Willem Barendsz leverde werkeiland voor olieboringen in W.-Afrika af ■H w Gelderland sleepte zuiger 13.500 mijl naar Australië WITTE KRUIS Vijftien jaar voor Karl Wolff Eis van drie jaar in de zaak van het „Schotse huwelijk" Vier bouwvakkers vonden de dood bij val in een silo Slaap op kapok slaap op UITERST FIJNE^ POEDERVORM IS DIREKT OPLOSBAAR Wijsmuller-sleepboten maakten lange reizen Kwalijke dampen in Delft Stagnatie treinverkeer door stroomstoring Loods met cacao-afval prooi der vlammen in Amsterdam Minder Franse soldaten in Afrika Huwelijk met veel hindernissen in Heusden Caféhouder liet zijn 16-jarige geliefde met kennis trouwen opdat zij meerderjarig zou worden Zelfmoordpoging grootmoeder Biet Tegen hoofduitvoerder boete geëist V erkeersongelukken in Engeland MAAKT U VLOT WEER FIT! WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 5 - ■c- n> - ff i ».*v - Helikopter-dek Naar Honolulu Kerkelijk nieuws Migraine? Kiespijn? Griep? Witte Kruis poeders heipen vlug en goed. De uiterst fijne poeder deeltjes worden onmiddellijk door het bloed op genomen èn... geven dus onmiddellijk verlichtingl Witte Kruis poeders bevatten een speciale kom- binatie van uiterst werkzame bestanddelen die: pijnstillen, koortsweren, opwekken. Wetenschappelijk beproefd. Bovendien: géén salicylzuur.dat vaak „maagklachten"ver- oorzaakt! Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! Deze winterse hoed, geïnspireerd op de tropenhelm, is van de Londense modiste Simone Mirman. Hij is gemaakt van blauwe smyrnawol. De bij behorende sjaal bestaat uit lange losse draden. Kort nieuws In Duitsland nog vele oorlogsmisdadigers op vrije voeten Bonn wenst opheldering over mosterdgasaffaire -- M, «j. v- f':.:;; v:' Zeesleepboten van Bureau Wijsmuller in IJmuiden hebben in de afgelopen weken twee bijzondere reizen beëindigd. De „Willem Barendsz" bracht met zijn ruim 5000 pk in Port Gentil, West-Afrika, het werk- en pijpenlegeiland GEM. 108, de „Trait d'Union 2" uit Bordeaux vandaan. De „Gelderland" voltooide na on geveer 100 dagen slepen een van de langste naoorlogse sleepreizen door de zuiger HAM. 208 van de Hollandsche Aanneming Maatschappij n.v. af te leveren in Sydney, Australië. De „Willem Barendsz", onder bevel van kapitein P. Langbroek uit IJmuiden, be gon de 4500 mijl lange reis met het 64 meter lange en 27.50 meter brede eiland in Bordeaux, waar de „Trait d'Union 2" werd gebouwd op de hellingen van de „Chantiers France Gironde" voor een Franse boor- en oliemaatschappij. Het eiland heeft acht poten, die 30 meter bo ven het eiland uitsteken en die elk een doorsnede hebben van ruim 2 meter. En kele meters steken zij ook onder de pon ton uit. Op het kostbare eiland is de huisvesting voor de toekomstige 60-koppige bemanning. Messrooms, kombuizen, toiletten en slaap hutten zijn in de uit drie verdiepingen be staande opbouw ondergebracht. Daarboven bevindt zich het helikopterdek. Het groot ste deel van de „Trait d'Union 2" wordt echter in beslag genomen door de instal latie, waarvoor het eiland werd gebouwd: de draaibare kraan met zijn enorme arm van zestig meter lengte. De kraanarm Stak over het helikopterdek heen. Met de ze kraan zullen de pijpleidingen op de zee bodem worden gelegd om de olie van pro- duktieplatforms in zee naar de Afrikaanse Westkust te laten stromen. Het eiland zal ook platforms in zee plaatsen. Een van de ze platforms, boven de acht palen uitste kend, stond aan dek van de „Trait d'Union 2". Tijdens de sleepreis van Bordeaux naar Port Gentil bevonden zich aan boord van het eiland vier runners onder leiding van chef runner Engel Dijkhuizen uit IJmuiden. Van Port Gentil is de „Willem Barendsz" het zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan zonder sleep overgestoken naar Santos in Brazilië. Van die haven uit komt de sleepboot thans met een 12.500 ton me tende tanker, de „Hamilton Lake", over 5000 mijl afstand naar een Spaanse haven slepen. De tanker is voor de sloop be stemd. De „Gelderland" heeft na het afleveren van de zuiger HAM. 208 uit Rotterdam in Sydney, Australië de reis was 13.500 De toenemende luchtverontreiniging in het westen des lands heeft zich thans ook In Delft gemanifesteerd. Bewoners van de Tulpstraat en omgeving tot aan de Rozen straat toe ondervinden namelijk veel last van de in juni in gebruikgenomen verzin- kerij van de koninklijke fabriek F. W. Braat N.V. Hele wolken slaan soms over de spoorlijn naar de Tulpstraat en omge ving als gevolg waarvan de bewoners hun woningen gesloten moeten houden totdat de fabriek 's middags om vijf uur sluit. De directie van de fabriek is begonnen met de bouw van een installatie voor het maken van een watergordijn, waardoor de hinderlijke dampen mogelijk niet meer naar buiten kunnen treden. Het treinverkeer tussen Utrecht en Maarsbergen is gisteren tussen half vijf en tien voor negen ernstig gestagneerd ge weest tengevolge van een storing in een hoogspanningskabel van de spoorwegen, waardoor de automatische seinen, automa tische wisselbediening en automatische overwegbeveiligingen op dit baanvak uit vielen. Bij overwegen moesten de treinen met de voor dergelijke situaties voorgeschre ven snelheid van vijf km per uur rijden en bij elk sein moest de machinist zich telefonisch laten instrueren. Een trein had zelfs een vertraging van een uur. Geref. Kerken chr. streekziekenhuis „Bergzicht") J. W. Slingenberg te Oosterbeek. Bedankt voor Leeuwarden-Huizum (vac. wijlen W. v. d. Heide) H. Kremer te Gies- lenburg; voor Groningen-Noord (3e pred. pl.) H. J. Heijnen te Vlaardingen. Aangenomen naar Drachtstercompagnie O. Torenbeek te Vrijhoeve-Capelle. mijl lang koers gezet naar Johnston Island in de Stille Oceaan. Op dit eiland, dat ten zuid westen van Honolulu ligt, heeft de „Gelderland" (kapitein H. Brons- dijk uit IJmuiden) een grote zuiger en een voormalig landingsvaartuig voor tanks vastgemaakt. Beide objecten moeten door de „Gelderland" over 6000 mijl afstand via het Panama Kanaal naar Curagao worden gebracht. Ook de „Jacob van Heemskerck" en „Groningen" zijn aan lange reizen bezig. De „Jacob van Heemskerck", kapitein D. van Dorp uit IJmuiden, sleept over 3500 mijl afstand de cutterzuiger „Port Sun light" van IJmuiden naar Venetië. De „Groningen" is bezig aan haar 8500 mijl lange reis van Norfolk Va, USA, naar Bandar Abbas, Perzische Golf met twee beladen bakken en een sleepboot. De Willem Barendsz op de rivier de I Gironde in Frankrijk met achter zich Jiet werkeiland waarvan de „poten" I ruim dertig meter boven het water sj uitsteken. I ïïuiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiT Op het Noorderhoofd aan de Coenhaven te Amsterdam Is vannacht door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in een loods waarin een grote hoeveelheid afval, voor namelijk bestaande uit cacaodoppen en ca- caoschilfers lag opgeslagen. De helft van de honderdvijftig meter lange en veertig meter brede loods, die eigendom is van de gemeente Amsterdam, brandde af. Met behulp van de blusboot Havendienst 1 kon worden voorkomen dat de brand zich over de gehele loods uitbreidde. Een felle brand heeft gisteravond schuur en stal van de kapitale boerderij van de landbouwer Rommens in de Grauwe Pol der te Etten-Leur in de as gelegd. Gistermiddag is de boerderij van de fa milie A. Meyerink te Glanerbrug (ge meente Enschede) door brand totaal ver nield. Advertentie Kapokmatrassen met Stlca-keur EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK "DE ZWAAN- N.V., MOOK Advertentie r ook verkrijgbaar in tabletten en cachets. Bij uw apotheker of drogist MÜNCHEN (AP). Karl Wolff, ge wezen generaal van de SS, is door een Duitse rechtbank veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid voor medeplichtigheid aan moord op 300.000 Poolse joden tijdens de tweede wereldoorlog. PARIJS (AFP en Reuter). De Franse minister voor de Strijdkrachten, Messmer, heeft in Parijs bekendgemaakt dat de Franse strijdkrachten in Afrika de ko mende negen maanden van 27.800 man zullen worden teruggebracht tot 6600 man. De maatregel betekent demobilisatie voor ongeveer 10.500 Afrikaanse soldaten. Behalve de 6600 man die in Afrika blijven zal de elfde Franse infanteriedivisie in Frankrijk gereed gehouden worden om in noodgevallen binnen enige uren in Afrika te kunnen worden ingezet. „Wil het bruidspaar Kuijs-Struijk met wederzijdse ouders en getuigen even naar het stadhuis van Heusden terugkomen?" Zo luidde een telefoontje van de ambte naar van de burgelijke stand aan het café „Het Wapen van Heusden", waar de brui- loftsgangers volop met de receptie bezig waren. De ambtenaar had namelijk ontdekt, dat in de huwelijksakte van het enkele uren tevoren getrouwde paar een paar namen foutief waren ingevuld. „Komt u maar hier heen," luidde het antwoord van het bruidspaar. Met een nieuwe huwelijksakte toog de goede amb tenaar caféwaarts en op het biljart werd deze akte getekend. Hij was evenwel nog niet de deur uit of hij kwam tot de ontdekking, dat de pa pieren maar één keer getekend waren. Aangezien de wet nu eenmaal voorschrijft dat dit in duplo dient te geschieden, keer de hij terug naar het café en vroeg het bruidspaar met aanhang ten tweede male de receptie te onderbreken en zich rond het biljart te scharen. Drie jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. C. Dyserinck, gisteren tegen een 49- jarige caféhouder uit Den Haag, die een 16-jarig meisje, met wie hij een verhou ding had, in Schotland liet trouwen met een kennis van hem, een chauffeur, om te bereiken, dat het meisje meerderjarig werd. De officier van Justitie achtte het plegen van ontucht met het meisje, dat in zijn café werkte, en schaking bewezen. De of ficier vond het een bijzonder ernstige zaak, vooral ook omdat de ouders van het meisje van de gehele affaire niets afwisten. Reeds voordat zij in zijn zaak kwam wer ken had de verdachte een verhouding met \\v. het meisje. Later kwam zij bij hem in dienst. Hun verhouding bleef niet zonder gevolgen. De caféhouder kwam toen op de gedachte het meisje met een ander te la ten trouwen in Schotland teneinde zo te bereiken dat het meerderjarig werd. Hij zou daardoor vrij spel hebben. De verdachte ontkende dat dit de drijf veer was geweest. „Ik wilde haar een toe komst geven. Ik wilde zelfs de zaak op haar naam laten zetten," beweerde hij. Zijn vrouw wist van dit alles niets. Wel had de verdachte haar eens voorgesteld te scheiden, maar daar wilde de vrouw niets van weten. De verdachte ontwierp toen het plan het meisje in Schotland met een an der te laten trouwen. Hij stuurde zijn echt genote twee weken met vakantie naar Schotland. Het meisje ging als gezelschap mee. Zonder dat de vrouw van de ver dachte er iets van merkte liet zij zich met de chauffeur, die apart naar Schot land was gekomen in Edinburgh voor een huwelijk registreren. De chauffeur kreeg daarvoor duizend gulden. In april van dit jaar had het huwelijk plaats, 's Avonds laat belde het meisje haar ouders op: „Ik ben getrouwd en kom niet meer thuis." De ouders kwamen spoedig op de hoogte hoe de zaak zich had toegedragen en vor derden voor de rechtbank nietigverklaring van het huwelijk. De rechtbank verklaarde inderdaad het huwelijk nietig zodat het meisje weer minderjarig werd. De verdediger van de caféhouder achtte de gevorderde straf van drie jaar veel te hoog. Hij wees op de volgens hem bepaald niet onberispelijke levenswandel van het meisje, dat akkoord is gegaan met de gang van zaken. Zijns inziens had de ouderlijke macht in dit geval kennelijk weinig te be tekenen gehad, want het meisje deed wat ze zelf wilde. De verdediger vroeg een ge combineerde straf, waarvan het onvoor waardelijke gedeelte vrijwel gelijk zou zijn aan het voorarrest van vijfeneenhalve maand. De zaak tegen de chauffeur, die met het meisje in het huwelijk is getreden, werd aangehouden tot 20 oktober, omdat de man niet verschenen was. Op 13 oktober zal de rechtbank vonnis wijzen tegen de caféhou der. Zuivelkeuken. In een pand aan de Kneu terdijk in Den Haag is de zuivelkeuken van het Nederlands zuivelbureau ge opend. PARIJS De 55-jarige grootmoeder van Patrick Biet, een van de drie kinderen die vorige week werden ontvoerd, doch weer zijn teruggevonden, heeft gisteren gepoogd een einde aan haar leven te maken. Een jongeman ontdekte dat mevrouw Biet zich in haar boerderijtje aan de zol dering van haar woonkamer had verhan gen. Toen hij echter het koord dat ze voor haar daad gebruikte had doorgesneden bleek de vrouw nog in leven te zijn. Ze werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Men hoopt haar in leven te kunnen houden. De reden van haar wan hoopsdaad is nog niet bekend. Waarschijn lijk is dat de emoties over de ontvoering haar te machtig zijn geworden. De vrouw is maandag langdurig door de politie on dervraagd. BERLIJN (AP). De voormalige plaats vervangende Amerikaanse aanklager in de Niirnberg-processen tegen de voornaamste oorlogsmisdadigers, dr. Robert Kempner, heeft op een persconferentie in Berlijn verklaard van mening te zijn dat tussen de 9000 en 10.000 nazi-moordenaars nog op vrije voeten zijn. Hij zei dat hij tot deze conclusie was gekomen na een zorgvuldige studie van de Duitse documenten. De 65-jarige ad vocaat meent dat het absoluut nood zakelijk is dat oorlogsmisdadigers ook na acht mei 1965 nog vervolgd kunnen wor den. Volgens het Duitse strafrecht is twin tig jaar de limiet voor alle misdrijven waarop levenslange gevangenisstraf staat. pK»H«H»iinnrnH#>«iiiiHmnin Prins Bernhard, die gisteren in Zaan- dam een fabriek voor industriële j woningbouw opende, maakte de reis van Soestdijk naar Zaandam met een helikopter. De prins moest een flinke fc sprong maken om uit de cockpit op de begane grond te komen. S De Rotterdamse rechtbank heeft de ramp behandeld, die juni vorig jaar in het Zuidhollandse eilandendorp Spijkenisse is gebeurd. Vier bouwvakarbeiders von den de dood, toen zij met een hulpcon structie van veertig meter hoogte in een voor de „Borax" in aanbouw zijnde silo naar beneden stortten. De officier van jus titie heeft tegen een 55-jarige hoofduitvoer der uit de Maasstad wegens „grove schuld en grove nalatigheid" 1500 boete of drie maanden geëist. De verdachte had een hulpconstructie ontworpen, die kon worden gebruikt bij het aanbrengen van betonnen dakvloeren in de nok van silo's. Zijn uitvinding, ge keurd en goed bevonden door de bedrijfs- ingenieur en uitgewerkt door de teken kamer, zou bij de bouw van vier silo's in Spijkenisse voor het eerst worden toe gepast. De hulpconstructie was echter nog maar enkele uren in gebruik, toen deze in de nacht van 10 op 11 juni van het vorig jaar kapseisde en vier arbeiders meenam BONN (AP) De Westduitse regering heeft van de Sovjet-Unie opnieuw een bevredigende verklaring verzocht in de mosterdgas-affaire. Bonn protesteerde op 11 september tegen de aanslag op de Westduitse technicus Schirkmann, die zocht naar afluisterapparaten in zijn am bassade in Moskou. Bondskanselier Lud- wig Erhard verlangt dat de Sovjet-Unie tenminste haar spijt betuigt. Sommige Westduitse politici hebben ge- eist dat Erhard zijn uitnodiging aan pre mier Kroesjtsjev om een bezoek aan Bonn te brengen annuleert tenzij de zaak op gehelderd wordt in een ongebroken val van veertig meter. De officier van justitie zei dat de ver dachte bij het aanbrengen van de con structie onvoldoende controle heeft uitge oefend. Hij was met de arbeidsinspectie van oordeel dat de directe oorzaak van da ramp is geweest dat geen of onvoldoende „schoren" in de constructie waren aange bracht, waardoor de hechtheid en de sta biliteit van het geheel op noodlottige wijze was verminderd. De raadsman, mr. J. A. van der Ven, was van mening dat zijn cliënt in geen geval de onvoldoende controle bij da bouw van de hulpconstructie kon worden verweten. Hij wees ér op dat de controle op bouwwerken niet geschiedt door da hoofduitvoerder, maar door ondergeschik ten. Mijn cliënt moest bovendien op vele plaatsen tegelijk zijn, „zodat hij onmoge lijk in Spijkenisse een nauwkeurige con trole kon uitvoeren". Hij concludeerde vrijspraak. LONDEN (AP).Het aantal verkeers ongelukken stijgt dit jaar in Groot-Brit- tannië evenredig aan de grotere inten siteit van het wegverkeer. Dat heeft het ministerie van Verkeer bekendgemaakt In de eerste helft van dit jaar zijn op de Britse wegen 3458 mensen om het leven gekomen en 175.332 gewond. Dit betekent ten opzichte van de eerste helft van 1963 een stijging van het aantal ver keersslachtoffers met twaalf percent. De intensiteit van het wegverkeer is in die zes maanden met dertien percent toe genomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5