Johnson wil reis maken naar Europa Orkaan raast naar Louisiana Kanselier Erhard laat geen gras groeien over het Europaplan Minister Luns houdt in een interview slag om de arm Zuster Camera J Me, Wereldnieuws Van dag tot dag Een 3-bander? Akkoord tussen Belgische regering en de artsen Russisch-Cyprisch akkoord getekend Visserijconferentie in Londen €)p de ^Praatótoel DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 3 Indonesische infiltranten op Malakka gevangen Jawel, een hooggeplaatste sigaar, die eigenlijk 3 bandjes verdient. Eén voor zijn ferm formaat, één voor zijn fijn karakter en één voor zijn lage prijs. Jasneva Enorm! 27 cent. Nr. 1 van het nieuwe Jasneva- kwartet. De andere zijn: de kloeke Parfait22 cent, de senoritas Vedette 14 cent en de kleine Vivat 6 cent. Ze smaken allemaal: lichten lekker! Geen bijzonderheden Besmettelijke ziekten in West-Duitsland *t helpt en't is lekker Binnenkort zal zich ergens boven het im mense vasteland van China de befaam de paddestoelwolk verheffen. Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft dit aangekondigd. De volksre publiek China zal dan haar voorlopig waarschijnlijk nog zeer bescheiden plaats hebben ingenomen in de rij van mogendheden die de vernietigende kracht van het atoom in hun wapenarsenaal achter de hand houden. Van verregaande militaire betekenis lijkt dat feit vooralsnog niet. De communisti sche machthebbers in Peking weten na tuurlijk heel goed dat het nog jaren zal duren, voordat zij op het gebied van kernbommen en de mogelijkheden ze te vervoeren met de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie kunnen wedijveren. De politieke en propagandistische bete kenis van de eerste kernexplosie op Chine se bodem kan echter moeilijk worden over schat. De echo van de klap waarmee zij gepaard gaat zal tot in de uithoeken van Azië en Afrika te horen zijn. Die padde stoelwolk boven China betekent niets meer of minder dan dat 't wetenschappelijk mo nopolie van de „blanke man" op het ge bied van de kernwapens is gebroken. De geneigdheid van de onderontwikkel de naties in Afrika en Azië om politiek met Peking in zee te gaan en de hulp van communistisch China te aanvaarden, zal er niet onaanzienlijk door worden ver sterkt. Het is trouwens nog maar de vraag of de krachten die zich in Latijns Ameri ka verzetten tegen de Chinese infiltratie pogingen zich nog staande kunnen hou den, als de klap in China eenmaal is ge vallen. De mededeling van de heer Rusk prelu deert op een gebeurtenis die misschien la ter van wereldhistorische importantie blijkt te zijn geweest. Zij kan een nieuwe wedloop in kernbewapening tot gevolg heb ben. Tientallen miljarden zullen er dan opnieuw worden besteed aan een zinloze uitbreiding van het vermogen van enige mogendheden de mensheid te vernietigen. Het kernstopverdrag van Moskou zal door het verschijnen van China op het toneel van de kernmogendheden een over eenkomst worden die weinig praktische waarde meer heeft. Men kan namelijk wel aannemen dat Peking zich aan die afspraak niets gelegen zal laten liggen. Het zal een niet gering aantal kernexplo sies willen laten uitvoeren om het nieuwe wapen dat het bezit te beproeven. Wie kan dat de communistische Chinese leiders beletten? De atmosfeer zal opnieuw een aanval van radio-activiteit krijgen te door staan. En wat morgen of overmorgen in China gebeurt, kan binnenkort ook elders gaan plaatsvinden, in Egypte, in Zuid-Afrika, in Cuba, bijvoorbeeld. Wat geleerden se dert jaren hebben gevreesd, staat op het punt bewaarheid te worden. Het aantal kernwapens bezittende mogendheden gaat zich uitbreiden en het is niet waarschijn lijk dat nog iets de mensheid kan afbren gen van de heilloze weg die zij daarmee gaat bewandelen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Als hij gekozen wordt tot president zal Johnson in november en december een reis door Europa gaan ma ken voor besprekingen met de bondgeno ten, vooral met De Gaulle. Een spoedige bijeenkomst van Johnson met Kroesjtsjev is daarna meer dan waarschijnlijk. De reis van Johnson is reeds uitvoerig bespro ken met de secretaris-generaal van de NA VO, de Italiaan Brosio, die in Washington op bezoek is geweest. Het lijkt nog onzeker of Johnson naar de winterbijeenkomst van de NAVO-parle- mentariërs gaat of naar de decemberver- gadering van de NAVO-ministerraad die beide in Parijs worden gehouden. De NAVO-parlementariërs hoorden Johnson indertijd als vice-president terwijl hij ver scheidene malen deelnemer was aan hun besprekingen als fractieleider van de de mocraten in de Amerikaanse Senaat. Johnsons reisplan is overigens kenmer kend voor de Amerikaanse gevoelens, dat de NAVO noodzakelijk nieuwe inspiratie nodig heeft, dat de Fransen overtuigd moeten worden van de noodzaak van sa menwerking en dat de Engelsen bereid gevonden moeten worden enige NAVO-po- sities af te staan, omdat de machtsver houdingen sinds de oprichting van de bondgenootschap drastisch zijn gewijzigd. De reis naar Londen is na de Britse ver kiezingen van deze maand uiteraard uiterst gewichtig. Daarom kan zeker gezegd worden dat Johnsons reis mede is bedoeld om voeling te hebben met de nieuwe regering in Lon den. De Amerikanen zijn er namelijk van overtuigd dat een overwinning van Labour de situatie in het Westen, maar vooral ook in de NAVO zou wijzigen. Over een ontmoeting tussen Johnson en Kroesjtsjev wordt reeds lang gesproken. Het waarschijnlijkst achten velen het dat de Russische premier naar New York komt voor de vergadering van de V.N.- assemblee, waarna een ontmoeting met Johnson makkelijk te realiseren zou zijn. De V.N.-assemblee komt weliswaar al in november bijeen, maar vóór Kerstmis is er een bijzonder korte zittingsperiode, zo dat een bezoek van Kroesjtsjev eerder te verwachten valt begin volgend jaar. Maar dat hangt ook enigszins af van de reis naar Bonn die de Russische leider wil on dernemen. NEW ORLEANS (AP) De tropische storm Hilda is aangegroeid tot een orkaan in de golf van Mexico en beweegt zich in de richting van de Amerikaanse staat Louisiana. Windstoten van 128 kilometer per uur zijn nu gemeten in het gebied van de orkaan. Langs de kust van Louisiana wordt een verhoging van de waterstand bij vloed van meer dan twee meter verwacht. Hilda is reeds de vijfde orkaan die dit seizoen in dit gebied woedt. In Texas en Alabama zijn maatregelen genomen in verband met het naderende gevaar. Olie maatschappijen hebben een deel van het personeel van hun boorinstallaties voor de kust in veiligheid gebracht. SINGAPORE (Reuter) In het gebied van Labis in Zuid-Malakka zijn woensdag nog drie Indonesische parachutisten ge vangenomen. De drie mannen hadden bur gerkleren aan en waren uitgehongerd. Van de honderd infiltranten en parachu tisten die begin september in dit gebied landden, zwerft er nog maar een tiental in de beboste heuvels rond. Maleisische veiligheidstroepen hebben er zevenentwin tig gedood en ongeveer zestig gevangeno men. Advertentie JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD (Van onze correspondent) BONN Minister-president Marijnen en minister van Buitenlandse Zaken Luns kwamen gistermiddag tegen één uur in Bonn aan. Zij werden op het vliegveld Wahn door bondskanselier Erhard met een hartelijk welkomstwoord begroet. De Duit se minister van Buitenlandse Zaken Schro der kon bij de ontvangst niet aanwezig zijn. Hij heeft een zware griep en nam ook aan de bijeenkomsten van gistermid dag en gisteravond geen deel. Minister-president Marijnen herinnerde er in zijn antwoord op Erhards welkom aan, dat de Nederlands-Duitse besprekin gen zich concentreren om drie punten: de samenwerking in Europa, de Atlantische alliantie en de Oost-Westverhouding. Na afloop van de eerste gesprekken, die gis termiddag met bondskanselier Erhard in diens ambtswoning, het paleis Schaum- burg, plaatsvonden, werden geen concrete mededelingen gedaan. Hoewel men van Nederlandse zijde geen grote afwijking van het oorspronkelijk in genomen standpunt ten aanzien van de Europese politieke unie verwacht, heeft in de Bondsrepubliek een interview de aan dacht getrokken, dat minister Luns de Rheinische Post heeft toegestaan. In ver band met de belangrijke Nederlandse eis dat ook de Engelsen van deze voorgestelde politieke unie deel moeten uitmaken, ver klaarde minister Luns: „Veel hangt na tuurlijk van de Britten zelf af. Ik heb vroeger al eens gezegd: „Men kan niet roomser zijn dan de paus". Ik kan de hou ding van mijzelf en van de regering voor het ogenblik waarop de gesprekken een maal beginnen nu niet vastleggen". Het staat wel vast dat de kwestie-Enge- land gistermiddag bij de eerste oriënteren de besprekingen al ter sprake gekomen is. Het zal namelijk voor de Nederlandse hou ding van belang kunnen zijn hoe de uitslag van de Britse verkiezingen zal zijn. Het kan echter ook zijn, dat minister Luns het argument van deze verkiezingsuitslag nog achter de hand houdt om zo lang mogelijk enige armslag te hebben Van Duitse zijde laat men over de nieuwe Europa-plannen geen gras meer groeien. De bondsregering heeft zijn voor stellen voor de Europese politieke unie nu gereed, al zijn de bijzonderheden over deze voorstellen nog niet officieel bekend ge maakt. Wel is zeker dat Bonn noch van de Frans-Duitse unie, zoals Parijs die voor stelt, uitgaat, noch van de politieke unie der zeven, dat wil dus zeggen met inbe grip van Engeland, zoals die door ons land wordt geëist. Volgens het Duitse voorstel zal het Euro pese parlement worden ingeschakeld. Dat zou een coördinerende rol moeten vervul len. Direct nadat de plannen van de Duitse regering voor een nieuwe aanloop met de politieke unie gereed waren gekomen, werd contact met ïfeirijs opgenomen, waar de voorstellen nu worden onderzocht. Eerst nadat de Franse regering zich grondig van de materie op de hoogte heeft gesteld, volgt consultatie met de andere verbonden Europese landen. Deze gang van zaken brengt waarschijn lijk ook met zich mee dat de Nederlandse ministers bij hun besprekingen in Bonn geen schriftelijk vastgelegd plan zal wor den voorgelegd. De coalitieregering in Bonn doet op het ogenblik alles om te ver mijden dat naar buiten van enig verschil van mening nog langer blijkt. Deze hou ding is geïnspireerd uit een mager resul taat van de gemeenteraadsverkiezingen in de landen Nordrheinland-Westfalen en in Nedersaksen voor de C.D.U. De groep „gaullisten" in de C.D.U.- C.S.U., waaronder zich de oud-minister van Verdediging Strauss en ook Freiherr von und zu Gutenberg bevinden, heeft zich nu openlijk achter de plannen van Erhard voor de politieke unie geschaard. Deze „gaullisten" hebben het Erhard de laatste maanden buitengewoon moeilijk gemaakt. Met deze morele rugdekking althans naar buiten zal kanselier Erhard alles doen om de Nederlandse gasten tot een bewegelijker standpunt in het Europese vraagstuk over te halen. Over één ding zijn de Nederland-Duitse gesprekspartners het in ieder geval eens: door de toekom stige politieke samenwerking mag in geen geval de E.E.G. in haar aard en wezen worden bedreigd, en dit geldt evenzeer voor de structuur en doelstelling van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. BRUSSEL Na maandenlange bespre kingen hebben de Belgische regering en de geneesheren donderdagochtend om acht uur overeenstemming bereikt over de toe passing van de nieuwe ziekte- en invalidi teitswet. De bepalingen zullen vijftien ok tober van kracht worden. De nieuwe wet was de afgelopen zomer oorzaak van een artsenstaking in België. De geneesheren zagen in de gewijzigde be palingen een aantasting van het medische beroep. Na de staking werd op 25 juni een beginsel-akkoord tussen de regering en de Belgische artsenfederatie bereikt over een aantal wijzigingen van de oorspronke lijke wet. De afgelopen weken deden zich echter steeds nieuwe moeilijkheden voor bij de uitwerking daarvan. De laatste hinderpa len konden ten slotte op een vergadering, die woensdagavond begon en pas donder dagochtend om acht uur eindigde, uit de weg worden geruimd. MOSKOU (Reuter en A.P.) In Mos kou is woensdagmiddag een overeenkomst getekend inzake Russische militaire hulp aan Cyprus. De Cyprische afvaardiging wilde tegenover persvertegenwoordigers niets meedelen over de aard van de wa pens die de Sovjet-Unie zal leveren. De minister van Buitenlandse Zaken, Spyros Kyprianou, tekende de overeen komst met een Russische minister, aldus Costas Asjiotis, directeur-generaal van het Cyprische ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij zei zich niet te kunnen herinne ren welke minister. Er zullen geen Russische deskundigen naar Cyprus komen en ook geen en kele Cyprische militair naar de Sovjet- Unie gaan om instructie te krijgen in het gebruik van de wapens. Aangenomen wordt dat de Sovjet-Unie het materieel op zeer gunstige voorwaar den levert. Men meent dat er ook lucht doelgeschut bij is. LONDEN (AP) De Westeuropese con ferentie over de visserij is van plan Groen land en IJsland te vragen toe te staan dat navigatie hulpmiddelen aan hun kusten worden opgesteld om de vissers behulp zaam te zijn. Soortgelijke radio-hulpstations werken reeds langs de kust van Noord-Ierland, Schotland en Noorwegen. Zij helpen de vissersvaartuigen bij het bepalen van hun positie. De bijeenkomst werd in Londen gehou den en werd bijgewoond door gedelegeer den van Engeland, België, Denemarken Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, Por tugal, Noorwegen, Spanje en Zweden. Terwijl het Saargebied te kampen heeft met een dysenterie-epidemie, is in Hessen een andere besmettelijke ingewandsziekte uitgebroken. Sinds zondag zijn in de streek Witzenhausen honderd ziektegevallen ge registreerd. Alle scholen zijn gesloten. De artsen zijn van oordeel, dat de ziekte door voedselvergiftiging is veroorzaakt. In het Haagse ziekenhuis Bronovo is men begonnen de verpleegsters te vervangen door televisiecamera's in de kamers der patiënten. Dat is niets nieuws. Bij ons in 's-Gravenhoek heeft men dat in het ziekenhuis Bravoko al maanden geleden ingevoerd en het is de moeite waard iets over de praktijk daarvan te vertellen. Laat ik beginnen met mede te delen dat men bij ons in 's-Gravenhoek wel eens een gezellig fuifje kan organiseren met verpleegsters. Maar met televisiecamera's lukt dat niet zo best. Dat is echter een on derdeel van het hoofdstuk „verpleegster in haar vrije tijd" en daarover gaat het nu niet. Wat de praktijk in het ziekenhuis betreft, moet ik zeggen dat de toepassing van die techniek tot allerlei ver rassende en bevredigende re sultaten heeft geleid. De hoofdzuster ontving de pers in een soort machine kamer, waarvan de grootste wand geheel en al werd in genomen door op elkaar ge stapelde couveuses. Althans dat meende mijn lekenoog vast te stellen, maar bij nader in zien bleken het televisiescher men te zijn. Op een reusachtig schakelbord op de tafel voor haar onderscheidde ik een enorm aantal genummerde knoppen. „Vraag u maar", zei de goede vrouw en zette zich in postuur achter haar knoppen, het oog gericht op de scher men. „Hoe maakt de patiënt in kamer drieënzeventig het?", \^kai vroeg ik botweg. Zij drukte een knop in en wees naar scherm drieënzeventig. Ik zag een vreemd geblokt testbeeld, dat onrustig heen en weer bewoog, en dat bij nader in zien de geblokte deken op het bed van patiënt 73 bleek te zijn. Patiënt 73 was een schriele man met een kaal hoofd, die bezig was zijn bed- delaken aan repen te scheuren en op te eten. Hij oogde fel naar de televisiecamera, stak zijn tong uit en haalde van onder zijn deken een groot bord tevoorschijn, waarachter hij zich verborg. Op het bord stond: „Storing (geestelijke)". De hoofdzuster knikte vol daan en schakelde het beeld uit. „Prima, zoals u ziet", zei ze eenvoudig. „Als mensen zelf weten dat ze een storing heb ben, zijn ze al half genezen". „Heeft hij geen last van al dat katoen?", vroeg ik ver baasd. Zij haalde de schouders op. „Dan moet u bij de afdeling magen en darmen informe ren", zei ze. „Wij zullen straks 73 nog even in het beeld ha len. Verder". „Drukt u eens een wille keurige knop in", vroeg ik verleidelijk. Zij drukte met de ogen dicht. Op het scherm verscheen een bed met een zeer fleurige, vrolijke jongeman erin, die een niet minder fleurige ver pleegster een zoen gaf. Aan gezien wij midden in de uit zending vielen, was niet na te gaan de hoeveelste. De hoofdzuster verbleekte en zette het toestel haastig af. „Dat is misschien de thera pie", zei ze haperend. „Die man krijgt zijn voorgeschreven dosis. Ofschoon ik moet toe geven dat ik me dit recept op het ogenblik niet herinner. Ik zal onmiddellijk infor meren". Ze nam een telefoon en vroeg naar dokter Zusenzo. „Kunt u mij ook zeggen welke behandeling patiënt nummer dertien moet hebben?" Ze luisterde en knikte voldaan. „Dat dacht ik wel", zei ze. „Bloeddrukcontrole. Soms pre fereren we de directe methode boven de techniek". Ze drukte opnieuw op knop dertien. De verpleegstersrug benam ons het uitzicht op de patiënt en het leek alsof zij bezig was de arme zieke te wurgen. „Leuk dat we dit program7 ma hebben kunnen zien", zei ik. „Maar vindt zo'n verpleeg ster het niet vervelend om op deze manier op deeh vingers te worden gekeken?" De hoofdzuster haalde haar schouders op. „Onze meisjes zijn zeer gedisciplineerd", zei ze. „Ze kunnen werken onder alle omstandigheden". Ze maakte met een staatssecre- tarieel gebaar een einde aan de uitzending, schreef een haastige notitie en drukte daarna op mijn verzoek knop nummer vijf in. Het breed glimlachende gezicht van Johnny Kraaykamp verscheen op het scherm. „U hebt Bus- sum", zei ik. Zij lachte zuur. „Integen deel. Kraaykamp heeft weer een been gebroken. Dat is al de derde keer". Ik verstoutte mij niet de opmerking, dat de reparatie dan blijkbaar niet best geweest was en keek naar de vrolijke John ny, die ons vanuit zijn bed hartelijk toewuifde. Zo leek het althans, maar de hoofd zuster werd rood van nijd. „Hij ligt weer te roken", zei ze. „Hij probeert de rook weg te wuiven. Ik zal hem". Zij zou hem en greep de telefoon. „Nummer vijf rookt", zei ze. „U weet de methode". Wij bleven gespannen naar Johnny kijken, die zijn uiter ste best deed de nevel te ver drijven. Plotseling zagen wij uit de wand een brede water straal tevoorschijn springen, die in enkele seconden bed en Johnny doorweekte. „Zo ziet u hoe veel sneller wij kunnen werken, nu wij niet meer afhankelijk zijn van de roeping van jonge vrou wen", zei de hoofdzuster. Ik knikte verbijsterd. Ze had in tussen knop zestig ingedrukt. Een bejaarde man was bezig een reusachtige rookworst te verorberen. Hij had geen oog voor de camera, maar loerde naar de deur. „Dieetafdeling", zei de hoofdzuster. „Is pas binnen. Weet van niets. Zal hem fris over de rug lopen. Krijgt nu drie dagen helemaal niets meer". Knop zevenendertig. Een lange, broodmagere man lag te kronkelen in grote nood. De hoofdzuster sprong op. „Noodgeval. Alarm". De sirenes loeiden en wij keken naar scherm nummer 37, waar een mens in een zaamheid worstelde. Hij be vroedde niet, hoe nabij de hulp al was. De techniek stond hem bij, zonder dat hij er een idee van had. Drie verpleeg sters en een dokter renden binnen. Zij bogen zich over hem en een tijdlang zagen wij de witte jassen bewegen. Toen zij weken van de sponde, lag de man doodstil en tevreden glimlachend. Er rinkelde een bel. „Rapport", zei de hoofd zuster. Zij luisterde. Haar engelachtige gezicht betrok. „Patiënt 37 had jeuk op zijn rug en kon er niet bij", zei ze effen. „In ieder geval, u ziet dat onze installatie ook in minder ernstige situaties kan helpen". „Neem nummer 73 nog eens", bedelde ik. Het bed bleek leeg, maar er stond een plaat op het bed die ver meldde: „Overgebracht naar nummer 11". De hoofdzuster schakelde 11 in. De schriele, kale man lag in zijn hemd op een bed zonder lakens of de kens. Een bord vermeldde: „Storing (ingewands-)". „Dat komt ervan", zei de hoofdzuster. „Wilt u nog meer weten?" „Hoe vinden de patiënten deze nieuwigheid?", vroeg ik. voorzichtig. „Zij zijn hier om beter te worden, niet om iets te vin den", zei de hoofdzuster koel. „En de verpleegsters?" Zij drukte zwijgend knop a in. Op het scherm verscheen het beeld van een zaal vol lieve meisjes in uniform, die naar de televisie zaten te kijken. Dokter Casey van T.V.-Noordzee. „Zij kunnen nu meer tijd besteden aan hun beroepsop leiding", verklaarde de hoofd zuster. „Die Casey is gewel dig. De meisjes zijn allemaal dol op hem. Maar dat gaat u niets aan. U hebt er als leek immers toch geen idee van hoe mooi ons beroep kan zijn". Allicht niet. Maar een leek kan toch zien, dat bij ons in 's-Gravenhoek de moderne techniek de naastenliefde en de zelfopoffering op een nóg hoger plan heeft gebracht. Laten ze daar in Den Haag nu niet net doen alsof ze iets nieuws hebben ontdekt. Bij ons komt er binnenkort nog geluid bij ook. Dan ga ik wéér eens kijken. Eens wat anders Waarom nu niet eens dit in de krant: Het huwelijk van Neeltje de Vries met Klaas van Dam is een opwindende ge beurtenis voor de gehele Breedestraat geweest. De buurtbewoners waren uitge lopen om op deze zonnige oktobermor- gen het jonge paar te zien thuiskomen in de drukbeklante schoenenwinkel van va der en moeder De Vries. De De Vriezen en de Van Dams zijn immers uiterst po pulair in deze volkrijke buurt en dat deze beide families nu, door dit huwelijk, ver maagschapt zijn, gaf iedereen die gevoel voor genealogische verbondenheid bezit, diepe voldoening. Over de kerkelijke en de burgerlijke plechtigheid geven onze speciale verslaggevers elders in dit num mer van onze krant hun indrukken. Op deze plaats zij aandacht gewijd aan de meer huiselijek zijde van deze gebeurtenis. Hoe snoezig zag ons Neeltje eruit in haar keurige mantelpakje (geleverd door het Huis Jansen, buur van de bruigom). Zij droeg een tuil witte chrysanten en een klein roze kapje, dat haar bijzonder flatteerde. Een eenvoudige snoer namaak- diamanten gaf de finishing-touch aan haar lieve verschijning. Maar ook haar Klaas, stralend van trots, m,ocht er wezen in zijn keurig (bij de firma Ever Clean gehuurd) jacquet met door diezelfde firma bijgele verde hoge hoed. Hij zag er als een Beau Brummel uit, onze Klaas. In het huis van de bruid stond de ta fel gedekt. Haar zusjes Anneke en Bertje, die ook als bruidsmeisjes hadden gefun geerd, hadden voor een keurige versiering met herfstastertjes gezorgd en bij ieder bord lag een feestmuts, een dito-neus en een menu: kroket, groentesoep (Heineken) biefstuk (Oranjeboom) met snijboontjes en frieten; mokkataart met slagroom (Am- stel). Het geheel afgewisseld door komi sche voordrachten door oom Dolf, neef Dirk en Jan Hendrik, en een ernstig lied, gezongen door tante Door met accordeon begeleiding door Jaap Bok (de boezem vriend van de bruidegom). De moeder van de bruid was gekleed in witte (zij den) bloese met kastanjebruine rok; die van de bruidegom in een eenvoudige doch smakeloze frambooskleurige jurk, exact gecopieerd naar een model van Dior door tante Anna de Vries. Wij zijn (uiteraard) niet aanwezig ge weest bij dit noenmaal, doch wij hebben uit de meest betrouwbare bron (sergeant majoor D. F. A. Neefjes) vernomen dat het er reuze-prettig is toegegaan zonder de, min of meer gebruikelijke, wanklan ken. Om vier uur 's middags is het jonge paar per tweede klas trein op huwelijksreis gegaan. Wij wagen het erop te onthullen dat het reisdoel een keurig pension te Velp bij Arnhem was, waar het paar twee dagen hoopt te toeven. Fiom Flaneur Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL Gewond. Oud-bondskanselier Adenauer heeft bij een val in zijn buitenverblijf aan het Comomeer een rib gebroken en een aantal ribben gekneusd. Het onge val overkwam de 88-jarige enkele we ken geleden. De geneeskundige behande ling maakt goede vorderingen. Etentje. De Chinese regering heeft de of ficiële feestelijkheden ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de stichting van de Chinese Volksrepubliek woensdag ingezet met het aanbieden van een staatsbanket aan meer dan vijfdui zend gasten. Puin. Van de 59 miljoen kubieke meter puin, waarmede West-Berlijn aan 't ein de van de wereldoorlog bleef zitten, zijn tot dusver 53Vï miljoen kubieke meter opgeruimd. Op de begroting voor het vol gend jaar is voor de verdere opruiming tien miljoen mark uitgetrokken. Boven dien is nog anderhalf miljoen mark no dig voor het onschadelijk maken van niet ontplofte granaten. Auto. Slechts 37 op de duizend mensen zijn in het bezit van een auto, hoewel het aantal auto's in de wereld de afge lopen tien jaar is verdubbeld tot meer dan 122 miljoen. Dat maakte de West- duitse Dunlop-fabriek bekend. De auto dichtheid varieert van 357 op de duizend mensen in Noord-Amerika tot een op de duizend in Azië. Het cijfer is voor Australië 228, voor Noord- en West-Euro pa 134, voor Zuid-Europa 36, voor Mid den- en Zuid-Amerika 15, voor Afrika acht en voor de Oósteuropese communis tische landen vijf. Verwacht wordt, dat deze dichtheid de komende tien jaar zal verdubbelen wat Noord- en West-Europa betreft. Pedagoog. Een kinderrechter in Keulen heeft een alcoholist van achttien jaar veroordeeld tot het maandelijks storten van een bedrag van honderd mark van zijn loon op zijn eigen spaarrekening. De rechter hoopt, dat de jongen hierdoor niet al zijn geld aan drank zal uitge ven. Als dit „gedwongen sparen" niet wordt volgehouden, zal de jongen vier weken in een opvoedingsgesticht moeten doorbrengen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3