Regering wil reclame voor drank beperken AGENDA 4 nylons in één verpakking 2.98 AEG Jongeren vragen meer hulp voor de ontwikkelingslanden HAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO en Minister Luns naar Rome Eis van negen maanden wegens uitlokking van brandstichting Nieuwe Drankwet maakt verpachten van vergunningen onmogelijk Anti-REM-wet op 13 oktober in senaatscommissie Ambassadeurswisseling Den Haag-Djakarta spoedig te verwachten Wageningens enige bioscoop uitgebrand Het blijft zonnig WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Gedupeerden „Anatomische les" deze maand naar Londen Schrijven aan Kamers der Staten-Generaal De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, zal zich op uitnodiging van zjjn Italiaanse ambtgenoot op 18 ok tober naar Rome begeven, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Het betreft een tegenbezoek na het be zoek dat de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken G. Saragat in mei van dit jaar aan ons land heeft gebracht. Wegens het uitlokken van brandstich ting heeft de officier van justitie van de rechtbank te Maastricht negen maanden gevangenisstraf geëist tegen een 51-jarige stoker uit Beek (Limburg). De man wordt ervan verdacht in juli 1963 aan vijf per sonen uit Merkelbeek 1.000,te hebben aangeboden indien zij drie woningen aan de Haagstraat te Merkelbeek in brand zouden steken. Deze percelen, die deel uit maakten van een oude boerderij, zijn eigendom van verdachte. Advertentie PERFECT L (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering wil komen tot een beperking van de reclame voor sterke drank. Staatssecretaris Bakker van Economische Zaken deelde gis teren in de Eerste Kamer mee dat hij zich hierover met het bedrijfsleven in verbinding heeft gesteld. De verkopers van alcoholische dranken hebben zichzelf in dit opzicht reeds enige beperkingen opgelegd en zijn bereid op verzoek van de regering deze beperkingen uit te breiden speciaal ten aanzien van jeugdige personen. De staatssecretaris deelde dit mee, toen gisteren bij de behandeling van de nieuwe Drank- en Horecawet in de Eerste Kamer verscheidene woord voerders aandrongen op een geheel of gedeeltelijk verbod van drankreclame. De bewindsman antwoordde dat er heel wat juridische en praktische bezwaren tegen een dergelijk verbod zijn. Als voorbeeld noemde hij de reclame in buiten landse tijdschriften die ook in ons land verschijnen. Televisiereclame voor alcoholhoudende dranken noemde staatssecretaris Bakker „van een niet te onderschatten betekenis". De regering zal dit vraagstuk apart bestu deren, beloofde hij. Drs. Bakker meende dat bijvoorbeeld een code voor televisierecla me gunstig zou kunnen werken. Voorts wees hij er op dat de invloed van buiten landse televisie-reclame een ruime inter nationale benadering vereist. De bewindsman gaf de Kamer een kort overzicht waaruit bleek dat in het buiten land enkele beperkingen op het gebied van drankreclame bestaan. In Frankrijk is het verboden reclame voor drank te maken in sportparken en zwembaden. In Zwitser land is het verboden in jeugdtijdschriften te adverteren. Het vraagstuk van de drankreclame was c Stadsschouwburg, vandaag 20 uur: To neelgroep Ensemble met „Het leven dat Ik je gaf" van Luigi Pirandello. Regie: Angelika Hurwicz. M.m.v. Magda Jans- »ens, Caro van Eijck, Lucas Wensing e.v.a. BIOSCOPEN Cinema Palace. vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „Het meisje dat de Eiffeltoren stal", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „Mars door de hel", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 uur en van daag ook 14 uur: „Alleman" a-1. Lido, vandaag 14 en 20 uur: „De val van Rome", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „De onderwereld slaat toe", 14 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „De verleiders van de Riviera", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „Captain Newman", 18 j. Minerva, vandaag 14.30 uur: „Twist all night", a.l.; 20.15 uur: „Porgy and Bess", 14 j. Van donderdag af 20.15 uur: „Yeah, yeah, yeah, hier zijn we", a.l. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „De rose panter", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „Vriendin of min nares", 18 j. Roxv, vandaag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Strafbataljon 999", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 uur: „De zwarte sperwer", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Het einde van een gentleman", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hij was vannacht bij me", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrijdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Tentoonstelling van gra fiek van Albert Dürer en tijdgenoten. Dagelijks van 10-17 uur en zondag 13-17 uur. Tot 1 oktober. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Henk Klein. Tot en met 30 september. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u. Tot en met woens dag van 21-22 u.: Grammafoonplatencon- cert: Locatelli en Handel. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etageTentoonstelling „In de Ark wordt getekend". Tentoon stelling van schilderijen, tekeningen en aquarellen van mevrouw Dea van Neder- veen. Tot en met 10 oktober Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dage lijks geopend van 1020 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg/Kamperlaan): Ere-tentoonstelling van werken van Piet van Egmond t.g.v. zijn 75ste verjaardag. Dagelijks van 1017 uur en zondag van 1317 uur. Tot en met 4 oktober. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16e tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 30 sept.). Dagelijks, behalve maandag geopend van 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Vishal: Tentoonstelling van moderne kunst uit eigen bezit. Dagelijks van 1017 uur en zondag van 1317 uur. Tot en met 25 oktober. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van bloemen, tropenkas, mini- corso, beeldhouwwerken, ponybaan, at- tractietuin, -speeltuin. Dagelijks van 918 uur. Tot en met 4 oktober. DIVERSEN Raadhuis Hoofddorp, donderdag 1430 uur: Gemeenteraadsvergadering Haarlem mermeer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in da krant van vrijdag 25 september). WOENSDAG 30 SEPTEMBER City, 20 uur: „Vrouwenkliniek". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Felison, expositiezaal Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 1921 uur: Tentoonstel ling van werken van Kees den Tex. DONDERDAG 1 OKTOBER City, 20 uur: „Zij die van de zonde leven" Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, IJmui den, 20 uur: „Die Schöpfung", door Chr. Oratorium Vereniging Looft den Heer. Pieter Vermeu'enmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 uur tot 12 uur en 14 uur tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 uur. WOENSDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tanze mit mir in den Morgen". Luxor Theater, 20 uur: „Irma la Douce" (één voorstelling). DONDERDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 20 uur: „Irma la Douce" (één voorstelling). Afhalen van kranten. De P.T.T. zal niet overgaan tot inkrimping of opheffing van de mogelijkheid tot het afhalen van dagbladen op zaterdagmiddag op post kantoren. Wel zal de faciliteit worden beëindigd op die kantoren, waar er ge durende drie achtereenvolgende maan den geen gebruik van is gemaakt. gisteren aangesneden door mr. In 't Veld (P.v.d.A.). Het was zijn laatste optreden als Eerste Kamerlid wegens zijn benoe ming tot lid van de Raad van State. Hij vroeg de drankreclame aan banden te leg gen. De C.H.-woordvoerder dr. Beerekamp bleek zich vooral zorgen te maken over de drankreclame in de televisie. Hij meen de dat deze reclame het gebruik veel meer zal beïnvloeden dan de uitbreiding van het aantal verkooppunten welke op grond van de nieuwe Drankwet mogelijk is. Prof. De Gaay Fortman (A.R.) zei dat als er reclame in de televisie komt „en geen zinnig mens in Nederland die daar niet in gelooft" het vraagstuk nog klem mender wordt. „Haast zou ik zeggen dat ik in Amerika aan den lijve heb onder vonden hoe stimulerend televisiereclame op het alcoholgebruik kan zijn." Mr. Van Riel (V.V.D.) noemde de drankreclame een belangrijk vraagstuk. Er kan een si tuatie ontstaan waarin een onevenredig deel van de consumptie zich op alcohol zou kunnen richten. Veel nieuwe opinies over de Drankwet heeft de Eerste Kamer gisteren overigens niet geproduceerd. Evenals bij de debat ten in de Tweede Kamer ging het ook in de senaat vooral om de vraag of de af schaffing van het maximumstelsel voor vergunningen tot een onaanvaardbare uit breiding van het alcoholgebruik zal leiden. De P.v.d.A.- en de P.S.P.-senatoren meen den van .wél. De woordvoerders van de C.H.U., de K.V.P. en de V.V.D. waren het eens met de minister en de beide staats secretarissen, die uitvoerig uiteenzetten dat de nieuwe wet zeker evenveel rem mende bepalingen bevat als de oude en dat er dus geen reden is om een toene ming van het gebruik te vrezen. De Anti revolutionairen spraken zich niet duidelijk uit, maar uit de teneur van hetgeen hun woordvoerder betoogde kan men conclu deren dat ook zij waarschijnlijk wel hun fiat aan de nieuwe wet zullen geven. Een moeilijk te aanvaarden detail voor een deel van de Kamer was het niet uit keren van een vergoeding aan vergunning houders die hun vergunning hebben ver pacht. De nieuwe wet zal deze verpach ting onmogelijk maken. Minister Veld kamp liet gisteren heel duidelijk blijken dat hij niet voor een schadeloosstelling voelt. Wei toonde hij begrip voor de gedu peerden. „Ik heb van die gevallen in mijn familie," bekende hij. „Ik heb verpach ters bij mij aan de deur gehad, ze bellen me op en ze schrijven me brieven. Maar het kan echt niet. De pachtcontracten zijn nietig. De overheid heeft zelfs geen more le verplichting tot schadeloosstelling," zei de bewindsman. Volgende week dinsdag zal de Eerste Ka mer stemmen over de nieuwe Drankwet. Advertentie NIEUW 4 Nylons in één fraaie mode- tint. Om dóór elkaar te dragen en lang, héél lang plezier van te hebben. Want zelfs na twee kleine ongelukjes hebt u nog een paar compleet. één lengte één kleur één prijs 2.98 Vraag uw winkelier naar s? |J Tima-4prijs 2.98 (Van onze correspondent) LONDEN Voor het eerst in de ge schiedenis zal Rembrandts beroemde schilderij „De anatomische Les" voor een speciale expositie in het Victoria and Al- bert Museum in Londen onder politiebewa king naar Engeland worden verscheept. De expositie heeft als naam The Orange and the Rose, de symbolen van de re gerende vorstenhuizen van Nederland en Engeland uit de periode die tijdens een grote culturele manifestatie wordt belicht; een periode, waarin niet alleen familie relaties tussen de vorstenhuizen bestonden maar er ook veel culturele en wetenschap pelijke contacten bestonden. Vijfenzeventig schilderijen, waaronder enkele uit het be zit van koningin Elisabeth en koningin Juliana, tekeningen, etsen, beelden, meu belen, wandkleden enz. moeten in deze ex positie duidelijk maken hoe innig de ban den waren tussen 1600-1750. De tentoon stelling zal op 21 oktober door prinses Marina, hertogin van Kent, worden ge opend. Een commissie uit de Eerste Kamer zal op 13 oktober beginnen met de schriftelij ke voorbehandeling van de Anti-REM-wet. Het Eerste Kamerlid prof. mr. I. A. Die penhorst (A.R.) is tot voorzitter benoemd van deze commissie, die verslag moet uit brengen over het wetsontwerp. De datum voor de openbare behandeling is nog niet bekend. Advertentie AUTOMATIC TOASTER f 69.50 Negentien jongerenorganisaties van vrij wel alle politieke en religieuze richtingen hebben in een gezamenlijk schrijven aan de leden van de beide kamers der Staten- Generaal er dringend op aangedrongen de post ontwikkelingshulp op de begroting 1965 met een bedrag van 200 miljoen te 49. Terwijl Brammetje Fok op weg was naar het land van Opar in de beste stem ming die je je maar denken kan, zat de Kalief van dat land verdrietig en somber in zijn paleis. Af en toe slaakte hij zo'n diepe zucht, dat alle pilaren van het pa leis en alle bedienden er van sidderden. „Wat moet ik doen? Ik wéét het niet kreunde de Kalief en alle be moei de meer! dienden kreunden mee: „Wat Kalief doen? De Kalief wéét het niet meer!" Zij wisten allemaal waarom de Kalief zo verdrietig was. De juwelen, die door de kaperkapitein IJzeren Hendrik werden gestolen, waren bestemd om de olifant mee te versieren, waarop de Kalief eens in de maand een rondrit door de stad maakte. Over een paar dagen zou het weer zover zijn en de olifant werd er al netjes voor opgepoetst. Maar als de diamanten en het goud en de juwelen er niet waren om de olifant mee te ver sieren, zou het volk denken, dat de Kalief niet meer machtig was. En een Kalief, die niet machtig was, moest worden weg gejaagd, dat hoorde nu eenmaal zo. „O, o", riep de Kalief, „had ik mijn juwelen maar terug. Nu zal het volk in opstand komen!" 1590 A ZO, NU VAI/T NIEMAND ER Al, PEU/IE, IK 96N IN EEN we MOETEN ER EEN BORNE Bid ZETTEN, PAK VtU6 UIT MldN MO&DERKUlt, 66VAUEN AAE6R IN I SNAVEUTAS i II „öoofcp.. C0PtN»j*6OJ^^ verhogen tot 450 miljoen, hetgeen over eenkomt met ongeveer 0,8 percent van het nationale inkomen, en de regering te ver zoeken op de begroting 1966 voor deze post een bedrag uit te trekken, dat overeen komt met één percent van het nationale inkomen. Men vraagt om instelling van een ont wikkelingsfonds, waarin jaarlijks de uit de publieke middelen ter beschikking komen de bedragen voor de ontwikkelingshulp worden gestort, teneinde meer mogelijkhe den te scheppen voor een ontwikkelings beleid op langere termijn, en om een meerjarenplan voor de van overheidswege verstrekte ontwikkelingshulp. In het schrijven wordt herinnerd aan de door de fractievoorzitters der vijf grote partijen mede ondertekende motie-Ruy- gers, die de Tweede Kamer in april 1963 heeft aanvaard en waarin de Kamer als haar overtuiging uitsprak „dat met ingang van het komende begrotingsjaar de Neder landse hulpverlening belangrijk uitgebreid diende te worden". De verwachtingen zijn niet gehonoreerd. Voor de jaren 1960 tot en met 1965 werden achtereenvolgens de volgende percentages van het nationaal inkomen voor ontwikke lingshulp uitgetrokken: 0,52, 0,59, 0,70, 0,53, 0,42 en 0,45, maar er is wel een belasting verlaging voorgesteld van ongeveer elf honderd miljoen gulden ter vergroting van de welvaart der eigen onderdanen, schrij ven de jongeren. Nederland en Indonesië hebben de voor bereidingen voor de uitwisseling van de eerste ambassadeurs na het herstel van de diplomatieke betrekkingen voltooid, aldus berichten in de Indonesische pers. Het Indonesische persbureau Antara heeft gemeld dat de tijdelijk zaakgelastig de van Nederland te Djakarta, drs. C. D. Barkman, de naam van de nieuwe Neder landse ambassadeur maandag heeft voor' gelegd aan de eerste vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken van In donesië, dr. Subandrio. Vanacht is door onbekende oorzaak, waarschijnlijk kortsluiting, het „City"- bioscooptheater in Wageningen geheel uit gebrand. Het was de enige bioscoop in deze plaats. De eigertaar van de bioscoop, die achter de bioscoop woonde, moest met vrouw en kinderen in nachtgewaad de woning ver laten. Ontwikkelingshulp. De voorzitter van do nationale raad van advies inzake hulp aan minder ontwikkelde landen prof. dr. J. Tinbergen, heeft voor de radio gezegd dat het nationale inkomen van de min der ontwikkelde landen tenminste met vijfeneenhalf percent per jaar zou moe ten kunnen stijgen. Nederland zou dan vijfhonderd miljoen tot achthonderd mil joen gulden dienen uit te trekken. Dat is 1 tot 1,4 percent van het nationale inkomen. Van stoom tot stroom. De tentoonstelling Van stoom tot stroom die ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht ge houden wordt, is verlengd tot 11 oktober Aardgasbuis. De hoofdleiding van het Ne derlandse aardgasnet is thans door de Waal bij Slijk-Ewijk gelegd. De leiding door de Waal is 505 meter lang, 665 ton zwaar en ligt zeven meter onder de ri vierbodem. De scheepvaart was ter plaatse gestremd van vier uur 's mor gens tot elf uur 's avonds. Er lagen hon derden schepen te wachten. Commando zeemacht. Op donderdag 1 oktober zal de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal mr. A. N. ba ron de Vos van Steenwijk, in zijn func tie worden opgevolgd door schout bij nacht L. E. H. Reeser, die tot voor kort commandant van oefensmaldeel 5 was. De commandowisseiing vindt plaats aan boord van de in haven van Den Helder liggende kruiser De Zeven Provinciën. Vrouw aan brandwonden overleden. In het Weesperpleinziekenhuis in Amsterdam is gistermiddag overleden de 55-jarige me vrouw L. Ruif rok. Vorige week maan dag was zij in haar woning in de Chur- chilllaan door een inwonende juffrouw brandend naast haar brandende bed aan getroffen. Terug uit de West. Na een werkbezoek van tien dagen aan de Nederlandse An tillen en Suriname is de minister van Defensie P. J. S. de Jong, vergezeld van de bevelhebber der landstrijdkrach ten, luitenant-generaal F. J. van der Veen, op Schiphol teruggekeerd. Sneller behandeling. Utrecht gaat de be handeling van de gemeentebegroting in de raad versnellen. De belangrijkste be grotingsonderdelen worden in vier com missies behandeld onder voorzitterschap van de daarbij betrokken wethouder. Ook voor de raadsleden betekent dit tijdwinst, omdat niet allen bij de com missiebehandeling zijn betrokken. Vergiften. Op het eerste Europese congres ter bespreking van de bestrijding van vergiften, dat in Tours is gehouden, is besloten tot de oprichting van een Euro pese vereniging van anti-vergift-centra. President is de Franse hoogleraar in da toxicologie te Parijs, Gaultier. Vice- voorzitters zijn de Belg dr. Gowaerts en de Tsjechoslowaakse professor Tei- singer. Secretaris-generaal van de ver eniging is eveneens een Fransman. Amerikaanse onderzeebootjager. De Ameri kaanse onderzeeboot jager Harry E Yar- nell is gisteren voor een driedaags be zoek aan Nederland in Amsterdam aan gekomen. Het schip ligt afgemeerd aan het stenen hoofd. llllllllllllllllilllllllllllillllllilllllllllllIHlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIia Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in Nederland blijft ook het komende etmaal onder invloed van een hogedrukgebied. Het centrum ervan trekt over de Noordzee naar Denemarken. Rond om het hogedrukgebied stroomt geleidelijk drogere lucht naar onze omgeving. Daar door zal de mist in de komende nacht minder uitgebreid zijn dan in de afgelopen nacht. Wel zal er weer een flinke daling van temperatuur optreden, waarbij in het noordoosten van het land nachtvorst niet is uitgesloten. Morgen overdag zal de tem peratuur bij zonnig weer en oostelijks winden tot ongeveer dezelfde waarde op lopen als vandaag. WEERRAPPORTER Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. d B S3 Den Helder licht bew. nno 18 0 Ypenburg mist no 19 0 Vlissingen mist ono 18 0.2 Eelde mist nnw 18 0,1 De Bilt mist no 18 0,1 Twente mist windst. 18 0 Eindhoven mist ono 20 0 Z.-Limburg mist ono 20 0 Helsinki regenbui zw 12 3 Stockholm onbewolkt wnw 15 0 Oslo onbewolkt w 17 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 17 0 Aberdeen onbewolkt windst. 14 0 Londen mist nno 21 0 Amsterdam mist no 19 0,3 Brussel onbewolkt ono 20 0 Luxemburg mist no 18 0 Parijs onbewolkt ono 22 0 Bordeaux regen ozo 24 8 Grenoble mist windst. 21 0,3 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn half bew. nw 18 0 Frankfort geheel bew. no 19 0 München mist n 15 0 Zürich mist windst. 19 0,1' Genève mist wzw 21 0 Locarno mist windst. 22 0 Wenen licht bew. verand. 20 0 Innsbruck mist w 23 0 Rome onbewolkt windst. 27 0 Barcelona onweer windst. 25 4 Madrid half bew. windst. 21 3 Mallorca geheel bew. windst. 29 0 Lissabon onbewolkt w 3 Donderdag 1 oktober Zon op 6.40 uur, onder 18.18 uur. Maan op 00.51 uur, onder 17.11 uur. Maanstanden 5 oktober 17.20 uur nieuwe maan 13 oktober 17.56 uur eerste kwartier 21 oktober 5.45 uur volle maan 27 oktober 22.59 uur laatste kwartiei Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 september Hoog water 10.34 uur en 23.21 uur. Laag water 5.38 uur en 18.15 uur. Donderdag 1 oktober Hoog water 12.13 uur en uur. Laag water 7.22 uur en 19.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2