Ruim kwart miljoen arbeiders van General Motors in staking HET WEER Verklaring over de joden op het concilie ingeleid door kardinaal Bea T V NOORDZEE Regering en zakenleven verrast Weinig hoop op een snelle oplossing BB-weigeraars veroordeeld Bejaard echtpaar bij aanrijding in Hillegom gedood „Castor" in Engeland leeg gepompt Expogé niet meer naar Duitse herdenkingen van nazislachtoffers Denemarken heeft socialistisch minderheidskabinet Veronicazender tijdelijk op een ander schip Melk per trein naar Frankrijk C.H.U. is tegen tolheffing Oorspronkelijke tekst sterk afgezwakt Gashouder ontploft in Kopenhagen CHRISTIAANSE 'efore you êuy! tg; ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 Consequenties N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Weekblad Kans op buien Kritiek Hausse DAMES- EN HERENREGENJASSEN Het woord is aan In de krant van heden: Eerste vrouw Paus Paulus morgen 67 COIFFURES DE VRIES 49e JAARGANG NUMMER 274 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) NEW YORK. - Ruim 260.000 arbei ders van General Motors, een van Amerika's autoreuzen, gingen gisteren tot staking over, waardoor een hele serie fabrieken verspreid over de hele Verenigde Staten stil kwam te liggen. Gestaakt werd omdat de autoarbeiders bond, die wordt geleid door Walter Reuther geen overeenstemming had weten te bereiken over een nieuwe ar beidsovereenkomst voor de komende drie jaren met General Motors. De onderhandelingen daarover liepen gis termorgen vast op eisen van Reuther tot verbetering van de arbeidsomstandig heden, waarop het autoconcern niet in wilde gaan. De staking trof Amerika's regering en zakenleven enigszins onverwacht. Nadat de auto-arbeidersbond in de afgelopen we ken juist overeenstemming over nieuwe contracten had bereikt met Chrysler en Ford verwachtte iedereen dat het loonge- sprek met General Motors zonder al te grote problemen zou verlopen. De gisteren uitgebroken staking heeft niet alle General Motorsbedrijven lamge legd. Die delen van het concern, die on derdelen produceren voor Ford en Chrysler werken door, hetgeen uiteraard extra ha telijk is, omdat daardoor voor de directe concurrenten van General Motors geen en kele stagnatie in de produktie ontstaat in deze herfstdagen, waarin alle grote auto bedrijven met hun nieuwe modellen uit komen. General Motors zelf had trouwens juist dezer dagen zijn nieuwe produkten aan het publiek voorgesteld en aangekon digd dat de produktie van al dit glimmen de lekkers op hoog toerental was gebracht. De staking dreigt natuurlijk ook allerlei Industrieën te teisteren, die van de auto industrie afhankelijk zijn. Het werk hoeft bij General Motors niet lang stil te liggen of de producenten van staal, glas, rubber, aluminium en andere metalen zullen het De rechtbank in Dordrecht heeft een 22-jarige isoleerder uit Dordrecht veroor deeld tot een maand gevangenisstraf om dat hij negen maal niet is vërschenen op oefenavonden van de B.B. Een 32-jarige hovenier uit Zwijndrecht, die geweigerd heeft dienst te verrichten bij de B.B., werd veroordeeld tot veertien dagen. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en een kans op onweer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over wegend zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. gevoelig aan hun order-portefeuille mer ken. Gezien de ernstige consequenties die dit kan hebben voor de hele economie van het land en bovendien ook voor de presi dentsverkiezingen van begin november is te verwachten dat in de komende dagen alle zeilen zullen worden bijgezet door de betrokkenen zowel als de regering in Washington, om het conflict te beslechten. Maar voorlopig lijkt er weinig hoop op een spoedige regeling. De directie van General Motors leek gisteren woedend over de staking, terwijl vakbondsleider Reuther van geen wijken wilde weten. Een langdurige stillegging van het werk, zoals het record van 113 dagen in 1945-1946 blijkt echter uitgesloten. Het arbeidsconflict valt overigens mid den in de groeiende kritiek, in zakenkrin- gen maar ook in Washington, op de over eenkomsten die de auto-arbeidersbond met Chrysler en Ford had gesloten. Het nieuwe loonpakket, dat in deze contracten werd omschreven, bevatte een loonsverhoging van rond 55 dollarcent per uur in de vorm van hogere pensioenen, langere werkpau- zes en meer vakantiedagen. Deze loonsver hoging wordt in Washington berekend als 4,3 percent hetgeen 1,1 percent hoger is dan het percentage der produktiestijging, dat de regering als uiterste grens voor loonsverhogingen heeft aanbevolen om in flatie tegen te gaan. De auto-arbeiders zeggen echter dat hun bedrijfstak een onvoorstelbare hausse be leeft en dat de verhoging daardoor ver antwoord is. Op zichzelf lijkt dit waar, want de grote autoconcerns hebben al la ten weten dat zij de verkoopsprijzen van hun produkten niet zullen verhogen. Maar het gevaar is natuurlijk groot dat parallel- Vrijdagavond omstreeks half acht is het bejaarde echtpaar Jonker-De Laat uit Ben- nebroek op de Haarlemmerstraatweg in Hillegom door een autobus met pendelaars uit IJmuiden aangereden. De 64-jarige me vrouw M. W. Jonker-De Laat overleed ter plaatse, haar echtgenoot de 66-jarige P. Jonker bezweek op weg naar het zieken huis aan zijn verwondingen. Het echtpaar kwam per fiets van de Kennemer Beekweg en wilde de Haarlem merstraatweg oversteken. Het bemerkte echter niet de bus, die met twintig pierar- beiders uit de richting Haarlem naderde. De chauffeur van de bus trachtte nog door krachtig remmen en uitwijken naar rechts een aanrijding te voorkomen. Met de voor zijde van de bus reed hij op het naast elkaar rijdende echtpaar in. In Herkenbosch (L.) is een 38-jarige Duitser met zijn auto door onbekende oor zaak van de weg gereden en met grote snelheid tegen een boom gebotst. De Duitser werd zwaar gewond en is kort na het ongeluk overleden. In het Noordlimburgse plaatsje Kessel is bij het oversteken van een weg de 7-jarige Jan Bruinen door een personen auto aangereden.. De knaap was op slag dood. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LËIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De drie ontvoerde Franse kleuters zijn teruggevonden: Joel Biet wordt omarmd door zijn moeder (links), terwijl vader Guillon zijn dochtertje Christine en zijn zoontje Patrick in zijn armen houdt. De drie kleuters werden maandag in de omgeving van Poitiers ontvoerd en vrijdag bij Bordeaux terug gevonden. Telejoto le looneisen binnenkort gesteld zullen wor den in minder florerende bedrijfstakken, die dan gedwongen zouden kunnen worden hun prijzen op te schroeven. Daardoor zou het door de regering John son beoogde stabiele prijsbeleid natuur lijk in de knel kunnen komen en infla tie onvermijdelijk zijn, waardoor de prestatie van het Kennedy-Johnson kabi net om de ontwaarding van de dollar in de afgelopen vier jaar te beperken tot in totaal 3,9 cent (tegen 7,2 cent tijdens Eisen howers tweede ambtsperiode) elke triom fantelijkheid zou verliezen. De 199 ton metende Nederlandse kust vaarder „Castor", die, zoals is gemeld, in aanvaring is geweest met een Libanees schip van zevenduizend ton, is vrijdag middag de Engelse haven Great Yarmouth binnengelopen. Het dek van het schip lag op gelijke hoogte met de zeespiegel, maar de „Castor" kon nog op eigen kracht varen. Een Britse, met pompen uitgeruste ma- rineploeg was aan hoord gekomen nadat de „Castor" donderdag op 23 mijl ten noordoosten van Great Yarmouth noodsei nen had uitgezonden. De „Castor" is gistermiddag leegge pompt. Kapitein J. H. Bos verklaarde dat het Libanese schip na de aanvaring op onge veer 35 mijl uit de Nederlandse kust is doorgevaren. De „Castor" was met een lading eierpoeder uit Zaandam naar Boston in Lincolnshire onderweg. (Van onze correspondent) QEN HAAG Nederlandse ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd zullen niet meer deelnemen aan officiële plech tigheden in West-Duitsland, waarbij de slachtoffers van het verzet tegen het nazi regiem worden herdacht. De oorzaak van dit besluit moet gezocht worden in de aanwezigheid van de inspecteur-generaal van de Bundeswehr, Heinz Trettner, bij een herdenking van de slachtoffers van de aanslag op Hitier op 20 juli 1944. De naam van Trettner komt voor in de officiële do cumenten die betrekking hebben op het bombardement van Rotterdam in 1940. Trettner vervulde volgens deze documen ten bij de organisatie van deze luchtaan val een leidende rol. Het Expogé-bestuur dat bij deze herdenking vertegenwoordigd was, wenst in de toekomst van dergelijke pijnlijke ontmoetingen verschoond te blij ven, zo heeft het meegedeeld. Otto Weiss: Een probleem van onze tijd: er zijn meisjes die boeken schrijven, welke ze eigenlijk niet zouden mogen lezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op om het Binnenhof4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Medische verzorging 6 Kerkdiensten 6 Luidsprekers 6 Films 7 In de Vishal en op zee7 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif KOPENHAGEN (Reuter en AFP). Ko ning Frederik van Denemarken heeft vrij dagavond de ministerslij st voor een nieuwe sociaal-democratische minderheidsregering geratificeerd, die door minister-president Jens Otto Krag bij hem was ingediend. De voornaamste portefeuilles, zoals Buiten landse Zaken en Financiën, worden door dezelfde ministers uit het oude kabinet bezet. De nieuwe regering telt zeventien leden. Het nieuwe kabinet is vandaag aan koning Frederik voorgesteld. Maandag zal zij voor het eerst vergaderen. Na een aanvaring met een 7000 ton metend Libanees schip, probeert de bemanning van de Nederlandse kust vaarder „Castor" een pomp van een reddingsboot over te brengen. Na de aanvaring verkeerde het scheepje in zinkende toestand, maar later werd gemeld, dat de „Castor" behouden de haven Great Yarmouth had bereikt. (Telefoto) Voor onze kust, even buiten de territo riale wateren, dobbert thans naast het ra dioschip „Veronica" een buitenlandse vis- trawler, die eveneens is uitgerust met een zendmast en die dezer dagen de „Veroni ca" tijdelijk gaat vervangen. Het radioschip „Veronica" moet na vijf jaar dienst in het dok om nagezien en ge repareerd te worden. Het schip is hard aan een dokbeurt toe. De Veronica-direc- tie heeft in het buitenland een grote vis- trawler van 500 ton gehuurd, om daar de Veronica-zender tijdelijk op onder te bren gen. Geprobeerd zal worden het overbren gen van de zendapparatuur in één nacht voor elkaar te krijgen. Het is echter niet zeker dat dit lukt. De mogelijkheid bestaat dus dat de Veronica-luisteraars hun mu ziek een of meer dagen zullen moeten missen. De Veronica-directie verklaart met na druk dat er géén tweede radioschip wordt ingericht. De trawler dient uitsluitend om het Veronica-schip tijdelijk te vervangen. (Van onze correspondent) Het produktschap voor zuivel heeft gis teren de vergunningen voor de export van in totaal 75 ton melk naar Frankrijk ver deeld onder twee bedrijven. Het kwantum voor vandaag is verdeeld onder deze zelf de twee bedrijven plus drie andere aan vragers. Vandaag worden vergunningen verstrekt voor de uitvoer van maandag. Het produktschap had aanvragen binnen gekregen voor zeker het tienvoudige van de toegestane dagelijkse exporthoeveel- heid. De melk gaat uitsluitend naar Frank rijk in papieren verpakking. Dat houdt niet alleen in dat de verwerkings-winst voor de Nederlandse zuivelindustrie is, maar ook dat de melk kan worden verzonden per trein of expeditie-auto, zodat er niet spe ciaal tankauto's door het door gramstori ge Franse boeren bevolkte Noord-Frank rijk hoeven te rijden. De Christelijke Historische Unie vindt het niet verstandig, naar het tijdperk van de diligence terug te gaan en heeft daarom bezwaar tegen de door de regering aan gekondigde heffing van tolgeld op de voor naamste autowegen. Dit heeft het Eerste Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst ver klaard in een voor de leden van de CHU- Kamerkring Den Haag gehouden rede. VATICAANSTAD (Reuter) Kardinaal Bea heeft vrijdag in het Vaticaans concilie gepleit voor aanvaarding van de verkla ring over de joden en niet-christenen. Hij acht het „absoluut onmogelijk" een der gelijk stuk ter verbetering van de ver standhouding tussen de rooms-katholieke kerk en de joden weg te laten, zoals enige bisschoppen willen. De verklaring zoals deze nu luidt, wijkt af van de tekst zoals deze vorig jaar werd besproken. In de oor spronkelijke versie stond dat de rol die de joodse leiders destijds bij de kruisiging van Christus hebben gespeeld, niet het ge hele joodse volk van toen of van thans ten laste mag worden gelegd en dat het daarom onrechtvaardig zou zijn het joodse volk van „godsmoord" te betichten. De nieuwe tekst, volgens Amerikaanse theologen het resultaat van vele wijzigin gen, stelt alleen dat hetgeen ten tijde van het lijden van Christus is geschied, in geen enkel geval aan de joden van vandaag mag worden toegeschreven. De oorspronkelijke verklaring bevatte ook de traditionele leer van de kerk, dat de verantwoordelijkheid voor de dood van Christus berust bij de zondige mensheid. Deze passage is nu geschrapt hoewel theo logen verzekeren dat het standpunt van de kerk in dit opzicht niet is gewijzigd. De huidige versie bevat een toegevoegde passage waarin de hoop wordt uitgespro ken, dat tenslotte de joden en „het uitver koren volk van het Nieuwe Testament (de kerk)" zullen worden verenigd. Voorts is de verklaring uitgebreid met een stuk over mohammedanen en andere niet-christenen. Dit is, volgens kardinaal Bea, gebeurd op vele verzoeken, omdat vele van de niet- christelijke godsdiensten worden belaagd KOPENHAGEN (AFP). In Valby, een voorstad van Kopenhagen, is vandaag een gashouder ontploft. Er zjjn tientallen ge wonden. Tot op twee kilometer afstand sprongen de ruiten. De meeste gewonden vielen door glas scherven. Van doden is nog geen melding gemaakt. Van een woonblok aan de over kant van de straat scheurden de muren. Taxi's helpen de ziekenauto's bij het ver voer van de gewonden. Huizen in de onmiddellijke omgeving van de gashouder zijn in brand geraakt. Andere gashouders lopen ook gevaar. Men is bezig de omwonenden te evacueren. Een werknemer van de gasfabriek heeft gezegd dat er zeker twee doden zijn. Het aantal ernstig gewonden schatte hij op twintig. door het atheïsme en men het wenselijk acht de betrokkenen te laten .weten dat het concilie belangstelling voor hen heeft. Amerikaanse theologen verklaarden op een persconferentie dat de nieuwe tekst zwakker is dan de oorspronkelijke. Vorig jaar hadden prelaten uit het Nabije Oosten van de oosterse ritus de vrees geuit, dat de toenmalige tekst wellicht een politieke weerslag zou hebben op hun gelovigen. Naar aanleiding hiervan zei de 83-jarige kardinaal Bea, voorzitter van de commis sie voor de eenheid onder de christenen, dat de verklaring zuiver op het religieuze vlak ligt. Er wordt niet gesproken over Israel of het Zionisme, doch over „de vol gelingen van de wet van Mozes waar ook ter wereld". De kardinaal zei dat er veel is gespro ken over de kwestie in hoeverre de dood van Christus kan worden toegeschreven aan het joodse volk. Opvattingen als zou deze kwestie de hoofdoorzaak van het anti semitisme zijn, acht hij onhoudbaar, al zei hij te moeten toegeven, dat uit „niet wei nig voorbeelden" in de geschiedenis blijkt dat de joden wegens de kruisiging van Christus als „vervloekt" werden be schouwd en daarom werden vervolgd. Kardinaal Bea verklaarde dat de kerk Christus en zijn apostelen moet navolgen in hun liefde voor het joodse volk. Men verwacht dat verscheidene bis schoppen zullen vragen om versterking van de verklaring, als maandag het debat begint. (AP) De Frangaise Marie Louise Mon- net, een zuster van de Franse econoom Monnet, heeft gisteren als eerste vrouw een werkzitting van het Vaticaanse conci lie bijgewoond. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulug VI viert morgen zijn 67ste verjaardag zon der speciale feestelijkheden. l'Osservatore Romano, het Vaticaans* dagblad, schrijft dat de verjaardag van de paus moet worden gevierd „in de geest van de wens tot eenheid binnen de chris telijke wereld." I nnoe Nieuwstraat 497 - Tel. 7301 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1