Willem Barendsz sleepte Beursvereniging van Haarlemse makelaars met eigen centrum Bouwvakkers protesteren Extra betalen voor het rijden op de autosnelwegen Voor personenauto 50.-, voor vrachtauto 75.- „Zwolsman heeft ons met een schadeloosstelling afgescheept" HET WEER Man door zijn schoonzoon doodgestoken Honderd doden bij watersnood Nederlands-Westduits gesprek in Bonn over Europese eenheid Primeur voor Nederland NA 1 JANUARI VOLGEND JAAR: Personeelslid Ruteck's Haarlem Morgenavond valt het doek Makarios stelt eisen voor de Turkse aflossing Kraaneiland Kraanvogel komt 8 oktober van Schiedam naar IJmuiden Twee bekentenissen inzake overval in de hoofdstad W. A. VERWOERD en ZONEN 277 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 Mars in Amsterdam Weinig bewolking Gemeente Afbreken Niet te dragen NAPPA- EN SUÈDE JASJES Het woord is aan In de krant van heden: Concrete resultaten zijn niet waarschijnlijk Plan Spaak KOLEN 49e JAARGANG NUMMER De Haarlemse vereniging van make laars, een onderdeel van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goede ren, hypotheken en assurantiën heeft dins dagavond in café-restaurant Groenendaal in Heemstede een Beursvereniging in het leven geroepen. Deze beursvereniging, waarbij, naar men verwacht zeker veer tig of vijftig makelaars uit het arrondis sement Haarlem zich zullen aansluiten, heeft tot doel een centrale functie te gaan innemen in het contact tussen de make laars in het Haarlemse arrondissement. Het ligt in de bedoeling dat in Haarlem een pand zal worden betrokken dat als coördinatiecentrum wordt ingericht. De aangesloten makelaars verplichten zich alle verkopen en aanvragen door te geven aan dit centrum. Het centrum ver strekt dagelijks circulaires aan de aan gesloten makelaars met een overzicht van vraag en aanbod in het arrondissement. Door deze samenwerking, die uniek is in Nederland, zijn de aangesloten makelaars dus van dag tot dag op de hoogte van alle fluctuaties op de onroerende goede renmarkt. De beursvereniging zal zo snel mogelijk in werking treden. Niet alleen voor de makelaars, ook voor de aspirant-koper of verkoper heeft de stichting gunstige con sequenties. De klant wordt sneller op de hoogte gesteld van de mogelijkheden, die er in het gebied, dat zich uitstrekt van Hillegom tot Beverwijk-Velsen, zijn. Tijdens de oprichtingsvergadering is een voorlopig bestuur samengesteld. De heer J. M. Strijbis uit Haarlem werd voorlopig tot voorzitter benoemd. In het bestuur zetelen verder de makelaars J. A. Schoute uit Haarlem, J. J. A. Stillebroer uit Sant- Tijdens de sleepreis van de Willem Barendsz met het werkeiland „Trait d'Union 2" van Bordeaux naar Port Gentil in West-Afrika kreeg men meer dan eens met zwaar stormweer te kampen. Op pagina 5 meer over deze sleepreis. (Foto Cees van der Meulen) (Van onze correspondent) Op een groot aantal bouwprojecten in Amsterdam heeft het werk vanmiddag stil gelegen. Honderden bouwvakkers verza melden zich rond twee uur in de Bilder- dijkstraat bij het Kwakersplein, vanwaar zij voor een demonstratieve mars door de stad vertrokken. De optocht is georgani seerd door het Amsterdams bouwvakcomi té en wil een protest zijn tegen de loon stop. De demonstratie is een uiting van de grote ontevredenheid die met name on der de Amsterdamse bouwvakkers heerst. Diverse grote aannemers die werk in de hoofdstad uitvoeren, zijn door de looncon- troledienst op de vingers getikt, wegens het uitbetalen of toezeggen van bepaalde uitkeringen. De actie van de bouwvakkers wordt door de vakbonden niet erkend. Wel is er bij de bonden begrip en belangstelling voor de activiteiten van het bouwvakcomité. DEN HAAG. Vijftig gulden voor een personenauto, 25 gulden voor een scooter, motorfiets en driewieler en 75 gulden voor alle andere motorrijtuigen, dat zal de Nederlandse weggebruiker jaarlijks extra moeten betalen voor het Rijkswegenfonds, dat in de Troonrede al was aangekondigd. Het „weggeld", dat uitsluitend moet worden betaald voor voertuigen die op de thans bestaande autosnelwegen komen (500 kilometer totale lengte), zal op dezelfde wijze worden geïnd als de motorrijtuigenbelasting. Het zal ook per jaar of per drie maanden vooruit kunnen worden betaald. Hoe de controle zal worden uitgeoefend staat nog niet vast. Rekening wordt gehouden met het overnemen van het Engelse systeem, het plakken van zegels achter de voorruit. Het weggeld zal met ingang van 1 januari 1965 worden ingevoerd. Voor bruggen en tunnels is in het wets ontwerp rekening gehouden met de moge lijkheid van tolheffingen. Het tolgeld, dat slechts voor bijzondere objecten zal wor den geheven, zal de mogelijkheid geven tot aflossing van leningen en de rente (Van een onzer verslaggevers) „We zijn door de heer Zwolsman op een legale wijze in de veiling genomen en door hem afgescheept met een wette lijke schadeloosstelling. We hadden graag een morele schadevergoeding ge had". Dit zei ons vanmorgen één van de ruim twintig personeelsleden van Ru- teck's Cafetaria en Restaurant in Haar lem, die gisteravond van de EMS te horen kregen, dat de zaak morgenavond om acht uur definitief dicht gaat. In een overigens rustige vergadering, die ruim anderhalf uur duurde had een lid van het bestuur van het E.M.S.-concern gezegd, dat het bedrijf niet langer meer rendabel was en derhalve gesloten moest Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king en in de nacht en vroege ochtend op slechts enkele plaat sen mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Koude nacht met in het noordoosten van het land kans op nachtvorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. worden. Het personeel accepteerde het ontslag onder protest en gaat ander werk zoeken. De E.M.S. heeft bij het Geweste lijk Arbeidsbureau een ontslagvergunning aangevraagd. Toegezegd werd dat voor het ontslagen personeel een afvloeiingsrege ling zal gelden die de E.M.S. ook voor soortgelijke gevallen in andere steden heeft getroffen. Het gebouw van Rutecks is nog niet verkocht. De gemeente Haarlem heeft overwogen om een poging te doen het pand aan te kopen, maar men mag het aldus de wethouder van stadsontwikke ling en openbare werken, de heer W. F. Happé als zeer onwaarschijnlijk be schouwen dat het pand door de gemeente kan worden verworven. „We zouden slechts dan interesse In dit pand kunnen hebben indien het voor een redelijke prijs te koop zou zijn", aldus de heer Happé, die meent dat de gemeente onder de huidige omstandigheden niet tot onderhandelingen kan overgaan. Als argu menten hiervoor voerde hij behalve de fi nanciële positie van de gemeente ook aan de lange termijn, waarop de reorganisatie van dit deel van het Stationsplein zal wor den aangepakt. Zoals bekend is, sluit het Haarlemse structuurplan een grote reorganisatie van het Stationsplein en omgeving in. In dit totaalplan wordt voorzien in een afbraak van het huidige Rutecks pand evenals het er naast gelegen perceel het terug brengen van de rooilijn met enkele me ters en het bouwen van een nieuw, groots pand dat een horeca-bestemming zou moe ten krijgen. Het verwezenlijken van deze plannen ligt volgens wethouder Ha^pé nog te ver in de toekomst om nu al pogingen te doen het Rutecks pand kost wat kost in gemeentelijk bezit te krijgen. daarvoor. Maar voorshands wordt toepas sing van dit systeem nog niet verwacht. Het wegenfonds, waarop door verkeers- en vervoersorganisaties herhaaldelijk is aangedrongen, maakt het mogelijk de fi nanciering van de wegenbouw op lange ter mijn veilig te stellen. De wegenbouwacti viteiten in de komende zes jaar zijn ver vat in een plan dat wordt beschouwd als de eerste aanloop tot een uitbreiding van het rijkswegennet met 1500 tot 2500 kilo meter voor de jaren 1975 tot 1980. De om vang van het verkeer zal dan naar ver wachting verdubbeld zijn. De rijksbijdrage aan het Wegenfonds is die, welke tegenwoordig voor de aanleg van rijkswegen voorkomt op de begroting van Verkeer en Waterstaat. De bijdrage wordt nu echter gekoppeld aan de uitbrei ding en het aantal in de twee voorgaande jaren geregistreerde motorrijtuigen. Bij de stijging van het aantal motorrijtuigen zal de rijksbijdrage volgens deze formule ook toenemen. De regering verwacht de eerste zes ja ren 1,4 miljard te zullen bijdragen. In 1965 zal worden begonnen met een bedrag van 190 miljoen buiten de bijna 280 mil joen die voor onderhoud en verbetering alsmede voor uitkeringen aan lagere pu bliekrechtelijke lichamen en voor appa raatskosten worden uitgetrokken. Het ver keer, zo wordt geraamd, zal het eerste jaar 65 miljoen opbrengen. Ook dit bedrag zal stijgen omdat het aantal motorrijtui gen toeneemt. De wegen, waarvoor per 1 januari „weg geld" betaald zal moeten worden, zullen nog worden aangewezen. Vaststaat dat dit de autowegen zullen zijn met twee maal twee rijstroken, een middenberm en krui- singvrij. De 500 kilometer autosnelweg, die nu hiervoor zullen worden aangewezen, zullen de komende vijftien jaar voor die tijd is de heffing bepaald belangrijk worden uitgebreid. Ook voor de nieuwe wegen zal moeten worden betaald. De kosten van het zesjarenplan zijn be groot op 2 miljard. Vóór 1970 zullen 800 kilometer weg worden aangelegd, waar van 550 kilometer nieuw zal zijn. De res terende 250 kilometer ontstaat door uit breiding van bestaande wegen. Van de 2 miljard komt 1,4 miljard uit de alge mene middelen; f 0.6 miljard zal moeten worden opgebracht door het verkeer. Op de vandaag in Eindhoven gehouden buitengewone algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen KNVTO heeft d voorzitter mr. D. van Setten verklaard, dat hij het prettig vindt dat de regering overgaat tot versnelling van de wegen bouw en hiervoor een wegenfonds in het leven zal roepen. Mr. Van Setten vroeg zich echter af of hiervoor een extra belasting noodzake lijk is, omdat een belangrijk deel van de wegenbelasting en de heffingen op benzine en dieselolie aan algemene doeleinden wordt besteed. „In ieder geval kan het wegvervoer een verdere lastenverzwaring niet meer dragen", aldus de KNVTO voor zitter die tenslotte nog zijn bezorgdheid uitsprak over de snelle groei van het weg verkeer. De Duitse politie heeft dinsdag twee arrestaties verricht in verband met de juwelenroof in Amsterdam van afgelopen zaterdag. Links de 24-jarige hulparbeider uit Bottrop, die bekend heeft aan de* overval te hebben mee gedaan, rechts de vrouw van de man, die in Amsterdam de etalageruit stuksloeg. Bij haar zijn juwelen, af komstig van vorige diefstallen, ge vonden. Zij heeft de gearresteerde advocate ervan beschuldigd het „meesterbrein" van de bende te zijn. poort, C. J. P. Smit uit Haarlem en W. Bos uit Heemstede. Het is nog niet bekend waar het cen trum van de Beursvereniging in Haarlem zal worden gevestigd. Wel staat vast dat dit in de binnenstad zal zijn. De samenwerking tussen de leden van de N.B.M. in het arrondissement Haarlem is uniek in de Nederlandse makelaardij. Verwacht wordt dat het Haarlemse initia tief elders in het land navolging zal vin den. De 68-jarige fabrieksarbeider G. D. is dinsdagavond in Deventer door zijn schoon zoon enige malen met een mes gestoken. In het ziekenhuis is de man overleden. De schoonzoon, een negentienjarige in woner van Apeldoorn, werd een uur later in een café gearresteerd. De verdachte, die niet meer met zijn vrouw samenwoont, had zijn vrouw in de Hallestraat in Deven ter opgewacht. Er ontstond een twist, waarbij ook de vader van de vrouw werd betrokken. NICOSIA (Reuter) President Maka rios zal de aflossing van de Turkse mili tairen op het eiland niet toestaan zolang de weg van Nicosia naar Kyrenia, die nog door de Turken en Turks-Cyprioten wordt bezet, niet tegelijkertijd wordt vrij gegeven. Dat heeft president Makarios dinsdagavond gezegd. Hij zei dat deze twee vraagstukken met elkaar samenhangen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft me degedeeld dat de duizend Engelse militai ren, die deel uitmaken van de VN-vre- desmacht op Cyprus, daar nog drie maan den zullen blijven. MOSKOU (AP) Een Cyprische minis ter heeft vandaag in Moskou verklaard dat hij hoopt een overeenkomst te sluiten met de regering van de Sovjet-Unie over mili taire hulpverlening aan Cyprus. De Rus sen zullen luchtdoelgeschut leveren. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Emanuel Wertheimer: Als men de lucht zou kunnen om heinen, zouden er zelfs „grootlucht- bezitlers" zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 6 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Luidsprekers 4 Langs sluizen en havens7 Uit stad en omgeving7, 9, 12 Radio en t.v11 Kunst 11 In de Vishal en op zee12 Feuilleton 13 Topsy 14 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's HYDERABAD (Reuter) Bij zware overstromingen in het gebied van de stad Macherla in de Indische staat Andhra Pra- desj zijn, naar men vreest, ongeveer hon derd mensen om het leven gekomen. Een gedeelte van een brug over de rivier de Krisjna is vanmorgen weggeslagen. De ri vier is sterk gezwollen door zware regen val in de afgelopen drie dagen. Het kraanhefeiland Kraanvogel, het tweede kolossale werktuig voor de bouw van de nieuwe IJmuidense pieren, komt donderdag 8 oktober naar IJmuiden. Het kraaneiland zal in de avond van 7 okto ber door zeesleepboten van bureau Wijs muller van de werf Gusta in Schiedam naar de IJmuidense havenmond worden gesleept. Samen met zijn evenbeeld de Le pelaar gaat de Kraanvogel de verdere af bouw van de nieuwe havenhoofden een flinke stoot in de goede richting geven. Op het ogenblik vordert dit werk onge veer twintig meter per dag. Verwacht wordt dat de twee kraaneilanden het kar wei in de loop van 1966 zullen kunnen vol tooien. Van onze correspondent) BONN. Over de ware achtergron den van het bezoek van minister-presi dent Marijnen en minister Luns aan Bonn, heeft Bondskanselier Erhard ver klaard dat zij een tegenbezoek brengen naar aanleiding van de besprekingen, die hijzelf, samen met de minister van Buitenlandse Zaken Scliröder in het voorjaar in Den Haag heeft gevoerd. Dit zal formeel waar zijn, maar het tegenbezoek kan haast niet op een ge legener ogenblik plaatsvinden. De bondsregering is bezig met het zoe ken naar een oplossing voor de impasse, waarin de besprekingen over de Europese eenheid gekomen zijn. In de Europa-con ceptie van Erhard is het Nederland van minister Luns een van de moeilijkst te nemen hindernissen. In Bonn treft de Nederlandse minister in kanselier Erhard een man, die voor de positie van de kleine landen in Europa veel begrip heeft. Erhard heeft zijn poli- Twee van de drie vermoedelijke daders van de roofoverval in de Heiligeweg te Amsterdam hebben nu bekend, namelijk de twee in Duitsland aangehouden man nen. Zij wijzen de op het Amsterdamse politiebureau nog steeds aan verhoren on derworpen typograaf aan als leider van de overval. Deze zou ook de man zijn geweest, die bij hun overvallen in Duits land op 25 augustus twee mensen heeft doodgeschoten. De mannen hebben toegegeven ook te hebben deelgenomen aan de roofoverval in de Leidschestraat in juli, waarbij ju welier Jos Inden voor ca. 40.000 werd bestolen. Geen van beiden heeft iets los gelaten over de buit van 400.000 die uit de etalage van de firma Schipper werd geroofd. Aanvankelijk was het plan geweest een juwelier in Rotterdam te beroven, maar hiervan is afgezien vanwege de verkeers drukte in die stad. tieke carrière op het spel gezet om het Frans-Duitse machtsblok te omzeilen en een waarlijk Europees orkest te formeren, waarin ieder land de partij kan spelen, die hem toe komt. Bij deze pogingen wordt hij door de hoofdzakelijk uiterlijke? stijfhoofdigheid van de Nederlandse re gering gehinderd. Erhard zal dan ook niet nalaten uit dit „zuiver formele" tegenbe zoek alles te halen wat voor zijn Europese conceptie dienstig kan zijn. De suggesties van de Belgische minister Spaak zullen zeker gedurende het overleg uitvoerig ter sprake komen. Spaaks plan voorziet in een politieke unie-op-proef en voorlopig zonder Engeland. Dit is zeer te gen de zin van minister Luns. Die voor lopige unie moet worden geleid door een drie man tellende „raad der wijzen", die niet meer zal kunnen doen dan „aanbe velingen". De Europese plannenmakers in Bonn zijn ontvankelijk voor de Belgische ideeën. Uit dit alles blijkt wel hoe weinig men op concrete resultaten van de Nederlands- Duitse Europabesprekingen kon hopen. Meer dan een vruchtbare gedachtenwisse- ling zal het niet zijn. Daar komt bij dat minister Schroder net als minister Luna het liefst de verkiezingen in Engeland af wacht. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken voelt er bovendien niets voor de plannen in concrete programma's samen te vatten. De meeste kans van slagen geeft hij aan een houding van blijvende openheid. Wan neer het tot concrete formuleringen komt, gebeurt dat op het ogenblik in ieder geval alleen onder druk van de gaullistische oppositie, die er op uit is de politiek van minister Schroder als een integrale mis lukking af te schilderen. Iedere steun van buiten moet hem daarom welkom zijn. Niet het minst die van de stijfhoofdigs minister Luns. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (44 jaar Rijksleverancier) Kantoor: Lange Nieuwstraat 437, BJmrófea. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 n. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5-137, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. - Losse Teïef. redactie o389, na kantoorurenDAGBLAD VOOR VELSEW-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1