DE DANNY KOMT... IN KOMENDE WEEK „'s Werelds bekwaamste idioot" Kindervriend ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 Erbij PAGINA ZES Flattens drama op de beeldbuis Zaterdag De zangeres Eve Boswell en dirigent Jos Cleber met zijn orkest brengen een Zuidafrikaanse show. Zondag In de rubriek „Ooggetuige" heeft Nico van Vliet een vraaggesprek met de Cubaanse premier Fidel Castro. De laatste aarzelingen zijn nu wel definitief overwonnen. Per 1 oktober beginnen dan echt alle winterpro- gramma's te draaien. Vooral in deze tijd van R.E.M.-geraas en over donderende critiek op wat men noemt „de zuilen", is er de mannen in Hilversum veel aan gelegen goed voor de dag te komen. Vele kijkers aarzelen nog zich een tweede-net- antenne aan te schaffen of de nodige voorzieningen aan hun toestel te laten treffen, omdat ze weinig of geen ver trouwen hebben in de programma's, die over dat tweede net met ingang van 1 oktober iedere avond te zien zullen zijn. Aan de zuilen nu de daad om te bewijzen, dat ze uit de thans geschapen concurrentieiets goeds willen destilleren. Het begin wordt trouwens nogal simpel gehou den, want Nederland 1 en Neder land 2 gaan stuivertje wisselen met het duurste amusementsfeest, dat Nederland jaarlijks organiseert, n.l. het Grand Gala du Disque. Zuid-Afrikaanse show ZATERDAG. De allerlaatste dag van deze week brengt opnieuw de AVRO in de ether. Het middagprogramma is voortaan getiteld ZZZ, ofwel Zaterdag middag Zonder Zorgen. Het bedoelt een programma te zijn voor de hele familie en bevat dan ook alle ingrediënten voor een regenachtige dag thuis. Pinky en Perky eindelijk naar het geschikte uur verplaatst en een verhaal van Somerset Maugham, dat een komisch filmpje opleverde, gaan vooraf aan een tweetal herhalingen van programma's, die in juli van dit jaar al werden uit gezonden. Dat zijn een Jo Leemans show „Zomeravondmelodie" met o.m. de Vlaamse zanger Louis Neefs en het orkest van Frank Mijts en de doldwaze avonturen van de butler James of wel grappenmaker Freddy Flinton en goochelaar Potassy met zijn kaar ten trucs. Tenslotte voor de jeugd een uit zending, getiteld „Op de mat", waarin Rob van den Brink jonge judoka's en schermers laat vertellen over hun sport. Een interessante uitzending met de monstraties. De jeugd komt ook in het avondprogramma het eerst aan het bod. Om 19.30 volgt namelijk de finale van de W(edstrijd) I(n) M(uziek), waar in uit zullen komen het tienerzangeresje Wanda en de (van ouds) bekende Ria Valk, beiden geassisteerd door hun fans. Gasten in het programma zijn de Crazy Rockers en het kwartet Rob Hoeke. De presentatie berust bij Wilko Meyer en neen, niet meer Lonne- ke Hoogland, die immers mevrouw De Soet is geworden, maar Dallea Burley. Na het Journaal en Televizier voor de derde keer een Intertel produktie met de Franse fantaisiste Zizi Jeanmaire, opnieuw met assistentie van haar echt genoot, de balletmeester en choreograaf Roland Petit. Titel van dit programma is „Voilé Paris". Grappenmakerij is er overigens ook nog op deze laatste dag van de week. Want Dick van Dyke is present met maar liefst twee afle veringen van zijn lach-show. De zaak waar het om gaat deze keer kon niet in één show worden afgehandeld en om het geduld van de kijkers niet onnodig op de proef te stellen, besloot de AVRO beide afleveringen op dezelfde avond uit te zenden. Klapstuk van de week wordt tenslotte de Eve Boswell-show. Eve Boswell is een goede bekende vooor de AVRO luisteraars. Ze is 42 jaar geleden in Boedapest geboren, werkte aanvankelijk mee aan het variéténum mer van haar ouders, maar werd zan geres, tpen ze in 1940 moest invallen voor een ziek geworden zangeres. Dat was in Zuid Afrika en daar is Eve toen blijven hangen. We kennen haar dus niet alleen van haar charmante Engel se liedjes, maar vooral van haar Zuid- af rikaanse versjes, zoals „Suikerbos- sie". Zij wordt in deze show begeleid door het Cosmopolitain orkest o.l.v. Jos Cleber zelf twee jaar in Zuid- Afrika werkzaam geweest Medewer king verlenen voorts de Bell dancers vier buitengewoon lenige jongelieden en Red Mitchell, de nieuwe (Cana dese) pianist-begeleider van Eve Bos well. De show is geruime tijd geleden opgenomen in de Cinetone studio's. Interview met Fidel Castro ZONDAG. In de ochtend een hoog mis. 's Middags wordt er vanaf de ren baan Duindigt een paardensportpro gramma uitgezonden. In de avonduren de bekende NTS-bij dragen Weekjour- naal en Sport in Beeld, waarna de N.C.R.V. „Alles om moeder" laat draaien. Dochter Mary gaat op ka mers wonen, maar krijgt al gauw heim wee. Als ze voor haar examen is ge zakt, gaat ze berouwvol terug naar huis. Het luchtige karakter van de N.C.R.V.- avond wordt voortgezet met het optre den van de jonge cabaretier Boudewijn de Groot, dia liedjes zal zingen van zijn grote collega Jules de Corte. Boude wijn wordt aan de piano bijgestaan door Jan Willem ten Broeke, zelf een liedjesschrijver. In de rubriek „Oogge tuige" heeft verslaggever Nico van Vliet een gesprek met de Cubaanse pre mier Fidel Castro, waarna de avond wordt besloten met een kort muziek- programmaatje rond de in Hongarije geboren violist Thomas Magyar, die na de eerste wereldoorlog als pleegkind naar ons land kwam, vervolgens naar zijn vaderland terugkeerde voor zijn studie, maar sinds 1938 weer in Neder land woont. Diana Dors in „Yield to the night" MAANDAG. Het I.K.O.R. opent de N.T.S. maandag met een kerkelijke uit zending, waarin de figuur van de ver maarde Zwitserse protestantse theoloog enantinazi Karl Barth wordt belicht. Na het journaal krijgt de Boerenpartij tien minuten het woord. De Londense nachtclubeigenaar en Latijnse-muziek- specialist Edmundo Ross vult de tijd tot de hoofdfilm met een filmpje uit de reeks Broadway goes Latin, ofwel be kende Broadway-melodieën in Zuid- Amerikaanse jasjes gestoken. De hoofd film komt ook uit de buurt van Londen. Het is een produkt uit de Eagle-studio's met de weelderige blondine Diana Dors in de hoofdrol. Zij speelt een jonge vrouw, die ter dood is veroordeeld. Zij wordt verdacht de minnares van haar echtgenoot een bekend pianist te hebben vermoord. De film volgt de ver oordeelde vrouw tot in de dodencel, waarin zij de laatste dagen voor het voltrekken van het vonnis doorbrengt. Yield to the night is de titel van deze film. Lilli Palmer in „de oude draaidoos" DINSDAG. Na het journaal een uit- zendinkje gewijd aan de kerkbouwactie Antwoord '64, vervolgens Simon van Collem. Hij haalt deze keer Lilli Pal mer, uit zijn „oude draaidoos". Ze was een van die filmliefjes uit de vorige ge neratie, die het hart van het publiek stal. Miel Cools is een jonge Belg, die zijn best doet om het cabaret in Vlaan deren dezelfde populariteit te bezorgen als het bij ons heeft. Miel Cools is een bijzonder schrandere jongen, die voor treffelijke liedjes schrijft in het genre van Jules de Corte. Zijn naam en zijn werk zijn bij ons nog weinig be kend. De gezamenlijke N.C.R.V.-K.R.O. V.P.R.O. produktie „In één geest" be leeft vervolgens op deze dinsdag haar derde en voorlaatste uitzending. „In één geest" is een serie documentaires over de verschillen en de overeenkomsten tussen Rooms-Katholicisme en Protes tantisme in Nederland. In deze derde aflevering hoopt men te laten zien, hoe beide groepen naast elkaar, maar voor al ook met elkaar leven. Dokter A. C. van Swol krijgt tenslotte het laatste half uur van de V.P.R.O. voor zijn me dische rubriek Ziek zijn.Beter wor den. Voetbal wedstrijd België-Nederland WOENSDAG. In het VARA-program- ma de derde aflevering van de nieuwe serie Glynis, waarin Glynis Johns de rol speelt van de schrijfster, die zo veel mogelijk zelf mee wil maken om stof op te doen voor haar verhalen. Ti tel van dit verhaal „Kat in gevaar". Vanavond staat het programma voor namelijk in het teken van het voetbal, want de Oranjehemden gaan op bezoek bij de zuiderburen en in de hel van Deume zijn de televisiecamera's de ze keer welkom. De Belgische voetbal bond, in het verleden altijd spelbreker, heeft zijn zienswijze veranderd, waar- HET KOMENDE optreden van Danny Kaye in een twaalftal shows voor de AVRO-televisie zal bij veel kijkers ongetwijfeld herinneringen oproepen aan de reizen, die deze grote komiek maakte als goodwill- ambassadeur van UNICEF, het Kin derfonds van de Verenigde Naties, en aan de films die hiervan ook voor de t.v. zijn vertoond. In twaalf afleveringen, waarvan de eerste aanstaande vrijdag wordt uit gezonden, zullen we kunnen genieten van de grollen en grappen en de on weerstaanbare humor van deze in nemende artiest, die kinderen (en oudere mensen) in alle delen van de wereld heeft laten lachen ook hen, die nog nooit gelachen hadden. MET ZIJN humor spreekt Danny Kaye een universele taal. Hij is zijn eigen tolk. Dat bleek het duidelijkst, toen de grote kunstenaar in 1954 op ver zoek van het Kinderfonds van de Ver enigde Naties aan zijn eerste reis om de wereld begon. Japanse kinderen ble ken hem even goed te verstaan als Birmaanse. Zelf schreef Kaye na een van zijn reizen: „Ik heb de clown uitgehangen voor 20.000 kinderen in Turkije en voor honderden melaatse kinderen in Thai land de dwaas gespeeld. Ik heb ont dekt, dat de taal niet meer is dan een klucht. Ik heb gespeeld voor menigten, die nog nooit van Amerika hadden ge hoord en die het verschil niet kenden tussen Danny Kaye en Sinterklaas. Nou, en? Kinderen lachen altijd als een man bereid is de lolbroek uit te han gen. Ik maak op geen andere titel aan spraak dan deze; een uiterst bekwame idioot. HOE KWAMEN deze beide uitersten UNICEF, een wereldorganisatie, die zich beijvert voor het welzijn van alle kinderen, en een televisie- en filmko miek als Danny Kaye eigenlijk tot elkaar? Voor het antwoord op deze vraag moeten we teruggaan tot 1954. In dat jaar zocht de directeur-generaal van irwrwwwMMwwwBWÊMwwwwwwMwwwwrwmrwwwwmMn men uit dit optreden kan zien. Hij is de laatste tijd ook enkele malen voor de Franse en Duitse televisie opgetre den en daar was men nogal verrukt van zijn programma's. Tegenover de Danny Kaye-show plaatst de KRO een documentaire over de op handen zijn de verkiezingen in Engeland en tegen over Willem Duys een optreden van de Luchtmachtkapel en het Conciliejour naal. UNICEF, Maurice Pate, een assistent die als ambassadeur van het kinder fonds over de wereld zou moeten rond reizen. Hij zou het vertrouwen moeten winnen van de regeringen van de hulp- biedende en de hulpontvangende lan den en tegelijk een groot kindervriend moeten zijn. MAURICE PATE REISDE duizen den kilometers en polste honder den kandidaten voor dit liefdewerk, maar de geschikte persoon vond hij niet. Terug in New York bezocht de UNICEF-directeur een persconferentie van Danny Kaye. Achteraf zei de heer Pate: „Nauwelijks was ik binnen, of ik besefte, dat ik de juiste man ge vonden had. De manier waarop Kaye de vragen van de journalisten beant woordde, serieus en vol humor tege lijk, gaf me de zekerheid, dat ik dé ze man moest zien te krijgen". Pate legde Kaye nog tijdens die bij eenkomst zijn verzoek voor: „Voelt u ervoor eraan mee te helpen, dat kinde ren in goede gezondheid kunnen op groeien in plaats van, dat ze voor hun vijftiende moeten sterven?" Het enige antwoord van Danny Kaye luid de: „Oké, wanneer zullen we begin nen?" ENKELE MAANDEN later vertrok de filmkomiek voor zijn eerste reis, die later door verscheidene andere zou wor den gevolgd. Een complete filmploeg beschikbaar gesteld door één van Ame- rika's grootste filmmaatschappijen en verscheidene fotografen reisden met hem mee om de reacties van „alle kinderen ter wereld" vast te leggen. Die reacties waren overweldigend. Danny Kaye, de grappenmaker met het rode haar, bracht een glimlach in het leven van duizenden kinderen rond de evenaar, die overigens weinig reden hadden om te lachen. En, wat voor UNICEF minstens even belangrijk was, de alles overrompelende hartelijkheid van de grappenmaker-ambassadeur Kaye opende in alle landen waar hij kwam, de deuren en de harten van de bevolking en... van de regeringen van die landen. De keus van UNICEF-direc teur Pate bleek de beste te zijn ge weest. Over zijn werk voor het Kinderfonds en de vele tijd en al het geld daaraan besteed (hij heeft zijn onkosten steed» uit eigen middelen betaald) zegt Kaye: „Ik heb altijd een buitengewone belang stelling gehad voor de geneeskunde. Om één reden had ik dokter willen zijn: om mensen gelukkig te maken. Ik zal nooit dokter worden, maar ik geloof toch, dat ik mensen en vooral kinderen gelukkig heb kunnen maken door ze te laten la chen. Als je de mensen laat lachen, geef je hun een medicijn voor het le ven." Die medicijn zal Kaye, die bewezen heeft behalve een geslaagd artiest ook een groot kindervriend te zijn, de Ne derlandse televisiekijkers in de komen de maanden ongetwijfeld in ruime ma te toedienen! WKKffnVMHUXfin Twintig jaar gelden pleegden leden van het verzet een aanslag op zeer hoge Duitse militairen op de rijks straatweg bij het Gelderse dorp Putten. Als represaille staken de Duitse bezet ters daarna een groot aantal huizen van het dorp in brand, dreven de manne lijke inwoners in de kerk bijeen en brachten hen naar Duitse concentratie kampen. Ruim zeshonderd Puttenaren zijn van dat transport niet teruggeko men. De NCRV heeft het voornemen om een televisie-programma te wijden aan deze massamoord, die van Putten een der zwaarst getroffen gemeenten van ons land maakte. Er zijn reeds ver scheidene interviews opgenomen. Als ambassadeur van UNICEF het kinderfonds van de VN liet hij kin deren over de hele wereld lachen. enorm snelle ontwikkeling, die dit nieu we medium in zo korte tijd heeft door gemaakt. De N.C.R.V. gaat na het jour naal op het eerste net door met de ac tualiteitenrubriek Attentie, waarna En- ny Mols-de Leeuwe op de beeldbuis verschijnt als de bedillerige, koppelen de Amerikaanse moeder in het toneel stuk „Oh hé, de lucht valt naar beneê' van de Amerikaanse schrijver Leonard Spigelglass. Van hem werd in ons land vooral bekend Mama San, dat eertijds door het gezelschap Theater werd opge voerd. De VARA valt de eer te beurt de eerste tweede-netavond te mogen verzorgen. Na een minuut van de journaal dienst, die iedere avond de hoofdpunten van het nieuws van de dag geeft, een pro gramma „Rondkijken". De VARA wil op deze avond echt televisie brengen, dus de mogelijkheden van het vèr- kijken uitbuiten. Daarom schakelt zij eerst over naar Düsseldorf, waar de Wiener Eisrevue optreedt met o.m. Joan Haanappel, Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler. Het tweede trefpunt voor de rondkijkers is het Lurelei ca baret, dat zijn nieuwe cabaretprogram ma ten doop houdt. Vervolgens staan de camera's in het militaire kamp De Wittenberg, waar een ontspannings avond voor militairen wordt gegeven met bekende artiesten. Tenslotte wordt via de Videa schakeltoren contact ge zocht met de landen, die reeds een tweede net bezitten Engeland, Frank rijk, Italië en West-Duitsland die flisen uit programma's laten zien, die daar op de eerste avond van hun tweede net werden uitgezonden. Een uur en drie kwartier duurt het Rondkijken. Daarna volgt nog een aflevering van Achter het Nieuws, waarmee de eerste volwaardige avond van Nederland 2 achter de rug is. zijn veelzijdigheid in deze show te be wonderen: als zanger, als danser, maar bovenal als komiek met een onvoor stelbare mimiek. In iedere show ont vangt Danny bovendien een of meer gasten. Een oude bekende komt boven dien op deze vrijdag terug voor de AVRO-camera's, nl. Willem Duys, die zijn praatjes „voor de vuist weg" gaat voortzetten. Gesprekken met zomaar gasten, die toevallig in het nieuws zijn. Niet helemaal „voor de vuist weg", maar toch goeddeels geïmproviseerd. Een tikkeltje veranderd is de presen tatie overigens wel. En Willem Duys zal zich in verband met de nieuwe regelingen, teneinde de coördinatie tus sen de beide t.v.-netten mogelijk te ma ken strikt aan de hem toegemeten tijd moeten houden. Nederland 2 is vanavond een aange legenheid van de KRO. Dat die coördi natie nu zo heel erg gelukkig van start gaat, kunnen we niet zeggen. Want de toch door de meeste kijkers met veel belangstelling tegemoetgeziene Danny Kaye-show overlapt gedeeltelijk het op treden van een andere Amerikaanse musichall artiest, nl. dat van Paul Anka. Na het een-minuut-journaal komt hij op het KRO-scherm in een gefilmd pro gramma, dat tot stand kwam dank zij een samenwerking van de KRO met de BRT. Paul Anka is een jongeman met een merkwaardige carrière. Als een soort voorioper van Adamo begon hij enkele jaren geleden eigen liedjes te zingen in een stijl, die herinner de aan die van Frankie Laine. Paul's eerste liedjes, zoals Diana, werden top hits over de hele wereld. De kleine jongen van toen is nu een volwassen getrouwde man. Nog wél tieneridool, maar toch ook componist van de mu ziek voor de film De Langste Dag. Een groot man in de showbusiness, zoals DONDERDAG. Voor de eerste keer deze donderdag een officieel dubbel Ne derlands programma. Keuzemogelijk heid voor de kijkers, die Nederland 2 kunnen ontvangen, dat voorlopig nog maar alleen door Lopik wordt uitgezon den, maar dat geleidelijk maar ta melijk snel op veel meer beeldbui zen te zien zal zijn. Met gepaste feestvreugde wordt het tweede net in gewijd. Om half acht een „nationaal programma", dat over beide zenders zal worden uitgezonden en waarin mi nister Bot van O.K. en W. de officiële opening zal verrichten. Waarschijnlijk niet met het doorknippen van een lint of het stukslaan van een beeldbuis, maar gewoon met een toespraak over deze nieuwe ontwikkeling in de Neder landse televisie. De documentaire, die de rest van het nationale halfuur vult, zal een overzicht geven van de historie van de televisie in ons land. Men zal nog eens kunnen kijken naar flitsen uit de allereerste proefperiode, naar hoogtepunten uit enkele opmerkelijke uitzendingen, kortom, iedere kijker zal zich kunnen verbazen over de toch wel Danny Kaye-show VRIJDAG. De AVRO opent het vrij dagprogramma met de uitzending voor de rijpere jeugd. Rooster, dat niet al leen tienerai;tiesten aan het woord wil laten, maar waarin men ook zaken van kunst en cultuur aan de orde wil stel len. Lonneke Hoogland is presentatri ce af; regisseur Theo Strenger» streeft ernaar een groep van jonge mensen in te schakelen, die ook een stem in het kapittel krijgen wat de samenstelling van Rooster betreft. Na het journaal en Televizier de eerste Danny Kaye show van dit seizoen. Het is een van de dure programma's van Hilversum, echt een paradepaardje van de AVRO. Danny Kaye zelf is voor de introduc tie van zijn Nederlandse serie naar Ne derland gekomen. Dat hij zijn been ver brand had deerde hem niet: hij vond het feit, dat de AVRO als zoveelste om- roepmaatschappij of -vereniging zijn show gekocht had belangrijk genoeg. Danny Kaye heeft als showman zijns gelijke niet in de wereld. Hij is in al uit alweer blijkt, dat de tijden toch wel veranderen en dat het nooit te laat is om te hopen. Want wat een gemopper is er altijd geweest om dat Belgische verbod om voetbalwedstrijden op het scherm te brengen. Maar goed, nu is het dus zo ver: Eddy Pieters Graafland en z'n makkers tegen de rode duivels. Van vijf voor acht tot kwart voor tien met in de pauze het journaal. Na af loop geeft de VARA een overzicht van het komende winterseizoen, waarna ten slotte „Het Huis" te zien zal zijn, een film van Jan Vrijman en Louis van Gasteren, twee succesvolle documenta listen, die met deze film wilden uitbeel den, dat een huis niet alleen maar een bouwwerk is, bestaande uit muren en stenen, die samen kamers, gangen en andere ruimten vormen, Een huis is als een levend wezen, een ding met een eigen persoonlijkheid, met herinnerin gen. Het kinderprogramma van de ze woensdag is opgebouwd uit het twee de deel van de Vier-Veren waterval een Engelse commerciële poppenfilm, waarvan vroeger ook al eens enkele afleveringen zijn uitgezonden en de Poolse poppenfilm Koningin Medias, een filmpje over de opvoeding van een zeehondje (het onder waterpaard) en natuurlijk het N.T.S. jeugdjournaal. Opening tweede net Danny Kaye in een van zijn teevee-shows.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18