Voorspellen van uitslag is een uiterst hachelijke onderneming m m mm m m W LABOUR Klis I, ,,TaH Partij met meeste stemmen kan strijd toch verliezen Neefje gooide baby in sloot V olksstemming in Oostenrijk Autobiografie van Charles Chaplin, op jeugdjaren na, weinig belangwekkend Wl3. »p| ENGELS VERKIEZINGS-PANORAMA 1 m iaJ Weer moord op een taxichauffeur in West-Duitsland Zwaailicht en sirene tegen rovers in pompstation Beeld van een immens minderwaardigheidsgevoel Politieman draagt geen vuurwapens om te doden JOVD tekende verzoek niet om meer ontwikkelingshulp 13 M ÏLJfi i DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 LET'S Verjaring van de Duitse oorlogsmisdaden Persoonlijk contact Geef uw lievelingsvogel liet beste: ^jluis verpakte vogelvoederst Kerkelijk nieuws Geef uw lieveliugsvogel liet beste: ■Sluis verpakte vogelvoeders I s* iaasSi ar ga» (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland waar het Parle ment met zijn vijf zittingen per week en zijn mondelinge vragenuur gedurende de eerste vier dagen van die week zulk een sterk levende realiteit is het heeft wat informatie en onthullingen door de regering betreft absolute prioriteit zijn de algemene verkiezingen die om de vijf jaar moeten worden gehouden maar ook eerder kunnen plaatsvinden, op elk door de regering als voordeligst beschouwd tijd stip, politieke krachttoeren van de eerste orde. Ze zijn even opwindend als de pre sidentsverkiezingen in de V.S. Daarvoor zijn verschillende redenen. Ook in Enge land gaat de strijd in feite tussen twee grote partjjen, conservatieven en labour, die elkaar sinds de oorlog in stemmen- aantal nauwelijks ontlopen. Het Engelse volk is politiek in twee bijna gelijke delen gesplitst. Het grillige districtenstelsel maakt voorspellingen zeer gevaarlijk. Een kleine ■temmenvoorsprong kan soms tot grote zetelwinst leiden! Omgekeerd kan een par tij met een stemmenmeerderheid van b.v. enkele honderdduizenden uit de bus komen zoals labour in 1951, en toch de verkiezin gen verliezen. Omdat in elk district een partij de zetel van dat district al heeft gewonnen door de helft plus een stem te behalen. Slechts die ene stem is beslissend. Alle extra stemmen tellen niet mee, om dat de stemmen uit de 630 kiesdistricten, die elk één afgevaardigde naar het Lager huis zenden, niet bij elkaar worden opge teld. Het onverwachte „loterij "-element speelt daarom een grote rol in de Engelse ver kiezingen. Het systeem behoedt tegen ver starring maar kan tot een ander uiterste leiden n.l. sensationele politieke aardver schuivingen zoals in 1945 bij de grote labourdoorbraak. Verdere reden voor de spanning en werkelijke opwinding welke pas de laat ste dagen voor de verkiezingen de con servatieven hebben nog nooit een oktober- BONN (DPA) De 28-jarige taxichauf feur Karl Heinz Koch is in de nacht van woensdag op donderdag in Bonn door een onbekende om het leven gebracht. Hij overleed aan de gevolgen van een aantal messteken in de kliniek van de universi teit van Bonn. Om half vier werd in de taxicentrale een noodkreet van Koch opgevangen. Hij leefde nog toen hij door collega's werd ge vonden. Het enige aanknopingspunt dat de politie heeft is de overtuiging, dat de kle ding van de dader met bloed besmeurd moet zijn. Het moordwapen, een dolk, werd in de taxi gevonden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. BONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, Höcherl, heeft op een persconferentie in München gepleit voor verlenging van de verjarings termijn voor moord van twintig tot 25 Jaar. Hij vond het verschil in verjarings termijn tussen dood door schuld en moord het misdrijf dood door schuld verjaart na vijftien jaar te gering. Verlenging van de verjaringstermijn voor moord zou betekenen dat ook na mei 1965 oorlogs misdaden kunnen worden berecht. Vol gens de huidige regeling zou dit volgend jaar mei niet meer kunnen, omdat dan twintig jaar is verstreken sinds het eind van de tweede wereldoorlog. Op een conferentie in Praag die zich met het vraagstuk van de oorlogsmisda den bezig houdt, is opgemerkt, dat het aanhouden van de termijn van twintig jaar „neer zou komen op een algemene amnestie voor nazi-oorlogsmisdadigers". In een brief aan de Westduitse minister van Justitie, Ewald Bucher, werd ge zegd dat een dergelijke houding van de regering in Bonn de betrekkingen tussen West-Duitsland en andere landen „gewel dig veel moeilijker" zou maken. verkiezing verloren! altijd merkbaar wordt, is dat Engeland geen opkomstplicht kent. Van de kiezers gaan er twintig tot 25 percent nooit naar de stembus. De partijlegioenen doen ongetwijfeld hun plicht, maar de partijen moeten hemel en aarde bewegen om de kiezers die zij tot de hunnen rekenen maar die het wel ge loven naar de stembus te lokken. Want op deze zwevende achterhoede komt het bij de grote beslissingen vaak aan. Vandaar dat de kandidaten, voorzien van een blauwe (Tory) rode of roodachtige (Labour) of groene (liberaal) rozet met grote linten op de label van hun colbert of bij de vrouwen op de japon, huis aan huis gaan leuren om hun mensen de be lofte af te dwingen naar het stemlokaal te komen en eventueel transport voor hen te organiseren. Elke partij mag daarvoor in elk district een door de wet vastgesteld bepaald aantal auto's gebruiken. De la- bourregering zette destijds deze maatre gel door om de in het algemeen welvaren de conservatieven, die toen nog over veel meer auto's beschikten, dan hun tegen standers, geen al te grote voorsprong te geven. Dit huisbezoek van de kandidaten heet in het Engels, dat wij maar vernederland sen „canvassen", dit is propaganda maken, colporteren, stemmen werven. De plaatse lijke partijbureaus „canvassen" het hele jaar door, want tussentijdse verkiezingen voor opengevallen lagerhuiszetels kunnen immers plotseling uit de lucht komen val len. Zij fungeren als een soort permanent militair hoofdkwartier. Zij ontvangen van de gemeente de lange vellen met officieel gedrukte kiezerslijsten, zodat ze straat voor straat en woning voor woning weten waar zich hun mannetjes bevinden, die periodiek politiek aan de tand worden ge voeld. Hun partijen bekommeren zich daarbij praktisch niet om de bekering van tegen standers, meestal toch onbegonnen werk, maar concentreren zich op de eigen aan hangers en de twijfelaars. Ze geven hun een kaart met een nummer erop die ze uit het stemlokaal komende aan de buiten wachtende propagandisten van de partij waarop ze stemden afgeven, zodat de par tijen na afloop vrijwel precies weten waar ze aan toegeweest zijn. Pierbewaker De charme van de Engelse verkiezingen is, dat ondanks radio en televisie, het per soonlijke contact tussen kandidaten en en kiezers bewaard is gebleven, dank zij het feit dat de strijd technisch op lokaal niveau wordt gevoerd. r Zo kan het gebeuren dat als de huis vrouw in de keuken aan de was bezig is iemand de klopper op de deur laat val len miljoenen Engelse woningen hebben nog metalen kloppers ook al is er een elektrische bel en zij plotseling gecon fronteerd wordt met sir Alec Douglas- Home of Harold Wilson „himself" of een andere minister of partijreus. In de huis kamer op het scherm en aan de voor deur in levende lijve! De politieke kop stukken behoeven weliswaar niet zelf deel te nemen aan het voorbereidende „can vassen" daarvoor hebben zij hun plaat selijke verkiezingsagenten maar zijn moreel verplicht zich in een zo democra tisch mogelijk daglicht te tonen. Zij maken dus even een vriendelijk praatje met een paar bewoners over dag meestal de vrouwen en strelen kinderkopjes. De kandidaat wordt door gaans vergezeld van een stoet propagan disten met blerrende luidsprekers op hun auto's om de hele buurt politiek wakker te schudden. Vaak spreekt de kandidaat zelf zittende in zijn auto de omstanders of alleen maar de gevels van de huizen door een versterker toe. Omdat de ver kiezingsuitgaven der partijen door de wet zijn beperkt zo wordt gezorgd voor een zo eerlijk mogelijk spel! zijn de affi ches maar klein de grote daverende plakkaten welke nog op sommige muren zitten zijn daar aangebracht in de maan den voorafgaande aan de aankondiging van de verkiezingen. Dan mogen de par tijen n.l. nog ongelimiteerd propaganda- geld uitgeven waarbij de rijkere conser vatieven, die vaak door het grote bedrijfs leven worden gesteund het beste voor de dag komen. „Go with labour" luidt de socialistische slagzin; „keep it with the conservatives" houdt het op de conservatieven is Vijftien oktober zijn in Groot-Brit- tannië de verkiezingen. De verkie zingskoorts neemt in het land toe. Conservatieven, socialisten en libe ralen strijden om de gunst van de kiezers. Hun slagzinnen staren de Britten aan vanaf miljoenen aanplakbiljetten. die van de Tories. Labour is altijd merk waardig huiverig geweest voor rode kleu ren, maar waarom het voor de plaatse lijke raambiljetten met de naam van de kandidaat het afstotende zwart-geel moes ten nemen is ons een raadsel. Het conser vatieve blauw is veel aardiger. Het per soonlijk contact tussen kandidaat en kie zers speelt zich ook af op de meestal slecht bezochte politieke buurtvergaderin- gen in lokaaltjes in donkere straatjes, ver licht door gaspitj es waar de atmosfeer sinds Dickens nauwelijks is veranderd Een vijf weken oude baby van de fami lie De Krey te Giessenburg is gisteren door een twee-en-eenhalfjarig neefje uit de kinderwagen gehaald en in een sloot ge gooid. De moeder die de dekentjes in de wa gen vreemd verward vond liggen, kwam naar buiten en miste het kind. Toen het neefje had verteld dat het de baby in de sloot had geworpen zag zij het kind op de bodem van de een meter diepe sloot lig gen. Dadelijk paste de moeder mond op mond beademing toe, zoals zij onlangs op de televisie had gezien, en slaagde erin de reeds bewusteloze baby tot het be wustzijn terug te brengen. WENEN (Reuter) Tussen vijf en twaalf oktober zullen de Oostenrijkers zich door een referendum uitspreken over een ontwerp-voorstel tot politieke neutralisatie en reorganisatie van de radio-omroep- maatschappij, die op het ogenblik in han den van de staat is. Deze volksstemming wordt georgani seerd door 44 dag- en weekbladen. Min stens 200.000 mensen zullen zich voor het voorstel moeten spreken. Dan is de rege ring verplicht het ontwerp aan het parle ment voor te leggen. Dit is de eerste volksstemming, die ooit in Oostenrijk wordt gehouden. Advertentie De exploitant van het pompstation „Proostwetering" aan de rijksweg van Utrecht naar Amsterdam hoopt door een geel zwaailicht en een krachtige sirene voortaan rovers op een afstand te kun nen houden. Het zwaailicht boven op het dak van dit eenzaam en donker gelegen benzinestation is van een afstand van vijf kilometer zichtbaar. In en rondom het station bevinden zich diverse knoppen waarmee het alarmsys teem door de pompbedienden of de in dringers in werking kan worden gesteld. Ze zijn onopvallend aangebracht, niet-in- gewijden zien ze niet. De exploitant van dit nabij het Utrecht se industrieterrein Lage Weide gelegen pompstation heeft deze ingrijpende maat regel genomen nadat in het begin van dit jaar inbrekers hadden geprobeerd de kluis van het benzinestation te laten springen. Het pompstation werd toen ernstig bescha digd, maar de kluis bleef intact, 't Alarm systeem is vandaag in gebruik genomen. De pompbedienden hopen dat het nooit be hoeft te werken. Nederlands minister-president mr. V. Marijnen en de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, werden woensdagmiddag op het vliegveld Wahn bij Bonn hartelijk begroet door kanselier dr. L. Erhard. „Voor ik begon met dit manuscript voor de zesde maal over te schrijven zette ik Beethovens pianoconcert no 3 op, met Clara Haskil als soliste en Markevitch als dirigent". Deze zin is de enige verwijzing door Chaplin naar de moeilijk heden die het schrijven van zijn autobiografie hem heeft gekost. Vandaag is het boek in negen landen tegelijk verschenen. Volgens „Der Spiegel" is het de grootste gemeenschappelijke produktie op de boekenmarkt sedert jaren. De negen landen zijn Engeland (waar bij The Bodley Head de originele uitgave vitkomt), Denemarken, Finland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Zweden, de Verenigde Staten en Duitsland. België en Nederland ontbreken in de lijst; ik geloof dat onze uitgevers hierin niet onverstandig zijn geweest. vriendschap vindt hij verdacht." Welnu, die Chaplin komt ons uit deze autobiogra fie ten voeten uit te voorschijn. Behalve de geschiedenis van zijn jeugd en van zijn werk is er echter verder weinig be langwekkends in te vinden. André Glavimans Hoofdbestuurslid St. Michael: Tijdens een bijeenkomst van de katho lieke politiebond „St. Michael" in Tilburg heeft het hoofdbestuurslid van die bond, do heer G. J. van Bavel, heftig stelling geno men tegen een betoog van dr. J. P. D, Banning, burgemeester van Geleen, zoals dit onlangs werd gepubliceerd in het „tijd schrift voor overheidsadministratie" over het dragen van vuurwapens door de poli tie en een eventuele beperking daarvan om misbruik te voorkomen. Dr. Banning schreef onder meer dat het voor hem moeilijk aanvaardbaar is, dat in een land waar de doodstraf is afgeschaft en door een zeer grote meerderheid niet wordt terugverlangd, tegen bepaalde ge- zagsvergrijpen de dood als sanctie zonder enig rechterlijk oordeel mogelijk is. Hij wees daarbij op een mogelijk wat tendentieuze formulering, maar stelde daartegenover, met nadruk, dat hij slechts feiten constateerde, welke zich bij inciden ten hebben voorgedaan. Terloops stelde hij dan nog een proef- verbod in 'n aantal kleine gemeenten voor, een verbod voor het dragen van vuurwa pens door de politieman tussen bijvoor beeld 7 en 19 uur met een eventuele ge leidelijke uitbreiding van dit systeem. De heer Van Bavel betoogde daarente gen dat de politieman zeker geen vuurwa pens draagt om iemand te doden. Hij ge bruikt dit wapen voor de handhaving van het gezag, ter bescherming van de mens en voor eigen veiligheid en in dit verband kan moeilijk sprake zijn van de dood als sanctie. Hij betreurde het ten zeerste dat een autoriteit als dr. Banning zich tot een dergelijke uitspraak had laten verleiden. Naar aanleiding van de brief over hulp aan de ontwikkelingslanden, die een groot aantal jongerenorganisaties heeft gericht aan de leden van de Staten-Generaal en de regering heeft het dagelijks bestuur van de liberale jongerenorganisatie vrij heid en democratie (J.O.V.D.) medege deeld, dat het een verzoek om de brief te ondertekenen „heeft geweigerd aange zien het bestuur deze brief slecht voor bereid en onvolledig en daarom onge schikt voor publikatie acht." Terwijl enerzijds in de brief een duide lijk oordeel wordt uitgesproken over de omvang van de hulp, blijven even belang rijke vraagstukken zoals controle op de besteding van de hulp en de wijze van hulpverlening volledig buiten beschouwing. Onder die omstandigheden geeft de J.O.V.D. voorkeur aan een goede bestu dering van het vraagstuk boven het on dertekenen van de in haast aan haar voorgelegde brief", aldus het bestuur van de J.O.V.D. Ds. Van Andel De secretaris van de oecumenische jeugdraad, ds. H. van Andel te Utrecht, is benoemd tot secretaris van de commissie binnen de organisatie van de Wereldraad van Kerken voor de internationale jeugd uitwisseling. CHAPLIN'S ROYALTY voor de Engelse uitgave bedraagt 20 percent van de win kelprijs (2'h pond); een nog nooit gezien maximum. Voor de wereldrechten moest The Bodley Head 500.000 dollarvoorschot aan de auteur betalen. Recht van vóór- publikatie van gedeelten uit het boek heeft Chaplin alleen aan de Londense „Sunday Times" willen geven. Een fotoreportage van Lord Snowdon over het leven van de beroemde acteur en zijn vrouw en acht kihderen uit het jongste huwelijk in hun huis te Corsier aan het Meer van Genève ging aan de publikatie vooraf. De „Sunday Times" zegt dat men er 40.000 nieuwe le zers mee heeft gewonnen. Mijns inziens bewijst dat eens te meer hoe „Engels" Chaplin is gebleven. De eerste Engelse druk bedraagt 50.000 exemplaren, de Duit se 25.000. In de Verenigde Staten en Ita lië zullen grote boekenclubs voor een mas sale oplage zorgen. ONS ZOU HET NIET verwonderen wan neer men Chaplins biografie binnenkort in vele landen in die heerlijke antikwariaten kan vinden waar men voornamelijk zo ge heten „ramsch"-partijen verkoopt. Wij hebben de 528 pagina's weliswaar in één avond zoals men dat noemt uitgelezen maar dat eerder uit journalistieke zorg vuldigheid dan omdat het boek ons niet losliet. Wanneer men zijn oordeel samen vat kan men zeggen dat het eerste derde deel ervan echt boeit omdat het een be schrijving geeft van Chaplin's jonge jaren die voor een deel beheerst worden door een armoede en eenzame ellende zoals men die bij Charles Dickens heeft gevon den. De rest bevat wel belangwekkende ge deelten, zoals dat waarin hij het heeft over zijn eerste films in de Verenigde Staten, later over zijn zorgen om nieuwe thema's voor nieuwe films te vinden, de episode waarin hij het slachtoffer werd van Mc Carthy's „Heksenjacht" en de vrij uitge breide uittreksels uit zijn scenario voor de Monsieur Verdoux-film die zoals men weet is geïnspireerd op het leven van Landru. OVERIGENS VERNEEMT men daarbij een aardig en kenschetsend detail: Orson Welles deed Chaplin een idee aan de hand, kreeg daarvoor van hem ongevraagd een paar duizend dollar maar wilde toen dat in de film vermeld zou worden: naar een idee van Orson Welles. Verder moet de lezer dan kennis nemen van een enorme lijst van beroemdheden waar Chaplin thuis mocht komen of die hij ergens anders ontmoette. Hij beschrijft de gesprekken en gesprekjes welke hij met hen voerde maar die meestal weinig of niets om het lijf hebben en het geheel is eigenlijk van een stuitend snobisme. Over zijn liefdes-histories is hij uiterst discreet. Hij vermeldt wat avontuurtjes uit zijn jonge jaren en uitvoerig het proces over het vaderschap van de baby van een vrouwspersoon met wie hij reeds twee jaar geen omgang meer had gehad. Zijn tweede huwelijk doet hij af met vijf re gels: tijdens de opnemingen van de Gold Rush trouwde ik voor de tweede keer. Om dat zij twee grote zonen heeft van wie ik veel houd zal ik verder niet op details in gaan. Wij waren twee jaar getrouwd en we probeerden er iets van te maken. Maar het was hopeloos en het eindigde in veel bitterheid. AAN DE ENE KANT is zo'n korte noti tie natuurlijk een voorbeeld van goede smaak en discretie, maar een autobiografie die zo over een belangrijke levensperiode heenloopt heeft weinig waarde als werke lijke levensgeschiedenis. Wel krijgen we daarentegen van praktisch iedere film te horen hoeveel miljoen dollar ze hem in het laadje heeft gebracht. Naar men zegt is Chaplin reeds in 1957 begonnen met het schrijven van dit boek. Zowel Graham Greene als Truman Capote zouden hem van advies hebben gediend en het manuscript hier en daar hebben gecorrigeerd. Tenslot te moet wel iemand van de uitgeverij er onbarmhartig in hebben gesnoeid. (Men zegt dat het op een derde van de oorspron kelijke lengte is teruggebracht en daarbij moet zeker een en ander verloren zijn ge gaan). Hoe is het anders mogelijk dat over de film „A King in New York" helemaal niet wordt gesproken noch over de Stalin- prijs waarvan hij het bedrag later aan de Abbé Pierre ter hand heeft gesteld? JEAN COCTEAU die Chaplin voor het eerst ontmoette tussen Hongkong en Shang hai (het loont de moeite beide beschrij vingen van die ontmoeting te vergelijken!) heeft van hem gezegd „dat zijn minder waardigheidscomplex „immens is" even groot als zijn gerechtvaardigde trots en een systeem van reacties die zijn een zaamheid (waaronder hij lijdt) moeten verbergen en die moeten zorgen dat nie mand zijn prerogatieven betreedt. Zelfs Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13