Uitstekende leerlingenavond van balletstudio-Duyn Veel keus op Beverwijkse veiling voor groente Muziekonderricht in Velsen M. W. v.d. Linde: Bloemen waar geen luchtje aan zit Pastoor J. P. Bik neemt zondag afscheid van „zijn" Engelmunduskerk in Driehuis Minder buiten bloemen IJmuider Courant MARKTFIGUREN IN IJMUIDEN Sla was duur maar bloemkool goedkoop Afdeling voor Nieuw-IJmuiden Uitbreidingsplan voor Heemskerk Neem nü een kwartaal-abonnement! Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 okt. a.s. gratis ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 5 Minimumprijs makreel wordt nu 23 cent A f scheid per kwartaal 9.75 Bromfietsers verleenden geen voorrang Behandeling van bezwaren bij Gedeputeerde Staten Gedurende de bezettingsjaren werd pas toor Bik nog bij een incident betrokken, waardoor hij enige tijd in deze streek een legendarische figuur is geweest. Voor het kerkgebouw bevindt zich immers een H. Hartbeeld, waarvan door 'n Duitse soldaat in 1945, aan de vooravond van Hitler's verjaardag de arm werd afgeslagen, ten einde het beeld aldus in de positie van een Hitlergroet te brengen. Pastoor Bik, die deze wandaad nog tijdig ontdekte, heeft daarop ziedend van woede ook de andere arm van het beeld geslagen, waardoor het nazi-initiatief alle zin verloor. Na de oorlog werd Driehuis een soort doorstromingsgebied voor de vele Velsena- ren, die na de evacuatie in hun woonplaats terugkeerden. Het was toen voor pastoor Bik buitengewoon moeilijk zich staande te houden in een gemeenschap, welke bijna om het jaar een geheel andere samenstel ling verkreeg. Eigenlijk is de scheidende priester steeds een enigszins eenzame fi guur geweest, die zelfs nimmer een kape laan kreeg toegewezen, omdat het Driehui- zer kerkgebied als teveel ingekrompen werd beschouwd. Slechts van het nabij ge legen Missiehuis mocht hij af en toe enige assistentie ontvangen. Daarom heeft pas toor Bik voor zijn parochie moeten vech ten met de inzet van zijn hele persoon, waarvoor zijn parochianen hem bijzonder dankbaar zijn. Daarom kan hij met trots terugzien op het vele werk dat door hem als eenzaam strijder in Driehuis tot stand is gebracht. Zoals de in aanbouw zijnde tienklassige katholieke ulo-school de enige in Velsen waarnaast binnenkort ook een kleuterschool kan worden gereali seerd. Het bericht dat de bisschop van Haarlem de Hoogwoudse pastoor A. J. Leen- ders had benoemd tot pastoor van de Engelmunduskerk de moederkerk van Velsen werd door de katholieke inwoners van Driehuis met zeer gemengde gevoelens ontvangen. De bijna 74-jarige huidige pastoor J. P. Bik, die hierdoor dus eindelijk met emeritaat kan gaan, is bij zijn parochianen immers bijzonder gezien, ofschoon hem aan de andere kant van harte een welverdiende rust wordt gegund. Want pastoor Bik is ongeveer een kwart eeuw de geestelijke herder van de Driehuizense parochie geweest, dikwijls onder buitengewoon moeilijke omstandigheden. Het ligt in zijn voornemen volgende week naar zijn geliefde Brabantse Uden te vertrekken, om daar een rustige levensavond door te brengen. Pastoor J. P. Bik, die zondag 4 oktober zijn 74ste verjaardag hoopt te vieren, maakte een week voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog met Driehuis ken nis, toen hij hier tot pastoor van Velsen's moederkerk was benoemd. Een kerk met een rijke historie, omdat door Engelmun- dus omstreeks 700 de eerste kerk in Vel sen werd gesticht. Door de reformatie in de zestiende eeuw ging dit oude, nog steeds in gebruik zijnde kerkje van katho lieke in reformistische handen over. Pas na het herstel van de kerkelijke hiërarchie in 1853 door koning Willem III, ontwaakte ook het katholicisme in Kennemerland uit zijn langdurige winterslaap. Er werd dus een kerk gebouwd in Driehuis, welke voor geheel Velsen was bestemd. Deze op het eerste gezicht vreemde situering valt his torisch te verklaren door het feit, dat IJmuiden in die jaren nog niet bestond, zodat de kerk tussen de beide toen be langrijkste dorpen Velsen en Santpoort werd geplaatst. Vanzelfsprekend kreeg de kerk de naam van de schutspatroon van Velsen: Sint Engelmundus. Deze dominerende positie werd lange tijd door Driehuis behouden, tot aan het einde van de vorige eeuw Oud-IJmuiden als de zelfstandige parochie Gregorius van Utrecht werd afgescheiden. Daarbij ble ven Velsen en IJmuiden-Oost (vroeger eerst De Hei en later Velseroord ge naamd) lange tijd onder het ressort van Driehuis. De paters Capucijnen stichtten daarna in IJmuiden-Oost een bij-kerk, be doeld als dependance van de moederkerk in Driehuis. Pas in de jaren rond 1930 werd IJmuiden-Oost als de parochie Lau- rentius van Brindisi onafhankelijk van Driehuis, waar nu Oud-Velsen en Sant poort nog steeds onder ressorteren. Aldus werd pastoor Bik bij zijn komst in Driehuis belast met het beheer van een kerkgebouw, waarbij zijn eerste taak be stond in het aflossen van een schuld van meer dan een ton. Ondanks deze moeilij ke opgave is pastoor Bik er zelfs nog in geslaagd het in- en exterieur van de kerk te verbeteren en te moderniseren. Nieuwe heldere en fraai figuratieve ramen in kerk en priesterkoor gaven het gebouw een imponerend aanzien, waar ook de ver vanging van de zogenaamde „armenban- ken" en het vernieuwen van de lichtinstal latie niet weinig toe heeft bijgedragen. Ook de dakbedekking van kerk en toten werden onder het bestuur van pastoor Bik geheel vernieuwd, waarbij „het oude kerkorgel eveneens een restauratie met uitbreiding onderging. Geen wonder dat Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft een verordening aanvaard, waarbij de minimumaanvoer- prijs voor makreel op 23 cent per kilo gram wordt gesteld. Deze verordening moet nog de ministeriële goedkeuring krij gen. In afwachting van deze goedkeuring blijft de oude minimumprijs van 18 cent gelden. Vorige maand had het produktschapsbe- stuur besloten, de minimumprijs te verho gen tot 25 cent, maar minister Biesheuvel vond dat te veel en liet weten dat hij met 23 cent wel akkoord zou kunnen gaan. Het produktschapsbestuur heeft verder besloten de minimumprijzen voor schelvis, kabeljauw, koolvis en wijting vast te stel len op 20 cent per kg. ongestript en 35 cent gestript. hier de van zijn parochianen ter gele genheid van zijn 25r en 40-jarig priester feest ontvangen gesehenkêrr geheel' voor werden aangewend. Hier zijn voorts ook het hoofdaltaar en de geluidsinstallaties het resultaat van geweest, waarna voor het restant een vol-automatische stencil machine voor de afdeling Driehuis van de Katholieke Actie werd aangekocht. Pastoor Bik heeft in Driehuis stellig geen rustige tijd gekend, omdat hem na twee keer door de bezetter te zijn gearresteerd zelfs de toegang tot Driehuis werd ont zegd. Een en ander kwam de zielszorg uiteraard weinig ten goede. De Beverwij kse bloemenveiling kreeg, met uitzondering van maandag, weer eens een grote aanvoer te verwerken, waarbij de buitenbloemen een grote plaats in namen. Deze buitenbloemen zijn nog de chry santen, die vooral in het laatst van de week sterk in prijs opliepen, zelfs tot 1,25 per bos. Voor de grootbloemige chrysanten werd tot 43 cent per stuk betaald. Voor de kaschrysanten gaf men tot 2 per bos. De aanvoer van anjers was ook van groot belang en de prijzen staken nu heel wat gunstiger af dan eniigie weken geleden; er werd deze week tussen de 7 en 21 cent per stuk betaald. Voor de rozen trokken de prijzen aan tot 40 cent per stuk. Er komen nu ook heel mooie partijen gerbera's, die vlot van de hand gaan en het tot 43 cent per stuk brachten. Voor de fresia's toonde de handel ook veel belangstelling, waarbij de prijzen op liepen tot f 1,20 per bosje. De aanvoer van buitenbloemen gaat nu wel snel achteruit; men ziet nog maar weinig asters, gladiolen en dahlia's meer. Voor de potplanten toonde men veel be langstelling. Over het algemeen werden goede prijzen gemaakt, zo gingen de cyclamens tussen de 1,20 en 3 per stuk van de hand; Bromelia's kwamen tot 9 per stuk, terwijl de vrisia voor 6 tot 8 per stuk verkocht werd. Aldus zal pastoor Bik zondag 27 septem ber officieel van zijn parochianen afscheid neen, waartoe des middags van half vier tot half zes in de pastorie aan de Driehui- zerkerkweg de gelegenheid zal worden ge geven. Tijdens deze receptie wordt hem tevens het afscheidsgeschenk ter hand ge steld. Daarvoor zullen alle missen reeds in het teken van dit afscheid zijn geplaatst. In een vrijdag te Haarlem gehouden vergadering van Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. en het ge meentebestuur van Uitgeest bezwaren toe gelicht tegen het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak der gemeente Heemskerk. De heer A. N. Helsloot, die het woord voerde namens de Hoogovens, deelde mee dat in het herziene streekplan voor de IJmond-Noord rekening is gehouden met het projecteren van een spoorverbinding met Uitgeest. Deze verbinding komt op het plan niet voor en daarom vroeg spre ker het uitbreidingsplan te wijzigen. De stedebouwkundige ir. A. H. Groothuis besprak de bezwaren van Uitgeest tegen de bestemming van gronden voor de bouw van woningen niet ver van de grens van Uitgeest. De afstand van de bebouwingen tussen Heemskerk en Uitgeest zou 5 tot 600 meter worden, hetgeen Uitgeest te ge ring acht. De gemeente wil het verschil op minstens 1500 meter gesteld zien. Bo vendien zijn de gronden in het streekplan voor de IJmond-Noord bestemd voor agra rische bedrijven. De wethouder van Heemskerk de heer H. J. M. Roozen zeide dat de Kroon het herziene streekplan voor de IJmond-Noord nog moet goedkeuren. Bij de voorbereiding van het uitbreidingsplan heeft de gemeen te voor ogen gehad dat gronden zo spoe dig mogelijk in het bezit van de over heid moeten komen, waardoor de prijzen lager liggen dan op het ogenblik dat er gebouwd moet worden. Heemskerk heeft daarom als bestemming aan de gronden in de omgeving van Uitgeest bouwen van woningen gegeven, om spoedig te kunnen beginnen aan de aankoop ervan. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE )O0000COCXXX)000000000CXXXXXXXXXXX3000000000000CXXO0CXXjUXA De balletuitvoering van de studio E. Duijn is voor de talrijke ouders en andere familieleden van de executantjes, die zich gisteravond in de Velsense Stadsschouwburg hadden verzameld, een prachtige gebeurtenis geworden. Zij werden vergast op fraaie kostuums, slag vaardige pianobegeleidingen, sfeervolle belichtingen en natuurlijk op de presta ties van de leerlingen, die allen hun uiterste best deden om het „Thuisfront" nu eens goed te laten zien wat zij zoal op de balletschool leren. Mejuffrouw Duijn had voor een indruk wekkende stoet uitvoerenden gezorgd. Ze waren er uit Beverwijk, Heemskerk, Be verwijk, Haarlem en natuurlijk uit IJmui den. Zo'n stortvloed van deelnemers, die toch allemaal graag even willen laten zien, wat ze al kunnen, is niet gemakke lijk te verwerken, als men ook nog een aantrekkelijk programma wil maken. Mejuffrouw Duijn had niet de weg van de minste weerstand gekozen en elk groep je een klein apart nummer gegeven. In tegendeel, omlijst door tal van afzonder lijke balletjes, die voor sprekende contras ten zorgden, stond in het midden van het programma een echt groot ballet: De Ko ningszwanen. Een soort omgekeerde versie van Ander sen's Wilde Zwanen, die aardig was uit gewerkt, en waarbij verschillende klassen aan bod konden komen. Opvallend was de De ondergetekende straat plaats wenst m.i.v. 1 oktober a.s. een abonnement op Handtekening ,U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. prins, uitgebeeld door Ineke Kater, maar ook figuren als de eerste en tweede konin gin en de troonopvolgster kregen een goe de uitbeelding. Een dergelijke avond vergt niet alleen veel van de leidster maar ook van de be geleider. Pianist D. Brouwer moest zo'n 25 composities afwerken. Hij zag kans niet alleen voor een in doorsnee technisch goe de uitvoering te zorgen, maar ook de mu ziek zo te spelen, dat ze de dans onder steunde en nooit domineerde. Kortom, een goed begeleider. Een bespreking van deze uitstekende uitvoering mag niet eindigen zonder de constatering, dat het ook buiten het po dium vlot verliep: het wisselen van de leerlingen en het afvoeren naar de zaal verliep vrijwel geruisloos. kocht, maar het plastic heeft ook in deze branche volkomen de markt ver overd. „Ik sta in verschil lende plaatsen elke dag op de markt, behalve 's dins dags dan heb ik mijn vrije dag. Maar liet liefst sta ik toch hier in IJmuiden", zegt mejuffrouw Van, der Linde. Dat ze er slag van heeft om met haar klanten om te gaan bleek toen een vers of ze net geplukt zijn". Behalve op de markt dagen heeft ze ook haar vaste klanten die steeds het nieuwste van het nieuwste willen hebben. „Ik heb er een die moet ik altijd direct bellen als ik wat nieuws heb aan gekregen. Die heeft in haar kamer alleen maar kunstbloemen. Je weet niet wat je ziet. Zo mooi is het In een omlijsting van veelkleurige kunstbloemen zegt mejuffrouw M. W. van der Linde met een glim lach: „Moet ik in de krant? Ach, waarom niet. Mijn bloemen mogen best gezien worden. Ze blijven jaren lang fris. En als je een van mijn bosjes kunst bloemen tussen een uit gebloeid plantje zet, be- gint-ie uit nijd weer te bloeien". Fresia's, rozen, geraniums, anjers en tal van andere soorten, kun stig nagemaakt van plastic, zijn haar fleurige handel. Het is ook een goede han del, gezien de vrij regel matige toeloop van klan ten bij haar kraam. „Er komen hier allerlei men sen bij me Jongelui en oudere mensen. De kunst bloemen van tegenwoordig hebben de natuur heel dicht benaderd. Er is na tuurlijk een verschil in kwaliteit en dat komt ook in de prijs tot uiting. De mooiste kunstbloemen ko men uit Frankrijk. Italië en Hongkong zijn ook goede leveranciers, maar Frank rijk winthet tóen wel". Mejuffrouw Van der Lin de zou haar beroep van marktkoopvrouw voor geen enkel ander willen ruilen. Ze drukt de voetsporen van haar vader. Toen deze het wegens ziekte kalmer aan moest doen, nam ze zijn handel over. Aanvankelijk waren het hoofdzakelijk kunstbloemen van papier die ze op de markt ver- jongedame naar de prijs van de kunstbloemen in formeerde. „Welke bedeelt u?" vroeg mejuffrouw Van der Linde. „Nou, die van allemaal", zei de klant met een arm zwaai. „Allemaal? Als u drieduizend gulden heeft Ik zelf vind kunstbloemen ook erg mooi. Maar ja moet wel de goede kwali teit hebben, die zijn niet van echte bloemen te on derscheiden. Vergelijk deze hang- begonia van twee-vijf-en- twintig nou eens met deze mag u ze allemaal' hebben*^' varï ©en-viif-en-zeventig. en ga ik naar huis", was het snedige antwoord van de marktkoopvrouw. Een oudere dame staat weife lend met in elke hand een fleurig boeketje. „Zal ik die frekia's nemen of die lathyrus". Het worden de fresia's. „Ze vragen hele maal geen onderhoud, hoor", zegt mejuffrouw Van der Linde. „U neemt ze gewoon af met een zeep sop je en ze zijn weer zo Ziet u wel, dat blad is veel natuurlijker" Mejuffrouw Van der Linde onderbreekt haar toelichting om een nieuwe klant te woord te staan. Even later zegt ze: „De tijd is al lang voorbij dat de mensen een beetje minachtend neerkeken op kunstbloemen. Het zijn te genwoordig juweeltjes van bloemsierkunst. Het enige is dat ze niet geuren, maar dat komt misschien ook Er waren deze week vrij grote aanvoe ren op de Beverwijkse groenteveiling. Behalve andijvie draaide er nogal voor al tweede soorten door, echter niet in De nieuwe cursussen van de Muziek school Velsen beginnen eerst in januari 1965, maar er staan nu al diverse activi teiten op het programma, die vooral voor het nieuwste gedeelte van IJmuiden van belang zijn. Zeer binnenkort zullen de muziekver enigingen worden benaderd over nieuwe muzikantencursussen, die in oktober gaan beginnen ter opleiding van de jonge har monie- en fanfareleerlingen. De Muziekschool en de sectie muziek van de Velser Gemeenschap beraden zich momenteel over een gezamenlijke actie onder de muziekverenigingen, teneinde een zo groot mogelijk aantal jonge muzikanten van de opleidingen te laten profiteren. In de zeer nabije toekomst zal ook met de koren contact worden opgenomen over scholingscursussen voor koorleden. Steeds meer muziekscholen nemen deze opleiding in hun programma op en ook de Muziekschool Velsen wil de koorleden in de gelegenheid stellen zich verder theo retisch en praktisch te bekwamen, niet door een langdurige opleiding maar door een beperkt aantal praktisch ingerichte lessen. Overwogen wordt of het mogelijk is ook in het nieuwste gedeelte van IJmuiden een afdeling Algemene Muzikale Vorming voor kinderen in te richten. De leerlingen uit IJmuiden-west zjjn momenteel aangewezen op de Moerberg- school in de Kerkstraat. Voor de kinderen uit Zeewijk kan de afstand naar die school mogelijk een be zwaar zjjn. Bovendien breidt Zeewijk zich steeds verder uit, zodat uit dit gemeentedeel een groeiend aantal leerlingen kan worden ver wacht. Een apart centrum in deze dichtbevolkte wijk zal dus om meerdere redenen nood zakelijk worden. Twee gewonden in IJmuiden Vrijdagmorgen verleende een 21-jarige bromfietser op de splitsing Moerbergplant- soen-Stephensonstraat in IJmuiden geen voorrang aan een personenauto. De brom fietser sloeg tegen het wegdek en liep daarbij een diepe hoofdwond en een ge broken enkel op. Hij is naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Op de kruising Koningin Emmastraat- Kanaalstraat in IJmuiden ontstond vrij dagmiddag een botsing tussen een per sonenauto en een 16-jarige bromfietser, die de auto geen voorrang verleende. De jongen kreeg letsel aan het hoofd en een been. Na in het Antoniusziekenhuis te zijn be handeld kon hij naar huis terugkeren. de mate van vorige week. Wat de andijvie betreft: de handel gaf tot twintig centen per kilo en wat de handel niet wenste draaide door. Overigens ging alles vlot weg. Beter ging het met de sla, waarvan het aanbod nu snel gaat afnemen; er werd tot 26 cent per krop betaald. De najaarsbloemkool is tot nu toe niet duur geweest, want boven de vijftig cent per stuk behoeft men niet te betalen om een allermooiste, hagelwitte bloemkool te hebben. Spinazie ging vlot weg en varieerde van 15 tot 53 cent per kilo. Voor de bospeen liep de prijs ook iets op en men betaalde tot 34 cent per bos; waspeen varieerde van 12 tot 26 cent per kilo. Bij de bonen ziet men de sperziebonen nog in heel goede kwaliteit aan de veiling komen; er werd van 50 cent tot 1,10 per kilo voor gegeven. De snijbonen van buiten zijn nu zo goed als geplukt; nog enkele kistjes gingen tot goed een gulden per kilo; voor de kassnijbonen werd tot 1,55 per kilo betaald. Ook de pronkbonen liepen iets in prijs op en nu werd er tot 34 cent per kilo ge geven. De tomatenhandel verliep geheel vol gens wens, al betaalde men dan in het be gin van de week tot 1,10 per kilo en zag en vrijdag als hoogste notering 86 cent. De export-tomaten gingen grotendeels naar Frankrijk. Prei was behoorlijk te verkopen voor tussen de 12 en 26 cent per kilo. Selderie- knollen kwamen tot 25 cent per stuk. De eerste spruiten kwamen aan de vei ling en brachten het tot 65 cent per kilo. De verschillende koolsoorten varieerden in prijs van 7 tot *18 cent per kilo. De uienprijzen bewogen zich tussen de 10 en 20 cent per kilo. De noteringen waren alsvolgt: andijvie 8-20, bloemkool 15-46, sla 5-26, spinazie 15-53, bospeen 12-34, waspeen 12-26, sper ziebonen 52-110, snijbonen 61-153. pronk bonen 20-34, prei 12-25, komkommer 12-41, spruiten 34-65, knollen 11-25, uien 10-20, rode kool 7-18.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5