Streven naar volledige douane unie in EEG per 1 januari '67 boeken Goldwater beschuldigt Johnson van hetgeen hijzelf voorstaat: Bij catastrofe: „Druk op de knop" door het Pentagon WERELDNIEUWS Van dag tot dag Stekje vrijheid Volgende week valt de beslissing Irene en Carlos in Spanje Kinderrovers nog v voortvluchtig Brand op tanker eist twee levens Nederlander zesde in bijbelwedstrijd Vliegtuig van het Rode Kruis in Stanleystad ^Praatótoel Soekarno in Wenen geopereerd VN-leger blijft drie maanden op Cyprus p cle ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 3 „Tante" Nicole is bekend bij de Franse politie Harde aanpak W ildemanspraat Wartaal Cri Stellweg Veiligheidsraad unaniem Canadese nationaliteit niet voor atheïsten gfti met gratis N. reparatie- Van harte welkom Dat zegt uw horloger. Hij toont u de Plato horloges graag. Met een gratis reparatie-cheque en een volledige garantie is een Plato horloge een waardevol bezit, waar mee u niets kan gebeuren. De omroepen hebben zich weer eens van hun slechtste kant laten kennen door hun gezamenlijke besluit, geen program ma-informaties meer aan het weekblad „Televizier" te verstrekken. Het is vol gens „Televizier" vooral jammer dat de ze baatzuchtige beperking van informatie ook de instemming en medewerking heeft gekregen van de twee omroepen, die al tijd voor een open bestel en een nationa le omroep pleiten, de VPRO en de AVRO. Inderdaad. „Televizier" is een uitstekend weekblad, dat op het gebied van radio- en televisie voorlichting een prima stuk werk aflevert, beter dan welk omroepblad ooit geleverd heeft. Om „Televizier" te ontvangen en te lezen behoeft de Nederlandse kijker-luiste raar geen „lid" van een „omroepende zuil" te zijn. Het feit dat „Televizier" (uit gave Rotogravure, Leiden, hoofdredacteur P. A. G. de Ruwe) ruwweg vierhonderd duizend abonnees heeft, betekent dat zes tienhonderdduizend Nederlandse mensen geen omroepgids meer nodig hebben. Dit is uiteraard een doorn in het oog van de omroepen, want hun zogenaamde levens beschouwelijke binding met de gezinnen komt daardoor in een twijfelachtig licht te staan. Ondanks lepeltjes en landdagen zijn talrijke Nederlanders van hun om- roepgeloof afgevallen en de omroepen proberen nu deze vrijgevochtenen een straffe terechtwijzing toe te dienen, door hun „Televizier" van informaties te bero ven. Het staat te bezien of die afgevalle- nen nu deemoedig tot het omroeplid maatschap terugkeren en de voorzitters der respectievelijke omroepverenigingen om vergeving smeken. Dat zal wel niet, want volgens het laat ste nummer van „Televizier" gaan de pro- gramma-publikaties gewoon door en zorgt het blad door eigen nieuwsgaring toch wel, dat iedereen zijn weetje te weten komt. Het blad heeft trouwens al meermalen voor dit hete vuur gestaan. Een stukje vrijheid op het gebied van „toegang tot het nieuws" is hier in het ge ding en wie die vrijheid moedig blijft ver dedigen, verdient steun en hulde. Hoe me neer De Ruwe en de zijnen nu aan het nieuws komen, dat de omroepen hun niet meer willen leveren, is een journalistiek huzarenstukje, waarvoor hij in ieder geval de professionele belangstelling van de vak broeders verdient. Maar afgezien daarvan hebben de omroepen met deze stunt weer eens een heel duidelijke informatie aan het publiek geleverd, namelijk deze: Niet het belang van kijkend en luisterend Neder land, maar de duurzaamheid van de zui len-dictatuur is primair bij hen, die gods dienst en politiek als bouwstenen voor scheidsmuren in zo'n klein land plegen te gebruiken. De commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) is van plan voorstellen bij de rpinisterraad van de E.E.G. in te dienen om de volledige verwezenlijking van de douane-unie in de gemeenschap per 1 januari 1967 te bereiken. Voor het verder afbreken van de douanerechten tussen de lidstaten onderling zou twee keer een verlaging van 15 percent en één van 10 percent op nader te bepalen data moeten worden doorgevoerd, waarvan de eerste op 1 januari 1965. Ook het gemeenschappe lijke buitentarief zou op 1 januari 1967 volledig moeten worden toegepast. Deze versnelling van de uitvoering van het Verdrag van Rome, die reeds lang op IRUN (Spanje) (AP) Prinses Irene en Don Carlos Hugo de Bourbon-Parma zijn in Spanje teruggekeerd van hun vakantie in Frankrijk. Zij reden naar San Sebas tian vanwaar zij vandaag naar hun huis in Madrid gaan. Advertentie isri de agenda van de Europese commissie staat, is gisteren uitvoerig door de Euro pese executieve op een vergadering in Straatsburg besproken. Een definitieve be slissing over het voorstel door de commis sie wordt de volgende week verwacht. Maar in beginsel bestaat er al overeen stemming over. De versnelling dient naar de mening van de commissie niet alleen te slaan op de douanerechten, maar ook op het geheel van maatregelen die hetzelfde effect hebben, zoals belemmeringen aan de interne grenzen van de E.E.G., om de economische integratie in al zijn aspecten te kunnen bevorderen. Daarentegen zou een meerderheid van de Europese commissie tegen de gedeelte lijke en onmiddellijke schorsing van het gemeenschappelijke buitentarief zijn, zoals voorgesteld door de Duitse minister van Economische Zaken, Schmucker. De voorstellen van de Europese com missie, die dus nog moeten worden be krachtigd, houden verder in het opheffen van alle fiscale, administratieve en andere Van onze correspondent) PARIJS. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken Roger Frey heeft 100.000 man politie ingezet om de daders te ach terhalen van de ontvoering van de drie schoolkinderen uit het departement van Vienne, die, gisteren weer gezond en wel zijn teruggevonden. De regering wenst nu voor eens en voor altijd paal en perk te stellen aan rnisda- digersmethoden en kinderroof die, zoals de minister verklaarde, een beschaafd land als Frankrijk onwaardig zijn. Veel hou vast lijkt de minister voor zijn massaal politie-offensdef overigens nog niet te heb ben. De aanwijzingen die de kinderen zelf tot dusverre hebben gegeven, zijn bijzon der vaag of tegenstrijdig. Niettemin versterken die informaties toch de veronderstelling dat de daders inder daad in de kringen van de Parijse onder wereld moeten worden gezocht. Zo zou de vrouw, die vier dagen als de stiefmoeder van de kinderen is opgetreden en die ze tante Nicole noemden, een prostituée zijn uit Parijs, die geen onbekende voor de politie is. Ze was sedert juni met de noorderzon vertrokken. Voorts meent de politie nu met enige zekerheid te mogen aannemen dat de kinderen zij ri ontvoerd in een Simca-Ariane. De auto die gebruikt is bij de ontvoering van de drie Franse kinderen is vannacht in het centrum van Chartres gevonden. Het onderzoek van de wagen heeft volgens de politie geen spoor van de daders opgele verd. y I (Van onze correspondent) WASHINGTON De verkiezingscampag ne in de Verenigde Staten is de laatste da gen gecondenseerd tot de vraag of de republikeinse kandidaat Goldwater een onverantwoordelijke wildeman is, of hij als president een kernoorlog zou riskeren, opnieuw kernproeven zou nemen of de be voegdheid om kernwapens te gebruiken zou willen delegeren aan de militaire commandanten. Als zodanig wordt Gold water door de democraten afgeschilderd en de republikeinen geven toe dat deze antipropaganda effectief is. Goldwater zelf is overtuigd dat hij de verkiezingen alleen kan winnen als de kiezers kan worden duidelijk gemaakt, dat de senator een bedachtzame, verantwoor delijke figuur is, die de wereld niet zal storten in een kernoorlog. Daartoe diende een televisiegesprek tussen Goldwater en oud-president Eisenhower op diens boer derij in Gettysburg. Uitdrukkelijk ver klaarde Ike dat zijn vriend Barry een gewetensvolle figuur met oorlogservaring is van wie nucleaire onvoorzichtigheid uit gesloten is. NIETTEMIN spraken Eisenhower en Goldwater zich beiden er voor uit dat een republikeinse regering niet zal terug deinzen om te gaan tot aan de rand van een kernoorlog om haar doeleinden te ver wezenlijken, volgens de werkwijze van wijlen Foster Dulles. Die verkiezingsdiscussie is vooral ge concentreerd rondom de ondoorzichtige problematiek van de delegatie aan mili taire commandanten door de president van de bevoegdheid om kernwapens te ge bruiken. Aanvankelijk stelde Goldwater die reserve-generaal van de luchtmacht is voor, dat de beschikkingsbevoegdheid over kernwapens moest worden gegeven aan commandanten te velde voor zo ver het kleine draagbare atoomwapens be trof. Om de verwarring te vergroten, be titelde hij deze kernwapens plotseling als conventioneel. Later stelde Goldwater voor de NAVO-commandant Lemnitzer alleen bevoegdheden te geven, redenerend dat bij een kernoorlog de communicaties met Washington verbroken zouden kunnen worden. De democraten reageerden op deze voorstellen handig door een luide campagne om toch vooral de nucleaire bevoegdheden in handen te laten van de president, waar zij horen. GOLDWATERS voorstellen werden af geschilderd als „onverantwoordelijke wil demanspraat", die lokale militaire con flicten onmiddellijk tot kernoorlogen zou den laten uitgroeien. Tijdschriften als „Ti me" en „US News and World Report" kwamen evenwel Goldwater te hulp met berichten, dat tijdens president Eisenho wers ambtsperiode verschillende militaire commandanten reeds bevoegd waren on der speciale omstandigheden zelfstandig te beslissen over het gebruik van kernwapens. En zo gezien zouden Goldwaters voor stellen geenszins wildemanspraat zijn, maar allang door de werkelijkheid ge dekt worden. Ook de New York Times be richtte dat het Noordaiperikaanse lucht macht Commando reeds jaren geleden de bevoegdheid bezat om kernwapens in te schakelen als de president daartoe onbe kwaam zou zijn of als de verbindingen met Washington door een vijandige kern- aanval verbroken zouden zijn. Dergelijke berichten zijn door het Pen tagon niet tegengesproken maar beant woord met: „Geen commentaar". Het is echter wel zeker dat er enige delegatie van kernbom-bevoegdheden bestaat, bin nen het kader van de zogenaamde „contin- gencyplanning", dat in elk stadium be schrijft welk antwoord men moet geven op eventuele agressie, sie. Maar open vragen blijven waarom Gold water deze hoogst geheime kwestie ter sprake heeft gebracht en waarom hij iets voorstelde dat al lang werkelijkheid was zoals hij als senator en reserve-generaal moeten hebben geweten. De kwestie is wel typerend voor de ver warde en verwarrende republikeinse cam- IIcc: „Zoals Dulles" pagne waarmee Goldwater overigens door' gaat. Nog spreekt hij over draagbare kern wapens, die niet bestaan, terwijl hij pro beert zijn naam van „nucleaire wilde bras" te niet te doen door plotseling pre sident Johnson te beschuldigen van on verantwoordelijkheid, wegens het delege ren van bevoegdheden over de kernwa pens. Dat is nu precies wat Goldwater zélf heeft voorgesteld. Dat de democraten met hun alarmge roep over de republikeinse voorstellen bo ter op het hoofd hebben, doet weinig af aan de verwarring die gesterkt wordt door de republikeinse kandidaat Goldwater voor het presidentschap. LONDEN (Reuter). Bij een brand op de 85.000 ton metende Liberiaanse tanker George Champion in de Perzische Golf hebben twee mannen het leven verloren en liepen twintig anderen brandwonden op. Zes hunner zijn er ernstig aan toe. De brand ontstond in Koeweit in een van de middelste tanks tijdens het laden van aardolie. Na de eerste bluspogingen werd het schip vijf mijl zee in gesleept, waar het verankerd werd. Daar werd de brand geblust Van de gewonden zijn elf bemannings leden ven het schip; de anderen werkten op de sleepboten. belemmeringen aan de interne grenzen om de volledige vrijheid van het handelsver keer te kunnen verzekeren. Ook worden andere maatregelen, op fiscaal en econo misch terrein, overwogen om een kloof in de ontwikkeling van de douane- en econo mische unie te voorkomen. (Van onze correspondent) JERUZALEM. De Nederlandse bijbel kampioen, de 69-jarige Pieter ten Have uit Scheemda, heeft met 16 punten de zesde plaats behaald in de wereldbijbelwedstrijd in Jeruzalem. De wedstrijd heeft tot in de vroege uren van vrijdagochtend geduurd. De winnaar was een Australische boek houder met 45 punten. LEOPOLDSTAD (Reuter) Een vlieg tuig van het internationale Rode Kruis, is met artsen en medicamenten in het door opstandelingen bezette Stanleystad geland. De vlucht werd gemaakt met een ge huurde Zwitserse DC-4. Er bevonden zich vier artsen en twee Rode-Kruisfunctiona- rissen aan boord. Men weet niet of ge tracht zal worden op de terugreis leden van de 525 zielen tellende blanke bevol king van de stad te evacueren. Er zijn zes weken van onderhandelingen tussen het internationale Rode Kruis, UNO ambtenaren en de opstandelingenregering aan het zenden van het vliegtuig vooraf gegaan. Een supersonisch gevechtsvliegtuig van de luchtmacht van de Verenigde Staten, een F-100 super-Sahre, tankt in de lucht ergens boven Zuidoost- Azië. De actieradius van de vliegtui gen wordt bijna onbeperkt als men ze tijdens de vlucht van nieuwe brand stof kan vóórzien. (Telefoto) iSl&gi CIC Geheimzinnige machten Het leven wordt er voor simpele a-tech nische zielen als ik niet eenvoudiger op met al die versgeplukte bloempjes uit de tuin der techniek. Daar hebben we de muziekdozen van di verse makelij en potentie.' het radiootje het piekupje, het bandapparaatje. Er was een tijd dat ik me kleedde en kapte om Mozart of Bach te ontmoeten in deftige, sfeerzwangere lokaliteiten. Maar dat is lang geleden en voorbij. Vandaag de dag overvallen ze me in huis. De dochter die in eigen beheer tedere gevoelens voor de klassieken heeft ontwikkeld geeft de heren rendez-vous op alle uren van de dag en door het gehele huis. Zo springen me nu de toccata's des morgens al over het ont bijtbord; dwars door de Mondscheinsonate moet ik in m'n telefoon roepen dat de stomerij twee dekens en een pantalon kan komen halen en terwijl ik de macaroni omschep komt Ludwig met ongekamde ha ren en het hele Kaiserkonzert onder de arm de keuken ingemarcheerd. Dat is op die plaats en dat tijdstip een hele verras sing en niet eens zo'n aangename. Ik zou m'n plaatsbewijsje willen voelen en de feestbottines, maar ik heb alleen m'n schort, een paar bewasemde handen en de houten pollepel. Dus. Daar heb je de elektrische koffiemolen, een sierlijk proper ding met lange, vrolijk gekrulde staart, heel iets anders dan de robuuste vierkante houten bak met koperen opbouw die nu geboend en gepoetst maar mokkend een nummer „gereedschap uit lang vervlogen tijden" staat weg te geven. Het elektrische ding heeft een gillerig stemgeluidje en doet alles stiekum en al leen. Ik hoef maar het uiteinde van de staart in een gat in de muur te steken en dan gilt hij en gaat zijn gang. Maar wat nou precies dat is?! Z'n gang gaan?! Men zegt: met razendsnel ronddraaiende mes sen slaat hij de bonen tot gruis. Dat zegt men. Maar wie controleert dat? Juist tij dens zijn bezigheden is het ten strengste verboden een blik in het inwendige te wer pen waar de aktie woedt. Ik heb 't een keer geprobeerd, tilde stilletjes het deksel op en wat deed hij? Smeet me in wilde woede duizenden halfverpulverde bonen naar het hoofd. Dus. Daar heb je het scheerapparaat des mans. Snorrend, knor rend trekt het zijn spoor over het gelaat, dwars door de beharing, een lïlliput bull dozer, puisten omdrukkend, diepe kloven overklimmend. alle haren gulzig weg maaiend, inslikkend en dat doet maar. Maar hóe?! Razend snel ronddraaiende mesjes en wieletjes, jawel. Maar hoe dan?! Door die draad. Door de ëlectrici- teit. Door de stroom, die zit daarin. Ik heb 't een keer gecontroleerd. Het snoertje opengemaakt. Daar zaten twee draadjes. Gewoon twee draadjes, maar geen stroo- hoom! Welnee. Geen stroom te zien. Echt niet. Geloof me. Gewoon maar twee dunne malle draadjes, meer niet. Dus. Ik wil maar zeggen: voor simpele zielen zijn deze bloempjes der techniek, die in vele hoeken van het huis staan te pralen, oncontroleerbare, onverteerbaar geheim zinnige machten. Zij plaatsen allerlei vraagtekens op ons a-technische levens pad. WENEN (Reuter) President Soekarno van Indonesië heeft in een Weens zieken huis een lichte operatie ondergaan. Men heeft een niersteen bij hem weggenomen. Twee Oostenrijkse hoogleraren hebben de operatie donderdag uitgevoerd. Soekarno kwam vijf dagen geleden in Oostenrijk aan voor een medisch onder zoek. De toestand van de president wordt „zeer goed" genoemd. NEW YORK, (Reuter en AP) De Veilig heidsraad heeft gisteren met algemene stemmen besloten de vredesmacht van de Verenigde Naties nog drie maanden op Cyprus te laten blijven. De 6160 man sterke strijdmacht werd op 27 maart van dit jaar in het leven ge roepen. Het mandaat zou vandaag zijn af gelopen als de Raad niet tot verlenging zou hebben besloten. Een resolutie daartoe was ingediend door Bolivië, Brazilië, Ivoorkust, Marokko en Noorwegen. Deze is na een debat van tien dagen eenstemmig aangenomen. Na de stemming maakte secretaris generaal Oe Thant bekend dat tussen Turkije en Cyprus overeenstemming is bereikt over aflossing van eenderde van het Turkse militaire contingent op Cyprus. Deze aflossing was tot nu toe door Cyprus geweigerd en de kwestie dreigde deze maand ernstige vormen aan te nemen. Oe Thant maakte bekend dat de Brazi liaan Alfredo Bernardes is benoemd tot zijn persoonlijke vertegenwoordiger op Cyprus, in de plaats van Galo Plaza Lasso, die nu VN-bemiddelaar is. Wanneer de Veiligheidsraad geen vrij willige bijdragen ontvangt voor het onder houd van het VN-leger tot 26 december, zal de Veiligheidsraad zich gedwongen zien het VN-leger voor die datum terug te trekken. De Amerikaan Yost maakte bekend dat de Verenigde Staten 2,3 miljoen dollar zullen bijdragen. OTTAWA (AFP) Het geval van een Nederlands immigrantenpaar inOntar io, aan wie de Canadese nationaliteit is geweigerd omdat het zich atheistisch had genoemd, is vrijdag in het Canadese lagerhuis ter sprake gekomen. De minister van Justitie, Favreau, deelde mee dat het dossier naar het departement voor staatsburgerschap zal worden gezonden voor een nieuwe be studering. Hij zei verder in antwoord op een vraag van de leider van de oppositie, Diefenbaker, dat de Verklaring van de Rechten van de Mens niet in het geding is, omdat deze slechts bescherming van de godsdienstvrijheid beoogt. Advertentie p 1 AT O Imp. i. Hart N.V. - Leidseplein - Amsterdam Schuld. De Sovjet-Unie heeft ontkend ooit te hebben verklaard dat zij niet van plan is uit de Verenigde Naties te tre den als gevolg van haar niet betaalde aandeel van 55 miljoen dollar in de kos ten van de V.N.-vredesoperaties. Komplot. Generaal Aref, stafchef van het Iraakse leger, heeft bekendgemaakt dat een komplot tegen de veiligheid van de staat is ontdekt. Officieel is er verder niets over meegedeeld. Installatie. De vijf rooms-katholieke bis schoppen die onlangs op grond van het akkoord met het Vatikaan zijn benoemd, zullen op 28 oktober in de Stefanusbasi- liek in Boedapest door de aartsbisschop van Kalocsa, worden geïnstalleerd. Zij zullen hun verblijf in Rome voor het concilie ervoor onderbreken. Grenshonden. De Oostduitse grenswacht gaat honden gebruiken bij het bewaken van de grens met Beieren. De honden worden aan een lange riem met een lus vastgemaakt aan het staaldraad van de grensscheiding, waardoor zij zich over een betrekkelijk groot gebied kunnen be wegen. Ontploffing. In een fabriek voor kunstve zels in Vercelli, in de Italiaanse provin cie Piemont zijn bij een zware ontplof fing ongeveer dertig mensen gewond. Van drie hunner is de toestand ernstig. Vriendschap. De Russische president Mi- koyan heeft de oorkonden getekend van 'n vriendschapsverdrag met Oost-Duits- land. Verwacht wordt dat de ratificatie documenten binnenkort in Oost-Berlijn zullen worden uitgewisseld. Naar ver luidt zou premier Kroesjtsjev zich daar voor op 7 oktober naar Oost-Duitsland begeven. Op die datum wordt ook de vijftiende verjaardag gevierd van het Oostduitse bewind. Wervelstorm. In Japan zijn zes mensen ge dood en 460 gewond door de wervel storm Wilda. Meer dan 43.500 huizen kwamen onder water te staan, 2.162 hui zen werden geheel vernield of wegge spoeld. Negen mensen worden vermist. Het Olympische dorp heeft lichte scha de opgelopen. Steun. De Scripps-Howard krantengroep heeft steun toegezegd aan de kandida tuur van de Amerikaanse president Johnson bij de verkiezingen op drie no vember. De groep steunt daarmee voor het eerst sinds 1940 een democratische kandidaat. Hartelijk. Patriarch Alexsej, hoofd van de Russische orthodoxe kerk, is per vlieg tuig in Londen aangekomen. Hij werd hartelijk omhelsd door dr Michael Ram sey, aartsbisschop van Canterbury. De beide mannen zullen de komende dagen een aantal plechtigheden bijwonen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3