Buit van roofoverval in het Amsterdamse Bos gevonden UIT SI HET W Havenarbeiders staken aan Amerika's oostkust A.N.W.B. sterk gekant tegen weggeld Technisch is Bussum perfect voorbereid op Nederland II Op bomen aangebrachte tekens verschaften recherche spoor Meteorologische oorlogvoering? Samenwerking Philips en Hoechst officieel Boter duurder Jongen gedood onder vallend muurtje Vijfhonderd Franse boeren in de aanval Fotograaf procedeert tegen de VARA BOAC ontslaat 3700 man Hedenavond Nederland II officieel Niet minister maar N.T.S.-voorzitter opent TV 2 Kredieten i BUITENSHOW ajore ijou vuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Koude nacht President Johnson past Taft-Hartley-wet toe Eerste keer Exclusieve foto zonder toestemming via TV uitgezonden Het woord is aan Verkiezingspanorama in Engeland Chaplin's autobiografie pagina IS In de krant van heden: Bavointerieur van Saenredam naar Londen 49e JAARGANG NUMMER 278 oor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. --opend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELS EN-IJ M UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redacteur in Amsterdam) De buit is gevonden! Om half vier gistermiddag klonk een juichkreet door de Amsterdamse politieradio: een ploeg rechercheurs had in het Amsterdamse Bos nabij het pompstation aan het eind van de roeibaan enige plasticzakken op gegraven, waarin sieraden zaten die zaterdagmorgen bij de roofoverval op juwelier Schipper aan de Heiligeweg waren buitgemaakt. Groot was de vreugde op het politiebu reau Singel waar enkele uren tevoren reeds de melding was binnengekomen dat eveneens in het Amsterdamse Bos' de drie pistolen waren gevonden die bij het mis drijf waren gebruikt. De vermoedelijke daders zitten vast, de buit is binnen en de bewijsstukken de wapens zijn achter haald. Daarom gaf commissaris Land man al zijn medewerkers verlof 's avonds de wedstrijd België-Nederland op de tele visie te zien. Na afloop van de wedstrijd kwam men weer bijeen om de verbalen van de verhoren uit te werken, want de zaak-Heiligeweg, die nu helemaal rond is, zal nog vele weken werk geven. Het succes van gisteren was vooral te danken aan een van de verdachten, die door de uit Dortmund naar Amsterdam ge komen kriminaloberkomissar Herribert Loeblein was meegebracht De man had tijdens een verhoor in Duitsland gezegd dat hij van de bendeleider opdracht had gekregen de drie pistolen in het Amster damse Bos te begraven. De plek wist hij nog aan te wijzen. Dat mocht hij, gistermorgen, nadat twin tig rechercheurs de omgeving hadden af gezet. Na enig zoeken werden de pistolen om half twee aangetroffen, verpakt in zak doeken en begraven onder de struiken langs de autoweg die van de roeibaan naar het kampeerterrein loopt. De man had voorts verklaard dat de bendeleider met de derde man was door gereden om in de nabijheid de buit te be graven. De recherche haalde gistermorgen de speurhond Sita uit Weesp en liet deze aan de kleding van de vermoedelijke bende leider ruiken in de hoop dat de hond de plek zou opsporen. Het lukte niet. Toen deden de politiemannen echter een verrassende ontdekking: op een aantal bo-, men troffen zij steeds hetzelfde teken dat er kort tevoren met een mes op moest zijn aangebracht. Die tekens vormden een spoor en dat spoor leidde naar een plaats Naar schatting 1000 Amsterdamse bouwvakkers hebben gisteren in Amsterdam een demonstratieve op tocht gehouden tegen tariefstop en beëindigen van justitieel optreden als er te hoge lonen worden betaald. Hier zijn de werkers op weg naar het ge bouw van de samenwerkende patroonsverenigingen, waar een petitie werd aangeboden. bij het pompstation waar de aarde vers was omwoeld- Plastic zakken met onder andere wit- gouden ringen en andere sieraden zijn in een kluis op het hoofdbureau geborgen. Vandaag wordt een begin gemaakt met de inventarisatie. De kans bestaat dat niet de gehele buit op die plaats was begra ven. (Vervolg op pagina 2 onder „Buit roofoverval") MOSKOU (Reuter) Denken de Ameri kanen erover het weer zo te beïnvloeden dat de Sovjet-Unie slachtoffer van een nieuwe ijstijd wordt? „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van Defensie, schreef woensdag dat functiona rissen van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, iets dergelijks hebben geopperd en dat de V.S. trachten door middel van ballons weerkundige ge gevens over de communistische wereld te krijgen. Voorts heeft de Amerikaanse pro fessor Wider, aldus Rode Ster, voorgesteld een kunstmatige droogte in de Sovjet-Unie te veroorzaken. Met 7 miljoen maatschappelijk kapi taal, geheel geplaatst en in contanten vol gestort, is opgericht Tercanal n.v. in Weert, zo blijkt uit de Staatscourant. Oprichters zijn, zoals enige tijd geleden werd gemeld, de N.V. Tercanit in Hoogezand, en de Weerter Kunststoffenfabrieken N.V. in Weert. Zij participeren voor 50 percent in de nieuwe N.V. In Tercanit nemen Philips, Emba en Mosa elk voor een derde deel, terwijl in de Weerter kunststoffenfabrie ken het Duitse concern Farbwerke Haechst een belang heeft van 55 percent. De N.V. houdt zich bezig met de ver vaardiging van decoratieve kunstplaten. De produktie vindt plaats in het gebouw van de Weerter Kunststoffenfabriek, o.m. met machines, afkomstig van Tercanit. De effectieve samenwerking is op 1 juni be gonnen. Philips heeft verder een eigen vennoot schap opgericht voor de huurkoopfinan ciering onder de naam Philips Nederland Financierings Maatschappij N.V., gevestigd te Eindhoven. Tot nu toe verstrekte het concern in Nederland huurkoopkredieten via de Maatschappij voor Huurkoop en Financiering N.V. te Zaltbommel. De nieuwe vennootschap zal kredieten verschaffen op verkochte Philips-artikelen zowel aan particulieren als voor indu striële toepassingen. Advertentie NU EEN TENT BESTELLEN met 10°/0 KORTING! Verrekening en afle- vering kan in 1965. b i Bezoek onze THE INDIANA tentekfabrieken Hoofdkantoor vopr Nederland Haarlem, Zijlweg Vil, Tel. 0250047877 Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 BARTELjORISSTRHAARLEM TEL'Ï3439 IEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king. Koude nacht met in hoofd zaak in het noordoosten en oos ten van het land plaatselijk nachtvorst. Morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (Reuter en A.F.P.) On geveer 60.000 Amerikaanse havenarbeiders in de havens van de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico zijn vandaag in staking gegaan. Ondanks het feit dat pre sident Johnson gisteravond de Taft-Hart- ley-wet van toepassing heeft verklaard. Krachtens deze wet kan een afkoelingspe riode van tachtig dagen worden toegepast. Het gerechtelijk bevel tot instelling van de afkoelingsperiode zal vanavond kunnen worden gegeven door het ministerie van Justitie. Enkele arbeiders op de pieren van Man hattan stopten woensdagavond, enkele uren voor middernacht al met werken maar de ploegen die de „Queen Mary" voor het vertrek gereed maakten werkten tot mid dernacht door. Het voornaamste struikelblok bij het tot standkomen van een nieuw arbeidscon tract is de eis van de werkgevers om de werkploegen met drie man, van 20 tot 17, te verminderen in ruil voor een ge garandeerd jaarloon. De vakbond heeft ge weigerd dit voorstel in overweging te ne men. Een federale verzoeningscommissie had voorgesteld de ploegen van 20 op 17 man te brengen over de periode van nu tot 1 oktober 1967. De reders hadden dit voor stel onder bepaalde voorwaarden aan vaard. De voorzitter van de bond, Thomas Glea- son, zei dat een eventuele afkoelingspe riode in acht zal worden genomen. „Intus sen is het echter een kwestie van „geen arbeidsovereenkomst, geen werk", zo zei hij. Tijdens de afkoelingsperiode zal een speciale verzoeningscommissie het geschil onderzoeken en er verslag over uitbren gen. President Johnson heeft het besluit genomen omdat de dreigende staking de gezondheid en veiligheid van het land in gevaar zou brengen en de voorziening van dicht bevolkte gebieden met essentiële aan bederf onderhevige produkten, waaronder voedingsmiddelen, zou aantasten. Het is de eerste keer dat president John son van deze wet gebruik maakt sinds hij in november 1963 president werd. Voor New York alleen zal de staking 17,5 miljoen gulden verlies per dag bete kenen en voor de gehele oostkust.ongeveer zeventig miljoen gulden per dag, zo luid den schattingen van de scheepvaartvereni ging van New York. Door de staking zul len onmiddellijk vijfhonderd Amerikaanse en buitenlandse schepen werkeloos komen te liggen. De Bond van Coöperatieve Zuivelver- koopverenigingen heeft besloten de boter- prijs te verhogen met 4 cent per pakje van 250 gram. Na 1 november zal de boterprijs ge leidelijk aan over een langere termijn nog meer gaan stijgen tengevolge van de gelijkschakeling van de zuiveltarieven binnen de E.E.G. Door deze stijging zullen naar verwachting de seizoen-prijsdalingen in tijden van grote melkproduktie worden afgezwakt. De bijna vier jaar oude Paul Herman uit Haarlem is woensdag omstreeks half twaalf gedood bij een ongeval op de Spaarndamseweg in Haarlem. Het knaap je raakte onder een vallend muurtje. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is ter plaatse overleden. Aan de Spaarndamseweg is men bezig met het slaan van een damwand in het Spaarne. Hiertoe is een heistelling in wer king die met tui-draden is vastgemaakt. Een van de draden loopt over de weg heen en is verankerd op het terrein van een ter plaatse gevestigde steenfabriek. Toen tijdens het lossen van een wagen met stenen op dit terrein het voertuig verplaatst moest worden, heeft men de tui-draad geraakt. Deze heeft vervolgens een muurtje omver gedrukt. Paul Herman die enkele ogenblikken tevoren door een der werklieden was weggestuurd, maar kennelijk direct weer is teruggelopen, raakte onder het muurtje bedolven. BREST (AP) Vijfhonderd Franse boe ren hebben gewapend met knuppels en zagen, een aanval ondernomen op 'n boer derij, waar men had geweigerd mee te doen aan de Franse melkstaking. Dit is de eerste ernstige gewelddaad in de bijna twee weken oude staking. De Franse melk producenten willen de regering dwingen prijsverhoging toe te staan. De boeren vielen voor het aanbreken van de dag een boerderij nabij Fologoet aan. Zij hakten bomen om, priemden de banden van een aantal auto's lek gingen er vandoor met machines voor het ver werken van melk. De boer, die het slacht offer werd van de aanval, heeft gisteren onder bescherming van de politie melk bezorgd. Een fotojournalist in Amsterdam heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen de V.A.R.A. omdat deze omroepvereniging op 23 september in de televisierubriek „Achter het nieuws" een foto van hem heeft geprojecteerd die hij exclusief aan een dagblad en enige buitenlandse tijd schriften had verkocht. Het betreft de foto waarop prinses Irene met de Am sterdamse arts J. E. van Renesse staat afgebeeld. De V.A.R.A.-commentator deed daarbij een onthulling over het politieke verleden van de arts, hetgeen ertoe heeft geleid dat deze zich uit het Irene-comité heeft teruggetrokken. De fotojournalist meent dat de V.A.R.A. door het zonder zijn toestemming uit zenden van de foto inbreuk heeft gemaakt op zijn auteursrechten. Hij heeft het kort geding aanhangig gemaakt nadat de V.A.R.A. had geweigerd het auteursrecht van 2500,(volgens de fotograaf de handelswaarde van de foto) te betalen. Ook zou de V.A.R.A. hebben geweigerd te beloven in de toekomst geen foto's meer zonder uitdrukkelijke toestemming te publiceren. De fotograaf eist nu langs gerechtelijke, weg dat de V.A.R.A. zich onthoudt van publicatie van zijn foto's op straffe van een dwangsom van 2500 per overtreding. Voorts verlangt hij in een civiele proce dure de betaling van 2500 honorarium voor de uitgezonden foto. Het kort geding wordt maandag door de president van de rechtbank in Am sterdam behandeld. Woensdagmiddag is het eerste koop vaardijschip met atoomaandrijving ter wereld, het n.s. „Savannah", in de haven van Rotterdam aangekomen. Deze foto laat zien hoe het machtige schip bij de Parkkade door water spuitende bootjes werd verwelkomd. Een reportage over dit schip vindt men op pagina 5. De A.N.W.B., die reeds bezwaar maakte tegen het heffen van extra „weg geld" toen het voornemen van de re gering daartoe in de Troonrede bekend werd gemaakt, heeft thans, nu het des betreffende wetsontwerp is verschenen, het heffen van weggeld nadrukkelijk af gewezen. De A.N.W.B. acht het zeer onbillijk dat de kosten van het bouwen van een verant woord autosnelwegennet worden afgewen teld op het wegverkeer, dat reeds bijna een miljard gulden per jaar aan speciale belastingen opbrengt. Het wegverkeer is een onmisbare schakel in de nationale economie en de financiering van wegen moet dan ook geschieden uit de algemene middelen en niet via een ouderwetse tol heffing in welke vorm dan ook, aldus het standpunt van de A.N.W.B. De toeristenbond beraadt zich op het ogenblik in hoeverre hij zijn invloed kan aanwenden om de regering alsnog af te brengen van haar in het wetsontwerp neergelegde voornemen weggelden te gaan heffen. BOAC, de Britse genationaliseerde over zeese luchtvaartmaatschappij zal 3700 leden van het personeel wegens stroom lijning van het bedrijf ontslaan. De ont slagenen zullen een behoorlijke financiële vergoeding ontvangen welke naar ver luidt ongeveer 5 miljoen pond (50 miljoen gulden) zal bedragen. In sommige geval len zou de BOAC de overtollig geworden leden van het personeel laten heropleiden voor andere functies buiten het bedrijf. Multatuli: De ganse moraal van de wereld zou misschien kunnen worden samengevat in de woordendoe als de meesten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 7, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 7, 13 Luidsprekers 4 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 11 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21, 23 T opsy 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (Van onze correspondent) HILVERSUM. Technisch is de N.T.S. thans tot en met het laatste draadje, lampje en gesoldeerd lasje klaar vanavond net II officieel te openen. In een oude ambachtsschool in Bussum met wat nieuwbouw er tegenaan, staat de apparatuur: van de modernste montagetafels tot de wondermachines van nasynchronisatie, met eigen snufjes. In de oude Vitusstudio te Bussum in een klein hoekje met een podium met wat lampen en een tafeltje kan de omroepster het programma II presenteren totdat volgend jaar een echte presentatiestudio is gebouwd in een oude bakkerij naast de Vitusstudio. De N.T.S. beschikt nu over 24 montage tafels, waaraan in één uur tijd een mi nuut uitzenden (van film) wordt klaarge stoomd. „Gelukkig hebben we aan perso neel geen gebrek en kunnen we hier van 's morgens vroeg tot 's avonds tegen mid dernacht werken." Er staat voor een kapi taal aan tafels in deze studio. Een kwart miljoen gulden is er reeds in geïnves teerd. Er is met de ruimte gewoekerd in de school. De hoge lokalen zijn horizon taal gehalveerd zodat er verdiepingen bij werden gewonnen. In lokalen, die daardoor van het daglicht verstoken moesten blij ven, is een ingenieuze kunstlichtval toege past. Er zijn drie synchronisatiecentra met ingewikkelde apparatuur en vele se- condenklokken want men werkt op tijd en niet op beeld. Hier worden commentaar en muziek gemengd en men heeft er een methode toegepast die voornamelijk op snelheid is afgesteld. Bij filmmaatschap pijen treft men zulke systemen nog niet aan. Behalve het ontwikkelen van de films doet de N.T.S. dus technisch alles zelf. In de Vitus-studio is een afgeschermd hoekje voor omroepster II. Zij heeft een klok en een bureautje en dat is heel ma gertjes vergeleken bij haar collega op net I; die heeft een gezellig studiootje, ook met klok natuurlijk, maar bovendien met een fijne belichting: aan de voorkant van haar bureaublad staat voor de kijkers on zichtbaar een heel klein lichtspotje. Insi ders zeggen hiervan: om zware onderkin nen van de omroepsters te vermijden. Daar staat ook de weermanapparatuur. Als u het soms nog niet wist: op die landkaart is het land geel en de zee bruin 'iyJitFt en men gebruikt lipstick omdat die niet zoals krijt kan piepen en krassen. In de Vitus-studio staat dan nog bovendien een tweede filmcabine en er is een tweede hoofdcontrolekamer voor de inkomende en uitgaande beelden, met zes kabels die nu al blijken het werk niet meer af te kun nen. Men is bezig met een kabelverbinding van Vitus naar de Studio Concordia in Bus sum en straks zal men ook Den Haag op een aparte kabel hebben. Ook is er een studio voor ondertiteling. Sinds een paar maanden past men de eigen vinding toe van „contour"-titeling. Als dan een witte letter op een wit vlak staat neemt deze automatisch donkere contouren aan zodat men de woorden nu heel goed kan lezen. Minister Bot van O. K. en W. die was uitgenodigd om vanavond als het tweede TV-net officieel bezet wordt, op net I en 2 tegelijkertijd een toespraak te houden ter gelegenheid daarvan, heeft de in vitatie afgewezen omdat hij al een toe spraak had gehouden bij het ingebruikne- men van net 2 bij de experimentele perio de en omdat het thans slechts een tijde lijke bezetting van het net betreft. Bovendien moet de regering nog beslis sen aan wie het verzorgen van de pro gramma's op het tweede net definitief ten deel zal vallen. De Pacificatiecom missie is verzocht hem hierover vóór 1 januari advies uit te brengen. Minister Bot wil kennelijk voorkomen dat hij, door da uitnodiging van de omroepen te aanvaar den, de schijn zou wekken op zijn beslis sing vooruit te lopen. In zijn plaats zal nu N.T.S.-voorzitter mr. E. A. Schüttenheim het tweede televisienet openen. Bruikleen uit Haarlems bezit In de grote Londense expositie „Tha Orange and the Rose", waar ook Rem- brandts „Anatomische Les" te zien zal zijn, zal Saenredams tekening van het interieur van de Haarlemse Bavokerk geëxposeerd worden. De archivaris van de gemeente Haarlem, mej. dr. G. Kurtz, heeft de teke ning in bruikleen gegeven voor de expo sitie, die de banden tussen Nederlandse en Britse vorstenhuizen in de periode 1600- 1750 als thema heeft. Saenredams tekening is in 1635 gemaakt en is bedoeld als voorstudie voor een schil derij. De tekening geeft echter meer dan het schildeij. Zij zal per vliegtuig naar Londen worden vervoerd. De expositie wordt 21 oktober geopend in het Victoria and Albert Museum.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1