Levenmiddelenhandel wil groter deel van het welvaartsbudget In het geweer tegen tactiek van goedkope aanbiedingen VAST-TAPIJT Particuliere bouwondernemers verlangen meer armslag AEG Schoolkinderen waren te gast bij de spoorwegen met de TEST- LABEL GORDIJNSTOFFEN met de TEST- LABEL Dan pas zal men u geloven ROBIN ROKA-VOORZITTER HERHAALT: Te lang overwerk bij aanleg aardgas buizennet? Twee crematoria te veel voor Den Haag? Critiek op overheidsbeleid tijdens N.B.B.-congres in Rotterdam Brigadier, die na aanmerking ziek werd, ontslagen Nijmeegse arts ageert tegen voorzitter Irene-comité Eis van 7 maanden tegen ex-PTT'er Nieuwe actie onder de jeugd: Veilig over de overweg ONDERDAG 1 OKTOBER 1964 Niet slecht V oedings-luxe st, outenbeek stoutenbeek stoutenbeek „Laat huren binnen drie jaar vrij" ^M4f>ttsmic6)sb6*gBlfc AEG TURN A AMSTERDAM De moderne schoen voor de moderne jongelui. U/ In zwart en bruin. Maten: 32 t/m 43, v.a. f 20.90. Met 6 maanden schriftelijke ga- \jantie op de zool. Het assortiment in de levensmiddelen winkels in ons land is teveel ingesteld op het goedkope. Zo zelfs, dat in de internationale handel ons land soms „het vuilnisvat van Europa" wordt genoemd. Artikelen die men in den vreemde aan de straatstenen niet kwijt kan, slijt men nog met gemak in Nederland. Deze ver klaring deed de voorzitter van de stich ting Roka, de heer C. Verhaar, onlangs ter gelegenheid van de Roka-levensmid- delenvakbeurs in Utrecht. Hij wekte de handel op het niet langer te blijven zoe ken in een prijzenslag met goedkope aanbiedingen, maar de huisvrouw kwali teitsbewust te maken. Met andere woorden: dat er betere kwa liteit in de voeding kan worden gebracht voor een betrekkelijk geringe extra-prijs. Dat „vuilnisvat van Europa" heeft indruk gemaakt. Het publiek voelde zich bekocht en tegelijkertijd in verwarring gebracht omdat er niet bij werd gezegd wat nu precies met die slechte kwaliteit werd be doeld. Mede-betrokkenen uit vakkringen namen het de heer Verhaar doorkneed vakman uit de levensmiddelenhandel, kwalijk dat hij deze kreet had geslaakt, omdat hierdoor het vertrouwen van de consument zou worden geschaad. Uit een nader gesprek dat wij hierover met de heer Verhaar hadden, is nu wel duidelijk geworden dat hij althans weinig argumenten heeft om het kwaliteitsspeil van de Nederlandse levensmiddelen slecht te noemen. Wel zijn er voorbeelden van blikjes zwak-geconcentreerde tomatenpu ree, die voor pakweg-prijzen in aanbiedin gen liggen, houtige ananas, abrikozensnip- pers die de naam van de vrucht nauwe lijks meer mogen dragen, uiterst kleine pruimen, bijzonder weinig suiker houden de siropen bij zuidvruchtenconserven, en koekjes die meer aan kwantiteit dan aan kwaliteit bieden. Er zijn echter geen aanwijzingen dat er in Nederland werkelijk afval wordt geïm porteerd, dat hier in fleurige verpakkin gen tegen lage prijzen aan de man wordt gebracht. Trouwens, de keuringsdienst voor waren zoü dergelijke toestanden niet toela ten. Over smaak en voedingswaarde van wat tegen voordeel-prijzen wordt aangebo den, kan worden getwist, gevaar voor de gezondheid is daarbij niet in het geding. De ROKA heeft daarbij gerugge- steund door de merkartikelenindustrie met een grotendeels loze alarmkreet het motto van de levensmiddelenbeurs, „op hoger peil" willen onderstrepen. En de gedachte daarachter is een alleszins rede lijke. Terwijl men in de levensmiddelen sector vaak een centenslag moet leveren om het publiek te trekken, ziet men in an dere branches veel geld besteden voor simpelweg meer genot. De aanschaf van Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Het Tweede-Kamerlid de heer Brandsma (P.v.d.A.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of de Arbeidsinspectie aan de Nederlandse Pijp- leidingconstructiecombinatie voor de aan leg van de aardgasleiding vergunning heeft verleend de wekelijkse werktijd te bepalen op 61 uur en of de betreffende hoofdinspecteur in afwijking van het be staande gebruik heeft nagelaten hierover advies in te winnen bij de commissie van toezicht op de C.A.O. voor het grond- borings- en buizenleggersbedrijf, maar heeft volstaan met aan deze commissie mede te delen dat overleg zijns inziens weinig zin had, aangezien door hem op grond van vroeger opgedane ervaringen werd aangenomen dat de commissie toch afwijzend zou adviseren. Als dit juist is, wordt volgens de heer Brandsma de door het bedrijfsleven vast gestelde overwerkregeling ernstig onder mijnd en voorts de tussen de overheids instanties en het bedrijfsleven zozeer ge wenste samenwerking geschaad. Hij acht de afwijking van de normale werktijd zo ingrijpend de werknemers zijn, met in begrip van de voor dit soort objecten niet te vermijden reistijden, 65 70 uur per week werkzaam dat deze als ontoelaat baar moet worden beschouwd. Het Kamer lid vraagt de minister maatregelen te tref fen om aan deze situatie een einde te maken. bromfietsen met mooie beplating, die van vakantie-uitrusting e.d. zijn daarvan schoolvoorbeelden. De levensmiddelenin dustrie en -handel zou er grote baat bij kunnen hebben van de Nederlandse consu ment een fijnproever te maken. Met name ook voor de kleinhandel zou dat een soli de verdediging vormen tegen aanbiedin- gen-taktiek van het grote winkelbedrijf. De levensmiddelenhandel zou een zeke re voedingsluxe gaan verkopen, die begint bij het glas vruchtensap bij het ontbijt en eindigt bij een algemeen gebruik van de vele delicatessen waarvan nu maar een fractie in de gemiddelde winkel te koop ligt. Daarmee zou de levensmiddelen branche een groter deel van het welvaarts budget gaan opeisen. Wie het aandurft de ze tegenkoers te gaan varen, is echter een vraag die ook de heer Verhaar als souve- Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS nir van de jongste ROKA-tentoonstelling heeft overgehouden. Hij kijkt met belang stelling uit naar symptomen die op navol ging wijzen: meer het accent op kwaliteit in advertenties, een plaats vooraan voor het kwaliteitsartikel in zelfbedieningsza ken, enz. Op de begraafplaats Nieuw Eykenduy- nen in Den Haag zijn gisteren een aula en condoleancekamers in gebruik geno men die daar bij de crematieoven zijn ge bouwd. In een toespraak zei de heer M. Lecram, voorzitter van de Haagse Crema toriumvereniging, dat een tweede crema torium in Den Haag een doublure en daar om overbodig zou zijn, afgezien nog van een verspilling van kostbaar bouwvolume en geld. De heer Lecram begreep in dit opzicht het beleid van de overheid niet, die rijksgoedkeuring voor de bouw van een tweede crematorium in Den Haag ver leende. De bouwcapaciteit zou in Den Haag beter kunnen worden gebruikt, terwijl Am sterdam, Rotterdam of Utrecht bovendien eerder voor de bouw van een cremato rium in aanmerking zouden hebben moe ten komen, aldus de heer Lecram. De Haagse Crematoriumvereniging zal haar naam veranderen in Haagse Crema toriumvereniging voor Nederland, omdat het bestuur meent, dat op de vereniging thans stappen moet ondernemen om elders crematoria te bouwen, in eerste instantie in Amsterdam. De plannen hiervoor zijn in een vergevorderd stadium. Ook de Crematoriumvereniging Neder land, waarin samenwerken de Vereniging voor Facultatieve Crematie en de Algeme ne Crematorium Vereniging A.V.V.L., heeft plannen voor een crematorium voor Amsterdam in Osdorp. De heer Lecram merkte hierbij op in Amsterdam eerder twee crematoria nodig zullen zijn dan in Den Haag. De capaciteit van het crematorium op Nieuw Eykenduynen in Den Haag bedraagt 6.000 crematies per jaar. De ovenhal werd in 1962 voor rekening van de vereniging gebouwd. De n.v. Begraafplaats Nieuw Eykenduynen heeft nu de aula met con- doleantiekamers gebouwd. „Nog steeds, bijna 20 jaar na de oorlog, kan de voor eigen rekening en risico bouwende en exploiterende ondernemer onvoldoende bijdragen tot het opheffen van 't woningtekort. Te veel wordt hjj nog geconfronteerd met het verschijnsel van de onbenutte bouwcapaciteit. Te veel is er nog sprake van discontinuïteit in de pro- duktie ten gevolge van het te lang uit blijven van rijksgoedkeuringen. Zelfs doet zich het verschijnsel voor, dat sommige particuliere bouwondernemers gedwongen zijn hun heil te zoeken over de grenzen, omdat zij in ons land geen armslag meer hebben." Deze critische opmerkingen maakte de voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker gisteren bij de opening van het in Rotter dam gehouden congres dat door een groot aantal leden van de N.B.B. werd bijge woond. De heer Beuker richtte zijn bezwaren speciaal tegen het systeem van de contin- gentering. Hij noemde het een onjuist uit gangspunt dat het woningbouwcontingent wordt vastgesteld op basis van de be rekende totale arbeidscapaciteit. Zijns in ziens wordt daarbij over het hoofd gezien dat niet alleen het arbeidspotentieel bepa lend is voor de grootte van de produktie, maar dat binnen het kader van de onder neming allerlei maatregelen mogelijk zijn die produktieverhogend kunnen werken zonder op grotere schaal de factor arbeid in te schakelen. De ondernemerscapaciteit, zei hij, wordt door de contingentering en de daaruit voortvloeiende toewijzing niet voldoende benut. De heer Beuker had ook vele bezwaren tegen de verdeling van het totale contin gent over de woningwetbouw enerzijds en over de premie- respectievelijk ongesubsi dieerde bouw anderzijds. Het ook voor 1965 vastgestelde woningprogramma van 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premie woningen en 25.000 ongesubsidieerde wo ningen beschouwde de heer Beuker als het resultaat van politieke touwtrekkerij, waarbij men zich hoe langer hoe verder verwijdert van de werkelijke woningbe hoefte. Zijns inziens schiet de woningwet- bouw steeds meer zijn doel voorbij omdat de woningwetwoningen in toenemende ma te worden bewoond door gezinnen, die er qua inkomen niet in thuis horen. De pro duktie ervan zou dienen te worden ver minderd tot de werkelijke behoefte aan goedkope woningen voor minder draag krachtige gezinnen. Zijn conclusie was dat het huidige woningwetbouwprogramma de behoefte op dit terrein overtreft, met als ongunstig nevenverschijnsel een onnodige subsidieverlening en daarmee een onjuist beroep op de Nederlandse belastingbeta ler. De heer Beuker pleitte voor liberalisatie van de woningbouw, ruimere contingen tering van de particuliere sector ter vol ledige benutting van de ondernemerscapa citeit en een verdeling, waarbij meer premie- en ongesubsidieerde bouw toege staan wordt. De aftredende algemene secretaris van de N.B.B., drs. W. J. Valkenburg, gaf als suggestie voor de laagste inkomensgroe pen (gezinnen met een inkomen tot maxi mum van 7.000,-) een 20.000 tal wonin gen te bouwen op basis van de keuze plannen, met een extra subsidie dus. Het overblijvende contingent van 80.000 wonin gen zou hij verdeeld willen zien tussen 40.000 gesubsidieerde en 40.000 ongesubsi dieerde woningen. Zowel de gesubsidieer de als de ongesubsidieerde woningen, zo stelde drs. Valkenburg, kunnen worden ge- Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS bouwd door iedere vorm van particulier ondernemersinitiatief dat zich op de wo ningmarkt wenst aan te dienen en uit eigen financieringsmiddelen, althans zon der overheidsfinanciering. Prof. dr. F. Hartog, hoogleraar aan de universiteit van Groningen, heeft in een rede gepleit voor het afschaffen binnen drie jaar van de huurbeheersing en het systeem van woningtoewijzing. Daartoe acht hij nog enkele huurverhogingen nood zakelijk, die voor de goedkoopste wonin gen in totaal op een verdubbeling zouden neerkomen. Hij vond het billijker en reëler om de subsidies niet te verbinden aan de woning, maar aan de inkomens van de bewoners. Prof. Hartog zei voorts dat er belang rijke aanwijzingen zijn dat het mogelijk is de bouwprijzen in het gareel te houden door een geforceerde aanpassing van de vraag aan de beperkt beschikbare pro- duktiecapaciteit. Over de huren zei hij, dat de woning voorraad slecht verdeeld is tengevolge van een verstarring in de verhoudingen. De meest rechtvaardige woningverdeling kan worden verkregen door de prijzen gewoon hun werk te laten doen, want dan volgt een doorstroming en wordt de gehele woningvoorraad dienstbaar gemaakt aan de leniging van de woningnood. „De el lende wordt dan niet alleen afgewenteld op de na-oorlogse generaties", aldus prof. Hartog. De burgemeester van Amsterdam heeft een brigadier van politie wegens onge^ schiktheid ontslagen. De brigadier, die al sinds eind 1961 zenuwziek thuis was na een geschil met zijn chef, heeft tegen dit ontslag beroep aangetekend bij het Ambte narengerecht in Amsterdam. Dit gerecht en de Pensioenraad hebben totaal reeds zes klaagschriften van de brigadier in be handeling. De brigadier heeft destijds het bevorde ringsbeleid bij de Amsterdamse politie aan de orde gesteld nadat volgens hem de poli- tieleidig hem had gepasseerd toen hij meende adjudant te zullen worden, 't Amb tenarengerecht in Amsterdam wees zijn klacht af, maar de Centrale Raad van Be roep in Utrecht stelde hem in het gelijk. In het begin van dit jaar diende een nieuwe zaak van de brigadier voor het Ambtenarengerecht. Ditmaal verweerde de brigadier zich tegen een salariskorting. Na dat zijn chef een aanmerking had gemaakt over uitlatingen over de vrijwillige politie werd de brigadier zenuwziek. Hij kon geen dienst meer verrichten en na enige tijd volgde de salariskorting. De brigadier meent dat deze ziekte door de dienst is veroorzaakt en dat salariskorting dus on rechtmatig is. Het Ambtenarengerecht heeft deze zaak nog in behandeling. Sindsdien zijn er nog vier klaagschriften van de brigadier bijgekomen, onder meer betreffende het niet nakomen door de Amsterdamse politieleiding van de beslis sing van de Centrale Raad van Beroep, dat de bevordering tot adjudant onder ogen diende te worden gezien. Voorts heeft de brigadier zich in augustus bij de Pen sioenraad beklaagd over zijn afkeuring. Op grond van deze afkeuring heeft de burge meester van Amsterdam hem ontslagen. Inmiddels zijn over deze zaak vragen gesteld in de Tweede Kamer, omdat twee collega's van de brigadier, die de behande ling van diens zaak voor het Ambtenaren gerecht in hun vrije tijd en in burger bij woonden, daarvoor ter verantwoording zijn geroepen bij hun chefs. Advertentie Zolang u het bewijs van betaling niet hebt getoond, zult u moeite hebben anderen te overtuigen van de (zeer) voordelige prijs van uw blauw kam- garen kostuum. U zoudt er zelf nog aan gaan twijfelen, dat u er bij SMIT VAN RIJSBERGEN toch Inderdaad niet meer dan 152.— voor betaalde. Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 (t.o. Twentsche Bank) Eén van de geldgevers van het Irene- comité: dr. T. M. Leiser uit Nijmegen, heeft de justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar wat hij noemt „vreemde manipulaties" met het ingezamelde geld door de voorzitter van het comité, dr. Grib- ling. Dit heeft dr. Leiser bekend gemaakt in een uitgezonden stuk in het Nijmeegs Dagblad. Hij vraagt in dit stuk waarom het ingezamelde geld nog steeds onder beheer van dr. Gribling of het comité is, welk be drag is ontvangen en welke uitgaven van het geld zijn gedaan. Dr. Leiser vraagt voorts: „Wie heeft toestemming verleend voor het maken van hoge onkosten? Kunnen dr. Gribling of de reder Van 't Hoff werkelijk te goeder trouw menen, dat de gevers van het geld er wel bij varen als enkele lieden, die zichzelf tot comitéleden hebben op geworpen, dure plezierreisjes naar Rome en Madrid maken?" Dr. Leiser vraagt opheldering over deze en nog enkele andere punten in het openbaar en zegt, daarom een klacht tegen dr. Gribling te hebben ingediend. „Indien zijn onschuld zal blijken, zou mij dit verheugen, zo niet, dan is het in het belang van alle toekomstige collectes dat hij wordt vervolgd. Want het zal wel duidelijk zijn, dat personen, die zoals ik zijn gedupeerd, in de toekomst huiverig zullen zijn voor weldadige doeleinden te geven, tenzij iedere twijfel is uitgesloten dat iets aan de strijkstok zal blijven hangen," aldus dr. Leiser. Is een voormalige 53-jarige P.T.T.-em- ployé uit Rotterdam de geraffineerde brie- venplunderaar die misschien wel enkele jaren lang geld en postzegels uit brieven heeft gestolen op het Rotterdamse post kantoor? Deze vraag is gisteren voorgelegd aan 't gerechtshof nadat de P.T.T.-employé door de rechtbank in Rotterdam tot zeven maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De procureur-generaal bij het Haagse hof eiste bevestiging van dit vonnis. Op een dag in maart van dit jaar was de P.T.T.'er 's morgens naar een café gegaan. Daar ontmoette hij een kennis, aan wie hij had gevraagd: „Spaar je postzegels?" De man knikte, waarna de P.T.T.-employé een ineengefrommeld bun deltje brieven uit zijn jaszak haalde en dat aan de kennis gaf. „Maar mondje dicht", zei hij erbij. De kennis zag later dat de brieven niet gestempeld en opengescheurd waren. Toevallig kwam de zaak ter kennis van de politie. De inmiddels ontslagen P.T.T.-employé ontkende en verklaarde dat de bundel brieven in zijn zak moet zijn gestopt. Toen hij de brieven ontdekte had hij ze in een soort paniekstemming aan zijn kennis ge geven omdat hij grote moeilijkheden vreesde. De procureur-generaal geloofde dat verweer echter niet. De raadsman vroeg vrijspraak omdat hij het tenlastegelegde niet bewezen acht te. Op 14 oktober zal het gerechtshof ar rest wijzen. Advertentie f 995,- WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel-wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kleinbehuisdenen „het sprookje van iedere dag"voor de huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't beste: ee'nklasseapart! met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis Premier Sjastri van India heeft dezer dagen ten ontmoeting gehad met de Daila Lama van Tibet die als balling in India vertoeft. tt De automatische knipperlichtinstallaties en automatische halve-overwegbomen heb ben hun effect tot vergroting van de vei ligheid niet gemist. Ir. J. P. Koster, di recteur van de Nederlandse Spoorwegen, heeft becijferd, dat tussen 1955 en 1962 de intensiteit van het rail- en wegverkeer te zamen met 85 percent is gestegen en het aantal ongelukken op de weg met doden en zwaar gewonden met 58 percent. Maar op overwegen bleef de toeneming van het aantal ongelukken beperkt tot 14 percent. Ir. Koster noemde de overwegensituatie van voorbijgaande aard, want in de toe komst zal men moeten komen tot geheel vrij van elkaar liggende spoor- en auto wegen. De ontworpen Schipholspoorlijn zal over zijn hele lengte van 36 kilometer, gere kend van de grens van Amsterdam af tot de aansluiting op de oude lijn bij War mond, geen enkele gelijkvloerse kruising meer kennen. Behalve het 5500 meter lan ge ondergrondse gedeelte onder de lucht haven Schiphol en het gedeelte binnen Amsterdam zullen er 26 bruggen, tunnels en viaducten in worden gebouwd, die al leen reeds een verdubbeling veroorzaken van het investeringsbedrag dat nodig zou zijn als de lijn geheel „gelijkvloers" zou worden gebouwd. Ir. Koster noemde de oudste spoorlijn ook een voorbeeld van in grijpende modernisering: tussen Amster dam en Dordrecht werden na de oorlog niet minder dan 14 overwegen vervangen door 11 vrije kruisingen. Bovendien na dert nu het grootste project zijn vol tooiing, namelijk het 800 meter lange via duct dwars door Delft, waardoor vier overwegen komen te vervallen. Ir. Koster zei dit alles gistermiddag tij dens een lunch in Utrecht met 120 school kinderen uit Meppel en Utrecht, die te gast waren bij de Nederlandse Spoorwegen ter gelegenheid van de „jeugdoverwegver- keersdag" en van de ingebruikneming van de 250ste overweg met halve afsluitbo men in Utrecht en de 500ste automatische beveiliging op een overweg in Meppel. De Nederlandse Spoorwegen zijn met deze „jeugdoverwegverkeersdag" een actie „Veilig over de Overweg" begonnen, die in samenwerking met het Verbond voor Vei lig Verkeer wordt gehouden. Het merendeel van de 600 nu nog be staande afsluitingen met hele bomen zal volgens ir. Koster door halve-bomenin- stallaties worden vervangen. Deze vervan ging zal in hoofdzaak lijnsgewijze geschie den in het kader van het N.S.-bouwpro- gramma voor de automatische treinbeïn vloeding, dat omstreeks 1974 zal zijn uit gevoerd en voorts in incidentele gevallen waar de verkeerssituatie de bouw van een ahob dringend noodzakelijk maakt. Ir. Koster verwacht dat met de auto matisch» treinbeïnvloeding de hoogst ft denkbare graad van veiligheid zal worden bereikt. Jhr. mr. J. van Doom, secretaris penningmeester van het Verbond voor Veilig Verkeer, dankte ir. Koster voor het geschenk van vijf halve-bomeninstallaties, die het verbond gaat gebruiken voor de mobiele verkeersscholen. Voorts heeft N.S. nog vijf van dergelijke instgallaties aange boden voor gemeenstelijke vaste verkeers- tuinen. Deze zullen dienen om de school jeugd te leren, dat een overweg een po tentieel gevarenpunt is. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7