R.-k. kerk en anti-modernisten-eed Dienstweigeraars critiseren hervormd kernwapenrapport Hervormden en Zuid-Afrika MIVA-collecte Psalmberijming Modern onderricht Dominee als veldwachter Humanistische stem over de vrije meningsuiting in de kerk ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 Erbij PAGINA TWEE De Plaatsbekleder Studiecentrum 5ecretaris voor Afrika Weinig rijpheid Heliocentrisch Geen blad voor de mond Zondag zal de Missie Verkeersmid delen Aktie aan alle kerkdeuren van Nederland een collecte houden voor de aanschaf van moderne vervoermid delen voor de Nederlandse missiona rissen. Het is de traditionele Miva- Kerkdeurcollecte, welke jaarlijks op de derde zondag van september wordt gehouden. Het vorig jaar bracht deze collecte 354.000 op; in 1962 318.000. Men hoopt weer op een flinke stijging, omdat het vervoersprobleem in de mis- sioneringsgebieden meer en meer tot het grootste probleem gaat worden. Bij de Miva-Centrale in Amsterdam liggen in totaal 298 aanvragen uit alle delen van de wereld, waar Neder landse missionarissen werken. Hier onder bevinden zich 75 jeeps, 24 vracht wagens, 97 auto's, 9 ambulances, 14 boten en verder nog een groot aantal motoren, scooters, bromfietsen, fietsen, buitenboordmotoren en kleine bussen. Met deze aanvragen is een totaal be drag gemoeid van 1.651.300. Vooral uit Afrika komen de laatste tijd zeer dringende verzoeken om on middellijke hulp. Het ligt voor de hand, dat de missionaris bij het uitvallen van de openbare vervoermiddelen, naar mogelijkheden moet zoeken om zijn werk gaande te houden. In noodgebie- den moet hij daarbij nog de mensen in hun lichamelijke nood helpen. De commissie psalmberijming heeft aan de generale synode van de gere formeerde kerken vrijgemaakt gerap porteerd dat het de proeven van een nieuwe berijming van de interkerkelijk stichting voor de psalmberijming on aanvaardbaar acht. Ook de berijming van ds. L. W. Muns te Utrecht en van drs. J. Luykenaar Francken te Rotter dam acht de commissie niet aanvaard baar. Zij oordeelt het gewenst dat het onderzoek naar de bruikbaarheid van het psalter-Hasper thans tot een einde wordt gebracht. Voorts wil de commissie in overleg treden met de „stichting geestelijke liederen" opdat de auteur van het psalter-Hasper door deputaten gewenste wijzigingen zo mogelijk in zijn berij ming kan verwerken. Bij hun contacten met deze stichting en deze auteur wil de commissie geen verplichtingen aan gaan die de kerken zouden binden een eventueel gewijzigd psalter te zullen aanvaarden. In de discussie heeft onder meer prof. Kamphuis de berijming-Hasper onaanvaardbaar genoemd. Dr. R. H. Bremmer was van gevoelen dat als men aan de berijming Hasper kan dokteren, men het ook wel kan doen aan de proeven van de inter-kerkelijke commissie. De synode is met deze zaak nog niet tot een einde gekomen en heeft de behandeling wegens tijdgebrek af gebroken. Nog steeds wordt er veel gedis cussieerd over Hochhuth's stuk DER STELLVERTRETER. „Mens en We reld" (hum.) onderwerpt het boek „Voor en contra de Plaatsbekleder" aan een bespreking. Het citeert de in leiding van prof. A. D. Belinfante, die eindigt met de woorden over Pius XII: „Maar zijn karakter en zijn opleiding als diplomaat brachten niet mee, dat hij de weg der strijdbaren is gegaan". Het blad oordeelt dat prof. Belinfante hier is blijven steken. „Hij had moeten zeggen dat het ka rakter van de r.k.kerk als heilsinsti tuut zozeer verstrikt is in de organisa tie, dat de boodschap, die deze kerk pretendeert te brengen, niet in de eerste plaats meer komt. Dostojevsky heeft dat grandioos beschreven in de legende van de Groot-Inquisiteur uit de roman „De Gebroeders Karamazov". De tra gedie onder en achter Hochhuth's stuk is de tragedie van de organisatie, van élke organisatie, die eigen wetten eer der moet gehoorzamen dan de wet van het geweten, op straffe van uiteen ta vallen." De in de Rijkspsychiatrische Inrich tingen te Eindhoven tewerkgestelde ge wetensbezwaarden hebben het kernwa penrapport van de hervormde synode besproken. Hoewel zij het principiële „neen" van de synode tegen de kern wapenen een geweldige stap vinden, waarover zij zich verheugen, hebben zij toch ook tal van bezwaren geuit. Zo hebben zij als hun mening uitge sproken dat er geen rechtvaardige oor logen bestaan. Anders dan de synode zien zij wel een praktisch, maar geen principieel verschil tussen kernwapenen en andere wapenen en stellen zij het meewerken aan een bewapening gelijk aan het bevorderen van een kernoorlog. Dit geldt dus ook voor het alternatief van de synode: het opvoeren van de „conventionele" bewapening. De tewerkgestelden spreken ook als hun mening uit dat het „afschaffen" van kernwapens geen oplossing geeft. De situaties waarin zij worden gebruikt moeten worden geëlimineerd, risico's van bij voorbeeld het Rapacki-plan en de eenzijdige ontwapening van Neder land moet men durven nemen. „De kernbewapening werkt demoraliserend" oordelen zij verder. „Want de „vijand" moet als een onmens worden voorge steld.' Genuanceerde voorlichting, be zinning op eigen stelsel en respect en tolerantie ten aanzien van anders den kenden achten zij voorwaarden voor coëxistentie. „De voorlichting van de synode ten aanzien van 't communisme blijkt een zijdig en intolerant te zijn. Het is ver wonderlijk dat de synode het commu nistische stelsel even absoluut afwijst als zij het kapitalische stelsel schijnt te aanvaarden", zo oordeelt men. „De synode zou ten aanzien van het voorkomen van oorlogen concretere aanbevelingen moeten doen (bijvoor beeld ten aanzien van de hulp aan de ontwikkelingslanden) De gewetensbezwaarden betreuren het rapport geen steun verleent aan hen, die door het rapport in gewetens conflict zijn geraakt. Zij menen, dat het alternatief moet worden gezocht in geestelijke weerbaarheid en geweldloze actie, al is de vorm, waarin dit ge goten moet worden voor hen nog een punt van discussie, met name ten aan zien van de gewelddaden, die misschien door geweldloze acties worden uitgelokt Rev. Frederick Levison, voorganger van de St. Bernard's Church in Edin burgh, zei te hopen dat deze pakketten er toe zullen bijdragen dat de ouder wetse methoden om de kinderen met de bijbel in contact te brengen zullen wor den vervangen. Ds. Levison heeft deel uitgemaakt van de groep, die de pak ketten heeft samengesteld. Paus Paulus de Zesde zal in Jeruza lem een permanent studiecentrum voor de comparatieve theologie laten bou wen ter bevordering van de eenheids gedachten onder de christenen. Ds. Y. Schaaf, die van 1959-1963 voor het Nederlands bijbelgenootschap in Kameroen heeft gewerkt, is per 1 januari 1965 benoemd tot secretaris belast met publiciteit en informatie voor alle in Afrika werkende bijbelge nootschappen. Deze nieuwe adviseren de en coördinerende functie is door de bijbelgenootschappen gecreëerd met het oog op de „Afrikanisatie" van de veer tien vestigingen van de bijbelgenoot schappen in Afrika. Ds. Schaaf blijft voorlopig in Nederland wonen en zal regelmatig reizen door Afrika maken. Ds. Landsman meent dat alles moet worden gedaan om het gesprek voort te zetten, zolang dit nog mogelijk is. On danks alle misverstanden, schimpscheu ten en verdachtmakingen. „Wij zouden onszelf later wellicht verwijten moeten maken als we het niet zouden hebben geprobeerd. De zaak, waarom het gaat, is het waard". KORT NIEUWS In de geheel nieuwe woonwijk in noord te Dieren gaan hervormden en gereformeerden samen 'n kerk bouwen. De nieuwe kerk krijgt onder meer twee predikants- en twee kerkeraadskamers. De Kerk van Schotland maakt nu pakketten voor jongeren van veertien tot zestien jaar, die grammofoonplaten van hymnen op moderne melodieën, filmstrips, foto's en aanplakbiljetten bevatten. „Schoorvoetend laat de kerk de evolutieleer in Noord- Europa en de Verenigde Staten oogluikend toe, maar op godsdienst-wetenschappelijk terrein heerst nog steeds de anti-modemisteneed, gelijk de Engelen, die met vlammende zwaarden de toegang tot de Boom des Levens in het Para dijs bewaakten". Dat is de conclusie van een artikel van P D. van Roijen uit Assen in het humanistische blad „Mens en Wereld" over de vrije meningsuiting in de rooms-katholieke kerk. Hij meent dat de vrije meningsuiting een groot goed buiten en niet binnen deze kerk zal zijn, zolang ae anti-moder- nisten-eed van kracht is. nisten-eed. Slechts via een speciale dis pensatie mogen r.k. theologen zich met deze wijsgeren bezighouden. Wat de grote vrijzinnige bij belgeleerden en kerkhistorici onweerlegbaar hebben aangetoond, valt onder hetzelfde veto, aldus de schrijver. Hij citeert de Haagse Post, die op 28 maart over paus Joannes XXIII schreef: „Paus Pius X veroordeelde in 1907 de modernistenbeweging met zijn encycliek „Pascendi gregis". In 1910 legde hij de priesters de anti modernis ten-eed op. Roncalli (de latere Joannes XXIII) besloot zoveel mogelijk over het modernisme te lezen maar er zich af zijdig van te houden en te zwijgen, totdat de tijden er rijper voor waren geworden". „Van die rijpheid bemerken wij bij kardinaal Alfrink weinig, wanneer hij in de meergenoemde rede stelt: „God verkondigt door Zijn Zoon in de Kerk een openbaring, die wij mensen hebben te aanvaarden en beamen", zo zegt de schrijver. „Wanneer de kardinaal over „Zijn Zoon" spreekt, bedoelt hij de Zoon Gods in letterlijke zin: geboren uit de Maagd Maria, ten derden dage licha melijk ten Hemel gevaren, waar Hij thans gezeten is aan de rechterhands Gods. Met Hem troont de Moeder Gods, Maria, in de Hemel, die ten Hemel is opgenomen, en Medeverlosseres is (dit laatste is nog geen dogma)". Het wetenschappelijk bijbelonderzoek aldus de schrijver, heeft aangetoond dat Jezus de zoon van Jozef en Maria was en dat Maria, behalve Jezus, nog vele andere zoons en dochters bezat. Er is dus geen sprake van, dat Je zus in letterlijke zin de Zoon Gods is. Hij was een mens en waarop berust dan de in Hem gegeven „Openbaring, die we hebben te aanvaarden en te be amen?" zo vraagt de schrijver zich af. „De anti-modernisten-eed heeft deze aanval van de wetenschap weten af te grendelen. En daarom kan kardinaal Alfrink de vrije meningsuiting in de kerk wel een groot goed achten, doch dit grote goed is geen realiteit. Schoor voetend erkent de kerk het heliocen trische wereldbeeld. Schoorvoetend laat de kerk de evolutieleer in Noord-Europa en de Verenigde Staten oogluikend toe, maar op godsdienstwetenschappelijk terrein heerst nog steeds de anti-moder nisten-eed". Deze gewichtig uitziende man met zijn puntbaardje is de 59-jarige Jack Griffiths, rector van drie kerken in het dorpje Easthope bij Much Wenlock, Shropshire. Dat is overigens niet zijn enige werk. Hij is ook nog de plaat selijke veldwachter, al heeft hij nog nooit een arrestatie verricht. De twee de foto toont ds. Griffiths in volle ac tie: hij geeft een verkeerszondaar een waarschuwing. Aanleiding voor zijn beschouwing is de toespraak, die kardinaal Alfrink voor het r.k. Thijmgenootschap in Utrecht heeft gehouden over de vrije menings uiting in de r.k. kerk, en wel speciaal de passage over Copernicus en Galileï. „Natuurlijk zal men steeds weer wij zen naar Copernicus en Galileï, die op zuiver wetenschappelijke gronden ingin gen tegen het vermeende geloof van de kerk, waarvan de kerk zij het met veel moeite later erkende, dat het niet ging om geloofsbezit, maar om een vrije natuurwetenschappelijke opvat ting. Theoretisch is eenzelfde incident weer mogelijk, maar voor ons is er toch wel alle reden om bescheiden te zijn, wanneer twintig eeuwen Christen dom slechts één Copernicus en één Ga lileï hebben gekend." De heer Van Royen vindt dat de woorden van de kardinaal gemakkelijk heenglijden over de strijd, die sedert de mondigwording van de Europese cul tuur tussen christendom en wetenschap aan de gang is. Behalve de éne Coper nicus en de ene Galileï kenden de laatste vijf eeuwen christendom hon derden geleerden op natuurwetenschap pelijk en geesteswetenschappelijk ter rein, die aan den lijve gemerkt hebben, dat vrije wetenschap en kerkelijk ge loof onverenigbare grootheden zijn. Toen Galileï zijn heliocentrische wereldbeeld moest herroepen, besefte de kerk heel goed, dat het heliocen trische wereldbeeld niet slechts het geocentrische wereldbeeld van de bij bel, maar ook het geloof in een he mel boven de aarde en het geloof in een hel onder de aarde op losse schroeven zette. Toen de kerk, „zij het met veel moei te", ten langen leste de strijd tegen het heliocentrische wereldbeeld opgaf en en deze kwestie tot een „vrije natuur wetenschappelijke opvatting" verklaar- De grootste nonnengemeenschap, de Sisters of Charity of St. Vincent de Paul in Engeland, staat voor een grote ver andering. De 45.000 nonnen krijgen een nieuw kleed en een nieuwe hoofdbedek king. Voor de eerste maal sinds 1633 zal er dan iets aan de kleding worden veranderd. Ontwerpster van het nieuwe kleed is de moeder-overste van de orde in het hoofdkwartier in Parijs. Het kleed is op enkellengte, dus korter dan het oude. De stof is wol met terylene in plaats van enkel wol. Voornamelijk de veel kleinere hoofdtooi valt op. De foto toont zuster Francis met de nieuwe kleding, aan iedere kant ge flankeerd door een zuster in oude stijl bij het St. Vincent Provincial House, Mill Hill. de, bezegelde deze erkenning de eerste grote nederlaag van christelijk geloof tegen de natuurwetenschap. Aldus de heer Van Royen, die zegt dat Darwin een kleine honderd jaar ge leden met zijn evolutieleer de tweede slag toebracht aan het christelijk we reldbeeld. „Doch de strijd om de evolutieleer is nog niet geëindigd," zo betoogt hij, want pater Teilhard de Chardin mocht tijdens zijn leven niet publiceren. Pas na zijn dood verschenen zijn werken in druk en verleden jaar kregen de r.k. boekwinkels in Rome het verbod opge legd om de werken van Teilhard de Chardin te verkopen vanwege de evolu tionistische opvattingen van deze pater Jezuïet. Wanneer de kerk de evolutieleer tot een vrije wetenschappelijke opvatting verklaart zal dit de tweede bezegeling zijn van een nederlaag, zo meent de schrijver. Toch zal de kerk ook dan Het antwoord van de commissie van de Algemene Vergadering van de Nederduits hervormde kerk van Afri ka op het herderlijk schrijven van de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk over het rassenvraag stuk heeft een felle reactie opgeroe pen van ds. F. H. L. Landsman, hoofdredacteur van „Hervormd Nederland". „Dit antwoord is ont zaglijk teleurstellend en ontmoedi gend", zegt de schrijver. „De hervormde kerk heeft nooit de pretentie gehad een eenvoudige, snelle en radicale oplossing voor het grijpen te hebben. Wel heeft zij ge meend te mogen zeggen dat er in het evangelie van Jezus Christus duide lijke aanwijzingen zijn te vinden voor de weg die zal moeten worden ge gaan". Ds. Landsman zegt dat de hervorm de kerk in Nederland beweringen in de mond worden gelegd die nergens in het herderlijk schrijven te vinden zijn. Waar staat bijvoorbeeld dat de genera le synode van mening zou zijn dat er geen differentiatie in de kerkelijke organisatie zou mogen plaatsvinden, die het mogelijk zou maken dat er bijvoor beeld eigenstandige Bantoe-gemeenten en kerken zouden worden gevormd waarin de Bantoetalen worden gebruikt en die overigens echt „inheems" zijn? Maar is het antwoord werkelijk eer lijk als het beweert dat wat men in Zuid-Afrika met deze kerkelijke diffe rentiatie bedoelt niets met het beginsel van de apartheid en dus niets met ras sendiscriminatie heeft te maken? „Waarom dan die schampere opmer- volhouden dat Adam en Eva wegens het eten van een appel door God met de zondeval gestraft werden en met hen alle nakomelingen en dat Jezus geko men is om de mensheid van de zonde val te bevrijden door Zijn verzoenend lijden en sterven, door de genademid delen der kerk tot de wederkomst van Jezus Christus bemiddeld. „Terwijl het heliocentrische wereld beeld het geloof in hemel en hel in de kern aantast, tast de evolutieleer de heilsgeschiedenis in de kern aan", zo benadrukt de heer Van Royen met cur sieve letters. „Slechts door de over macht der wetenschap gedwongen kan de kerk beide wetenschappelijke ontdek kingen tot „vrije wetenschappelijke op vattingen" verklaren". Anders zou de kerk haar invloed verliezen onder gelo vigen, die van de boom der kennis heb ben geproefd." De schrijver zegt dat de r.k. kerk op het terrein der geestes-wetenschap, met name op het terrein van wijsbegeerte en godsdienstwetenschap, een schijn overwinning heeft behaald door de zo genoemde modernisten-eed van 1910, die nog steeds van kracht is. Deze eed verbiedt erkenning van wat wijsgerig denken en historisch onder zoek aan het licht hebben gebracht, voorzover in strijd met het geloof. De opvattingen van onder meer Kant, He- gel, Nietzsche en de existentialisten val len onder het veto van de anti-moder- king dat het wel heel vreemd is als het herderlijk schrijven de avondmaals- gemeenschap als voorwaarde voor het christen-zijn in Afrika stelt terwijl de Nederlandse hervormde kerk het aan zitten aan één avondmaalstafel met ge reformeerde christenen nog altijd als een enorm probleem ziet en behandelt? Deze laatste bewering is er trou wens wel heel erg naast. Leden van de gereformeerde kerken zijn van harte welkom aan de avondmaalsta fel in de hervormde kerkdiensten. De hervormde synode heeft nog onlangs in een circulaire gepleit voor het open en het oecumenisch avondmaal. Niet de hervormde kerk maar de ge reformeerde kerken zijn aan deze avondmaals-gemeenschap nog niet toe! En dan: is de avondmaalsgemeen- schap van christenen van verschillende huidskleur werkelijk zo'n bijkomstige zaak? Is ze dat met name in een land waarin deze christenen niet met elkaar in eenzelfde hotel mogen logeren, in eenzelfde restaurant mogen eten, in eenzelfde spoortwegwagon zitten, een zelfde school mogen bezoeken, enzo voorts? In een land waarin „zedelijk- heidswetten" huwelijken van blanken en niet-blanken verbieden? Is het dan nog mogelijk een bepaling in de kerk wet art. 3 van de Nederduits hervorm de kerk van Afrika, die niet-blanken van het lidmaatschap uitsluit, als een louter formele zaak uit te leggen, die alleen organisatorische betekenis zou hebben?" Ds. Landsman wijst er op dat één der ondertitels van de brochure „Ge lijke geleentheden" luidt: „Een eer lijke weg". Eerlijk is dit antwoord in elk geval wel, zo merkt hij op. „Het neemt geen blad voor de mond. Het zegt onbedekt en onbeschaamd wat er omgaat in de hoofden en har ten van een volk, dat zich in de engte gedreven voelt en besloten is met alle middelen, die het daarvoor goed acht, voort te gaan voor zijn bestaan te vechten. Hier is een kerk aan het woord, die daarin volkomen solidair wil zijn met de huidige regering van de republiek en die haar belangrijkste geestelijke bolwerk is".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14