Nog veel leed voor verbrande kinderen uit Keulse school Rookpotdrama in Luik voor de krijgsraad Russen laten Navo vloot nu met rust Plan van Erhard voor Europese eenheid door CDU aangenomen Toetreding van Engeland in de toekomst mogelijk Concilievaders verdiepen zich in verhouding kerk en de joden Jongere diakenen zullen niet mogen trouwen WERELDNIEUWS J een speldje! Van dag tot dag Bidault gaf via bandrecorder een persconferentie Britse minicars worden verbeterd raatótcel ja... mam. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 3 Spoedig kernexplosie in Peking-China? Slachtoffers van waanzinnige zwaar verminkt Kosten Vitaminen,,.9n weldaad! V oorbehouden Diaspora Rijpere leeftijd Steun Middenweg Dp de M. Mok Ofschoon de ministeriële voorstellen tot versnelling en uitbreiding van de wegen bouw en de daaraan gekoppelde extra-be lasting in de vorm van tolgeld ogenschijn lijk op redelijke overwegingen zijn geba seerd, doet het desbetreffende wetsontwerp zeer onsympathiek aan. Niet omdat hier in verkapte vorm een nieuwe aderlating wordt georganiseerd door de overheid maar vooral omdat die aderlating zonder blikken of blozen wordt gemotiveerd met het argument „overmacht", terwij] in fei te een betreurenswaardige laksheid en ge brek aan vooruitziendheid de oorzaak van deze geforceerde wegenfinanciering zijn. Het hoofdstuk snelwegen is in Nederland gedurende jaren stiefkind van de opeenvol gende ministers geweest. Het geld dat door de wegenbelasting is binnengebracht, slechts zeer gedeeltelijk aan de uitbreiding en verbetering van het wegennet gespen' deerd. Men kandan wel beweren dat dit geld zo hoog nodig aan andere dingen be steed moest worden, maar de feiten wij zen erop dat men die volledige opbrengst eenvoudig niet aan de wegenbouw zou heb ben kunnen besteden, aangezien de plan nen en ontwerpen ontbraken. De hoofdoor zaak van de huidige noodtoestand is, dat reeds jaren geleden de noodzaak tot split sing van de ministerspost Verkeer en Wa terstaat urgent is geworden en dat de ver deelde aandacht van de bewindsman op deze post leidde tot een gebrek aan inzicht in toekomstige verkeersproblemen. Men heeft, eenvoudig gezegd, niet op tijd be grepen dat die problemen zich met de snelheid van een bosbrand zouden uitbrei den. Men heeft niet beseft, dat er een ach terstand bezig was te ontstaan, die op een goed moment niet meer met de nor male procedure zou kunnen worden inge haald. En nu men dat blijkbaar wèl be seft, moet alles met ongebruikelijke spoed worden veranderd. Die veranderingen in planning brengen natuurlijk een plotselinge geldnood teweeg en het nieuwe wegenfonds voorziet daarin enigszins. Maar het zou interessant zijn om te weten in welk opzicht ook de be hoeften aan wegenbouwers, materiaal en arbeiders plotseling zodanig kunnen wor den opgevuld, dat die miljarden efficiënt kunnen worden besteed. Het ziet er naar uit dat het gemak, waarmee de belastingbetaler wordt uitge perst, niet zal worden geëvenaard door een gemakkelijke uitvoering van papieren plannen. Wat zonder geld niet kan, kan mèt geld evenmin onmiddellijk. En de ver betering van ons wegennet, die ons nu be loofd wordt, zal heel wat minder snel blij ken te worden verwezenlijkt dan de in ning van het geld, dat men ervoor denkt nodig te hebben. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een speciale aan de pers verstrekte verklaring de verwachting uit gesproken dat de Chinese communisten binnenkort hun eerste kernexplosie teweeg zullen brengen. Zodra dit gebeurt zullen de V.S. het nieuws bekendmaken, aldus de minister, die zei dat de V.S. elke kernproef zouden betreuren. Rusk verklaarde dat het feit dat de Chinezen een kemproef zullen ne men nog niet betekent dat zij over een voorraad kernwapens of over moderne middelen om deze te vervoeren beschik ken. (Van onze correspondent) BONN Vorige week werden uit het ziekenhuis van Keulen drie kinderen ont slagen, slachtoffertjes van Walter Seifert, de moordenaar met de vlammenwerper Elf juni overviel hij in een vlaag van waanzin de gemeenteschool in de Keulse buitenwijk Volkhoven. Met een lange dolk en een zelfgemaakte vlammenwerper ging hij onderwijzeressen en kinderen te lijf De man pleegde daarna zelfmoord. Nadat nu opnieuw drie kipderen twee van tien en een van acht naar huis konden gaan, liggen er nog zes kinderen van de school in het ziekenhuis. Een van (Van onze correspondent) BRUSSEL. De krijgsraad in Luik heeft dinsdag het trieste défilé gezien van de elf soldaten die de rampzalige rookpot- oefening van 26 februari hebben overleefd. Een van hen wordt nog steeds verpleegd in het militaire hospitaal in Brussel. Hij is zo zwak dat hij mocht gaan zitten. Met hese en nauwelijks verstaanbare stem heeft hij de reeds eerder door hem afgelegde verklaring bevestigd. Zijn ge tuigenis en dat van zijn medeslachtoffers heeft weinig of geen nieuws gebracht. Wel is gebleken dat de meeste onder officieren die bij de oefening aanwezig wa ren. niet de minste slag hadden met sol daten om te gaan. Zo heeft één van hen, toen de vrachtauto kwam die ze naar het hospitaal van het kamp zou vervoe ren, tegen de op de grond van pijn en benauwdheid kronkelende militairen geroe pen: „„doden opstaan!" Eén van de andere soldaten die er wat beter aan toe was had de sergeant aan geboden zijn gezicht in elkaar te slaan. De stemming was in het algemeen gela den geweest tegen de onderofficieren die niets hadden gedaan om de slachtoffers te helpen. Een van de soldaten had van te voren aan sergeant Maigre gevraagd of de rook niet gevaarlijk was. Doch deze had die vraag ontkennend beantwoord. De kapitein Wilts, hoofd van de pantser- school in Aarlen, is de eerste getuige geweest die heeft gezegd dat het naar zijn mening moeilijk is de wachtmeester Robert Maigre en de kapitein Jules Ber gers verantwoordelijk te stellen voor het ongeluk. De onderofficieren, zo zei hij, zijn ondanks de opleiding niet voldoende ingelicht over het gevaar van de rookpot- ten. In totaal worden er 48 lessen over gegeven. Maar het materiaal is veel te zwaar en te gecompliceerd om goed te worden verwerkt door jongemannen van zestien of zeventien jaar die dan later sergeant worden. LONDEN (AP) De Russen hebben kennelijk de belangstelling verloren voor het laatste stadium van de NAVO vloot- oefening „Team work", dat zich afspeelt in de Golf van Biscaje. Er zijn op dit moment nog een Russische trawler en een onderzeeër in de buurt van de vloot. Ook zouden zich een Russische trawler en een onderzeëer in het Kanaal ophouden. Schout-bij-nacht Townsend zei tegen ver slaggevers „we hebben in de Noorse wa teren vrij geregeld contact gehad met de Russen maar nu is dat veel minder ge worden. Gedurende de laatste paar dagen is er nauwelijks enig contact geweest. We nemen aan dat de Russen verder zijn ge gaan met hun eigen oefeningen die wij onderbroken hebben". deze kinderen verkeerde tot voor kort nog in levensgevaar. In Keulen spreekt men over de gene zing van de drie kinderen als van een wonder. Voor het eerst slaagde men er daarmee in Duitsland in de genezing te bewerkstelligen van slachtoffers van brandwonden wier huid voor tweederde was verbrand. Dit medische succes werd bereikt door de Keulse professoren Ever- beek en Hellwig. Voor de nu naar huis gezonden kinderen beginnen de moeilijkheden echter pas goed. Hun huid is met zware littekens bedekt. Ze lijden voortdurend pijnen en de trans plantaties bemoeilijken een normaal ge bruik van handen en benen. De kinderen zijn bang zichzelf in de spiegel te zien. Ze vermijden de omgang met mensen. In de nacht worden ze gekweld door boze dromen, waarin ze steeds weer de aan slag van de moordenaar opnieuw beleven. Met de vreugde over de terugkeer wacht de ouders van de drie „gelukkigen" een zware taak. De kinderen hebben speciale kleding nodig. Ze slapen op speciale ma trassen. Sommigen verdragen alleen spe ciaal toebereid voedsel. En dan wacht ze een toekomst waarin nog een eindeloze reeks huidtransplantaties op hen zal moe ten worden verricht. De stad Keulen heeft nu ongeveer vijf miljoen mark voor de slachtoffertjes van de moordaanslag uitgegeven. Het leeuwe- deel van deze hulpverlening ging naar de ziekenhuizen, waar de kinderen werden verpleegd. Noordrijnland-Westfalen het „land" waartoe Keulen behoort heeft beloofd de herscholingskosten voor de kin deren te zullen dragen en eventuele onder steuningen uit te zullen keren. Advertentie Medici bevestigen, dat voor de gezondheid en het aanzien van de huid vitaminen onmisbaar zijn. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen en voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen. Vitamol houdt uw huid jong en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. Minmol DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tube), herstelt en verzorgt de huid 's nachts Dagcrème (blauwe tube), ter bescherming van de huid overdag Vitamol - vitamine-huidverzorging - tuben en flacons 4.75 tot 6.75 BONN (Reuter) Bondskanselier Er hard heeft dinsdag de bondsdagfractie van de C.D.U./C.S.U. zijn plannen voor de Europese eenheid voorgelegd. De woord voerder van de partij, Ernst Manonica. deelde aan de pers mee dat de fractie aan die plannen haar goedkeuring heeft gehecht. Ze zijn door het ministerie van Buitenlandse Zaken opgesteld en door het kabinet goedgekeurd. Zij zullen binnenkort aan de vijf E.E.G.-partners van de Bonds republiek worden voorgelegd. In de nieuwe plannen wordt de moge lijkheid van latere toetreding door Enge land en andere landen opengehouden Eerst wil men echter een politieke unie van deze vormen. De Westduitse regering meent dat het onrealistisch zou zijn om in het begin meer landen in te schakelen. De C.D.U.-fractie is het er over eens, dat de zes E.E.G.-landen „een of andere instel ling" in het leven moeten roepen. In dit stadium zou het woord „unie1 eigenlijk dienen te worden vermeden. Er zou een of ander instrument moeten wor den geschapen met meer een Europees, dan een nationaal karakter. Ook acht de fractie het van bijzonder belang, dat aan het Europese parlement een rol wordt toebedeeld. De parlements debatten over Europese politieke zaken zouden daardoor in zeer hoge mate aan betekenis winnen. In de nieuwe Westduitse voorstellen worden evenwel twee voorbehouden ge maakt. Ht nieuwe bondgenootschap mag (Van onze correspondent) ROME De discussie over de verkla ring inzake de joden en andere niet-chris- tenen is gisteren op het concilie voortge zet. Het belangrijkste was wat de bis schop van Straatsburg, mgr. Eichinger, heeft gezegd. Het is van belang te beden ken welk een betekenis de joden hebben, ook heden nog, voor de christenen. Zij zijn de levende getuigen van de bijbelse traditie. Zij beschouwen de Heilige Schrift niet als een document van het verleden maar als de geschiedenis van het heden. Velen van hen beoefenen de deugden die door de oude wet van Mozes en van de profeten worden aanbevolen. De dialoog met de joden kan het de christenen ten zeerste verrijken. Tegelijkertijd moeten we bedenken welk een betekenis deze verkla ring kan hebben voor de joden zelf. De evangelische geest van Joannes XXIII heeft een geweldige verwachting gewekt in de wereld en deze verklaring is voorbestemd een grote vreugde te verwekken of een diepe verbittering. Het is nodig rechtvaardigheid te doen aan de joden en hen vergiffenis te vra gen voor alle misdaden die in de loop van eeuwen tegen hen zijn begaan. Wij moe ten iedere uitdrukking vermijden die een uitnodiging tot hun bekeren zou kunnen inhouden. Eigenlijk zou het goed zijn dat het concilie drie verschillende verklarin gen publiceerde, één voor de joden, één voor de mohammedanen en voor de gods diensten die niet met de bijbel samen hangen". Een andere spreker wees erop dat in de tijd van Christus heel veel joden reeds in de diaspora leefden en helemaal niet van het bestaan van Christus afwisten. Het is te dwaas om de nakomelingen van de ze mensen, bijna de helft van het joodse volk, aansprakelijk te stellen voor wat er in Jeruzalem in die tijd gebeurde. De bis schoppen die werken in de landen waar veel mohammedanen wonen dringen erop aan dat meer aandacht wordt geschonken aan de islam. Belangrijk was de stemming over de drie laatste amendementen op het derde hoofdstuk van het schema over de kerk. Dat heeft betrekking op het diakonaat dat maandag werd goedgekeurd. Het gaat er nu om met deze drie amendementen vast te stellen hoe deze diakenen zullen worden benoemd en wie zij kunnen zijn. Eerst werd gestemd over het 37ste amen dement op het derde hoofdstuk dat luidt als volgt „het behoort tot de bevoegdheid der bisschopsconferentie van de verschil lend? streken om met goedkeuring van de paus te beoordelen of, en zo ja waar, het voor het heil van de zielen gewenst is het diakonaat in te stellen". Dit amende ment werd goedgekeurd met 1523 tegen 702 stemmen. Daarna ging men over tot stemming over het 38ste amendement, luidende: „keuren de vaders het goed of keuren zij het niet goed dat de hoogste kerkelijke overheid vaststelt dat het diaconaat ook wordt verleend aan mannen van rijpere leeftijd, die reeds gehuwd zijn?" Dit werd goedgekeurd met 1598 voor en 629 stemmen tegen. Vervolgens ging men over tot stemmen over het 39ste amendement, luidende: „keuren de vaders het goed, of keuren zij het niet goed dat de hoogste kerkelijke overheid vaststelt dat het diaconaat ook kan worden verleend aan jongere mannen zonder dat deze verplicht zijn tot het celibaat?" Dit amendement wed verworpen met 839 tegen 1364 stemmen. Dat betekent dus dat diakenen kunnen worden aangesteld op verzoek van de bisschopsconferentie en in overleg met de paus, dat deze diakenen kunnen zijn gehuwde personen op rijpere leeftijd en ongehuwde personen zowel jon gere als oudere maar die verplicht zijn tot het celibaat. Dat is een zeer belangrijk punt, omdat vele bisschoppen zich er zorgen over ma ken dat, wanneer men het diakenschap kan verlenen aan jongere mannen, die daarna zouden kunnen huwen, heel wat jongelui die zich geroepen voelen tot het priesterschap zouden overgaan tot het dia konaat. Daardoor zou men in plaats van de pastoors een zware taak van hun schou ders te nemen slechts bereiken dat er nog minder geroepenen voor het priesterschap zouden komen. de bestaande Europese instellingen niet in gevaar brengen. Integendeël! Deze moe ten verder worden ontwikkeld en uitge breid. Verder mag het geen nadelige in vloed hebben op het Atlantisch bondge nootschap, doch het moet er op zijn ge richt dit te versterken. Volgens de C.D.U.-woordvoerder acht de bondsregering het thans het belangrijkste, dat de „zes" aan tafel gaan zitten om van gedachten te wisselen. Inmiddels is, het overleg met de Franse regering over de nieuwe plannen begon nen. Vandaag en donderdag zal bondskan selier Erhard trachten de bezwaren van Nederland tegen een spoedige vorming van een politieke unie uit de weg te rui men tijdens het bezoek van premier Ma rijnen en minister Luns. Het zal in grote mate van de houding van Nederland af hangen. of het initiatief van kanselier Er hard nieuwe warmte zal kunnen brengen tussen West-Duitsland en Frankrijk. Erhard kreeg in de fractievergadering ook de steun van de „gaullisten". De voor zitter van de C.S.U., Strauss, verklaarde onder andere geen politieke unie met uit sluitend Frankrijk te wensen, doch een ge meenschap van de zes E.E.G.-landen. De vraag wat de bondsregering zal doen, als de Nederlandse regering opnieuw „neen" zegt, en op Engeland wenst te blijven wachten, kwam in de fractiever gadering eveneens aan de orde. Men was het er over eens, dat dan nieuwe bespre kingen met de regering moeten plaats hebben. Intussen ziet men in Bonn in de uitla ting van minister Luns in een interview met de Rheinische Post dat men „niet ka tholieker dan de paus kan zijn" een kleine aanwijzing, dat zijn houding niet meer zo star is als tevoren en dat hij zijn stand punt zal laten afhangen van de houding van de na de verkiezingen te vormen nieu we Britse regering. In Bonn beschouwt men de Westduitse voorstellen als een middenweg tussen de extreem-nationale opvattingen van presi dent De Gaulle en de extreem-supranatio- (Van onze correspondent) PARIJS De voormalige Franse minis ter-president en opperleider van de O.A.S., Georges Bidault, die sinds enige maanden in Brazilië politiëk asiel geniet, heeft kans gezien gisteren in Parijs een persconferen tie te geven. Een persconferentie die hij zelf niet bijwoonde doch waarop hij, via een bandrecorder, de ongeveer twintig journalisten niettemin meedeelde dat hij, in weerwil van verklaringen die een Bra ziliaanse krant hem had toegedicht, geens zins van plan is zich uit de actieve poli tiek terug te trekken. Integendeel, Bidault toonde zich bereid na de val der vijfde republiek in Frank rijk de hoogste politieke verantwoordelijk heden te aanvaarden. Deze belangrijke toezegging had Bidault vorige week in Brazilië aan een magneto- foonband toevertrouwd die de directeur van een rechtsextremistische tijdschrift vervolgens naar Frankrijk vervoerde. Die directeur deeld de journalisten ook nog verheugd mede, dat Bidault voor zijn blad, ,.1'Esprit Public" een serie bij dragen zal leveren om zijn visie op de Franse en de buitenlandse politiek nog wat nader toe te lichten. nale van minister Luns. Zij zouden in ver schillende fasen moeten worden uitge voerd. De eerste fase zou moeten bestaan uit bijeenkomsten van de premiers, minis ters van Buitenlandse Zaken en andere mi nisters der zes E.E.G.-landen om zich te beraden over een gemeenschappelijke po litiek op het gebied van Buitenlandse Za ken, Defensie en Cultuur. Deze bijeenkomsten zouden moeten wor den voorbereid door een instelling met een „gemeenschapskarakter" die in zekere zin doet denken aan de „raad der drie wij zen", zoals minister Spaak van België zich had gedacht. Zodra de deelgenoten „aan elkaar ge wend zijn" en de vormen van een ge meenschappelijke buitenlandse politiek zich beginnen af te tekenen, zou tot de overgang naar een echte politieke unie kunnen worden besloten. Hierbij zou elk lid echter het recht van veto behouden. Om niet de herinnering aan de mislukte onderhandelingen der „zes" over de door Frankrijk voorgestelde „unie" levend te houden, heeft de Bondsregering in haar voorstellen het woord „politieke unie" ver meden. Zij spreekt slechts van „politieke eenheid", die stapsgewijze verwezenlijkt zou moeten worden. Over een bepaald tijds bestek waarbinnen een en ander het geval zou moeten zijn, wordt niet gerept. LONDEN (AP) De Mini van de Bri tish Motor Corporation, het kleine doos- vormige wagentje met de dwarsliggende motor en voorwielaandrijving, wordt in grijpend verbeterd. In een aankondiging die werd gedaan voor de opening van een Londense auto tentoonstelling onthulde de B.M.C. dat de nieuwe modellen een geheel onafhan kelijke hydraulische ophanging zullen krij gen, een verbeterde versnellingsbak en krachtiger remmen. De ophanging, die bekend is onder de benaming „hydrolastisch" is gelijk aan het systeem dat is gemonteerd in de Austin-Morris 1100 die twee jaar geleden op de markt werd gebracht. De Mini van de B.M.C. werd vijf jaar geleden geïntroduceerd. Het wagentje werd spoedig populair vooral als een han dig vervoermiddel in de. stad waarmee in het drukke verkeer gemakkelijk gemanoe- vreerd kan worden. De verbeteringen die zijn aangekondigd betreffen de gehele Mini familie, namelijk de Saloon, de Mini Cooper, de Wolseley Hornet en de Hiley-11. Staphorst Staphorst, waar de gemeenteraad on langs een subsidie voor de openbare lees zaal heeft afgestemd, is de laatste tijd ijverig over de tong gegaan, een voorrecht dat het plaatsje vaker te beurt valt. Men rust er onwrikbaar op zijn fundamenten en waakt er jaloers voor iedere aantasting van de zeden. In een veelgelezen, maar door mij zel den aangeraakt ochtendblad onthult een medewerker, dr. F. C. Dominicus, dat spotten met de Staphorsters niet te pas komt. Er is hier een volkomen wettig be sluit genomen. Wil men dit bestrijden, dan bediene men zich uitsluitend van het stembiljet. Afgezien van het feit dat de overgrote meerderheid der Nederlanders met het stembiljet geen enkele invloed op de samenstelling van de Staphorster ge meenteraad kan uitoefenen, is er het feit dat een mening vóór de verkiezingen met nadruk moet worden verkondigd, wil ze bij de stembus kans op succes hebben. Het invullen van het stembiljet is eigenlijk niet meer dan een klein accent in de nooit tot rust komende gedachtenwisseling die het kenmerk is van de democratie. Nu rijst de vraag of men in deze ge- dachtenwisseling het element spot mag in troduceren, zoals blijkbaar in het geval- Staphorst gebeurd is. Het antwoord op deze vraag is niet eenvoudig. Het recht van vrije meningsuiting doet een sterk be roep op de innerlijke beschaving, het maatgevoel, van degene die dit recht bezit. De wet kdn bovendien zekere waarborgen bieden door belediging van individuen of volksgroepen strafbaar te stellen. Maar ondanks deze innerlijke en uiterlijke be scherming bestaat er geen eensgezindheid over hetgeen in een gedachtenwisseling toelaatbaar is. De erkenning van dit ge brek aan eensgezindheid is juist een der grondslagen van de democratie. Hoe meer begrip iemand voor dit gebrek heeft, des te minder zal hij geneigd zijn aan ander mans mening aanstoot te nemen, zelfs wanneer deze lijnrecht tegen de zijn in druist. Hij zal het, terwille van de vrije meningsvorming, zoveel mogelijk vermij den van spot te spreken, zelfs wanneer zijn heiligste overtuiging in het spel zijn. Natuurlijk kan deze zelfbeheersing op een al te zware proef worden gesteld, bijvoor beeld wanneer de tegenpartij geen enkele zelfbeheersing toont, maar niets anders beoogt dan te krenken. In dat geval is er de bescherming door de wet, waarvan men overigens een spaarzaam gebruik moet maken, indien men de democratie niet om hals wil brengen. De hierboven genoemde artikelschrijver heeft met een kapmes een weg willen banen door een labyrint. Wie het bestaan van dit labyrint betreurt en naar „een voudige" oplossingen streeft, plaatst zich buiten de democratie, om niet te zeggen buiten de beschaving. Ik verdenk de schrij ver echter niet van dergelijke opvattingen. Het komt mij eerder voor dat hij is vast gelopen in de formalistische redenering dat daar in Staphorst wettig gehandeld is. Wat ik onderschrijf, maar niet zonder de toevoeging dat zelfs wettigheid ondemo cratisch kan zijn. Zoals in het gevat- Staphorst. Advertentie Om ieder kind blij te maken Nu gratis een fraai speldje bij DAM verse soepgroenten, boerenkool, wortelen en uien. Gewassen en ge sneden, fijn van smaak en puur natuur. Zo krijgt U een speldje: Knip uit ieder zakje de rode ruit (het waar merk voor alle DAM-producten); stuur 8 van deze ruiten aan Fa. F. Dam Zn., v. d. Burchstraat 3, Hoofddorp en het speldje wordt U omgaand franco thuis gezonden. Armoede. In Turkije zijn zes meisjes om gekomen door het verschuiven van een grote steenkolenhoop. De uit arme ge zinnen afkomstige slachtoffers waren bezig kolengruis te verzamelen toen het ongeluk gebeurde. Communicatie. Het Amerikaanse minis terie van Defensie is bezig met proeven met de communicatiesatelliet Syncom 2 voor het overbrengen van militaire boodschappen tussen de V.S. en Zuid- Vietnam. De boodschappen worden van een mobiel grondstation bij Saigon naar een station in Hawaii gezonden en van daar per kabel naar de V.S. geseind. Men heeft zo minder last van atmos ferische radiostoringen. Vrije dagen. De beschieting van de natio- nalistisch-Chinese eilanden voor de kust van de Chinese volksrepubliek zal op 29 september, en 1 en 3 oktober worden onderbroken ter gelegenheid van de 15de verjaardag van de volksrepubliek. Griezelstuk. Onder de kleine advertenties stond onlangs in het Britse blad „Eve ning Standard": Aangeboden olieverf schilderij van Hitler in ruil voor opge zette gorilla of ander griezelstuk. Vermoord. Generaal Adib Sjisjakli, voor malig president van Syrië, die zich alg politiek banneling te Goias, in de Brazi liaanse staat van die naam, had geves tigd, is daar vermoord. Sjisjakli is van 11 juli 1953 tot 25 februari 1954 president van Syrië geweest. Gevangenis. Een Poolse rechtbank in Zie- lona Gora heeft vandaag een Pool tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. De Pool Ignacy Mochnacz was schuldig bevonden aan moord en andere oorlogsmisdaden in Wit-Rusland nadat hij lid was geworden van de S.S. Vissers. Na een hevige storm, die langs de kust van Coromandel in India heeft gewoed, worden ongeveer 450 opvaren den van 75 vissersvaartuigen vermist. De luchtmacht is gevraagd opsporingen te verrichten. Kettingbotsing. Op de autoweg ten zuiden van Rijssel in Frankrijk zijn dinsdag vier dioden en twaalf gewonden gevallen bij een kettingbotsing tussen acht vracht en personenauto's, als gevolg van dichte mist. Het verkeer was er zes uur laag gestremd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3