Pleidooi voor meer vrijheid in de woningbouw m Wat doet een wever bij Hoogovens v HOOGOVENS IJMUIDEN Hebt u in die wever ergens uzelf herkend Wormen-maaltijd in Delft was een karaktertest 1 ProfVan Beusekom acht betere kwaliteit tegen lagere kosten mogelijk Eervol ontslag voor gouverneur van Suriname V^oor 8000 gekocht maar niet betaald am Dr. F. van der Poll beschreef Mussolini Wegens oplichting voor bijna 2 ton veroordeeld Bestuur van Sanctus Vergilius: Vereniging komt op voor in Indonesië benadeelden Interpol achterhaalde Duitse matroos in Suez 6 HOOGOVENS IJMUIDEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 helpen direct tegen brandend maagzuur Dat is weer zo'n typisch Hoogoven-verhaal. Meneer Dam keek uit naar meer toekomstmogelijkheden en meer loon. Daarbij zocht hij een huis. Hoogovens kon op al zijn wensen „ja" geven. En dus werd het Hoogovens. Natuurlijk ging het allemaal niet vanzelf en zo gemak kelijk als het hier staat. Tenslotte was het een hele stap. Meneer Dam zegt daar zelf over: „Met die omschakeling en ook de aanpassing hebben meer nieuwkomers hier wel eens wat moeite, maar daar helpen ze je wel doorheen". En dat laatste hoort u vaak bij Hoogovens. „Ze" zijn de collega's en de mensen van personeelszaken, en die zien niets liever dan dat iedereen bij Hoogovens bereikt wat hij wil bereiken. Of dat nu smelter is of walser of afvlammer. Meneer Dam kan er enthousiast van meepraten. Nieuwe „Poolster" beschadigd Burgemeesters komen en gaan Hij had Rotterdammer een fatale klap gegeven Vernielzuchtige kinderen gepakt Advertentie „Ons volk moet leren beseffen, dat men zich bij stijgende welvaart ook hogere uit gaven voor woongenot behoort te getroos ten. De kosten van de woning behoren tot de eerste levensbehoeften. Het is een on zinnige situatie, dat tallozen zich wel ho ge financiële offers voor televisie en auto's willen getroosten, maar niet voor een woning." Dit zei prof. dr. ir. H. G. van Beusekom in een rede voor het con gres van de „Stichting Woningzaken voor het Bedrijfsleven" dat in het raadhuis van Hilversum is gehouden. „Beperk de woningwetbouw tot de nood zakelijke, geef de bouwbedrijven de kans tot eigen planning, bouwcontinuïteit, pro- duktieverbetering en concurrentie, betoog de prof. Van Beusekom, die de jaarlijkse be- Advertentie Thans is het Koninklijk Besluit versche nen waarbij de heer Archibald Currie op zijn verzoek met ingang van 1 december 1964 eervol ontslag wordt verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in dat ambt bewezen. De heer Currip werd op 7 maart 1889 in Suriname geboren. Na eerst als land meter werkzaam te zijn geweest, werd hij districtscommissaris. In januari 1949 volgde zijn verkiezing tot lid van de Staten van Suriname. Hij was minister van Financiën van eind juli 1950 tot begin april 1951 en minister van Economische en van Sociale Zaken van begin april 1951 tot eind 1954. Tevens was de heer Currie in deze laatste periode minister-president en minister van Algemene Zaken en van Binnenlandse Zaken. Op 15 december 1954 ondertekende hij voor Suriname de be vestiging van de nieuwe rechtsorde, ver vat in het Statuut van het Koninkrijk der •Nederlanden. Van eind december 1952 tot en met medio april 1955 was de heer Currie voorzitter van de regeringsraad. Op 25 mei 1963 werd de heer Currie als eerste Surinamer benoemd tot gouver neur van Suriname. Een jaarlang was hij toen reeds als waarnemend gouverneur opgetreden. Vóór zijn ontslag per 1 december zal de heer Currie voor een kort verlof naar Nederland komen. Gisteren is mr. F. Haverschmidt in een buitengewone openbare vergadering van de Staten van Suriname beëdigd als waar nemend gouverneur. Mr. Haverschmidt is president van het Hof van Justitie in Paramaribo. hoefte aan woningwetwoningen voor min der draagkrachtigan op twintig- tot vijfen twintigduizend stuks per jaar schatte. Zijns inziens zouden de bouwbedrijven be trekkelijk snel met grotere, vrije wonin gen van betere kwaliteit op de markt kun nen komen. Daardoor zou een verschuiving uit ongeveer 325.000 nog uitstekende oude re woningwetwoningen naar die betere ty pen kunnen ontstaan, met als gevolg dat aan de vraag van minderdraagkrachtigen ruimschoots zou kunnen worden voldaan. Wellicht zou aanvankelijk de spanning op de arbeidsmarkt nog wat hoger worden, maar dit risico diende volgens prof. Van Beusekom genomen te worden. Voor de vrije sector zou zijns inziens 'de rijksgoedkeuring althans buiten de grote agglomeraties geleidelijk moeten worden afgeschaft. Dan zouden de kosten verlagende continuïteit, industrialisatie en produktiviteitsverhoging op grote schaal kunnen ontstaan. De overheid zou zich, behoudens met de woningwetbouw en de woningnormen, zo weinig mogelijk met de woningbouw moeten bemoeien. Prof. Van Beusekom hekelde het sys teem van „koppelverkoop", waarmee hij bedoelde opdrachten voor premie- en wo ningwetwoningen samen, waarbij te dure woningen in de eerste categorie en te zeer „uitgeknepen" woningen in de tweede ca tegorie ontstaan. Ook trok hij van leer tegen de nieuwe methode van „pakketopdrachten" aan één bouwteam. Hij noemde het onzin om hier uit een stimulans voor de woningwetbouw te verwachten. Ook hierbij worden verlie zen op de woningwetbouw afgewenteld op de kwaliteitsbouw aan premiewoningen en vrije woningen, waardoor in feite grote verliezen ontstaan, aldus prof. Van Beuse kom. Nadat de burgemeester van Zeist, mr. Korthals Altes, een pleidooi had gehou den voor het beleid van minister Bogaers, en voor diepgaande samenwerking tussen overheid, opdrachtgevers, aannemers en werknemers, zei prof. Van Beusekom, dat de vrije woningproduktie in de twintiger en dertiger jaren in verhouding aanzienlijk groter was dan in de afgelopen twintig jaar. Door de concurrentie ontstonden toen niet altijd ideale woningen, maar wel be tere kwaliteit. Ook nu zal door het ont plooien van initiatieven van het bedrijfs leven echter zonder contingenten en rijks goedkeuringen, een betere kwaliteitsbouw kunnen ontstaan tegen lagere kosten op grond van produktiviteitsverhoging, indus trialisatie en concurrentie. Ter beschikkingstelling van de regering en een gevangenisstraf van een jaar met aftrek eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank vandaag tegen een 28- jarige gehuwde vrouw uit Utrecht, die in diverse zaken in Utrecht en Maarssen tal van artikelen had gekocht maar nooit be taald. De goederen hadden een totale waarde van 8.000, Het was niet de eerste keer dat de jonge vrouw voor dergelijke delicten trecht stond. Sinds haar huwelijk in 1957 was zij regelmatig met de justitie in aanraking gekomen, steeds wegens oplichting en fles sentrekkerij. Zij had daarvoor o.a. ook in Amsterdam terechtgestaan. De rechtbank doet 13 oktober uitspraak. (H.A. Dam, afvlammer in de blokwalserij) (H.A. Dam, afvlammer in de blokwalserij - zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze wever u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoalsudateigenlijkalzolangwilt. Hoogovens hééft door zijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. Universitaire promotie te Amsterdam AMSTERDAM Aan de Universiteit van Amsterdam is gisteren tot doctor in de letteren gepromoveerd de heer F. G. van der Poll, leraar in de geschiedenis en het Nederlands aan het gymnasium in Middelburg. Promotor was prof. dr. J. Presser, hoog leraar in de algemene en vaderlandsche geschiedenis sinds de middeleeuwen. Het proefschrift waarop dr. Van der Poll zijn doctorstitel behaalde, heet „Be nito Mussolini portret en zelfportret". Voor zijn onderzoekingen in Rome heeft dr. van der Poll studieverlof gekregen van de curatoren van zijn gymnasium en van het gemeentebestuur van Middelburg. In zijn studie wijst dr. Van der Poll erop dat Mussolini een nieuw type Italiaan wil de „kweken", zonder de ongunstige eigen schappen die hij in de bestaande soort ver achtte. Vooral na 1932 nam de druk op de bevolking toe en werd een militaristische geest aangekweekt: Italië moest een vrees wekkende natie worden en haat moest tot de nationale deugden gaan behoren. Door dat de duce maar „een kleine burger" was, zonder rationele logica, zijn de tota litaire tendenties van dit bewind echter niet volledig tot gelding gekomen. De rechtbank in Den Haag heeft een 44- jarige vertegenwoordiger wegens oplich ting van ongeveer een ton ten nadele van een oud-notaris veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hij had de notaris wijsgemaakt dat hij winstgevende zaken kon doen met grote meubelleveranties, onder andere aan am bassades. Ook anderen had hij voor totaal nog een ton benadeeld. Het nieuwe marine bevoorradingsschip „Poolster", op garantievaart in het Mid dellandse Zeegebied, waar het schip tevens oefent met de schepen van smaldeel I, is bij het meren te Gibraltar langs de kade geschampt, waarbij de neus van het schip beschadigd werd. Het schip zal in Gibraltar worden gerepareerd. Het is in Delft niet de bedoeling ge weest, dat de groenen van „Sanctus Ver gilius" levende wormen zouden eten bij het sluitingsdiner van de groentijd. Het bestuur van de r.k. studentenvereniging heeft gezegd dat de foeten ieder jaar met een dergelijke maaltijd op de proef wor den gesteld of ze „hun gevoel voor gezon de normen ook onder invloed van anderen, die hen tot andere gedachten willen bren gen, blijven behouden." Een weldenkende groen zou volgens het bestuur bijvoor beeld kunnen aanvoeren, dat hij op vrij dag geen vlees mag eten. De zeventig kandidaat-leden zijn vrijdag in groepjes van vijf of zes aan tafel ge nodigd, waar een „levende maaltd" was aangericht: wormen met sla. Het verorberen daarvan zou als voor waarde zijn gesteld voor de toelating van het lidmaatschap van de vereniging. Oudere jaars maanden de jongelui aan met de maaltijd te beginnen. „Het zou best meevallen" werd gezegd. Hoewel het ver orberen van de maaltijd, die al zes jaar de ontgroening besluit, wel als voorwaarde werd gesteld, was dit volgens het bestuur slechts een middel om de jongelui op de proef te stellen. Zouden zij hardnekkig hebben geweigerd dan zouden zij moge lijk voor lafaard zijn uitgemaakt, maar in werkelijkheid zou men hun houding meer op prijs hebben gesteld dan wanneer zij bezweken zouden zijn voor de sterke aan drang. Een halsstarrige weigering de wor men in hun maag te laten glijden zou het bewijs vormen dat zij de ontgroening met succes hadden doorlopen. Na afloop wer den alle wormeneters en degenen, die het hardgrondig hadden vertikt, uitgenodigd voor een bierfeest. Tot burgemeester van Hardenberg is benoemd de heer J. Slot, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeente Eethen (N.-B.). De heer Slot is sinds 1953 burgemeester en tevens secretaris der gemeente Eethen. Hij is 51 jaar en lid van de A.R.P. Tot burgemeester van Nieuwe Schans is benoemd de heer G. Hensens, hoofd commies ter secretarie der gemeente Ten Boer. Hij is 34 jaar en lid van de P.v.d.A. Aan de heer G. I. M. van Kemenade is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Uden. Niet alle kandidaten moesten trouwens de wormenproef afleggen. Een deel kreeg de opdracht zolang in de kelders van de sociëteit te „kikkeren" (zich voortbewegen op de hurken) tot zij van vermoeidheid niet meer konden. De sterkste foeten hiel den het een half uur vol. De volgende opdracht was op de buik kruipen door een bak met rotte tomaten en andere smerigheid. Tot slot moesten zij het hoofd in een ketel steken waaruit hen een bijzonder walgelijke geur tegemoet kwam. De groenen hebben het allemaal nogal gemoedelijk opgenomen, maar de wormen- maltijd ging de meesten toch te ver. Slechts weinigen hebben zich dan ook laten overhalen het vlees (of een stukje) bij de slamaaltijd te nuttigen. In een verzoekschrift aan de minister van Buitenlandse Zaken heeft de „Vereni ging Behartiging Belangen in Indonesië" gevraagd bij de komende besprekingen met de Indonesische autoriteiten over de door particulieren geleden schade de rechtmatige schadeclaims op volwaardige wijze te doen behartigen. De vereniging wijst op het verschil tussen de schadeloosstellingen aan oesterkwekers en door de watersnood-gedupeerde Neder landers en de minimale tegemoetkomingen aan de uit Indonesië gerepatrieerden, en herinnert onder meer aan de garantie van koningin Wilhelmina, dat alle schade, door oorlogshandelingen toegebracht aan levens en eigendommen, volledig zou worden vergoed door de Nederlandse regering. De zelfde groep Nederlanders werd na de sou- vereiniteitsoverdracht opnieuw getroffen door monetaire maatregelen van de Indo nesische regering. Het gaat de vereni ging thans om teruggave van hetgeen na de souvereiniteitsoverdracht onder beheer werd gesteld zoals banksaldi, spaargelden en dergelijke. De vereniging acht de kwes tie zeer urgent omdat, gezien het aantal bejaarden onder 'de benadeelden, de kans geringer wordt om persoonlijk nog iets te ontvangen. De vereniging wil voorts be trokken bij de voorbereidende besprekin gen over de schadeclaims. I Een 18-jarige Duitse matroos, die in Rotterdam bij een vechtpartij met fatale gevolgen betrokken was, is door Interpol in Suez achterhaald. De jongeman, opva rende van het Duitse schip „Kybfels", had bij een vechtpartij, waarbij meer buiten landse zeelieden betrokken waren, in de nacht van zaterdag 30 op zondag 31 mei in Rotterdam de 23-jarige verwarmingsmon teur C. Nelis uit Rotterdam een klap ge geven. De monteur viel en bleef liggen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht waar hij aan de gevolgen van de val is overleden. Een onderzoek wees uit dat hij een schedelbreuk had opgelopen. De Rotterdamse recherche stelde onmid dellijk een onderzoek in op alle buiten landse schepen, die in Rotterdamse havens lagen, maar de dader was niet te vinden. Vermoed werd dat de gezochte zich aan boord van een Duits schip, de „Kybfels", bevond, dat juist die zondagmorgen de haven had verlaten met bestemming Suez, Via Interpol werden de gegevens over de vechtpartij en het signalement doorgege ven aan de politie in Suez, met het ver zoek, wanneer de „Kybfels" daar zou aan komen, alle bemanningsleden te verhoren. De 18-jarige matroos gaf bij dit verhoor toe, in Rotterdam iemand een klap gege ven te hebben. Omdat het schip van Suez weer naar een Europese haven zou afva ren, werd hij aan boord opgesloten. Op 4 augustus kwam de „Kybfels" in een Franse haven aan, waar de matroos op verzoek van de Nederlandse justitie in arrest werd gesteld. Via de ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken werd om zijn uitlevering gevraagd, aan welk verzoek werd voldaan. De matroos zit nu in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Door arrestatie van vijf jongens, drie broertjes van 11, 12 en 16 jaar en twee broertjes van 11 en 12 jaar, heeft de Nij meegse politie klaarheid gebracht in een groot aantal inbraken in scholen. De buit was over het algemeen niet groot, maar de jongens richtten in de scholen grote vernielingen aan. Zij draai den waterkranen open, goten flessen met zoutzuur leeg en sloegen deuren en school banken kapot. De schade bedraagt vele duizenden guldens. De twee broertjes van 11 en 12 jaar zijn na verhoor door de politie aan hun ouders teruggegeven. De andere kinderen zijn in het politiebureau opgesloten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6