Perikelen met huid haar MEVROUW CARANSA: „Zwolsman moet een heel aardige man zijn DOOR MIES BOUWMAN Fidel Castro v Wonder gootsteen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 W Erbij PAGINA VIJF niimiiiiiiiiiüiiiiiümiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiinniiinnniu IEDER JAAR om deze tijd zitten we onherroepelijk met hetzelfde probleem: huid en haar is door veel en langdurig zonnebaden sterk uit gedroogd, waardoor we met een rim pelig velletje en dorre, glansloze haren rondlopen. Heel erg verve lend maar gelukkig is er wel wat aan te doen. BELANGRIJK is nu vooral om de huid weer aan vocht terug te geven, wat ze in de zomermaanden heeft verloren. Dat kunt u bereiken door gezicht en hals op de juiste manier schoon te maken, zodat er geen vocht aan de huidcellen wordt onttrokken. Vermijdt daarom het gebruik van zeep en kalkhoudend (hard) water en maak de huid schoon met één der vele vochtinbrengende reinigings middelen. U masseert deze schoon- maakcrème (of -melk) goed met de vingertoppen in de huid, waardoor alle vuil- en make-up restjes worden opgelost en verwijdert ze met wat ten of kleenex. Een extra bof voor u als u in de gelegenheid bent om wat regenwater op te kunen vangen, waarmee u elke dag gezicht en hals kunt besproeien (met een vaporisator of een doodge wone bloemenspuit). De fijne water nevel dringt diep in de poriën en zal uw huid goed doen. Als de huid schoon is, klopt u een ook alweer vochtinbrengende nachtcrème zachtjes in de huid. Wie er de voor keur aan geeft, kan dit ook 's mor gens doen en de crème rustig laten inwerken terwijl u zich aankleedt. Na een kwartiertje of zo neemt u het overtollige crèmelaagje weg. Hier- overheen kunt u gerust de make-up aanbrengen. Een speciaal en een voudig te bereiden masker één keer per week zal de huid een extra stootje in de goede richting geven: Neem drie theelepels van uw nachtcrème en vermeng ze met een halve eidooier en twee druppels olijfolie. Breng dit papje in een dikke laag op gezicht en hals aan en laat het een half uur inwerken. Afnemen met een zachte tissue door twee of drie keer een schoon velletje tegen de huid te drukken. Niet wrijven! Uitgedroogd, dor haar is onhandel baar en beslist niet mooi. Daarom de volgende tips: 1. geef uw haar iedere week en wel zes weken achtereen een behandeling met een voedende haarcrème, die voor weinig geld te koop is. 2. gebruik een zachte shampoo, die ei, olie of kruiden bevat. 3. naspoelen met zachtgemaakt wa ter (zie boven), waaraan het sap van een citroen is toegevoegd, geeft uw haar nieuwe glans. 4. laat de droogkap (of föhn) niet te heet op het haar branden. 5. voorlopig heel zuinig zijn met haarspray. Het droogt uw haar te zeer uit. 6. wacht ook met een permanent of een blondeerbéhandeling liever nog een maandje of twee. Steeds meer mannen spannen zich in om het de huisvrouw gemakkelijker te maken. De elektrische dienstbode is daar een voorbeeld van: praktische apparaten, die haar heel wat werk uit de handen nemen. Denkt u maar eens aan de stofzuiger, de wasmachine, de mixer. Kracht verspillen is er tegen woordig niet meer bij. Alles moet snel en efficiënt zijn. Dat geldt ook voor de apparaten zelf. Liefst moeten ze voor meer dan één karwei zijn te gebruiken. Zo'n modern manusje-van-alles is de gootsteen-automaat die de afwas doet, de schoenen poetst, mixt en ook niet opziet tegen de grote was. Het verschilt uiterlijk maar weinig van een gewone gootsteen van aluminium met zijn hete en koude mengkraan, maar in de achterwand zit een draaiend onderdeel dat de gootsteen in een (af) wasmachine verandert. Toch komt er geen elektriciteit aan te pas. Het ap paraat werkt namelijk op de druk van de waterleiding. Het schoenpoetsen en het mixen? Dat gebeurt door een flexibele as, vast te maken aan de rotator, waardoor de borstel of mixer wordt aangedreven en gaat draaien. De centrifuge is een apart onderdeel, dat naast de gootsteen is aangebracht. „Met deze nieuwe vinding kan de huisvrouw een maximum aan werk doen in een minimum aan ruimte", heeft de uitvinder, een Londenaar, ge zegd. „Het is ideaal voor kleine keu kens". voor je opknapt. Ik doe het trouwens liever zelf. Als ik overhemden van m'n man of de gordijnen was heb ik altijd het idee dat ik het toch beter doe dan een ander". „En u heeft geen angst om alles weer kwijt te raken?" „Nee, mijn man heeft veel te goeie hersens. Als-ie ziet: dit gaat niet, stopt-ie ermee en begint dan iets an ders. Maar als het zou gebeuren wat natuurlijk toch niet te hopen is dan zou ik me wel redden: ik heb nu ook gewoon m'n weekgeld." „Komt u daarmee uit?" „Niet altijd maar dat komt door m'n kleinzoon. Als m'n dochter zegt „Ga mee de stad in" zie ik opeens zoveel mooie dingen voor 'm". „GAAT U veel uit?" „Nee, ik hou helemaal niet van de stad. Ik snap nooit wat al die vrouwen op terrassen doen. Laatst hebben we 2 maanden in De Doelen gezeten. Ik ben er 10 kilo afgevallen." „Was het eten zo slecljt?" „Nee, dat niet maar ik vond het zo vervelend dat iedere keer als je wat bestelde 'n ober voor je moest rennen. Dus zei ik maar nee, als m'n man vroeg of ik koffie of thee wilde, maar op het laatst hield ik het niet meer uit en ben ik stiekum een komfoortje gaan kopen, 's Avonds vroeg m'n man: „Echt geen koffie?" Ik zeg: „Ja, ik wil wel koffie". Hij zegt „Goed, dan bel ik even". Ik zeg: „Laat maar, het keteltje staat al op". Je had 'm moeten zien kijken. Maar ik heb nu wel gezegd: Ik wil best met je naar de Doelen maar dan moet je zorgen dat ik er een eigen keukentje krijg. Dat zijn ze nu aan 't maken". „KENT U Zwolsman? „Nee, ik niet maar het moet een heel aardige man zijn." „Voelt u zich de vrouw van een mil jonair?" „Zeg kom nou, je hebt wel mensen, die krijgen hoogmoed, maar ik durf rustig op m'n sloffen naar buiten hoor! We hebben heel veel vrienden, alle- Ook Hongarije pakt zich deze winter warmpjes in. Deze trui met col over de neus werd de Boedapester dames getoond tijdens een breishow. Het wiebertjes-motief in de pullover is Noors. Het miljonairs-echtpaar Caransa op de dansvloer. „Heeft u uw dochter 'verwend?" „Ja, ze is verwend maar ze heeft het niet aangenomen. Ik denk dat dat niet in ons zit. Bij mij is het precies zo. Ik ben er een uit een gezin van 17 en m'n vader moest heel hard werken. Doorleren was er niet bij, toen ik 10 was moest ik een baantje zoeken. Ik heb m'n hele leven hard gewerkt en nu kan ik nemen wat ik wil maar ik smijt het niet weg. Een auto? Heb ik niet, ik heb er geen behoefte aan. En dat meisje is van m'n dochter. Ik kon wel een hulp krijgen maar die was 50 en dat kan toch niet: zelf 45 en dan kij ken hoe iemand van 50 het vuile werk maal van vroeger nog, en die zeggen: Jullie veranderen niet. Dat is zo. Als m'n man er es tussenuit wil, stappen we in de boot en gaan de hele dag lek ker samen vissen. En als we dan thuis komen ga ik lekker koken en dan is-ie gelukkig. Hij drinkt niet, hij gokt niet, hij werkt alleen maar. VROEGER ging hij nog wel es op jacht, maar nu de fazanten en konijnen in de tuin rondlopen zegt ie: „Ik doe het niet meer" en leggen we kropjes sla voor ze peer. Alleen televisie daar is ie gek op. De Flinstones, Perry Co- mo, enfin, dat soort programma's. Dan pak ik de kussens van het bed en dan gaat-ie pal voor het toestel op de grond liggen en dan drinken we thee en eten een stukje fruit". „Geld doet u dus niet veel?" „Ach, we hebben wel wat, maar we blijven zoals we zijn'. „Dat is een mooi schilderij wat daar hangt". „Ja hè. We hebben het al een tijd maar in dit huis komt het veel mooier uit". „Van wie is het?" Ze staat op, loopt er naar toe, kijkt even onderin en zegt: „Van Rem- brandt". Tot voor kort wisten maar weinigen, dat Fidel Castro, de Cubaanse dictator, een zuster heeft. Juanita Castro is ouder dan haar broer. Zij is 42 jaar. Fidel is achter in de dertig. Zij is katholiek en Fidel atheïst. In het be gin werkten broer en zus samen. Zij verzamelden geld in het buitenland om de revolutie te financieren. Zij werd echter geheel ontgoocheld toen Castro zich in december 1961 als communist uitriep. Zij begon toen een ondergrond se anti-Castro-beweging. „Ik heb vele Cubanen geholpen ons land, dat tot een hel geworden was, te verlaten. Ik heb geholpen met wapens en met medicijnen en voedsel voor politieke gevangenen", zo vertelde zij. Tenslotte vluchtte zij zelf naar Mexico. DOOR DE TELEFOON klinkt ze eerst nogal achterdochtig. „Een interview.Wat wilt u dan vragen?" „Geen idee", zeg ik naar waarheid. „Ik hou eigenlijk helemaal niet van interviews". „Ik ook niet", biecht ik op. En zij, lachend: „Goed, dan mag je komen". Enkele uren later zit ik tegenover mevrouw Caransa. Ik kijk haar aan en herken haar niet. Ze is veel jonger, kleiner ook, dan op gepubliceerde foto's, wel even fors maar zonder complexen. Leuke ogen kijken je direct aan. Met een stem die haar Amsterdamse af komst niet verbergt, vraagt en antwoordt ze zonder omwegen. 't Huis in Amstelveen is mooi. Hypermodern, goed van kleur en heel vrolijk met veel ramen die je binnen het idee geven buiten te zitten. Er komt koffie met tompoezen. „Heeft u dit zelf laten bouwen?" „Nee, zó kant en klaar gekocht, 't Was een soort showroom van iemand die in meubels doet. We hebben 't nu twee jaar". „Waar zat u daarvoor?" „In Bussum, in een huis van negen kamers. Best fijn, daar niet van, maar toen m'n dochter trouwde zei ik tegen m'n man: 'Als je maar niet denkt dat ik hier blijf zitten, ik sjouw me een ongeluk voor het personeel'. Een paar dagen later nam-ie me hier mee naar toe. Hij zegt: 'Hoe vind je het'. Ik zegt: 'mooi'. 'Goed' zegt-ie, 'dan nemen we het', en de volgende dag zaten we d'r". „WAS ALLES zoals het nu isF' „Ja precies, behalve natuurlijk de foto's en zo hè, want die neem ik overal mee naar toe. Dat daar is onze kleinzoon Marcel, m'n mans oogappel, hij is helemaal gek met dat kind. De mensen vragen wel es: 'Je hebt hem zeker een flink spaarbank boekje gegeven?' Moet je net m'n man hebben. 'Spaarbankboekje, waarom 'n spaarbankboekje', zegt-ie. 'Als ik m'n ogen dicht doe, is alles voor hem,'. „WAAR IS uw man nu?" „In de Doelen denk ik, daar kunnen ze hem altijd vinden." Als hij thuis is zit hij dan hier, dan daar en dan opeens zegt-ie: „Ik ga effe kijken hoe het in de Doe len is". Ik laat 'm maar. De Doelen is z'n hobby." „Gaat u nooit mee?" „Ik niet, laat mij maar lekker thuis zitten. Ik ben gek op t.v., of het rot is of goed, ik kijk naar alles tot het laat ste nieuws en dan duik ik m'n bed in". En als ik lach: „Ja, wat moet ik nou bij die bespre kingen? Ze hebben 't toch over zaken." „En daar heeft u geen verstand van?" „Aoh, ik weet wel wat hij doet maar ik bemoei me er niet mee en als ik wat zou zeggen zou hij toch roepen: „Ga jij maar gauw naar je keuken". En waarom ook? Hij weet precies wat hij doet, 't is een gave. Hij werkt dag en nacht, z'n hoofd zit vol energie, 't Gebeurt maar een heel enkele keer dat hij 's morgens niet meteen naar de zaak gaat maar nog een beetje op de bank gaat liggen lezen in de leesporte feuille. Soms zeg ik wel-es: „Maup, zou je het niet wat kalmer aan doen", maar dan zegt-ie: „Als ik kalm aan doe ga ik dood". Alleen zaterdagsmiddags, dan is hij thuis. Dan zet ik z'n stoel buiten en breng ik 'm alles lekker aan, gewoon een beetje verwennen, ik heb niemand anders." „EN WAAR is uw dochter?" „Hier, in Amstelveen, vlak bij me, elke dag zien we mekaar, dan komt ze m'n haar opkammen, behalve zater dags, dan ga ik naar de kapper." I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17