MET QUICK GAAT HET BETER STEEDS N01 „Als Van Nee gescoord had Vier minuten voor het einde kon Jurion zegemotief in Brussels kant klossen Slechts 15000 kijkers in het stadion brachten geen sfeer Onmachtig Nederlands elftal verloor met 1-0 van Anderlecht ,Boerekool'-systeem van oranje voorhoede bracht geen succes Belgische pers over interland Neo-Silvikrin CTD totoformulieren Derde mogelijkheid voor tv-verslagen vanuit Tokio Wedstrijd heeft geen sfeer meer IN DE NEDERLANDSE KLEEDKAMER Geen angst meer, Wel overwinning voor Schwartz Van Emmenes jubileert Twee foutloze Neville: voor Albanië nog drie weken DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 21 Mevr. Heemskerk behaalde eerste zege in Emmen want er is Neo-Silvikrin! Wel verdiend Niet op toeren Voetbal in Engeland Albanië Greta Andersen kwam niet twee keer over Het Kanaal Schrijvers Advertentie Woensdag is in Emmen het Danlon- schaa'ktoemooi voortgezet met de partijen van de vijfde ronde. De afgebroken partij tussen de Hongaar Bilek en de Nederland se mevrouw Vreeken uit de vierde ronde is zonder verder spelen remise gegeven. De uitslagen van de 5de ronde luiden Nikolau (Roem.)Stadtler (Joegoslavië) remise; Heemskerk (N.)Timmer (N.) 1-0; Vreeken (N.)Litmanowicz (Polen) 1-0; Rinder (W.-Dld.)Bilek (Hong.) 0-1. Slechts twee van de 626.763 deelnemers, die ervoor zorgden dat de totale prijzen- pot van sporttoto nummer 5 op 247.651 werd gebracht, vulden een kolom foutloos in. Nadat zij van het voor de eerste prijs beschikbare bedrag elk netto 50.000, hadden ontvangen, bleef er nog 18.560,99 over, waarvan twee-derde deel bij de tweede prijs werd gevoegd en één-derde deel bij de derde prijs Voor de tweede prijs, die nu in totaal 86.669,29 bedroeg, meldden zich 71 deelnemers, die elk bruto 1220 ontvangen. Voor de derde prijs ad 43.334,65 waren 373 gegadigden. Zij toucheren elk 116, De N.T.S. heeft een derde aanbieding gekregen om Tokio-verslagen overgezon den te krijgen. De twee bekende zijn: per straalvliegtuig films over het Noordpoolge bied te brengen en voorts uit Japan per satelliet Syncon naar Amerika waar straal vliegtuigen de opgenomen banden overvlie gen naar Europa. De jongste derde moge lijkheid is: per Syncon van Japan naar de V.S. en dan weer per satelliet Relay I naar Europa. Er is kans dat men op deze aanbieding zal ingaan en dan wordt een 15-minutenverslag gegeven van kwart over zes tot half zeven 's avonds. „De Belgen werden onvoldoende be taald", „sfeerloze derby der lage landen" en „laat doelpunt bekroont verdiend suc ces" zijn enkele koppen boven de beknop te verslagen over de woensdagavond in Antwerpen gespeelde 99e interland België- Nederland in de Belgische ochtendbladen. De „Gazet van Antwerpen" spreekt van een wedstrijd, die voor „Anderlecht-natio- naal" niet meer was dan een oefening voor de komende Europa-bekerwedstrijd tegen Bologna. „In de periodes waarin de Nederlanders volledig weggespeeld waren en meestal verloren achter een ongrijpbare bal aan holden, poogden de Nederlandse suppor ters hun spelers van de Anderlechtdruk te bevrijden door hun strijdkreten. Veel baat bracht dit echter Oranje niet", schrijft „Het Laatste Nieuws". Volgens De Stan daard gebruikten de Nederlandse verdedi gers na de rust grove middelen. „Een minder lankmoedig man dan de Italiaan se scheidsrechter zou ongetwijfeld min stens een keer een strafschop hebben ge geven", aldus dit blad, dat echter even eens afkeurend spreekt over de „grote" middelen van de Belgische verdediger Plaskie, die deze moest aanwenden, om Nederlandse doorbraken te voorkomen. „De Belgen speelden proper, technisch beter dan de Nederlanders, doch weinig spectaculair", schrijft „Volksgazet". „Het Nederlandse elftal speelde met horten en stoten, meestal lusteloos, maar vooral or deloos. Voor de aftrap had met in- plaats van de nationale volksliederen be- ter een treurmars van Chopin kunnen la ten spelen, aldus dit blad. „Voor de 10.000 toeschouwers, die de begrafenis waren ko men bijwonen van de voetbalderby der lage landen". „La Libre Belgique" wijt de magere Belgische zege aan de „steriele" voorhoe de van de Belgen, waarin Van Himst zeer zwak was. Het blad meent, dat het de grootste zorg van de 11 Anderlecht- spelers was gezond en fit te kunnen aan treden voor de komende return wedstrijd tegen Bologna voor de Europese beker. „Een Anderlecht-overwinning in een derby, die zichzelf heeft overleefd", noemt „Le Peuple" het resultaat van woensdag avond. Het blad betoogt, dat het niet door de televisie-uitzending was, dat er zo weinig belangstelling voor de wedstrijd bestond. „Een België-Nederland is een onverteerbare schotel geworden, zonder Advertentie Eerst komt roos dan volgt haaruit val daarna verhoornt de hoofdhuid ...en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. Eenfica, de tweevoudig winnaar van de Europa cup, heeft zich woensdagavond in Lissabon geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker. De ploeg uit Lissabon, die thans getraind wordt door Elek Schwarz, de oud-bonds- coach van de KNVB, versloeg het Luxem burgse Aris Bonneweg met 5-1. Bij de rus,t leidde Benfica met 1-0. De eerste ontmoeting tussen beide teams was eveneens met 5-1 door de Portugezen gewonnen. (Van onze sportredacteur) Even kon het piepkleine supporterspelotonnetje van Henny van Nee met diens vader als aanvoerder voluit met zijn spandoek zwaaien. Van Nee, de Almelose debutant, sprong zelf naar een recordhoogte met de beide armen in extase omhoog geheven. Hij dacht mee te maken, waarvan hij vanaf zondagavond had gedroomd: een doelpunt bij zijn debuut in het Nederlands elftal tegen de Belgen. Maar het bleef bij een droom, want de enorm hard ingeschoten bal ketste via de onderkant van de lat het veld weer in. Dat was enkele minuten na de rust van een wedstrijd, welke twee grote verschillen (in speltype), maar ook één gezamenlijke kwaal aan het licht bracht bij beide teams: onproduktivi- teit. België, of laten we zeggen Anderlecht na de rust viel Trappeniers in voor de geblesseerde doelman Delhasse en was Anderlecht compleet in het veld heeft deze woensdagavondinterland gewonnen. Daar zorgde Jurion mister Europa (zijn bijnaam sinds de dag, dat Anderlecht Real Madrid voor de Europa cup uitschakelde) voor. Vier minuten voor het einde kloste hij het zegemotief in het Brusselse kantwerk. Tot groot verdriet van Pieters Graafland en diens defensieve makkers, die zich zo lang op de been gehouden hadden. Duidelijker dan ooit stonden hier twee geheel verschillende elftallen in het veld. Anderlecht zocht het in zijn befaamde ■hort passing met geraffineerde combina ties. Nederland moest het hebben van het oude Leitmotiv van vroeger jaren: harde knallen en dan maar rennen jongens. Maar de narigheid was, dat ook de Belgen konden rennen. En dus viel er geen eer te behalen voor Van Nee hoe jammer ook voor zijn pelotonnetje Almeloërs noch voor Hollander (een betere naam voor een international kan men niet vinden), noch voor Kruiver, die de oude ravotter en ondermijner niet meer was in de Bel gische domeinen, noch voor Pummie Berg- holtz. Nog zien wij de sombere gezichten van de fotografen, die het doel van de zuiderburen als werkterrein hadden geko zen. De gok was in hun nadeel uitgeval len. De Belgische doelwachters hebben maar weinig te doen gehad en bijgevolg ook de fotografen. Ook bij de Belgen liep het in de voor hoede niet naar wens. Dat kwam natuur lijk omdat men een degelijke defensie te genover zich vond vooral Quadackers maakte een prima debuut die van geen wijken wist. Ook het falen van de jonge Joan Devrindt als midvoor kan men in het „rode" kamp aanvoeren. Maar kan men anders verwachten van een speler, die vorig jaar nog in de derde klasser Overpelt stond opgesteld? Nee, veel meer zit het falen van de Belgen in het maar star vasthouden aan de (voetbal-) kant- klosserij. Het is vaak prachtig om te zien, dat getiktak, maar het houdt het tempo op en het geeft de tegenstanders tijd om eventuele fouten te herstellen. Het doel van voetballen is uiteindelijk doelpunten maken. En dat is een zwak punt bij An derlecht. Dat werd tegen Bologna voor de Europa-cup gedemonstreerd. Dat was ook nu weer te zien. Beide wedstrijden eindig den in een zege van 1-0. De 1-0 van gisteravond is volkomen ver diend, ongetwijfeld. Het Nederlands elftal was de mindere van deze Brusselse for matie. Wij willen bepaald geen stenen gaan gooien naar de nieuwe en tijdelijke bonds coach Denis Neville. Per slot van rekening kun je in een paar weken geen superteam uit de grond stampen. Vast staat wel, dgt er in de komende weken voor de wed strijd tegen Albanië nog heel wat zal moe ten gebeuren om niet beschaamd uit Tira na te moeten terugkeren. Deze België-Holland is geen ouderwets duel geworden, waarbij de vonken van de degens afsprongen. Wat wil men in een bijna blote, grauwe kuip, waar amper vijf tienduizend mensen samenklitten, in groep jes op de betonnen treden. Er waren nog al wat Nederlanders. Af en toe trachtte De Belgische keeper Delhasse werpt zich voor de voeten van Bergholtz en raakt daarbij geblesseerd. In de tweede helft werd hij vervangen en was het Belgische elftal daardoor een compleet Anderlecht. Verbiest (links) sloeg de redding van Delhasse met zorg gade. men aarzelend wat leven in de brouwerij te brengen, maar zowel het „Hup Holland, hup", als het „Geen woorden maar da den" werden met gêne ontvangen. Zoiets zingt men niet als daar geen reden voor is, zoiets zong men alleen in de dagen, dat er iets groots te beleven viel op de groene stadionweien. Het schuchtere ge zang schrompelde dan ook weg tegen het kille beton. Denis Neville beweerde na afloop bij hoog en bij laag, dat hij de Nederlandse jongelui niet met een bepaalde opdracht in het veld gestuurd had. Dat was natuur lijk niet waar. Het zou bovendien onjuist geweest zijn als het niet het geval was geweest. Tactiek is tenslotte een integre rend onderdeel van de voetballerij. Maar er was wel degelijk te zien, dat men de pluspunten van het vroeger als „boeren kool-voetbal" aangeduide speltype moest aangrijpen: harde ballen naar voren van uit een gesloten achterhoede en dan maar lopen. Zo heeft Van Nee in de Nederland se competitie aardig wat goals gemaakt, maar Anderlecht is wat anders van MVV of Sittardia. Dat moest de Almeloër hij gend erkennen. Van Nee is een zeer ijveri ge jongen, maar hij is nog niet rijp voor interlandvoetbal dachten we. En Hollan der is evenmin de linksbuiten, waarop we jaren hebben zitten wachten. Kruiver heb ben we bijna niet gezien en dat is vroeger beslist anders geweest. Bergholtz van enig verband in de voorhoede was geen sparek moest het ook van soli hebben. Hij had de nare gewaarwording doelman Delhasse een hoofdwond te hebben toege bracht bij een rush naar de bal, waarop ook de enige-niet-Anderlechter toesprong. De Luikenaar vond het beter na de pauze niet meer terug te komen. Hij had het trouwens niet druk gehad in de eerste helft, want Nederland kon maar niet op toeren komen. De Belgen wel. Die waren in "een hoog tempo ge start. Maar Devrindt liet het op de goede momenten afweten en bovendien keerde Pieters Graafland enkele gevaarlijke bal len. Nederland holde steeds maar weer in de buitenspelval. Het was om naar van te worden en het getuigde niet bepaald van attentie en intelligent voetbal. De Nederlandse achterhoede vormde een goed blok rond het clubduo Schrijvers-Is- rael. Quadackers hield Puis goed in be dwang en was beter dan Veldhoen. Van Wissen en Muller bleven ver onder hun vroeger tegen de Belgen vertoonde vorm. Als de belangrijke „twee", de as van de ploeg, was hun zwakke optreden ook één van de oorzaken van het falen van de voorhoede. Voor de defensie was het erg sneu, dat de Belgen na enkele heftige slotacties Puis zag een kogel gestopt door een on middellijk groggy gaande Van Wissen de eigen nul wegvaagden. Van Himst schoof een verwarring stichtende pass naar Jurion, die eindelijk dan de bevrij dende uithaal kon maken. Pieters Graaf land, die zijn doel perfect verdedigd had, moest buigen voor de harde knal. Heel Anderlecht pardon België, omhelsde mister Europa. Anderlecht- en Rode Dui- vels-formateur Vandenstock kon lachen Neville niet. Voor de VARA-radio gaf gister avond ir. A. van Emmenes een ver slag van de interlandvoetbalwed strijd België-Nederland. Dat gebeur de ditmaal in samenwerking met Wim Hoogendoorn. Ir. van Emmenes, sportjournalist en radiocommentator, viert vandaag zijn veertig jarig jubileum. De uitslagen van de woensdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden lui den: eerste divisie: ChelseaManchester United 0-2, Leeds UnitedFulham 2-2, Leicester CityWest Bromwich Albion 4-2, Wolverhampton WanderersBirming ham City 0-2. Vier minuten voor het einde maakte Jurion het enige Belgische doelpunt. Daan Schrijvers en Eddy Pieters Graafland zijn verslagen. Wissen niet meer nodig. De aanvoerder van 't Nederlands team had overigens toch wel sterkte nodig gehad. Puis heeft enorm hard geschoten; de bal tegen het hoofd van de blonde PSV-speler. Van Wissen ging ar zonder meer voor door de knieën. „Ik durfde mijn ogen niet meer open te doen, ik was bang, dat mijn contactlenzen in mijn ogen zouden zijn door gedrongen". Het viel mee. Van Wissen merkte het als een van de eersten. Enthousiast heeft hij zich daarna weer in het voetbalstrijdgewoel gewor pen. Dat gewoel, dat mede- halfspeler Muller („we hadden het moeilijk op het midden veld", meende Van Wissen) moest vermijden, althans in de tweede helft. De kleine don kere Amsterdammer trok met zijn linkerbeen. „Ik raakte ge blesseerd en kon me in de tweede helft niet meer vol ledig geven." Denis Neville, gekleed in strak zittend blauw trainings pak, heeft zjjn eerste keus aan het werk gezien. Het was een oefening voor de wedstrijd tegen Albanië. „Gaat daar het zelfde elftal heen, mijnheer Neville?" leek de vraag te zjjn die een entree in de Neder landse kleedkamer na een half uur wachten gisteravond mogelijk maakte. Neville ant woordde er slechts op met „We hebben nog ruim drie weken." NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding 64-2 De in Denemarken geboren Amerikaanse lange-afstandzwemster Greta Andersen is woensdag naar een ziekenhuis over gebracht, nadat zij haar poging om achter elkaar het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen had moeten staken. In het ziekenhuis verklaarde de geneesheer dat zij totaal uitgeput was. De 37-jarige lange-afstandzwemster was van Engeland naar Frankrijk ge zwommen in 13 uur en 40 min., de snelste tijd ooit door een vrouw gemaakt. Toen zij door de volgboot werd opgepikt had zij bijna 23 uur in het water gelegen- De laatste uren hadden de harde wind en de hoge golven het zwemmen steedi moeilijker gemaakt (Van onze sportredactie) Henny van Nee, de 25- jarige donkergekuifde Alme loër, stond met nog verhit ge zicht en schitterende ogen naar het grauwe wit van de Neder landse kleedkamer te staren. Het was kwart over tien, de interlandwedstrijd, zijn eerste, in het Antwerpse stadion, was geschiedenis. Enigszins afzijdig van die anderen, de spelers, die hij kende als tegenstanders in de eredivisie, maar die hij plotseling als mede-internatio nals had leren zien. Henny van Nee moest het allemaal nog even verwerken. Dat enorm harde schot („het moest gebeuren. De kans was er voor. Het ging van zelf") in het begin van de tweede helft dat Anderlecht keeper Trappe niers vlak achter zich tegen de lat heeft horen slaan, is hét moment geweest voor de Heracles-speler. Vader Van Nee die drie kwartier na de wedstrijd pas los gekomen was uit het Almelose gezelschap, dat met spandoeken de eigen favoriet wilde aanmoedigen, hield het zijn zoon nog eens met nadruk voor: „Dat schot, als dat gezeten had." Denis Neville, de Nederlands elftal coach ad interim, zei het ook. Met een heel andere (Engelse) tongval dan vader Van Nee. Maar even beslist. „Als dat schot." Alle elf Ne derlands elftalspelers dachten ar aan. De manager van het Belgisch elftal Constant Van denstock evenzeer. De Belg was overigens zeer voorzichtig. „Ik vind het niet juist om een oordeel te geven over het Nederlands elftal, nu Schwartz weg is. Het was allemaal zo kort geleden nog anders. Maar ik geloof wel dat het publiek tevreden kan zijn" (dat vond Denis Neville ook). Maar Vandenstock gaf zijn oordeel daarna toch wel prijs. Hij was tevreden, vond zijn Belgische ploeg in het begin wat zenuw achtig, omdat ze „per slot van rekening een vreemde als doel- naast hem, knikte met Schrij vers mee. Israel, de tweede man met Schrijvers in de DWS-achterhoede, gisteren ook in de Nederlandse defensie. De debutant („natuurlijk denk je aan de bekerwedstrijd van DWS tegen Fehnerbahce") was het wel mee gevallen. In zijn eerste interland had hij be wondering gekregen voor voor al één speler: Van Himst. „Als die de bal heeft, krijg je 'm niet van hem af". De club van Israel, DWS, zou Ander- man in hun Anderlecht elftal hadden staan", maar dacht dat de winst wel bij de beste ploeg terecht was gekomen. Al roemde hij de Nederlandse achterhoede met Schrijvers als uitblinker. Schrijvers zelf was in de kleedkamer even koelbloedig als op het veld. „Zo vlak voor tijd, dat was niet verdiend. We hadden al op een gelijkspel gerekend. Maar het was een voortreffelijke combinatie. Ju rion kwam snel in. Hij was niet te stoppen". Israel stond lecht overigens maar wat graag als tegenstander voor de Europacup hebben. „Maar zo ver zal het niet komen," zei ;ook al debutant) Dick Hol lander. „DWS komt in de vol gende ronde, en Anderlecht aiet" gaf hij lachend als zijn mening. Rustig, zoals zijn spel, was Willy Quadackers. De Fortuna-speler was het alle maal nog al meegevallen. „Het korte spel van de Belgen geeft je alle gelegenheid om in te grijpen en dat sterkt je zelf vertrouwen." Een gesterkt zelfvertrouwen heeft Fons van

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21