NBB-voorzitter pleit voor liberalisatie woningbouw - DE BEURS - Jubilerend Gerzon zit boordevol met plannen Ongelukken met vergiften moeilijk te voorkomen Toeristenbezoek aan ons land met vijftien percent gestegen Contingenten vaststellen op basis van ondernemerscapaciteit Pondenlening stad Turijn Padang Portland heeft claim van 16 miljoen Forse stijging van de circulatie Kort economisch nieuws Garantielonen in Frankrijk omhoog „Bod op aandelen beste oplossing" Niarchos zoekt koper voor 70 schepen Verlies voor De Brakke Grond NCD-leden op zakenreis naar de Sovjet-Unie Meijerink wordt overgenomen door Amerikaanse firma Westduitsers lenen DDR 500 min mark" Beroep op de kapitaalmarkt in de toekomst niet onmogelijk SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 15 4 miljoen a 61/2 Weekstaat Ned. Bank Mij. Noordzee AMSTERDAM Volgens Handelsblatt Ministers Biesheuvel en Veldkamp Haarlem WALL STREET Kort nieuws De heer D. J. Beuker, voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwonder nemers is van mening, dat bij de vast stelling van het jaarlijks woningcontin- fent een onjuist uitgangspunt wordt ge- ruikt. Hij vindt dat de vaststelling van het contingent niet moet gebeuren op basis van de berekende totale arbeids capaciteit (zoals nu geschiedt), maar op basis van wat hij noemt de ondernemers capaciteit. Hij gaat er daarbij van uit dat binnen het kader van een onder neming allerlei maatregelen getroffen kunnen worden die produktieverhogenc werken zonder dat op grote schaal de factor arbeid wordt ingeschakeld. Zijn bezwaren tegen de contingentering bij de woningbouw als tegen de verdeling van de woningen binnen het woningbouw programma formuleerde de heer Beuker vanochtend in zijn openingsrede van de in Rotterdam gehouden vergadering van zijn bond. Nu bijna twintig jaar na de oor log aldus de bondsvoorzitter, kan de voor eigen risico en eigen rekening bou wende ondernemer onvoldoende bijdragen tot opheffing van het woningtekort. Dat komt omdat er een discontinuïteit in de produktie is, tengevolge van het lang uit blijven van rijksgoedkeuringen. We worden geconfronteerd met het ver schijnsel van onbenutte bouwcapaciteit en sommigen van ons zijn zelfs gedwongen hun heil over de grenzen te zoeken, omdat ze in ons land geen armslag meer hebben, al dus de heer Beuker. Hij pleitte voor het volkomen vrijlaten van kleine woningpro jecten en herhaalde bovendien een reeds eerder door zijn bond gedane suggestie: „Sta een streeksgewijze liberalisatie toe en neem daar proeven mee in gebieden als Zeeland, Noord-Brabant en de noorde lijka provincies." De heer Beuker continueerde dat het huidige woningwetbouwprogramma de be De Italiaanse stad Turijn is van plan een 20-jarige obligatielening, groot 4 min. pond sterling met Duitse mark optie uit te geven door bemiddeling van een Euro pees syndicaat bestaande uit S. G. War burg en Co Ltd, Duitse Bank A.G., Bank de Paris et des Pays Bas, Bank de Brussel 8.A. en de Rotterdamsche Bank. Houders van deze obligaties zullen de keuze hebben betaling van coupons en hoofdsom te zijner tijd te ontvangen in Britse ponden of in Duitse marken op ba sis van de vaste koers van 1 Brits pond is 11,06 Duitse mark. De rentevoet der lening zal waarschijnlijk 6% percent bedragen terwijl de uitgiftekoers zodanig beneden pari gesteld zal worden, dat het effectieve rendement zal uitkomen op 6,60 percent a #,75 percent. In de gisteren gehouden jaarvergade ring van de N.V. Padang Portland Cement Maatschappij heeft de voorzitter meege deeld dat de schadeclaim van de vennoot schap op Indonesië uit hoofde van het ge nationaliseerde bedrijf ongeveer ƒ16 min. bedraagt. De contacten met Indonesië zijn op dit ogenblik nog zeer summier. „En bij per soonlijke contacten komen de Indonesiërs altijd met een lege portemonnaie", aldus de directeur, de heer H. G. Veth. Hij noemde het zeer dubieus of er voor het bedrijf ooit weer tastbare resultaten uit de relaties met Indonesië te voorschijn zullen komen. Aan nieuwe activiteiten valt gezien de liquiditeitspositie van de maatschappij niet te denken. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 28 september staat geheel in het teken van de ultimo-opvragingen. De chartale circulatie geeft een verhoging te zien met niet minder dan 280 miljoen tot 6723 miljoen. De banken hebben deze zware kasonttrekking voor een deel kunnen financieren door overdracht van deviezen aan de Nederlandsche Bank en wel tot een bedrag van 61 miljoen, waardoor de totale goud- en deviezen voorraad steeg tot 7007 miljoen, waar van ongewijzigd 5770 miljoen aan goud. Een gunstige omstandigheid was, dat het betalingsverkeer met het rijk prak tisch geen middelen aan de markt ont trok. Het saldo van de schatkist geeft een verhoging te zien met slechts 2 miljoen tot 562 miljoen. De rekening „andere ingezetenen", die op 21 september met 44 miljoen was gestegen, daalde thans met 58 miljoen tot 24 miljoen. Uit eindelijk zagen de banken hun tegoed bij de centrale bank met 162 miljoen afnemen tot 241 miljoen. Hiervan moet nog 204 miljoen renteloos bij de Neder landsche Bank worden aangehouden, we gens het overschrijden van het krediet plafond. Op de verslechtering van de positie van de banken werd reeds op 25 septem ber vooruitgelopen, toen het tarief voor daggeld (call money) met een half percent werd verhoogd tot 2V2 percent. Toch wordt de positie van de banken niet veront rustend geacht. Geldkringen verwachten dan ook voor de komende dagen geen moeilijkheden. hoefte overtreft. Hij zei dat naoorlogse wo ningwetwoningen in toenemende mate be woond worden door gezinnen die hierin, ge zien hun inkomen, niet thuis horen en hij verbond daaraan de conclusie dat de pro duktie van woningwetwoningen overeen komstig verminderd zou kunnen worden. Om een doorstroming te bevorderen is het nodig, zo stelde hij, dat de bouw van on gesubsidieerde woningen vrijer wordt gela ten, hetgeen ook een prijsverlaging van dit soort woningen tot gevolg zal hebben. Al zijn wensen samenvattend drong de heer Beuker aan op liberalisatie van de woning bouw, ruimere contigentering van de par ticuliere sector ter vollediger benutting van de ondernemers-capaciteit en een ver deling waarbij meer premie- en ongesub sidieerde bouw wordt toegestaan. Advertentie (zie de krant van morgen) Met ingang van 1 januari is tot commercieel directeur van de N.V. Nederlandse Gasunie aangesteld ir. L. J. M. Plouvier. Hij vervult hiermee de vacature, die was ontstaan door de benoeming van ir. J. van Dam van Isselt tot hoofddirecteur. Bij Gulfs verkoop- en raffinagemaatschappijen in het Beneluxgebied zijn op directioneel niveau enige wijzigingen aangebracht. De heer Marvin Hodges jr., manager van de bouwafdeling van de Gulf raffinaderij in Europoort, is benoemd tot directeur van Gulf Oil Raffinaderij N.V. Hij is de opvolger van de heer Zane Q. Johnson, die benoemd is tot manager van de afdeling raffinage van Gulf Eastern Company te Londen. Advertentie PARIJS (Reuter). Honderdduizenden Franse werknemers, die het nationale minimum garantieloon verdienen of wier loon op basis van het minimum is be rekend, zullen donderdag een loonsver- hoging van 2.52 percent krijgen omdat het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud, waaraan het minimum garan tieloon is gekoppeld, zowel in juli als in augustus met meer dan twee percent is gestegen. In het district van Parijs gaat het minimum voor een 40-urige werkweek met 1.9 frank tot 77.18 frank omhoog. Het bestuur van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Noordzee" acht de beste oplossing voor aandeelhouders een bod op de aandelen, wanneer te zijner tjjd het schip is verkocht en de zaken van de maatschappij zijn afgewikkeld. Om fiscale redenen vindt zjj deze mogelijkheid gunstiger dan een liquidatie van de ven nootschap, zo is gisteren in de jaarver gadering verklaard. De mogelijkheden van een bod op de aandelen „Noordzee" worden door het bestuur dan ook „naarstig bestudeerd", aldus de heer C. A. Klaasse, commissaris van de N.V. Een moeilijkheid hierbij wordt gevormd door de spreiding van het aandelenbezit. Het bestuur heeft, direct of indirect, enige invloed op 50 percent van de aandelen, maar fiscaal is het noodzakelijk dat 98 percent van de uit staande aandelen wordt aangeboden. Eén der aandeelhouders gaf desgevraagd te kennen een bod van 125 percent redelijk te achten. „Iets minder kan ook nog wel", zo meende de heer Klaasse. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar is nog verklaard dat in 1964 de afschrijvingen wederom niet zullen worden verdiend. Het bestuur zet thans enige haast achter de voorgenomen ver koop van zijn enige schip, het 953 ton metende m.s. „Borculo", dat voor 314.163 te boek staat. De vraagprijs voor het schip is verlaagd tot 625.000, bij een fiscale boekwaarde van 499.000. Over het meerdere zal dus eveneens een be lastingschuld ontstaan. Zolang de „Bor culo" nog niet is verkocht, zal het schip in de vaart blijven, omdat opleggen de maatschappij meer zou gaan kosten dan de verwachte exploitatieverliezen. NEW YORK (Reuter) Uit scheep vaartkringen in New York wordt verno men dat de Griekse reder Stavros Niar chos een koper zoekt voor zijn vloot van 70 schepen voor 260 miljoen dollar in con tanten. Een woordvoerder van de Transoceanic Marine, de belangrijkste vestging van Niarchos in de Verenigde Staten, weigerde commentaar. Woordvoerders van verschil lende scheepvaartmaatschappijen menen echter begrepen te hebben dat er wordt onderhandeld tussen Niarchos en de Mari ne Transport Lines, een Amerikaanse maatschappij die zelf 14 schepen bezit en over de gehele wereld nog 60 andere in dienst heeft. De president van Marine Transport in New York weigerde com mentaar. Een woordvoerder van National Bulk Carriers zei dat zijn maatschappij wel is benaderd als mogelijke koper, maar niet op het aanbod is ingegaan. De vloot van Niarchos bestaat in hoofdzaak uit super tankschepen en schepen voor gestorte la ding. De verkoop van deze vloot zou de grootste verkoop zijn die ooit in de schiedenis van de koopvaardij is voorge komen. Blijkens de verlies- en winstrekening heeft de n.v. Exploitatie Maatschappij v.h. De Brakke Grond in Paramaribo over 1963, een verlies geleden van 4.182, waar van deelnemingen ad 1.905, algemene kosten 1.810 en interest 467. Het totale verlies nam toe tot 41.132 (v.j. 36.950). De produktie over de maand augustus 1964 van Productora Agricola Tropical Ecuatorania SA (PATE) in Ecuador heeft 16.696 trossen bananen bedragen (over juli 1964 18.312 trossen), tegen 26.295 trossen ln augustus 1963. De produktie over de periode januari/augustus 1964 bedroeg 147.649 trossen, tegen 174.843 trossen in het Jaar 1963. Gisteren zijn vijftien leden van het Ne derlands Centrum van Directeuren (NCD) waarbij ruim 1000 directeuren van middel grote en enkele zeer grote bedrijven zijn aangesloten, van Schiphol naar Moskou vertrokken. Het doel van deze reis is een persoonlijk contact met Russische mana gers en het kennismaken met hun metho den van zakendoen en managementtech nieken. „Wij zijn géén handelsmissie," verklaar de de heer A. A. Koot, die als voorzitter van het NCD de leiding heeft van het ge zelschap, met nadruk voor zijn vertrek. „Het gaat in eerste instantie niet om het afsluiten van transacties maar om contac ten te leggen en ons te oriënteren welke mogelijkheden er aan beide zijden liggen betreffende de handel in vele uiteenlopen de produkten. Juist Nederland met zijn ge varieerde produkten en dienstenpakket zal gebruik moeten maken van de verbeter de betrekkingen tussen beide landen, waar toe het bezoek van minister Luns onlangs aan Moskou in ruime mate heeft bijgedra gen.'.' De leden van de delegatie vertegenwoor digen verschillende takken van industrie: metaalwaren, huishoudelijke artikelen, textiel, kantoorbenodigdheden, hout, koel kasten, werktuigmachines en technische apparatuur. Naast de bezoeken, die de groep gezamelijk aan Russische bedrijven zal brengen, zal zij ook individueel con tacten proberen te leggen en eventueel overeenkomsten sluiten. In Rusland zullen Moskou, Leningrad en Kiev worden be zocht. (Van onze correspondent) Onderhandelingen over het overnemen van de N.V. Verenigde Nederlandse Tex tielbedrijven J. W. Meijerink en Co. door een groot Amerikaans confectiebedrijf zijn in een beslissende fase gekomen. De direc tie van de Winterswijkse textielfabriek, die enkele maanden geleden op zo dramatische wijze tot liquidatie besloot en de bewind voerder houden de naam van het Ameri kaanse bedrijf angstvallig geheim. Als on ze informaties juist zijn betreft het hier een groot confectiebedrijf in New York, waarmee Meijerink en Co. al jaren zaken heeft gedaan. Het zou in de bedoeling van de Amerikanen liggen de fabriek in Win terswijk voort te zetten ten dienste van het hoofdbedrijf in de Verenigde Staten, maar wel op een aanzienlijk kleinere schaal dan vóór de liquidatie. NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND De stemming voor de internationale waarden is gisteren wat tegengevallen, Dit zat er 's morgens, gedurende de niet- officiële handel, niet in. Gebrek aan sti mulans had een gebrek aan kooporders tot gevolg, terwijl er praktisch ook geen ver koopopdrachten aanwezig waren. Het is BONN (AP) De Oostduitse regering heeft West-Duitsland om een krediet van „enige honderden miljoenen marken" ge> vraagd, aldus heeft gister een woordvoer der voor het Westduitse ministerie van Economische Zaken meegedeeld. De woordvoerder wilde het bedrag niet nauwkeuriger noemen, maar het „Han delsblatt", een vooraanstaand Westduits zakenblad, stelde het op 500 miljoen mark. De Oostduitsers willen het krediet uit strijken over 8 tot 10 jaar. De lening zou geen rente dragen omdat zij zou zijn in de vorm van een verhoging van de „speling", het bedrag aan schuld dat elk van de partijen mag maken voor dat de verzendingen van de krediteur stopgezet worden. Onder de huidige over eenkomst kunnen partijen de schuld laten oplopen tot 200 miljoen mark gedurende twee jaar. De handel tussen de beide delen van Duitsland beloopt ongeveer 500 mil joen dollar per jaar en is in de afgelopen maanden toegenomen. Vorige slotkoers Gebr, Gerzon's Modemagazijnen n.v. heeft voor haar toekomstige bedrijfsvoe ring grote plannen. Dit grootwinkelbedrijf heeft veel belangstelling voor de moderne winkelcentra. Voor Gerzon-vestigingen komen met name centra in Amstelveen en Leidschendam in aanmerking. Voor de bouw van een nieuw filiaal in Eindhoven wordt alleen nog gewacht op de rijksgoed keuring. Verder overweegt de raad van bestuur filialen te stichten in Breda en in Het Gooi (vermoedelijk te Hilversum). Verschillende verbouwingen worden over wogen of uitgevoerd, terwijl in Tilburg nieuwbouwplannen in uitvoering zijn. Dit heeft de heer E. L. Wolff, directeur van Gerzon gister gezegd in een perscon ferentie ter gelegenheid van het feit dat 75 jaar geleden, in september 1889, in Am sterdam de eerste detailzaak werd gesticht van wat later zou uitgroeien tot het groot- winkelconcem dat Gerzon thans is. Hoewel Gerzon tot dusver al haar acti- In het kader van de nieuwe bestrijdings middelenwet zullen voorschriften worden gegeven met het doel de kans op onge lukken met giftige bestrijdingsmiddelen als parathion tot een minimum te beper ken. Parathion bijvoorbeeld moet gekleurd zijn en op de verpakking moet een doods kop zijn aangebracht. Al deze voorschriften en zelfs de drei ging van levenslange gevangenisstraf zul len naar het oordeel van de ministers Biesheuvel (Landbouw en Visserij) en Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezond heid) misbruik in de vorm van opzettelijke vergiftiging niet kunnen voorkomen. De bewindslieden delen dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Oele (P.v.d.A,). De suggestie om voor parathion en der gelijke in geringe hoeveelheden zeer gifti ge bestrijdingsmiddelen niet slechts de toe voeging van een kleurstof maar ook van een zeer krachtige reuk- en/of smaakstof van een weerzinwekkend karakter ver plicht te stellen zal ernstig worden bestu deerd. Het Tweede-Kamerlid Lamberts (PvdA) heeft staatssecretaris Bartels (Sociale Za ken en Volksgezondheid) schriftelijk ge vraagd of het bedrijfsongeval bij de N.V. Shell Nederland Chemie, ten gevolge waarvan enige paarden na vergiftiging met het insecticide telodrine zijn gestor ven, geen aanleiding vormt de gemeente besturen nadere richtlijnen te verstrek ken, ten einde met gebruikmaking van de hinderwet maatregelen te nemen, opdat dergelijke ongevallen praktisch onmogelijk worden gemaakt. viteiten zelf heeft kunnen financieren, meent de heer Wolff, gezien de belangrijke plannen, dat deze politiek op den duur niet vol te houden zal zijn. Waarschijnlijk zal er in de toekomst wel een beroep moeten worden gedaan op een van de vele vormen van financiering met vreemd vermogen die het bedrijf ten dienste staan. „We be hoeven tenslotte niet al onze panden in eigendom te hebben", aldus de heer Wolff De omzetten van Gerzon hebben zich na de oorlog bevredigend ontwikkeld. Ver. geleken met de algemene omzetindex van het grootwinkelbedrijf in Nederland, ver tonen de omzetten van Gerzon een iets gunstiger beeld. Het rendement is hierbij tot nu toe niet achtergebleven, hoewel de raad van bestuur zich bezorgd toonde over de gevolgen van de loonexplosie in dit jaar. Van de verkopen in het komende winterseizoen hangt het af of de sterke stijging van de loonkosten kan worden opgevangen. Het Haarlemse filiaal werd in 1898 op gericht, waar het echtpaar H. van Beem Gerzon de leiding op zich nam. De zoon van het echtpaar voerde na de oorlog de directie tot 1952. Daarna werd de heer A. D. Sijes, die als 15-jarige bij de N.V. Ger zon in dienst kwam, tot plaatselijk direc teur benoemd. De Haarlemse vestiging is sinds de op richting vijfmaal verbouwd en uitgebreid In 1905 al moest het pand worden vergroot; de tweede uitbreiding volgde in 1914 tegelijkertijd werd het pand door getrokken naar de Koningstraat. In 1926 werd de zaak nogmaals uitgebreid en in 1932 werd er een pand bijgetrokken. De laatste radicale verbouwing kwam in 1960 klaar. De jubileumviering voor het personeel is een zuiver interne aangelegenheid. De klanten zullen bij het jubileum worden betrokken; zaterdag 3 oktober worden er jubileum-attracties uitgereikt. In de tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders van de N.V. Nationaal Bezit van aandelen Overzeese Gas- en Electrlciteit Maat schappij is de voorgestelde statutenwijziging In houdende, dat de aandelen van f 1000 nominaal worden opgesplitst in aandelen van 25 nomi naal. goedgekeurd. Abida 29 v. Dingle n. Ardrossan. Achilles 29 v. Huachno n. Chimbote. Acteon 30 te Buenos Aires verw. Adonis 30 te Willemstad verw. Alcor 29 te Amsterdam. Alkes 29 v. Marseille n. New York. Alkmaar 29 te Rotterdam. Alwaki 29 v. Amsterdam n. Londen/Perz. Golf. Anco Spray 30 te Livorno. Angolakust 29 te Hamburg. Annenkerk 30 te Fremantle. Archimedes 30 te Georgetown. Argos 30 te Thessaloniki. Asterope pass. 28 Kaap Verdische Eilanden n. Port Alfred. Banggai 30 v. Genua te Marseille. Batjan 30 v. Penang n. Port Swettenham. 30 te Port Swettenham verw. Bengkalls 30 te Bandar Shapur verw. Calamares 30 te Aruba verw. Caltex Delfzijl 29 te Rotterdam. Caltex Rotterdam 30 te Sidon verw. Caltex Utrecht 30 te Canvey Island. Camerounkust 29 te Luanda. Castor 30 te Lattakia. Celebes 29 te Port Said. Congokust 29 v. Bordeaux n. Nantes. Diogenes 30 te Curasao verw. Doris 29 te Piraeus. Drente 29 voor anker baai Luanda. Eemland 29 te Amsterdam. Esso Den Haag 29 v. Rastanura n. Rotterdam. Esso Rotterdam 29 te Suez. Forest Lake 30 te Aden verw. Friesland 29 te Port Swettenham. Gaasterdijk 30 te Antwerpen. Grebbedijk 29 v. Bremerhaven n. Bremen. Gorredijk 29 te Bremen. Grootekerk 29 v. Huil te Belfast. Guineekust 29 te Antwerpen. Gulf Hansa 30 te Hoek van Holland verw. Gulf Swede 29 v. Rotterdam n, Mena. Hathor pass. 29 Hoek van Holland n. Hamburg. Heemskerk 29 t. a. loodsboot n. Calcutta. Isis 29 v. La Celba n. Hamburg. Ivoorkust 29 v. Apapa n. Abidjan. Jacob Verolme 29 v. Valparaiso n. San Nicolas. Karachi 30 te Amsterdam. Katendrecht 1/10 te Sydney verw. Kloosterdijk 29 te Tampa. Kryptos 29 v. Rotterdam n. Vllsslngen. Laarderkerk 29 te Bremen. Laertes 30 te Belawan, Langkoeas 30 v. Aqaba n. Djeddah. Lelykerk pass. 30 Ras al Hadd n. Bushire. Loosdrecht 30 te Antwerpen. Lycaon 30 te Djakarta verw. Maashaven 30 te Apapa verw. Malnlloyd 29 te Mount Maunganui. Marathon 30 te Rotterdam. Marnelloyd 29 te Kaapstad verw. Medon 30 te Porto Plata verw. Merseylloyd 29 v. Rotterdam n. IJmuiden. Minos 29 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Mississippillovd 29 te Tripoli/Libië verw. Muiderkerk 30 te Bordeaux. Naess Tiger 29 v. Palermo n. Laskhirra. Neder Elbe 29 v. Cristobal n. New Orleans. Neder Rhone 30 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 30 te New York. Nista 29 te Bombay verw. Oranjefontein 30 te Tenerife. Oranjestad 29 v. Paramaribo n. Madeira. Overijsel 30 te Amsterdam. Peperkust 30 te Monrovia. Pericles 30 te Bremen. P. G. Thulin 30 te Cristobal verw. Philine 29 dw. Algiers n. Gibraltar. Prins Willem-3 30 te Kismayu. Randfontein 29 v. Lorenco Marques n. Durban. Rempang 29 v. Marseille n. Genua. Rotte 29 op Ontariomeer n. Three Rivers. Rijndam 30 te Quebec. Seinelloyd 29 v. Auckland n. Cristobal. Senegalkust 29 ton anker rede Lagos. Sepia 29 v. Mena n. Rotterdam via Kaap de Goede Hoop. Sinoutskerk 29 v. Hamburg n. Bremerhaven. Sirrah 29 v. Curasao n. Panamakanaal. Skadi 29 te Porto Torres verw. Sloterdijk 29 te Le Havre. Sloterkerk 30 v. Port Said n. Genua. Soestdijk 29 v. New York n. Rotterdam. Sophocles 30 te Bremen. Spaarnekerk 29 te Nagoya verw. Stad Amsterdam 29 v. Catania n. Sagunto. Straat Bali 29 te Kobe. Straat Johore 29 v. Port Swettenham, 29 te Singapore verw. Straat Madura 30 rede Dar es Salaam. Straat Van Diemen 29 v. Singapore n. Hongkong. Straat Malakka 29 v. Manila n. Singapore. Sumatra 29 v. Beyrouth n. Port Said. Telamon 29 v. Cork n. Aruba. Tjibodas 29 te Kobe. Togokust 29 te Hamburg. Van Noort 27 te Manila. Van Spilbergen 30 ten anker Beira. Viana 29 v. Port Said n. La Spezia. Vitrea 30 te Puerto Miranda verw. Vlieland 29 v. Malta n. Benghazi. W. Alton Jones 30 te Rastanura verw. Waterland 29 te Hamburg. Westertoren 29 v. Eastham n. Thameshaven. Willem Ruys 29 v. New York n. Bermuda. Willemstad 29 te Madeira verw. Wonosari 30 te Valencia. World Heath 29 ten anker voor Calcutta. World Hill 28 v. Bombay n. Madras. Zaanland 29 v. Salvador n. Hamburg. Zafra 29 te Singapore verw. Zaria 29 dw. Bougie n. Le Havre. Volgens een voorzichtige raming is het buitenlandse toeristenbezoek aan ons land in 1964 weer met vijftien percent toegeno men, heeft de directeur van de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, de heer J. A. Risseeuw, meegedeeld. Aan buitenlandse deviezen hebben vakantiegangers voor tenminste negenhonderd miljoen gulden in ons land gebracht tegen 770 miljoen in het jaar daarvoor. De verruiming van het budget van de A.N.V.V. (in 1960 anderhalf mil joen, thans vijf miljoen) heeft naar het zich laat aanzien tot deze grotere op brengst belangrijk bijgedragen. De stijging houdt onder meer verband met het goede weer en de toeneming van het aantal propaganda-acties in het bui tenland, met name in de Verenigde Sta ten, Engeland en Zwitserland. Wel zijn wij minder „goedkoopte-eiland" dan enkele jaren geleden, maar blijkbaar is dat voor de internationale toeristenschaar niet van overwegend belang. Van kardinaal belang is volgens de heer Risseeuw wel handha ving van onze naam op het gebied van hotellerie (uitbannen van beunhazerij) voorkoming van vervuiling van stad en land, bestrijding van lawaai. Het binnenlands toerisme is met rond tien percent toegenomen. De groei deed zich vooral voor in badplaatsen en in de watersportgebieden. Amsterdam en Haarlem hebben een ver meerdering van respectievelijk 13 en 33 percent buitenlandse bezoekers gemeld. dan ook gemakkelijk verklaarbaar dat de koersmutaties op de dag binnen zeer nau we grenzen bleven, terwijl de verschillen ten opzichte van het voorgaande slotni- veau van weinig betekenis waren. Philips ging op ca. 160,70 160,80) in andere handen over, met 's morgens als hoogste prijs 161,20. Kon. Olie werd twee dubbel tjes lager verhandeld op 160,30. Unilever zakte in van 147,70 tot 147,40 148,30). AKU verwisselde van eigenaar op 476% (47754). Voor Hoogovens werd een advies- koers opgegeven op 613 (612). De aandelen CSM openden beneden de 4 maal pari koers op 398, doch trokken later op de middag aan tot 402 (407). Het is maanden geleden dat deze stukken beneden de 400 noteerden. De „bod-affaire" begint de houders van de aandelen CSM blijkbaar te lang te duren. VERHANDELDE FONDSEN 29 sept. 28 sept. Totaal 412 420 Hoger 105 (25,5%) 130 (30,9%) Lager 204(49,5%) 204 (48,6%) Gelijk 103 (25,0%) 86 (20,5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie160,20 Philips 160.20-160,50 Unilever 147,60 Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv, A.K.U473 gb-475 473% Hoogovens Kon. Olie159,90-160,40 160,00 Philips 159,80 gb-160,20160,00 Unilever 147,40 A'dam Rubber 109 H.V.A 143 A.K.U. 475 Vi 124,20 Hoogovens 613% Philips Gem. Bez. 160,40 Unilever 147,50 Dordtsche Petr. 738% K. Ned. Petr. Mij. 160,20 Holl. Am. Lijn 104% K.L.M 66,80 K.N.S.M 142% Ned. Stoomv. Mij. 130% Ommeren, Phs. v. 241 Scheepv. Un. Ned. 130% 207,— Nefo 111,50 235,— Unitas 503,— Ver. Bezit v. 1894 131, AMRO Bank 64,40 Ned. Handel Mij. 302 Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Albert Heijn 625 Amstel Brouwerij 423% Berkel's Patent 218% 211,50 Bührm.-Tetterode 717 Fokker 315 Ex Ford 970 Gelder Kon. Pap. 138 Gist Spir.f. Kon. 311 Va Van der Heem 338 Heinekens Bier 474 Hoogenbosch Sch. 329 Indola 453 Kon. Zout-Ketjen 903% Muller Nat. Bezit 279 Ned. Kabelfabr. 349 Philips Pref 57, Stokvis 200 Thomassen Dr. 685 Ver. Machinefabr. 187 Wessanen 445 Wilton Fijenoord 194% Zwanenberg-Org. 984% Billiton Mij. II 430 Aluminium Ltd. 33% American Motors 17% Anaconda 52% Bethlehem Steel 41 Cities Service 71 Jt General Motors 99% Kennecott Copper 90% Republic Steel 49% Shell Oil 50% U.S Steel 61% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Na een betrekkelijk levendige handel sloot Wall Street gisteren in een verdeel de stemming. De markt is nog steedj voorzichtig in verband met de onzekere afloop van de staking bij General Motors. Het fonds zelf daalde een half punt tot 99 j/z. De onderhandelaars voor General Motors en de United Auto Workers Vak vereniging hebben verklaard, dat deze week nog niet behoeft te worden ge rekend op een einde aan de landelijke staking, waardoor de produktie van de GM-modellen 1965 stil ligt. Het grote struikelblok bij het terug brengen van de 260.000 arbeiders naar de fabriekshallen is de regeling van ruin» 17.000 lokale eisen. Deze eisen hebben betrekking op parkeerregelingen, unifor men en de behandeling van klachten. Aan het slot kwamen koersverschillen naar beide zijden voor tot ongeveer een dollar. De meeste chemische fondsen en elektrische waarden waren hoger. De meeste staalfondsen, sporen en open bare nutswaarden werden iets goedkoper, yan de 1352 verhandelde fondsen waren er 552 lager, 541 hoger en 259 sloten on veranderd. De omzet steeg tot 5.070.000 shares tegen 4.810 000 shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 875.74 (plus 0.28), sporen 217.75 (min 0.18) en openbare nutsfondsen 152.73 (min 0.18). Eerste bloemenveiling. In Barendrecht ia gisteren voor het eerst een bloemenvei ling gehouden, waarbij voornamelijk cyclamen en chrysanten werden aange voerd. Twee jaar geleden werd in deze streek de eerste cursus gehouden voor tuinders, die belangstelling voor de bloementeelt hadden. In het seizoen 1963-6J begonnen deze intensief bloemen te telen. Het ligt in de bedoeling nu tweemaal per week een bloemenveiling te houden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15