond en buitenhaven is voltooid, zullen mammoettankers daar kunnen binnenkomen. Intussen is het plan voor een insteek- haven te IJmuiden (aan de zuidzijde van de zuidpier) nog steeds niet ter behande ling in de Velsense gemeenteraad geweest. Indien, in openbare vergadering, de ge meenteraad van Velsen hiermee accoord zou gaan en de insteekhaven, tegen de tot dusver gedane beloften in dat zij slechts zou worden gebezigd -voor embarkeren en debarkeren van passagiers en licht goederenvervoer, wordt gebruikt voor olietankers, moet worden gevreesd, dat van het zo genoemde plan zeebad IJmui den, dat reeds in alle details uitgewerkt is en waarvoor ook al gedeeltelijke goed keuring is verleend, niets terecht zal ko men: een zeebadplaats grenzende aan een „olielosplaats" lijkt allerminst aan trekkelijk. In de Velser gemeenteraad mag dan ook groot verzet worden verwacht tegen een dergelijk plan. de heer H. J. de Smedt. Deze schat de schade op ongeveer 200. De dader heeft aldus de aangifte het schilderij in de periode van 21 tot en met 23 september beschadigd. Het doek is eigendom van de vervaardiger. Er is geen spoor omtrent de identiteit van de dader. De politie stelt een onderzoek in. De eenvoudige restau ratie van het doek is, na verkregen toe stemming van de heer Verwey, inmiddela reeds voltooid. Sinds 11 september zijn de twee grote overzichtsexposities van het oeuvre van de beeldhouwer Mari Andriessen en de schilder Kees Verwey in het Centraal Museum geopend (tot 9 november). Het werk van Verwey is over een achttal zalen en zaaltjes verspreid zodat voor vallen als het onderhavige vrijwel niet te voorkomen zijn. De bewaking van die zalen bestaat overigens uit slechts één persoon. De heer Verwey deelde ons naar aan leiding van dit bericht mee gisteravond door de museumdirectie van het gebeurde op de hoogte te zijn gebracht. Het doek „Het echtpaar" betreft de heer en me vrouw Ebbing, boer en boerin die lange tijd een boerderij in Schalkwijk hebben bewoond. Het doek behoort niet tot de bekendste van Kees Verwey. De nieuwe fabriek van American Climax voor molybdeen in Rotterdam zal worden ontworpen en gebouwd door Fluor- Schuytvlot in Haarlem. Het gaat hier om een contract van achttien miljoen gulden. Fluor-Schuytvlot is een vestiging van Fluor Corp. Ltd. De bouw van de fabriek zal begin volgend jaar starten. Advertentie en dat de Eerste en Tweede Wereldoor log plus de Koreaanse uitbraken onder democratische presidenten. Pas na al deze geruststellingen komt Barry toe aan zijn thema's die voor de campagne vooral luiden: het communis me is onze vijand nummer één en moet beter bestreden worden. De overmachtige federale regering in Washington snoept alle vrijheden weg van de individuele Amerikaanse staatsburger en er moet een eind komen aan de misdaden in de grote steden en de onveiligheid van de straten. DAARTUSSEN vlechten de republikei nen ongunstige bijzonderheden over presi dent Johnsons betrekkingen met de du bieuze Senaats-secretaris Bobby Baker, over het onbegrijpelijke grote vermogen van de president, over zijn zwenking van 180 graden inzake rassenintegratie, enzo voort. Dit laatste thema lijkt nog uitgebreid te zullen worden als de verkiezingen na deren, en toegegeven moet worden dat Johnsons verleden aanknopingspunten te over biedt voor een heftige campagne, waarin men niet terugschrikt voor per soonlijke aanvallen. En dat doet Barry Goldwater zeker niet. Zijn medekandidaat William Miller even min. Die heeft de afgelopen dagen al verschillende staaltjes vertoond van het bedenkelijk lage niveau, waartoe een Amerikaanse verkiezingsstrijd kan zak ken. Miller staat dan ook bekend als een De kustvaarder „Gitana" van E. H. Schuur's scheepvaartkantoor te Groningen is vanmorgen met tien Portugese versteke lingen aan boord in de haven van IJmui den aangekomen. De Velsense politie heeft de mannen van twintig tot veertig jaar oud van boord gehaald. Zij zullen van avond met een door het scheepvaartkan toor gecharterd vliegtuig van Schiphol naar Portugal terugkeren. De mannen heb ben tegenover de Velser politie verklaard geen politieke vluchtelingen te zijn. Ze zijn ondergebracht in het politiebureau en hou den zich heel rustig. De 1000 ton metende Gitana was op 19 september leeg uit de Portugese haven Leizos naar Hamburg vertrokken. Het schip kwam gisteren in Duinkerken aan, waar de kapitein de Franse politie waar schuwde, dat men onderweg 34 versteke lingen in de ruimen had ontdekt. De poli tie haalde er 24 van boord. Zij zullen in de Franse mijnen gaan werken. Tien anderen voelden daar niets voor en voeren met de Gitana verder naar IJmuiden, waar de politie zich over hen ontfermd. De man nen verklaarden uit armoede hun land te hebben verlaten. Vanmorgen is de 39-jarige kraanarbei der F. C. Ruiter uit Heemskerk door een vallende haak waarmee rollen staalplaat worden opgehesen zodanig getroffen, dat hij terstond is overleden. Bij het aantikken van een rol staalplaat is de zo genoemde C-haak uit de kraan- haak geschoten. De heer Ruiter laat een vrouw en vier kinderen achter. Een felle brand heeft in Deventer de gebouwen van de voormalige matrassenfabriek Holtkamp in de as gelegd. Een felle brand, die gistermiddag te De venter in de gebouwen van de voormalige matrassenfabriek Holtkamp heeft gewoed, heeft een schade veroorzaakt die in de miljoenen loopt. De gebouwen, eigendom van de konink lijke industriële maatschappij Noury en Van der Lande, waren voor een deel als opslagplaats verhuurd aan de Davo-haar- denfabriek en Aupings matrassenfabriek, beide in Deventer. De haardenfabriek verloor 2500 haarden. Enkele minuten na de ontdekking van de brand sloegen de vlammen reeds hoog uit. De brandweer kon niet verhinderen dat het complex geheel uitbrandde. Een Engelse kustvaarder, die voor de Nederlandse kust in moeilijkheden ver keerde, de „Anglia Monarch", Is op sleep touw genomen door het vrachtschip „Lau riersgracht" van de rederij Spliethoff in Amsterdam en zal voor herstel naar Vlis- singen worden gesleept. Het spreekwoord „Als twee honden vechten om een been, loopt de derde er mee heen" gaat in dit geval wel op. De sleepboten „Schouwenbank" uit Hoek van Holland en „Simson" uit IJmuiden hielden namelijk een verwoede race wie er het eerste bij zou zijn. In principe had de kapitein zelf al gecontracteerd met het Bureau Wijsmuller, eigenaar van de „Sim son". Toen de Lauriersgracht langszij kwam heeft dé Britse zeeman kennelijk zijn eerste kans om van de gevaarlijke kust weg te komen, gegrepen. Bobby Baker politieke vechtersbaas, die er op uit is onder de gordel te slaan. De democraten werken ook in de eerste plaats aan het persoonlijkheidsbeeld van hun kandidaat. Maar zij doen dat door meteen zijdelingse toespelingen te maken op tegenstander Goldwater, wiens politie ke karakter uiteraard door de modder ge haald wordt. Zo poseert het duo Johnson- Humphrey als de rustige, betrouwbare, gematigd vooruitstrevende tandem, waar op 190 miljoen Amerikanen met vertrou wen een vreedzame toekomst tegemoet kunnen rijden, en die oneindig gunstig af steekt bij alternatieven, die oorlog, de pressie en verderf zullen brengen. In de tweede plaats komen dan politieke programmapunten, zoals verder ontspan ning met Moskou, uitbreiding sociale voorzieningen, voortzetting van de econo mische welvaart, enzovoort. (Zie verder pagina 5 onder „President Johnson) Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T concilie over deze belangrijke kwestie. Hij vond dat de r.-k. kerk moet laten zien dat zij de voorvechtster is van godsdienstvrij heid. Kardinaal Meyer van Chicago zei: „Door het beginsel van de godsdienstvrijheid te bevestigen zou de kerk aan regeringen kunnen laten zien hoe zij op dit gebied moeten handelen. De verklaring is nood zakelijk voor een vruchtbaar gesprek met niet-rooms-katholieke christenen." Hij noemde de verklaring van zo grote betekenis, dat als deze niet aanvaard zou worden, geen enkel besluit van het conci lie nog veel belang zou hebben. Na de toespraak van kardinaal Cushing brak een oorverdovend applaus uit, tegen alle voorschriften in. Applaudisseren isver- boden op het concilie. Overtredingen van dit voorschrift komen hoogst zelden voor. Critiek kwam van de zijde van kardi naal Euffini van Palermo, kardinaal Qui- roga y Palacios van Santiago (Spanje), kardinaal Bueno y Monreal van Sevilla en kardinaal Ottaviani van de Romeinse cu rie. Deze laatste zei niet akkoord te gaan met het toekennen van vrijheid om gods diensten te verkondigen die schadelijk zijn voor de eenheid van rooms-katholieke vol ken. Ook zag hij overdrijvingen in de tekst. Zo kon hij niet een passage onderschrij ven, waarin werd gezegd dat zelfs iemand die dwaalt te eerbiedigen is. „Voor zo iemand kan men wel naastenliefde, maar geen eerbied voelen" zei hij. „Het is niet waar dat de staat niet com petent is een godsdienst te kiezen. Als dit wel zo was, zouden wij al onze kerkelijke concordaten en de voordelen die zij ons gebracht hebben moeten verwerpen". Als voordelen noemde Ottaviani het concor daat tussen het Vatikaan en Italië dat, „hu welijk en godsdienstige opvoeding waar borgt". Voor de verklaring sprak zich uit kar dinaal Raul Silva Henriquez, van Chili, uit naam van 58 Latijns-Amerikaanse bis schoppen. Hij voorspelde dat de verklaring zal leiden tot minder, maar meer gefun deerde bekeringen. Het was de eerste maal dat de bisschoppen over een stuk inzake godsdienstvrijheid debatteerden. uit Nederland, secretaresse van de Inter nationale Vereniging van de Vrouwelijke Jeugd. Het Vaticaanse weekblad 1' Osservatore della Domenica, heeft gisteren geschreven dat het natuurlijk is dat vrouwelijke toe hoorders op het concilie worden toegela ten. Premier Tsjombe van Kongo bezoekt op het ogenblik Katanga dat vrijwel geheel van terroristen is gezuiverd. Overal bereidt de bevolking hem een grootse ontvangst. Men is er blijk baar nog niet vergeten, hoe destijds onder zijn leiding in deze provincie orde op zaken werd gesteld en de rust werd bewaard. Van links naar rechts: de gouverneur van Oost- Katanga, Boeloendwe, premier Tsjombe en generaal Bobosso, de be velhebber van de troepen in de provincie. (Telefoto) Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1