Fokker verwacht dit jaar weer 15 pet dividend 1 1 DUBBEL-FILTER FEITEN VAN DEZE WEEK Emissie bestemd voor financiering F 28 Jan Masaryk werd doodgeschoten Duizend Bulgaarse toeristen uit een sneeuwstorm gered Athene wil van de koningin-moeder af Brits parlement ontbonden i Droogte teistert landbouw in VS Prins Alexander gaat studeren in Boston (geactiveerde houtskool) met zuiverende, geactiveerde houtskool! ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 Risico's Nieuwe gegevens Korte afstand Gemeenteraads verkiezingen in Italië op 22 november KING SIZE Een heerlijke sigaret opsteken en de zeker heid hebben van waarlijk zuiver rookgenot dat is het opzienbarende van BENTLEY. Want Bentley is de eerste en enige sigaret in Nederland met de DUBBEL-FILTER, die het volle aroma ongehinderd doorlaat. Deze DUBBEL-FILTER bestaat uit een bin- nenfilter met zuiverende, geactiveerde houtskool en een selectieve, witte eindfilter. De werking van die beide filters in één...en de mélange van de beste tabakken maken BENTLEY zo mild en aangenaam zacht. -< 20 STUKS f 1.25 Dr. E. van Raalte Schade 1750 miljoen Fokker verwacht dit jaar over het ver grote kapitaal een onveranderd dividend van vijftien percent uit te keren. Ook over 1965 wordt een bevredigend dividend ver wacht. Het winstsaldo van 1 januari tot en met 13 juni van dit jaar beliep, na af schrijvingen, maar vóór reserveringen voor belastingen 6.47 miljoen tegen een winstsaldo van 1.29 miljoen over geheel 1963. Dit staat in het gisteren verschenen prospectus inzake de uitgifte van 9968 ge wone aandelen aan toonder (desgewenst op naam) van 1.000, waarop zoals gemeld tot en met 7 oktober tot de koers van 225 pet. kan worden ingeschreven. De in schrijving is voor houders van aandelen in de verhouding van vijf nieuwe aandelen op vier oude aandelen. De stukken delen voor de helft in de resultaten van 't boek jaar 1964. De claimhandel begint 28 sep tember. Notering ter beurze wordt aange vraagd. Doel van de uitgifte: gezien de grote om vang van de voor de financiering van de F 28 vereiste middelen en tevens op grond van andere overwegingen heeft de directie van Fokker er van den beginne af naar gestreefd, tot samenwerking te komen met buitenlandse vliegtuigfabrieken in die zin, dat deze een deel der ontwikkelings- en produktiewerkzaamheden, alsmede het ri sico en de financiering daarvan op zich zouden nemen. Op deze basis is men tot overeenstemming gekomen met de Ham burgers Flugzeugbau Hamburg Vereinigte Flugtechnische Werke GMBH, Bremen, alsmede met Short Brothers and Harland Ltd., Belfast. Het voor de ontwikkeling benodigde be drag, voor zover dit voor Nederlandse re kening komt wordt geraamd op 103 min. en zal voor de helft rentevrij door de staat via het Nederlandse instituut voor vliegtuigontwikkeling ter beschikking wor den gesteld. De andere helft dient het con cern rentedragend op te nemen, onder ga rantie van de staat voor aflossingen en rente echter met dien verstande, dat, even als bij de F 27, het gehele bedrag der op deze wijze door respectievelijk met behulp van de staat gefinancierde ontwikkelings kosten door haar slechts geleidelijk zal be hoeven te worden gerestitueerd, naar ge lang er vliegtuigen worden verkocht en af geleverd, waarbij over de eerste 25 vlieg tuigen geen restitutie behoeft te geschie den. De financiering van de serieproduktie kan worden gesplitst in een risicodragend en een niet-risicodragend deel. Het risi codragende deel van de seriefinanciering betreft nog niet verkochte vliegtuigen en omvat alle uitgaven en aangegane ver plichtingen ter zake van zulke vliegtuigen, alsmede het niet in de verkoopprijzen ge dekte deel van de kostprijzen van ver kochte vliegtuigen. Van belang is in dit verband dat volgens raming het evenwicht tussen kosten en opbrengsten (het zoge naamde break-even-punt) bij verkoop van 125 F 28-vliegtuigen zal zijn bereikt. Dit risico is, wat het Nederlandse deel in dit project betreft voor rekening van de vennootschap: mocht het zich te eni- (Van onze correspondent) WENEN Volgens de officiële Tsjecho- slowaakse voorlichtingsdienst heeft Jan Masaryk, de laatste democratisch benoem de minister van Buitenlandse Zaken van Tsjechoslowakije, zich kort na de commu nistische staatsgreep in 1948 van het le ven beroofd door uit het raam van zijn villa te springen. Volgens mededelingen van betrouwbare getuigen in Tsjechoslo wakije heeft Masaryk echter geen zelf moord gepleegd. Het is algemeen bekend dat de verzets beweging tegen de Duitsers niet alleen door communisten in Tsjechoslowakije, maar ook door de socialistische partij werd gedragen. Mede daardoor hadden zij ook Jan Masaryk tot minister van Buiten landse Zaken benoemd. Toen de commu nisten de mogelijkheid kregen om de macht aan zich te trekken, was de socia list Masaryk een van de eersten die uit de weg moest worden geruimd. Een verzetstrijder uit het socialistische kamp heeft nu echter medegedeeld dat Masaryk niet uit zijn raam is gesprongen. Allereerst was de villa niet hoog, zodat een dodelijke sprong hier moeilijk denk baar is. Bovendien is Masaryk volgens een betrouwbare ooggetuige bij een poging om met een vliegtuig naar het buitenland te vluchten door een zekere Schramm, een communistische officier, op het vliegveld neergeschoten. Deze Schramm werd kort daarop door een student die tot de socialistische vleu- gel behoorde, omgebracht. Nadat de com munistische staatspolitie deze student in handen had gekregen, heeft hij onder de afschuwelijkste folteringen de namen prijsgegeven van zijn socialistische kame raden die bij het complot tegen Schramm betrokken waren. De student werd terechtgesteld, de an deren werden veroordeeld tot gevangenis straffen van zeven tot 25 jaar. Een van hen die zich nu in vrijheid bevindt, heeft de ware toedracht meegedeeld. SOFIA (Bulgarije)(AP) Meer dan dui zend Bulgaren zijn op de 1523 meter hoge Trojaanse pas in de Balkan overvallen door een hevige sneeuwstorm. Het Bul gaarse persbureau BRA meldt dat bussen, auto's en vrachtwagens met mensen, die terugkeerden van de internationale beurs van Plowdiw, onder de sneeuw bedolven raakten.. Leger- en militia-eenheden redden de lichtgeklede toeristen bij felle kou en dich te mist. Er zijn slechts enkele gevallen van lichte of zware bevriezingsverschijn selen gemeld. gertijd geheel of gedeeltelijk realiseren, dan zal de directie de daaruit voortsprui tende verliezen uit haar reserves moeten, en naar het zich thans laat aanzien ook kunnen dekken. Er wordt naar gestreefd dat het eerste serievliegtuig in december 1967 zal vliegen. Met de verkoopactivitei ten is reeds een aanvang gemaakt. In vele delen van de wereld bestaat be hoefte aan een snel, niet te groot, niet te duur vliegtuig voor korte en middelgrote afstanden. De directie is ervan overtuigd, dat de F 28 aan de eisen ten volle zal kunnen voldoen en verwacht, dat een zo danig gedeelte van de vraag zich op de F 28 zal richten, dat het break-even-punt zal worden overschreden. Wat de serieproduktie aangaat zal het concern de financiering van het voor Ne derlandse rekening komende deel op zich moeten nemen. Dit brengt mee dat een ruim beroep op de financiers moet wor den gedaan voor de financiering van ver kochte vliegtuigen, alsmede in vele geval len voor nafinanciering daarvan. Deze om standigheden maken het nodig de eigen middelen, belangrijk te versterken, welke maatregel de directie met het oog op haar verwachtingen van het F 28 project en de gang van zaken in haar bedrijf gerecht vaardigd acht. Met het oog daarop heeft zij besloten thans over te gaan tot een publieke uitgifte van nominaal 10.025.000 aandelen, waarvan na sluiting van de in schrijving 57 aandelen ter beurze van Am sterdam worden verkocht. ATHENE (AP). Een regeringsgezind Grieks blad bericht dat de regering koning Konstantijn bij zijn terugkeer van zijn huwelijksreis zal voorstellen dat zijn moe der, koningin-moeder Frederika, Grieken land verlaat en zich blijvend in Oostenrijk zal vestigen. LONDEN (AP) Koningin Elizabeth heeft vrijdag formeel de proclamatie on dertekend waarbij het Britse parlement ontbonden wordt. Zij was hiervoor uit haar Schotse buitenverblijf Balmoral Castle naar Londen gevlogen. Het ontbonden parlement is het eerste dat sinds voor de eerste wereldoorlog zijn volle zittingsperiode van vijf jaar in vre destijd heeft uitgezeten. De ontbinding is geschied op de wettelijk voorgeschreven tijd voor de verkiezingen die op 15 oktober zijn vastgesteld. ROME (AP) De Italiaanse regering heeft bekend gemaakt dat op 22 novem ber gemeenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden. Naar schatting 30 mil joen Italianen zullen naar de stembus trekken. Hoewel de verkiezingsstrijd op 22 no vember zal worden uitgevochten over plaatselijke vraagstukken, kan worden verwacht dat de verkiezingen een proef zullen zijn voor de populariteit van de centraal-linkse coalitieregering van pre mier Aldo Moro. De coalitie bestaat uit christen-democraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen. Advertentie .v.v rookqenoege. mpe"sate m Li n N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY v/h A J BLOK SCHEVENINGEN Op en om het Binnenhof Vertraagde critiek De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, is een uitermate bekwame fi guur en ongetwijfeld ook een bijzonder scherpzinnig jurist. Als oud-Leidenaar voeg ik hieraan nog toe, dat mede voor hem pleit „als u begrijpt, wat ik be doel" dat hij niet alleen in Utrecht, maar bij wijze van bekroning van zijn universitaire loopbaan ook nog in Leiden heeft gestudeerd! Toch maakt hij niet altijd de indruk he lemaal doortrokken te zijn van wat in zijn jonge jaren juist de zogenaamde Leidse school op het gebied van het staatsrecht zozeer kenmerkte, te weten de aan het ongeschreven recht toegekende betekenis. Nog kort geleden viel dit te merken uit een zijner, als steeds bijzonder spitse, cri- tische opmerkingen. Zijn in menig opzicht te waarderen tra ditie getrouw, onthaalde de voorzitter van onze senaat bij het begin van de eerste vergadering in het nieuwe zittingsjaar, dus op de derde dinsdag in september, zijn gehoor op een korte „intree-rede." Merkwaardig was, dat hij die dit keer op een bepaald ogenblik gebruikte om, al thans zijnerzijds, het „debat" te herope nen over een inmiddels tot wet verheven, nog in het vorige zittingsjaar (zij het dan laat, op 8 september) door de Kamer van vijfenzeventig leden aangenomen wetsont werp. Merkwaardig noem ik dit, aangezien niets de president belet zou hebben daar over het woord te voeren toen dat ont werp (dat betrekking had op de regeling van de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer en van vergoeding voor kosten, welke uit de vervulling hun ner betrekking voortvloeien) in de door hem geleide tak van de Staten-Generaal in openbare behandeling was. Ook een Ka mervoorzitter kan wel degelijk aan de be raadslagingen deelnemen. In onze senaat dient hij zich dan op de anders door hem ingenomen verheven zetel, terwijl hij aan de discussie deelneemt te laten ver vangen door het oudste aanwezige lid. Mr. Jonkman zweeg echter bij die gele genheid, hoewel hij, naar hij op 15 sep tember maar op die dag als mosterd na de maaltijd heel duidelijk liet blij ken, zekere bezwaren koesterde tegen de regeling, zoals die een week tevoren in debat was geweest. Enfin, zelfs de beste, dus ook de hoog geachte voorzitter van de Eerste Kamer, kan wel eens een klein verzuim begaan. Daarom bepaal ik mij er toe, die overi gens nogal wonderbaarlijke nalatigheid en de vertraging, wat zijn critische opmer kingen betreft, slechts te signaleren en hieraan alleen nog toe te voegen, dat het deze keer gebeurde liefst geen precedent dient te vormen. Fractie-problematiek Thans een enkele kanttekening bij de door de heer Jonkman ten beste gegeven stelling zal ontvangen, ook nog een bijko mende toelage zullen ontvangen, en wel tenminste 1000, en maximaal 10.000. Voor elk lid, dat een fractie méér zal tel len dan één afgevaardigde, gaat de frac tieaanvoerder er 300 bij krijgen, zulks dan tot het zoëven genoemde maximum. Nu is in het bijzonder bij onze senato ren de vraag gerezen, wat er moet en kan gebeuren, indien een of meer leden van een fractie zich op een gegeven ogenblik gaan afscheiden en uit de fractie treden waar van zij oorspronkelijk deel uitmaakten. Dikwijls gebeurt zoiets niet. Maar zo nu en dan toch wel; het jongste voorbeeld hiervan deed zich nog maar een klein aan tal jaren geleden voor, toen het binnen de communistische fractie tot een splitsing kwam en de heer Gortzak met enige naas te geestverwanten er de brui aan gaf nog critiek. Zij kwam hierop neer dat hij slecht te spreken was over de in de re geling inzake schadeloosstelling voor de le den van de Tweede Kamer aan de voor zitter dier Kamer toegekende „nieuwe en buitengewone bevoegdheid tot bepaling wie als fractievoorzitter moet worden be schouwd en bovendien om uit te maken uit hoeveel leden een fractie bestaat. Op 8 september hadden enige andere senato ren een soortgelijk geluid laten horen. Op het eerste gezicht maakt, begrijpelijker wijze, de toekenning van een dergelijke bevoegdheid aan de voorzitter van de Tweede Kamer allicht een vreemde indruk. Tot goed begrip moet ik echter de aan dacht op het volgende vestigen. Mét de re gering hebben niet alleen de Tweede, maar ook de Eerste Kamer, zoals uit de debat ten is komen vast te staan, het juist ge acht dat de fractievoorzitters, boven het bedrag dat elk Kamerlid aan schadeloos- langer met Paul de Groot en anderen in één en dezelfde Kamerclub te blijven zit ten. Welnu, in de na 8 september tot stand gekomen nieuwe wettelijke regeling is vast gelegd, dat uiteindelijk ingeval er dus in dat opzicht enige twijfel mocht be staan de Kamervoorzitter te beslissen heeft wie als fractievoorzitter te beschou wen valt, alsook uit hoeveel leden een frac tie bestaat. Daarover is mr. Jonkman gevallen. Dat zou hem misschien niet zijn overkomen, in dien hij in zijn studiejaren nog wat langer voedsterzoon van de Leidse Alma Mater zou zijn geweest. Dan toch ware de kans groot geweest, dat hij met die regeling wel vrede zou hebben gehad, omdat zij geheel en al is aangepast aan wat al sedert lang als ongeschreven parlementair recht gang baar is. Het reglement van Orde van de Tweede Kamer bevat een bepaling volgens welke dat de voorzitter vijf leden aanwijst uit verschillende politieke groepen, welk vijf tal met hem en onder zijn voorzitterschap de Centrale Afdeling vormt. Hier is dus, zelfs in het geschreven recht, het bestaan van politieke groepen erkend, zoals trouwens nu ook sinds enige jaren de Kieswet dit doet. En het ongeschre ven recht brengt dan verder met zich mee, dat de president van de Tweede Ka mer tot leden van de Centrale Afdeling benoemtde voorzitter van de grootste vijf fracties. Op haar beurt zijn het de fracties, welke elk haar eigen voor zitter kiezen. Zo ziet zich onder normale omstandigheden in dit opzicht de voorzit ter van de Tweede Kamer voor geen en kele moeilijkheid geplaatst. Eveneens wil een normale gang van zaken, dat de op een bepaalde partijlijst gekozen afgevaar digden samen één fractie vormen. Van buitensporige bevoegdheden, waar over de Kamervoorzitter zou beschikken indien er zich geen buitenissigheden voor doen, is dan ook in werkelijkheid geen sprake. Intussen dient erkend, dat abnormale voorvallen niet uitgesloten zijn en dat zich (de praktijk laat dit wel eens zien, zoals ik al even aantipte) tussentijds bin nen een fractie splitsingen kunnen voor doen. Dan, doch ook dan alleen, zou er een probleem kunnen ontstaan. Nu is het, dunkt me, heel juist gezien van de wet gever, dat deze zich ter oplossing van zulk een uitzonderlijke problematiek bij het boven in herinnering gebrachte ongeschre ven recht heeft aangesloten door dan de beslissing in handen van de Kamervoor zitter te leggen. Overigens valt nog te bedenken, dat indien er zich op het punt in kwestie toch ooit nog eens al te be denkelijke situaties zouden voorzoen, de wetgever het altijd in eigen hand heeft om de thans vastgestelde regeling aan herziening en verbetering te onderwerpen. Voorshands ligt het echter geenszins in de lijn der verwachtingen, dat zich spoedig de noodzaak hiertoe zal voordoen. CHICAGO (AP) De Amerikaanse boe ren hopen, dat de herfst verbetering zal brengen in het weertype. De droogte, in de zomer van dit jaar heeft aan de Ame rikaanse landbouw enorme schade toege bracht. Sommige boeren vergelijken de afgelo pen zomer met de dagen van de „dust bowl" in de jaren '30. Uit vele staten ko men berichten dat er nog nooit zo'n droge zomer is geregistreerd. Het zwaarst ge troffen zijn de oogsten van mais, sojabo nen en tarwe. Verwacht wordt, dat ook de fruitoogst zeer van de droogte te lijden zal hebben. Landbouwautoriteiten schatten dat de to tale droogteschade de 1750 miljoen gulden zal overtreffen. Het zwaarst getroffen zijn de staten Connecticut, Pennsylvanië en New York. Door een watertekort zijn dui zenden weilanden verdroogd, waardoor da zuivelboeren in het oosten en midden-wes ten zware verliezen geleden hebben. Over al in de Verenigde Staten dreigt een te kort aan veevoeder gedurende de winter maanden. BOSTON (AP) Prins Alexander, da 23-jarige zoon van koning Leopold der Bel gen, wiens leven werd gered door een hart operatie die hij zeven jaar geleden in Bos ton onderging, is naar deze Amerikaanse stad teruggekeerd om medicijnen te stu deren. Hij zal aan de universiteit van Harvard biologie, biochemie en aanverwante tak ken studeren. Zijn grootvader, prins Carl Theodore was medicus. De prins, een broer van koning Boude- wijn, heeft een studie van drie jaar vol tooid aan de universiteit van Leuven. Hij zegt niet voornemens te zijn het beroep van medicus uit te oefenen. Hij wil „een goede degelijke kennis van de medische wetenschappen" verwerven om zich voor te bereiden voor onderzoekingswerk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4