Nier weggenomen bij de Enschede-keeper Lagarde Anderlecht - Nederlands elftal bij kunstlicht in Antwerpen Toto-prognose Tilburg heeft nu ook een (onoverdekte) kunstijsbaan Piet de Nieuwe: Rinus Spaans: Or an j emannen hebben wel kansen Prins Bernhard met prinses Beatrix naar Tokio Restant Olympisch team naar Tokio Kans op winstpunt voor Kennemerland Russische dravers naar Nederland WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 19 „iedereen gelijk „prettige sfeer" IJhorst kan in de eigen plaats weer voetballen Dames schaken in Emmen Zware boksnederlaag van middengewicht Oostrum Henk Scholte speelde in Den Bosch sterk Henry Cooper raakte zijn Europese bokstitel kwijt niniiiiiiiiuwwnnnwi uiinninnuiiHsnniiminfininifnnnHnniimininiiinminiinnnimniiinniiiininiimnnnnn Basketballers beginnen met de competitie 123313223212112331322321211232X22331121 2321223 22311331 2231133122311331233211232122331121123212233112122311331 (Van onze sportredactie) In onze totoprognoserubriek hebben wij deze week twee vertegenwoordigers van het zaterdagvoetbal als gast. Het zaterdagvoetbal zit nogal eens in de vergeten hoek. Toch wordt er daar goed en plezierig gespeeld. Piet de Nieuwe, vooral bekend als honkballer, die voor Kennemerland voetbalt en Rinus Spaans, jaren spil van VSV, die nu IJmuiden traint, geven hun kijk op de totowedstrijden. Piet de Nieuwe voetbalt nu zo'n vijf jaar in het zaterdagvoetbal bij Kenne merland, een van de grootste clubs uit deze omgeving. Hij heeft het er best naar de zin. Kennemerland is een ge zellige vereniging, vindt hij, waarin iedereen gelijk is, of hij nu meester in de rechten is of metaalarbeider. De Nieuwe, die 32 jaar oud is, kwam eigen lijk door het honkballen, zijn grote lief de, bij Kennemerland. Hij heeft vroe ger bij EDO gevoetbald, daarna bij EHS. Totdat hij bij een honkbalwed strijd tegen een Amerikaans team een bal recht van de werper op zijn hoofd kreeg. Hij mocht niet meer voetballen en heeft dan ook vijf jaar geen bal meer aangeraakt. Hij kon het echter niet laten en stapte naar Kennemer land. Zo kon hij twee sporten combi neren, honkbal en voetbal. De Nieuwe had een contract bij EDO kunnen krijgen als semi-prof, maar hij houdt er niet van twee bazen te dienen. „Aan mijn ene baas Stampwerk in Haarlem heb ik mijn handen vol. Ik wil voor honderd percent voor mijn plezier spelen en dat doe ik bij Kenne merland, waar ik al op alle plaatsen van het elftal heb gestaan. Je hebt wel uit-reizen (Nijkerk, Amersfoort, Nun- speet) maar dan is het ook een gezelli ge boel." Natuurlijk komt De Nieuwe steeds weer op honkbal terug. „Toen ik met EDO overging naar de Nicols was ik wel een beetje bang, maar de sfeer was en is er voortreffelijk. Jammer, dat we hier in Nederland niet langer kunnen honkballen". Kennemerland is er eigen lijk wel blij om, dachten we zo. De voorspellingen van De Nieuwe van Kennemerland zijn ondergebracht in het eerste rijtje, die van Spaans van IJmuiden in het tweede. AGOVVVeendam 1 1 ExcelsiorHaarlem 1 1 Zwolse BoysVVV 3 2 HilversumAlkmaar 1 3 Rinus Spaans is een van die mensen, die in Velsen bijzonder veel plezier heeft gevonden in het zaterdagvoetbal. De prettige sfeer maakt hij sinds zes weken mee als trainer bij de vereniging IJmuiden. Daar is hij dit seizoen te recht gekomen, na drie jaar als oefen- meester verbonden te zijn geweest aan Meervogels, een derde klasser in het zondagvoetbal uit Akersloot. Rinus Spaans heeft de bevoegdheid om te oor delen over voetbal, want de nu 39-jarige Velser trainer heeft vóór zijn tijd als oefenmeester gedurende vijftien jaar in het eerste elftal van VSV gespeeld. Hij was een van degenen, die voor een fusie voelde met Stormvogels, het resultaat ervan met vreugde waar neemt, maar ondertussen zelf in het zaterdagvoetbal zijn eigen sportieve plezier vindt. „Het is bij IJmuiden leuk. De sfeer iri de vereniging (zeventien elf tallen) is goed. In de competitie wordt er bovendien niet zo hard gespeeld als in het zondag amateurvoetbal. Er wordt minder gedacht aan het eindresultaat en meer aan het spel en dat is pret tig." Maar al is het dan een over het algemeen gunstig over het zaterdag voetbal (bij IJmuiden) denkende Spaans, kritiek heeft hij toch ook. En dat is op de geringe mogelijkheid, die zijn vereniging voor de training heeft. Slechts een uur in de week kan IJmui den met al zijn spelers op het zo druk bezette Schoonenberg in de weer zijn. Sportclub CambuurGVAV 3 3 DFCHolland Sport 3 2 HeerenveenWillem II 2 2 XerxesVolewijckers 1 1 GraafschapGo Ahead 3 2 SVV—RB C 1 3 Roda JCEindhoven 2 2 HelmondiaVolendam2 2 DHCHDVS 2 1 De voetbalvereniging „IJhorst" kan in het vervolg weer op een eigen veld spe len. De vereniging heeft de beschikking gekregen over een terrein van een par ticuliere eigenaar. De gemeente Staphorst heeft een prachtig sportveld in IJhorst aangelegd, maar hierop mag de vereniging zondags niet voetballen. Het Danlon schaaktoernooi voor dames is dinsdag in Emmen voortgezet. De uit slagen waren: Timmer (Ned.)Nikolau (Roem.) 0-1, Litmanowicz (Polen)Heems- ker (Ned.) remise, Bilek (Hong.)Vreeken (Ned.) afg., Stadtler (Joegosl.)Rinder (W.-Dld.) 1-0. Afgebroken partij derde ronde: RinderTimmer remise. De stand luidt nu: 1. en 2. Nikolau en Stadtler, beiden 3'/j punt; 3. en 4. Bilek en Vreeken, beiden 2 pnt. en 1 afg.; 5. Rinder 2 pnt.; 6. Timmer 1 pnt.; 7. en 8. Heems kerk en Litmanowicz, beiden l/t punt. Het Nederlands elftal heeft een nieuwe meester gekregen, Denis Neville. De man, die vooral naam heeft gemaakt als mana ger van Sparta (sinds Denis vertrok speelt Sparta aanmerkelijk zwakker), heeft an dere wegen ingeslagen dan Elek Schwartz. De vroegere bondscoach bleek wat be- houdensgezinder. Hij greep, als het er op aan kwam, toch steeds weer terug op de oude kern. Neville zoekt het meer in de „vorm van de dag". Want zo moet men, dachten we, de verkiezing van Van Nee en Hollander uitleggen. Beiden doen het in dit seizoen goed. En dus krijgen ze een kans. We kunnen het er wel mee eens zijn. En Israel, die in Rusland al eens meespeelde, staat naast Schrijvers zijn mannetje wel. Voor de Limburgers zal het heel plezierig zijn, dat er weer een streek genoot in het oranje mag spelen. We zou den haast zeggen: Quadackers heeft dat wellicht een beetje te danken aan het feit, dat Fortuna '54 op zaterdag speelt. Nu kon Denis Neville, de coach van Hol land Sport, immers de wedstrijden van Fortuna bijwonen. En Quadackers heeft die kans prima aangegrepen. Het Belgische elftal is in feite een clubteam geworden. Indertijd werd er ook in Nederland geroepen: Laat Feyenoord helemaal in het oranje spelen, maar dat is toch niet gebeurd. In België heeft de samensteller van het nationale team nauwe relaties met Anderlecht. Hij vindt, De Nederlandse middengewicht Nelis Oostrum heeft dinsdagavond te Birming ham maar zeer kort in de ring gestaan te gen Wally Swift, kandidaat voor een ge vecht om de Britse titel in deze categorie. Swift, die de laatste 2Vi jaar niet één gevecht door k.o. had gewonnen, bleek nu wel een eindstoot in de vuisten te hebben, hetgeen Oostrum tot zijn nadeel ondervond in de eerste de beste ronde van het op acht ronden afgesloten gevecht. Wel bleef onze landgenoot op de been, maar dat dankte hij alleen aan de scheidsrechter, die na 1 minuut en 45 seconden ingreep, omdat het gevecht te eenzijdig werd. Swift ging onmiddellijk na de gongslag in het offensief en haalde met een harde rechtse op het gelaat Oostrum voor negen tellen neer. Weerloos in de touwen hangen moest de Amsterdammer daarna nog en kele voltreffers incasseren, voor de refe ree hem uit zijn lijden verloste. Veelvoudig Nederlands biljartkampioen Henk Scholte is dinsdag het internationale biljarttoernooi anker kader 47/2 om de „Coupe Roode Leeuw" in Den Bosch be gonnen met een zeer sterk gespeelde partij. Hij won in vier beurten van de Ossenaar Lambert van Leur. Tini Wijnen, die de beker moet verdedi gen, verloor verrassend van de Westduitse kampioen Siegfried Spielmann. De Belg Ceulemans klopte zijn landgenoot Van Hassel. Paardesport. De zesjarige Belgische draverhengst Sir Frisco, die zondagmid dag op de renbaan Duindigt een eervolle derde plaats bezette achter Quicksilver S en Pigh Life 2, blijft voorlopig in ons land. De hengst, die een record heeft van 1 min. 22.1 sec. over 2325 meter, komt in training bij J. van Dooyeweerd. (Van onze sportredactie) Nederland heeft er weer een kunstijs baan bij. Op vrijdag 10 oktober nl. zal in Tilburg een onoverdekte kunstijsbaan offi cieel geopend worden met een program ma, waarin een Nederlands tegen een Bel gisch ijshockeyteam speelt en een kunst- rijdemonstratie wordt gegeven door de Franse Crack Nicole Hassler en de Neder lander Wouter Toledo. De baan is tot stand gekomen door de activiteit van de „slui merende" ijshockeyvereniging TIJSC en een organisatie, die zich tot nu toe bezig hield met jeugdwerk. Aan de kunstijsbaan, waarop al druk ge oefend wordt door de Tilburgse ijshockey- club onder leiding van een Zwitserse spe ler-coach, die o.a. twee Canadezen tot zijn beschikking heeft, is slechts vier maanden gewerkt. De baan ligt centraal in Tilburg. De aanleg heeft 375.000 gekost, waarvan de gemeente een garantielening van drie ton voor haar rekening heeft genomen. De Stichting Kunstijsbaan, die in het le ven is geroepen, heeft vooral het oog ge richt op het verschaffen van recreatiemo gelijkheden en daarnaast is een plaats in geruimd voor de wedstrijdsport. In de zo mer kan men de baan dank zij een spe ciale constructie gebruiken voor rolhockey, volleybal enz. TIJSC, dat een tiental jaren geleden toen Tilburg ook een ijsbaan rijk was, die «chter afgebroken moest worden een goede naam op ijshockeygebied had in Ne derland, gaat deelnemen aan de Neder landse competitie met Amsterdam, Deven ter, Den Haag en Rotterdam. Verder doet men mee in de strijd om de Coupe der Lage Landen, waarin uitkomen Antwerp, Luik, Amsterdam, Keulen en Rijssel. Daar naast is er nog een internationale compe titie met Duitse en Belgische teams. Het ligt in de bedoeling om over enige tijd de baan, die van oktober tot april open is, te overdekken. De Europese Boks Unie heeft Henry Cooper (GB), de Europese kampioen in het zwaargewicht, zijn titel ontnomen. Pie- ro Pini, de secretaris van de EBU, heeft dit besluit in Rome bekendgemaakt. Cooper had zijn titel 5 september in Ber lijn moeten verdedigen tegen de Duitser Karl Mildenberger. Drie dagen voor het gevecht blesseerde de Brit tijdens de trai ning echter een hand waardoor de wed strijd moest worden uitgesteld. Bij een medisch onderzoek bleek dat de blessure niet van ernstige aard was en de EBU gaf Cooper daarop opdracht zijn titel voor 17 oktober te verdedigen. Zou hij dat niet doen dan werd hem de titel ontnomen. Cooper heeft de EBU inmiddels medege deeld dat hij niet in staat is tegen Mil denberger uit te komen. De EBU ver klaarde hem daarop van de titel verval len. Mildenberger en de Italiaan Santé Amon- t moeten nu voor 18 oktober in een titel gevecht uitkomen. (Van onze sportredacteur) Het wordt een heel vreemde BelgiëNederland in Antwerpen. Want wat Is een derby der Lage Landen in de schemer van de Vlaamse havenstad? BelgiëNederland was een echt zondags gebeuren tot nu toe. Zondagsmorgens op de Keizerlei was het een flaneren van de Nederlandse supporters, zondagsmiddags in het middaguur trok ken de Vlamingen en vooral de sinjoren met de typische zwarte hoedjes, vaak ook ln donker pak, naar het stadion De Bosuil. Dat was een gebeuren van de eerste orde, zelfs nog in de t(jd, dat de Europa Cup al de belangstelling voor normale interlands wegzoog. Wellicht kwam dat, omdat Antwerpen verstoken bleef van Europa-voetbal, aangezien de clubs uit de havenstad geen eerste viool ln het Belgische voetbal spelen. Brussel zijn Anderlecht, wij onze Rode Duivels (ook Anderlecht) zullen de Antwerpe naren gedacht hebben. Maar kijk, nu is de derby naar de woensdagavond verschoven en Is het duel op de t.v. te zien. En dat zal op de tribunes wel merkbaar zijn. Dat betekent dus ook, dat er minder sfeer zal zijn, een sfeer, die trouwens toch niet meer de hitte had van de vroegere Hel. In het eerste programma van de basket balcompetitie is in het Krelagehuis slechts één wedstrijd in de landelijke compe titie opgenomen. Op vrijdagavond (20 uur) ontvangen de dames van The White Stars het pas gepromoveerde Giants uit Am sterdam. Het volledige programma luidt: Donderdag: dames: HCR 2—HCK 3, HOC 2HOC 3, TyphoonsRapiditas. Heren: HCRAntilopen 2, Flamingo's 2HOC 2, Typhoons 3Rapiditas en in Heemskerk: Odin 2Exercitia 2. Vr ij d a g: dames: White Stars 3Odin, Excercitia—Tornado, HOC 4—HOC 5 en White StarsGiants. Heren: HOC 3HCR 2 en Typhoons 2Tornado. Prins Bernhard en prinses Beatrix zul len op 11 oktober van Schiphol naar de Japanse hoofdstad Tokio vertrekken om de Olympische Spelen bij te wonen. De prins en de prinses worden 27 oktober in ons land terug verwacht. Dinscag is het restant van de Neder landse Olympische ploeg met een char tervliegtuig van de K.L.M. naar Tokio ver trokken. Vanaf de ballustrades nagewuifd door talloze familieleden stapten atleten, wielrenners, boksers, roeiers, volleybal lers, een hockey- en waterpoloploeg en een aantal officials aan boord van het gloed nieuwe straalvliegtuig. In Tokio is de DC- 8 vandaag gedoopt. Het vliegtuig heeft dt naam gekregen van ,,Pierre de Couber- tin", de stichter van de moderne Olym pische Spelen. Het gehele gezelschap van ongeveer 150 man, dat zonder een enkele uitzondering in uitstekende conditie en in een opgewek te stemming verkeerde, was maandag avond samengekomen in het „Motel Am sterdam" aan de Sloterweg vanwaar men met bussen naar de luchthaven vertrok. dat de Brusselse ploeg in vorm is (Ander lecht staat ook weer bovenaan in de competitie) en dus geeft hij spelers uit andere clubs, goede spelers toch zoals Van den Berg, geen kans. Anderlecht speelt technisch fraai voet bal, maar heeft het nadeel, dat het weinig produktief is. De combinaties zijn meest al prachtig, maar de afwerking tegen een stevige ploeg zwak. Waarmee we maar zeggen willen, dat het oranje-team tegen Anderlecht toch wel een kans op een goed resultaat heeft. BELGIË HEYLENS STOCKMAN DELHASSE VERBIEST PLASKIE HANON JURION VAN HIMST DEVRINDT CORNELIS PUIS Scheidsrechter LOBELLO (Italië) HOLLANDER VAN NEE KRUIVER BERGHOLTZ MULLER VAN WISSEN VELDHOEN SCHRIJVERS ISRAEL QUADACKERS PIETERS GRAAFLAND NEDERLAND De 23-jarige doelverdediger en aanvoer der van Sportclub Enschede, Piet Lagar de, is dinsdag in een ziekenhuis in En schede een nier afgenomen. Lagarde, die ongeveer dertig maal reserve is geweest voor het Nederlands elftal, raakte zondag gewond na een trap van de Go Ahead speler Butter in een wedstrijd van En schede tegen Go Ahead. Lagarde werd zondag vervangen door Warringa. Hij weigerde een brancard bij het verlaten van het veld. De Enschede keeper reisde per trein onder toezicht van zijn clubarts met zijn elftal terug naar zijn woonplaats. In een ziekenhuis bleek bij nader onderzoek dat hij moest worden opgenomen. Gistermiddag werd een operatieve ingreep noodzakelijk ge acht om het levensgevaar weg te nemen. De nier moest verwijderd worden. De ope ratie is goed verlopen. De leiding van Sportclub Enschede is van mening, dat het optreden van de Go Ahead speler Butter een gevolg is van het coachen van manager Beltman. Enschede is voornemens een ernstig protest bij de KNVB in te dienen tegen de wijze van optreden van Beltman. Een overzicht van de kunstijsbaan in Tilburg. Men is nog bezig aan de af werking van de accommodatie. Zo komt er nog een grote zittribune. De capaciteit is toereikend voor 4000 toeschouwers. In de KNVB zaterdagmiddagcompetitie hebben IJmuiden en Kennemerland elk een thuiswedstrijd. De IJmuidenaren ont vangen DVS en belangstellend zijn we naar het resultaat van deze ontmoeting. IJmuiden speelde vier wedstrijden alle ge lijk zodat de vraag rijst of nu eindelijk eens met deze gewoonte gebroken wordt. En dan liefst in gunstige zin voor de IJmuidenaren. Kennemerland bezet dé onderste plaats in de derde klasse en zal nu wel alles in het werk stellen om de gevaarlijke positie wat te verbeteren. Tegen KMVZ kan naar onze mening minstens één winstpunt ver overd worden. Maar een overwinning (de eerste) zou welkomer zijn. In de vierde klasse gaat Zandvoortmeeu- wen onverstoord verder op de weg die naar het kampioenschap moet leiden. We kunnen niet aannemen dat het in Zand- voort op bezoek komende AMVJ een spaak in het wiel gaat steken. De voorhoede van SIZO heeft waarschijnlijk „het lek" ge vonden zodat met vertrouwen de thuis wedstrijd tegen Vlug en Vaardig tegemoet kan worden gezien. We rekenen althans op een nieuwe Hillegomse zege. VEW gaat bij AFC in Amsterdam een lastige wedstrijd tegemoet. De thuisclub heeft zich na het zwakke begin goed hersteld en zal de VEW-ers 't vuur na aan de schenen leggen. Maar een gelijk spel zit er toeh wel in voor VEW. SVJ sukkelt met invallers. Als dit probleem zaterdag niet is opgelost vrezen we een nieuwe nederlaag voor SVJ dat bij Kinheim op bezoek moet. Jong Hercules heeft een goede kans in de thuiswedstrijd tegen Aminco de volle buit te veroveren. Evenals twee jaar geleden zal een uit vijf paarden bestaande Russische draver équipe naar ons land komen. Op zondag 11 oktober starten zij op de renbaan Duin digt in een 2600 meter lange draverij en op zondag 18 oktober op de nieuwe baan in het stadspark te Groningen in een heat draverij over 1700 meter, waarin de beslis sing pas valt na twee heats. De Russen hebben een bijzonder sterke ploeg samengesteld. Het zijn de zesjarige bruine hengst Legion (ree. 1 min. 17.4), de zesjarige -bruine hengst Garem (ree. 1 min. 19.5), de vijfjarige voshengst Lazoet- jik (ree. 1 min. 19.1), de vijfjarige bruine hengst Prokaznik (ree. 1 min. 17.7) en de vijfjarige schimmelhengst Goesjok (ree. 1 min. 18.3). In de eerste ontmoeting op Duindigt zul len de Russen de Nederlandse dravers Zanto, Walter Hollandia, Anaconda, Ylite Rose, Winston Spencer, Young Six en Z the Saint als tegenstanders hebben. Repetitie voor de openingsplechtig heid van de Olympische Spelen in Tokio. Met een stopwatch wordt op genomen hoeveel tijd het hijsen van de vlaggen van deelnemende landen zal vergen. Boksen. De Rotterdamse amateur boks- ploeg heeft maandagavond in de Riviera- hal voor ongeveer 1000 toeschouwers de steden wedstrijd tegen Antwerpen met 108 gewonnen. KORFBAL. De voor 25 oktober vast gestelde korfbal-interland België-Neder- land wordt uitgesteld tot voorjaar 1965. De Belgische korfbalbond heeft laten weten dat hij geen behoorlijk bespeelbaar terrein ter beschikking heeft.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19